Nederlandse ploeg had Haast (voor)in de derde etappe Favoriet Roy Emerson en vier andere geplaatsten voor titel uitgeschakeld Italiaan Polidori in leidersmaillot Nijdam moest naar huis Grote sprongen in klassement .DOORGAAN ZEKER VERANTWOORD' Oldenburg twee keer in tijdnood Valencia won Spaanse voetbalbeker Phakadze sterker dan Moreion Janssen miste bijna de slag Stormachtig besluit van eerste Wimbledonweek Non-playing captain dokter Stuur: Beslissing Bijna gemisl Nieuwe leiders Uit medelijden Vechtlust Verdienstelijk Niet ontevreden Ver uit AMIENS „We hebben met opzet Cees Haast naar voren geschoven. Het kan straks in de bergen van pas komen, want ik geloof dat het een Tour wordt, die Gimondi, Poulidor, Aimar en Janssen nog niet hebben gewonnen". Met de zo woorden aan de finish van de derde etappe in Amiens openbaarde Jan Jans sen de tactiek van de Nederlanders in dit weekeinde, waarin Cees Haast er zondag inderdaad in slaagde met de beslissende vlucht mee te gaan en dank zij een tijdwinst van 2 min. 13 sec. de sprong van de 105e naar de 8e plaats in het algemeen klassement te maken. Natuurlijk is het belangrijk wanneer Haast, in tegenstelling tot het vorige jaar, toen hij in een der vlakke aanloopritten naar het hooggebergte de slag miste en met minuten achterstand aan de cols moest beginnen, nu met voorsprong bij de Alpen zal aankomen. Daarom was de Nederlandse equipe dik tevreden toen zondag de winst van meer dan vijf minuten op de kopgroep onderweg tenslotte op de Promenade de la Hotoie in een marge van 2 min. 13 sec. resulteerde. Daardoor raakte Haast ongeveer anderhalve minuut voor op grote mannen als Poulidor, Gimondi, Aimar en uiteraard Jan Janssen. De kleine Brabander profiteerde van het feit, dat in de kopgroep voor het overige slechts onbelangrijke figuren zaten, die het fiat van de azen kregen voor hun langdurige uittocht. Aan de andere kant was het gebrek aan klas se een handicap zoals Haast later toe lichtte. „Als ze elkaar hadden willen en kunnen verstaan hadden we zeker tien minuten gepakt". Het klonk te optimistisch evenals zijn verhaal over de eindsprint, die in een zege van de Italiaanse „Primavera" Mario Basso was geëindigd. „Ik pakte het wiel van de Franse nationaal Riotte, die naar mijn mening de snelste moest zijn, maar toen wij allemaal links op de weg reden zag ik aan de andere kant Basso naar voren gaan. Ik had bij de Italiaan moeten blijven, dan had ik misschien ook nog wel bonificatie kun nen meepikken". trokken zoals in de groep van 27 ren ners na 33 km, waarbij Jan Janssen, Huub Zilverberg, Cees Haast en Wim Schepers onder meer Aimar, Gimondi en Poulidor controleerden. In het eer ste uur werden toen niet minder dan 49 km afgelegd. Bij de beslissende ontsnapping tenslotte liet Oranje, dat ook in Jo de Roo en Jos van der Vleu ten arbeidzame jagers had gehad, ver stek gaan. Jammer, want de kopgroep van dertien, waaruit de Belg Willy van Neste als winnaar tevoorschijn kwam, bezette ook de eerste dertien plaatsen in de algemene klassering. En dat dank zij een tijdwinst van iets meer dan 40 seconden... Zondag ging het in het begin van de rit over de glooiende Normandische heuvels, waarin de tweede wereldoor log de Amerikanen de Duitsers voor zich uitjoegen, al niet anders. Nu maak ten Van der Vleuten, vervolgens Sche pers en Haast, daarna Gerben Kars tens en Jo de Roo en ook Bas Malie paard deel uit van kleine groepjes, die in de eerste 60 km het tempo zo om hoog joegen, "dat uiteindelijk een half uur voor het snelste tijdschema de rit afliep. Jan Janssen liet zich in deze periode niet zien en miste bijna de grote slag, toen na 70 kilometer een groep van 30 renners onder wie Gi mondi, Pingeon, Simpson, Poulidor, Van Looy en Otano ontsnapten. „Het was even gevaarlijk want ach terin deed niemand wat om die groep in te halen", erkende Janssen later. Het liep allemaal goed af, ook omdat Maliepaard, Karstens, Harings, Haast en Van der Vleuten wel voorin uiteraard alles deden om het tempo te drukken. Maar toch heeft Jan Janssen 15 kilometer lang in spanning gezeten. Die extra tijdwinst ontging Haast nu, omdat hij achter Basso, Riotte en de Belg Spruyt op de vierde plaats eindigde. Seconden tellen toch nog zo zwaar. Dat blijkt wel uit het feit, dat de voorsprong van de leider in het al gemeen klassement de Italiaan Poli dori) op nummer laatst (de Luxem burger Johnny Schleck) slechts vier min en 16 sec bedraagt. Vooraan in de klassering zijn de verschillen uiteraard nog veel kleiner. Daarom kon het gebeuren dat de gele trui tweemaal van eigenaar verwissel de. Zaterdag nam spurtwinnaar Willy van Neste het leidersmaillot over van de Spanjaard Errandonea. die intus sen na een val in het begin van de rit van St. Malo naar Caen uit de tour is gestapt, zondag moest de Belg het begeerde tricot afstaan aan de „primavera" Giancarlo Polidori. Met de groene trui is het al niet anders ge steld. Godefroot, zaterdagavond leider in het puntenklassement, is thans voor bijgestreefd door Grosso. In beide ritten van het weekeinde is het overigens zeer heet toegegaan. Vooral naar Caen volgden de ontspan ningen elkaar in sneltreinvaart op. Steeds waren er Nederlanders bij be- Nadat Huub Harings nog met Porta- lupi en Jacquemin aan de haal was geweest, ontstond na 110 km de ont snapping, die Cees Haast zover naar voren bracht. Dumont, Ventura Diaz, Letort, Polidori, Paul van Spruyt, Ge net, Basso, Hill, Riotte en Bayssière en toen ging de deur dicht. Want ter wijl deze groep een voorsprong van vijf en een halve minuut na 154 km op bouwde, werden door de hoofdmacht verdere demarrages in de kiem ge smoord. Daardoor mislukte onder meer de poging van Wim Schepers om het Oranje-aandeel in de vuurlinie op de gewenste kwantiteit te brengen. De kopgroep streed heftig verder, maar slaagde er toch niet in meer uit te lopen. Zij moest zelfs aanvankelijk weer wat terrein prijsgeven (het was 4.50 na 182 km), maar op de Cöte du Petitblamont na precies 200 km) wa ren Haast en zijn makkers weer op het uitgangspunt terug. Het wekte wat verbazing toen Haast er niet in slaag de als eerste op deze „berg" van de vierde categorie aan te komen. „Die Cöte kwam voor mij als een verras sing en toen zat ik te klein", was de verklaring van kleine Cees voor het missen van een premie van 300 franc. Dat de voorsprong nog weer slonk tot 2 min 13 sec was een normale zaak, want tegen het einde begint de meute de stal te ruiken. Alle Nederlanders gingen in de gro te groep over de finish, ook Wim Sche pers, die een paar km voor Amiens een lekke band had gekregen, maar door Jo de Roo en Jos van der Vleuten veilig de haven werd binnengeloodst. AMIENS Na zijn goede begin een vijfde plaats op de eerste dag is de Duitser Horst Oldenburg twee keer in ernstige moeilijkheden ge weest. 's Avonds in St. Malo ging Ol denburg met z n ploeggenoten Puschel, Peffgen en Boelke wat langs het strand wandelen. Onbekend als de vier waren met het verschijnsel van eb en vloed, werden zij verrast door het opkomende getij. Blootsvoets, met de broekspijpen hoog opgestroopt, stond het viertal na een waarschu wing van de attente Peffgen, nog op tijd op het veilige strand. In de twee de etappe werd de Akenaar Olden burg verrast door het hoge tempo. Vlak voor de bezemwagen kwam hij op het al door toeschouwers over spoelde circuit van Caen aan, net als Henk Nijdam, de andere laatkomer. Dit keer was er geen redding voor Oldenburg. De tijdslimiet is onver biddelijk. 0 De Italiaan Marino Basso gaat hier juichend over de eindstreep. Respec tievelijk 2, 3 en 4 werden v.l.n.rRiotte, Spruyte en onze landgenoot Cees Haast. Emerson, tijdens dit Wimbledon niet in zijn allerbeste vorm, verloor tegen Pilic de eerste set, maar veroverde de tweede met veel moeite met 75. Pi lic, enigszins gehandicapt door een ge- AMIENS Henk Nijdam zat al* versteend toen wij hem zaterdagavond de boodschap kwamen brengen dat hij door de jury uit de koers was geno men omdat hij zich langdurig aan de liaisonwagen had vastgehouden. „Er is niks van waar", kreet hij uit. Maar even later, toen Jan Janssen, die recht tegenover hem aan tafel zat, zei: „Zeg het nou ronduit, heb je het gedaan of niet?" kwam het er stotterend uit: „Ik heb me een keertje aan de tweede auto, die door Willy Bosch wordt bestuurd, vastgehouden". „Dan is er weinig meer aan te doen", besliste Janssen. „Hoe heb je zo dom kunnen zijn. Ze zijn de eerste dagen zo streng, omdat ze er liever dertig dan tien renners uitzet ten", was het oordeel van Janssen. Henk Nijdam zei niets meer. Hij liet het hoofd hangen en kauwde met lan ge tanden de gekookte vis naar binnen. Wout Wagtmans probeerde hem op te beuren door te zeggen dat hij er zeker wat aan zou gaan doen. Maar de Wout, die drommels goed besefte wel ke grove overtreding Nijdam had be gaan, wist dat hij vrijwel geen kans van slagen zou hebben. Het lukte ook niet. Wagtmans zocht tourbaas Felix Levitan in diens hotel op, maar hoe hij ook pleitte, het be sluit bleef gehandhaafd. Wel bereikte Wagtmans dat de 50 francs boete, die Nijdam naast zijn uitsluiting waren op gelegd omdat hij zich ook nog door een perswagen had laten ravitailleren wel licht kwijtgescholden zou worden. Maar uiteraard was dat van ondergeschikt belang. Voor Henk Nijdam, die driemaal aan het grote avontuur was begonnen en steeds zij het vaak met moeite Parijs had gehaald, was de tour afgelo pen. De andere leden van de ploeg za ten er stilletjes bij toen het definitieve vonnis werd bekendgemaakt. Adieu Henk Nijdam, in 1966 en 1964 winnaar van een etappe, een prettige kameraad met een groot karakter, waardoor hij steeds weer de voor hem ongrijpbare bergen op het nippertje had kunnen be dwingen. Het drama-Nijdam op de twee de dag „dan rijd ik altijd slecht" was al in het begin van de rit van St. Malo naar Caen begonnen. Toen de eer ste heuvels zich aandienden, was Nij dam een van de eersten, die moest los sen. Zijn onverzettelijkheid bracht de man uit Zundert weer bij, maar luttele km verder herhaalde de geschiedenis Het werd een lijdensweg voor Nij dam, die 50 km voor de finish definitief de grote groep uit het zicht zag ver dwijnen. Hij was totaal kapot. Zijn ge bruinde kaken toonden grauw en toen vergreep hij zich aan de regels van het tourspel door zich aan de liasonwagen een tijdlang vast te houden. Wagtmans heeft daarover later maar toen was het al te laat Willy Bosch onder houden. De mecanicien heeft wellicht uit me- MADRID Valencia heeft zondag in Madrid beslag gelegd op de Spaanse voetbalbeker. In de eindstrijd zegevier de de club uit Valencia met 21 over Atletico Bilbao, na bij de rust reeds met 10 te hebben voor gestaan. Ruim 110.000 toeschouwers woonden de wed strijd in het Bernabeu Stadion bij. 0 Setubal en Academica hebben zich geplaatst voor de finale van het toernooi om de Portugese voetbalbeker. Academica versloeg Braga met 41. Setubal speelde met 44 gelijk tegen FC Porto, maar komt in de finale door dat het de eerste wedstrijd won. Henk Nijdam: totaal uitgeput.. O delijden gehandeld. Bovendien is het ook zijn eerste Tour en was hij dus niet op de hoogte van de strengheid van de heren rechters. Volkomen ontred derd, met een achterstand van bijna 21 minuten, kwam Henk Nijdam tenslotte op het circuit Prairie in Caen binnen. Daar had iedereen nog drie ronden moeten rijden, maar voor Nijdam was dat onmogelijk omdat het publiek al op het circuit was gestroomd. Toen nog had Nijdam goede hoop, omdat hij via Jacques Goddet, die het onmogelijke van de situatie inzag, in de uitslag werd opgenomen. Het was een droom, waaruit Nijdam lutteke uren later ruw werd wakker geschud. Ook de Neder landse journalisten (vertegenwoordi gers van Panorama en de Haagse Post), die onderweg Henk Nijdam een bidon met koffie hadden gegeven Nijdam zelf zegt, dat hij de drank niet heeft aangepakt ondervonden het scherpe recht in de Tour. Zonder par don zijn zij uit de koers gezet. onze landgenoten en landgenotes, wa ren voor ons aanleiding tot een kort ge sprekje met non-playing captain dok ter Stuur. „Inderdaad", zo gaf dokter Stuur toe, „is de vorm van Betty momenteel beneden peil. Ze heeft waarschijnlijk de laatste tijd wat teveel gespeeld en kan mentaal niet meer tegen de situa tie op. Bovendien mogen we niet verge ten dat ze maandenlang van huis is ge weest en dat ook hierin een oorzaak kan liggen voor haar teruglopende vorm. Maar alles bij elkaar kan ik toch bepaald niet zeggen dat de pres taties van het Nederlands ploegje zijn tegengevallen. Natuurlijk, het is te leurstellend wanneer een partij wordt verloren en op zo'n moment vraag je je af of die nederlaag nodig was ge weest. Maar wanneer je dan enkele dagen later kijkt naar de resultaten van degenen, die je landgenoten heb ben uitgeschakeld, dan moet je achter af toch toegeven dat er niet gek is ge speeld. Neem als voorbeeld Lidy Jansen- Venneboer. Zij werd uitgeschakeld door de Amerikaanse De Fina en misschien had ze die partij kunnen en moeten winnen. Haar zege op de Australische Fay Toyne was toch een knappe pres tatie en haar nederlaag tegen De Fint toch geen schande, want diezelfde De Fina zette ook de sterke Karen Krantzcke aan de kant. Ada Bakker heeft een heel knappe twee sets-overwinning behaald op de Amerikaanse mrs. Knode en je kunt bepaald niet zeggen dat ze de geplaat ste Frangoise Durr slecht partij heeft gegeven. Astrid Suurbeek heeft tegen de Zuidafrikaanse mrs. Godwin mijns inziens ook heel redelijk gespqeld. En Trudy Groenman won toch maar van Tym en van Hogan. Om dan van Baksheeva, die Lesley Turner tot drie sets dwong, te verliezen, vind ik even min een schande. Tom Okker, dat is toch wel bekend had het geluk be paald niet op zijn hand tegen Manda- rino. Jan Hajer. dat moet ik toegeven, heeft tegen Mekuerjea bepaald een grote stommiteit uitgehaald toen hij op advies van iemand uit het publiek de derde set bij een 30 achterstand cadeau gaf en zijn tegenstander daar door gelegenheid gaf zich in te slaan. Een ding mogen wij echter niet ver geten: de eerste week van Wimbledon en vooral de eerste dagen zijn voor vele deelnemers somber. Kijk maar eens, wie er dan sneuvelen. Talrijke spelers, die gezien hun kwaliteiten ten minste bij de laatste acht behoren, vliegen eruit. Terwijl ze dat toch zeker niet verdienen. Het beste voorbeeld: Santana en Roche." „Acht u het, gezien de tot nu toe be reikte resultaten in de laatste Wimble- donjaren, verantwoord door te gaan?" „Natuurlijk is dat verantwoord. We hebben een groep spelers en speelsters waarvan we echt wel wat mogen ver wachten. De slechten vallen vanzelf af, hoewel het natuurlijk prettiger zou zijn wanneer ze zelf tijdig zouden inzien niet geschikt te zijn. Persoonlijk ge loof ik bijvoorbeeld dat Betty Stöve mentaal niet is opgewassen tegen een toernooi als Wimbledon. Over Trudy behoeven we niet te praten, want die heeft zelf aangekondigd er mee te stop pen." „Maar wie hebben we bij de jeugd achter de hand als werkelijke gegadig den voor de komende jaren?" Dokter Stuur aarzelde geen moment met zijn antwoord :„Ik heb bijzonder veel vertrouwen in Freddy Hemmes en Judith Salome. We moeten natuur lijk afwachten wat ze op dit niveau zul len doen, maar ze hebben het in zich. Lidy Jansen-Venneboer is, vergeleken bij vorig jaar, enorm vooruit gegaan en Ada Bakker heeft vele kwaliteiten. Astrid Suurbeek is voor mij nog steeds een vraagteken .omdat ze altijd enorm met de zenuwen te kampen heeft. Ze is echter een enorme vechtersbaas. Een werkelijk talentvolle jongen is voorts Peter Soeters, maar de vraag is of hij zich voldoende aan tennis kan wijden zonder dat zijn studie in ge drang komt. Ook Jan Hordijk heeft wel aanleg. Van Niek Fleury verwacht ik eigenlijk niet zoveel. Hij heeft een heel goede dubbel gespeeld hier op Wimble don, maar zal nooit een sterk enkel spel-speler worden. Al met al geloof ik dat we moeten doorgaan en moeten blijven zoeken naar jeugdig talent. Waarom zou het er in andere landen wel zijn en niet bij ons...?" AMIENS Door de kleine verschil len in het algemeen klassement is een vrij zuinige tijdwinst vaak al toereikend voor een enorme sprong in het klasse ment. Cees Haast bijvoorbeeld klom zondag 97 plaatsen door zijn vierde plaats in de derde etappe. Maar hij werd in dit weekeinde nog overtroffen door Jean Pierre Genet en Mario Bas so. Genet vloog zaterdag precies 100 plaatsen omhoog door zijn aanwezigheid in de kopgroep, en Basso, de winnaar van zondag, steeg zelfs 105 treden. Voor beiden betekende het een extra premie van 500 francs (375 gulden), waarbij voor Basso nog eens de 2000 francs voor de ritoverwinning kwam. LEIPZIG De Russische sprinter Omar Phakadze heeft zaterdag in Leip zig tijdens internationale wielerwed strijden de Franse wereldkampioen Da niel Moreion verslagen. Verder won een Oostduitse ploeg van Italië in een ach tervolgingswedstrijd over vier km. De tijd van de Oostduitsers: 4.36.0. de. Koch verklaarde na afloop van de partij, dat hij zich onnoemlijk had ge ërgerd aan een televisie-uitzending, waarin Jack Kramer, de baas van de tennisprofs, had beweerd dat Koch geen schijn van kans zou hebben tegen Pasarell en in straight sets zou verlie zen. „Dat zullen we dan eens zien", had hij gedacht. En hij heeft het laten zien... Wie ook iets liet zien was de 18-jari ge Amerikaanse Rosemary Casals, 'n nichtje van de beroemde cellist Pablo Casals, slechts 1.60 groot, maar met een dosis vechtlust, waarvan iedereen elke dag weer perplex staat. Ze had in haar partij tegen Maria Esther de Bueno een bijzonder zwakke start, want ze be gon met het verliezen van haar servi- cegame en was in no time de eerste set kwijt. In de tweede set joeg ze haar tempo plotseling enorm omhoog en de Braziliaanse kon het vanaf dat moment niet meer bijbenen. Ze begon talrijke misslagen te produceren. Even snel als Casals de eerste set had verlo ren, won ze de tweede. De derde en beslissende set begon sensationeel, om dat beide speelsters hun eerste twee servicegames verspeelden. Maria de Bueno was daarmee vrijwel aan het einde van haar krachten. Rosemary Casals liet haar tegenstandster met snijdend scherpe backhand-volleys van het kastje naar de muur lopen en sloeg smashes, die het effect hadden van een bominslag. Op het eerste beste match point maakte ze de partij uit. Mary-Ann Eisel ontnam haar als 5e ge plaatste hypernerveuze landgenote Nan cy Richey alle illusies en zegevierde in 3 sets, terwijl de als zevende geplaatste Zuidafrikaanse Annette van Zijl in drie sets ten onder ging tegen de Australi sche Judy Tegart. Ook Mary Ann Eisel is pas 19 jaar oud. Jan O'Neill-Lehane sneuvelde tegen de Amerikaanse Kathy Harter en Lesley Turner riep de Russische Baksheeva een halt toe. Bovendien bereikten de kwartfinales de als eerste geplaatste Billy Jean King- Moffitt en de beide Britse speelsters Virginia Wade en Ann Jones. In het gemengd dubbelspel behaal den onze landgenote Trudy Groenman en haar Duitse partner Edda Buding een verdienstelijke en verdiende over winning op de Zweedse Lundquist en Sandulf. Vooral Trudy speelde ditmaal heel sterk. In de op dezelfde middag gespeelde tweede ronde werd de Ne derlands-Duitse combinatie evenwel met 62 en 61 uitgeschakeld door de sterke Britse dubbel Jones-Wade. Astrid Suurbeek speelde in de eerste ronde om de All England Plate, het troosttoernooi voor de speelster en spe ler, die in de eerste of tweede ronde van het grote toernooi worden uitge schakeld, een heel goede wedstrijd te gen de Britse mrs. Roberts, die ze in drie sets (75, 36, 62) versloeg. As, zoals ze door haar vele vrienden en vriendinnen wordt genoemd, speelde heel taktisch en bestookte voortdurend de zwakke backhand van haar tegen standster. Op 51 verspeelde zij twee matchpoints en op 52 had ze er nog eens drie nodig om de buit binnen te hale. Lidy Jansen-Venneboer en Betty Stöve kwamen in het dames dubbelspel een ronde verder tegen de zwakke Zweedse combinatie Andersom-Pegel. Het werd een lange lijdensweg, want Betty Stöve is volkomen uit vorm, waardoor vrijwel al het werk door Li dy Jansen-Venneboer moest worden gedaan. Pas in de tweede set kwam Betty Stöve tot redelijker spel. Onze landgenoten grepen de eerste set met 63, overleefden in de tweede set op 78 drie setpoints en veroverden ten slotte op de service van Lidy de set met 108. De aantrekkelijke Zweedse Pegel zorgde voor de vrolijke noot toen ze, nadat ze bij een smash van Betty Stöve door de bal was geraakt, de steel van haar racket op Betty richt te en geluiden maakte als of er een mitrailleur werd afgevuurd. Het zwakke spel van Betty Stöve en de onzes inziens over het geheel geno men, wat tegengevallen prestaties van (Door Aat de Boer) WIMBLEDON Wimbledon 1967 lijkt het meest opwindende en verrassende tennistoernooi te worden sinds 1877, toen voor het eerst de wedstrijden om het officieuze wereldkampioenschap der tennis„amateurs" werden gehouden. Nooit in de geschiedenis is het voorgekomen, dat op één dag vijf geplaatste spelers en speelsters werden uitgeschakeld. Dat gebeurde zaterdag. De grootste verrassing was ongetwijfeld de nederlaag, die de als tweede geplaatste Australiër Roy Emer son te incasseren kreeg van de 27-jarige Joegoslaaf Nicola Pilic. Voorts werd de Zuidafrikaan Cliff Drysdale verslagen door de Brit Roger Taylor. De Amerikaan Charley Pasarell, die in de eerste ronde Manuel Santana de voet dwars zette, bereikte ook niet de kwartfinales, omdat hij het tegen de 21-jarige Braziliaan Thomas Koch niet kon bolwerken. Het gevolg van dit alles is, dat hoogstens één geplaatste speler de halve finales en mogelijk de finale kan bereiken. In de kwart finale namelijk komen twee overgebleven geplaatste spelers, de Australiërs New- come en Fletcher, tegen elkaar uit zodat in elk geval een van beiden wordt uitge schakeld. Opmerkelijk is het, dat er zich bij de acht kwartfinalisten liefst vier linkshandige spelers bevinden, te weten Nicola Pilic, Roger Taylor, Thomas Koch en de Australiër Ray Ruffels, die zich plaatste via een overwinning op de Roe meen Tiriac. De „lefthanders" zijn blijkbaar toch moeilijk bespeelbaar. Voor het eerst sinds vele jaren staat er nu geen Amerikaan in de kwartfinales. Bij de da mes sneuvelden de als tweede geplaatste Maria Esther de Bueno, de als vijfde geplaatste Nancy Richey en de als zevende geplaatste Annette van Zijl. Opval lend is hier de doorbraak van de jeugd. blesseerde pols, greep de derde set, waarna zich een enerverende en op windende strijd ontwikkelde. Bij 22 forceerde Pilic een service-break maar bij 54 op zijn service kreeg Emerson toch nog een mogelijkheid zich op ge lijke hoogte met de Roemeen te wer ken en zijn poging om groot slem te bereiken met succes te bekronen. Emerson kwam op game-point maar verspeelde zijn kans door een misslag op een eenvoudige scoringskans. De Roemeen veroverde via een ace het eerste matchpoint, dat Emerson koel bloedig met een backhandvolley te niet deed. Nogmaals kreeg de Australiër de mogelijkheid de game te veroveren toen de nerveuze Pilic een forehand volley achter de baseline plaatste, maar via een smash op een te korte lob van Emerson sprong de stand weer naar deuce. Pilic's volgende service was vele centimeters uit. Het opgewonden en gespannen publiek riep „out, out", maar de umpire kende Pilic het punt en daarmee een matchpoint toe. De sportieve Emerson reageerde slechts met naar de lijn staren en zich vervol gens schouderophalend te prepareren op de volgende service. De eerste ser vice ging uit. Op de tweede trachtte Emerson een topspin-backhand te slaan, maar hij sloeg de bal buiten de lijnen. Pilic wierp van vreugde zijn racket hoog in de lucht en sprong ver volgens over het net om de gelukwen sen van Emerson in ontvangst te ne men. De laatste heeft na afloop ver klaard er niet aan te denken nu prof te worden. Op het broeihete Centercourt vochten intussen de Brit Roger Taylor en de Zuidafrikaan Cliff Drysdale een strijd op leven en dood uit om een plaats in de kwartfinales. Het was zeker geen mooie partij tennis, die zij ten beste gaven, maar de spanning vergoedde alles. Het werd op de eerste plaats een duel om de langste adem en die bleek Taylor in het stof en de warmte te hebben. De beslissing viel pas na vijf sets, waarbij Taylor in de laatste set zijn tegenstander uitputte door con stant te lobben. „Ik kon het net een minuut langer volhouden dan Drysda le", verklaarde Taylor na afloop van de partij. „We waren beiden volkomen leeggespeeld." Sinds 1963 is het niet meer voorgekomen dat een Brit de kwartfinales van Wimbledon bereikte. Aan het eind van de middag, toen de temperatuur iets draaglijker was ge worden, vond Charley Pasarell in een service- en volleyduel zijn waterlo te gen de Braziliaan Thomas Koch. Ook hier viel de beslissing pas na vijf sets, waarbij de laatste pas op 86 eindig- o 0 Roy Emerson: verrassend verslagen....

De Vallei | 1967 | | pagina 5