IN DIT WEEKEINDE BEGINT DE GROTE UITTOCHT HOGE LINDEN Speelruimte DE BATTERIJENExtraatjes zijn er af ZWEERS RENSWOUDE: Naar Veenendaal DE OSSENBERGHKampeerbelasting onbillijk THYMSE BERG: Plannen YEENENSTEINYrij, vrij VEENENDAAL Hedenavond begint het echte vakantieseizoen. In een periode van zes weken zullen de meeste Nederlanders met vakantie gaan. Er zijn vele manieren om vakantie te houden en iedereen prijkt zijn manier als de beste aan. Een zeer groot deel echter van de Neder landers zoekt het tegenwoordig in tent of caravan en brengt dus de twee „beste" weken van het jaar door op een camping.. Een andere grote groep, hier nauw mee verwant huurt een „zomerhuisje", welke huisjes ook vaak op campings te vinden zijn, terwijl er ook terreinen zijn, waar voor tent of caravan geen plaats is, maar wel een „dorp" van deze mini-huisjes gevestigd is. Hoe het zij, tent, caravan of huisje, één ding hebben de bewoners ervan gemeen: men zoekt rust in de vrije natuur. Campings en terreinen waar men zomerhuisjes kan huren zijn er in onze streek voldoende. Over een zestal van deze „ondernemingen" wordt op deze pagina wat verteld. Het zijn de campings: „De Thijinse Berg" in Rhenen. „De Hoge Linde" en „De Ossenberg" in O verberg Campings in te omgeving verwachten duizenden bezoekers en „De Batterijen" in De Klomp en de terreinen met zomerhuisjes: „Yeenenstein" in O verberg en „Zweers" in Renswoude. De terreinen verschillen natuurlijk van elkaar. Eén ding hebben ze echter gemeen: een groot deel van de „bevolking" komt uit het westen van Nederland. Kennelijk zoekt de Randstadbewoner rust op de Heu velrug en in de Gelderse Vallei. Een rol hierin zal wel spelen het feit, dat deze streek gemakkelijk en spoedig bereikbaar is. Een caravan alleen voor de twee vakantieweken is eigenlijk niet rendabel, schijnt men te denken. Daarom worden deze vakantiehuisjes op wielen en ook de grote bungalowtenten voor een heel seizoen op een terrein geplaatst. In de weekends wordt de vakantieplek dan opgezocht. Ook zijn er in voor- en naseizoen veel moeders met kinderen te vinden op de cam pings, terwijl de echtgenoten alleen het vrije weekend bij hun gezinnen doorbrengen. Tenslotte nog iets dat alle vakantiegangers gemeen heb ben: verlangen naar een ouderwetse zomer. OVERBERG Vierhonderd mensen tegelijk kunnen hun tenten opslaan op de camping „De Hoge Linden". Behalve in de tenten en caravans vindt een deel van die 400 onderdak in de zeven zomerhuisjes die er op het domein van de heer Van Ginkel staan. In de vier jaar dat de heer Van Ginkel nu de scepter zwaait over „De Hoge Linden" is het karakter van de camping sterk veranderd. Was de camping vroeger voornamelijk op jeugdgroepen ingesteld, nu huisvest men uit sluitend gezinnen. „Je kunt geen groepen en particulieren geljjk op het terrein hebben. De particulieren, die hier komen zoeken rust en die ontbreekt als er groepen op het terrein zjjn", aldus de heer Van Ginkel. RHENEN Rond het gezellige pavil joen kunnen op „De Thijmse Berg" 1000 tot 1200 mensen een plaatsje vinden voor tent of caravan. Dat paviljoen wordt door de vele vaste gasten als „huiskamer" gezien en gebruikt. Men voelt er zich thuis, misschien ook wel omdat men langzamerhand gewend is geraakt aan het goede leven op „De Thijmse Berg", want heel veel gezinnen komen er elk jaar weer. Mevrouw Var Erk omschreef haar camping als eer „groot familieterrein". Of er veel behoefte bestaat aan het verlaten van de camping mag, vooral wat de jeugd betreft, betwijfeld worden. Mevrouw Van Erk vertelt: „Vorig jaar hebben we goede ervaringen opgedaan met de vrijwillige jeugdleidsters van de kerk. Ook dit jaar komen weer van die groepjes. Voor de kinderen wordt er iedere dag één of twee keer iets georga niseerd". „Niet alleen voor de jeugd moet er iets gedaan worden, we willen ook voor de ouderen wel eens iets organiseren." „Vandaag begint de grote uittocht" vertelde de eigenaresse van „De Thijm se Berg". „Er is door die vakantiespre- ding een verschuiving met vorig jaar merkbaar. Juli wordt de topmaand, ter wijl vorige jaren de drukte eigenlijk pas eind juli begon. De mensen zijn dit jaar wat voorzichtiger met 't geld, heb ik gemerkt. Ik geloof dat er 'n beetje angst voor de economische situatie leeft bij de mensen, men verteert minder." Zoals overal is ook „De Thijmse Berg" voortdurend aan verandering onderhe vig. Als nieuwtje voor dit seizoen geldt de verandering van de kampwinkel. De ze is van bedieningszaak in een zelfbe diening omgezet. Volgens mevr. Van Erk is dat bij de gasten in de smaak ge vallen. Over toekomstplannen wil mevr. Van Erk niet veel vertellen: „We hebben veel plannen, maar daarmee zijn grote bedragen gemoeid. Bovendien is de toe stemming van Gedeputeerde Staten ver eist en dat gaat wel eens wat moeilijk, maar op den duur zullen ze wel verwe zenlijkt kunnen worden". Eens „Hoge Linden" altijd „Hoge Linden" schijnt voor veel mensen het parool te zijn, want een groot deel van de gasten komt ieder jaar weer. De grootste toeloop krijgt de heer Van Gin kel uit Rotterdam, terwijl ook een be langrijk deel van de bezoekers van zijn camping uit Gouda en Den Haag komt. De oude getrouwen op camping „De Hoge Linden" hebben dit seizoen be merkt, dat er een wasgelegenheid bij gekomen is. „Het sanitair is nu wel voldoende", zei de heer Van Ginkel, „maar wat uitbreidingsplannen be treft: ik wil zo spoedig mogelijk een speeltuintje maken voor de kinderen. Daaraan bestaat toch wel behoefte". „De vrouwen op de campings in Overberg zijn in het voor- en naseizoen geïsoleerd. De mannen hebben de auto mee en alleen in het weekend zijn die hier. Eigenlijk zou er een busverbin ding moeten komen met Veenendaal en Amerongen. De bus naar Eist zou eigenlijk over Overberg naar Ameron gen doorgetrokken moeten worden, zo dat men gemakkelijk overal naar toe kan. Ik geloof trouwens, dat veel Ame- rongers van die bus gebruik zouden maken om in Veenendaal inkopen te doen", aldus de heer Van Ginkel. Gevraagd of hij bij het invoeren van een dergelijke verbinding een garantie voor hét eventuele tekort van zo'n lijn zou willen geven werd hij aarzelend: „De Veenendaalse winkeliers hebben ook wel eens busjes laten rijden tussen Overberg en Veenendaal. Dat was niet rendabel. Een garantie beloven is moei lijk wat zou het gaan kosten?" DE KLOMP Ongeveer 800 mensen verdeeld over caravans, tenten en vier zomerhuisjes zullen in het hoogseizoen de camping „De Batterijen" bevolken. Het grootste deel van de tenten en ca ravans staat er reeds vanaf Pasen en zal er tot het najaar blijven. Weekend- recrèatie is op de „Batterijen" dus be langrijk. Een groot deel van de tegen woordige bewoners zijn ook vorig jarig al vaste bezoekers van „de Batterij en" geweest. De huidige moeilijke be reikbaarheid van de camping schrikt de vaste gasten dus kennelijk niet af. „Ik heb wel begrip voor het stand punt van Rijkswaterstaat", aldus me vrouw Nab. „Samen zoeken we naar een oplossing en die zal er ook wel spoedig komen. Het was gevaarlijk!" Op „De Batterijen" is ook iets merk baar van de economische terugslag. „Aanvankelijk was het heel gewoon, maar nu krijg je de indruk dat men wat meer op de dubbeltjes gaat let ten. Je kunt het niet concreet zeggen, maar het schijnt dat de extraatjes er af gaan. Dat is wel begrijpelijk, want die extraatjes betaalde men uit ver diensten van overwerk en werk op za terdag en dat is sterk verminderd", meende mevrouw Nab. Er leven bij de eigenaars van „De Batterijen" wel enige wensen. Voorna melijk zou men een landelijke regeling van de tarieven willen. „We móeten allemaal weten waar we aan toe zijn: een dag-, nacht- of etmaaltarief. .Nu is het overal verschillend en dat levert moeilijkheden op voor de trekkers. Het verschil in berekening maakt het kam peren vaak duurder, dan nodig is". Dit seizoen voor het eerst werkt er op „De Batterijen" een „recreatie- ploeg" van kerken uit Veenendaal. Iedere zaterdag en zondag zijn enkele vrijwilligers op het terrein aanwezig, RENSWOUDE Een blauw bordje met „Bondsvakantieoord" op de gevel van het woonhuis van de heer Zweers is de enige aanduiding van de tien huisjes, die op zijn terrein staan. „Ik zou wel een bordje langs de weg wil len hebben, maar de ANWB heeft wel bordjes die campings aanduiden, doch voor huisjes hebben ze niets. Daar ben je nu lid voor," schampert de heer Zweers. „Ik heb hier goede huisjes," zegt de heer Zweers, „want ik ben van mening, dat je op de lange duur altijd voor ligt met goed. Ik ben aangesloten bij de ANWB, maar eigenlijk heeft dat geen waarde. De mensen die via de ANWB een huisje aanvragen weten nog niet zeker, of ze werkelijk in een goed huis je komen, want er wordt door de bond weinig toezicht uitgeoefend. Ik heb eens tegen een functionaris van de ANWB gezegd, dat er zoveel slechte huisjes stonden op Bondsterreinen en hij ant woordde: „Och meneer, er zijn er zo weinig. We moeten alles wel nemen, wat we krijgen kunnen. Dat wordt op den duur wel beter." Niemand van de Bond komt er ooit kijken en dat vind ik niet goed. De meeste mensen heb ben geen gelegenheid om eerst een huisje te gaan bekijken, als ze er een huren willen en vaak blijkt dan, dat mën niet op de informaties van de Bond af kan gaan," aldus de heer Zweers. Voor dit seizoen heeft de heer Zweers meer aanvragen gehad, dan ooit tevo ren. Natuurlijk is hij volgeboekt. Het is hem opgevallen, dat er minder ver teerd wordt door de vakantiegangers, dan vorige jaren. „Maar je snapt er toch niets van, wat ze uitgeven en waaraan. Als de een iets heeft moet de ander het ook hebben." De verbindingen met Renswoude zijn goed. Amersfoort, Utrecht, Veenendaal en Arnhem zijn gemakkelijk bereikbaar en „de meeste mensen hebben tegenwoordig een eigen wagen," meent de heer Zweers, „zodat ze toch overal kunnen komen." „De VVV in Veenendaal bemoeit zich nog niet met ons, terwijl het toch eigen lijk een zakelijk belang voör Veenen daal is, Als de mensen willen winkelen, dan sturen we ze altijd naar Veenen daal en zo'n VVV is toch eigenlijk een verlengstuk van de winkeliersvereni ging," meende de heer Zweers. die voor de kinderen allerlei dingen or ganiseren. In een tent wordt bovendien een kinderkerkdienst gehouden. „De ongelui doen het fantastisch" merkt nevr. Nab op. „Ze verdienen echt wel ^en pluim voor de wijze waarop ze hun taak uitoefenen. Ze hebben geen oplei ding of ervaring, maar alles verloopt prima. Ik weet dat op andere campings dit werk ook gedaan wordt en daar zelfs in het seizoen de hele week. Hier kan dat niet: er is geen kiosk, van waaruit gewerkt wordt en bovendien ge loof ik, dat men hier op het terrein graag zelf organiseert. Wel is het moge lijk, dat ook op enkele werkdagen iets gedaan wordt door die groep". De activiteiten van de VVV worden op prijs gesteld door mevr. Nab: „We hebben hier al een excursie naar Leer- sum gehad, die een goede belangstel ling genoot. Ik geloof zeker, dat er be langstelling voor meer initiatieven is", aldus mevr. Nab. OVERBERG Dertien vakantiehuis jes en plaats voor drie caravans vor men samen het terrein Veenenstein, waar het echtpaar Henken de scepter zwaait. Rustig gelegen aan de Bergweg en vrij moeilijk te vinden: Nergens een bord dat aangeeft waar men zijn moet. De heer en mevr. Henken net terug var vakantie: „Wij kunnen natuurlijk niet tweg in 't seizoen. In de voortijd kunnen we nog wel vervanging.krijgen, in 't sei zoen is dat onmogelijk",. Graag zou men op Veenenstein meer huisjes zet ten, maar er is geen mogelijkheid tot uitbreiden. Ook hier veel gasten, die ieder jaar komen. Nieuwe gasten moeten door oude gestuurd zijn, want „reclame ma ken we nooit. We kunnen het doen met recommandatie", aldus de heer Henken. Er zijn gasten, die al voor de tiende keer besproken hebben. „De vakantie spreiding maakt het moeilijk te zeggen, of er meer animo bestaat dan andere ja ren. We zijn het hele seizoen volgeboekt, maar het hoogseizoen duurt nu 6 weken, in plaats van 2". „De mensen die hier komen", vertelt de heer Henken, „komen vooral voor hun rust. Wij organiseren daarom heel weinig, slechts een enkele boswandeling en soms een nachtwandeling". De heer Henken wil graag een ver binding met Veenendaal. „Veenendaal is een trekpleister, vooral op de dins dagse markt zijn ze gek. Het is jammer dat men er zo moeilijk kan komen". De aantrekkelijkheid van de plaats, waar Veenenstein gevestigd is ziet me vrouw Henken in de nabijheid van Vee nendaal als winkelcentrum en Ameron gen met de toeristische bezienswaardig heden. „Voor de mooie plekjes gaan de mensen naar Amerongen, in Veenen daal heb je die niet, maar daar zijn de winkels in trek". OVERBERG De grootste camping uit deze omgeving is ongetwijfeld „De Ossenbergh". Niet minder dan ongeveer 2000 mensen kunnen hier gelijk hun vrije dagen doorbrengen. De meesten in caravans of tenten, maar zij die niet over een eigen „zomerverblijf" beschik ken kunnen op dit terrein ook een huis je huren. Ieder jaar komt er in deze camping wel iets „nieuws" bij. Dit sei zoen is er voor de bezoekers wat extra parkeerruimte geschapen, omdat ge bleken was, dat hieraan behoefte be stond .„Na een seizoen gaan we de er varingen bespreken," zegt de heer Van de Horst, eigenaar van „De Ossen bergh". „Meestal blijkt er dan behoefte te zijn aan een uitbreiding van het een of ander. Daarom kan ik nu ook niet zeggen, of ik plannen heb. Ze komen altijd plotseling op". Hoewel de heer Van de Horst ver wacht, dat hij ook dit jaar wel weer helemaal vol. zal zitten tijdens het sei zoen, heeft hij toch het idee, dat alles wat stroever verloopt. „Er is nog niet zoveel gereserveerd als andere jaren," zegt hij. „Ook heb ik het idee, dat er wat minder gemakkelijk geld uitgege ven wordt. Ik weet niet of dit iets te maken heeft met een economische te ruggang in ons land, of met een zekere angst voor de toekomst der economie, maar het lijkt me, dat velen gedwon gen zijn iets zuiniger aan te doen." In „De Ossenbergh" kan inen kaar ten kopen voor de door de VVV's Vee nendaal en Amerongen gezamenlijk ge organiseerde excursies onder leiding van de heer A. P. de Kleuver. Over het algemeen zijn de kaarten uitverkocht, weet de heer Van de Horst. Naar zijn mening zijn de bewoners van zijn cam ping, die aan die excursies hebben deel genomen enthousiast over hetgeen ge boden wordt. De samenwerking tussen de VW's in Amerongen en Veenendaal wordt door de heer Van de Horst toe gejuicht. „Of door de VW's veel men sen naar ons toegezonden worden, weet ik niet. Het gebeurt maar zelden, dat men dat vertelt, maar waarschijnlijk komen er meer trekkers dan ik weet, die door een VVV gestuurd zijn." De heer Van de Horst is het nog steeds niet eens met de door de ge meente Amerongen ingestelde kampeer belasting. Iedere kampeerder in die ge meente moet f 0,20 per dag of f 0.50 per week, per persoon aan leges beta len. „Ik vind het een soort discriminatie," zegt de eigenaar van „De Ossenbergh". „Als vreemdelingen in Amerongen in kopen gaan doen, behoeven zij daar voor geen belasting aan de gemeente te betalen. Voor het slapen op de cam ping moet dat wel. Voor gezinnen kan dat in guldens gaan lopen per vakantie. Ik ben bang, dat de gemeente Ameron gen op den duur in eigen vlees gaat snijden met deze belasting. Het lijkt me toch niet de bedoeling van de gemeente de zomergasten te weren. Eerder zou men verwachten dat men het zou sti muleren. Vooral de trekkers staan raar te kijken. Die belasting wordt namelijk bijna nergens toegepast en men be grijpt niet waar het voor moet. Boven dien is het voor ons een hele romp slomp, met al die zegeltjes en zo. Die leges betekenen een strop," aldus de heer Van de Horst.

De Vallei | 1967 | | pagina 4