Gerben Karstens miste triomf op het nippertje Errandonea behield leiding eerste Janssen en Haast op de „zwarte liist' Wout wil je j een stuk kaas i uit het 1 vuistje Duitser versloeg Bobby na enerverende Wilhelm Bungert Wilson strijd Feyenoord zonder Samardzic tegen Straatsburg Oxford uitgeschakeld Royal Henley Regatta in A.G.O.V.V. contracteerde twee spelers van Elinkwijk Hockey-elftal tegen Japan y» ADO gelijk met Wolverhampton KNVB hoog genoteerd Record van Campbell verbeterd Belg Godefroot was iets sneller *irvx MvvzaaoA1 Okker en Trudy Groenman ook uit gemengd dubbelspel Resultaat van kort geding tegen KNVB en FC Twente Nereus in finale vieren I Troost Veel rook, weinig vuur /r a Enerverend Uitgeput Als eerste Ook profs ZATERDAG I JULI 1967 SAINT MALO „Ik snap er niets van. Ook Godefroot dacht dat ik gewon nen had. Hij kwam nog naar me toe om me te feliciteren". Gerben Karstens stond vertwijfeld aan de rand van de sintelbaan in het kleine stadion van de badplaats Saint Malo. Hij was omringd door een grote schare journalisten, die evenals Karstens verbaasd waren geweest, toen officieel na de finish van de eerste etappe werd omgeroepen dat niet de Leidenaar, maar de „Belgische „Rode Duivel" Walter Godefroot zijn wiel eerder over de kalkstreep had ge drukt. Maar er was geen twijfel mogelijk toen later de finishfoto van hand tot hand ging. Het verschil was uiterst miniem, enkele centimeters slechts, maar het was duidelijk waarneembaar, dat Godefroot zijn demarrage van de laatste kilometer met de kussen van Bretonse schonen en een gloednieuwe groene trui beloond kon zien. Karstens kon het echter nog niet geloven. „Vol gens mij heb ik hem op de streep gepakt", bleef hij doorzetten. „Bovendien kwam iedereen naar mij toe en niet naar hem". De Nederlandse kampioen, die zijn rood-wit-blauwe trui graag had geruild voor het leidersmaillot ixi het punten klassement, stond het huilen nader dan het lachen. Maar hij beeerste zich. Ook toen Wout Wagtmans, die tevoren een vreugdedans op de sintelbaan had uitgevoerd, hem kwam halen voor een minder glorieuze aftocht, dan men Kar stens had toegewenst. „Hoe is het mo gelijk", stamelde Wout. Er werd geop perd, dat Karstens zich wellicht had vergist in de tweede, verder weg lig gende kalkstreep de finish van de 100 m hardlopen want daar was Karstens wel heel duidelijk voor Gode froot geweest. Maar dat excuus werd sportief door onze „jeune premier" weggewuifd. „Ik heb helemaal niet eens een streep gezien. Vergeet niet, dat we met het hele peloton in een stof wolk binnenkwamen. Daar heb ik ove rigens nog van geprofiteerd door ik weet niet hoeveel renners voorbij te gaan. Aan de overkant werd het zicht beter en toen bemerkte ik Godefroot, die vlak voor het stadion een tiental meters had gepakt. Hij reed nog voor me uit". Gerben nam toen in de laat ste bocht alle risico en kwam zo kort mogelijk langs de binnenkant van de sintelbaan in het spoor van de Belg, die zelf ver naar buiten was geweken. Het werd een interessant duel tussen twee snelle knapen, waarin de 24-jarige Belg, die in Luik-Bastenaken-Luik op een gelijke baan Eddy Merckx van de zege had gehouden en in de Ronde van Andalusië driemaal als triomfator was geëindigd, zegevierde. Hij had het niet verwacht. Immers, twee weken geleden nog &as Godefroot in de Ronde van Zwitserland door Karstens geklopt. Hoe zeer een ieder overtuigd was geweest van de overwinning van de Nederlan der bleek tenslotte, toen nerveuze offi cials Karstens temidden van een groep belangstellenden uit het napraten weg sleurden. Hij moest naar het erepo dium meenden zij.maar daar kwam uiteindelijk toch Godefroot. Dit was het sensationele einde van een overigens vrij kleurloze etappe, die voor Nederland zo onbevredigend ein digde. De enige troost voor Karstens was, dat hij door zijn bonificatiewinst van tien seconden oprukte naar de tweede plaats in de algemene rang schikking met een achterstand van slechts vijf seconden op Errandonea. Die positie bekleedt de Leidenaar na tuurlijk ook in het puntenklassement, waarvoor in de rit naar Saint Malo de eerste klassering werd opgemaakt en tenslotte staat Nederland ook al twee de in de ploegenrangschikking. In de tourgeschiedenis zal deze etap pe zeker niet met gouden letters ge boekstaafd worden. Er was wel veel rook, maar heel weinig echt vuur, want de vrij talrijke ontsnappingen hadden in feite weinig om het lijf. Dat gold voor de eerste vlucht van Grain al na 4 km, die wel heel snel onder drukt was, maar ook voor de lange so lo van de kalende 30-jarige Fransman Jean Claude Lebaube. Hij vertrok na 9 km uit de groep, kwam meer dan vier minuten voor (na 70 km was het zelfs 4.40), maar hees na 11 km de witte vlag ten teken van overgave. Dat was vlak voor de ravitaillering in Saint Aubin du Cormier (118 km). Voor dit onder de onbarmhartig brandende zon geblakerde stadje trokken Henri Anglade en Etter er nog tussen uit. Zij werden teruggebracht door enkele hon- gerigen onder wie Huur Harings, die volgens Jan Janssen uitstekend had ge koerst. Daarna volgden enkele kleine ontsnappingen, die alle tot mislukking gedoemd waren. Naarmate Saint Malo naderde was de hoofdmacht steeds min der bereid cadeautjes weg te geven. Daarna verwonderde het niemand, dat tenslotte ook Grain, Diaz, Izier en Monteyne, die vlak voor de badplaats nog op een winst van 30 sec. hadden gestaan, werden overweldigd. Dat daar Godefroot de winst voor Karstens' neus wegkaapte was alleen van belang voor België en Nederland en voor de beide betrokkenen uiteraard. In het grote tourgebeuren veranderde door de massale aankomst met Jan Janssen en Nijdam als negende en tiende, zodat er toch weer behoorlijk verdiend werd weinig. Karstens staat in het algemeen klas sement tweede voor Poulidor en Jans sen. De kaarten rusten in de houders. Het werkelijke schudden moet nog be ginnen. De uitslag: 1. Godefroot (Rode Dui vels, Belg) 4 uur 34 min 49 sec (met bonificatie 4.34.29); 2 .Karstens (Ned) 4.34.51 (met bon. 4.34.41), 3. Lemetey- er (Fr) 4.34.51 met bon. 4.34.46, 4. Saez (Sp) 4.34.51, 5. Oldenburg (W.Dld.), 6. Reybroeck (Rode Duivels Belg), 7 Du rante (It), 8. Planckaert (Belg), 9. Nij dam (Ned), 10. Janssen (Ned), 11. Peffgen (W.Dld), 12. Van Clooster (Ro de Duivels Belg), 13. Neri (Primave ra It), 1. Vincentini (It), 15. Jacque- min (Rode Duivels Belg), 16. Wright (GB), 17. Huysmans (Belg), 18. Stefa- noni (Primavera It), 19. Samyn (Bleu ets Fr), 20. Metcalfe (GB), 21. Sweerts (Rode Duivels Belg), 22. Grain (Coqs Fr), 23. Brands (Belg), 24. Schepers (Ned), 25. Lasa (Esparanza Sp), allen in 4.34.51. De plaatsingen van de Nederlanders in de eerste etappe zijn verder: 28. Harings, 58. Haast, 59. Van der Vleuten, 75. De Roo, 100. Maliepaard, 112. Zilverberg, allen in 4.34.51. Alleen de Luxemburger Johnny Schleck, die deel uitmaakt van de ge mengde Luxemburg-Zwitserse ploeg, had achterstand op het peloton. Hij kwam als 130e en laatste binnen. Zijn tijd was 4.36.04. Gemiddelde van de etappe: 40.499 km per uur. De algemene rangschikking na de tijd rit van donderdag en de etappe van vrijdag luidt: 1. Errandonea (Sp) 4.42.34, 2. Kar stens (Ned) 4.42.39 op 5 sec., 3. Pouli dor (Fr) 4.42.40 op 6 sec, 4. Janssen (Ned) 4.42.44 op 10 sec, 5. Godefroot (Rode Duivels) 4.42.45 op 11 sec, 6. Otano (Sp) 4.42.47 op 13 sec, 7 en 8. Lopez-Rodrigues (Sp) en Gimondi (It) 4.42.48 op 14 sec, 9 en 10. Balmanion (Primavera) en Milliot (Bleuets) 4.42.51 op 17 sec, 11. Saez (Sp), Pin- geon (Fr), Santamarina (Sp) 4.42.52 op 18 sec. 14. Simpson (GB) en Jacque- min (Rode Duivels) 4.42.53 op 19 sec, 16. Van Springel (Belg), Alomar (Sp) en Letort (Bleuets) 4.42.54 op 20 sec, 19. Marine (Esperanza), Polidori (Pri mavera) en Delisle (Coqs) 4.42.55 op 21 sec, 22. Nijdam (Ned) en Mariano Diaz (Sp) 4.42.56 op 22 sec, 41. o.a. Van SAINT MALO ln de Franse natio nale ploeg is de planning voor de Tour rond. Voor de start van de eerste rit heeft Marcel Bidot met zijn renners vergaderd en in die bespreking hebben de coureurs besloten loyaal tegenover elkaar te zijn. Het wil zeggen dat Bi- dot de keuze van de definitieve kop man laat afhangen van de ontwikke lingen in de eerste dagen. Als uitgangs punt voor de bespreking, die in de ka mer van Raymond Poulidor in Hotel de France te Angers werd gehouden het kwam toevallig zo uit aange zien diens kamer de grootste was is het plan van Bidot geboren om de taktiek van de ploeg te bouwen op drie pijlers: de kracht van Poulidor, de gro te vorm op dit moment van Pingeon en het koersinzicht van Ai mar. Daarmee waren de interne verhou dingen geregeld, maar omdat Bidot in principe niet rekent op steun van de andere Franse ploegen, terwijl hij er van uitgaat dat de beide Italiaanse en eauiDes elkaar een helpende hand zullen toesteken, zijn ook de an dere equipes uitgebreid in de bespre king bekeken. Bidot gaat ervan uit dat Felice Gimondi, twee jaar geleden winnaar van de ronde, als de gevaar lijkste concurrent dient te worden be schouwd. Op de lijst van deelnemers is een tiental namen aangekruist met de opmerking: „gevaarlijk, niet la ten ontsnappen". Dat zwarte tiental voor de Franse nationale wordt aan gevoerd door Gimondi en telt dan ver der nog de namen van Balmanion, Ji menez, Huysmans, Janssen, Simpson, Brands, Van Springel en Mugniani. Dan is er ook nog een wat grotere lijst met de aantekening „beperkte be wegingsvrijheid". Op die lijst staat Kees Haast hoog genoteerd evenals de Westduitser Wolfshohl. Omdat Bidot rekening houdt met de onderlinge con currentie van de Fransen, heeft hij op deze lijst ook de naam geschreven van Jean Claude Lebaube, die op de eerste dag werd uitgeroepen tot de strijd- lustigste renner. Maar de sluwe vos Bidot is uitgeslapen genoeg om een dergelijke naam even onder de aan dacht te brengen om de buitenwacht te laten denken ,dat hij werkelijk ern stig rekening houdt met rivaliteit tus sen de drie Franse ploegen. Gerben van Karstens: „Ik snap er niets der Vleuten (Ned) 4.43.02 op 28 sec, 48. o.a. Schepers (Ned) 4.43.03 op 29 sec, 78 o.a. Maliepaard (Ned) 4.43.08 op 34 sec, 85 o.a. Zilverberg (Ned) 4.43.10 op 36 sec, 95. o.a. Harings (Ned) 4.43.12 op 38 sec, 109. Haast (Ned) 4.43.16 op 42 sec, 120. De Roo (Ned) 4.43.21 op 47 sec. Het dagploegenklassement: 1. Rode Duivels, (Godefroot, Reybroeck, Van Clooster Belg) 13.44.11: 2. Nederland (Karstens Nijdam, Janssen) 13.44.23; 3. Frankrijk (Lemeteyer, Genet, Sta- blinski) 13.44.28; 4. België 13.44.33 (48 pnt); 5. Duitsland z.t. (52 pnt). Bergklassement: 1. Lebaube (Coqs, Fr) 3 pnt; 2. Jacquemin (Rode Duivels Belg) 2 pnt; 3. Pingeon (Fr) 1 pnt. Het algemeen ploegenklassement: 1. Spanje, 14 uur 08 min. 09 sec; 2. Ned. 14.08.19, 3. Frankrijk 14.08.24, 4. Rode Duivels België 14.08.30, 5. Prima vera Italië 14.08.43, 6. Bleuets Frankrijk 14!08.47. Het puntenklassement: 1. Godefroot (Rode Duivels Belg) 20 pnt, 2 Karstens (Ned) 19 pnt, 3. Lemeteyer (Fr) 14 pnt, 4. Saez (Sp) 13 pnt, 5. Oldenburg (W.Dld) en Errandonea (Sp) beiden 10 pnt, 7. Janssen (Ned) 9 pnt, 15. Nijdam (Ned) 3 pnt. DEN HAAG Het Nederlandse hockeyelftal speelt op 7 oktober een of ficiële interlandwedstrijd tegen Japan, dat dan een toernee maakt door Euro pa ter voorbereiding van het pre-Olym- pische hockey toernooi, dat van 16 tot en met 21 oktober in Londen wordt ge houden. ADVERTENTIE VOEDZAAM MA*. NEW YORK De Haagse eredivi- sievereniging ADO is dank zij een 1-0 zege op Wolverhampton Wanderers, leider in de competitie van de USA (United Soccer Associaton), naast de Britten gekomen. ADO, dat San Francisco vertegen woordigt, en Wolverhampton Wande rers, dat de kleuren van Los Angeles verdedigt, hebben nu beide twaalf pun ten uit negen wedstrijden. Aanvoerder Piet de Zoete zorgde voor het winnen de doelpunt met een schot van zeker dertig meter afstand in de 43ste mi nuut van de eerste helft. De wedstrijd werd woensdagavond in San Francisco gespeeld. De resultaten van de andere ontmoe tingen waren: Washington: Aberdeen (Washing ton) Sunderland (Vancouver) 1-1; Chicago: Cagliari (Chicago) Glen- toran (Detroit) 1-1. Voor de NPSL (National Professio nal Soccer League) werden twee wed strijden gespeeld. De uitslagen van de ze ontmoetingen luidden: New York Philadelphia 4-1; Los Angeles At lanta 2-1. O DEN HAAG Aan het tweejaarlijkse landentoernooi jeugdschaken, dat van 1 tot en met 8 juli in Den Haag gehouden wordt, nemen de volgende landen deel: België, Denemarken, Engeland, Luxem burg, Oostenrijk, West-Duitsland, Zwit serland en Nederland. d Iedere landenploeg bestaat uit vier spelers. In de Nederlandse ploeg spelen de Nederlandse jeugdkampioen Tim man, Leijnen, Lenstra en Knol. De drager van de gele truide Span jaard Errandonea middenmet Pou lidor (rechts) en de Italiaanse troef Gi mondi. WIMBLEDON Nederland heeft geen vertegenwoordiging meer in de enkelspelen op Wimbledon. De enige, die donderdagavond nog over was, Els Veentjer-Spruyt, moest zich op advies van de non-playing captain, dokter Stuur, terugtrekken in verband met een spierblessure, waarmee zij al tij dens het toernooi van Queens te kam pen had. Donderdag kreeg zij tijdens de mixed die zij speelde, van deze spierblessure weer last. De enige over wining voor ons land werd gisteren op naam geschreven van Betty Stöve, die met de Australiër Bob Howe een dubbel vormt en in twee sets (6-4, 6-2) zegevierde over de Britse miss Bentley en de Nieuwzeelander McDonald. De Nederlands-Australische combinatie speelde bepaald niet groots, maar haar tegenstanders waren zo zwak, dat het toch een gemakkelijke overwinning werd. Tom Okker en Trudy Groenman wer den in het gemengd dubbelspel uitge schakeld door de Britse Virginia Wade en haar Zuidafrikaanse partner Maud. Trudy Groenman, die volkomen van slag schijnt te zijn, kon Okker in deze dubbel niet voldoende steun geven. En met name het verschil tussen haar service en volley en die van Virginia Wade gaf hier de doorslag. De strijd eindigde in een 46, 46 nederlaag. Ook Niek Fleury, die zijn debuut maak te op Wimbledon en Ada Bakker ver dwenen uit de strijd. Maar de wijze waarop zij zich verdedigden verdient al le lof. De jeugdige Nederlandse dubbel moest de strijd aanbinden met de ster ke Russische combinatie Baksheeva-Le- jus. Ada Bakker en Fleury slaagden er zowaar in de eerste set in de wacht te slepen en capituleerden pas na 46 en 46 in de tweede en derde set. Opval lend was het bijzonder goede smashen van Fleury, die aan het net vrijwel on- passeerbaar was en de Russen vaak tot wanhoop bracht. Een enerverend duel hebben de En gelsman Bobby Wilson, als altijd weer onder het toeziend oog van zijn moeder en de Duitser Wilhelm Bungert op het zonovergoten Center Court uitgevochten kort geding aan- KNVB de trans- FC Twente naar willen goedkeu- DEN HAAG De Zuidslavische voet baller „Paja" Samardzic zal vandaag niet uitkomen voor de eredivisieclub Feyenoord in de intertotowedstrijd te gen Straatsburg. Dat is het resultaat van een kort geding voor de Haagse rechtbank dat een hele dag in beslag nam. Feyenoord had dit gespannen omdat de fer van „Paja" van Feyenoord niet heeft ren. Na uren van pleidooien, beraad slagingen en getuigenverhoren kon de president van de Haagse rechtbank gisteravond om kwart voor zeven niet meer meedelen dan dat volgende week vrijdag de uitspraak in dit kort geding zal zijn. De pogingen van Feyenoord om Samardzic vandaag nog opgesteld te krijgen zijn dus mislukt. Volgens de getuigen, die vrijdagmid dag gehoord werden, heeft zich het vol gende rond de transfer afgespeeld: Sa mardzic verliet in november 1966 zijn club OFK Beograd en ging zes maan den naar FC Twente. In dat half jaar zou hij proberen een normaal contract van twee jaar af te sluiten met een buitenlandse niet-Zuidslavische club.. Er zijn volgens FC Twente onder handelingen gevoerd, die er toe leidden dat een contract met deze voetbalclub in kannen en kruiken was. „Paja" zou op maandag 12 juni zijn handtekening onder dit contract zetten. Volgens ver klaringen van de voetballer zelf en man twee leden van de commissie van Fey enoord, die de „aan- en verkoop" van spelers reutelt, kwam Samardzic zon dag 11 juni naar een wedstrijd van Feyenoord kijken, waarbij hij „toeval lig" met leden van de commissie in contact kwam. Hij heeft toen verklaard geen nieuwe overeenkomst met FC Twente te zijn aangegaan. De commis sie wilde dit verifiëren en een der le den belde met de voorzitter van FC Twente. Deze zei dat Samardzic zich wel aan de Enschedese voetbalploeg verbonden had. Een delegatie van Feyenoord ging op woensdag 14 juni naar Enschede om deze tegenstrijdige verklaringen te on derzoeken. Op het station van Ensche de liepen de Rotterdammers de ver-r, baasde bestuursleden van FC Twente tegen het lijf, die niets van dit bezoek afwisten. Deze bestuursleden zochten op het station naar „Paja". De voetbal ler was namelijk zijn contract nog steeds niet komen tekenen en niemand wist precies waar hij was. Vermoed werd echter dat hij contacten met een andere club had en een station is een mooi ontmoetingspunt voor dergelijke „geheime" besprekingen. Het bestuur van FC Twente ver klaarde dat het contract met de Zuid- slaaf in orde was. De Rotterdammers gingen mee om het te bekijken. Zij constateerden dat het contract niet vol deed aan de eisen die de KNVB eraan stelt. Ook was het niet ondertekend. De conclusie van Feyenoord was: Sa mardzic is vrij. Het bestuur nam de zelfde middag nog maatregelen om de transfer in orde te brengen. Eén van de twee voor Feyenoord voetballende Zweden, Harry Bild, werd die dag nog „verkocht" aan Zweden, omdat de KNVB per club niet meer dan twee buitenlanders toestaat. Op 18 juni vloog een Feyenoord-dele- gatie naar Belgrado om de transfer met OFK Beograd te regelen. Met FC Twente behoefde volgens Feyenoord niet te worden gesproken, omdat Sa mardzic een Zuidslavische speler is. Hij was maar een half jaar „uitge leend" aan FC Twente. OFK Beograd ging met de overschrijving akkoord en deed hiervan telegrafisch melding aan de KNVB. De bond kreeg echter plot seling ook een telegram van FC Twen te, waarin deze club zei een contract met „Paja" te hebben gesloten. De bond stelde hierop een beslissing omtrent de overschrijving uit, maar stelde het geschil in handen van een arbitragecommissie. Feyenoord spande een kort geding aan omdat „Paja" van daag opgesteld was in de wedstrijd te gen Straatsburg. FC Twente heeft voor de rechtbank steeds gesteld daarin ondersteund door de raadsman van de KNVB dat met Ramardzic een mondelinge over eenkomst was gesloten, die alleen nog maar schriftelijk bevestigd behoefde te worden. Volgens Feyenoord heeft een mondelinge overeenkomst geen rechts kracht. om een plaats in de kwartfinales. Een belangrijke plaats, omdat het vreemde feit zich voordoet, dat drie van de vier geplaatste spelers uit de bovenste helft van het wedstrijdschema al waren uit geschakeld. Bungert, die op de baan verscheen met een witte flodder hoed, die hem te gen de zon moest beschermen en daar door veel weg had van een vakantie ganger aan de zonnige zuiderstranden, speelde aanvankelijk ook alsof het voor hem een vakantiepartijtje was. De sterk op winst spelende Wilson, die zich ge steund wis door het bijzonder chauvinis tische publiek, rende in nauwelijks 20 minuten door de eerste set heen. (62). In de tweede set forceerde hij onmiddel lijk een service break, nadat hij, de Duitser en talrijke toeschouwers bij deuce op de vlucht waren geslagen voor een zwerm bijen, die volkomen onver wacht een invasie hield en bezit nam van 't Center Court. De bijzonder kwis tig met double faults rondstrooiende Bungert hij sloeg er in deze partij liefst 21 moest Wilson meteen weer een break toestaan en zag ook de twee de set verloren gaan: 75. Er is, geloven we op Wimbledon van jaar tot jaar geen speler te vinden die onberekenbaarder en wispelturiger is dan deze Wilhelm Bungert, of het zou onze landgenoot Okker moeten zijn. De Duitser, die intussen zijn hoed on der de umpirestoel had geworpen kwam in de derde set plotseling terug. Ineens lukte alles. Hij sloeg met het grootste gemak een serie aces, volleerde bijna onfeilbaar en nam daarbij zonder een spier te vertrekken enorme risico's. Hij verraste Wilson keer op keer met snij dende backhand passings en verbazing wekkende running lobs. Wilson werd ineens gedregradeerd tot een machtelo ze tegenstander, die in recordtempo de derde set met 16 moest afstaan. Hij herstelde zich echter goed en in de vier de set werd een strijd op leven en dood geleverd om elk punt. Bungert forceer de op 34 een break naar 35, produ ceerde vervolgens een drietal double faults en verspeelde daardoor drie set- points. Wilson, wie de vermoeidheid duidelijk parten begon te spelen, sloeg in zijn daarop volgende servicegame echter ook twee double faults en dat kostte hem de set, want Bungert nam nu geen enkel risico meer: 57. De Duitser leek de beslissende set daarna snel te zullen veroveren. Hij brak onmiddellijk door de service van Wilson heen, maar de Engelsman tast te op dat moment tot op de bodem van zijn reserves en nam die game bij 1-2 op de opslag van Bungert terug. Weer brak de Duitser door Wilson's service, maar nogmaals revancheerde de Brit zich. Woedend smeet Bungert zijn racket op de grond, toen de umpire daarna een wel zeer dubieuze en chau vinistische beslissing nam. Bij een ser vice van Wilson, die duidelijk uit was, reageerde hij aanvankelijk niet. Bun gert retourneerde in een reflex de bal toch nog, die vervolgens door Wilson buiten de lijnen werd geslagen. Op dat moment, toen hij dus zag dat het punt en daardoor de game voor de Engels man verloren was gegaan, kondigde de arbiter een let voor de eerste service aan. Bungert produceerde twee missla gen, maar reageerde vervolgens zijn woede af in een daverende service- game en een break op de opslag van Wilson. Dat betekende voor de leegge- speelde Brit het einde van de strijd. Wilson sneuvelde op een eerste van de drie matchpoints, die Bungert verover de. Intussen ondervond de als derde ge plaatste Australiër Newcombe op de aangrenzende baan enorme tegenstand van de Amerikaan Graebner, die na een strijd, die bijna twee uur duurde en waarin hij liefst vijftien setpoints onge daan maakte de eerste set pas bij 19-17 afstond, nota bene met twee double faults. Daarna waa de tegenstand ge broken en veroverde Newcombe de vol gende twee sets met groot gemak met 6-3 en 6-4. Ken Fletcher had tegen de Duitser Plötz nog vier sets nodig om de kwart finales te bereiken. Cooper ver sloeg Derus Likhchev in drie sets. Bij de dames sneuvelde Frangoise Dürr als eerste van de geplaatste speel sters tegen de 24-jarige mevr. Jan O'Neil-Lehain die wegens een langduri ge beenblessure lange tijd niet heeft kunnen spelen en de laatste twee jaar niet op Wimbledon was. Laatstgenoem de toonde er nog heel wat van te kun nen: 6-4, 9-7. De Britse mevrouw Wade schakelde de Australische Melville uit en Billy Jean King-Moffitt had een walk over doordat Els Veentjer-Spruyt zich terugtrok. Nancy Rickey kwam een ronde verder door een zege op de Britse mrs. Williams. Wimbledon, tot nu toe het „heilig dom" van de amateurs, zal een sterke karakterverandering ondergaan. Op 25, 26 en 28 augustus zal er namelijk ge streden worden om het kampioenschap van de tennisprofs. De eerste prijs be draagt 30.000 en de tweede 20.000 gul den, terwijl de winnaars van het dub belspel een bedrag van 12.000 gulden zullen kunnen verdelen. Ingeschreven hebben al Rod Laver, Ken Rosewall, Ricardo Gonzales, Fred Stolle en An dres Gimeno. Verwacht wordt, dat ook Lew Hoad van de partij zal zijn. HELMOND Op een buitengewone ledenvergadering van de tweede divi sieclub Helmondia '55 is met 163 stem men voor en 1 stem tegen besloten, dat Helmondia '55 naar de amateurs zal terug keren. De plaats van Hel mondia '55 in het betaalde voetbal zal worden ingenomen door de Stichting Helmond Sport. Helmondia '55 zal in de vierde klasse KNVB amateurs gaan spelen. HENLEY-ON-THAMES Oxford heeft zich vrijdag niet kunnen plaatsen voor de finale van de strijd om de Grand Challenge Cup, de hoogst ge waardeerde trofee van de Royal Henley Regatta, die op de Theems bij Henley wordt gehouden. De Britse acht verloor in de eerste halve finale van de Oost- duitse Hochschule Für Kürperkultur uit Leipzig, die de 2.112 meter aflegde in de ongekend snelle tijd van 6 min. en 43 seconden. In de finale ontmoeten de Oostduit sers de Britse Tideway Scullers School, die in de andere halve finale de club APELDOORN Op voorstel van trainer Joop de Busser heeft AGOVV twee spelers van Elinkwtyk gecontrac teerd. Het zjjn Bertus van Stralen die 82 keer in het Nederlands jeugdelftal is uitgekomen en Piet Mackay. Laatst genoemde speelde verscheidene malen in het Nederlandse militaire elftal DEN HAAG De 33 bij de Europe se Voetbalunie (UEFA) aangesloten landen tellen met elkaar 10.968.750 voetballers. Hiervan neemt Rusland met 3.820.000 leden het leeuwendeel voor zijn rekening. West-Duitsland volgt op de tweede plaats met 2.345.793 voetballers. Engeland de bakermat van het voetbal staat derde met 750.000 spe lers. IJsland is met tweeduizend leden de kleinste voetbalnatie. De Koninklijke Nederlandse Voetbal bond heeft kort geleden de veertienja rige Huub Ovink als zeshonderdduizend- ste lid ingeschreven en neemt een hoge plaats in op de Europese ranglijst. Met één lid op 21 inwoners geniet het voet bal in Noorwegen en Nederland de grootste populariteit. Ook in West- Duitaland (1 op 23). Denemarken (1 op 28), Luxemburg (1 op 30) en Oosten rijk (1 op 35) is voetbal zeer verspreid. Fance met tweeder bootlengte versloeg. De tijd van de Tideway Scullers School was 6 min 49 sec., zes seconden langza mer dan de Oostduitsers. Nereus, een van de favorieten voor een zege in de strijd om de Stewards' Challenge Cup voor vieren bereikte vrij dagmiddag de finale van dit na de Chal lenge Cup belangrijkste nummer op Henley. De Kloosterman-vier klopte in een enerverend duel de Britse Nautilus club met één lengte. De Amsterdamse studenten gingen na 7 min. 18 sec. door de finish. In de eindstrijd ontmoet Ne reus Dynamo Potsdam, dat Oxford ver sloeg. De Oostduiters lieten 7 min. 16 sec. voor zich afdrukken. Oxford had een achterstand van een kleine vier lengten. Jochen Meissner plaatste zich in de finale van de Diamond Sculls. De Westduitser, Europees kampioen in 1965, zal vandaag de Zwitser Martin Studach ontmoeten in de eindstrijd. Meissner had voor de 2.112 meter 8 min. 20 sec. nodig. Hij liet de Nieuwzeeland- se skiffeur Murray Watkinson 2 lengten achter zich. Studach schakelde in de halve finales zijn landgenoot Melchior Bürgin zijn partner in de dubbel twee, die de we reldtitel in Bied opeiste uit. Studach liet een tijd van 8 min. 18 sec. afdruk ken en won met ruim verschil. Samen met Bürgin komt Studach za terdag uit in de eindstrijd van de dub bel twee. De Zwitsers versloegen vrij dag de Britten Cowley en Drake zonder veel moeite. De wereldkampioenen kwa men tot 7.45. Bürgin en Studach ontmoeten in de eindstrijd de Oostduitse double scull Schabitz-Bohmer. Het duo van Dynamo Potsdam schakelde de Britten Findley en Barry uit Het verschil bij de finish bedroeg anderhalve lengte. De tijd van de Duitsers was 7.36. GUNTERSVILLE (Alabama) De Amerikaan Lee Taylor heeft vrijdag in Guntersville het wereldrecord, in bezit van wijlen John Campbell, ver beterd. Taylor kwam tijdens zijn race over een mijl de uitgezette baan werd in beide richtingen afgelegd tot een gemiddelde van 453,15 km per uur. Campbell, die in januari van dit jaar verongelukte op het Conistonmeer in Noord-Engeland bij een poging het record scherper te stellen, was sedert 1964 recordhouder met een gemiddel de van 444,7_km per uur.

De Vallei | 1967 | | pagina 9