HS Dajan sprak met vluchtelingen Vertrouwen Congolese leider maakt spannende uren door DE TRAGIEK VAN DE REVOLUTIONAIR W atergebrek in Hongkong ONTMOETING IN LONDEN Nog geen besluit van Algerijnse regering Over de grenzen ALLEMAAL IJS? BRITSE EN BELGISCHE PROTESTEN BIJ ALGERIJE UK Zo fijn... zo lekker Ook gisteren schoten in Suez-zone Garrison laat getuigen vrij Dok voor schepen van 500.000 ton CHICHESTER OP WEG NAAR LONDEN WILSON ZETTE HOESSEIN ONDER DRUK Wellicht morgen stemming in VN W eerrapporten uit Nederland en Europa VRIJLATING UITLEVERING Opslagplaats van munitie explodeerde MISSIESCHOOL AFFSCHEIDING BIKKELHARD VERBETERING Moise Tsjombe maakt ongetwijfeld spannende uren door. Zijn leven hangt aan een zijden draad. Ergens in Algerije is hij gedoemd af te wachten of hij aan Congo zal wor den uitgeleverd. Gebeurt dat dan wacht hem bijna zeker een terechtstelling, want in maart van dit jaar werd hij- immers bij verstek veroordeeld wegens hoogverraad. HELP PODGORNY Mijnwerkers gered MIDDEN-OOSTEN Mevr. Soekarno wil weer optreden in een nachtclub LOOS GEBAAR99 HITTE NAAR FAMILIE TEGENWIND DINSDAG 4 JULI 1967 BRUSSEL» (Reuter) De Britse en de Belgische regering hebben bij Algerije geprotesteerd tegen de ar restatie van hun onderdanen die aan boord waren van het vliegtuig van Moise Tsjombe. De voormalige Con golese premier en de andere inzitten den worden sinds vrijdag vastgehou den door de Algerijnse veiligheids dienst. De Engelse regering probeert met hulp van Zwitserland aan de weet te komen wat het lot is van de twee Engelse piloten van Tsjombes vlieg tuig. Zwitserland behartigd de Britse belangen in Algiers sinds de Brits- Algerijnse betrekkingen wegens de kwestie Rhodesië werden verbroken. Eugene Vaisière, de Belgische zaakgelastigde in Algiers, heeft de Algerijnse regering in een nota ver zocht om vrijlating van de drie Bel gen die aan boord van het vliegtuig waren. De identiteit van de Belgen, onder wie een vrouw, is nog niet prijs gegeven. Evenmin is het bekend waar het vliegtuig en de inzittenden zich bevinden. De Algerijnse regering heeft alleen bevestigd dat Tsjombe wordt vastgehouden en dat hij met de andere passagiers wordt onder vraagd. De Congolese minister van binnen landse zaken, Diaka, is inmiddels naar Algiers vertrokken om officieel te verzoeken om uitlevering van Tsjombe, die in maart van dit jaar in Congo brj verstek ter dood werd veroordeeld wegens hoogverraad. Volgens Algerijnse bronnen was de regering in Algiers onkundig van de voorgenomen ontvoering. Maar het is duidelijk dat de regering van Boume- dienne zoveel mogelijk politiek munt zal proberen te slaan uit het incident. Het officiële regeringsblad El Moud- jair schreef dat Tsjombe een „ver rader" is van de Afrikaanse zaak en een „marionet van het imperialisme". TEL AVIV (AP) Een opslagplaats voor munitie in een Israëlisch leger kamp bij Acre (aan de kust in Galilea) is gisteren de lucht ingevlogen. Drie mensen kwamen om het leven en vijf tien werden gewond. De explosie, die te wijten zou zijn aan „onvoorzichtig heid", deed inwoners van Acre en om liggende dorpen in allerijl de schuilkel ders invluchten. Het Israëlische leger stelt een onderzoek in. Volgens het Israëlische opperbevel hadden Egyptische troepen met mortie ren het vuur geopend op Israëlische stellingen. De Israëlische artillerie had daarop het vuur beantwoord. ADVERTENTIE Spannende uren, maar niet voor 't eerst. In zijn nog vrij korte politieke loopbaan heeft de 47-jarige Tsjombe al veel vaker in spanning geleefd. Zijn carrière was tot nu toe een aaneen schakeling van wisselvalligheden, waarbij hij beurtelings opklom tot de belangrijkste man in Kongo om kort daarop als verrader aan de kant te worden gezet. Als hij deze keer de dans ontspringt zal men ongetwijfeld nog meer van hem horen. Sedert hij in ballingschap verblijft is zijn hele streven er op ge richt terug te keren naar zijn geboorte land om er zijn plaats in de politiek weer in te nemen. Met niet veel meer achter zich dan een missieschool en wat avondcursus sen boekhouden begon Tsjombe in 1959 politiek te bedrijven. Geboren op 18 november 1919 in Moesoemba, Katan ga, wees alles er op dat hij de zaken van zijn vader zou overnemen. Maar in de jaren vijftig kwam hij tot het inzicht dat de politiek hem meer trok dan de plantage, het hotel en de win kels van zijn vader. Nadat hij zitting had gehad in de ge meenteraad en in het bestuur van de provincie nam hij in 1959 de leiding op zich van de nieuw gestichte Cona- katpartij, die hij geheel naar eigen in zichten vormde. Hij vond steun bij de Belgische regering en bij de machtige Union Minière, die de kopermijnen in het rijke Katanga exploiteerde. Vanaf het begin was Tsjombe een voorstander van een Congolese fede ratie waarin de verschillende provin cies grote bevoegdheden behielden. Zijn vijanden veroordeelden hem daarom als conservatief en in de Congo-confe- rentie in 1960 in Brussel slaagde hij er dan ook niet in zijn ideeën ingang te doen vinden. Bij de verkiezingen in mei van het zelfde jaar behaalde zijn partij slechts acht van de 137 zetels in het parlement van Leopoldville, maar in Katanga be haalde ze de meerderheid. Dat leek Tsjombe reden genoeg om Katanga na de onafhankelijkheidsver klaring van Congo op 30 juni 1960 van de federatie af te scheiden. Hij liet zich tot president van Katanga kiezen. Maar internationale erkenning bleef uit. Een poging van de eerste Congolese premier, Patrice Loemoemba, om de Katangaanse rebellie met wapens neer te slaan werd verijdeld door een staats greep van kolonel Moboetoe. Kort daarop werd Loemoemba vermoord, Moise Tsjombe kreeg de schuld. Tijdens een conferentie in 1961 in Tananarive en Coquilhatstad werd Tsjombe gearresteerd. Hij kocht zich echter vrij door toezeggingen te doen die hij later geen van alle nakwam. Dat werd het sein voor een succesrijk optreden van Uno-troepen tegen Ka- tanga. Even leek het er op dat Tsjombe zou toegeven, maar nog tweemaal (de cember '61moesten de Uno-troepen in actie komen om hem tot orde te roe pen. Zodra Tsjombe aan de onderhan delingstafel wat ruimte zag werd hfl bikkelhard, werd hij onder druk gezet dan retireerde hij. Tenslotte capitu leerde hij echter. In maart 1963 nam hij de wijk naar Parijs, later Madrid. Geduldig wachtte hij daar zijn t(jd af. Die kwam in 1964. In mei van dat jaar werd hij in ballingschap weer tot voorzitter van de Conakatpartij geko zen en in juli belastte de toenmalige president, Kasavoeboe, hem met de lei ding van de regering. In de vijftien maanden dat hij aan de regering bleef sloeg hij met succes een opstand van de zogenaamde Simbare- bellen neer en leidde hij een kleine ver betering van e Congolese economie in. De politiek leek eindelijk wat te zjjn gestabiliseerd. Tsjombes groeiende populariteit was Kasavoeboe echter een doorn in het oog. Een half jaar voor de volgende presidentsverkiezingen zette hij zijn eventuele rivaal aan de kant. LOT TSJOMBE ONZEKER -t? A 4 >mwmm COLUMBUS Een voormalige nachtclub-eigenaar uit New Orleans, Gordon Novel, onlangs door officier van justitie, Jim Garrison, uit die stad beschreven als „een uiterst be langrijke getuige" in zijn onderzoek naar de moord op Kennedy, is giste ren in Columbus (Ohio) tegen een borgsom van 10.000 dollar op vrije voeten gesteld. 1>RESIDENT JOHNSON heeft in de loop van de jaren een hoog aan zien verworven b(j de Amerikaanse ondernemers. Thans echter zijn er aan wijzingen, dat hun vertrouwen in hem tanende is. Dit is niet zozeer vanwege de vraag of de president wel voldoen de bekwaam is (gezien de elkaar snel opeenvolgende wijzigingen en de economische politiek van de rege- politiek spelletje speelt, met de eco nomie als inzet, om zijn herverkiezing in 1968 veilig te stellen, dan wel door het tegenstrijdige in sommige maat regelen van de heer Johnson. Sommige besluiten, zoals dat om de extra belasting van zes procent ook in de tweede helft van dit jaar te heffen, lijken recht in te gaan tegen het be sluit de extra investeringsaftrek van zeven procent weer in te voeren. Deze werd in oktober vorig jaar opgeschort Velen zeggen dat er vorig jaar ze ker aanleiding was tot een verhoging van de belastingen als middel om het begrotingstekort te dekken en de in- PRESIDENT JOHNSON spelletje O flatoire druk tegen te gaan. Thanr evenwel is daar minder aanleiding toe, nu het vertrouwen van het be drijfsleven in de toekomst wat is ver minderd en er een rem is gezet op de investeringen Door de extra belasting zou presi dent Johnson een kleiner begrotings tekort dan vorig jaar kunnen tonen. Niettemin menen verscheidenen dat het begrotingstekort nog zal stijgen, mede als gevolg van de oorlog in Viet nam, nu de overheidsuitgaven blijven toenemen. T TIT oogpunt van begroting staat Johnson dus wel heel sterk wan neer hij aandringt op belastingverzwa- ring. Daar staat tegenover dat hij er wat laat mee aankomt en dat zulks het bedrijfsleven ongunstig zou be ïnvloeden op een ongelegen tijdstip. De maatregelen zouden al vorig jaar möeten zijn ingeVoërd. Dat zou, zo meent men, zeker zijn gebeurd als de verkiezingen van het Congres in de herfst van 1966 er niet doorheen zou den hebben gespeeld. Het bedrijfsleven voelt hoe langer hoe meer dat er met de Amerikaanse economie een politiek spelletje wordt gespeeld, dat nog veel meer in belang zal toenemen nu de presidentsverkie zingen steeds dichter naderen. Vele zakenlieden voelen er dan ook weinig voor naast hun normale risico's ook nog de politieke van Johnson op de koop toe te nemen. Zij zeggen dat als de president een beslissing neemt met het oog op de begroting, hij zal doen wat hij al vorig jaar had moeten doen. Als hij echter zijn eigen positie in aanmerking neemt bij de komende verkiezingen, dan laat hij alles zoals het is. COMMIGE Republikeinse zakenlieden geloven dat er een andere oplos sing is: beperking van de overheids uitgaven. In het bijzonder wordt daar bij gedacht aan uitgaven voor sociale voorzieningen, die als een nieuw soort luxe worden beschouwd, welke het land in tijd van oorlog zich niet zou kunnen veroorloven. Toch overheerst, in het bijzonder bij de bankiers, de mening dat een belas tingverhoging moet doorgaan. Zij zien liever met fiscale dan met monetaire maatregelen een aanpak van de in flatoire tendensen. Zij staan uiteraard goedkoper en ge makkelijker krediet voor. Fiscale maatregelen zijn volgens de bankiers veel geëigender dan monetaire nu de prijsstijgingen eerder een gevolg van toegenomen vraag, veroorzaakt door loonstijgingen. TJET bedrijfsleven heeft uiteraard de wederinvoering van de investe ringsaftrek en de vervroegde afschrij ving op gebouwen van harte verwel komd. Maar tegelijkertijd is de vraag gerezen waarom deze voorstellen nu aan het Congres zijn voorgelegd, ter wijl zij pas vorig jaar oktober waren opgeschort. Het antwoord zou kunnen zijn dat men met de belastingverzwaring heeft willen wachten tot na de verkiezingen voor het Congres. Dit zou dan een ander voorbeeld zijn van een ver politiekte economie. Op grond van dit alles verliest pre sident Johnson wat van zijn aanzien bij het Amerikaanse bedrijfsleven. Men is gewend aan de leuze: Wat goed is voor General Motors dat is het be drijfsleven is goed voor de natie. Sindsdien zijn in de Amerikaanse politiek naast de beweging over de burgerrechten ook de sociale maat regelen geslopen, met het gevolg dat het bedrijfsleven alleen het niet meer voor het zeggen heeft. En president Johnson heeft een belang rijk deel van dat bedrijfsleven nodig wil hij kans maken op een herver kiezing. TJet schijnt een duistere natuurwet te zijn: iedere revolutie vreet haar eigen kinderen op. Moise Tsjombe is het jongste slachtoffer in een lange, lange rij. Revolutionairen sterven zelden aan ouderdomsgebreken op bed. Zij staan vooraan als de grote beslissingen moe ten worden genomen, maar als de nieu we situatie min of meer is aanvaard, dan worden zij vaak beschuldigd van de meest afgrijselijke misdaden. Meestal worden zij door de profiteurs van de re volutie onder het mom van wettelijk heid vermoord in een gewoonlijk ver geefse poging om hen voor de ge schiedenis te blameren. Wie vluchtig door het geschiedenis boek van de mensheid bladert, komt op elke bladzijde deze verguizende revolu tionairen tegen: Brutus in het oude Rome, Danton en Robespierre in Frankrijk, Trotski in Rusland, Röhm in nazi-Duitsland, Loemoemba in Congo, en om kort bij huis te blijven: Jan van Ol- denbarneveldt in Nederland. Wfij zijn dikwijls geneigd onze eigen geschiedenis exclusief te zien, maar in wezeh volgde ook in Den Haag de loop der geschiedenis zijn fatale lijn, toen de oude Jan van Oldenbarne- veldt het schavot beklom. Hij had als geestelijke leidsman van Willem van Oranje de grote stuwkracht geleverd tijdens de eerste jaren van de Neder landse revolutie tegen Spanje. Toen de revolutie als geslaagd kon worden be schouwd, werd hij verguisd door een bloedraad ter dood gebracht. Revolutionairen schijnen niet te pas sen in de samenleving die zij hebben helpen scheppen. Zij halen de kastanjes uit het vuur, maar als hun werk succes brengt, komen andere machten hun taak overnemen. Die andere machten delen doorgaans slechts heel gedeeltelijk de idealen met de revolutionair zij zijn de „realisten" die in de ure des- gevaars niet thuis zijn, maar die later precies kunnen vertellen wat de man die wel handelde, verkeerd deed. Fen minder bloedig voorbeeld uit ónze eigen geschiedenis is Gijsbert Karei van Hogendorp, die in november 1813 tevergeefs een beroep deed op de Hollandse regenten om na de Franse nederlaag het gezagsvacuüm in Neder land op te vullen. Van Hogendorp han delde toen met levensgevaar op eigen gezag. Tien dagen later, toen de staatsgreep was geslaagd, ontdekten de bange re genten plotseling hun eigen onmisbaar heid en tien jaar later was Van Hogen dorp aan de kant gezet. Hij was niet lastig genoeg om harde maatregelen te gen hem te rechtvaardigen en dus mocht hij op zijn bed sterven. TPsjombe zal nu worden beschuldigd A van de meest boosaardige misdrij ven. De oppervlakkige toeschouwer zal oordelen, dat Tsjombe het ook wel heel erg bont heeft gemaakt, maar ook Jan van Oldenbarneveldt werd aan een gro te waslijst misdrijven schuldig bevon den. Het enige wat Tsjombe door de thans gevestigde machten werkelijk ten laste wordt gelegd is dat hij zeven jaar gele den een revolutionair wilde blijven. Voor hen die van een revolutie profite ren, is de revolutionair altijd des doods schuldig. Den Helder licht bew. w 18 0 Ypenburg onbew. wnw 19 0 Vlissingen onbew. wzw 17 0 Eelde onbew. wzw 21 0 De Bilt onbew. wzw 20 0 Twente onbew. zw 20 1 Eindhoven onbew. wzw 20 0 Zd.-Limburg onbew. zw 19 0.1 Helsinki licht bew. zo 22 0 Stockholm regen z 22 1 Oslo regen z 17 11 Kopenhagen onbew. w 22 4 Aberdeen licht bew. w 17 1 Londen licht bew. wzw 19 0 Brussel onbew. zw 22 0 Luxemburg licht bew. w 21 0 Parijs onbew. w 21 0 Bordeaux zw.bew. w 23 0 Grenoble onbew. windst. 29 3 Nice licht bew. n 25 0 Berlijn licht bew. nw 29 3 Frankfort zw.bew. windst. 26 1 München geh. bew. wnw 24 0 Zürich regen w 23 13 Genève zw.bew. windst. 26 0.7 Locarno licht bew. O 28 13 Wenen zw.bew. wnw 32 2 Innsbruck regen w 23 1 Belgrado onbew. windst. 31 0 Athene onbew. windst. 34 0 Rome licht bew. windst. 28 0 Barcelona half bew. nnw 27 0 Madrid licht bew. windst. 32 0 Mallorca onbew. ono 30 0 Van een onzer redacteuren Opnieuw zocht Moise Tsjombe zijn toevlucht in Europa. Zrjn flat in Ma drid stond nog steeds tot zijn beschik king. Van daaruit bereidde hij een nieuwe terugkeer naar Congo voor. Tijdens een korte onderbreking van dat werk sloegen zijn tegenstanders dezer dagen toe. SIBEMA-VERKOOP, bel 04490-5055 TOKIO (AP) De scheepswerf Ka wasaki gaat op het eiland Sjikokoe in het zuidelijk deel van Japan een repara tiedok bouwen voor schepen van 500.000 ton. Het dok moet volgend jaar augustus gereed zijn. De bouw van het dok en de bijbehorende uitrusting zullen 22 miljoen gulden kosten. De Jordaanse vorst, wiens troon is blootgesteld aan sterke druk van ex treem nationalisten, zou echter hebben geweigerd zich te binden. Officieel is over het overleg tussen koning Hoes sein, premier Wilson en andere Britse regeringsleiders niets bekend gemaakt. Engeland, dat altijd nauwe betrekkin gen met Jordanië heeft onderhouden, wil graag dat de toestand in het Mid den-Oosten zo snel mogelijk weer nor maal wordt. Wilson zou Jordanië hulp hebben toegezegd in de kwestie van de Palestijnse vluchtelingen. Hulp op lan gere termijn zou Wilson echter gekop peld hebben aan de bijdrage die Jorda nië levert aan een blijvende oplossing tussen Israël en de Arabieren. Intussen is de Russische president Podgorny in Bagdad aangekomen voor overleg met de Iraakse regering over de crisis in het Midden-Oosten. Podgor ny kwam uit Syrië, waar hij besprekin gen heeft gevoerd met de Syrische rege ring. In een gezamenlijke Russisch-Sy- rische verklaring werd gisteren gezegd dat de Sowjetunie en Syrië maatrege len hadden besproken „ter liquidatie van de gevolgen van de Israëlische MANILLA, Van de 42 Philippijnse mijnwerkers die al vijf dagen in een mijn opgesloten hebben gezeten zijn gisteren 23 man gered. Naar de overige 19 wordt nog gezocht. De mijn werkers raakten woensdag opgesloten in de Philex-mijn op 200 km ten noor den van Manilla door een instorting. LONDEN (Reuter) De Britse re gering heeft er gisteren bij koning Hoessein van Jordanië op aangedron gen het initiatief te nemen om vredes besprekingen met Israël op gang te brengen, zo verluidde gisteren in Lon den. Koning Hoessein van Jordanië sprak in Engeland met premier Harold Wil son over de toestand in het Midden- Oosten. Op de foto zien we hen voor de ambtswoning van de Britse premier. TEL AVIV (Reuter) Egyptische en Israëlische troepen hebben gisteren over en weer schoten gewisseld over het Suezkanaal ten noorden van Kantara. Het was de derde achtereenvolgende dag dat er in het kanaalgebied werd ge schoten. Na enkele uren werd het vuren gestaakt. NEW YORK (Reuter) De Alge mene vergadering van de Uno is gis teravond bijeengekomen om te stem men over de verschillende resoluties die betrekking hebben op de crisis in het Midden-Oosten. De eigenlijke stem ming wordt echter niet voor woensdag verwacht. Er is een lange lijst van sprekers, die allemaal hun stem willen toelichten. In het ontwerp-resolutie van de niet- gebonden landen is een wijziging aan gebracht met het doel de resolutie aannemelijker te maken teneinde de vereiste tweederde meerderheid te verkrijgen. In de orginele tekst werd de Veilig heidsraad verzocht na het terugtrek ken van de Israëlische strijdkrachten uit Arabisch gebied „onmiddellijk en met grote spoed" de politieke proble men van het Midden-Oosten te bestu deren. De nieuwe versie maakt geen gewag van spoed. Voorts werden nog enkele andere wijzigingen in de tekst aangebracht. DJAKARTA De ter dood veroor deelde Indonesische oud-minister van Buitenlandse Zaken, dr. Subandrio, heeft in een vraaggesprek met het studentenblad Harian Kami gezegd dat hij niet langer nadenkt over de politieke filosofie van ex-president Soekarno en zijn leven aan God heeft gewijd. Tijdens het onderhoud wees hij op de Koran en andere godsdienst boeken die hij op zijn tafel had lig gen en zei: „Ik lees deze boeken iedere dag. Ik bouw op niemand, ook niet op Soekarno ,en aan diens idee- en denk ik niet meer". De 52-jarige Subandrio is nog steeds niet terecht gesteld. Elders schrijft het blad dat de der de vrouw van Soekarno, de Japanse Ratna Sari Dewi, weer in een nacht club wil gaan werken omdat zij van haar gade geen geld meer ontvangt. Vrienden hebben haar aangeraden een restaurant in Tokio te openen, schrijft het blad. Van Egyptische zijde is gisteren geen mededeling over nieuwe incidenten aan het Suezkanaal verschenen. Radio Cairo herhaalde de beschuldiging dat Israëlische troepen zondag hadden ge probeerd Port Foead aan de oostelijke oever van het Suezkanaal te bezetten. De Israëlische troepen zouden echter zijn teruggeslagen met zware verliezen. Volgens Israël hebben de Egyptenaren zondag geprobeerd een bruggehoofd te vormen op de oostelijke oever van het Suezkanaal. Dit was echter niet gelukt. De Jordaanse regering heeft gisteren het Israëlische aanbod dat alle Pa lestijnse vluchtelingen die dit wensen kunnen terugkeren naar de westelijke oever van de Jordaan „een loos propa- gandagebaar" genoemd. Israël heeft la ten weten dat op 10 juli de voorwaar den bekend zullen worden gemaakt, on der welke de vluchtelingen zullen kun nen terugkeren. Zij zullen in elk geval moeten kunnen aantonen dat zij ge woond hebben in het deel van Jordanië ten westen van de Jordaan en naar het oordeel van de Israëlische autoriteiten geen gevaar opleveren voor de veilig heid van de staat. In de Jordaanse hoofdstad Amman ziet men in deze twee voorwaarden een bewijs dat de Israëliërs uiterst streng selectief zullen optreden. De Israëlische minister van defensie, Mosje Dayan, heeft gisteren ruim een uur aan de oever van de Jordaan door gebracht op het punt waar de Ara bische vluchtelingen de rivier overste ken. Dayan, die vloeiend Arabisch spreekt, drong er bij de vluchtelingen op aan niet naar de oostelijke oever te gaan. Op het ogenblik dat Dayan bij de Jordaan aankwam, wachtten ruim dui zend Arabische vluchtelingen op hun beurt om naar de overkant te gaan. Zij moeten zich één voor één langs de ver wrongen resten van een brug een weg naar de andere oever banen. Dit bete kent voor de meeste vluchtelingen een wachttijd van vijf tot zes uur in de brandende hitte. Aan de andere oever moeten zij nog eens uren wachten voor dat zij vervoer krijgen naar kampen in de buurt van Amman. De vluchtelingen herkenden de Israëlische generaal, ofschoon hij giste ren zijn gebruikelijke ooglap had ver vangen door donkere glazen. Vele Ara bieren vertelden Dayan dat zij naar de andere oever trokken om zich te voe gen bij familieleden die daar al waren. Generaal Dayan antwoordde hierop dat zij er beter aan zouden doen te blijven waar zij waren en te proberen hun familieleden naar de westelijke oever te krijgen via bemiddeling van het Ro de Kruis. Hoeveel Arabieren zich ten slotte heb ben laten overhalen om achter te blij ven kon niet worden vastgesteld. LONDEN (UPI) Het Kanaal dreigt voor Engelands grootste zeeman van het ogenblik, de 65-jarige Sir Francis Chichester, een grotere barrière te wor den dan de reusachtige zeeën bij Kaap Hoorn ooit voor hem zijn geweest. Het is er windstil en Chichester is met zijn vrouw en zoon Giles met zijn zeiljacht Gipsy Moth IV onderweg naar Ply mouth naar Londen, waar koningin Eli zabeth hem vrijdag tot ridder wil slaan ter ere van zijn zeiltocht om de we reld. Als de wind niet snel de kop opsteekt moet de plechtigheid worden uit gesteld. Dat zou het tweede uitstel wor den; de eerste keer enkele dagen na de aankomst van Chichester van zijn wereldreis was hij ziek. 0 De Britse Kroonkolonie Hongkong kampt met een schrikbarend watertekort; de reservoirs regenwater zijn nagenoeg leeg en de waterleiding naar Communis tisch China dat voor een belangrijk deel bijdraagt aan de watervoorziening is afgesloten. Op de foto zien we hoe inwoners bij een publieke pomp water halen.

De Vallei | 1967 | | pagina 5