JEUGD BELAAGT GI-JOE BIJ ZIJN VERLOF Samenleving in Saigon is maar zeer kunstmatig „Bouwbeleid ondoelmatig" Grote sluikhandel in :es en sieraden horlogi Hechtere banden tussen de Benelux-landen Doopplechtigheid in Athene 8 DAGEN DOOR NEDERLAND VOOR Bond Huis- en Grondeignaren Observatie verkeer met t.v.-camera's Drie cent meer voor 1 kg suiker Vla duurder BELASTINGVERLAGING Verbetering cultureel contact Voorstellen op topconferentie Prins Claus in Raad van State Nieuwe lening van Ver. Staten voor Indonesië 10 maanden voor verduistering Onwezenlijk Koopkracht Actie Ernstige gevolgen voor juweliers Primeur in Utrecht ZENDING: ZENDING: Vier maanden cel voor veroorzaken dodelijk ongeval Naast elkaar Optreden Gevaar Schroef ZATERDAG I JULI 1967 (Van onze verslaggever Link van Bruggen) SAIGON Vlak voor m'n hotel, het steeds verder aftakelende Majestic, ligt het Westduitse hospitaalschip Helgoland. Geen van de 150 bedden is on bezet. Zieken en gewonden worden daar verzorgd door een staf van 42 artsen en verpleegsters. Nederland is op een heel wat bescheidener schaal vertegenwoordigd. Bin nen het kader van de internationale hulpverlening is de bouw van drie tuber- culose-ondenzoekcentra bijna voltooid. Slechts één landgenoot houdt er toe- zich op. Onder auspiciën van de Wereldgezondheidsorganisatie zullen de po liklinieken straks in gebruik genomen worden. Hoe bloedig de impasse in Viëtnam is deze kwalificatie is afkomstig van president Johnson en werd uit gesproken op Memorial Day blijkt wel uit het feit, dat ontelbare landen uit de vrije wereld sterke medische teams naar Saigon, Da Nang, Qui Nhon, Nha Trang en nog veel meer plaatsen hebben gezonden. Ze be staan voornamelijk uit chirurgen. De duizenden gewonden, die wekelijks val len zowel in de militiare als in de burgersector dienen tenslotte weer te worden opgelapt. Van een slagveldpsychose merkt men in de twee miljoen zielen tellende hoofdstad van Zuid-Viëtnam weinig of niets. Het ontwrichte leven daar staat in het teken van de kunstmatig heid. De persoonlijkheid van ieder meedenkend en meevoelend mens krijgt er harde klappen door. Een en kele aanslag, een enkele ontploffende handgranaat of landmijn, het een noch het ander telt in de barbaarse strijd, die overal in de rimboe woedt. Langs de kade van de Saigonrivier, de Ben Bach Dang, denderen dag en nacht de trucks met oorlogstuig. Straaljagers met duidelijk zichtbare raketten gillen zich een weg door de lucht. Kijk ze maar na. En kijk nog eens als ze, ontdaan van hun dodelij ke last, een paar uur later naar de vliegbasis Tan Son Nut afglijden. Saigon is een onwezenlijk para dijs de lach is er overigens bitter en vals vergeleken met de hel van het achterland. Vraag 't maar aan de fotograferende en filmende Ame rikaanse militairen, die (in burger en ongewapend) winkelstraten als de Duong Tu Do, de Le-Loi en de Dailo Nguyen Hue bevolken. De pleisters op sommiger armen bedekken de plaatsen, waar zich nog maar enkele dagen geleden bloedzui gers op vasthechten. Geen muskieten hier, in Saigon. Geen loerende dood achter struiken en bomen. Geen boo by-traps, geen valkuilen met scherp gepunte bamboestokken op de bodem. Geen mitrailleurroffels en geen voort durende, op de zenuwen werkende waakzaamheid. Een paar etmalen, eigenlek maar een paar uur, die to tale en behaaglijke ontspanning. Er zijn het afgelopen jaar weer tientallen nieuwe bars bijgekomen. De nachtclubs, die donkere holen met een kinderachtige playboy-atmosfeer, floreren als nooit tevoren. Steeds meer thee drinkende, maar whisky bestellende amuseerjuffies leggen de mooie nationale dracht af en trekken er een gewaagde blouse en een even gewaagde mini-rok voor aan. In Saigon zijn het kinderen, die voor de passagierende Amerikanen val strikken spannen. Ze laten John glinsterende stenen zien, die ze voor de prijs van juwelen willen verkopen. Ze trekken Don, die, voor een Yankee althans wat lange haren heeft, in de richting van een kapperswinkel, waar de kale knip- prijs en dan nog zonder fooi een tientje bedraagt. Ze nemen Bill bij de hand en flemen: „Hello buddy, hello, zal ik je naar m'n zuster bren gen?" De frustratie is groot. Volgens het boekje, dat door het „United States Military Assistance Command" wordt uitgereikt ook in zijn terminolo gie wil het Pentagon doen uitkomen dat de Verenigde Staten niet op eigen houtje oorlog in Viëtnam voeren! dient GI-Joe die in het verscheur de land aan de Zuidchinese Zee wordt geplaatst, zich zoveel mogelijk met de bevolking te verbroederen, terwijl hij vriendelijk en hulpvaardig moet zijn. Doet hij dit echter zonder onder scheid des persoons, dan wordt hij een speelbal op de hoog opslaande golven van de hebzucht en de immo raliteit. Vooral de „Texas guys" wekken nog wel eens de lachlust op van de Viëtnamezen. Hun cowboyhoeden met de opgekrulde randen en hun glim mend gepoetste cowboylaarzen geven de hoofdstraten van Saigon een Dallas achtige allure. Als ze dan ook nog een aangebroken fles whisky bij zich dragen, waaruit zo nu en dan een flinke teug wordt genomen, staart men hen aan, alsof ze van een ande re planeet zijn afgedaald. De fantastische koopkracht van de enorme legermacht, die Washington in Viëtnam op de been heeft ge bracht er zijn nu al zo'n 500.000 man gestationeerd in een land, dat nog niet half zo groot als de staat Californië is schept grote proble men. Er is een enorme vraag naar luxe goederen zoals transistor-radio's draagbare televisietoestellen, siera den enzovoorts. Slechts een enkeling profiteert hier van. De verdubbeling van het nomi nale inkomen van die van Saigon ten epijt, zijn de laatsten slechter af dan vroeger. De levensmiddelen zijn sterk in prijs gestegen. Schaarste is hier de oorzaak van. Een militaire graadmeter is de pro- duktie van rijst in het deltagebied van de Mekong. Als gevolg van de steeds sterker wordende Viët-Cong-activi- teiten daar is deze, vergeleken met 1965, tot de helft teruggevallen. Om dat ook elders in het land de landbe- werking door oorlogshandelingen wordt gestagneerd, moet in de oor spronkelijke surplusstaat Viëtnam thans rijst uit Thailand en Taiwan worden geïmporteerd. De devaluatie van de piaster en de strenge monetaire maatregelen, die in het midden van het vorige jaar werden afgekondigd, hebben aanvan kelijk inderdaad verlichting gebracht. De inflatie heeft zich echter opnieuw ingezet Voor het eind van dit jaar wordt met een stijging van de prijzen- index van 50 tot 75 procent rekening gehouden. Om de financiële zorgen van de re- gering-Ky wat te verminderen, heeft de dag en nacht opererende, Ameri kaanse legerzender een zoveelste pro- paganda-actie onder de militairen ont ketend. Dit keer is het onderwerp „ko pen met wijs beleid", gekoppeld aan „sparen tegen een hoge rente". Een omfloerste, Greta Garbo-achti- ge vrouwenstem iets totaal nieuws voor Viëtnam, en waarschijnlijk ge kopieerd van de etherpropaganda in de Tweede Wereldoorlog wisselt de harde, opdringerige en pseudo-op- gewekte stemmen van de „legerspe- cialisten" zeker tien keer per etmaal, af. „Wat heb je nou aan zoveel pias ters" wordt er dan gezegd. „Kan je je overzeese toelage niet veel beter in spaarbrieven omzetten? Weet je wel dat deze veel rente afwerpen? De uit betalingsofficier kan je alle inlichtin gen geven". Diezelfde vrouw met die inderdaad mooie stem wordt ook nog voor ande re opwekkingen gebruikt. „Je moet eens een brief naar huis schrijven", maant ze, zij 't minder regelmatig. „De mensen, die van je houden, staan te springen om een teken van leven. Is het je bekend dat brieven van de strijdkrachten ongefrankeerd naar elk adres in de Verenigde Staten kunnen worden gestuurd?" GI-Joe, de naam voor Amerikaanse soldaat, daterend uit de 2e wereldoor log. Op de kleding van de recruten stonden de letters GI - Governement Issued, door de regering verstrekt. Joe is Jan soldaat werd zodoende GI- Joe. i&ÉsÉtti Een berooide vluchteling, die weer een slaapmatje heeft ggjg| ADVERTENTIE Acht dagen lang onbeperkt reizen door 0 het gehele land. Met een 8-daags Algemeen Abonnement.Voor een verrassend lage prijs: slechts f 40.- (eerste klas f 60.-). Kinderen van 4 t/m 9 jaar half geld. DEN HAAG „Ook in het verslagjaar 1966 werd het ondoelmatige en voor gezonde verhoudingen op de huur- en woningmarkt funeste bouwbeleid on veranderd voortgezet". Dit zegt de Nederlandsche Bond van Huis- en Grondeige naren in zyn jaarverslag over 1966. Met een keur van argumenten heeft de bond het bouwbeleid vanaf 1963 zy het zonder praktisch waarneembaar effect principieel bestreden als ondoel matig, onsociaal en als economisch financieel funest. Het laatste als gevolg van sterk gesubsidieerde woningbouw, voornamelyk ten profyte van de financieel sterkere bevolkingsgroepen en circa 45 procent uitmakend van het geraamde woningbouwvolume. Dit leidt niet alleen in een korte reeks van jaren tot onrendabele mil jardeninvestering in de woningbouw, maar dwingt bovendien, de op eerdere tijdstippen tot stand gekomen wonin gen eveneens bij voortduring tot on rendabele exploitaties. Het gevolg van een en ander resulteert in over- bestedingen in de sectoren van* con sumptie- en semi-consumptiegoederen, ROTTERDAM De Nederlandse juweliers zijn slecht te spreken over het feit, dat volgens hen de overheid weinig of niets uitricht tegen de sluik handel in sieraden en horloges, waar van deze branche zeer groot nadeel ondervindt. Vooral in de drie grote steden van ons land, spelen zich op straat en in cafés op grote schaal sluikhandelactiviteiten af, waartegen volgens de Nederlandse juweliers on voldoende wordt opgetreden. Een en ander kon worden opgemaakt uit de woorden van de heer M. van Leeu wen, directeur van de N.V. v/h Edu- ard Goudsmit in Rotterdam (juwe lier), tijdens de gistermorgen in de Maasstad gehouden jaarvergadering. De heer Van Leeuwen zei dat vooral via de buitenlandse arbeiders grote hoeveelheden gesmokkelde gouden UTRECHT De Utrechtse poli tie heeft met succes gebruik ge maakt van het bestaande tele-com- municatienet om een verkeersplein in de stad met behulp van t.v.-ca mera's te observeren. Het is voor de eerste maal dat dit in Neder land op deze schaal gebeurt. Tot nu toe was men steeds gedwongen speciale verbindingen tot stand te brengen. De eerste resultaten van de proef die in totaal ongeveer twee maan den zal duren, zijn hoopgevend. Zij zijn van dien aard dat de Utrechtse politie ook een proef wil gaan ne men op Nederlands drukste verkeers plein Oudenrijn. Het resultaat van de proef betekent dat op elk wille keurig punt in de stad een t.v.-came- ra geplaatst kan worden, die vanuit 't hoofdbureau van politie kan wor den bediend, terwijl de verbinding zeer snel tot stand kan komen. De proef wordt genomen op het 24- oktober-plein, deze plaats ligt pre cies 3350 meter van het Utrechtse hoofdbureau. Bij de Hoogovens in Velsen werd al eerder een dergelijke proef genomen. Door sabotage-activiteiten van de Viët-cong blijft geen spoorwegver binding in het binnenland in stand. DEN HAAG Als gevolg van de verhoging van de omzetbelasting en van de verdere aanpassing van de suikerprijs aan de industriële garan tieprijs voor suiker kan een kilogram suiker met ingang van vandaag voor de consument drie cent meer kosten. De minister van Landbouw en Vis serij heeft de af-fabrieksprijs van sui ker, exclusief accijns en omzetbelas ting, met f 1,20 per 100 kg verhoogd tot f78.60. Deze verhoging is noodza kelijk in verband met een verdere aanpassing» van de af-fabrieksprijs aan de voor de oogstjaren 1966/67 en 1967/68 geldende garantieprijs voor suiker van f78.95. Tegelijkertijd wordt de omzetbelas ting die thans f7,95 per 100 kg be draagt, verhoogd met 20 pet tot f9,54 per 100 kg. Deze verhogingen leiden tot een af-fabrieksprijs, inclu sief accijns en omzetbelasting van f 107.14 per 100 kg. Na een afronding ten gunste van de handelsmarge leidt dit er toe dat de prijs van suiker voor de consument van vandaag af een verhoging van ten hoogste drie cent per kg mag on dergaan. DEN HAAG In de prijzenbe- schikking melk en melkprodukten 1967 zijn tengevolge van de stijging der omzetbelasting met ingang van 2 juli de maximum prijzen voor vanille- vla in halveliterflessen en in literfles sen en die voor chocoladevla in liter flessen met één cent per eenheid ver hoogd. Zij bedragen na genoemde da tum: vanille vla liter; f 0,50, 1 liter- f 0,93. Chocoladevla liter: t 0,52, 1 liter: f 0,99. ADVERTENTIE Geef Iets extra's aan de de oudste vorm van ontwikkelingshulp. In Indonesië en in Afrika werkt de Hervormde Zending: Evangelie Medische hulp Moeder- en kindzorg Scholing en vorming Landbouwprojecten dat is geestelijk en materieel helpen in ontwikkelingslanden. GIRO 6074 Hervormde Zending - Oegstgeest ASSEN De rechtbank in Assen heeft gisteren de 22-jarige beroeps chauffeur A. P. V. uit Zegge conform de eis van de officier veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 maanden en een ontzegging van de rijbevoegd heid voor de duur van 1 jaar. Op 10 januari van dit jaar reed V. met zijn vrachtauto bij de bushalte aan de Stationsweg in Zuidlaren een aan tal mensen aan die daar op de bus stonden te wachten. Een jongen en een meisje van resp. 18 en 17 jaar oud kwamen hierbij om het leven, terwijl drie andere personen werden gewond. Toen het ongeluk gebeurde had V. 17 uur achtereen achter het stuur van de vrachtauto gezeten. DEN HAAG Op de Benelux-top- conferentie die deze herfst wordt ge houden zullen concrete voorstellen worden gedaan om tot grotere cultu rele samenwerking en uitwisseling te komen, aldus heeft de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, gistermiddag in de raadgevende in- DEN HAAG Het Kabinet der Ko ningin deelt mede: „Z. K. H. prins Claus is, bij K.B. van 26 juni 1967 zit ting verleend in de Raad van State. Zijne Koninklijke Hoogheid zal op 12 juli a.s te 11.00 uur in een buitenge wone vergadering van de Raad van State geïnstalleerd worden. H.M. de Koningin zal deze vergadering voor zitten. Z. K. H. de Prins der Neder landen en H. K. H. Prinses Beatrix, die eveneens zitting hebben in de Raad van State, zullen de plechtig heid bijwonen". terparlementaire Beneluxraad meege deeld. De bewindsvrouwe zei dit in ant woord op opmerkingen van de Belgi sche afgevaardigde J. Verroken, die namens de commissie voor de cultu rele aangelegenheden rapport uit bracht. Deze afgevaardigde wees op het ontbreken van een cultureel akkoord tussen Nederland, België en Luxem burg en opperde de mogelijkheid dat het „universitair" vacuüm" van Bel gisch en Nederlands Limburg zou kunnen worden gevuld door de in stelling van een gemeenschappelijke universiteit. De oprichting van een dergelijke universiteit zou de eerste stap op de weg naar wetenschappelij ke samenwerking kunnen zijn. De minister van Onderwijs en We tenschappen, prof. dr. G. H. Veringa, antwoordde dat het op dit moment moeilijk was een definitieve uit spraak over een dergelijk project te doen. Hij noemde het een bijzonder interessant object, dat hij „zo indrin gend mogelijk" met zijn collega's wil de bespreken. „Ik zeg niet dat het ooit zo ver zal komen, maar ik ben er van overtuigd dat beide Limbur- gen niet naast elkaar moeten blijven werken", aldus minister Veringa. Hij kondigde tevens aan dat de raad van ministers spoedig over wetenschappe lijke samenwerking zal gaan spreken. Ook hij zegde toe al het mogelijke te zullen doen om tot een trilateraal cul tureel akkoord te komen. horloges en sieraden het land binnen- Dat de door de juweliers ongewenst geachte sluikhandel soms grote vor men aanneemt kan volgens de heer Van Leeuwen blijken uit het feit dat af en toe partijen ter waarde van f 20.000,- tot f 30.000,- in beslag wor den genomen. Volgens de directeur van Eduard Goudsmit is een belang rijk deel van de gesmokkelde siera den in Antwerpen gekocht, de stad die bekend staat om zijn enorme illegale sieradenhandel. De partijen die in de Scheldestad worden verhandeld en die vaak vrij eenvoudig Nederland bin nen worden gebracht zijn in bijna al le gevallen afkomstig uit Italië. Volgens de heer Van Leeuwen sti muleert de in Nederland bedreven sluikhandel in sieraden nog meer on oorbare praktijken, terwijl door deze illegale invoer de staat grote bedra gen aan weeldebelasting worden ont houden. Hij acht een krachtig optre den tegen deze handel van produkten van veelal inferieure kwaliteit drin gend gewenst. Volgens de heer Van Leeuwen is er al dikwijls contact ge weest met het ministerie over deze zaak. „Maar", zo zei de heer Van Leeuwen „Je krijgt wel eens de in druk dat het niémand in Den Haag iets interesseert waar de produkten vandaan komen, als ze maar goed koop de consument bereiken". omdat de eigenlijk voor de volkshuis vesting bestemde gelden voornamelijk in genoemde verbruikssectoren wor den aangewend. Het is duidelijk, dat het voortgaan met niet-rendabele in vesteringen de toch al aanwezige in- flatietendenzen versterken en de be stedingsinflatie, zoals hier aangeduid, daar nog een flinke schep bovenop doet, aldus de bond in zijn verslag. Op gevaar af van zij het ten on rechte de indruk te wekken dat hij de Nederlandse huisvaders en -moe ders de welvaartssymptomen als een toenemend autopark, stijgende aan tallen koelkasten, wasmachines, mix ers en andere huishoudelijke appara tuur zou misgunnen, dient toch niet te worden vergeten, dat zulks ten dele gaat met gelden die langs kunstmati ge weg aan de volkshuisvesting zelf worden onttrokken. De ontwikkeling welke zich in de tweede helft van 1966 voordeed en die tot gevolg had dat o.a. het kabinet- Cals van het politieke toneel ver dween, en daarmee tevens minister Bogaers, toonde duidelijk aan dat ook de algemene middelen niet onuitputte lijk bleken. Ook de belastingschroef, zowel in de sector van de directe als in die van de indirecte belastingen dreigde te worden dolgedraaid, terwijl de krapte op de kapitaalmarkt en de deels daarmee samenhangende hoge rentevoet het bedrijfsleven met name de liquiditeit daarvan onder druk zet te. Sprekende over de huren zegt het jaarverslag, dat de kloof tussen kost- prijshuur en feitelijke huur vergroot in plaats van verkleind werd, ook om dat een aanpassing van de woning- huren aan het inflatoire effect als ge volg van prijs- en kostenstijgingen, zoals de SER noodzakelijk achtte, ach terwege bleef. Het gehele oudere woningbestand werd in de positie van economisch niet sluitende exploitatie gebracht, wat versneld verval van dit woningbe stand tot gevolg moest en moet heb ben. Het maatschappelijk nadeel daarvan is dat nog alleszins op rede lijk woonpeil brengen van tal van wo ningen tegn relatief lage kosten ach terwege moet blijven. Aldus het jaar verslag van de Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren. Kroonprins Paul van Griekenland, bijna zes weken oud, is in de kathedraal van Athene gedoopt. Op de foto zien we koning Constantijn met prinses Alexia en koningin Anne-Marie, die trots de kleine dopeling draagt. DJAKARTA De Verenigde Sta ten hebben besloten Indonesië een nieuwe lening te verstrekken en wel een van vijf miljoen dollar. Gisteren is daartoe is Djakarta een overeen komst ondertekend door de Ameri kaanse ambassadeur in Indonesië, Marshall Green en de directeur-gene raal voor de economische betrekkin gen met het buitenland, Ismael Tha- jeb. De lening draagt een rente van drie procent en heeft een looptijd van 25 jaar. Over zeven jaar zal met de af lossing worden begonnen. De Verenigde Staten hadden de In donesische regering via het Bureau voor Internationale Ontwikkeling reeds leningen tot een bedrag van sa men 25 miljoen dollar verstrekt. AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de 32-jarige chauffeur-besteller J. J. v. d. B. uit de hoofdstad wegens verduistering van 20 wascombinaties conform de eis veroordeeld tot tien maanden gevan genisstraf met aftrek van het voorar rest. In tien plaatsen in ons land wa ren in het najjaar van 1965 aangiften bij de politie tegen de man gedaan, die destijds zelfstandig verkoper van ren in het najaar van 1965 aangiften wasmachines was. Geleverde machines was hij komen terughalen omdat er 'n zo vertelde hij, constructiefout in zat die op de fabriek hersteld moest wor den. Volgens de fabrikant was er geen sprake van dat hij daartoe opdracht had gegeven. De chauffeur verklaarde ter zitting dat hij zel^ de bij de fabriek ingele verde wasmachines niet heeft terug ontvangen.

De Vallei | 1967 | | pagina 8