de appek bloeien Wim Vesseur terug uit Amerika „Met ruimte goochelen" J Ziek van microfoonvreten Stille markt Nieuwe burgemeester I van Amsterdam voor radio-microfoon Volksdansers uit Amerika in ons land UIT DE KERKEN „Jeugd en Muziek" naar Montreal FINANCIËLE NOTITIES JUNI GOEDE MAAND VOOR SPAARBANKEN Lagere omzet bij Glanzstoff (AKU) Voorbeeld PILOOT STORM Grondvormen -•ECHTER TIE TEKKO TAKS VANAVOND TELEVISIE MORGEN T.V. LANGENBERG OERM Johnny Hart Jk j, ilv NABEURS OMZETTEN WISSELMARKT Pagina 2 DINSDAG 4 JULI 1967 spits als een naaldboom. „Wat is eri gebeurd?!" hij sprong uit het rijtuig", zei Braam sidderend. „Waarom?" „W-waarom... Eensklaps zag5 de knecht haar aan. Ze hadden bijna E even lang op het Huis gewoond, Ag- E neta en Braam. „Waarom?!!" zeis Braam, vol onbeleefde spot. „Dat E mot u toch wete, freule!..." Er zonk een vale tint over haar ge- 5 laat. De gast was opgestaan. „Leeft hij nog?" Freule Agneta sprak automatisch. „Dat hoop ik, verdomd!" Er zijn de laatste jaren weinig schouwburgen in ons land gebouwd, waarin niet de denkbeelden zijn verwerkt van Wim Vesseur, de man die specialist is in visie op het gebruik van de speelruimte. Hij is bovendien een van onze be- zei 5 gaafdste decorontwerpers en belichters. Als oud-acteur en mede-oprichter van I Hr) X* /Ik) trvnaal/ïr/xarx ün/»lr U rvf to/»/vM nrAAr/lAntrum kirAAt Kil int ArifOnniT lirot 18 „Ja", zei meneer Alexander, en trok hem op de treeplank. Hij legde zijn hand om het kinderhoofd en gaf Coen een klinkende zoen op zijn wang. En Coen gaf hem een kus te- ruf stil, bijna vroom. „Daag", zei Coen. „Zul je me heus niet vergeten?" „Nee, beslist niet", verzekerde me neer Alexander. „Hoe kan dat nou?" Daar moest Coen van knikken. „En kom je nog es in het dorp?..." vroeg hij. „Ja", zei meneer Alexander. „En dan zal ik het je laten weten". Dat was hun afscheid. Ze konden geen van beiden zeggen, wat in hun harten was. De trein begon te rijden. Braam zette Coen op de grond en sloeg het portier dicht- Meneer Alexander wuif de, wuifde... tot zijn hoofd nog maar een klein puntje was, uit de verre trein... Coen ging woordeloos mee met Braam, in de wagen. Ze zaten sa men achterin, en Braam had al net zo'n rooie neus als Geiles, en allebei knipperden ze met de ogen, en kuch ten dikwijls. Geiles zei voor zich heen: ,,'t Is toch... verdikke... Coen zat stil en heel rechtop, met de handen in zijn schoot, toen ze hal verwege de dorpsstraat opeens de Lange zagen. Dan zei Coen: „Ik wil uitstappen". „Dat mag niet, jonker", waar- «chuwde Braam zachtmoedig. Hardop zei Coen: „Ik stap uit". „Jonker", aarzelde Geiles. En Braam voorkwam verdere wankelin gen: „Doorrije, Geiles!" „Lange!" riep Coen. En de Lange, met zijn zwarte ogen pal in die van Coen, zette eensklaps de draf erin. Coen stond op in de rijdende wagen. Hij zag doodsbleek. Snel stapte hij op de kussens. Braam, nog sneller, greep hem bij zijn broek- „As je dat nog es doet!" dreigde hij, geschrok ken. Doch Coen zag hem met zulke vlammende ogen aan, dat Braam te rugweek. Hij had nog nooit een kind zo zien kijken. „Zul je me loslaten?" krijste Coen. „Wie ben jij, en wie ben ik?!" „Jonker", zei Braam dringend Toen sloeg Coen hem met de vuist in 't oog. Braam's hand verslapte een seconde. Coen sprong, recht naar de ogen van de Lange. Vrouwen op straat gilden. De wa gen hield stil; het paard steigerde. Te laat. Coen viel plat op straat, met zijn hoofd tegen de keien. De Lange was een uit de kluiten gewassen schooier van tien jaar, naast het kleine blonde meneertje, dat daar lag. Maar dat bemerkten ze geen van beiden- Snikkend vertel de Coen, van meneer Alexander. Hij schokte van het huilen, terwijl hij opkrabbelde. Zijn mond was een barst van het schrijnenste leed. De Lange, die de helft niet ver stond, en in die mond de tong zag trillen, net als bij zijn kleinste broer tje, de Lange sloeg zijn arm om de nek van zijn vriend, en aaide in vertedering over het huilende hoofd. Coen's lijf sjokte dwaas achteraan, twee, drie stappen. Toen werd hij stil, en bleek gleed hij uit de arm van de Lange op straat, hikkend, als of hij braken moest, bewusteloos. Er liep bloed uit zijn neus. Dat was precies voor het huis van Gaalders, waar hij naar binnen ge dragen y/erd door Braam en Geiles. Freule Agneta zat in de bibliotheek met een stijve meneer van een jaar of veertig dat was Coen's nieuwe gouverneur toen Braam klopte en meteen binnen stapte. Dat had hij nog nooit eerder gedaan. „Wel, Braam?..." vroeg Agneta. De knecht zag er vreemd uit, met stoffige kleren en een blauw oog; als of hij dronken was geweest en ge vochten had „Freule", zei Braam, met een tril ling in zijn keurige stem, „freule..." Zij rook het onraad- „Waar is Coen?" vroeg ze scherp. De man wriemelde gek met zijn vingers en slikte. „De jonker..." zei hij. Agneta rees op. Ze was hoog en Braam- „Hij legt bij Gaalders, daar jj toneelgroep Puck, het tegenwoordige Centrum, weet hij uit ervaring wat £etIehodurdeUit oog'blauwvoor schouwburg het toneel nodig heef,, geslage... en gelijk het 'ie... Dat iks geholpe heb... geholpe..., om meneer E Alexander weg te brenge..." Hij keek inderdaad dronken. Dit j had niemand van de keurige huis- s knecht kunnen denken. „Zo'n kind is beter dood, zonde dat 5 ik 't zeg!" zei hij luid. Achter hem zwiepte de deur open. E Lientje stond was wit tegen de groen- S doorlichte hal. „Wat is er?..." vroeg ze stil. k Braam zweeg. Agneta moest het haar zeggen. Pas terug van een verblijf in Ame rika, was hij gisteren bezig met de laatste voorbereidingen voor de opvoe ring van Prometheus, dat gisteravond in het Amsterdamse Carré als Neder landse toneelmanifestatie in première is gegaan. In de immense ruimte van het theater was hij druk in de weer E met de belichting, met aanwijzingen Met hetzelfde rijtuig reden ze naar s Voor nog kleine kleurnuances in het de- het huis van Gaalders: de drie freu- z les van „Wynendael". Chrisje huilde E snuivend in een zakdoek. Lientje zat geluidloos naast haar. Agneta, strak 5 en beheerst, zat tegenover hen, al- E leen op de brede achterbank. Daar- E cor en met het geven van toelichting aan de talloze technici, die voor een première schijnbaar in verbijstering rondlopen en die allemaal toch een streng bepaalde taak hebben. Tussen al die activiteiten door vindt mee was de situatie getekend- Geen s (je 48-jarige Vesseur toch nog even tijd mens zal ooit weten, wat er toen door s |e praten over de twee congressen die haar heen gegaan is. Ze wist eens- s ^ij Zojuist met een aantal andere Ne- klaps, dat zij de volle verantwoorde- g derlanders in Amerika heeft bezocht, lijkheid droeg van wat er gebeurd s Hij was in New York, waar over het was. Ze zag voor het eerst het voort- „theater van morgen" gesproken werd bestaan van de familienaam werke- s maar ook in Montreal. Dat congres was voor mij het belangrijkste, want daar is gepraat over de bouw van mo derne schouwburgen. Over dat probleem heeft Wim Ves seur eigen en vaststaande denkbeelden die hij zich na jarenlange studie en praktisch werken heeft verworven. Hij heeft meegewerkt aan het tot stand ko men van het Studiotheater De Brakke Grond in Amsterdam, aan de schouw burgen van Tilburg, Nijmegen, Apel doorn, Den Helder en Hoogeveen en hij is bezig met de ontwerpen voor een aantal theaters dat nog op stapel staat. Als adviseur van de rijkscommissie lijk bedreigd; en dat was haar s schuld. Ze proefde eensklaps, alsof ze door een korst gebroken was, wat er s in een klein kind om moest gaan, S voordat hij zo radeloos werd. En E na dit alles leek haar het vergrijp van dansen zo onnoembaar klein... Bij Gaalders voor het huis stonden wel tweehonderd mensen. Toen de wagen stilhield en de freules uitstap ten, groette niemand. Men ging slechts opzij, en een enkele man ont blootte het hoofd, alsof zij een dode gingen bezoeken. In het gangetje stonden de kinde ren van Gaalders, met grote ogen en E voor schouwburgbouw zal hij ongetwij - open mond. Alleen de Lange keek de E dames aan. Hij deed de deur van de s voorkamer open en zei: „Doar benne ze!" Moeder Gaalders kwam te voor- 5 schijn; een kloeke verschijning, met E rood-gehuilde ogen. „Zo", zei ze kort. g Achter haar legde iemand de hoorn s op de telefoon. De dokter dook uit het donker van de kamer op- (Wordt vervolgd) S feld ook te zijner tijd wel iets te maken krijgen bij de verwerkelijking van de plannen voor de nieuwe Rotterdamse schouwburg. Over de toekomstige nieuwe schouw burg in Rotterdam heeft Vesseur nu ook al een mening: „Dat gebouw zou een voorbeeld voor Amsterdam kunnen zijn. De ont werpen tonen in elk geval een goed uitgangspunt. Er was dan ook in Mon treal veel bewondering voor. Als ik één bezwaar zou mogen noemen, dan ou ik zeggen dat het mij niet juist lijkt de grote en de kleine zaal tegelijk te bouwen. Volgens mij moet je met dat kleinere theater beginnen. Dan kan de rest er later aan gebouwd worden." Schouwburgbouwer Vesseur vindt: „Het voornaamste uitgangspunt is, dat het interieur van een schouwburg wordt bepaald door de eisen, van de voorstellingen en daarom niet afhanke lijk mag zijn van een vastgestelde ar chitectuur. Je moet met de ruimte kun nen goochelen. Je moet desnoods de wanden er uit kunnen goölen of kun nen vervangen. Een schouwburg moet aan elke voorstelling kunnen worden aangepast met als enige beperking de akoestiek. Andere beperkingen ken ik niet." 3546. Aan boord van de Naald hadden Arend en San dra de conversatie tussen de twee verkenners via hun radio-ontvanger gevolgd en notities gemaakt. Zij lach ten om Buck's jodelpogingen en Sandra nam zich voor dat heerschap eens 'n paar privé-zanglessen te geven. „Het lijkt me een hopeloos geval, kind", meende Arend. „Je kunt beter meteen een klacht indienen bij de Bond tot.:...." Welke Bond haar verloofde bedoelde, zou San dra nooit vernemen want op dat moment klonk Buck's bijna verbaasde uitroep door de versterker, even la ter gevolgd door het geluid dat iemand maakt, die een stevige opstopper in de maagstreek incasseert. Meteen kwam de stem van de professor hard door. „Hallo Naald! Dringend hulp nodig!! Ontvangen jullie mij? Over!" Arend bevestigde de duidelijke ontvangst van het alarmbericht en beloofde onmiddellijk assistentie. In minder dan geen tijd stond hij in zijn luchtdruk-kos tuum buiten, slechts uitgerust met een lange lijn en een trekhaak. Zonder dralen begon onze piloot het spoor van zijn twee metgezellen te volgen. Door de radio-ont vanger hoorde hij de gejaagde ademhaling van de pro fessor 12. Rechter Tie en zijn twee metgezellen lopen over het roodgelakte bruggetje naar het kleine paviljoen in de lo tusvijver. De dode dichter leunt achterover in zijn stoel. Hij is gekleed in een eenvoudig huisgewaad van grijs lin nen en zit er eigenlijk heel vredig bij. Als er geen dolk uit zijn borst stak, zou men zeggen dat hij sliep. Voor hem op de tafel staan een tinnen kan en een wijnkopje. Als Rechter Tie de dichter genaderd is, betast hij de ar men en schouders van het lijk en zegt: „Hij begint juist stijf te worden. In dit vochtige weer kunnen we alleen maar raden wanneer de dood is ingetreden, maar in elk geval zou ik zeggen, dat het na middernacht moet zijn geweest. Vreemd dat er zo'n rustige glimlach op zijn ge zicht ligt", vervolgt hij. „Meng Lan moet zijn moorde naar toch gezien en gesproken hebben. Het kan haast niet anders of hij heeft hem ook een mes zien trekken. Was hij zo filosofisch dat hij glimlachte om de dood, of kan er een andere reden zijn geweest?" Rechter Tie richt zijn blik op de dolk, waarvan het eenvoudige ivo ren gevest wel geen aanwijzing zal opleveren. Het mes is recht in het hart gedrongen en moet terstond de dood ten gevolge hebben gehad. De Rechter steekt zijn hand uit om het lemmet voorzichtig uit de wond te trekken. Microfoons en luidsprekers vindt hij namelijk ondingen, die zijn heftige ver ontwaardiging opwekken. Een toneel zaal moet door een onversterkte mense- Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Woensdagavond spreekt Henk van Stipriaan (Vara) een half uur met de man, die op 1 augustus burgemeester van Amsterdam wordt; prof. dr. I. Samkalden. Dit gesprek wordt uitgezonden via de radio, 21.50 uur, Hilversum-2. Van onze kunstredactie DEN HAAG Nederland wordt in deze eerste helft van juli bijna overspoeld door Europese volksdansen, maar echte Amerikaanse volksdansen zijn op enkele ethnologische folklo res na nog nooit voor een theaterpu bliek gedemonstreerd. Daarin komt nu verandering door het optreden van een groep van 32 dansers en zes musici (o.a. met fiddle, banjo, gitaar, accordeon en ukelele) van de Mormonen-universiteit uit de Ameri kaanse staat Utah. Deze Brigham Young university is met ruim twintig duizend studenten de grootste van Ame rika. Het Amerikaanse ensemble de monstreert onder meer rage-dansen als de cakeloop, de charleston en de jitter bug. Ook eigentijdse dansen onder meer de beatdans indianendansen, waaronder de medicijndans, de oor logsdans, de paardestaartdans en de zeer spectaculaire hoepeldans staan op het programma dat met instrumentale en vocal? intermezzi wordt afgewisseld. Op 6 juli vindt de première plaats in de Eindhovense Stadsschouwburg, daar na volgen op 7 juli uitvoeringen in het Scheveningse Circustheater, op 8 juli in de Rotterdamse Doelen en op 10 juli weer in Scheveningen. lijke stem gevuld kunnen worden. Van daar dat Vesseur voor een schouwburg een aantal van ongeveer 1200 plaatsen het maximum vindt; en voor een opera gebouw ongeveer tweeduizend. „Ik ben doodziek van het microfoon- vreten, dat tegenwoordig zo vaak ge beurt. Je ziet geen mens meer op het podium of hij heeft zo'n kreng voor zijn bek. Dat heeft niets meer met thea ter te maken. Ik wil als toeschouwer weten waar een geluid vandaan komt". Volgens Vesseurs ideeën moet een schouwburg drie grondvormen hebben: Ten eerste het ons bekende lijsttheater, dat overigens over de gehele wereld steeds meer uit de mode begint te ra ken; ten tweede het podiumtheater dat aan drie kanten door het publiek is omgeven en tenslotte de arena met de toeschouwers in het rond. Daartussen in moeten allerlei combinaties mogelijk zijn, als naar gelang 't te spelen stuk dat eist." En Vesseur besluit als conclusie van zijn Amerikaanse congresherinnerin gen: „Meer dan ooit geloof ik, dat je in deze dingen radicaal moet zijn, en niet moet proberen met allerlei compromis sen. Binnen vijf jaar heb je daar dan verschrikkelijk veel spijt van. De hele theatervorm is in snel tempo aan het veranderen. Daarom moet je soepel blij ven in de ruimte die je schept. Zelfs de musical, bijvoorbeeld De Man van la Mancha die volgend jaar bij ons met Guus Hermus wordt opgevoerd, wordt dan al buiten de traditionele toneellijst gespeeld. Ned. Herv. Kerk: Aangenomen: naar Westmaas: G. A. de Groot, kand. te Rotterdam. Bedankt: voor Nieuw-Lekkerland: A. J. Timmer te Elspeet; voor Wanneper- veen: H. W. Doornink te Groede. Geref. Kerken: Beroepen: te Idskenhuizen, Lioessens, Oostwold, Tzummarum en te Zwammer- dam: K. W. Kake, kand. te Kockengen; te Hillegom (2e pred. pl.) A. Trapman te Velp. Geref. Gemeenten: Beroepen: te Aagtekerke, Bodegraven, Naaldwijk en te Oudewater: J. van Vliet kand. te Den Haag; te Giessendam-Ne- der Hardinxveld: N. W. Schreuder, kand. te Amersfoort. GEREF. KERK (VRIJGEM.): Beroepen te KralingseveerKrimpen aan de IJssel H. J. Begeman, kand. te Gouda. EVANG. LUTH. KERK: Aangenomen naar Beverwijk-Velsen mej. M. N. M. Riemers, proponente te Amsterdam-Zuid. ROTTERDAM Ruim driehon derd Europese leden van „Jeugd en Mu ziek" zijn gistermiddag met de Staten dam uit Rotterdam naar de Verenigde Staten vertrokken. Daarna zal men doorreizen naar Montreal waar het 21e wereldcongres wordt gehouden van de federatie „Jeugd en Muziek". Uit Neder land gaan veertig mensen mee, onder wie Jan Brussen, de dirigent van Het Nederlands Studenten Orkest. Verder zijn er deelnemers uit onder meer Span je, Zwitserland, België, Hongarije, Frankrijk, Zuidslavië, Polen en West-Duitsland. HILVERSUM I. 18.00 Holland Festival 1967: Harmo nie- en Fanfare-concert te Kerkrade. 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Conciliepostbus. 19.35 Grammofoon- muziek. 19.40 Verslag Ronde van Frankrijk 1967. 19.50 Muziek uit de West Side Story (gr). 20.00 Holland Festival 1967: Vespro della Beata Ver- gine, van Monteverdi, door Radio-Ka merorkest, Nederlands Kamerkoor en solisten. 23.10 Operatie Mallemolen, Amerikaanse satire. 23.45 Lichte or kestmuziek (gr). 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM O. 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.30 Licht orkest en zangsoliste. 18.55 Ver slag van de vandaag gespeelde wed strijden te Wimbledon. 19.05 Muziek Mozaïek. 20.00 Nws. 20.05 Zing met ons mee: liedjesprogramma. 20.35 Op de zomertoer: licht programma. 21.40 Uitreiking P. C. Hooftprijs 1966. 21.55 Jazz Spectrum. 22.30 Nws. 22.40 Actua liteiten. 22.55 Stereo: Radiophilharmo- nisch orkest: moderne muziek. 23.55- 24.00 Nws. NEDERLAND I. NTS: Eurovisie: Tussen 15.00-15.45 uur: Reportage Ronde van Frankrijk 1967. 18.45 De Minimolen. 18.50 Journ. STER: 18.55 Reclame. VARA: 19.00 Ja zuster, nee zuster (Herh. van 3 september 1966). 19.40 Popey biedt het hoofd aan Ali Baba, tekenfilm. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. VA- R:A 20.20 De moord op President Ken nedy, documentaire. NTS: 22.55-23.00 Journaal. NEDERLAND II. NTS: 20.00 Nws in 't kort. STER: 20.01 Reclame. VPRO: 20.05 Holly wood en de sterren; een kijkje achter de schermen. 20.30 Onaantastbaar... De onruststoker, TV-film uit de serie The Untouchables. 21.15 Muze in spij kerbroek, literair programma. 21.40 Industrie en profetie, filmreportage. STER: 21.56 Reclame. NTS: 22.00- 22.15 Journaal. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Stereo: Kassieke ouvertures (gr). 7.30 Nws. 7.32 Radiokrant. 7.50 Stereo: Lichte grammofoonmuz. 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muziek (gr). 8.30 Nws 832 Touringclub: vakantietips. 8.45 Stereo: Lichte orkestmuz. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de huis vrouw. 10.30 Morgendienst. 11.00 Lichte grammofoonmuz. 12.27 Mededelingen voor land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Actualiteiten, eventueel grammofoon muz. 12.50 Klassieke operafragmenten (gr). 14.00 Lichte orkestmuz. (gr). 14.20 Amusementsmuz. (gr.). 15.05 Rep. Ron de van Frankrijk 1967. 15.10 Jong ta lent op Queekhoven: Sopraan en piano: klassieke liederen. 15.50 Bijbelvertel ling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. (Tussen 16.45 en 17.45 uur: Rep. Ronde van Frankrijk 1967). 17.00 Ste reo: Lichte grammofoonmuz. 17.50 Overheidsvoorlichting: Mens en samen leving. Kennis en beeld van de sociale dienstverlening. Spreker: Drs. R. Wet- selaar v. h. min. v. C.R.M. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Uitgeslapen: Lichte grammofoonmuz. en reportages. (7.30-7.35 Van de voor pagina, persoverz.) VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Uitgesla pen: Lichte grammofoonmuz. en repor tages. (8.30-8.35 Van alle markten thuis, praatje voor de vrouw). 9.00 Stereo: Londens symfonie-orkest (gr): moderne muziek. 10.00 Lichte grammofoonmuz. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.45 Amsterdams strijktrio en zangsoliste: moderne lie deren. 12.00 Lichte grammofoonmuz. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Europacup: Rep. uit Genève van de loting voor de eerste ronde van de toernooien om de Europese voetbalbekers. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten en kalender. 13.25 Vrij entree: cabaretprogramma. 13.50 Gesproken portret. 14.05 Omroepork.: klassieke en moderne muz. 15.00 Voor de kinderen. 16.00 Nws. 16.02 Lichte Nederlandse muz. (gr). 16.30 Voor de zieken. 17.00 Simbel: een simpel pro gramma voor middelbare scholieren. 17.30 Jazzmuz. (gr). HILVERSUM III AVRO: 9.00 Nws 9.02 Actualiteiten. 9.05 Kaleidoscoop: AVRO-solisten en -orkes ten. 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvit.: popu lair verzoekplatenprogramma. (11.00 Nws.). 12.00 Nws. 12.02 Operettefrag menten. 13.00 Nws. 13.02 Actualiteiten. 13.05 Zet 'm op: plaatjes en praatjes (1400 Nws.). 15.00 Nws. 15.02 Lichte muz. voor een Hollands publiek. 16.00 Nws. 16.02 Toerbeurt: platenprogram- ma van AVRO's Jeugdafdeling. 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.05 Rhythm and blues: oude en nieuwe opnamen. 17.35-18.00 Hillbilly-time: Country and Western muziek. DINSDAG 4 JUL 11967. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (herh. van gisteren). 10.20 Actualiteiten. 11.00 Filmreportage. 16.40 Nws. 16.45 Voor de kinderen: poppenfilm. 16.55 Voor de kinderen, speelfilm. 18.00-18.05 Nws. Actualiteiten. 18.19 lm Zeitraffer. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Actualiteiten. 19.26 Film. 19.59 Programma-over zicht. WDR: 18.05 Nws. uit Nordrhein- Westfalen. 18.10 Film. 18.25 Hier und Heute (II). 19.10 Circusprogramma. 19.40 Voordracht). 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Muzikaal amuse mentsprogramma. 21.00 Das Irrlicht, Franse speelfilm. (Niet geschikt voor jeugdige kijkers). 22.45 Journaal, weer bericht en commentaar. 23.00 Filmre portage van de Tour de France. 23.10 17e Internationale Filmfestival te Ber lijn. DUITSLAND II. 18.10 Nws. en weerbericht. 18.20 Ac tualiteiten en muziek. 18.55 Kein Fall für FBI, tv-film. 1927 Weerbericht. 19.30 Nieuws en thema van de dag. 20.00 Sportspiegel. 20.30 Programma over jonge huwelijken in de Bondsre publiek. Aansluitend: nws. 21.15 Mit Schirm, Charme und Melone, TV-film (Niet geschikt voor jeugdige kijkers). 22.15 Cultureel nieuws. 22.45 Nws. weerbericht en thema van de dag. jlHIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIUI lllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 16. Maar ook de slaapmuts vermocht hem niet te hel pen en onrustig draaide Tekko zich van de ene op de andere zijde. Zijn '.oofd begon te bonzen, zijn ogen te tranen en zijn neus te druipen. „Uche-ucne!" hoeste onze vriend. „Ik heb een flinke kou gevat da's zeker! Uche-uche! A-a-a-a-ah-tsjie! Tjonge-jonge, ik het het lelijk te pakken. Uche-uche! Ik blaf als een hond. Ja, warempel, mijn keel. Uche-uche. Ik heb een dikke keel, ik voel 't duidelijk!" Met een mistroostig gezicht ging onze vriend over eind zitten en met een pijnlijk gebaar betastte hij zijn gezwollen hals. „Ik ben ziek!" sniffelde Tekko. „Zwaar ziek! Wie weet hoe lang ik nu onder de wol moet blij ven, voordat ik me weer kip lekker voel? En dan te be denken dat ik geen citroenen in huis heb! Maar wacht eens, misschien heb ik nog ergens een aspirientje of één of andere borstsiroop! Zo iets wil toch ook wel eens helpen! Uche-uche!" Met een resoluut gebaar sloeg Tekko 't dek terug en sprong uit bed. Hij kon zijn evenwicht echter nauwelijks bewaren, zo naar voel de hij zich. „Oh! Mijn hoofd, mijn arme hoofd! Mijn keel! Brrr wat voel ik me akelig!" steunde onze zieke vriend terwijl hij rillend over al zijn leden op zijn be nen stond te wankelen. GELOOF DU DAT ER IN ANDERE LANDEN INTELLIGENTE WEZENS 2'JN? NATUURL'JK Ir -1 WAAROM? OMDAT HET EGOÏSTISCH 15 TE VERONDERSTELLEN DAT Wü DE ENIGE INTELUGENTEN ZUN GELUKKIG DAT JE DAT ZEGT. ECHT INTELLIGENT Z'JN IS ZO VERMOEIEND, HÈ. AMSTERDAM. De Amsterdamse effectenbeurs begon deze vakantie week, zoals viel te verwachten, stil en zonder enige tendens. Philips begon weer later, maar door buitenlandse vraag kon het aandeel naderhand het verlies wegwerken. Ook in de positie van Unilever wijzigde zich nauwelijks iets, hetgeen eveneens het geval was met AKU. Hoogovens waren 1 hoger, Koninklijke Olie ongeveer 50 cent. In Philips ging nog iets om. De rest bleef doodstil. Ook de lokale markt bracht geen ten dens voort. Tegenover vele reacties stonden ook weer herstelletjes. Zo wa ren Wyers, Geveke en Kloos hoger, maar moesten Brocades, Gelder- land-Tielens, Leidsche Wol (24 punten) en Simon de Wit weer terug. Lager waren opnieuw Leeuwarder Papier, Buttinger, Mosa, Nationale-Neder- landen en Kemo, hoger waren Utrechtsche Asphalt, Zout, Nederlandse Bankinstelling en Aniem. Albert Heijn zette het herstel voort. Ook Amev was weer hoger. Aan de aandelen Veenen- daalsche werd voorzichtig getrokken, zodat de koersstijging beperkt bleef. De claims Bols waren vast. De scheepvaart was eveneens vast met een stijging van ca. 4 punten voor Koninklijke Boot en de Japan Lijnen. Van Ommeren zette de opmars met 2 punten voort. Bij de cultures was Amsterdam Rubber vast op het jaar verslag. Deli was flauw, KLM een hal ve gulden lager. De nieuwste staatsleningen waren vast. Ook de meeste leningen van de Gemeentenbank wisten een flink avans te boeken. Kon. Olie 127,20—127,50, Unilever 90,90 en 90,80 gl, Philips 9090,50 en 900,80—91 gl. H.V.A. f 16.500; A.K.U. 6.345 st.; Deli 656; Hoogovens 10.920; Philips 16.068; Unilever 6.050; Kon. Petr. 1.245; Hol land Am. H)n f 59.000; K.L.M. 591 st.; Kon. Boot f 64.500; Nievelt 415.100; Scheepvaart Unie 43.000; Bührmann 29.400; Centr. Suiker 20.400; Van Gelder 41.000; Heineken 21.700; Kon. Zout 142.000; Ned. Kabel 26.300; E.M.S. oude 2.726, nieuwe 2.116 st.; Ver. Mach. f 37.400; Zwanenberg 41.187 st.; H.B.U. f 38.000. ROTTERDAM Juni is voor de gro te spaarbanken in ons land, die z(jn aangesloten bij de Nederlandse Spaar- bankbond ,een uitstekende maand ge weest. De vooruitgang in het spaarsal do was zodanig dat in Den Haag en Rotterdam het spaartegoed over het - eerste halfjaar boven dat van vorig jaar uitkwam en in Amsterdam werd de achtstand ten opzichte van vorig jaar aanzienlijk ingelopen De Nutsspaarbank te 's-Gravenhage boekte in juni een inlegoverschot van 5,18 miljoen tegen 4,48 miljoen in mei en 4,39 miljoen in juni vorig jaar. Over de eerste helft van 1967 kwam het spaaroverschot op 35,80 miljoen tegen 33,90 miljoen in de eerste helft van 1966. De bank schreef 1.147 nieuwe spaarders in, waardoor hun aantal op 412.799 kwam. Zij had den eind juni een tegoed van 601,25 miljoen. Op de tweede plaats is weer geko men de Spaarbank voor de Stad Amsterdam met een inleggerstegoed van 567,45 miljoen. Hier traden 3.657 nieuwe spaarders toe, waardoor het aantal inleggers tot 508.316 steeg. In juni werd bij deze spaarbank per saldo f 4,36 miljoen gespaard tegen vorig jaar 1,33 miljoen. PENSIOENEN De directie schrijft deze grote vooruit gang in belangrijke mate toe aan de wijziging van pensioenbetalingen, die sinds mei maandelijks geschieden in plaats van per drie maanden zoals voor heen het geval was. Ondanks deze vooruitgang bleef het spaaroverschot nog beneden dat van vo rig jaar 27,3 miljoen tegen 29,7 miljoen in de eerste helft van 1966. De spaarders van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam hadden eind juni 567,45 miljoen op hun boekjes staan. Een forse vooruitgang boekte ook de Spaarbank te Rotterdam met een overschot van 5,2 miljoen tegen vorig jaar juni 2,9 miljoen. Inleg en terug betaling bedroegen hier resp. 33 mil joen en 27,8 miljoen. Dank zij de stijging in juni kwam het spaarsaldo boven vorig jaar, want de eerste helft van dit jaar is hier per saldo 30,1 miljoen gespaard tegen 29,1 miljoen in hetzelfde tijdvak van 1966. Het aantal inleggers steeg met 3.400 tot 577.547. Zij hadden eind juni een tegoed van f 565,9 miljoen. Een jaar geleden waren bij de Spaarbank te Rot terdam 554.883 spaarders ingeschreven met een toeged van 503 miljoen. ARNHEM De Glanzstoff-groep, waarin de Algemene Kunstzijde Unie een belang heeft van 76 pet. van de gewone en de helft van de cumulatief preferente aandelen, heeft in het eerste halfjaar een 15 pet. lagere omzet ge boekt. De vooruitzichten voor de twee de helft van het jaar beloven geen keer ten goede. Door de verkoop van een deel van het Keulse industrieterrein met de energie centrale aan de gemeente zal de slui ting van het rayonbedrijf daar econo misch geen verlies voor de onderne ming meebrengen. Dit deelde het be stuur mee in de jaarvergadering. AMSTERDAM, 3 juli Londen 10.045/8—10.05%; New York 3.60% 3.60%; Montreal 3.33A—3.33fg; Parijs 73.48—73.53; Brussel 7.25%—7.26% Frankfort 90.26%90.31Stock holm 69.83%—69.88%; Zürich 83.41i/t —83.46%; Milaan 57.69%—57.74i/t; Kopenhagen 51.97%52.02%; Oslo 50.37»/.—50.42%Wenen 13.95—13.96; Lissabon 12.54—12.55%.

De Vallei | 1967 | | pagina 2