^"2,5 JU-:z:z:z:z::z:z:::: Technisch specialist KON. ZOUT- ORGANON Fusie kwam in korte tijd tot stand D.E.-waardepunten op de grote voorraadpot Moccona! Dat is: sneller sparen voor al die waardevolle D.E.-toegiftartikelen. Haal nd zo n voordelige voorraadpot in huis! Lekker-pittige Moccona... koffie van Douwe Egberts! Groot aantal bedrijven in gigantisch concern Informatiestrook Premielening Den Haag 1952 Overschot R.P.S. AKU-lening in Zwitserland De Technisch Specialist telex-telefoonhersteller Is verantwoordelijk voor het feilloos functioneren van deze onmisbare communicatiemiddelen van de Koninklijke landmacht. Fascinerend werk, waarbij technische kennis, inzicht en accuratesse eerste vereisten zijn.Eénmaal per jaarbegin september— wordt een geselecteerde groep Technisch Specialisten voor deze functie in opleiding genomen. Wie ervoor in aanmerking komen? LTS'ers met een getuigschrift van 4 jaar elektrotechniek of een daarmee gelijk te stellen opleiding. Minimum leeftijd 17 jaar (dus mogelijkheid om vervroegd in dienst te komen). Gedurende de 5 jaar van hun TS-verbintenis worden zij in hun diensttijd volledig en kosteloos! opgeleid voor het officiële (burger) V.E.V.-diploma Bedrijfs-elektronica- monteur. Aan het eind van hun verbintenis staat de burgermaatschappij voor hen open: er is grote vraag naar goed opgeleide vakmensen met ruime praktijkervaringzeker op dit gebied! Meer over weten? Gaarne ontvang ik geheel vrijblijvend -nadere inlichtingen tijdens een huisbezoek. Over de taak? Het salaris Naam. of over de forse iA geldpremie van duizenden WOfdt OOtC Vul dan de coupon in. School-/Vakopleiding:bij de a,n. 01010 J Als brief verzenden aan: Ministerie van Defensie, Afdeling If nninlf liibp lanrlmarht Personeelspubliciteit, Grote Marktstraat 40, Den Haag. IVUIIBIIItllJlte BdMiiBlablll JETS VOORSTELLEN' ARNHEM NOODZAAK STEVIGER WOENSDAG 5 JULI 1967 Welke LTS'er doet het hem na? De belangrijkste fusie tussen Ko ninklijke Zwanenberg-O rganon en Kon. Zout-Ketjen, waarover wij gisteren reeds berichtten, is in een opvallend korte tijd tot stand geko men. Slechts één maand was er no dig om de besprekingen met succes af te ronden. Over eventuele plannen kon ons jhr. G. Kraijenhoff, voorzit ter van de raad van bestuur van Zwa- nenberg-Organon nog niet veel ver tellen. „Wij zitten nu midden in de opzet van de reorganisatie. Eigenlijk is de fusie, zoals wij die binnenkort offi cieel aan aandeelhouders zullen voor stellen, in een enorm tempo gegaan. De besprekingen hebben niet langer dan een maand geduurd. Natuurlijk hebben wij vaak in het verleden con tact niet elkaar gehad, maar sinds kort hebben wij een gezamenlijke dochtermaatschappij, of zo u wilt een kleindochter, Zinc-Organon en via deze maatschappij hebben wij 'n veel steviger contact gekregen. Het is dan ook daar dat de concrete plannen voor een volledige fusie op tafel zijn gekomen". „In grootte zijn wij nog wel kleiner dan de opvolgingsmaatschappijen van het I.G. Farben-concern, zoals Bayer en de Badische Anilin- und Sodafa- brik, maar na de fusie is ons con cern, vergelijkbaar met de Zwitserse bedrijven als Sandoz en Cyba, al lo pen wij in grootte weer ver achter bij bijvoorbeeld de I.C.C. (Imperial Chemical Industries). Wij speelden in dat internationale gezelschap al wel een beetje mee, maar nu gaan wij iets krijgen dat daar wat begint voor te stellen". De besturen van de beide concerns zijn met de fusie gelukkig. „Wij me- DEN HAAG (ANP) Bij de trekking van 27« pet. premielening Den Haag 1952 II is de premie van f 50.000 geval len op nr. 185.303. De prijs van 10.000 naar de nrs. 110.135 en 141.525. Tien obligaties lootten uit met 1000: 150.932, 112.737, 182.135, 177.058, 125.591, 196.905, 136.241, 154.402, 162.234 en 196.549 en vijf premies van 500 op de num mers 110.570, 154.210, 157.059, 118.701 en 166.623. Op 482 obligaties viel een prijs van 150 elk. nen", zei ons jhr. Kraijenhoff, „dat wij tot een betere winstgroei kunnen komen dan wanneer ieder voor zich had blijven doorwerken. Op het grote internationale schaakbord van de chemie vinden wij de fusie een goede zet. Wij zijn daardoor in staat om een steviger woordje mee te spre ken". Concrete plannen ten aanzien van de werkmaatschappijen zijn er nog niet. Het enige punt is de vestiging van een gemeenschappelijk hoofdkan toor in Arnhem. Of men al spoedig tot iets meer concreets zal komen, staat nog te bezien. „De ervaring heeft ons geleerd niet te snel te ope reren bij een fusie en dat wij erg moeten oppassen de boel niet al te snel bij elkaar te gooien. Eerst moe ten wij heel goed inzicht krijgen in wat de partner doet en in de mensen die per slot van rekening het werk uitvoeren", zei men ons van directie zijde. „Voorlopig zullen de twee maat schappijen elk voor zich voortmar- cheren. Ons aanrakingspunt ligt in de chemie. De farmaceutische en kosme- Hische bedrijfstak vallen er een beet je buiten, alsook die van de levens middelen. Het ligt daarom voor de hand dat wij eerst gaan kijken wat er eventueel is te coördineren op che misch gebied. Het moet natuurlijk niet zo worden dat de ander gaat overheersen". Het personeel heeft de mededeling over de fusie positief en met enthou siasme ontvangen. Gevolgen voor het personeel zal de fusie niet hebben. De bedrijfsbesturen achten haar zowel voor personeel als voor aandeelhou ders van groot belang. In het officiële communiqué wordt gezegd dat een nauwe samenwerking tussen beide vennootschappen bevor derlijk zal zijn voor een verdere ge zonde ontwikkeling van hun activi teiten. Samenwerking, aldus de be sturen, wordt geboden door de inter nationale ontwikkelingen ten aanzien van de afzetmarkten en de technolo- gié. Deze maken het gewenst, zo niet noodzakelijk, de krachten op finan cieel, technisch en commercieel ter rein te bundelen. Op deze wijze komt een Nederlandse groep tot stand naar grootte en kracht vergelijkbaar met de grotere vennootschappen in Euro pa. Een nadere toelichting van de zijde der bedrijven in de vorm van een prospectus voor aandeelhouders volgt nog. Naar het zich laat aanzien zal de nieuwe vennootschap ter dekking van haar kapitaalbehoefte vooralsnog geen beroep op de kapitaalmarkt be hoeven te doen in de vorm van een emissie. Tevens mag worden verwacht, me de gezien de tot nu toe behaalde re sultaten in 1967 dat, onvoorziene om standigheden voorbehouden, voor de nieuwe aandelen Koninklijke Zout Organon het dividendniveau zal kun nen worden gehandhaafd. Zwanenberg-Organon heeft over 1966 f 3,80 per aandeel van f 20 no minaal uitgekeerd of 19 procent; de Koninklijke Zout-Ketjen betaalde 20 procent. „De nieuwe samenwerking juich ik bijzonder toe. De ondernemingen ko men nu veel steviger te staan tegen over de grote broers in het buiten land". Dit zegt de heer D. de Jong, voorzitter van de Vereniging van de Nederlandse chemische industrie en tevens president-commissaris van Ko ninklijke Zout-Ketjen N.V. De fusie heeft ook een andere kant die bijzonder belangrijk is. „Wij hopen hét speurwerk onder één leiding te brengen. Zwanenberg- Organon is al een heel eind in de farmacie, K.Z.K. kan daar nog veel van leren", zegt de heer De Jong. Gaan de beide ondernemingen ook over tot nieuwe produkten? „Neen", zegt de heer De Jong, „er is niet iets dat wij samen gaan doen". Trots klinkt in zijn stem als hij zegt, dat de fusie in de kortst moge lijke tijd rond was. „Daar was maar 372 week voor no dig. Wel moet ik zeggen dat een jaar of wat geleden al eens over samen werking werd gesproken". GROTE VOORRAADPOT 6.95 De maatschappijen die by de fusie tus sen de Koninklijke Zout-Ketjen en de Koninklijke Zwanenberg-Organon zijn betrokken, vormen een lange rij. Daar onder zyn maatschappijen die volledig eigendom zijn van de beide partners, alsook belangrijke deelnemingen, die op hun beurt weer aanknopings- en aanrakingspunten hebben met andere grote Nederlandse en buitenlandse con cerns. Tot het concern van de Koninklijke Zout-Ketjen behoren: Koninklijke Nederlandsche Zoutin- dustrie, Koninklijke Nederlandse Soda- da-Industrie, Electro Zuur- en Wa- terstoffabriek, Chemische Fabriek Chembo, Exploitatie Mij. Stork-Che- mie, Zoutchemie Botlek, Holland Elec tro Chemical Industrie in Zuid-Afrika, Herbicide-Chemie Botlek, Elektro-Che- mie Ibbenbüren in Duitsland, Dansk Salt in Denemarken, Norddeutsche Sali nen, Croyton, Bevrachtingskantoor Twenthe-Rijn, Rotterdamsche Zoutzie derij voorheen Kolff en Vis, Konezo in Brussel, Hotel Boekelo, Koninklijke Zwavelzuur f abrieken voorheen Ketjen, Industriële My. Activit, Duper Water reiniging, Ketjen Carbon, Cynamid-Ket- jen Katalysator, Chefaro Maatschappij met ondernemingen in Nederland, Enge land, België en Duitsland, Chemische Industrie Van Hasselt, C. A. Woltman Elpers' Koninklijke Zeepfabriek De Ver gulde Hand, Nederlandse Farmaceu tische Handelmij., Algemene In dustriële, Mineraal- en Ertsmij. A.I.M.E.-Amsterdam, A.I.M.E.-Lavino, Defa Mij voor Verfstoffenhandel, Nedi- gepha, Boots-Ketjen in Engeland, Kem pense Zinkmij., Zinc-Organon, Neder landse Metallurgisch-Chemische In dustrie Metadu, Sikkens Lakfabrieken, Alpha Muurverffabrieken, Sikkens Smite, Sikkens Wapex, Flexafabrieken, Sikkens Verkoop Nederland, Koninklijke Fabrieken Talens Zoon, Cetabever, Kunstharstfabriek Synthese, Struyck, Was de Wit, Polymeric, alsmede de Sik kens fabrieken in België, Duitsland, Frankrijk en Italië, verscheidene ver koopkantoren in binnen- en buitenland en de deelneming in de NVCP Neder- landsch Verkoopkantoor voor Chemische Produkten, de Verenigde Kunstmesfa- brieken Mekog-Albatros, Konam en de Titaandioxydefabriek Tiofine. Het concern >van Zwanenberg-Orga non omvat de volgende bedrijven (daar onder zijn ook weer volledige dochter maatschappijen en deelnemingen): De Koninklijke Zwanenberg-Orga non, Zwanenberg's Fabrieken, Neder landse Conservenfabriek Neco, E. Noack's Koninklijke Fijne Vleeschwa- ren- en Conservenfabrieken, Wijnber- gen's Fabrieken, Industrie- en Handels onderneming van Zwieten, Organon, Laboratoria Nobilis, Orgachemia, Ech- fa, Loda, Glimfabriek, Nederlandsche Cocainefabriek. Voorts Zwanenberg's Levensmiddelen- bedrijf Zwan in België, Organon in Bel gië, Duitsland, Engeland, Finland, S. A. porer la Diffusion des Produits Opothé rapiques, de Uithoornsche Bacon- en Conservenfabrieken, de Koninklijke Eau de Colognefabriek J. C. Boldoot, Orga non in de Verenigde Staten, Argentinië, Brazilië, Columbia, Japan, Mexico, Zuid- Afrika en Pakistan; de Verenigde Pharmaceutische Fa brieken Zwitsal, Verapharm, fabriek voor sera, vaccins en farmaceutica voor diergeneeskunde, Kortman en Schulte, Anton Huink, Noury Van der Lande, Aerosol Holland, Fino Fabrie ken met verkoopmaatschappij Califor nia Soepen, Farmaceutischbedrijf Meindersma, Intervet in Frankrijk, Blumöller in Denemarken, fabriek voor aardappel-chips Golden Wonder Hol land, Van Vollenhoven's Fabriek van Comestibles, Etablissements Breton Steinbach in Frankrijk, Cadet Chemi cal Corporation en American Aloë Cor poration in de Verenigde Staten. DEN HAAG (ANP). De Rijkspostspaarbank heeft in juni een overschot geboekt van 19 miljoen te gen 11,7 miljoen in juni vorig jaar. In de afgelopen maand werd 143,2 mil joen ingelegd en 124,2 miljoen opgeno men. Het tegoed van de inleggers be droeg eind juni 4,57 miljard tegen 4,28 miljard een jaar eerder. Van onze redactie financiën ARNHEM. Op 17 juli staat in Zwitserland de inschrijving open op de eerder aangekondigde obligatielening van de Algemene Kunstzijde Unie. De opbrengst is bestemd voor de financie ring van de activiteiten van de groep buiten Nederland. Voor de lening zal beursnotering wprden aangevraagd in Zürich, Basel, Genève, Bern en Lausan ne. A.K.U. geeft een lening uit van 50 miljoen Zwitserse franc tegen 100 pet. en een rente van 57i pet. De looptijd is 15 jaar, met jaarlijkse aflossingen te beginnen na 10 jaar. Van 31 juli 1974 af is vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing mogelijk. OSCAR SMITS BANK keert naast een onveranderd dividend over 1966 van 8 procent een jubileumdividend uit van 2 procent in aandelen ten laste van de agioreserve. De bank bestaat 125 jaar.

De Vallei | 1967 | | pagina 4