Nieuwe stimulans voor conjunctuur^ nodig Eban sceptisch tegenover V.N. Charme in Rome Moeilijke opgave voor Kiesinger CONFERENTIE BEËINDIGD Bankier licht bouwbedrijf op BALDADIGHEID IN WISCONSIN Executies in Californië zijn opgeschort Aaaaaardbeien volop smullen!! Luchtaanval bij de grens van Laos Frans protest in W.E.U.- ministerraad VEL Houding Roemenië geprezen Nieuwe premier Zuidarabische Federatie Spanje stuurt V.N. brief over Gibraltar VOOR 11,2 MILJOEN MARK Bouwschandaal DOODSTRAF IN DISCUSSIE Burgemeester Oost-Berlijn afgetreden 800 tanks als oorlogsbuit I PHILIPS BATTERIJENl die móéten ivel goedzijn\ Van onze correspondent BONN Het Westduitse kabinet vergaderde gistermid dag in de openlucht: onder de platanen in de tuin van het Paleis Schaumburg, de residentie van bondskanselier Kie- singer. Deze gemoedelijke vergaderplaats ten spijt kwam het kabinet ook gisteren na twee dagen van besprekin gen nog niet gereed met de plannen voor de sanering van 's lands financiën en het aanwakkeren van de con junctuur. Taak tV Flauwte Plannen OORLOG IN VIËTTSAM Finilec plakt en pompt a la minuut WISSELS NIET TE SCHATTEN FOUTEN OORLOG DONDERDAG 6 JULI 1967 DUITSERS MOETEN BEZUINIGEN Dit is de „nieuwe" echtgenote van de bekende Latijns - Amerikaanse bandleider Xavier Cugat. Het echtpaar Cugat is op het ogenblik met vakantie in Rome. Daarna wordt een bezoek ge bracht aan Johannesburg, waar een Cugat-showzal worden opgenomen. ADVERTENTIE ADEN De regering van de Zuid arabische federatie, een doorn in het oog van de nationalisten en als zodanig een van de grootste obstakels voor een vreedzame regeling in het land, schijnt haar heengaan hebben geaccepteerd. Ze heeft de 47-jarige Hoessein Bayoomi, tot dusver minister van Voorlichting, gekozen tot premier als eerste slap naar de vorming van een voorlopig, grotendeels representatief kabinet. De nieuwe regeringsleider zal naar verluidt contact opnemen met de na tionalistische organisatie Flosy, die door Egypte wordt gesteund, en haar rivaal, het Nationale Bevrijdingsfront, om te proberen hun leiders ertoe te bewegen zitting te nemen in de nieuwe regering, waaraan Engeland de macht zal overdragen wanneer het land in januari onafhankelijk wordt. Men acht het echter niet erg waarschijnlijk, dat de nationalisten op die uitnodiging tot „collaboratie" zullen ingaan. De nieuwe premier, journalist en eigenaar van een krant, is een van de leiders van de gematigde Verenigde Nationale Partij. Hij heeft (en dat is met het oog op de houding der natio nalisten zeer belangrijk) geen binding met sultans, sjeiks of emiers, door de verzetsbewegingen beschouwd als „feo dale restanten", „marionetten van de Engelsen" en „obstakels voor de voor uitgang". Wel weTd men het eens over ver schillende bezuinigingen, belasting verhogingen en beperkingen van so ciale voorzieningen en fiscale gun sten. Drastisch zou het rode potlood zijn gehanteerd bij de uitgaven voor de de fensie en de landbouw. Extra geld komt, naar verluidt, echter beschik baar voor de wetenschap en de wegen bouw. De door Kiesinger voorgestelde kor ting van de pensioenen der oorlogsinva liden zal waarschijnlijk niet doorgaan. Ook zal het waardevaste ouderdoms pensioen volgend jaar met 8,1 procent worden verhoogd. De premie voor de sociale verzekeringen zal echter worden opgetrokken en evenals de be lasting naar toegevoegde waarde (een nieuwe vorm van omzetbelasting). De Bondsregering staat voor een moeilijke taak: enerzijds de dreigende enorme be grotingstekorten van de komende jaren bezweren; anderzijds de Westduitse economie nieuw leven inblazen. Het gaat om kritieke beslissingen, die mede van belang zijn voor de eco nomische opbloei van Nederland en de andere landen van de Europese Econo mische Gemeenschap. Bondskanselier Kiesinger heeft al in het vooruitzicht gesteld, dat hij desnoods zal aftreden, wanneer hij van het parlement niet vol doende steun krijgt voor ingrijpende maatregelen. In de Westduitse economie duurt de flauwte onverminderd voort, al wordt deze door een bloeiende export nog iet wat verdoezeld. De Bondsregering heeft geprobeerd het economische le ven nieuwe impulsen te geven door maatregelen als verlaging van discon to, van verplichte bankreserves, belas tingvoordelen voor de ondernemers en door grote overheidsopdrachten aan het bedrijfsleven tot een bedrag van twee en een half miljard mark in totaal Het resultaat is tot nog toe uitgebleven. Tegelijkertijd dreigen in de rijksbe grotingen van de komende vier jaar te korten van tien tot vijftien miljard mark per jaar. Kiesinger en zijn ministers Schiller (economische zaken) en Strauss (finan ciën) wensen een combinatie van be lastingverhogingen en bezuiniging. Te gelijkertijd wil men de conjunctuur een nieuwe stimulans geven. De ministers hebben daarvoor plannen ter tafel ge bracht die zouden neerkomen op nieuwe overheidsinvesteringen van 3,3 miljard mark. Daarvan zou één mil jard door de deelstaten moeten worden opgenomen op de kapitaalmarkt. De ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap heeft er bij Duitsland sterk op aangedrongen de binnenlandse bestedingen aan te moe digen. #*DRAKA ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! NEW YORY Spanje heeft secre taris-generaal Oe Thant in een brief verzocht, de speciale VN-commissie voor kolonialisme ervan in kennis te stellen dat het de door Engeland aan gekondigde volksstemming op Gibral tar niet accepteert en de uitslag er van ook niet zal erkennen. Van officiële zijde in Londen is in tussen meegedeeld dat het referendum in september zal doorgaan, ondanks de weigering van Spanje om waarnemers te zenden. SAIGON Amerikaanse B-52- bommenwerpers hebben gisteren en vandaag zeven aanvallen op Zuid- Viëtnam uitgevoerd. Tonnen explo sieven werden losgelaten boven de streek A Shau, niet ver van Laos, waar noordelijke troepenconcentra ties worden vermoed. Het is slechts één maal voorgeko men op 16 februari van dit jaar dat binnen 24 uur zeven aanvallen met B 52-toestellen werden uitgevoerd. Het Amerikaanse hoofdkwartier meldde het begin van een nieuwe op- sporings- en vernietigingsactie in het noorden van Zuid-Vietnam, die de naam operatie-Elliot draagt. Batal jons van het zevende regiment mari niers trokken gisteren 20 km ten zuid westen van Da Nang het oerwoud in, maar hebben nog geen vuurcontact ge meld. Marinetoestellen van vliegkampsche pen bombardeerden een oliedepot dicht bij Haiphong, terwijl luchtmachtvlieg tuigen van bases in Thailand de spoor wegen ten noorden van Hanoi bleven bestoken. 33 wagons werden getroffen, een pakhuis vernietigd en stukken spoorweg buiten werking gesteld. Gisteren werd de ministersconferentie van de Westeuropese Unie in Den Haag besloten. Op de foto een kijkje in de Rid derzaal, waar de ministers tijdens de zittingen bijeenkwamen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Frankrijk heeft giste ren in de ministerraad van de Westeu ropese Unie (Engeland en de landen van de Europese Economische Ge meenschap) geprotesteerd tegen het feit dat de verklaring van de Engelse mi nister van buitenlandse zaken, Brown, aanvaard wordt als een officieel stuk voor de ministerraad van de E.E.G. Minister Luns liet er géén Tijfel over bestaan dat dit wel degelijk zo is. Hij vond het enorm belangrijk dat de Zes nu weten wat Engeland denkt en wil. De partners kunnen nu afwachten wat het advies van de Commissie is over zijn toetreding tot de gemeenschap. Ver wacht wordt dat dit advies begin sep tember gereed zal zijn. BONN De gearresteerde bankier mr. L. B., die in Amsterdam wegens de- viezenzwendel is aangehouden, heeft de Westduitse bouwonderneming Werner Freitag K.G. in Bad-Homburg opgelicht voor 11.2 miljoen mark. Bovendien heeft hy het bedrijf een nog niet te becijferen miljoenenschade berokkend. Het bouw bedrijf, dat dacht aan de financiële fantast een gigantisch bouwproject te heb ben verkocht, zal vandaag een klacht indienen bjj de justitie in Frankfurt. In maart had de Freitag K.G. het bouwproject verkocht bij notariële akte: 1128 wooneenheden, die in aan bouw waren in een buitenwijk van Frankfurt, variërend van flats tot eengezinswoningen. Tezamen met de grond was het project bijna 53 mil joen mark waard. Koper was de in oprichting zijnde Phoenix Anlagen und Treuhand Gesellschaft in Frank furt. Aan deze onderneming kapi- Enige honderden jongelui uit Lake Geneva (Wisconsin), die op „kicks" uitwaren, vonden de afgelopen dagen niets beters te doen dan vernielingen aan te richten. Hier zijn de jeugdige op roerkraaiers bezig een kinderspeeltuin kort en klein te slaan. HAMBURG (DPA) Een veertigjari ge bouwondernemer uit Hittfeld bij Hamburg in West-Duitsland is gear resteerd omdat hij ruim honderd echt paren zou hebben opgelicht voor in to taal elf miljoen mark (ruim tien mil joen gulden). Het geld was de man, Hans Dietrich Kessler, overgemaakt als huurvoorschot voor woningen die in aanbouw zouden zijn. De huizen bleken in het geheel niet te bestaan. SAN FRANCISCO O last van de federale rechter Robert Peckham zijn in Californië alle executies tot 3 augustus opgeschort. Op die dag zal hij pogen te verklaren, dat de dood straf in Californië krachtens de hui dige wetten van deze staat ongrond wettig is. ADVERTENTIE Finilec is een rubbenchuim een spuitbus. Plakt uw band en pompt hem tegelijkertijd op met één druk op de knop. Fietsbandbus (2 3 banden) f. 4,25 Bromfietsbandbus (2 a 3 banden) f. 5,95 Autobandbus (1 band) f. 6,- Autobandbus (2 banden) f. 8,- Finilec, een produkt van Aerochemie N.V. Van Hallstraat 195-197, Amsterdam-W. Telefoon 162543 In totaal wachten op het ogenblik in Californië 59 mannen op de vol trekking van hun doodvonnis. Daar van zouden er 5 geëxecuteerd worden voor 3 augustus. De campagne tegen de doodstraf wordt geleid door een groep advoca ten en gefinancierd door het verdedi gersfonds van de nationale vereniging van kleurlingen Deze vereniging is in het bijzonder gebelgd over het feit, dat er geen nor men zijn voor een jury ter bepaling van de strafmaat voor diegenen, die zich wegens moord hebben te verant woorden. Bovendien wordt de Califor- nische wet betwist, omdat een gevan gene eerst dan een advocaat kan krij gen, indien hij daartoe een verzoek schrift indient. Tenslotte acht de ver eniging de doodstraf wreed en onmen selijk. Door een soortgelijke petitie is in Florida onlangs de voltrekking van 51 doodvonnissen opgeschort. De federa le rechtbank in die staat is verzocht de doodstraf onwettig te verklaren. De zaak is nog in behandeling. taal honderdduizend mark had B's deviezenbank deel voor vijftig procent, B. zelf voor veertig en een Duitse zakenman voor de resterende tien procent. Volgens koopcontract was Phoenix verplicht in de loop van de zomer 11.2 miljoen mark te betalen en zou zij daarna het resterende bedrag van rrfm veertig miljoen mark financie ren in de vorm van hypotheken. Toen de betalingstermijnen niet binnenkwamen en Freitag aandrong op betaling, kwam Phoenix op tafel met obligaties van de De fa-bank ter waarde van tien miljoen gulden en wissels voor in totaal vijf miljoen gulden. Toen Freitag kortgeleden de wis sels wilde verzilveren, bleken deze ongedekt. Van bankrelaties in Am sterdam vernam het bedrijf dat B. failliet was en in de gevangenis zat en dat ook zijn Defa-bank geen cent in kas had. Ondertussen zijn in Frankfurt al ongeveer vijfhonderd woningen vol tooid, driehonderd zijn goeddeels klaar en bijna vierhonderd zijn half afgebouwd. De Freitag K.G. heeft het koopcontract geannuleerd en zit nu met een massa huizen die het moet proberen opnieuw te verkopen. Het ontbreekt nu aan de vereiste hypotheken, het bouwbedrijf zit met enorme onkosten en heeft bovendien kostbare tijd verloren. De omvang van deze schade valt nog niet te schatten. De aanklacht bij de Frankfurter justitie zal namens Freitag worden ingediend door de Frankfurter advo caat dr. Hans Laternser, die in West- Duitsland vooral bekend werd als verdediger van nazi-misdadigers. OOST-BERLIJN De 73-jarige Friedrich Ebert is woensdag afgetre den als burgemeester van Oost-Berlijn. Tot zijn opvolger is benoemd de 53- jarige Herbert Fechner, die tot nu toe burgemeester van het vlak bij Berlijn gelegen Köpenick was. Ebert, die sinds 1948 burgemeester van Oost-Berlijn is geweest en lid is van het Politbureau van de Oostduitse communistische par tij, is afgetreden in verband met zijn leeftijd en gezondheidstoestand. BERLIJN De Israëlische minis ter van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, heeft in een gisteravond door de zender Freies Berlin uitgezonden televisie-interview verklaard, dat zijn land een vredesverdrag met de Ara bisch staten wenst, dat „elke directe confrontatie tussen de legers uitsluit, demilitarisering van het schiereiland Sinaï en internationalisering van het Suezkanaal en de Golf van Akaba verzekert en normale onderlinge be trekkingen waarborgt". Op de vraag of Israël overweegt van het bezette West-Jordanië een buffer staat te maken antwoordde Eban, dat daarover nog niets is besloten. Er waren verscheidene mogelijkheden. Het doel moest zijn de totstandbrenging van per manente grenzen. Over de Verenigde Naties als vredesinstrument liet de Is raëlische minister zich sceptisch uit. De Veiligheidsraad wordt als uitvoerend orgaan door de Sovjet-Unie verlamd, zo zei hij. Eban noemde de Sovjet-Unie „de hoofdschuldige van de crisis", omdat dit land al sinds 1955 de bewapenings wedloop had gestimuleerd. De minister prees daarentegen de „totaal andere houding van Roemenië, dat zich niet heeft aangesloten bij de veroordeling van Israël als agressor". Hij had de in druk „dat veel regeringen in Oost- Europa slechts vanwege hun lidmaat schap van het Pact van Warschau het Russische standpunt hadden onder schreven". Freies Berlin zond tevens een in Pa rijs opgenomen vraaggesprek met ko ning Hoessein van Jordanië uit. De vorst gaf daarin toe dat de recente tra gische gebeurtenissen voor een deel aan eigen fouten te wijten waren. De Arabi sche landen waren er niet in geslaagd hun zaak tegenover de wereld in het juiste licht te plaatsen. Op de vraag of zijn land beter af zou zijn geweest als het niet kort voor het uitbreken van de oorlog een mili tair pact met Egypte had gesloten ant woordde de koning: „Wij hebben fouten begaan. Wij zagen de oorlog aankomen. Jordanië was tot het pact overgegaan om de schade zoveel mogelijk te beper ken. De oorlog had uitgewezen dat de Arabische landen militair te zwak wa ren, zelfs te zwak om zich te verdedi gen. Een ontzettende ramp was het ge volg, maar wij hopen niettemin deze slag te boven te kunnen komen", aldus Hoessein. West- en Oost-Jordanië vormen, zo zei de koning voorts, een onafscheide lijk geheel en dat .moest zo blijven. Met een andere oplossing kan Jordanië niet akkoord gaan. Zou Israël de bezetting van vreemd gebied handhaven „dan is het niet in vrede geïnteresseerd". Een nieuwe oorlog is dan mogelijk, waarvoor de Arabieren in geen geval verantwoordelijk kunnen worden ge steld". Koning Hoessein van Jordanië is gisteren in Rome aangekomen voor besprekingen met de Italiaanse presi dent Saragat en de paus over de crisis in het Midden-Oosten. 9 De paus heeft gisteren de Israëlische ambassadeur in Italië, Ehoet Gabriel, in particuliere audiëntie ontvangen. Het onderhoud duurde twintig minu ten. ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! TEL AVIV Israël heeft in Sinaï en de strook van Gaza 700 Russische tanks en 100 Amerikaanse Patton- tanks en Britse Centuriontanks buit gemaakt op de Egyptenaren. Dit is meegedeeld door Israëlische chef-staf majoor Jitzjak Rabin. Hij zegt dit in een interview met het Israëlische le- gerblad Hamahane. Op de vraag of naar zijn mening een intensievere training door de Rus sen van het Egyptische leger een be dreiging vormde, antwoorde Rabin: „Zelfs al zouden de Russen het recht streekse bevel op zich nemen van le gereenheden, dan is er nog geen ga rantie dat de Egyptenaren hun beve len zullen opvolgen". Hij gaf als zijn mening dat de recente incidenten langs het Suezkanaal door de pers als te ernstig zijn beschreven. Het ging slechts om kleine troepeneenheden, zei hij. „Het is ons bekend dat de Egypti sche commando-eenheid die deze week het kanaal is overgestoken, in de oor log niet heeft meegevochten", zei Ra bin. Momenteel levert de Sovjet-Unie aan Egypte de meest moderne wa pens, zei hij,, veel moderner dan de wapens die Egypte voorheen had. ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 7