Vergadering ministerraad Westeuropese Unie Accent gelegd op politieke betekenis Bonn protesteert bij Zuid-Korea POSEREN IN DE RIDDERZAAL Russen bezorgd over Cyprus BRAND BIJ PROEF MET RUIMTECABINE FRANS BEZOEK AAN RUSLAND JA YNE MANSFIELD BEGRA VEN Duitsland verzocht om uitlevering Bormann r r v r BOLSBERRY SODA SITUATIE VERSLECHTERD" Stones 31 juli voor de rechter Mysterieuze verdwijning van studenten Betogingen tegen V.S. in Zweden Tariefsverlaging Kennedvronde Kosygin prijst verstandhouding Parijs-Moskou W eerrapporten uit Europa Duitse badgast uit zee gered Akkoord over aanvullende IMF-kredieten Olieleveranties onder toezicht van regering r JS*JS*Z A J Van onze Haagse redactie DEN HAAG Engeland wil zo snel mogelijk lid wor den van de Europese Gemeenschappen. Minister Brown van Buitenlandse Zaken heeft daarom gisteren tijdens de vergadering van de ministerraad van de Westeuropese Unie in Den Haag nauwelijks gesproken over de economische betekenis van Engeland» toetreding tot de Europese markt. Hij heeft het accent gelegd op de politieke betekenis. De lijst van eisen die Engeland stelde, was dan ook veel korter dan vijf jaar geleden. AANPASSEN ONTBODEN NIEUWE KOSMOS Mars van Meredith werd geen succes Voedsel voor Svrië en Jordanië RECHT STRINGENT IN FRANKRIJK J per hele liter 9,50 Jt verkoelend-dorstlessend WOENSDAG 5 JULI 1967 ENGELAND WIL SNEL IN E.E.G. Engeland accepteert zonder terug houding alle doelstellingen van de drie Europese verdragen en zal ze zonder meer toepassen, zei minister Jflff Brown. Wel vraagt het één jaar res- PÜt om zieh aan te passen. De Ne- 1 ffiflkv---; derlandse minister van Buitenlandse vZaken, Luns, wilde niet ingaan op Mm de vraag of het tijdens dat rustjaar wel het volledig stemrecht krijgt. En geland zelf verwacht dit wel. Frankrijk reageerde op de Engelse yÜÜÉHBIP^ x voorstellen strikt formeel, de overige Bk partners (West-Duitsland, Italië en wÈÊwÊÊÊÈ Benelux) positief, aldus minister Luns. Volgens hem behoeft Engeland niet |«L Wk laL meer gehoord te worden over zijn mo- ^^^B tie ven om toe te treden tot de gemeen- schappen. Wat minister Brown giste- Minister Brown nam aan dat alge meen werd erkend, dat de bestaan de financiële landbouwregelingen bin nen de Zes een te zware last zouden betekenen voor het Verenigd Konink rijk. Het rekent er op, na 1969 als vol waardig lid te kunnen onderhandelen over deze regelingen Het hoopt op lan gere termijn de belangen van de sui kerproducenten veilig te kunnen stel len. De economie van Nieuw-Zeeland, af hankelijk van de handel in, boter, kaas en lamsvlees, leverde geen proble men op voor de E.E.G., die niet sa men opgelost kunnen worden, meen de minister Brown. Engeland wil geen speciale eisen stellen aan de procedu res die moeten worden gevolgd. „Ik ben er zeker van, dat wij ons kunnen aanpassen bij elke regeling die wordt voorgesteld", zei minister Brown. Hij ging er vanuit dat de boeren binnen de E.E.G. er samen met Nieuw-Zee land groot belang bij hebben, dat het boterverbruik in Europa op hetzelfde peil blijft gehandhaafd. Speciaal in de sector Landbouw zal een afdoende periode van aanpassing nodig zijn, aldus Brown. De E.E.G. zelf zal ook zo'n tijdvak nodig heb ben. Hoe lang deze periode moet du ren, is een punt van nader overleg, meende hij. Engeland verwacht, dat op de vergrote Europese markt steun regelingen kunnen worden getroffen voor een stabiele prijs voor eieren en varkensvlees. MINISTER BROWN opschieten LONDEN De Rolling Stones Mick Jagger en Keith Richard komen op 31 juli voor het Hof van beroep in Lon den. Dat is maanden eerder dan oor spronkelijk was vastgesteld. Vorige week werden zij wegens het in bezit hebben van verdovende middelen tot ge vangenisstraffen veroordeeld. De twee Stones verschijnen voor Lord Parker, de hoogste rechter van Engeland en het feit, dat hij persoonlijk deze zitting leidt wijst op het belang dat men in Engeland hecht aan de gro te meningsverschillen, die de vonnissen tegen de beat-muzikanten onder het pu- bleik hebben gewekt. In perscommentaren en via betogin gen is sterk geprotesteerd tegen de zwa re straffen die Jagger (3 maanden) en Richard (één jaar) hebben gekregen. Dit zijn aanzienlijk zwaardere straffen dan in soortgelijke gevallen tot dusver zijn opgelegd. De Rolling Stones zijn vorige week op borgtocht vrijgelaten; zij mogen het land niet verlaten. BONN De Zuidkoreaanse am bassade in Bonn heeft gisteren het een en ander onthuld over de ge heimzinnige verdwijning van 14 Zuid- koreanen in West-Duitsland. Gezegd werd dat de Koreanen, voor het grootste deel studenten, door leden van de Zuidkoreaanse geheime politie zijn overgehaald naar huis te keren om zich daar te verantwoor den in verband met tegen hen uitge brachte beschuldigingen. Ze waren niet ontvoerd. De ambassade gaf deze verklaring nadat bekend was gemaakt, dat de federale procureur-generaal in Karls ruhe een onderzoek was begonnen na de verdwijning van de studenten, nu veertien dagen geleden. De Zuidkoreaanse ambassadeur was ontboden op het Westduitse minis terie van Buitenlandse Zaken en had daar te horen gekregen, dat de rege ring in Bonn de aanwezigheid in de bondsrepubliek van Zuidkoreaanse agenten niet kon toestaan. Hem was toen ook meegedeeld dat verscheide ne Zuidkoreaanse studenten op hun verzoek onder politiebescherming wa ren geplaatst. De Zuidkoreaanse ambassade liet voorts weten, dat de tegen de Kore anen uitgebrachte beschuldigingen verband hielden met de veiligheid van de staat. West-Duitsland heeft intussen bij de MOSKOU Het Sovjetrussische persbureau Tass heeft meegedeeld dat de Sovjet-Unie de 168ste „Kos- mos"-kunstmaan voor studiedoelein den heeft gelanceerd. De kunstmaan loopt in 89 minuten rond de aarde en heeft als kleinste afstand 199 km en als grootste 268 km van de aarde. Zuidkoreaanse ambassadeur gepro testeerd tegen de activiteit van de Zuidkoreaanse geheime politie in de Bondsrepubliek. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft verklaard, bezorgd te zijn over de ont wikkelingen op Cyprus en heeft gewaarschuwd tegen een mogelijke staats greep. In de Ridderzaal te Den Haag werd gisteren de ministersconferentie van de Westeuropese Unie gehouden. Op de foto: v.l.n.r. de heer Fanfani (Ita lië), Lord Chalfont Engelanden de heer Brandt West-DuitslandGeheel rechts minister Luns. STOCKHOLM Zweedse jongeren hebben gisteren de Amerikaanse on afhankelijkheidsdag aangegrepen om in Stockholm anti-Amerikaanse beto gingen te houden. Voor de kantoren van het Amerikaanse handelscentrum en van de Pan-American World Air lines werden Amerikaanse vlaggen verbrand. Op de muren van het concertge bouw in het centrum van de stad werden leuzen als „dood aan de USA" en „veroordeel de USA" ge schilderd. CANTON De 34-jarige negerju rist James Meredith is gisteren Can ton in de Amerikaanse staat Missis sippi binnengestrompeld, het einddoel van zijn 265 km lange „mars tegen de angst" onder de negers. Meredith die veel last had van bla ren aan zijn voeten, zei dat zijn tocht van 10 dagen „de nederlaag van de neger duidelijk heeft aangetoond". Blanken hadden hier en daar op hem gescholden maar verder hadden zich geen incidenten voorgedaan. Toch had hij overal alleen maar tekenen van vrees bespeurd op de gezichten van de negers en maar een paar hadden hem durven steunen als er blanken in de buurt waren. J WASHINGTON De regering van de Verenigde Staten heeft een lijst opgesteld van tariefverlagingen, va riërend tot vijftig procent, tot stand gekomen in het kader van de Kenne dy ronde. Ze betreffen 6.000 ingevoer de produkten. De verlagingen zullen van kracht worden in vijf jaarlijkse etappes, van 1 januari 1968 tot 1 ja nuari 1972. De produkten zijn ondergebracht in zeven hoofdgroepen, te weten: 1. dier lijke en plantaardige produkten, 2. hout en papierprodukten, 3. textielve- zelprodukten, 4. chemicaliën en aan verwante produkten, 5. mineralen, geen metaal zijnde, 6. metalen en metaalprodukten, en 7. diverse pro dukten. LAS CRUCES Bij een proef met een onbemand model van een Amerikaan se ruimtecabine op een terrein van de NASA in Nieuw-Mexico is maandag brand uitgebroken, zo is nu pas bekend geworden. Het was een model van een twee persoons ruimtescheepje dat astronauten op de maan moet brengen en hen in staat moet stellen terug te keren naar het rond de maan cirkelende Apollo-moe- derschip. De brand zou buiten de cabine uitgebroken zyn als gevolg van een lek in een brandstofleiding. De schade is gering. MOSKOU Premier Kosygin van de Sovjet-Unie heeft gisteren aan een lunch ter ere van de Franse premier Pompidou, in de Franse ambassade in Moskou gezegd dat er in wezen geen meningsverschillen bestaan tus sen Frankrijk en de Sovjet-Unie in vraagstukken zoals de situatie in Viët- nam en die in het Midden-Oosten. „Zo er al geen volledige overeenstemming op zekere andere punten bestaat, is er wel wederzijds begrip, hetgeen ons veroorlooft te denken, dat wij in de toekomst kunnen rekenen op een gro tere mate van verstandhouding en op medewerking teneinde de oplossing van dergelijke vraagstukken te zoe ken", aldus Kosygin. De Franse premier gaf toe, dat de standpunten van Frankrijk en die van de Sovjet-Unie niet identiek waren op alle punten, maar hij legde de nadruk op de „opmerkelijke vooruitgang in de Frans-Russische samenwerking", een samenwerking die bevorderlijk zou kunnen zijn voor de internationa le ontspanning en de vrede". Het Nederlandse paviljoen op de Ex po in Montreal heeft gisteren de mil joenste bezoeker ontvangen. Het was een onderwijzeres uit Montreal. Haar man, die ook meekwam, heeft als Cana dees militair Nederland mee helpen be vrijden. De Franse premier Pompidou brengt op het ogenblik een bezoek aan Mos kou. Hij wordt vergezeld van zijn minis ter van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville. Op de foto: links de Russische premier Kosygin in gesprek met Pompidou. Ge heel rechts Couve de Murville. ROME De voedsel- en landbouw organisatie van de V.N., de FAO zal de komende drie maanden meel, rijst en andere levensmiddelen zenden voor de oorlogsslachtoffers in Jordanië en Syrië. Volgens een onderzoek van de organisatie zijn er in Syrië 100.000 vluchtelingen die voedsel nodig heb ben, voor drie kwart vrouwen en kin deren. In Jordanië zijn er naar schat ting 200.000 vluchtelingen. De vorige week bij een auto-ongeluk omgekomen actrice Jayne Mansfield is gisteren ter aarde besteld. Achter de met bloemen bedekte kist hadden plaatsgenomen v.l.n.rJayne's tweede echtgenoot Mickey Hargity, haar moeder en haar 16 jaar oude dochter uit haar eerste huwelijk, Jayne Marie. BRASILIA West-Duitsland heeft Brazilië verzocht om arrestatie en uit levering van Martin Bormann, die Hitiers plaatsvervanger is geweest. Het Braziliaanse ministerie van Justitie heeft het Westduitse verzoek de vorige week in handen gesteld van het federale hooggerechtshof van Brazilië. Bormann verdween in 1945. Sinds dien zou hij in Argentinië, Paraguay en Brazilië gezien zijn. Van de zijde van het Braziliaanse ministerie van Justitie is voorts meegedeeld, dat West-Duitsland ook om arrestatie en uitlevering heeft verzocht van Joseph Mengele, de beruchte nazi-arts. De Weerrapporten van woensdagmorgen 7 uur Den Helder zw. bew. zzw 18 0 Ypenburg zw. bew. wzw 19 0 Vlissingen geh. bew. zw 18 0 Eelde regenbui zzw 19 0.1 De Bilt zw. bew. z 19 0 Twente zw. bew. windst. 19 0 Eindhoven geh. bew. windst. 18 0 Zd.-Limburg zw. bew. zw 19 0 Helsinki licht bew. w 22 20 Stockholm half bew. w 20 0 Dslo onbew. windst. 15 8 K'hagen licht bew. w 19 0 Aberdeen onbew. windst. 18 0 Londen zw. bew. windst. 19 0 Brussel half bew. windst. 20 0 Luxemburg onbew. no 21 0 Parijs onbew. windst. 21 0 Bordeaux zw. bew. nno 25 0 Grenoble zw. bew. windst. 26 0 Nice zw. bew. n 25 0 Berlijn licht bew. nnw 21 0 Frankfort zw. bew. nno 22 0 München licht bew. ono 20 3 Zürich zw. bew. nnw 22 0.2 Genève zw. bew. w 24 0 Locamo half bew. windst. 29 0 Wenen zw. bew. nw 25 14 [nnsbruck zw. bew. windst. 22 0.1 Belgrado geh. bew. w 31 13 Athene onbew. w 32 0 Rome mist windst. 30 0 Barcelona licht bew. n 27 0 Madrid onbew. windst. 32 0 Mallorca onbew. windst. 30 0 Westduitse regering had verklaard dat Mengele op een eilandje woont in de rivier de Piquiri bij Cascaval in de Braziliaanse staat Parana. De politie had hem daar echter niet kunnen vinden. Dit verzoek is niet doorgezonden aan het hooggerechtshof. Het ministerie van Justitie bestudeert het nog steeds. Het verzoek om uitlevering van Bor mann was in het begin van dit jaar ge daan door West-Duitsland ambassa deur in Brazilië, Renfried von Hollcr- ben. „Wij weten niet waar Bormann is, maar aangenomen kan wor den dat hij zich in Zuid-Amerika op houdt en ook van tijd tot tijd in Bra zilië is geweest", zo zou de ambassa deur destijds hebben gezegd. In Frankfort deelde de Westduitse procureur-generaal Fritz Bauer, die al jaren jacht op Bormann maakt, naar aanleiding van het bericht uit Brasilia mee, dat het hier louter een routinezaak betrof. Er ligt bij prak tisch alle latijns-Amerikaanse landen een permanent verzoek van de Bonds republiek om arrestatie en uitwijzing van Bormann, Mengele en andere ge zochte oorlogsmisdadigers. Verzoeken waren jaren geleden gedaan. West- Duitsland had hier Brazilië nog even aan willen herinneren na de arresta tie in Guatemala van een man die voor Bormann werd aangezien. DEN HAAG Een agent van de strandbrigade in Scheveningen heeft dinsdagmiddag de 24-jarige Duitse technisch tekenaar R. Muns uit Scher- fede uit zee gered. De Duitser was voor de Scheveningse Promenade in zee ge gaan en terecht gekomen in een mui- stroom. Een agent van de strandbrigade zag, dat de man niet meer naar het strand kon terugkeren en ging gekleed te wa ter. Hij wist de Duitser aan wal te brengen. Nadat de man in het post huis van de politie wat op verhaal was gekomen, kon hij op eigen gelegenheid naar zijn vakantieverblijf terugkeren. Het officiële Russische persbureau Tass zegt gemachtigd te zjjn te verkla ren, dat de Sovjet-Unie bezorgd is over pogingen om de situatie in Cyprus weer te verslechten en het bestaan in gevaar te brengen van de republiek Cyprus. „Zij die een staatsgreep op Cyprus beramen, nemen de verant woordelijkheid op zich voor de moge lijke gevolgen ervan", aldus Tass. „Niemand mag in de binnenlandse zaken van Cyprus ingrijpen. Slechts de Cyprioten zelf, Grieken zowel als Turken, hebben het recht over hun eigen lot te beslissen." Volgens Tass willen de NAVO-leiders de situatie uitbuiten, die zich in Griekenland ont wikkelt na de militaire staatsgreep. Zif willen ook op Cyprus een militaire dictatuur vestigen." De Griekse regering heeft Cyprus meegedeeld, dat zij gekant is te gen het verlenen 'van territoriale con cessie of militaire basis op Cyprus aan Turkije als compensatie voor de vereniging van Cyprus met Grieken land, aldus is in Nicosia vernomen. BRUSSEL De ministers van fi nanciën van de zes landen der Euro pese gemeenschap hebben gisteren in Brussel, samen met de presidenten van de nationale banken, gesproken over coördinatie van het Internationa le Monetaire Fonds. De ministers van Financiën zijn het erover eens geworden, dat regelingen voor nieuwe aanvullende kredietmo gelijkheden van het Internationale Monetaire Fonds voor het internatio nale betalingsverkeer moeten worden geschapen, en dat die nieuwe krediet mogelijkheden geheel los zullen moe ten staan van de bestaande. De vraag in welke mate en voor welke perioden nieuwe betrekkingen op het internationale fonds mogelijk moe ten zijn en hoe de terugbetaling ervan geregeld zou moeten worden, is ech ter opengebleven voor de conferentie van de tien voornaamste lidstaten van het Internationale Monetaire Fonds, die deze maand in Londen zal worden gehouden, ter voorbereiding van de grote conferentie in oktober aanstaande in Rio de Janeiro. De Nederlandse minister van Fi nanciën, prof. Witteveen, verklaarde gisteren naar aanleiding van de dis cussies met zijn collega's, dat Neder land niet akkoord kan gaan met vrij stringente opvattingen op dit punt, die op de conferentie in Brussel werden vertolkt door de Franse minister De- bré. Het is van het grootste belang, zo verklaarde minister Witteveen, dat we er in Londen erin zullen slagen tot een akkoord te komen en dat de zes gemeenschapslanden op die con ferentie niet met een zo nauw ge coördineerd standpunt verschijnen, dat er geen echte onderhandelingsmoge lijkheden meer bestaan. PARIJS Frankrijk heeft zijn olie maatschappijen gelast de herkomst van hun voorraden bekend te maken, kennelijk om te «verzekeren, dat geen aan Frankrijk geleverde Arabische olie Engeland of Amerika bereikt. Vol gens een door minister van Financiën Michel Debré, ondertekend decreet, dat gisteren in de Franse staatscou rant is gepubliceerd, zullen de bewus te maatschappijen bij de aanvraag van vergunningen voor de uitvoer van olie en olieprodukten het land van her komst moeten opgeven. De Arabische landen hebben de uit voer van olie naar Engeland en Ame rika verboden, omdat deze Israël in de recente oorlog zouden hebben ge steund. Enkele van hen hebben al te kennen gegeven dat ze de leveranties aan o.a. Frankrijk zullen hervatten, op voorwaarde, dat de olie niet wordt doorverkocht aan de landen, die op de boycot-lijst staan. ADVERTENTIE ai r 4' SS§§S3ö!£©3i£^$K.

De Vallei | 1967 | | pagina 7