Veenendaals dagblad Buiten Algerije kan maar geen beslissing nemen WIJ Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Moboetoe meldt agressie 99 aan Veiligheidsraad Prins bezocht zieke moeder Speuren naar moordenaar had nog geen resultaat Benzine wordt weer duurder BLIJDE GEZICHTEN NA RIJKE GIFTEN VREEMDE SCHUILHUT Breznjef:Wij hebben correct gehandeld99 Boerenopstand in India Vrij warm inde GEVECHTEN IN BOEKAVOE ZEER ONGUNSTIG VOOR TSJOMBE'S KANSEN Meer schade aan boomgaarden door windhoos r A Bommenwerper neergestort Toto-winnaar met nieuwe bromfiets verongelukt ASSEMBLEE MET RECES Zweeds voorstel Midden-Oosten in de maak Leraar overleden bij het zwemmen Politietoezicht Zuidkoreaanse ambassade BOEKAVOE In Congo is een ernstige situatie ontstaan door het uitbreken van gevechten in Boekavoe in het oosten van het land.Katangaanse eenheden van het le ger zouden de stad al hebben bezet. Giste ren beweerde Radio-Kinsjasa, dat een aan tal buitenlandse parachutisten in Kisanga ni is geland. Belgische huurlingen zouden tegelijkertijd plannen hebben opgesteld om de Congolese president Moboeto te vermoorden, maar volgens België kan daarvan niet -veel kloppen, want er zijn in België de laatste dagen geen vliegtuigen met militairen opgestegen. GRENZEN SCEPTISCH ACHTERGROND TROUW Weer getuige vrij in onderzoek-Garrison IN BONN PROJECTEN Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaai, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, leder woord meer 15 cent. DONDERDAG 6 JULI I967 4le JAARGANG WEER ONRUST IN KONGO DEN HAAG De totale oppervlakte van de boomgaarden In Tricht en om geving, die als gevolg van de wervel storm zo zwaar zijn beschadigd, dat de bomen zijn ontworteld of gerooid moe ten worden en die aanvankelijk op pl.m. 50 ha werd geschat, komt volgens de Laatste ramingen op ongeveer 100 ha, zo blijkt uit een mededeling van de Neder landse Fruittelersorganisatie. Op sommige percelen is nog een aan tal bomen blijven staan zgn. „over- hoeken" maar die moeten ook volle dig gerooid worden, omdat ze niet meer rendabel kunnen worden geëxploiteerd. Daarnaast zijn er enkele tientallen hec taren fruitbomen, waar de vruchten zijn afgewaaid of beschadigd door glas en vallend materiaal. Voor wat de groenteteelt betreft, be draagt het aantal ramen platglas, dat als verloren moet worden beschouwd, meer dan 3000. Een groot probleem is het opruimen van het glas; dit ligt in Gameren over een oppervlakte van ruim 20 ha verspreid. De in deze strook lig gende aardbeivelden zijn grotendeels waardeloos, doordat glassplinters in de vruchten zijn gedrongen. Zodra dit werd geconstateerd, heeft de veiling partijen geweigerd. Uiteraard geldt dit ook voor landbouwgewassen, zoals bieten. Van onze correspondent. DIEPENHEIM Prins Bernhard heeft gisteren per helikopter een be zoek gebracht aan zijn zieken moeder op kasteel Warmelo te Diepenheim. Prin ses Armgard is al enige tijd ernstig ziek. De helikopter landde aan het begin van de middag op een weide nabij het kasteel. De prins bracht ongeveer twee uur bij zijn moeder door. Om half vijf vertrok hij. TTiermee bedoel ik het gedoomd stal- kruid, maar ge hebt in de loop der maanden wel bemerkt, dat ik mij graag van typische volksnamen be dien, welke, zoals die van de titel, de buitenman herkenbaar in de oren klinken. Wij hebben deze vlinderbloe mige struikjes 30 d 60 cm vol- beladen met hun rose tooi en ons op menige plaats evenveel vreugde schen kend als de brem, die er vanouds de naam van heeft, altoos kattedoorn ge noemd; hier en daar op de Veluwe is zij voorts schaaps-, distel- en heidoorn geheten. Iedereen kent deze plant en zelden wordt zij in hof en akker ge prezen, want het is een ongewenst, lastig onkruid vooral in de uiter waarden dat moeilijk uit te roeien valt, omdat het zo diep wortelt en ook door de scherpe dorens geen katje is om zonder handschoenen aan te pak ken. Vee in de wei gaat ervoor aan de kant. Niettemin staat het in de heel kunde gunstig bekend: jicht en reuma tiek, blaascatarrh e.a. kwalen worden met een aftreksel van bladeren en wortel bestreden en ook in de dier geneeskunde heeft de saponine, die de laatste bevat, toepassing gevon den. De wetenschappelijke naam „Ononis" betekent ezelsvoer, omdat deze dieren er ondanks de scherpe doorns van schijnen te smullen. Ge hebt tijd en gelegenheid genoeg in de vakantie naar deze geharnaste figu ren langs weg en dijk uit te kijken, want ze staan op vele plaatsen, laten zich niet gauw verdringen en bloeien tot ver in september. 6-7-67 A. B. WIGMAN Al deze nieuwe verwikkelingen maken de penibele situatie, waarin de voor malige Congolese premier Tsjombe verkeert, er niet beter op, Algerijnse zegs lieden hebben al laten doorschemren, dat de „inval van buitenlandse para chutisten" in Oost-Congo niet ten goed komt aan de kansen van Tsjombe om uit zijn Algerijnse gevangenschap vrijgelaten te worden. VWWWVWWWSAAA/VWWWWVWWWVW Zoals bekend heeft de Congolsese regering Algerije verzocht Tsjombe uit te leveren. De voormalige pre mier van Congo is enige tijd geleden ter dood veroordeeld en het is waar schijnlijk dat dit vonnis zal worden uitgevoerd, zo gauw hij voet op Con golese bodem zet. In verband met de landing van bui tenlandse parachutisten heeft de re gering alle grenzen laten sluiten. Bui tenlanders mogen Congo niet verla ten. Wapens moeten worden ingele verd. President Moboetoe heeft aan een verslaggever verklaard dat „de bende die Congo is binnengevallen uit Belgen, Spanjaarden, Fransen en Britten bestaat, die geld willen ver dienen. Als deze mensen die ach ter de inval staan", zo vervolgde Mo boetoe, „menen dat zij op deze ma nier de uitwijzing van Tsjombe kun nen verhinderen, vergissen zij zich, want hun actie kan slechts leiden tot versterking van de Afrikaanse solida riteit en daarmee een uitwijzing be spoedigen." Voorts heeft de president van Con go gisteren de Veiligheidsraad meege deeld dat de vrede ir Centraal-Afrika wordt bedreigd door huurlingen van Westerse landen. „Wij rekenen op krachtige tussenkomst van de Veilig heidsraad om een einde te maken aan dit bandietenoptreden", aldus Moboetoe. In westelijke diplomatieke kringen staat men nog sceptisch tegenover de berichten van de parachutistenlan ding. In Algerije is intussen geen over eenstemming bereikt over de uitleve ring van Tsjombe aan Congo. Een re volutionaire groep staat uitlevering voor om de vroegere premier van Congo „de hoogste straf" te laten on dergaan, die hem toekomt wegens „verraad aan de Afrikaanse zaak". Een gematigder minderheid heeft ge waarschuwd dat uitlevering zonder enige justitiële procedure Algerije's aanzien in het buitenland geen goed zal doen. Kisangani en Boekavoe zijn, nadat Congo in 1960 onafhankelijkheid had verkregen, al het toneel geweest van de wreedste en meest genadeloze ge vechten. Kisangani voorheen Stan- leystad was de geboortestad van Patrice Loemoemba, de eerste pre mier van Congo, die in 1961 werd ver moord en de haard van een langduri ge opstand tegen de centrale regering na diens dood. Pro-Loemoembisten vormden daar in 1964 een opstandige „Volksrepubliek Congo". De opstand werd de kop ingedrukt nadat Belgi sche parachutisten en buitenlandse huurtroepen op bevel van de toenma lige premier Moise Tsjombe al vech tend waren opgetrokken. Naar schatting werden tijdens en direct na de opstand ongeveer 8600 Congolezen en 500 Europeanen, voor het merendeel missionarissen en non nen, gedood. Tijdens de eerste jaren van onafhankelijkheid van het land waren Kisangani en Boekavoe de haarden van opstandelingen, tegen de regering gerichte elementen die soms min of meer in bedwang konden wor den gehouden en dan weer volledig onafhankelijk optraden. Toen Tsjombe door president Ka- savoeboe in oktober 1965 werd ge dwongen af te treden drie weken voordat generaal Joseph Moboetoe en zijn hoge legerofficieren de burgerlij ke regering wegveegden en in no vember 1965 de macht in handen na men waren er grote eenheden Ka- tangaanse troepen in het oosten van Congo. Voor een deel bleven deze Tsjombe trouw. In juli 1966 brak bij <Leze troepen in Kisangani muiterij uit. De stad bleef bezet totdat zij in september 1966 door regeringstroepen werd ingenomen. Een deel van de op standelingen vluchtte naar het zui den. DALLAS Een rechter in Dallas heeft gisteren de onmiddellijke vrijla ting bevolen van Sergio Smith, die 2 maanden op verzoek van officier van justitie Jim Garisson uit New Orleans is vastgehouden als „belangrijke ge tuige" in het onderzoek naar de moord op Kennedy. MOBOETOE agressie DOETINCHEM Het zoeken naar de moordenaar van de 19-jarige Ria Florijn is gisteren op grootscheepse wij ze voortgezet. Letterlijk elke vierkante centimeter grond rondom de plaats van het misdrijf is uitgekamd. Ook zijn gistermiddag opnieuw speurhonden in gezet tot zelfs op het terrein van de manage „De Kruiskamp". Een belangrijk gedeelte van de taak van de politie bestaat uit het nagaan van de talloze tips, die nog steeds bin nenkomen. Hoewel van officiële zijde wordt tegengesproken, dat er ook maar enige positieve resultaten zijn geboekt, die in de richting van een vermoedelij ke dader wijze, doen de vreemdste ge ruchten de ronde. Zo zouden de ouders van Ria Florijn in Ruurlo een anoniem telefoontje heb ben ontvangen van iemand, die voor gaf de moordenaar van hun dochter te zijn. Ook wordt gesproken over een pseudo-moordenaar, die zich bij de po litie zou hebben gemeld. Verder wordt van verschillende zijden met grote stel ligheid beweerd, dat er reeds een be langrijke verdachte is aangehouden. Een feit is, dat het ondderzoek met kracht wordt voortgezet en dat het be lang van het onderzoek kan eisen, dat bepaalde nieuwe ontwikkelingen voor lopig niet in de openbaarheid worden gebracht. Er schort nog wel wat aan de hulp verlening aan verkeersslachtoffers in Gelderland, aldus de provinciale raad voor de Volksgezondheid in een dezer dagen verschenen rapport. Het behandelt ondermeer de melding en het transport van verkeersslachtoffers. In Scherpenzeel wordt het bestem mingsplan noord-west bouwrijp ge maakt voor de bouw van circa 350 wo ningen, die in een soort van vijfjarenplan zullen worden gerealiseerd. De bosbessenoogst in deze omgeving valt bitter tegen. Nachtvorsten heb ben volgens ingewijden zo veel schade aan dit smakelijke bosprodukt toege bracht dat het niet de moeite loont om er met bus en emmertje op uit te trekken. In Rhenen wordt veel gedaan voor de recreatie van gasten en ingezetenen. Binnenkort wordt een grote demonstratie van de Grebberuiters gehouden terwijl de liefhebbers van beiaardconcerten hun harten kunnen ophalen aan een flinke serie concerten vanuit de Cuneratoren. ROTTERDAM De oliemaat schappijen willen de benzineprijs in ons land opnieuw verhogen. Het zou gaan om een stijging van ongeveer een cent per liter, die nodig is om de door de crisis in het Midden-Oosen gestegen kosten op te vangen. Op 20 juni werd de benzine om de zelfde reden al een cent duurder, maar dit is volgens de maatschappijen on voldoende om het dure transport en de hogere prijs voor ruwe olie (uit Vene zuela) goed te maken. Op het ministerie van economische zaken is men nog druk aan het reke nen welke prijsstijging door deze hoge re kosten wordt gerechtvaardigd. Behalve over de prijzen hebben mi nister en maatschappijen nauw con tact over de olieaanvoer, die volgens deskundigen overigens de eerste twee maanden nog geen hoofdbrekens zal opleveren. In West-Duitsland en België heeft men intussen de tweede prijsverhoging voor benzine al achter de rug. Het produkt is daar nu in totaal twee cent per liter duurder geworden. Het kroonprinselijk paar heeft gis teren op Drakensteyn bekendge maakt aan welke instellingen een deel van het bedrag zal worden geschon ken, dat het vorig jaar bij zijn huwe lijk als nationaal geschenk heeft ont vangen. Prinses Beatrix, die door een verkoudheid haar stem kwijt was, deelde een aantal cheques uit en prins Claus deed mede namens haar het woord. Op de foto zien we de prinses en de prins tussen v.l.n.r. dr. Thoolen, voorzitter van de vereniging „Phila delphia" (die 60.000 gulden kreeg), dr. K. van Dijk, voorzitter van „Helpt El kander" (f 60.000), de heer J. M. J. van Gol, voorzitter van „Het Zorgen kind" (f 60.000), mej. drs. N. H. Vol- telen van de Stichting Zilveren Jeugd centra (f 50.000), de heer G. C. v.d. Willingen, voorzitter van de Bond van Spastische Kinderen (f 60.000) en jhr. G. Krayenhoff, voorzitter van het Ne- derlandsche Roode Kruis (f 50.000). De bestemming van de bedragen, die aan Surinaamse en Antiliaanse instel lingen zijn toebedeeld, staat nog niet vast. Waarom uw oude auto op de sloop brengen, als u er nog zo'n nuttig ge bruik van kunt maken als schuilhut in het bos? Een Duitse natuurliefhebber kwam op het idee en beschikt nu over een prachtige uitkijkpost: water- en winddicht. SAN JUAN (Puerto Rico) Een B 52 bommenwerper van de Ameri kaanse luchtmacht is woensdag ten westen van Puerto Rico in zee gestort. Volgens de Amerikaanse luchtmacht zijn drie van de zeven bemannings leden gered. Het vliegtuig, dat een oefentocht maakte, was ongewapend en had geen bommen aan boord. De B 52 was juist gestart van de luchtmachtbasis Ramey in het westen van Puerto Ri co. Volgens de kustwacht kwam het grote toestel een kilometer buiten de kust in het water terecht. NIJKERK De 44-jarige Nijkerker H. Mostert, die enkele weken geleden in de voetbaltoto een prijs won van twintigduizend gulden, is gisteren in zijn woonplaats verongelukt. Het slachtoffer had voor een deel van het gewonnen geld twee bromfiet sen gekocht. Voor een proefritje nodig de de heer Mostert ook zijn buurvrouw uit. In een bocht raakte de vrouw de macht over het stuur kwijt, waarop de bromfiets, met M. als duopassagier, te gen een lichtmast opreed. De buur vrouw liep een zware hersenschudding op. De heer Mostert overleed ter plaat se. MOSKOU De secretaris-generaal van de Sovjet-Russische communisti sche partij, Leonid Breznjef, heeft de „Israëlische agressie" scherp veroor deeld en daarbij gezegd dat de Sovjet-Unie tijdens de vijandelijkheden in het Midden-Oosten „correct heeft gehandeld". Breznjev sprak op de traditionele receptie in het Kremlin ter ere van geslaagden van de militaire acade mie. „De Israëlische agressors, die Arabische landen bezet hebben, ge dragen zich als de grootste bandieten. Het lijkt alsof zij met hun wreedheden tegen de Arabische bevolking de mis daden willen nadoen die de verove raars van Hitier hebben bedreven", zei hij. „De Sovjetrussische strijd krachten zijn met voldoende wapens uitgerust om de onschendbaarheid van de grenzen en de nationale be langen van de Sovjet-Unie te verzeke ren en om aan het Sovjetvolk te ga randeren dat het in rust het commu nisme kan opbouwen." De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteravond besloten tot een reces van een week. De afgevaardigden hebben tot 12 juli de tijd voor particulier overleg, in een poging alsnog een aanvaardbare resolutie ten aanzien van het Midden- Oosten op te stellen. De Israëlische ambassadeur Gideon Rafaël stelde voor het reces te be perken tot 48 uur, maar verder wer den geen zwaren gehoord tegen het langere reces. Finland en Zweden bereiden een compromis-resolutie over de crisis in het Midden-Oosten voor. Dit heeft het Finse ministerie van Buitenlandse Zaken in Helsinki gisteren bekendge maakt. De Fins-Zweedse samenwer king vormt een onderdeel van een reeks pogingen om uit de impasse te komen na de verwerping van vier re soluties in de Algemene Vergadering. De twee delegaties plegen in New York voortdurend- overleg met el kaar, maar de indiening van een reso lutie wordt niet voor vanavond ver- MÜNCHEN Duikers hebben het stoffelijk overschot geborgen van de 43-jarige heer H. A. Maathuis leraar te Deventer, die maandag verdween bij het zwemmen in een klein meer bij Hoechstadt in Zuid-Duitsland. De heer Maathuis was met vrouw en kinderen op vakantie. Uit de sectie bleek dat hij tijdens het zwemmen aan een hartver- tijdens het zwemmen een hartverlam ming heeft gekregen. BONN Westduitse politiemannen controleren sinds woensdag in Bonn de identiteit van alle personen die de Zuidkoreaanse ambassade binnengaan of verlaten, dit om te verhinderen dat Zuidkorea.ien worden ontvoerd of in het ambassadeurgebouw opgesloten. Uit welingelichte bron is vernomen dat een Zuidkoreaanse student zich woensdag bij de politie heeft gemeld met het verhaal dat hij telefonisch op de ambassade was ontboden en dat men hem vandaar onder dwang in een diplo- matenauto naar het vliegveld van Dusseldorp had gebracht, waar hij wist te ontsnappen voor men de kans kreeg hem in een toestel met bestemming Seoel te zetten. De Westduitse Rundfunk in Keulen heeft meegedeeld, dat de Zuidkoreaan se componist Isang Yoen, die voor deze omroep werkte, is verdwenen. BREZNJEF eerlijk O wacht. Over de mogelijke inhoud er van is niets bekend gemaakt. De Israëlische minister van Defen sie Mosje Dajan heeft in Gaza ver klaard, dat projecten zullen worden uitgevoerd ter verbetering van de le vensstandaard der bevolking van de strook. Zo zegde hij de heropening der ban ken toe, de uitvoering van ontwikke lingsprojecten, de verschaffing van meer werkgelegenheid en het weer toestaan van visserij overdag. Een eerder aan hem toegeschreven verklaring, dat de strook van Gaza tot Israël behoort en in dat land op genomen zal worden, werd later weg gelaten door de nieuwsdienst van Ra- dio-Jeruzalem. Regeringsfunctionaris sen noemden het eer. verkeerde inter pretatie van Dajans antwoord op een vraag. NIEUW DELHI De Indische re gering is ernstig bezorgd over de toe stand in het district Naxalbari, on geveer 450 km ten noorden van Cal cutta, waar boeren in opstand zijn gekomen en pro-Chinese communis ten de bevolking opwekken, zich daar bij aan te sluiten. Naxalbari is een smalle, tussen Nepal en Oost-Pakis- tan ingeklemde strook en van strate gisch belang. Volgens de laatste be richten versterken de rebellen zich. Ze hebben wegen versperd, rijstop- slagplaatsen geplunderd en wapens vergaard. De bezorgdheid van de re gering in Nieuw Delhi wordt nog ver groot door oproepen van Radio-Peking tot de bevolking van het district, te- fen het centrale bewind op te staan. ndia heeft in een nota bij China te gen deze campagne geprotesteerd. ~yTandaag wordt 't weer boven West- Europa bepaald door een hoge- drukgebied, dat zich van de Azoren tot No&rd-Duitsland uitstrekt. Het is dan ook zonnig en vrij warm, waarbij de temperatuur plaatselijk zomerse waarden zal benaderen. Inmiddels be gint de druk boven de Britse eilanden te dalen op de nadering van een vrij gecompliceerd frontensysteem op de Oceaan. Dientengevolge zal de wind in hoofdzaak uit zuidelijke richtingen gaan waaien, waarbij het morgen nog wat warmer kan worden. Het is on waarschijnlijk, dat onweersstoringen boven Zuid-Frankrijk morgen ons land zullen bereiken.

De Vallei | 1967 | | pagina 1