Veenendaals dagblad Belangrijkste ontwerp-resoluties afgewezen Oe Thant wil afgezant benoemen voor het zoeken naar een uitweg Israël moet status van Jeruzalem wijzigen Buiten Kanaaloever drie dagen onder vuur Israël tevreden over uitslag Y.N. Dader kennelijk niet een verpleegde uit rijksasiel „Rijk vangt verlies van N.S. op" Deventer mag de IJssel niet over WIJ Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Beweegreden nog duister Voor Tricht nu ruim een halve ton inde V.S.-mariniers slachtoffer van beschietingen Jk Nederlaag voor Sovjet-Unie MOORD OP MEISJE IN HUMMELO Nieuwe partij in Ver. Staten HERINNERING JAN VAN SCHUPPEN Maastricht wil inspraak bij benoeming van burgemeester Uitbreidingsplan door de Kroon niet goedgekeurd Grensincident in Korea Vakantieweer AME1SDEME1S TEN APPLAUS Weersvoorspelling ALBANIË POGINGEN LUCHTBRUG donderdag 6 juli Heren- en Jongenskleding MINISTER BAKKER IN DE SENAAT: Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 ön 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. DE VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 5 JULI I967 418 JAARGANG V.N.-ASSEMBLEE IN IMPASSE NEW YORK De algemene vergadering der Verenig de Naties is gisteravond vastgelopen op de kwestie van de terugtrekking der Israëlische troepen uit de bezette Arabische gebieden. Alle voorstellen inzake een Israëli sche terugmars, ook waar die gepaard moest gaan met beëindiging door de Arabische landen van hun staat van oorlog met Israël, werden verworpen. Daartoe behoorde de persoonlijk door Sovjet-premier Kosygin op tafel ge brachte ontwerp-resolutie, die tevens een felle veroorde ling uitsprak over de Israëlische „agressie". De Ameri kanen trokken hun motie, die directe Israëlisch-Arabische onderhandelingen bepleitte met zonodig hulp van een der de partij, in omdat deze naar hun mening toch niet de vereiste tweederde meerderheid zou krijgen. Nadat over de diverse ontwerp-resoluties was gestemd ging de assemblee uit een tot vanavond 20.00 uur (Ned. tijd). Men verwacht dat het intensieve over leg achter de schermen zal worden voortgezet in de hoop dat een compromis kan worden opgebouwd uit de wrakstukken van de afgewezen formules. Een suggestie daarbij is dat secretaris-generaal Oe Thant een persoonlijke afgezant benoemt, die contact moet opnemen met beide partijen in het conflict om het zoeken naar een uitweg te vergemakkelijken. De enige resoluties die dinsdag avond door de assemblee werden goed gekeurd waren een Pakistaanse inzake Jeruzalem, waarin Israël wordt aan gespoord alle wijzigingen in de status van de heilige stad ongedaan te ma ken, en een Zweedse van humanitaire aard, die gericht is op de leniging van de nood van de slachtoffers onder de burgerbevolking en een goede be handeling van de krijgsgevangenen. De VN-assemblee was begonnen met de verwerping van Cubaanse en Albanese amendementen op een ont werp-resolutie van de niet-gebonden landen. Deze voorstellen behelsden veroordeling van de Israëlische „agressie" en de beweerde mede plichtigheid van Amerika en Enge land daaraan. Vervolgens werd de ontwerp-resolutie zelf, die onmiddel lijke terugtrekking van de Israëlische troepen uit de bezette Arabische ge bieden eiste, in stemming gebracht en eveneens verworpen. Weliswaar stemden 53 landen voor en 46 tegen bij 20 onthoudingen, maar er was een twee-derde meerderheid vereist. Tot de voorstemmers behoorden o.a. de Oosteuropese en Arabische landen, Frankrijk, Griekenland en Spanje, tot de tegenstemmers Amerika, Engeland en Nederland. Daarna verwierp de algemene ver gadering de Russische ontwerpreso lutie waarin om veroordeling van Is raël werd gevraagd, onmiddellijke te rugtrekking van de Israëlische troe pen op de oorspronkelijke be standslijnen en schadeloosstelling door Israël van de Arabische landen. Geen van de paragrafen van de motie, die afzonderlijk in stemming werden ge bracht, kreeg zelfs maar een een voudige meerderheid waarop de tekst als geheel maar niet meer in stem ming werd gebracht. De Amerikaanse gedelegeerde Gold berg trok daarop de Amerikaanse ontwerp-resolutie in, waarin niet over terugtrekking werd gesproken maar onderhandelingen tussen de partijen onderling werden bepleit. Tekenend voor de bittere verdeeld heid in de assemblee was het krach tige en langdurige applaus waarmee 1Eertijds keek men meer naar het weer dan tegenwoordig, nu we van vroeg tot laat door de radio de voorspellingen vernemen en er beter van op-aan kunnen dan op het oude weerglas de barometer op het praatje met de melkboer en bakker of op het toenemen van jicht en spit bij grootvader, om maar eens wat te noemen. Ten plattelande ziet men ech ter nog aan honderd-en-een tekens in de atmosfeer, bij planten en dieren of er regen, onweer, storm, vorst of oogstweer zal komen. Zulke voorzeg gingen zijn niet de prognoses van De Bilt, maar wel spreken zij meer tot een toegenegen oor en een opmerk zaam oog. De boer ziet de meeuwen in grote vluchten in het hooiland neerstrijken en de zwaluwen laag over 't water scheren; de kippen krabben onrustig op het erf en gisteren viel er roet uit de schoorsteen, terwijl het stof langs de zandweg opdwarrelt en de blauwe plavuizen op de geut vochtig uitslaan. Hij concludeert eruit, dat er slecht weer op komst is en als zijn profetie uitkomt, herinnert hij zich, dat de zwarte lijster gisteravond kwelender zong dan gewoonlijk, dat er menige slak langs de berm voort- kroop, dat de pauw van de buurman niet ophield met krijsen en dat de koeien aanhoudend loeiden, gelijk ook de ganzen erg druk lawaaiden en de regenwormen voor de dag kwamen. Wie dichtbij moeder Natuur leeft, weet, dat ik nog maar enkele voor spellingen noteerde. 5-7-'67 A. B. WIGMAN Arabische, communistische en neu- tralistische afgevaardigden de ver werping begroetten van een latijns- Amerikaanse tegenresolutie die te rugtrekking van Israël wilde koppe len aan beëindiging voor de Arabische landen van hun oorlogszuchtige hou ding jegens het Joodse buurland. Ook deze motie haalde de tweederde meer derheid niet". Er stemden 57 landen voor, 43 tegen en 20 onthielden zich. Onder de voorstemmers bevonden zich Amerika, Engeland en Neder land, onder de blanco-stemmende lan den Frankrijk, en Israël zelf. De Albanese ontwerp-resolutie kwam er het slechtst af. Slechts 22 landen stemden voor het voorstel om de Israëlische „agressie" en daar naast ook Amerika en Engeland te veroordelen. Voor de stemming begon hadden de afgevaardigden van India en Zuid- Slavië actief in de niet-gebonden groep die de voorstellen voor onmid dellijke Israëlische terugtrekking op stelde een beroep gedaan op de assemblee hun ontwerp-resolutie te steunen als een minimumeis in de huidige situatie. Er waren op het laat ste ogenblik op initiatief van met na me Roemenië nog vergeefse pogingen ondernomen om een compromis tot stand te brengen tussen de moties van de niet-gebonden en latijns-Ameri- kaanse landen. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Abba Eban, wees even eens voor de stemming elke gedachte van onverwijlde terugtrekking van de hand zolang de Arabische landen daar niets tegenover stelden, en verklaar de dat de hereniging va n Jeruzalem nu dus door de assemblee ongeldig verklaard „onherroepelijk" was. De Egyptische vice-premier Fawzi viel Amerika aan, omdat het de „niet-ge bonden" resolutie zou hebben willen torpederen en verklaarde dat zijn land van harte mee wilde blijven werken aan het behoud van de wereld vrede, maar op een voorwaarde: „eer biediging van onze rechten". Een foto van een Israëlische positie langs een woestijnweg op de oostelijke oever van het Suez-kanaal. De weg, in de buurt van Kantara, heeft gedurende het afgelopen weekeinde en maandag onder Egyptisch machinegeweer- en mortier vuur gelegen. Links staat een beschadigde Israëlische tank, die op een landmijn is%gelopen. JERUZALEM Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vanochtend zijn voldoening uitgesproken over het feit, dat de algemene vergadering van de Verenigde Naties geen resoluties heeft aangenomen, die niet zouden hebben bijgedragen tot herstel van de vrede in het Midden-Oosten. Deskundigen in onderling overleg bij de plaats van het misdrijf. Links mr. A. W. Holsteijn, hoofd van het arrondisse mentsparket te Arnhem. Geheel links op de foto het veelbesproken gat in de heg DOETINCHEM Er is geen enkele aanwijzing, dat de dader van de moord op het 19-jarige Ruurlose meisje Ria Florijn, wier lichaam maandagavond achter een schuur van boerderij „Groot Neerheide" te Doetinchem werd aan getroffen, moet worden gezocht onder de bewoners van het rijksasiel voor psychopaten „De Kruisberg". Dit werd gistermiddag tijdens een perscon ferentie medegedeeld door mr. A. W. Holsteyn, hoofd van het arrondisse mentsparket te Arnhem, die de leiding heeft over het grootscheepse onder zoek dat thans gaande is. O Dr. J. Zeldenrust, die sectie op het lijk heeft verricht, heeft bevestigd, dat de dood tussen één uur en half twee maandagmiddag moet zijn inge treden. De verpleegden van het rijks asiel verblijven iedere middag tussen twaalf uur en half twee in de gebou wen in verband met de maaltyd. Dr. Zeldenrust heeft voorts geconsta teerd, dat de moordenaar het meisje heeft trachten te wurgen voordat hjj haar met een scherp voorwerp, wel licht een mes, de hals afsneed. Hef slachtoffer was op dat moment waar schijnlijk reeds bewusteloos of althans nauwelijks bij bewustzijn. Een blauwe plek in haar gezicht en een verwon ding aan haar mond kunnen duiden op een worsteling waarbij het meisje in het gezicht werd geslagen. In die richting wijst ook de vondst van een prothese, afkomstig uit de mond van het slachtoffer. Verdere sporen dui den er op, dat de moordenaar zijn slachtoffer op de zandweg langs de boerderij, enkele meters de haakse bocht door, heeft vastgegrepen en haar vervolgens levend door het gat in de heg heeft getrokken. Bij het onderzoek op de plaats van het misdrijf zijn ook verschillende dingen aan het licht gekomen. De weekend tas, die het meisje bij zich had, werd teruggevonden in een holte onder de schuur. De inhoud van de tas is ogen schijnlijk onaangeroerd gebleven. De bril die zij droeg is eveneens terecht; dit voorwerp werd ontdekt in de heg. Merkwaardig was, dat een der san dalen, die Ria droeg, enkele honder den meters van de plaats van het misdrijf in een geul langs een aard appelveld werd aangetroffen. Volgens mr. Holsteijn mag uit het feit, dat vlak naast het lijk een leeg portemonneetje werd gevonden, niet onmiddellijk worden afgeleid, dat men hier te doen heeft met een roofmoord. Het is namelijk zeer wel mogelijk, dat dit voorwerp, in de nabijheid waarvan ook enkele losse munten lagen, tijdens het verweer van het meisje uit haar regenjas of haar tas is gevallen. Het staat vast, dat Ria Floryn niet het slachtoffer van een zedenmisdrijf is geworden. Mr. Holsteijn sluit ech ter niet uit, dat de intentie tot het plegen van een dergelijk misdrijf bij de moordenaar aanwezig is geweest. Of de moord zich inderdaad geruis loos heeft voltrokken is voor mr. Hol steijn voorlopig nog een vraag. „We hebben tot dusver nog niemand ge vonden, die enig geschreeuw of ge druis heeft gehoord", zo stelde hij voorzichtigheidshalve. V.N.-kringen merken op dat de Russische diplomatie de zwaarste ne derlaag heeft geleden sinds de Cubaan se crisis. Mede om het gezicht van de Russen te redden zouden vele landen nog pogingen in het werk willen stel len om een compromis te bereiken, maar volgens anderen ziet het er naar uit, dat de hele zaak weer moet wor den overgedragen aan de Veiligheids raad. De New York Times merkte van morgen in dit verband op, dat de kwestie nooit uit handen van de raad had mogen worden genomen. De hui dige crisis kan volgens het blad maar op een manier worden geliquideerd: er moet een begin worden gemaakt met vredesbesprekingen tussen de be trokken landen, niet alleen gericht op terugtrekking van de Israëlische troe pen maar ook op een duurzame rege ling. Het rechts-radicale Franse blad l'Aurore sprak van „een pijnlijk échec voor de Russen, de Arabieren en ook voor generaal De Gaulle...". Honderden Sovjet-vliegtuigen bren gen nieuw militair materiaal naar Egypte over in een „luchtbrug van enorme afmetingen", aldus werd van gezaghebbende Israëlische zyde ver klaard. De Israëlische topleiders ne men aan, dat deze luchtbrug ten doel heeft de positie van president Nassèr te schragen, maar voegen er aan toe dat de mogelijkheid dat hij door het leger ten val gebracht wordt waar schijnlijk. Russische schepen voeren ook nieuwe tanks, vliegtuigen, mortieren en artillerie aan naar Egyptische ha vens, aldus de zegsman. Israël houdt een waakzaam oog op de Sovjet-vliegtuigen en schepen, zo zei hij. Maar niettegenstaande de nieu we leveranties is Israël van mening dat het meer dan een jaar zal duren, voordat Egypte opnieuw een bedreiging voor Israël wordt. KANSAS CITY Een nieuwe ui terst-rechtse Amerikaanse groepering de „Patriottenpartij", opgericht door Robert Depugh, leider van de anti communistische, semi-militaire „Mi- nutemen"-organisatie, heeft gisteren in Kansas City bekend gemaakt dat zij de kandidatuur van de oud-gouver neur van Alabama, George Wallace, een fel voorstander van rassenschei ding, voor het presidentschap van de Verenigde Staten zal steunen. Haar kandidaat voor het vice-president- schap is de 37-jarige William Patrick een miljonair uit Californië. De nieu we partij zegt in haar programma o. a. te streven naar afschaffing van de directe belastingen en terugtrekking van Amerika uit de Verenigde Naties. ADVERTENTIE Wij herinneren onze klan ten aan onze brief van vo rige week, waarin als be langrijke datum werd ge noemd Hoofdstraat 90, Veenendaal DEN HAAG Een bedrag van 56.414,17 gulden was gisteren binnenge komen op gironummer 9575 van het Rampenfonds. Van ruim elfhonderd adressen kwam geld binnen voor de slachtoffers van de windhoos. Daarbij was een bedrag van rond tienduizend gulden, overgemaakt door het overlegorgaan van de drie vakcen trales waarin het NW, het NKV en het CNV samenwerken. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het Rijk zal het ver lies van 79 miljoen van de Spoorwegen over 1966 opvangen. Minister Bakker zei gisteren in de Eerste Kamer dat de regering zodanige maatregelen zal treffen dat de financiële problemen van de Spoorwegen zullen worden op geheven. Daarvoor komt binnenkort een wetsontwerp. Als de verliezen op de ongeveer vijf tien onrendabele spoorlijnen ook dit jaar nog ten laste van de N.S. komen, zal het tekort over 1967 naar schatting 130 a 140 miljoen bedragen. Minister Bakker zei dat we een pe riode moeten overbruggen waarin de tekorten van de onrendabele lijnen als bedrijfsvreemde lasten gelden. Staats secretaris Keizer voegde hieraan toe dat de verliezen op die lijnen in aan merking komen voor vergoeding door het Rijk volgens een regeling van de E.E.G., maar dat dit alleen nog in stu die is. Het probleem van deze lijnen zit In de vraag, of er op andere manieren bevredigend vervoer kan komen en dan moeten we er volgens de staatsse cretaris niet voor terugschrikken die lijnen op te heffen. Van onze correspondent MAASTRICHT De fractievoorzit ters van de Maastrichtse gemeenteraad willen gekend worden in de benoeming van een nieuwe burgemeester. Gisteravond besloot de raad de rege ring te verzoeken deze inspraak toe te staan. Eén raadslid stemde tegen, om dat hij die gang van zaken staatsrech telijk onjuist achtte. Burgemeester mr. W. Baron Mi- chiels van Kessenich van Maastricht gaat eind dit jaar met pensioen. DEN HAAG De Kroon heeft bij Koninklijk Besluit goedkeuring ont houden aan het plan tot uitbreiding van Deventer aan de andere kant van de IJssel. De bestemming van gronden werd in dit plan geregeld als aanzet tot de vorming van een dubbelstad van meer dan 200.000 inwoners. De Kroon vindt dat het geen aanbe veling verdient om die bestemming vast te leggen, zolang een grenswijzi ging van het gebied niet voldoende vaststaat. De gronden liggen ten dele in de tot de provincie Gelderland beho rende gemeente Voorst. Een voorstel tot wijziging van de gemeentelijke dan wel provinciale grens is aanhangig. Het plan werd in 1962 door de De venter gemeenteraad vastgesteld en in 1964 door Gedeputeerde Staten van Overijssel goedgekeurd. Het provin ciaal bestuur had echter uitdrukkelijk zijn oordeel voorbehouden met het oog op de voorgenomen grenswijziging. m De marktcommissie die ieder jaar de traditionele Veenendaalse bijenmarkt organiseert is al maanden bezig met het treffen van voorbereidingen voor de markt die op dinsdag 18 juii wordt ge houden. Om de markt ook voor de niet direct bij de imkerij betrokken mensen aantrekkelijk te maken zal een honing- stand op het terrein bij de Sandbrink- straat worden ingericht waarin onver valste Nederlandse honing van uitzonder lijk hoge kwaliteit in de verkoop wordt gebracht. De V.V.V. in Rhenen organiseert ook dit jaar weer de traditionele nachte lijke Rijnvaarten. Voor de eerste tocht op 12 juli blijkt zoveel belangstelling te bestaan dat men zich moet haasten om met deze „maidentrip" van het seizoen van de partij te zijn. De brandweer van Veenendaal is gis teren uren bezig geweest om 'n hard nekkige brand op de stortplaats op de Emminkhuizerberg de baas te worden. MANILLA Vandaag z.jrt nog zes mijnwerkers gered uit een goud- en kopermijn in de Filippijnen, waar vo rig week woensdag een tunnel is in gestort. Van de mijnwerkers, die van de buitenwereld waren afgesloten, zijn er nu 27 gered. Volgens een woord voerder, zijn er mogelijk nog elf over levenden. SAIGON Noord'viëtnamese artille rie heeft vanmorgen opnieuw stellingen van Amerikaanse mariniers bij Con Thi n ,even ten zuiden van de buffel zone tussen Noord- en Zuid-Viëtnam, h vig beschoten. Onder de mariniers vie len 15 doden en 51 gewonden. Bij een mortierbeschieting en een daarop volgende aanval op een mari- nierspost ten zuidwesten van Danang, vielen dinsdag aan Amerikaanse kant 13 doden en 43 gewonden. De Viët Cong verloor 39 man. Op een geg ven mo ment kwam het tot gevechten van man tegen man. SEL Bjj een bloedige aanval, die voor zonsopgang werd uitgevoerd op een wachtpost is vanochtend een Zuidkoreaanse soldaat om het leven gekomen en zijn er twaalf gewond, al dus heeft het leger bekendgemaakt. De aanvallers, manschappen van Noord-Korea's geregelde troepen, be stookten de wachtpost met handgrana ten en automatische wapens (Van onze weerkundige medewerker) TT et weer is tot nu toe in juli zeer bevredigend. Een hogedrukgebied boven zuidwest-Europa weert met succes de invloed van langs Schotland naar Scandinavië bewegende regende pressies af. Uit de laatste weerkaarten blijkt, dat een zich van Frankrijk naar Midden-Europa uitbreidend hogedruk gebied het gunstige weer zal doen voortduren, met een grotere kans op zonnige perioden dan op buien. Bij een geleidelijk van zuidwest naar zuid krimpende wind wordt de tempera tuur wat hoger en zijn morgei in Gei derland maxima van 22 tot 24 den te verwachten. De invloeu nieuwe storingen ten wésten w- -e Britse eilanden, die in ee ste de aanvoer van warme Auc.*. stimuleren, dringt slechts -um in de richting van het contine op. Al leen in Zuid-Europa bereikt het kwik op het ogenblik waarden van 30 gra den of meer.

De Vallei | 1967 | | pagina 1