Guinese ambassadeur te Bonn wil niet in Den Haag komen praten Dit is een zaak voor overleg op regeringsniveau Drs. Den Uyl naar Israël Loden plaat viel van kerkdak af Met z'n allen op één fiets Bij ongeorganiseerden geen twee procent eraf Algemene Bank Nederland Meer dan vliegen alleen „Granny" van honderd kwam weer eens overgevlogen Met een AM Spaarbiljet 19B772 groeit uw spaargeld in bijnavier-driekwart jaar van f.100,- naar f.133,- Na uitnodiging van minister Luns tot een onderhoud over gegijzelde Nederlanders Radio Conakry: Nedprotest is afgewezen ,Ri j -examinator' liet iedereen steeds zakken Gestrand schip gezonken Tweemaal 4 jaar voor overval in Duivendrecht ik los nog steeds evenveel af, maar toch gaat het me f 100,-minder kosten... PREMIE SPAARPLAN Gemeente moet zo nodig ouders van gebrekkige kinderen helpen Vonnis inzake vakantiegeld bouwvakkers bevestigd Weerrapporten uit Europa Twee socialistische jeugdverenigingen in ongenade Basis voor persoonlijk bezit ONBEANTWOORD CONSEQUENTIES ,v y m DONDERDAG 6 JULI 1967 '«V DAKAR Radio Conakry heeft gis teren bekendgemaakt dat de Guinese regering „het Nederlandse protest" te gen het vasthouden van personeel van de KLM in Guinee van de hand heeft gewezen. De regering van president Sekou Touré houdt de Nederlandse re gering medeverantwoordelijk voor het vasthouden van een Guinese delegatie ln Ivoorkust, aldus het bericht. Het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag heeft ons bij herha ling verzekerd dat er tot dusver niet anders is gedaan dan het vragen om inlichtingen. Van een protest is geen sprake, alleen al omdat men er nog steeds niet in is geslaagd te weten te komen wat er nu precies in Conakry is gebeurd. HELMOND Omdat zij 25 rq-kan- didaten hebben opgelicht, zijn de Hel- mondse en Gemertse rijschoolhouders P. J. en A. D. bekeurd. Enkele niet-bona fide rijschoolhou ders uit Helmond en omtrek hebben het bijna een jaar volgehouden lesnemers een rij-examen te laten afleggen voor een examinator die zich uitgaf voor mijnheer Van Schaik van het Centraal Bureau voor de afgifte van rijvaardig heidsbewijzen. In werkelijkheid was dat de Gemertse rijschoolhouder A. D. Na het praktische en theoretische examen kreeg de kandidaat onveran derlijk te horen, dat hij was gezakt en dat hij het na een les of tien nog maar eens moest proberen. Het ging de rijschoolhouders goed tot één van de kandidaten een echt rij examen aflegde en daarbij de werkelij ke heer Van Schaick van het C.B.R. on der ogen kwam. De Helmondse „politie kreeg de zaak in onderzoek. Verschei dene getuigen wisten zich nauwelijks nog iets te herinneren. Tenslotte is het de recherche gelukt J. uit Helmond en D. uit Gemert te bekeuren. Zij hebben beloofd het examengeld van de 25 rij lesnemers terug te zullen geven. PETTEN Woensdagmiddag om streeks twee uur is het Katwijkse vis sersvaartuig Helena, dat sinds maan dagmiddag vast zat op een strekdam ter hoogte van Petten, gezonken, De sleepboot „Titan" van Wijsmuller was bezig het schip vlot te trekken. Van de zes bemanningsleden van de „Helena" sprong er een overboord. De andere vijf wisten met een vlot de wal te be reiken. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. BONN De ambassadeur, die Guinee in Nederland vertegenwoordigdt, Sikhe Camara, weigert van zijn stand plaats Bonn naar Den Haag te komen om te spreken over de vier in Conakry vastgehouden Nederlanders. Minister Luns had de ambassadeur (die zowel in Ne derland als in West-Duitsland is geaccrediteerd) naar Den Haag uitgenodigd. De Guinese ambassade in Bonn deelde ons gisteravond evenwel mee: „De ambassadeur heeft de uitnodiging ontvangen, maar hij zal niet naar Den Haag kunnen komen. Over deze kwestie zal moeten worden gesproken tussen beide rege ringen, dus op een niveau dat boven dat van de ambas sade uitgaat. De regeringen zullen in dezen beslissingen moeten nemen. De ambassadeur heeft Den Haag al in deze zin geantwoord". De ambassade achtte zich daarom ook niet bevoegd in lichtingen te geven over het vasthouden van de vier Ne derlanders in de Guinese hoofdstad. 99 Op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag deelde men ons gis teravond in Den Haag mee, dat het ant woord van de Guinese ambassadeur nog niet was ontvangen. Het ministerie onthield zich daarom van commentaar. AMSTERDAM De Socialistische Jeugd Nederland en de Democratisch- socialistische studentenvereniging Poli- tia hebben het verbruid bij het centra le comité van de International Union of Socialist Youth (IUSY) in Wenen. De SJ is als geassocieerd lid van de be weging geschorst, Politeia wacht hetzelf de lot. Beide verenigingen zijn door het cen trale comité uit de IUSY gezet, omdat zij tevens geassocieerd lid waren van de communistische World Federation of Democratie Youth, die in Praag is gevestigd. Zowel de S. J. als Politeia beroept zich op een artikel in de statuten van de IUSY, dat een geassocieerd lid slechts hoeft te melden als het ook lid of geassocieerd lid wordt van eén ande re (socialistische) club. Alleen een vol waardig lid, zo meent de SJ behoeft goedkeuring van het congres van de IUSY als het een ander lidmaatschap aanvraagt. De twee verenigingen zullen de schor sing niet accepteren. Zij zullen in be roep gaan bij het congres, dat door een royement de schorsing zou moeten be krachtigen. Het congres komt pas in 1969 bijeen. AMSTERDAM Vier jaar gevange nisstraf kregen de 23-jarige monteur Juan M. van E. en de 24-jarige lasser Stanley K. E. uit Amsterdam .gisteren door de rechtbank daar opgelegd. Er was vijf jaar tegen hen geëist. Ze hadden op 23 september van het vorige jaar een gewapende overval ge pleegd op het hulppostkantoor in Dui vendrecht. Van de buit ruim tiendui zend gulden is geen cent meer over. De mannen werden in oktober bij de Duits-Zwitserse grens gearresteerd-. In hun wagen waren wapens gevonden. Nadat zij hun vrouwen in Amsterdam geld hadden gegeven waren ze naar Duitsland gegaan om daar de rest van de buit te verbrassen. ADVERTENTIE Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar 500,- aflossen op uw hypotheek, dan krijgt u vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken voor de aflossing. (Nou ja, of u moet uw collectie grammofoonplaten eens behoorlijk willen aanvullenGeïnteresseerd? Vraag dan morgen eens nadere inlichtingen. Alle Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Levensverzekerings maatschappijen en Spaarbanken zullen u graag helpen. Hij wees er op, dat een ontboden am bassadeur niet per sé op het ministerie hoeft te verschijnen. In de tijd van de ongenoegens over de acht Chinese lastechnici die zich in «rs Chinese legatie hadden verschanst weigerde ook de Chinese diplomatieke vertegenwoordiger zich naar het minis terie te laten ontbieden. Pas toen hij in zeer vriendelijke bewoordingen werd uitgenodigd, bleek hij tot gesprekken met het ministerie bereid. Met dat al gaat er sterk op. lijkten dat de Guinese regering met het geven van inlichtingen aan de Nederlandse rege ring geen ernst maakt. Verzoeken om inlichtingen via de Liberiaanse hoofd stad Monrovia (die ook in Guinee geac crediteerd is), zijn tot dusver onbeant woord gebleven. Op een telegram dat de Nederlandse regering enige dagen geleden recht streeks naar de Guinese regering heeft gezonden en waarin dringend om ophel dering werd gevraagd, is ook nog altijd geen antwoord ontvangen. De vier vastgehouden Nederlanders zijn employés van de KLM. Hun bewe gingsvrijheid werd beperkt, nadat een toestel van de KLM met een Guinese delegatie aan boord wegens slecht SCHIPHOL Drs. J. M. den Uyl, de socialistische fractievoorzitter in de Tweede Kamer, is gisteren van Schiphol vertrokken voor een bezoek aan Israël. Hij was daartoe uitgenodigd door het Israëlische vakverbond Hista- droeth en door de Israëlische socia listische partij Mapai. Hij gaat in Israël praten over het probleem van de Arabische vluchtelin gen en over een plan voor hulpverle ning aan alle landen in het Mid den-Oosten. Van onze correspondent MAASTRICHT De ouders van ge brekkige kinderen kunnen aanspraak maken op hulp krachtens de Bijstands wet als die kinderen in overleg met een arts fysio-therapeutische behandeling in een school krjjgen. Natuurlijk alleen voorzover de kosten niet op andere wijze worden vergoed en de ouders de kosten zelf niet kunnen dragen. Dat heeft de Kroon beslist op een be roep van het bestuur van de Stichting ter behartiging van de belangen van het gebrekkige kind in Maastricht. Meer dan drie jaar geleden vroeg het bestuur aan B. en W. van Maastricht namens de ouders van een elftal leerlin gen van de Mytylschool in Maastricht om bijstand. Het verzoek werd van de hand gewezen. Het gemeentebestuur meende, dat alle kosten die niet door het ziekenfonds worden gedekt, ook niet tot de noodzakelijke kosten van het bestaan kunnen worden gerekend. Na een jarenlange procedure heeft de Kroon nu anders beslist. „Burgemeester en Wethouders van Maastricht hebben op de aanvraag ten onrechte, zonder on derzoek naar de financiële omstandighe den, afwijzend beslist", heet het in de beslissing van de Kroon. De heer F. Dassen (45), voorzitter van de Maastrichtse stichting stak zijn blijdschap over die beslissing niet onder stoelen of banken. „Deze beslissing heeft consequenties voor veel gebrekkige kin deren in het land", zei hij. weer had moeten uitwijken naar een vliegveld in Ivoorkust. De delegatiele den werden daar gevangen genomen, als tegenmaatregel voor de veroorde ling van een aantal vissers uit Ivoor kust in Guinee. Alg. E. Methorst. HAARLEM De Haarlemse politie is uit veiligheidsoverwegingen overge gaan tot afsluiting van de Lepelstraat bij de Grote Markt, waar een 150 kilo zware loden plaat van het dak van de oude St. Bavo kerk naar beneden viel en op straat terecht kwam. Twee kinderen, die enkele seconden tevoren nog op deze plek hadden gelo pen, ontsnapten aan een vrijwel zeke re dood. Onderzoek wees uit, dat de loden plaat van de dakbedekking was losgelaten, doordat de klinknagels waren doorgesle ten. Nagegaan zal worden of de loden mantel ook op andere plaatsen gebreken vertoont. Door het dak. Het was niet voor het eerst dat delen van de St. Bavo kerk naar beneden kwa men. Geregeld zijn er stukken lei van het dak gevallen en kortgeleden moes ten enkele pinakels worden verwijderd. Een van deze honderd kilo wegende zandstenen versieringen was omgewaaid en vervolgens door het dak geslagen. O De heer C. W. Keuken uit Amers foort, hoofdinspecteur van de Utrechtse zeden- en kinderpolitie, wordt directeur van de kaderschool voor de gemeentepo litie in Hilversum. Zijn benoeming is binnenkort te verwachten. De nieuwe kaderschool wordt ondergebracht in het gebouw van het Rijksinstituut tot oplei ding van Hogere Politieambtenaren, dat enkele maanden geleden naar Apeldoorn is overgeplaatst. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van E. J. baron Lewe van Adu- ard, Harer majesteits buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Pre toria, tevens tot ambassadeur in de re publiek Botswana, met standplaats Pre toria. X Allemaal op de fiets! Op het eerste gezicht lijkt het op een fietsclub, die een tochtje maakt. In werkelijk heid ligt het echter even anders: het is één fiets met 28 rijders. Het „mon ster" werd gebouwd door leerlingen van een Zwitserse kweekschool als een stuntjeHet vehikel, dat 30 wielen heeft, kan op „trapkracht 28" een top snelheid halen van 35 km per uur. Bij K.B. is benoemd tot comman deur in de Huisorde van Oranje mr. C. J. van Schelle, tot 1 april 1967 tijdelijk particulier secretaris van prins Claus. Mr. H. P. W. Radier, die afscheid heeft genomen als secretaris van het produktschap voor Zuivel is benoemd tot officier in de orde van Orapje Nas sau. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De Stichting Vakan tiefonds Bouwnijverheid ging buiten SCHIPHOL „Een honderdjarige, die per vliegtuig op Schiphol aankomt, dat is iets bijzonders; dat is in jaren niet voorgekomen", kon men op de luchthaven woensdagmiddag van alle kanten horen. De honderdjarige zelf, de Engelse mevrouw Minnie Schlesinger-Woolf, dacht er anders over. Zij kwam met het KLM-lqnvliegtuig uit Londen op Schiphol aan voor een bezoek aan dochter, kleindochter en achterkleindochter in Nederland en zij pleegt dit sinds de oor log elk jaar te doen. Op de luchthaven stonden ze toch allen in spanning te wachten: de dochter, me vrouw I. G. Kerp-Schlesinger (66) en haar man uit Bussum, de kleindochter Eva van Dixhoorn-Kerp met haar man uit Enschede en het vijf jaar oude achter kleindochtertje Miriam. De volwassenen waren allen even opgelucht, toen zij „granny", als laatste passagier in haar rolstoel, uit de aviobrug zagen komen: overgrootmama had namelijk vergeten haar paspoort mee te nemen, een knies oor die daar bij een honderdjarige op durft te letten. Alleen Miriam was liever niet meegegaan om haar overgrootmoeder van het vliegtuig af te halen en stond bij de aankomst ook wat wantrouwig naar „gran ny" te kijken. De reden: „Ik vind haar eigenlijk niet meer zo mooi ADVERTENTIE Dit betekent een samengestelde interest van 6 per jaar. Deelneming aan het Premie Spaarplan betekent een" i extra premie van f20.-. Dan is het rendement i inruim 9^%. Folders en inlichtingen bij al onze kantoren. haar boekje toen zij twee procent (ad ministratiekosten) liet inhouden op het vakantiegeld van „niet-erkend" georga niseerde bouwvakarbeiders, aldus de Amsterdamse rechtbank. Zoals men zich zal herinneren, leidde de inhou ding vorig jaar in Amsterdam tot een straatgevecht op de avond van de der tiende juni, waar het grote oproer van de volgende dag uit voortkwam. De Amsterdamse rechtbank be vestigde gisteren het vonnis dat de kan tonrechter in Amsterdam al eerder over de „twee procent" had geveld. „Strijdig met de algemene beginselen van behoorlijk bestuur", noemde de rechtbank de bepalingen in het regle ment van het fonds, waarbij de inhou ding werd geregeld. De stichting vakantiefonds zal nog be zien of zij het na dit vonnis nog tot een arrest van de Hoge Raad zal laten ko men. Het civiele proces werd vorig jaar door een „niet-erkend" georganiseerde bouwvakker aangespannen. Het lag toen in de bedoeling de kwestie tot in hoogste instantie uit te vechten. D,e rechtbank, vindt dat de regeling heeft geleid tot een ongelijkheid in de behandeling van vakbondsleden en niet-erkend georganiseerden. Ook al hebben Werkgevers en bonden afgespro ken dat een deel van de bondscontribu- tie bestemd is als vergoeding van de kosten, verbonden aan de administratie van de vakantiebonnen, dan gaat het volgens de rechtbank, nog niet aan ook maar twee procent in te houden op het bedrag aan vakantiegeld waarop onge organiseerden recht hebben. De recht bank meent dat daar in de wet geen grond voor bestaat. Het vakantiefonds heeft dit jaar geen twee procent ingehouden op het vakan tiegeld van niet-vakbondsleden. Het besloot eerst de uitspraak van de rech ter af te wachten. De kantonrechter in Schiedam heeft kortgeleden de „twee procent" even eens veroordeeld. Hij deed dat in een door de Haarlemse advocagt mr. J. H. van Wijk aangespannen kort geding. Mr. Van Wijk heeft in zeven plaatsen van dit soort procedures bij de kanton rechter aanhangig gemaakt, alle na mens niet bij een erkende vakbond aan gesloten bouwvakarbeiders. TOKIO (Reuter) Twee huilende Japanse echtparen hebben gisteren hun vierjarige zoontjes geruild omdat was gebleken dat de jongetjes na de geboor te in de verkeerde wieg waren gelegd. De ouders zijn een 38-jarige hoogleraar en zijn vrouw en een 36-jarige aanne mer en zijn vrouw. Een onderzoek naar de bloedgroepen van beide kinderen had uitgewezen dat het zoontje van de hoogleraar bloed groep A heeft, terwijl zijn ouders bloed groep B hebben. De echtparen hebben beloofd elkaar nooit meer op te zoeken. Qp enkele plaatsen in het gisteren ge publiceerde jaarverslag van de KLM wordt gesproken over de nood zaak van meer hotelruimte en van be tere en aan de eisen van de tijd aan gepaste accommodatie voor toeristen. Trouwens, het is niet de eerste keer dat de KLM hierop wijst. Het is name lijk mede een levensbelang van de maatschappijen die passagiers vervoe ren om deze ergens te kunnen opvan gen en om die passagiers bij de ver trekplaats reeds accommodatie te kun nen aanbieden in het land waarheen zij vertrekken. Dat gaat in de nabije toekomst nog veel sterker spreken wanneer de grote jumbo-jets in Europa zullen landen en wanneer uit deze toestellen in één klap enkele honderden passagiers moeten worden verwerkt en gehuisvest. Dan zal de maatschappij die de passagiers al dieaccommodatie bij de vertrekhaven kan aanbieden, een grote voorsprong hebben op de onderneming die alleen maar voor het vervoer kan zorgen. j-Jet is duidelijk dat de K.L.M. die ove rigens al geruimte tijd in deze branche werkzaam is, zich hierin nog veël verder moet gaan verdiepen. In ieder geval, zo bleek bij een bespre king over het jaarverslag, is deze zaak in studie. Maar er is haast geboden. Reeds heeft de Trans Wbrld Airlines, die gelukkig voor de KLM Amsterdam niet aandoet, Hilton International opge kocht, waaronder alle Hilton-hotels buiten de Verenigde Staten ressorte ren. De KLM heeft in de Nederlandse Hilton-organisatie een vinger in de pap en derhalve een zekere mate van zeg genschap over de verdeling van de bed den. Maar Pan- American Airways heeft al sinds vele jaren de hotelmaat schappij Intercontinental. In de hotels van deze onderneming kan zij haar passagiers onderbrengen. Het wordt nu zaak voor de KLM om bij dat bieden van accommodatie niet achterop te ra ken, want die „aanverwante artikelen" zijn zo langzamerhand onmisbaar ge worden voor het luchtvaartbedrijf en daarvoor niet alleen. "poch zal, gezien dit toenemende be lang, het noodzakelijk zijn die hotel- belangen in een aparte maatschappij onder te brengen, want de lasten en baten mogen niet de resultaten van het luchtvaartbedrijf beïnvloeden. Reeds heeft de KLM belangen in hotels en reeds worden met haar steun of voor haar rekening uitbreidingen en moder niseringen en ook nieuwbouw uitge voerd. Enige voorbeelden daarvan zijn het Memphis Hotel in Amsterdam en de Holiday Inns bij Leiden. De KLM zal echter veel verder moe ten gaan. Wij denken in dit verband aan samenwerking met de Nederlandse bierbrouwerijen, die alle belangen heb ben in de Nederlandse hotellerie, en zo geleidelijk aan wordt de conceptie van de heren Zwolsman en Caransa, die grote hotelbelangen hebben, vooral in het westen van ons land, in dit verband een interessante zaak. Deze heren heb ben in ieder geval de vooruitziende blik gehad. Nu komt het aan op de uitwer king, waarbij wij denken dat van de zijde van de KLM belangrijke en wel licht voor beleggers interessante activi teiten te verwachten zijn. a aj# Station <u T3 C aj X co s "33 s <u 4) 2 Den Helder zw. bew. windst. 19 0 Ypenburg onbew. windst. 21 0 Vlissingen licht bew. O 20 0 Eelde licht bew. windst. 20 0 De Bilt zw. bew. nw 21 0 Twente zw. bew. windst. 20 0 Eindhoven onbew. verand. 21 0 Z.-Limburg half bew. ozo 22 0 Helsinki licht bew. nw 20 0 Stockholm zw. bew. nw 20 0 Oslo onbew. windst. 21 0 Kopenhage onbew. wnw 19 0.1 Aberdeen :w. bew. z 23 0 Londen onbew. windst. 20 0 Brussel onbew. windst. 24 0 Luxemb. icht bew. no 22 0 Parijs licht bew. ono 22 0 Bordeau; regen n 28 1 Grenoble lalf bew. windst. 27 0 Nice onbew. n 26 0 Berlijn onbew. zo 20 0 Frankfort tv/, bew. no 23 0 München onbew. windst. 23 0 Zürich onbew. nnw 23 0 Genève onbew. windst. 24 0 Locarno ïalf bew. windst. 27 10 Wenen onbew. nnw 23 0 Innsbruc' onbew. windst 26 0 Belgrado /.w. bew. nw 25 6 Athene onbew. nnw 32 0 Rome onbew. ono 28 0 Barcelona licht bew. nnw 26 0 Madrid licht bew. windst. 33 0 Mallorca onbew. windst. 29 0 Lissabon licht bew. n 26 0

De Vallei | 1967 | | pagina 5