Veenendaals dagblad „Nu voor landgenoten miljoenen nodig" Buiten door Herstel betalingsbalans diverse factoren vertraagd Harde strijd in Vietnam Fusie Kon. Zout- Ketjen en Zwanenberg- Organon Felle Russische kritiek op Mao Meisje bij Doetinchem vermoord gevonden ZORGEN OM DUITSLANDS ECONOMIE WI J mhèsê Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Pas twintig mille voor gedupeerden binnen inde üi PRINS ROEPT OP TOT MEER ROYALEHULP AAN TRICHT RAMPENFONDS VERGOEDT WINDHOOSSCHADE Naar schatting f 6 miljoen Gr a anproduktie toegenomen Centraal Planbureau komt terug op geraamd overschot van f 500 miljoen POMPIDOU IN SOVJET-UNIE Gruwelijke ontdekking achter boerenschuur Praag wijst drie Nederlanders uit Ontploffing in Venezuela KOSTBARE OLIEVLEK Westenwind FORMULIEREN Hongaars echtpaar wegens spionage veroordeeld Luchtje ONDUIDELIJK EEN NUL BELOFTE Deens protest tegen belastingverhoging OPGEWEKT ELF DODEN IN KOREA Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 ön 3955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden "1,50, ieder woord meer 15 cent DINSDAG 4 JULI I967 4le JAARGANG (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Prins Bernhard meent dat het mogelijk moet zijn, dat Ne derland twee a drie miljoen gulden bijeen brengt voor de slachtoffers van de windhoos. Er is tot dusver pas twintigduizend gulden binnen. „In het verleden heeft Nederland meermalen bewezen veel over te hebben voor buitenlanders. Tenminste hetzelfde moet gelden voor landgenoten", zei de Prins als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds gisteren in Den Haag. De schade, die de windhoos van vo rige week heeft aangericht, wordt ge schat op zes miljoen gulden. Het Na tionaal Rampenfonds moet een reser ve houden van drie miljoen gulden. Het Nationaal Rampenfonds heeft gisteren de richtlijnen vastgesteld voor betalingen aan de slachtoffers van de windhoos. In grote lijnen zullen ze ge lijk zijn aan de uitkeringen voor de slachtoffers van de watersnood in 1953 en de overstroming in Amsterdam- Oostzaan in 1960. Afhankelijk van het bedrag dat wordt gestort op het gironummer van het fonds 9575 zal vernield huis raad volledig worden vergoed, met af trek van de bedragen die verzekerings maatschappijen aan stormschade be talen. Van de schade aan onroerende goederen wordt de eerste tweeduizend gulden volledig vergoed en van de rest 75 procent. Vandaag zijn bij de getroffen ge meenten Deil, Haaften, Waarden- BOEDAPEST De Hongaarse journalist Laszlo Geresdy en zijn vrouw zijn tot gevangenisstraf ver oordeeld wegens het verstrekken van inlichtingen aan het Amerikaanse ra diostation „Free Europe" over de Russische troepen in Hongarije en het privé-leven van hooggeplaatste Hongaarse functionarissen, zo meld de in Boedapest het partijblad'„Neps- zabadsag". Hoelang het echtpaar zal moeten „zitten" werd er niet bij ge zegd. ROME Volgens de voedsel- en landbouworganisatie (FAO) van de Verenigde Naties is de wereldproduk- tie van tarwe en andere granen van de oogst 1966/'67 belangrijk toegeno men, maar betrof dit vrijwel uitslui tend de ontwikkelde landen. De des kundigen van de organisatie verwach ten niet dat de oogst 1967/'68 grote ver anderingen te zien zal geven, hoewel de vooruitzichten voor de ontwikke lingslanden beter schijnen te worden. IVoor het Itbon, de instelling, die *-* zich bezighoudt met toegepast onderzoek in de levende natuur, wer den indertijd merkwaardige proeven genomen tot afweer van haarwild, groot en klein. Men was hierbij in dachtig aan de afschuw, die vier voeters aan de dag leggen voor de scherpe lucht van roofdier-uitwerp selen, welke aldus een bijzonder be strijdingsmiddel zouden kunnen vor men, want zij blijft lang hangen. Van nature hebben plantenetende dieren een sterke afkeer van de aanwezig heid hunnei roofvijanden en al heeft een duinkonijn of een Veluws ree nooit met leeuw of tijger kennis ge maakt, toch zal het er zich met schrik en weerzin in alarm van distantiëren. Derhalve strooide men excrementen van roofdieren uit diergaarden langs de grenzen van terrein, waarvan het gewas bedreigd werd door het wild of waar al schade was toegebracht. De resultaten bleken in 't algemeen hoopvol en de methode was boven dien goedkoop. Thans schrijft het aar dige zomernummer van „Blijdorp- Geluiden". dat het middel op de vlieg basis Woensdrecht met succes wordt toegepast om de grasmat, waar de helikopters opstijgen en dalen, konij- nenvrij te houden. Men kan daar geen holen, pijpen en oneffenheden velen en ondervond veel last van de wit pluimen. Toen men roofdierenmest ging gebruiken (1 a 2 x per drie maan den) was het landingsterrein meteen konijnenvrij. De dieren komen er niet meer op om te laveien, noch wisselen ze er over en zo werd aan de plaag vlug en goedkoop een einde gemaakt. Voorlopig zal er genoeg leeuwe- en tijgermest kunnen worden geleverd. 4 juli '67 A. B. WIGMAN burg, Buurmalsen, waartoe Tricht be hoort, Kerkwijk, Chaam en Baarle- Nassau met Ulicoten schadeformu lieren te krijgen. Getroffenen zullen bij het invullen hiervan worden geassis teerd door gemeenteambtenaren. Het rijk heeft enige taxateurs beschikbaar gesteld om zo vlug mogelijk tot een overzicht van de schade te komen. De gemeente Rotterdam heeft Buurmal sen hulp toegezegd. Vandaag gaan twee technici van Gemeentewerken naar Tricht om te helpen bij het taxe ren van de schade. Bij het uitkeren van geld zullen de bewoners van herstelde huizen voor rang hebben als het gaat om geld voor de aankoop van huisraad. Het Nationaal Rampenfonds zal zich niet bemoeien met besprekingen met verzekeringsmaatschappijen. Het be stuur vindt dat dit het werk is van de overheid. Prins Bernhard heeft maandag in zijn kwaliteit van voorzitter van het Natio naal Rampenfonds een persconferentie gehouden, in verband met de op gang gekomen hulpactie voor de door de windhoos getroffen gebieden. Op de foto zien we naast hem prof. dr. L. J. M. Beel vice-voorzitter van het Nationaal Rampen fonds. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Mede in verband met de gevolgen van de sluiting van het Suezkanaal, is het Centraal Planbureau thans van mening, dat de jaarraming van een overschot van 500 miljoen gulden op de lopende rekening van de be talingsbalans aan de hoge kant is. Dit betekent een verdere terugbrenging van de verbetering van het betalingsbalanssaldo ten aanzien van 1966, aldus con stateert de Sociaal-Economische Raad in zijn vandaag verschenen tiende half jaarlijkse economische rapport. Het centraal economisch plan 1967 had de ver betering van de betalingsbalanspositie op 1300 miljoen gulden geschat een raming, die later tot f 500 miljoen was teruggebracht. Een andere belangrijke mededeling in het S.E.R.-rapport heeft betrekking op de monetaire situatie. In verband met het financieringstekort van het Rijk wordt de omvang van het beroep van het Rijk op inflatoire financierings middelen thans geraamd tussen 750 miljoen en 1 miljard gulden. De S.E.R. herinnert er aan, dat uit de op 18 april j.l. door de regering inge diende nota over het herziene beeld van de rijksbegroting 1967 blijkt dat voor het lopende jaar rekening moet worden gehouden met een financieringstekort (saido van inkomsten en uitgaven on gerekend schuldaflossing) van het Rijk van ruim twee miljard gulden op kas basis, hetgeen ongeveer 1 miljard meer is dan het tekort, waarmee in het cen traal economisch plan 1967 is rekening gehouden. In samenhang hiermee zal ook het beroep van het Rijk op inflatoi re financieringsmiddelen enige honder den miljoenen guldens groter zijn dan m het centraal economisch plan 1967 was geraamd. De aanmerkelijke verbetering, die voor 1967 in de positie van de betalings balans werd verwacht, was enerzijds gebaseerd op een matige toeneming van de goedereninvoer, zulks als ge volg van een relatief geringe stijging van de consumptie en de investeringen en een lichte daling van de voorraadvor- ming en anderzijds op een vergroting van het uitvoervolume, onder meer in verband met in het binnenland vrijko mende capaciteit. De S.E.R. zegt, dat het uiterst moei lijk is zich op grond van de thans be schikbare gegevens een beeld te vor men van de feitelijke ontwikkeling in 1967 De goederenuitvoer blijkt nog niet het stijgingstempo te vertonen, dat ge middeld voor '67 verwacht werd (vooral door een dalende textieluitvoer en een stagnerende export voor een deel van de metaalindustrie). Het is de vraag of de internationale conjunctuur en daar mee gepaard gaande de wereldhandels- beweging op een zo korte termijn zal verbeteren, dat deze achterstand nog in de loop van 1967 zal kunnen worden ingelopen. Onzeker in dit verband is ook in welke mate Nederland in staat zal zijn exportmarkten te vergroten (in 't centraal economisch plan 1967 gesteld op ca. 2 pet.). Tenslotte gaat ook van de hernieuwde moeilijkheden in de sec tor vee en dierlijke produkten een on gunstige invloed uit op de exportmoge lijkheden. Al met al is het niet onmo gelijk, dat de raming van de uitvoerstij- ging over 1967, in het centraal econo misch plan 1967 wat de waarde betreft gesteld op 8,5 pet., in benedenwaartse richting zal moeten worden herzien. SAIGON Noord Vietnamese ar tillerie en aanvalstroepen zijn in ac tie gekomen tegen een grote strijd macht van Amerikaanse mariniers. Deze actie is vanmorgen vroeg be gonnen bij de gedemilitariseerde zo ne. De nieuwe strijd wordt in hetzelfde gebied, waar een grote Noordviëtname se troepenmacht zondag onverhoeds twee compagnies mariniers aanviel; dat kostte toen 58 doden, 170 gewonden en 27 vermisten. Twee bataljons mariniers verlieten vanmorgen Con Thien, een Ameri kaans steunpunt ten zuiden van de ge demilitariseerde zone. Zij waaierden uit om de weg van Con Thien naar de grens te zuiveren. Op anderhalve kilometer van de post werd een compagnie besprongen door Noordviëtnamese infanterie. Vrij wel gelijktijdig begon Noordviëtname se artillerie het tweede mariniersba taljon te beschieten. Omtrent de ver liezen is nog niets bekend, maar zij zullen vermoedelijk groot zijn. DEN HAAG Twee grote Neder landse concerns, de Koninklijke Zwa nenberg-Organon en de Koninklijke Zout-Ketjen, gaan samenwerken. De beide raden van commissarissen en di recties hebben besloten tot een volle dige fusie van beide vennootschappen en de met deze vennootschappen ge lieerde maatschappijen. Koninklijke Zout-Ketjen en Koninklij ke Zwanenberg-Organon richten geza menlijk een nieuwe vennootschap op die. aannemende dat het predikaat „Konink lijke" zal worden verleend, de naam zal dragen: Koninklijke Zout—Organon (K.Z.O.) en die gevestigd zal zijn in Arnhem. Aan aandeelhouders van Zwanenberg- Organon en van Kon. Zout-Ketjen zal worden voorgesteld de aandelen om te ruilen in aandelen van de nieuwe ven nootschap Koninklijke Zout-Organon in de verhouding van f 1.000,- nom. Zwa nenberg, resp. f 1.000,- nom. Kon Zout- Ketjen tegen f 1.000,- in de nieuwe ven nootschap. Voorafgaande aan deze aan- delenomruil, zal door Zwanenberg-Or ganon een agio-bonus in aandelen van 25 procent worden uitgekeerd ten laste van de belastingvrije agio-reserve. Aan het fusievoorstel ligt de overtui ging van de raden van commissarissen en besturen van Kon Zout-Ketjen en Zwanenterg-Organon ten grondslag, dat een nauwe samenwerking tussen beide vennootschappen bevorderlijk zal zijn voor een verdere gezonde ontwikkeling van hun activiteiten en de belangen van aandeelhouders en werknemers. PARIJS Premier Georges Pompi dou van Frankrijk is vandaag naar Moskou vertrokken voor een officieel bezoek van zes dagen aan de Sovjet- Unie. Hij wordt vergezeld door de mi nister van Buitenlandse Zaken, Mau rice Couve de Murville. MOSKOU Het Sovjetrussische regeringsblad „Izwestia" heeft gisteren een bijzonder heftige aanval gedaan op Mao Tse-toeng. Het blad noemt de leider van de Chinese communisten een angstig, reactionair, dictatoriaal, zelf zuchtig en onbekwaam man die zijn volk arm houdt om een kernwapenarse naal te kunnen aanleggen. De culturele revolutie van deze „boekverbranders", aldus de Izwestia, is alleen maar een poging om de onaf hankelijk denkenden uit te schakelen en het mogelijke verzet van de intel lectuelen tegen zijn plannen bij voor baat geen kans te geven. Mao en zijn aanhangers wilden van alle Chinese communisten, ja van het hele Chinese volk, stomme werktuigen maken. In dit licht was Mao's ophemeling van het eenvoudige leven en de deugden die met de armoede gepaard zouden gaan, alleen maar een scherm voor zijn wa re bedoeling, namelijk zoveel mogelijk geld bijeen te garen voor de ontwikke ling van de militaire technologie, in het bijzonder kernraketten, om een ge waagde en op speculatie berustende buitenlandse politiek te kunnen voeren. De Chinese leider, aldus het blad, is op economisch gebied een nul en „niet in staat tot georganiseerde, creatieve en nauwgezette arbeid die jaren in be slag neemt". Mao was een man die moeilijke en gecompliceerde problemen liever met een handgebaar oploste. In dit verband verwijst „Izwestia" naar de „grote sprong voorwaarts" uit de jaren vyftig. Mao, die niet veel van economie begrijpt, beloofde de Chine zen toen „blijvend geluk na drie jaar van intensieve arbeid". Toen die belofte niet in vervulling ging, moest Mao wel zondebokken zoe ken om zijn gezicht te redden. Mao, zo gaat het blad verder, tracht een leger op te bouwen dat een instru ment in zijn handen is en zijn dictato riaal bewind bestendigen kan. Partij en volk mogen er niets over te zeggen heb ben. KOPENHAGEN In Kopenhagen hebben gisteren 3000 zakenlieden en kleine winkeliers buiten het parle mentsgebouw een afbeeloing van pre mier Krag opgehangen uit protest te gen verhoging van de belastingen. DOETINCHEM Maandagavond om half tien is te Hummelo b(j Doetin chem, achter de boerderij „Groot Neer- heide" aan de Leenhorsterweg, het dode lichaam aangetroffen van de kennelijk vermoorde 19-jarige Hendrika Johanna Florijn uit Ruurlo. Zij lag met afgesne den hals gedeeltelijk onder een stel juten zakken bij een schuur. Het meisje, hulp in de huishouding voor dag en nacht bij de familie J. van Zljtveld op de manége „De Kruisberg", was gistermiddag op raadselachtige wyze verdwenen, kort nadat zjj met de bus in Doetinchem was gearriveerd. Een grootscheepse opsporingsactie van politie en omwonenden leidde gister avond na enkele uren tot de ontstellen de ontdekking. Ria Florgn, die steevast elk weekein de doorbracht op de ouderlijke boerde rij, Slootsdijk H 88 in Ruurlo, had za terdagavond bij de fam. Van Zijtveld op gepast in verband met een bruiloft. In verband daarmee mocht zij, tegen de gebruikelijke gang van zaken in, gis termorgen thuisblijven. Tegen kwart over twaalf werd zij door haar vader, de heer J. G. Florijn, die haar per auto weggebracht had, afgezet bij de bushal- PRAAG (Reuter) Drie Rotter damse zakenlieden zijn gisteren door een rechtbank te Praag uit Tsjechoslo- wakije uitgewezen. Het zijn de 31-jari ge handelaar in levensmiddelen H.K., de 29-jarige scheepsbevoorrader A.B. en de 35-jarige handelsagent B.M.V. Zij worden ervan beschuldigd op 25 april 64 armbandhorloges het land te hebben binnengesmokkeld. CARACAS Door een ontploffing in een oliebuisleiding op ongeveer 550 km ten oosten van de Venezo laanse noofdstad is een restaurant verwoest en zijn negen mensen om het leven gekomen, onder wie vijf leden van één gezin. De ontploffing vond zondag plaats bij het oliecentrum van de oliemaat schappij Mobil Oil te El Tigre. Een woordvoerder van Mobil heeft ver klaard, dat volgens de eerste aanwij zingen de ontploffing is te wijten aan oververhitting. De politie onderzoekt evenwel de mogelijkheid van sabota ge door Castrogezinde saboteurs. Het toneel van de moord op Ria FlorijnDe pijl geeft de plek aan waar het lichaam werd gevonden. Links de heg, waar de moordenaar zijn slachtoffer doorheen sleepte te in ht centrum van Ruurlo, vanwaar zij enkele minuten later vertrok naar Doetinchem. Na op het GTW-station in Doetinchem te zijn overgestapt, arri veerde zij om 13.02 uur bij hotel-pen sion J. G. Jansen aan de Kruisbergse- weg, schuint tegenover het rijksasiel voor psychopaten ,,De Kruisberg". Toevalligerwijs zag mevrouw Jansen het meisje, dat haar bekend voorkwam, uit de bus stappen. Even later werd Ria, die gekleed was in een donkere regen jas en een weekendtas droeg, ook ge zien door een bewoonster van een huis aan de Klootsemastraat. De laatste, die het slachtoffer zag, was mevrouw Nusselder van de boerderij „Groot Neerheide", welke gelegen is in een haakse bocht van de door korenvel den en geboomte omzoomde zandweg, die naar de circa één kilometer verder gelegen manege leidt. Z\j arriveerde daar echter nimmer Aan het l(jk ontbraken de schoenen ter wijl ook de bril, die het slachtoffer vaak placht te dragen, niet op de plaats van het misdrijf werd aangetroffen. Wel vond men naast het lichaam een leeg portemonneetje. De tekenen wezen niet direct in de richting van een aanran ding; bovendien was het slachtoffer nog geheel gekleed. Wel warener sporen, die aangaven dat de onbekende moordenaar het meisje op de zandweg heeft overvallen en haar vervolgens door een gat in de heg naar de plaats achter de schuur heeft ge sleept. Uit deze zelfde schuur haalde hij de zakken waaronder hij het lichaam heeft trachten te verbergen. ,,Ria was ongeveer een jaar bij ons in dienst; ze was altijd even opgewekt en niets was haar te veel", aldus de heer en mevr. Van Zijtveld, wie zo kort na het gebeuren de ontzetting nog op de gezichten te lezen stond. In sobere be woordingen deden zij ons het relaas van de angstige speurtocht, die tenslotte uit mondde in de voor hen nauwelijks te bevatten ontdekking. Ria, afkomstig van een agrarisch be drijf, was geknipt voor haar veelzijdige taak in de huishouding van een mane gehouder. ,,Als het nodig was, verzorgde ze zelfs zieke paarden", zo vertelde de heer Van Zijtveld. H(j zei voorts, dat Ria sinds kort lid was van de ruiter sportvereniging Ardeo en in onderlinge wedstrijden reeds tot behoorlijke pres taties kwam. Tijdens een jl. zaterdag gehouden wedstrijd behaalde het blonde Ruurlose meisje nog een derde plaats. SEOEL In de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel is meegedeeld dat zondag en vandaag bij grensinciden ten tien Noordkoreaanse agenten en een Zuidkoreaanse militair zijn ge dood. BRUSEL De ministers van Fi nanciën en Economische Zaken van de landen der Europese Gemeenschap hebben gisteren in Brussel de ontwik keling van de economische conjunc tuur besproken en daarbij vastgesteld, dat de recessie in de Bondsrepubliek gevaren inhoudt voor de conjunctuur van de gemeenschap als geheel we gens de sterk toegenomen economi sche afhankelijkheid van de Zes on derling. In een algemene aanbeveling over de te voeren conjunctuurpolitiek in de tweede helft van dit jaar wordt der halve met nadruk op de Bondsrege ring een beroep gedaan om grotere krachtsinspanningen te doen voor een wederopleving van de economische expansie. Opmerkelijk was, dat in het ontwerp voor 'n conjunctuuraanbeveling, door de Europese commissie op tafel gelegd de Duitse positie nogal optimistisch was beschouwd. EEG-commissaris Marjolin sprak zelfs de verwachting uit dat de ontwikkeling in Duitsland dank zij de openbare investeringen van 2,5 miljard mark, in de komen de herfst reeds tekenen van verbete ring zou gaan vertonen. De Duitse ministers toonden zich echter, even als hun collega's uit de andere landen, veel minder optimistisch. Zij verklaar den dat de 2,5 miljard mark die voor het stimuleren van de Duitse econo mie zijn uitgetrokken, in negatieve zin reeds meer dan opgeheven zijn door dalende uitgaven van de Duitse deel staten en gemeenten, die zich reeds op lagere belastingontvangsten heb ben ingesteld. Zij beloofden wel alles in het werk te stellen om de Duitse economie nieuwe stimulansen te ge ven. LONDEN Het vergaan van de reuzentanker Torrey Canyon heeft de Britse regering volgens officiële schat ting 16 miljoen gulden gekost. De regering zette troepen in om de besmeurde stranden van de zuidwest kust schoon te maken en stuurde schepen en reinigingsmiddelen om de olie te bestrijden. De 61.263 ton me tende tanker strandde op 18 maart op de Seven Stones-rotsen bij Land's End. Miljoenen liters ruwe olie stroomden in zee. In Rhenen heeft zich een comité ge vormd voor het behoud van het oude gemeentehuis. Men is het niet eens met de uitspraak van de raad om het bouw werk maar van de lijst van Monumenten zorg te schrappen. Er wordt overigens wel verschillend gedacht over het al of niet laten voortbestaan van het gebouw. Er zijn er die het gebouw met de grond gelijk willen maken en weer anderen stellen voor, dat de gemeente het oude raadhuis zelf restaureert. Niet minder dan honderddertig minia tuurindiaantjes hebben gisteren voor de eerste maal hun tenten opgeslagen op het terrein aan de Sandbrinkstraat in Veenendaal om geïnspireerd door het jeugdwerk „de Instuif" rond totempalen en wigwams hun vredig vakantiespel te spelen. Europa's beste naaldprinses woont in Leersum. Mevrouw Kranenburg won behalve deze titel ook nog een spiksplin ternieuwe B.M.W.-limousine ter waarde van f 10.000,-. En dat terwijl ze dacht geen schijn van kans te hebben in Baden- Baden. 0 De hervormde wijkgemeente in wor ding „Sola Fide" en de Gereformeerde kerk in Veenendaal hebben het plan om in het nieuwe bestemmingsplan „de Dra gonder" te Veenendaal gezamenlijk een kerk te bouwen. Hoewel de plannen nog in een beginstadium verkeren is er al optie op een perceel grond genomen. "Ten gebied van hoge luchtdruk heeft zich van de Golf van Biscaje via Frankrijk naar het Alpengebied uitge breid. Langs de noordflank ervan stroomde tamelijk koele polaire lucht via de Noordzee naar ons land. Deze stroming wordt mede in stand gehou den doo- een depressie, die van Schot land naar Zuid-Scandinavië is getrok ken. Het komende etmaal voert de wes telijke stroming iets vochtigere en ook warmere lucht via de Britse eilanden naar West-Europa. In deze lucht ko men wolkenvelden voor, maar regen wordt er niet uit verwacht.

De Vallei | 1967 | | pagina 1