Veenendaals dagblad Velen bleven vrijdagavond nog thuis Kennedy-ronde bekrachtigd POGING TOT MOORD OP INVALIDE Buiten Ontsporing te Zwolle gaf moeilijkheden Lustrumoptocht van studenten Kosygin in Parijs RAAD AMSTERDAM NAM AFSCHEID Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Mr. Van Hall bracht veel tot stand In Hongkong 24 doden Station van Rome wellicht niet te herstellen Rusland levert Egypte raketten Zomers ONMISBAAR bij zomerse genoegens Wraakoefeni ng Hooimaand Vannacht Verspreid 5000 Egyptenaren gesneuveld Rolling Stones op borgtocht vrij Meisje verdronken in Harderwijk DANKBAAR P 2 c z z z lu 9 VRAAG DE DROGIST1 Bur. wütw reOaude wi tdmmtab&fle.- Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 an 3955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. ZATERDAG I JULI 1967 VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. 4le JAARGANG VAKANTIE UITTOCHT PER TREIN Dochter sloeg aanvaller pistool uit de hand Van een onzer verslaggevers TILBURG By de politie in Bra bant is groot alarm ge<slagen: zy speurt op vele plaatsen naar de voortvluchtige 22-jarige J. S. uit Tilburg, die gister nacht in Tilburg heeft meegewerkt aan een poging tot moord op de 35-jarigc Frans Leppers, een invalide. Tegen middernacht overviel J. S. de heer Leppers in de Zwaluwenstraat te Tilburg vlak bij diens woning. Hij was daar samen met de 28-jarige J. van der W. aangekomen in de rode Chevrolet van Van der W. Toen de auto bij de heer Leppers stilhield, sprong J. S. er uit met een ijzeren staaf in de hand. Daarmee begon hij onmiddellijk op da heer Leppers in te hakken. Deze probeerde zich te verweren, maar hij kreeg zulke zware slagen op zijn armen, dat hij met een verbrijzelde linkerarm ineenzeeg. S. gaf de op de grond liggen de man nog enkele slagen en schoppen op het hoofd, tegen de borst en in de buik. Het slachtoffer is er ernstig aan toe. Op 't hulpgeroep van de invalide heer Leppers, wiens linkerbeen enkele jaren geleden werd verbrijzeld bij een onge luk, kwamen zijn vrouw en zijn twaalf jarig dochtertje Corrie naar buiten ge rend. Zij zagen dat op hetzelfde ogenblik J. van der W. uit de auto kwam met een pistool in de hand. Hij liep naar de twee op de grond liggende mannen toe en riep: „S. ga opzq, dan schiet ik hem kapot". Juist toen hy het vuurwapen op de heer Leppers richtte, sprong de twaalf jarige Corrie tussenbeiden. Zij sloeg v.d. W. het pistool uit de hand. Mevrouw Leppers keerde zich tegen S. Buren kwamen naar buiten gerend. Vóór iemand iets tegen de beide over vallers had kunnen uitrichten, zei S. tegen mevrouw Leppers: „Het is om jou, vrouwke, dat wij er nu mee ophouden". De twee mannen sprongen in de auto en reden volgas weg. De gealarmeerde politie ging zo snel mogelijk naar het huis van i. v.d. W. Omdat hy de man was geweest die met het pistool had gedreigd, werd een kor don om het huis getrokken, v.d. W. gaf zich spoedig over. In het huis was nergens een spoor van het pistool te vinden. Toen de poli tie kort daarop naar de woning van J. S. reed, ontkwam deze via de achter tuintjes voordat het huis kon worden omsingeld. Hoofdinspecteur J. Manders, chef van de Tilburgse recherche, zei dat de actie van J. S. en J. v. d. W. tegen de heer Leppers een strafexpeditie is geweest. De heer Leppers heeft 6 juni voor het gerechtshof in Den Bosch bezwarende verklaringen afgelegd voor de 29-jarige F. S., een oudere broer van J. S. Nadat L. als getuige zyn verklaring had afgelegd, riep verdachte F. S.: „Zo dra ik vrij kom schiet ik je kapot".De ze bedreiging werd aangevuld door J. v.d. W. die van de publieke tribune riep: „Als gy het niet doet Frans, dan doe ik het wel". "1Jandaag staan we aan het begin van een echte zomermaand, al reke nen we ook augustus daar graag toe. Juli werd vanouds hooimaand gehe ten, maar het is allengs een weinig passende naam geworden, want het meeste hooi zit reeds in juni op de balk en in de berg. Verbeterde land bouwmethoden en -techniek haalden zeis en haarspit indat kon geen mens tegenhouden. Een betere bena- m ing is lindemaand, want deze boom bloeit nu. De zomermaand reikt met volle hand nog tal van bloemen aan zijn opvolger, zodat we er in de aan vang niet veel van merkten, dat we een nieuwe periode binnengleden. Vingerhoedskruid, koekoeksbloem, bitterzoet, winde, Sint Janskruid, scheerling, bereklauw, kamitle, leeu- webek en tientallen Flora's kinderen in de hof bloeien om strijd met ogen troost, sileen, koningshaars, cichorei, andoorn, valeriaan, drie soorten ste kelbrem, kattedoorn en weet ik veel. Allemaal vormen zij de ware glorie van de zomer in elk Nederlands land schap. Van de vogelwereld vernemen we geleidelijk minder, want de dieren beginnen te ruien en houden zich ach terbaks. Langs strand en wad vangt de trek aan en op de weiden zien we nog altoos spreeuwen, kieften e.a. bo demonderzoekers. De 23e beginnen de door boer, tuinder en vakantieganger gevreesde Hondsdagen en met St. Ja cob (25 juli) is de oogsttijd gekomen Hopelijk blijft dan St. Margriet (de 20e) het buitenvolk goedgunstig, want als het op haar naamdag regent, moet men zes weken op nat weer rekenen. Bedenk tenslotte, dat de dagen ruim een uur korten. 1.7.'67 A. B. WIGMAN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Niet over de grote autowegen, maar via de spoorstaven is gisteravond een groot deel van het legioen vakantiegangers in beweging ge komen. Terwijl de rijkspolitie stomverbaasd naast de bijna lege wegen stond ver trok van de stations, vooral in het westen van het land, de ene volgeladen trein na de andere. Daarnaast staat het vast, dat tegen de verwachting in gister avond veel van de vier miljoen bouwvakarbeiders, werknemers in de neven- bedrijven en de textielindustrie, ambtenaren en andere vakantiegangers dood gewoon nog even thuis zijn gebleven. „Er is op de wegen helemaal niets byzonders te zien", rapporteerde de Alarmcentrale van de Rijkspolitie gis teravond van uur tot uur. De meeste witte Porsches die klaar stonden om verkeersknopen te ontwarren, werden al snel terug gedirigeerd naar de ga rages. Het vliegtuig van de rijkspolitie bleef aan de grond: voor het toestel was geen werk te vinden. „Het is heel erg rustig op de wegen", meldde ook de A.N.W.B. „Nergens heb ben we filevorming kunnen ontdekken. Die vier miljoen hadden allang onder weg moeten zyn. Misschien barst de stroom zaterdagmorgen los", vreesde de Wegeninformatiedienst. Ook de rijks politie hield weifelend met deze moge lijkheid rekening. „Misschien hebben al die vakantie gangers thuis eerst nog eens flink wil len douchen en gaan ze rijden tegen de ochtend. Misschien veronderstellen zij dat het in de avond krankzinnig druk zou zijn en leek het hun verstandiger pas laat op stap te gaan". Driehonderd van de zevenhonderd ge registreerde kampeerterreinen in ons land waren gisteren volgeboekt. De tentbewoners hebben zich keurig ver spreid over heel Nederland, meldde de Kampeerinformatiedienst. Alleen Wal cheren zou te kampen hebben met een opstopping, maar nergens anders was er sprake van volle streken, ook niet aan de kust. De informatiedienst verwacht desondanks dat vannacht 250.000 va kantiegangers zullen slapen in een tentje op Nederlandse bodem. De grootste drukte kregen de Neder landse Spoorwegen te verwerken in het westen van het land. Daar was het op de stations en in de treinen „aanmerke lijk drukker" dan op een normale vry- dag. Alles wat aan rijdend materieel be schikbaar was vloog over de rails of stond in reserve om te worden gebruikt zodra zich ergens een opeenhoping zou voordoen. De massa reizigers kon evenwel nog juist zonder extra materieel worden ver werkt, ook al omdat voor de dienst op vrgdagavond toch al een flink aantal extra treinen wordt gebruikt. In steden als Hengelo, Maastricht en Vlissingen was het „iets drukker" dan op een nor male vrijdag. Een zorgelijk punt voor het trein verkeer was Zwolle, waar vroeg in de avond even buiten het station een truck- stel van een vierwagentreinstel was ont spoord. Hierdoor was één spoor geblok keerd. Met veel pqn en moeite konden de treinen, met een vertraging van twin tig tot dertig minuten, over twee res terende sporen worden geleid. Verwacht werd dat de schade aan de rails van nacht zou kunnen worden hersteld en dat vanmorgen de dienst by Zwolle weer normaal zou kunnen worden afgewerkt. Vandaag zullen de N.S. ongeveer twin tig extra treinen laten rijden, voorna melijk op de hoofdlijnen van de Rand stad naar het noorden, oosten en het zuiden van het land. CAIRO Ongeveer 5000 Egyptena ren zqn omgekomen tijdens de vier daagse oorlog in het Midden-Oosten, zo heeft hoofdredacteur Mohamed Hassa- nein Haikal in een hoofdartikel in het gezaghebbende blad Al Ahram geschre ven. Haikal, die goed bevriend is met pre sident Nasser, schreef dat Egypte be reid moet zijn tot nog grotere offers „als wij opnieuw naar het slagveld terugkeren". Dit is de eerste raming over het aan tal Egyptische doden welke werd gepu bliceerd in dit land, /aar de vierdaagse oorlog gewooniyk door de regering „de eerste ronde" wordt genoemd. EL SEGUNDO Californië). De eerste negerastronaut van Amerika is vrijdag aangewezen. Hij zal met drie andere astronauten opgeleid worden voor het programma van de luchtmacht voor het brengen van een bemand labo ratorium in de ruimte. De neger is majoor Robert H. Law rence, 84 jaar, uit Chicago. De andere drie zijn: A. Abramson, uit Portland (Oregon); majoor Donald H. Peterson, 33 jaar, en luit.-kolonel Robert T. Herres, 34 jaar. LONDEN. Mick Jagger en Keith Richard van de popgroep de Rolling Stones zijn op borgtocht vrijgelaten uit de gevangenis, hangende hun beroep tegen hun veroordeling wegens gebruik van verdovende middelen. Jagger had drie nachten in de c.el doorgebracht, Ri chard een. Jagger werd donderdag tot drie maanden gevangenisstraf veroor deeld wegens het ongeoorloofd in bezit hebben van peppillen. Richard kreeg een jaar wegens het ter beschikking stellen van zijn woning voor het roken van In dische hennep. HARDERWIJK Vrydagavond is na zes uur dreggen in de jachthaven De Knar te Harderwijk door de rijks politie te water in samenwerking met de gemeentepolitie te Harderwijk, het stoffeiyk overschot gevonden van de achttienjarige Willy Mol uit Wagenin- gen. Zij kampeerde met haar ouders op de camping De Knar en is vrijdagmid dag bij het baden in de jachthaven ver dronken. Zij was de zwemkunst niet machtig. AMSTERDAM Honderden studenten en oud-studenten trokken vrijdagmid dag in een lange stoet door het cen trum van Amsterdam van Centraal Station naar de Lutherse kerk om deel te nemen aan het 23ste lustrum van het Amsterdamse Studenten Corps. De oudste reünisten mochten per koets, de overigen liepen jaar bij jaar. PARIJS Premier Alexei N. Kosygin van de Sovjet-Unie is voor een nieuwe ronde van besprekingen met president De Gaulle te Parqs aangekomen. Kosy gin is om 7.20 uur op Orly aangekomen. Hij was via Newfounland van Cuba naar de Franse hoofdstad gevlogen. Kosygin werd op Orly begroet door André Bettencourt, staatssecretaris van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. Later op de morgen begaf Kosy gin zich voor besprekingen met De Gaulle naar het Elysée. Hij zal daar ook de lunch gebruiken. Verwacht wordt, dat de besprekingen opnieuw de crisis in het Midden-Oosten tot onderwerp zullen hebben. Tijdens een bijzondere vergadering van de Amsterdamse gemeenteraad heeft burgemeester mr. G. van Hall afscheid genomen van de hoofdstad. AMSTERDAM .Gijsbert van Hall, een Amsterdamnier bij uitstek". Deze inscriptie draagt de gouden medaille van de stad Amsterdam, die burgemeester mr. G. van Hall gistermiddag ontving tijdens een bijzondere afscheidszitting van de raad. Mr. Van Hall, die sinds vanochtend ambteloos burger is, was gisteren tij dens het plechtige afscheid opmerkelijk ontspannen en vlot. De raadsleden bo den hem een buitenboordmotor aan, wat mr. Van Hall een zeer toepasseiyk ge schenk noemde. „De positie van een bur gemeester is wel vergelijkbaar met een aanhangmotor en beide sputteren wei eens." Tientallen autoriteiten waren naar de versierde raadzaal gekomen om het af scheid van mr. Van Hall luister bij te zetten: de commissaris van de koningin, vele oud-wethouders, hoofden van dienst en goede relaties van het echtpaar Van Hall. Waarnemend burgemeester dr. P. J. Koets hield een toespraak van een uur, waarin hy de onmiskenbare verdiensten van de vertrekkende burgemeester in de afgelopen tien jaar schetste. „Het is een afscheid met gemengde gevoelens, om dat het anders is gegaan dan wij had den gedacht, maar we willen niet omzien in wrok, maar in dankbaarheid voor het vele dat door uw werk tot stand kwam". Het karakteristieke in het werk van mr. Van Hall noemde dr. Koets het ope nen van nieuwe perspectieven en 't her stel van het zelfvertrouwen van de stad. Hy noemde als voorbeelden: de uitbrei dingen van de haven, Schiphol, vreem delingenverkeer, confectie - industrie, universiteit en voorts de LJ-tunnel en de Byimermeer. „Als de onderhandelingen over de eco nomische produktiefactoren In het slop dreigden te komen, hebt u door flexibi liteit en handigheid de zaak weer op gang gebracht. Een pragmatische aan- Mr. Van Hall bekijkt de Gouden Medaille van de Stad Amsterdam, die hem door loco-burgemeester Koets werd overhandigd. O pak der problemen was daarbij kenmer kend", aldus dr. Koets, waarna hij het hoogste eerbewijs van de stad uitreikte. De nestor van de raad, de communist L. Seegers, die binnenkort na veertig jaar zijn functie neerlegt, noemde mr. Van Hall een zeer harde werker. Mr. Van Hall wilde niet ingaan op de achtergronden van zqn ontslag. „Wat degenen betreft die eraan hebben meege werkt in de laatste anderhalve jaar die speciale sfeer te scheppen die hiertoe heeft geleid, houd ik mij liever aan de regel dat het nog nimmer tot iets goeds heeft geleid wanneer de gal het werk van de hersenen overneemt. Ondanks de vele moeiiykheden heb ik absoluut geen spyt van mijn beslissing tien jaar gele den burgemeester te zijn geworden", merkte mr. Van Hall op. HONKONG Volgens de laatste cijfers zqn bij het ongeluk van een Thais vliegtuig dat vrijdag met 80 inzittenden in de haven van Hongkong is neerge stort op zqn minst 56 personen gered. Zes personen zqn omgekomen en 18 van wie men aanneemt dat ze dood zijn, worden vermist. De Amerikaanse mevrouw Martha Whitlock vertelde, dat gillende passa giers als bezetenen naar de deuren van het vliegtuig drongen toen het was neer gestort. Ze zei: „Mijn man en ik zaten in het midden boven de vleugels. Het toe stel ging landen. Het was wel mistig en ook regende het, maar alles leek me normaal. Plotseling zag ik dat de vleu gels het water gingen raken. Iedereen begon te gillen en rende naar de deuren. Tegen het ogenblik dat ik de deuren had bereikt, was het toestel diep in het water gezakt en mijn hoofd was onder water. Maar ik wist er uit te komen en mijn man duwde een reddingsgordel in mijn handen". ROME Ruim duizend brandweer lieden hebben 24 uur lang gestreden om een felle brand onder het beroemde Romeinse station Termini de baas te worden. Gistermiddag was men het vuur eindelijk meester. Het nablussen zal echter nog dagen vergen. De schade die de brand heeft aange richt wordt geschat op drie en een half miljoen gulden. Voorzover bekend wa ren er geen mensenlevens te betreuren, wel waren verscheidene lichtgewonden. Winkels, cafés en bagagedepots in de tunnels zijn volledig uitgebrand. Het glanzend witte stationsgebouw van marmer en glas is zwart geblakerd. Men vreest dat de vloer van het sta tion door het vuur is ondermijnd. Zelfs als de vloer niet is vernield zal het nog maanden duren voor het station in zqn oorspronkelijke staat zal zyn terugge bracht. De Italiaanse minister van ver keer, Oscara Scalfaro, heeft echter te verstaan gegeven dat het station waarschijnlijk onbruikbaar is gewor den. Het station Termini behoorde tot de grootste en modernste van Europa. GENEVE Ongeveer vijftig landen hebben gisteren in Genève met hun handtekening de zg. Kennedyronde of ficieel afgesloten. Het gesprek over de verlaging van de handelstarieven leid de zes weken geleden na vier jaar moeizaam onderhandelen tot een akkoord. De bekrachtiging van giste ren maakt dat de invoerrechten in de wereld de komende vijf jaar in gaande 1 januari met ongeveer 150 miljard gulden naar beneden zullen gaan. Iets over half twaalf zette de Argen tijnse ambassadeur J. B. Martin giste ren als eerste zijn handtekening onder het vierduizend pagina's tellende docu ment. Ruim 500 mensen waren naar de grote hal van het Palais des Nations ge komen om de plechtigheid bij te wonen. In een boodschap aan de vergadering noemde president Johnson de Kennedy ronde „een trots hoofdstuk in de ge schiedenis van de internationale han del". Het oorspronkelijke doel van het ge sprek een verlaging van vijftig pro cent der tarieven over de gehele linie werd niet bereikt. Ook zullen de ont wikkelingslanden anders dan werd gehoopt nauwelqks profiteren van de overeenkomst. Zij hebben al aangedron gen op een nieuw handelsgesprek. De invoerrechten zullen het sterkst omlaag gaan voor chemische produk- ten, papier, machines, auto's en precisie- instrumenten. Minder sterk zullen zij dalen voor landbouwprodukten, ijzer en staal en tropische produkten. De 46 landen die de overeenkomst hebben ondertekend zijn Argentinië, Australië, Oostenrijk, België, Brazilië, Engeland, Canada, Ceylon, Chili, Tsje- cho-Slowakije, Denemarken, de Domi nicaanse republiek, Finland. Frankrijk, Duitsland, Griekenland, IJsland, India, Indonesië, Ierland, Israël, Italië, Jamai ca, Japan, Zuid-Korea, Luxemburg, Malawi, Nederland, Nieuw-Zee- land, Nicaragua, Nigeria, Noorwegen, Pakistan, Peru, Polen, Portin-11 Sierra- Leone, Zuid-Afrika, Spanje, weden, Zwitserland, Trinidad en Tobago, Tur kije, de Verenigde Staten, Uruguay en Joego-Slavië. ATHLIT De Sow jet-Unie zal Egyp te binnenkort raketten met een reik wijdte van zeventig tot tachtig kilometer leveren, die van bepaalde Russische typen tanks kunnen worden gelanceerd. De eerste zending van deze raketten van het type Luna-1, die in oktober wordt verwacht, zal worden begeleid door Rus sische deskundigen, die een Egyptische brigade hiermee zullen opleiden. Dit is bekend gemaakt door een van de negen Egyptische generaals die krijgsgevangen zijn gemaakt door Israël. De generaal, die anoniem wil biyven, zei dat de zending was toege zegd tijdens het bezoek van de Egyp tische veldmaarschalk Abdel Hakim Amer tijdens zijn bezoek aan Moskou in 1965. De veldmaarschalk zou daarby ook hebben gevraagd om levering van raketten met een reikwijdte van negen tig tot honderdtwintig kilometer. O MAASTRICHT Een onbekende jongeman heeft in de nacht van donder dag op vrijdag op het Terra Cottaplein te Maastricht een grote feesttent in brand gestoken. De schade bedraagt circa f 60.000, (Van onze weerkundige medewerker) Een boven Zuid-Engeland en Noord- Frankrijk gelegen hogedrukgebied, dat zich langzaam in noordoostelijke j richting verplaatst, geeft gunstig va- 5 S kantieweer tijdens het eerste juli- weekeinde. Het blijft vandaag en ver- moedelijk ook morgen droog bij een I ijverige zon, die de temperatuur in Gelderland tot een zomers niveau van ongeveer 25 graden kan opvoeren. Langer dan twee of drie dagen zal het fraaie weer wel niet standhouden; in elk geval rekenen wij van zondag- avond of maandag af op een stijgende onweerskans. ADVERTENTIE m z X X O O O O H r; m J3 x* O 2 O lil lu lu "z O - LU S lu z h uj CO o £n uj o uj O _i 00 Orga-800 en Orga-Ripel zijn onschadelijk voor mens en dier. hu

De Vallei | 1967 | | pagina 1