Uitlevering Tsjombe door Congo gevraagd VROEGERE PREMIER WACHT DOODSTRAF Zware verkeersdruk snel weggewerkt Ongelukken in weekend Resoluties Midden-Oosten vandaag in stemming Demonstratie tegen demonstratie Verzoek aan Algerije na ontvoering CANADEES TUINFEEST IN STIJL 1867 Nederlanders met auto over de kop in Duitsland Muis aan boord van vliegtuig Tal van pensions onder de maat West-Jordanië weer vrij voor vluchtelingen Reisleider blijft bij 3 gewonden „Nederland is aansprakelijk"* VONDELPARK HAD PRIMEER VAN LOVE-IN Bi] uittocht van legioen van vakantiegangers-per-auto Gloednieuwe kunsthal een schande Diplomaten in V.N. zoeken compromis Stroef overleg Podgorny Amsterdamse in Noorwegen verongelukt ONDERVRAAGD STAATSGREEP AFGESCHEIDEN MOORD GUINESE PRESIDENT: Hongaar vluchtte met behulp van mijndetector RADIO jongelui vernielden Amerikaanse vlag EXTRA TREINEN SCHIETGATEN WAT LAAT in Syrië GEEN VERBETERING *NIET WAAR NAAR DE PAUS VERLENGD MAANDAG 3 JULI 1967 TSJOMBE ontvoerd K1NSJASA (Reuter) Kongo en Algerije onderhandelen vandaag over de uitlevering van Moise Tsjombe, die zaterdag op geheimzinnige wijze met zijn vliegtuig naar Algerije werd ontvoerd. Wanneer de vroegere Kongolese pre mier wordt uitgeleverd wacht hem in Kongo waarschijnlijk de doodstraf we gens hoogverraad. De Congolese minister van binnen landse zaken, Bernard Diaka, vloog vandaag naar Algiers om over Tsjom bes uitlevering te praten. Zijn reis i.' een gevolg van overleg tussen de Con golese president, Joseph Moboetoe. diens minister van justitie, Joseph Nsin- ga, en de Algerijnse zaakgelastigde ir Congo, Abdelhak Belghit. Het spoedoverleg kwam tot stand na dat was bekendgeworden dat de vroege re Congolese premier samen met een aantal andere passagiers naar Algerije was ontvoerd. Hoe. de ontvoering pre cies in haar werk is gegaan was nog niet duidelijk. Wel stond vast da' Tsjombe in Algerije door de veilig heidspolitie werd ondervraagd. Volgens een verklaring van Radio- ontvoerd toen hij per vliegtuig een tocht maakte van het Spaanse eiland Ibiza naar Majorca. Onderweg zou het vliegtuig plotseling zijn koers hebben veranderd en naar Algerije zijn gevlo gen. Waarom dit gebeurde was nog een open vraag. Volgens een verklaring van Radi- Kinsjasa was het vliegtuig met Tsjombe onderschept boven Algerije. Hij werd vergezeld, zei men, door zijn „Belgische meesters" met wie hij op weg was naar Afrika om een staatsgreep voor te bereiden en de Con golese president te vermoorden. In een korte verklaring van de Congo lese regering werd gezegd dat de mi nister van buitenlandse zaken, Justin Bomboko, en de minister van justitie, Joseph Nsinga, opdracht hadden gekre gen de uitlevering van Tsjombe aan hangig te maken. De Congolese procureur-generaal, Ali- dor Kabeya, deelde mee dat het dood vonnis wegens hoogverraad dat op 13 maart bij verstek over Tsjombe werd geveld nog steeds van kracht is. Moise Tsjombe. 49 jaar, vertoeft al negentien maanden in ballingschap in Europa. Hij nam de wijk naar Madrid toen Moboetoe via een onbloedige staatsgreep de macht in Congo over nam. In 1960 scheidde Tsjombe de rijke provincie Katanga af van Congo dat kort daarvoor onafhankelijk was gewor den. Het leger van Moboetoe slaagde er niet in de rebellie helemaal neer te slaan. Dat lukte pas in 1963 door tussen komst van de troepen van de Verenig de Naties. Tsjombe ging in ballingschap, maar hij keerde midden 1964 naar Congo terug tijdens de opstand van de zogenaamde Simbarebellen. Hij werd premier van Congo, maar reeds een jaar later werd hij door de toenmalige president, Joseph Kasavoeboe, weer aan de kant gezet. In Afrika neemt men aan dat Tsjom be verantwoordelijk is voor de moeilijk heden in de afgelopen jaren. Met name wordt hij ervan beschuldigd dat hij de hand had in de moord op Patrice Loe- moemba, de eerste Congolese premier na de onafhankelijkheid LONDEN (UPI) Tientallen per soneelsleden van de Engelse lucht vaartmaatschappij BEA hebben giste ren koortsachtig gezocht naar een muis, die als blinde passagier de vlucht van Boedapest naar Londen mee maakte. Het diertje slaagde er in te blijven ook al probeerde men het met muize- vallen en uitroking om het leven te brengen. „We kunnen dat niet hebben, een muis aan boord" aldus een verte genwoordiger van BEA. „Het zou niet de eerste keer zijn dat zo'n diertje elektriciteits-kabels doorknabbelde of vrouwelijke passa giers de stuipen op het lijf jaagde". UTRECHT Uit een onderzoek is komen vast te staan, dat van een veer tigtal pensions in Utrecht, die een ver gunning hebben om twintig of meer personen te huisvesten, een groot aan tal niet meer voldoet aan de voor waarden, waaronder de vergunning is verleend. Die voorwaarden hebben voorname lijk betrekking op de brandveiligheid en de sanitaire voorzieningen. B. en W. van Utrecht hebben de pensionhou ders, die in gebreke zijn gebleven, la ten weten, dat wanneer de zaak niet binnen een maand in orde is, de pen sions worden gesloten. WENEN (Reuter) Een 26-jarige Hongaar is bij Güssing in Oostenrijk over een mijnenveld aan de Oosten- rijks-Hongaarse grens naar het Wes ten gevlucht met behulp van een zelf gemaakte mijndetector. Uit voorzorg voor een eventueel defect aan het ap paraat droeg hij een stalen helm en oogkleppen. Hij kwam echter heelhuids in Oostenrijk aan. De jongeman wil naar zijn moeder en zuster in Canada, die al eerder wa ren gevlucht. Van onze correspondent BONN Vijf Nederlandse vakantie gangers zijn gewond geraakt toen hun auto gistermiddag in Duitsland over de kop sloeg en van een vijf meter hoge grashelling afrolde. Het ongeluk ge beurde tegen één uur op de Bundes- strasse nabij Kist. niet ver van Würz- burg. Volgens opgaven van de politie in Würzburg werden twee zusters tame lijk ernstig gewond. Het zijn mejuf frouw D. Wüens (20) en mejuffrouw L. D. Wilens, beiden uit Haaksbergen. De eerste zal sen week of drie in het ziekenhuis moeten Nijven; de laatste kan verder Thuis worden behandeld. Licht gewond werden de neer J. Wol- terink (24), die de auto bestuurde, en zijn vrouw Gezina Wolterlnk (20) uit Haaksbergen en de heer Bronkers (23) uit Enschede. De auto werd vernield. Volgens hun eigen opgaven hadden de reizigers bij hun lange rit meer dan eens gerust. Zij waren op weg naar Wenen. TEL AVIV (Reuter) De Israëli sche regering heeft gisteren bekend ge maakt dat de Arabische vluchtelingen die van het Westelijke deel van Jor danië naar de oostelijke oever van de Jordaan zijn gevlucht, waar naar hun vroegere woningen mogen terugke ren. Zij krijgen daartoe de gelegen heid tot 10 augustus. Men schat het aantal vluchtelingen uit West-Jordanië op tachtig- tot hon derdduizend. De mensen die terugko men moeten kunnen aantonen dat zij in het westelijke deel gewoond hebben. Er zal geen onderscheid worden ge maakt tussen permanente inwoners en Palestijnse vluchtelingen die naar hun kampen willen terugkeren. De Israëlische regering zal 10 juli de precieze regering voor de terugkeer bekendmaken Via radio-uitzendingen in de Arabische taal en via het Rode Kruis zal er bekendheid aan worden gegeven. AMSTERDAM Van de 21 passa giers, die in de Nederlandse autobus zaten die donderdag vlak bjj de grens tussen Zuid-Slavië en Italië in botsing kwam met een vrachtauto, zijn er 18 dit weekeinde in Nederland teruggeko men. Zoals bekend, zijn bij dit ongeluk twee Amsterdammers om het leven gekomen. Achter blijven voorlopig mej. A. M. van Haasteren, die ernstig gewond is, mej. J. v.d. Meyde, die met in levens gevaar verkeert maar lelijke verwon dingen in haar gezicht heeft opgelo pen, en de heer R. Oudshoorn, die er evenmin ernstig aan toe is, maar wiens verwondingen gehecht zijn, re den waarom hij nu nog niet reizen mag. De reisleider blijft bij deze drie mensen om hen zonodig te verzorgen en de chauffeur van de bus, die licht verwond werd, blijft voorlopig even eens achter in verband met het onder zoek en om de autobus te laten repare ren. In de dr. Nolet stichting in Schiedam is de 55-jarige woonwagenbewoner L. L. van Bladel overleden. Woensdag had hij bij het sorteren van een hoop schroot een 125 kilo zware ijzeren ring op zijn borstkas gekregen DAKAR De president van Guinee, Sekoe Toere, heeft de Verenigde Na ties en Nederland verantwoordelijk ge steld voor de arrestatie van de Guine- se delegatie naar de Uno in Abidjan. Hij stelt de V.N. aansprakelijk op po litiek, de Nederlandse regering op ci viel gebied. De Guinese delegatie, aldus de pre sident, was in feite opgeroepen door het secretariaat-generaal van de inter nationale organisatie om aan de bui tengewone vergadering deel te nemen. Omdat hij de K.L.M. civielrechtelijk aansprakelijk acht voor de aanhouding van de delegatie zijn tegen de K.L.M. „de passende maatregelen genomen: detentie van de vertegenwoordiging in Conakry en van de diplomatieke verte genwoordiger van Nederland in Gui nee". DEN HAAG Zondagmiddag heeft een groepje baldadige jongelui op het Gevers Deynootplein te Scheveningen een Amerikaanse vlag vernield. De vlag wapperde daar, evenals de vlag gen van een aantal andere landen, aan een hoge mast en werd door de jonge lui omlaag gehaald en verscheurd. De jongelui waren reeds gevlucht voor de gewaarschuwde politie ter plaatse kon zijn. Personeel van het Kurhaus Hotel waarvoor de vlaggen wapperen, zorgde er voor, dat een even later een nieuw exemplaar van „Stars and Stripes" in top ging. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. „Vanaf nu kunt u hier iedere zondagmiddag vanaf twee uur lief doen". Met die tekst, op een stuk carton, werd Amsterdammer en vreemdeling er gisteren kond van ge daan, dat er 's zondagsmiddags in het Amsterdamse Vondelpark iets nieuws te beleven is: de love-in. Het stelde gisteren nog niet zo bar veel voor. Een groep jongelui, die tot voor kort mede het provotariaat van de stad vormde, liep, stond en zat bij elkaar in de sprekershoek van het Vondelpark om aardig te zijn tegen elkaar en tegen voorbijgangers. „Ik hou van je", stond op een bord dat een jongen voor zijn buik droeg. Een ander deelde aardbeien uit, weer anderen gingen met snoepjes rond. Een rookbom ontplofte. Er werd: „uche, uche" geroepen, zoals we al hoorden bij de happenings die de anti-rookmagiër Robert Jasper Grootveld indertijd op zaterdagavonden bij het Lieverdje op het Spui hield. Robert was er gisteren niet bij. Nog een rookbom werd ontsto ken: In een rondedans door de smook zong men „She loves you" van de Beat les TAe Canadese ambassadeur in ons land, Frederick Bull, heeft zater dagavond achttienhonderd gasten ont vangen in zijn residentie, Groot-Hae- sebroek in Wassenaar. Hij had een groot tuinfeest georganiseerd ter ge legenheid van Canada's honderdjarig bestaan. Jn de hal van de ambassade konden de gasten al meteen kennismaken met de leden van de constitutionele verga dering uit 1867 zwaar bebakke- baarde persoonlijkheden in lange zwarte jassen vereeuwigd in olie verf. Even later werden zij verwel komd door de ambassadeur, gekleed in negentiende-eeuws kostuum en uit gerust met aangeplakte bakkebaarden (op de voorgrond) en door mevrouw Bull, die een japon tot op de enkels en een rose tuithoed droeg. De leden van het ambassadepersoineel waren overeenkomstig gekleed. Buiten waren een feest- en een mu ziektent opgeslagen. Minister-presi dent P. J. S. de Jong behoorde tot de gasten. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het legioen autorijdende vakantiegangers is zaterdagmor gen pas goed in beweging gekomen. „Tot ongeveer één uur 's middags zag het er slecht uit op de wegen", stelde de informatiedienst van de ANWB vast. Overal opstoppingen en kilometers lange rijen neus en bumper voorsukkelen- de wagens. Nergens deden zich echter ongelukken voor. Zowel de grote wegen van noord naar zuid als van west naar oost raakten tus sen elf en een uur danig verstopt, meld de de Rijkspolitie. De befaamde knel punten als Oudenrijn en de Moerdijk- brug kregen tenminste dertig auto's per minuut te verwerken. De Rijkspoli tie zag kans de zware verkeersdruk in zeer korte tijd weg te werken Bijzonder groot was dit weekeinde de belangstelling voor een dagje uit naar de kust. Zandvoort en Scheveningen le ken kolossale mierenhopen en vooral de kust van Zeeland liep snel vol. In Hoek van Holland was het giste ren zo druk dat de auto's tot op de fietspaden stonden. De Spoorwegen voerden met negen extra treinen nog eens 7.500 strandgangers aan. Overal langs de kunst was het hetzelfde beeld: onafzienbare rijen auto's met de neus in de zeewind. De Amsterdammers hielden het als steeds op Zandvoort. Alleen de Spoorwegen brachten er met achttien extra treinen al twintigduizend badgasten heen. De zonzoekende dagjemensen ver plaatsten zich zeer voorzichtig in het verkeer. „Het loopt allemaal bijzonder rustig", meldde gisteravond een tevre den afdeling bijzondere taken van de Rijkspolitie. Tóch werden er op de we gen van en naar zee weer dertig auto's per minuut geteld. De zwaarste opstop pingen ontstonden op de route Vlissin- gen-Goes en het traject Hoek van Hol land-Maasdijk. (Van onze correspondent) BONN Vijf professoren van de staatsacademie voor beeldende kun sten in Düsseldorf hebben in een re kest onmiddellijke afbraak geëist van de gloednieuwe Düsseldorfer Kunsthal- Ie, die pas op 30 april met grote plech tigheid is geopend. De hoogleraren zijn van oordeel dat de kunsttempel, die ruim zeven miljoen mark heeft gekost, een schande betekent in het stads beeld. Het ultramoderne gebouw dat aan het Grabbeplein naast een barokkerk staat, ziet eruit als een enorme beton nen doos met enkele schietgaten. Een van de professoren, die beeldbouwkunst doceert, zegt: „Het houdt het midden tussen een parkeergarage, een schuil kelder en het hoofdkwartier van de Führer". De stad Düsseldorf had destijds een prijsvraag uitgeschreven voor het bouwwerk dat expositiezalen bevat en het beroemde cabaret „Das Kommöd- chen" huisvest. Het onderwerp, dat bekroond werd was even mooi als on uitvoerbaar. De gemeente zorgde toen maar voor een eigen ontwerp. Al die tijd bewaarden de kunstprofessoren het stijlzwijgen. De stadsbouwmeester, die zelf ook professor is. vindt daarom dat het voorstel tot slopen wat laat komt. HELLEVOETSLUIS De 52-jarlge mevrouw A. H. Touw-De Jonge uit Hel- levoetsluis is gistermorgen met haar bromfiets door een auto geschept. Zij was op slag dood. SITTARD De zevenjarige J. Ger- rits uit Hardenberg is gisteren bij het oversteken door een auto aangereden. Hij is in het ziekenhuis overleden. De jongen was met zijn vader en moeder en zijn drie broertjes en zusjes met va kantie. HEESWIJK In Heeswijk is zater dagavond de 53-jarige opperman M. T. de Reuver met zijn bromfiets tegen een voor hem rijdende fiets gebotst. Hij is de volgende morgen in het ziekenhuis overleden. AMSTERDAM In de Amsterdamse tuinstad Buitenveldert is zaterdag avond de 65-jarige P. Weijdema omge komen. Hij had met zijn auto geen voorrang gekregen van een autobus. Zijn vrouw werd licht, zijn zoon zwaar gewond. VLEUTEN De zestigjarige S. C. H. Coenders is zaterdagavond op de zand weg in Vleuten-De Meern met zijn bromfiets tegen een vrachtauto gere den. Op weg naar het ziekenhuis is hij aan zijn verwondingen bezweken. OUDER-AMSTEL De 62-jarige G. E. G. C. Strum uit Westzaan is zater dagmiddag omgekomen, toen de auto waarin hij zat slipte en over de kop sloeg. Zijn vrouw werd ernstig gewond. Zijn achttienjarige dochter, die de auto bestuurde, werd licht gewond. SUSTEREN De zestigjarige Gertru de Ramakers uit Roosteren is zaterdag middag op de weg Susteren-Maaseik met haar fiets door een personenauto aangereden. Zij is ter plaatse overle den. DOORN In Doorn is zaterdagmid dag de zevenjarige Winnie Weerman met haar fiets door een auto aangere den. Zij was op slag dood. APELDOORN De achtjarige J. Kleiboer is zaterdagmorgen door een achteruit rijdende vrachtwagen, bestuurd door zijn vader, doodgereden. OLST Op de weg van Deventer naar Zwolle, onder Olst, is vrijdag nacht het lijk van de 65-jarige H. J. Segeman uit Wijhe gevonden. Hij is waarschijnlijk met zijn bromfiets door een onbekende automobilist aangere den. DRACHTEN De twintigjarige D. Westerhof uit De Tike, bij Drachten, is gistermorgen in een ziekenhuis overle den. Hij was vrijdagavond met zijn au to uit een bocht gevlogen en verscheide ne keren over de kop geslagen. KONING HOESSEIN agressie luties wordt de onmiddellijke en on voorwaardelijke terugtrekking geëist van de Israëlische troepen achter de MOSKOU (Reuter) De Russische premier Kosygin, is zaterdag in Mos kou teruggekeerd na een rondreis van twee weken waarin hij de algemene vergadering van de VN in New York toesprak, ontmoetingen had met presi dent Johnson en president De Gaulle en een bezoek bracht aan Fidel Castro op Cuba. De Russische president Podgorny is in Syrië voor overleg met de Syrische regering. Vandaag vertrok hij naar Irak. n Over de tweede ontmoeting binnen veertien dagen van Kosigin en de Gaulle is weinig bekend geworden. Na af loop van het onderhoud op het Elysée, de ambtswoning van de Franse presi dent, zei Kosigin dat over het Mid den-Oosten en over Vietnam was gesproken. Een topconferentie van de vier grote mogendheden over het Midden-Oosten, zoals de Gaulle ,hao voorgesteld, was niet ter sprake gekomen, zo zei de Russische premier in antwoord op een desbetreffende vraag. Hij liet wel de in druk achter dat Rusland bereid was met Amerika samen te werken aan eer. op lossing van het conflict in het Midden- Oosten als Amerika de bombardementen op Noord-Vietnarn zou stopzetten. Over Kosigins ontmoeting met de Cu baanse premier Fidel Castro in Havana is geen officieel communiqué uitgege ven. Men beschouwt dit a!s een aanwij zing dat in het politieke klimaat tus sen de twee landen geen verbetering is gekomen. In een boodschap aan Castro uit het vliegtuig dat Kosigin van Hava na naar Parijs zou brengen sprak Kosi gin de hoop uit dat de vriendschap en de samenwerking tussen de twee lan den zouden worden versterkt. De Russische president Podgorny is zaterdag m Syrië aangekomen voor overleg met de Syrische regering over de crisis in het Midden-Oosten. Het toestel van Podgorny kwam drie uur later aan dan was verwacht omdat de toestemming om over Perzisch grondge bied te vliegen te laat var. de Perzische regering was ontvangen. Het overleg begon vrijwel onmiddellijk na aan komst in Damascus. Gistermiddag zeg de president Podgorny een toeristische excursie af om gelegenheid te vinden voor hernieuwd overleg met de Sy rische regering. Voor de hervatting van de besprekingen in afwijking van het oorspronkelijke programma werd geen verklaring gegeven. Koning Hoessein van Jordanië heeft zaterdag in Londen nogmaals toegege ven dat zijn aanvankelijke beschuldi ging dat Amerikaanse en Britse vlieg tuigen de Israëlische troepen in hun bliksemoorlog hadden gesteund niet juist was. Hij voegde er aan toe dat de arabieren vaak de indruk hebben ge wekt de agressors in het Midden- Oosten te zijn. „De feiten bewijzen evenwel dat dit niet waar is", hield hij staande. De 31-jarige vorst kwam uit New York, waar hij de Algemene Ver gadering van de Uno heeft toegespro ken. Koning Hoessein betoogde voorts dat de „eerste stap" naar de vrede in het Midden-Oosten terugtrekking van Israël uit het veroverde gebied diende te zijn met inbegrip van het oude stadsdeel van Jeruzalem. Hij herhaalde dat hij nog een bezoek aan de paus hoopte te brengen voordat hij naar Am man zou terugkeren. Met de paus zal hij ongetwijfeld spreken over de Israëlische bezetting van het oude deel van Jeruzalem met de heilige plaatsen van christenen en mohammedanen. Vandaag zal in de Algemene Vergade ring van de Uno worden gestemd over de resoluties, die door diverse landen zijn ingediend ter regeling van de crisis in het Midden-Oosten. De voorzitter van de Algemene Vergadering, de Af ghaan Rachman Pasjwak, heeft de ter mijn waarbinnen ontwerp-resoluties kunnen worden ingediend met zes uur verlengd op verzoek van de Zuidsla- vische delegatie, die een derde reeks amandementen wil indienen op de ont- werp-resolutie van de „niet-gebonden" landen .De vergadering begint nu om 20.00 uur Nederlandse tijd. Het staat wel vast dat de Ameri kaanse, Russische en Albanese resolu ties die zijn ingediend geen enkele kans maken om te worden aangeno men. In de Russische en Albanese reso- oorspronkelijke bestandslijnen en een krachtige veroordeling van Israël als agressor. In de resolutie van de niet-ge bonden landen wordt ook de terugtrek king van de Israëlische troepen geëist, maar ontbreekt de veroordeling als agressor. Het is nog steeds niet duide lijk of deze resolutie nu wel of niet de vereiste tweederde meerderheid zal be halen. Sommige diplomaten zijn al achter de schermen aan het werk voor een compromis-voorstel dat de algemene goedkeuring kan wegdragen wanneer de resoluties alle verworpen zijn. Amsterdamse in Noorwegen verongel. OSLO De 37-jarige mejuffrouw L. C. Mense uit Amsterdam is gisteren dood aangetroffen in een moerassig ge bied bij het Nyastoelsvannetmeer in liet westelijke bergland van Noorwe gen. Zij werd rd vier dagen vermist. Zij had wcensdag haar hotel in Odda verlaten voor een wandeling in de ber gen. Toen zij 's middags nog niet terug was, trokken reddingsploegen met hon den er op uit om haar te zoeken. Gisteravond werd zrj op slechts zes kilometer van haar hotel gevonden. Zij had haar schoenen verloren bij het doorwaden van een rivier en haar voe ten zaten onder het bloed. Zij is vermoe delijk van uitputting omgekomen. Een kleine tweehonderd mensen, vooral jongelui, hebben zaterdagmiddag ai Den Haag gedemonstreerd tegen de 1 juli ingegane belastingverlaging. L.en deputatie uit de deelnemers heeft op. het departement van Financiën een open brief overhandigd aan staatssecretaris dr. F. H. M. Grapperhaus, waarin tegen de verlaging wordt geprotesteerd zo lang er in de wereld miljoenen mensen sterven van de honger, moet er meer belastinggeld naar de ontwikkelingshulp staat in de open brief; een belastingverlaging kan niet worden toegestaan. Alle demon stranten hebben op het ministerie een enveloppe met een tientje afgegeven. In de toekomst zullen zij het geld, dat zij door de verlaging meer in handen krijgen naar het departement gireren. In de stoet liep ook de heer M. Lewin mee, die op zijn beurt demonstreerde tegen de demonstratie

De Vallei | 1967 | | pagina 4