Veenendaals - dagblad Amerikaanse steun voor Moboetoe Inval huurlingen fel bekritiseerd Buiten WIJ RAVAGE IN OOST-DUITSLAND Zeker 79 doden bij treinramp Demka heeft nu weer personeel nodig Fusie C.D.U. en Nat. Volkspartij ophanden „Geen pessimisme over de werkgelegenheid" Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei VERWARDE SITUATIE IN KONGO inde Gesprek over Vietnam op komst Jongen wilde tehuis laten afbranden DUIZEND REÜNISTEN OP VALKENBURG Iets minder warm Opwinding over toespraak van Prinses Margaret FRIENDSHIP VERONGELUKT Botsing tankauto vol benzine Overwegwachter gearresteerd Voor 18 mille geroofd uit juwelierszaak Order voor 13 Friendships Bus tegen trein, veertig doden Voorzitter Kath. werkgevers: V.N.-deskundige voor onderzoek Midden-Oosten Smeermiddel Dominee-florist LEIDING TSJOMBE ERNSTIG VOLGENS JAPANSE AMBASSADEUR: EV NOVEMBER J.L. NOG 1100 ONTSLAGEN ONDER EEN DAK Thant benoemt Zweed Meisje in zwembad verdronken Bur. voor redactie en administratie: Prins Bemhardtaarr 28, Veenendaai, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 ön 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Walboer en Reel.* bureau «I. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonce# „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden /-1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 7 JULI I967 4le JAARGANG WASHINGTON/NEW YORK/BOEKAVOE De Verenigde Staten heb ben de acties van de door huurlingen geleide opstandige troepen in Kongo veroordeeld en steun aan de regering-Moboetoe toegezegd. De situatie is na de door Kongo gemelde inval van huurlingen in het ooste lijke deel van het land nog zeer verward en het is moeilijk te bepalen of de gevechten die er volgens de Kongolese regering op het ogenblik plaats vinden van enige serieuze omvang zijn. Berichten over een burgeroorlog zijn tegen gesproken. PRINSES MARGARET reclame LONDEN (Reuter) In het Britse par lement is gisteren een heftig debat ontstaan over een toespraak die prinses Margaret de vorige week heeft gehou den bij de opening van de Wereldconfe rentie voor reclame in Londen. Zeven leden van Labour dienden een motie in, waarin werd gezegd dat de opmerkingen van de prinses „hoogst be ledigend waren voor vele Britten, die de „verkwisting, oneerlijkheid en ge brek aan smaak in de reclame betreur den. Het parlement werd gevraagd zijn spijt uit te drukken over de toespraak van de prinses. Prinses Margaret had onder meer ge zegd dat de reclame het grote smeer middel" was van de internationale han del. De reclame kan een nuttige taak vervullen in de eenwording van de we reld, zo zei ze. Het is ongebruikelijk dat leden van het Britse koninklijke huis worden ge kritiseerd in het Britse parlement. De motie maakt geen kans om te worden aangenomen. A/ de Engelse predikant W. Keble Martin zich even druk heeft ge maakt met zijn preken en herderlijk werk als met het beoefenen der plant kunde, kan ik moeilijk beoordelen, maar wel legt zijn prachtige boek „The concise British Flora in colour" er getuigenis van af, dat het een le venswerk moet zijn geweest, want on ze dominee schreef het niet alleen, doch tekende ook nog plm. 1500 afb. in kleuren. Daar neem ik mijn hoedje voor af, want de planten zijn duide lijk en betrouwbaar naar de natuur gekopieerd en aan de tekst mankeert evenmin wat. Anders zou de bioloog dr. M. A. IJsseling trouwens niet de bewerking voor Nederland de meeste planten maken deel uit van onze vaderlandse flora op zich heb ben genomen. Het keurig uitgegeven werk heet bij ons „Thieme's flora in kleuren" en dus weet ge meteen, wie het 't licht deed zien, maar ik dien u wèl te vertellen, dat deze uitgave f 24,90 kost, Dit lijkt veel, doch reeds voor honderd artistieke volle-blad pla ten van kunstenaarshand moogt ge de prijs gerust billijk noemen. Ge kunt dit boek het meest efficiënt gebruiken naast een determineer flora van de oude stempel, want het schenkt een voortreffelijke aanvulling, vooral voor de nog niet geschoolde leek in de bo tanie. Jaar en dag heb ik het gedaan met de „Plantenschat" van v. Mildriks en Vitus Bruinsma, bevattende 180 soorten met litho's en verschenen om trent de eeuwwisseling. Nu zijn we haast zeventig jaar verder en het ver schil in hulpmiddelen is frappant; toch grasduin ik nog weieens in dit gezellige werkje. 7-7-'67 A. B. WIGMAN Officiële berichten spreken van ge vechten tussen gezagsgetrouwe Congo lese troepen en Katangaanse mili tairen en buitenlandse huurlingen in de straten van de twee oostelijke ste den Kisangani (het voormalige Stan- leystad) en Boekavoe. Een algemene mobilisatie is afgekondigd voor alle mannen en vrouwen van 18 tot 25 jaar .Radio-Kinsjasa heeft nader ge meld, dat de buitenlandse troepen po gen het vliegveld van deze stad weer te bereiken met de bedoeling het land zo gauw mogelijk te verlaten. Een Belg, Gamme genaamd, zou de leiding hebben gehad van de parachu tistenlanding bij het vliegveld Kisan gani. Hierbij werden twee niet-ge- identificeerde vliegtuigen gebruikt. Gesteund door een groep buiten landse vrijwilligers, die deel uitmaak te van het Congolese leger en onder leiding staat van de Franse kolonel Bob Denard, vielen de huurlingen militaire stellingen aan. Terzelfdertij d aldus een communiqué uit Kinsjasa, vielen buitenlandse kolonisten Boeka voe binnen en sleepten in hun actie verscheidene Congolezen mee, die destijds van de Katagaanse gen darmerie deel hebben uitgemaakt. Een Spaans blad weet te melden, dat een Franse zakenvriend van Tsjombe de ontvoering van de Congo lese oud-premier heeft georganiseerd. Inmiddels is wel duidelijk geworden, dat de kans op uitlevering van Tsjom be door Algerije aan Congo groter is geworden. Op het ogenblik worden onderhandelingen gevoerd om de di plomatieke betrekkingen tussen de beide landen te herstellen. Dit zal wellicht betekenen, dat Algerije vol komen legaal Tsjombe aan de rege- ring-Moboetoe wenst uit te leveren. Gisteravond kwam de Veiligheids raad bijeen om de toestand in Congo te bespreken. De regering van Con go deed een beroep op de V.-raad bij alle lidstaten aan te dringen op het verbieden van het aanwerven van huursoldaten door een „internationa le mafia", die president Moboetoe wil afzetten. De Russische afgevaardigde Fedo- renko merkte tijdens de zitting op, dat zijn land de toestand ernstig acht. William Buffum (Ver. Staten) ver klaarde, dat inmenging van de ene staat in de binnenlandse aangelegen heden van een andere niet kan wor den geduld. „Als een buitenlandse mogendheid betrokken is bij het Con golese probleem is dit in strijd met het handvest van de Verenigde Na ties", aldus Buffum, die voorts Con go verzocht alle feiten vast te stellen en vervolgens de Veiligheidsraad in te lichten. Een deputatie van het bestuur van de voetbalver. Kesteren gaat maandag naar het gemeentehuis voor een ge sprek met burgemeester D. J. Pott. De burgemeester heeft in de vorige week ge houden raadsvergadering kritiek geleverd op het beleid van het bestuur ten aan zien van de bouw van een kleedgelegen heid op het nieuwe sportveldencomplex. Dit gaat men maandag uitpraten. Tegenover Rhenen op de andere oever van de Rijn kunnen watersportlief hebbers hun hart ophalen m een bagger- gat dat is ontstaan door afgravingen van de daar gelegen steenfabriek. De ruimte wordt echter gaandeweg kleiner omdat de gemeente Rhenen daar het huisvuil stort. Niet alleen de liefhebbers van de watersport vinden dat jammer maar ook in de recreatieschets wordt een dergelijke gang van zaken betreurd omdat het nu niet bepaald bevorderlijk is voor het landschappelijke schoon. Een inwoner uit Opheusden maakt jacht op de persoon die met gebruik making van zijn naam een advertentie heeft opgegeven waardoor hij de vreemd ste telefoontjes krijgt. Manufacturer Van Raay uit Rens- woude vindt het nogal vreemd dat een plaatsgenoot die behalve camping houder ook raadslid is zijn gasten naar Veenendaai stuurt om te winkelen. We zijn in Renswoude ook heel wat mans, vindt de manufacturer, die met plannen rondloopt een winkeliersvereniging en een V.V.V. op te richten. TOKIO Morio Aoki, de Japanse ambassadeur bij de V.N. in Genève, voorziet, dat vredesonderhandelingen over Viëtnam gevoerd zullen worden tussen de rechtstreeks betrokken lan den in het conflict voor het einde van het jaar. Dit meldt het Japanse pers bureau Kyodo. De ambassadeur wees op de moge lijkheid dat een derde land met in vloed in Hanoi zich leent voor de organisatie van dergelijke besprekin gen, aldus Kyodo. Aoki zei de mogelijkheid te zien van voorbereidende besprekingen als uit vloeisel van de jongste oorlogsontwik kelingen. Deze schijnen naar zijn me ning er op te wijzen, dat zowel de V.S. als Noord-Viëtnam beseffen dat zij zich in een slijtage-oorlog bevin den. „Dat de V.S. nog eens 70.000 man troepen in Viëtnam in de strijd gaan werpen is veelbetekenend. Met Hanoi is het in dit opzicht niet anders gesteld aldus zou Aoki gezegd hebben. 0 De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft in Chicago voorgesteld de Ame rikaanse troepen uit Zuid-Viëtnam te rug te trekken aL Noord-Viëtnam het zelfde doet met zijn geregelde troepen en guerrilla-eenheden in het zuiden. MANILLA Een Fokker Friend ship van de Philippijnse luchtvaart maatschappij met 21 inzittenden is 15 kilometer van Bacolod in het zuiden van de Philippijnen verongelukt. De inzittenden kwamen om het leven. Het toestel maakte een vlucht van Baco lod naar Mactan. De enorme ravage na de botsing tussen een trein en een tankauto met benzine in de Oostduitse stad Maagdenburg. Vier rjtuigen en het sta tionsgebouw werden door het vuur aan getast. DELFT In verband met een be gin van brand in een tehuis voor wer kende jongens aan de Oude Delft, heeft de Delftse politie gisteren de 15-jarige T. uit Rotterdam gearresteerd, die in het tehuis was opgenomen. De jongen heeft verklaard, dat hij het tehuis met opzet wilde benadelen en daarom don derdagmiddag een brandende sigarette- peuk en enige brandende lucifers in de matrassenopslagplaats had gegooid, die grenst aan de gemeenschappelijke slaapzaal op de zolder. De brand was, toen üe brandweer met groot materieel arriveerde, reeds met eigen middelen geblust. Gistermid dag gooide T. tevens een peukje van een brandende sigaret en brandende lu cifers op de vliering van dezelfde zol der, waarop ook matrassen waren op geslagen. Ook toen kon de brand spoe dig worden geblust Er ontstond wel waterschade, enige matrassen gingen verloren en de dakkapel werd bescha digd. (Van onze correspondent) BONN Op zijn minst 79 mensen hebben de dood gevonden bij de trein ramp die gisteren plaats had in het Oostduitse Langenweddingen bij Maag denburg. Gisteravond zag het ernaar uit dat het aantal doden nog zou stijgen. 54 mensen, onder wie vele kinderen, lagen gewond in ziekenhuizen. Vermoedelijk is de ramp te wijten aan een onvoldoen de sluiten van spoorbomen. De ramp gebeurde gistermorgen om acht uur bij een spoorwegovergang vlak naast het station van Langenwed dingen. Terwijl een sneltrein uit Maag denburg naderde waren de spoorbomen maar half gesloten. Een tankauto-trek kercombinatie, geladen met benzine, had aanvankelijk voor de overweg gestopt, maar trok daarna op en ramde Meer dan duizend reünisten heb ben donderdag op het marinevlieg- kamp Valkenburg de herdenking van het 50-jarg bestaan van de Marine Luchtvaartdienst bijgewoond. Op de foto: minister Den Toom van Defensie tijdens de inspectie van de in carré opgestelde troepen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Bij een inbraak in een Haagse juwelierszaak aan 't Noord einde hebben dieven gisternacht voor ongeveer tachtigduizend gulden aan horloges gestolen. Uit een paar kassa's verdwenen vijfhonderd tot duizend gul den. De inbraak werd ontdekt door een nachtwaker, die eer opengebroken zij deur van de juwelierszaak zag. De ruit was ingedrukt en het raster verbroken. Alleen al uit enkele vitrines waren hon derd gouden horloges verdwenen, waar van de waarde tussen de zestig en ruim zesduizend gulden per stuk lag. UTRECHT (ANP) De Koninklijke Demka Staalfabrieken in Utrecht die in november ruim de helft van het 2000 man tellende personeel hebben ontslagen moeten nu weer mensen aantrekken. De orderpositie voor de bei de walserijen is zodanig verbeterd dat men op een drie-ploegendienst moet overschakelen. Daarvoor zijn ongeveer zestig mensen nodig. De meeste ontslagenen van Demka heb ben inmiddels elders een baan gevon den, zodat de directie uit deze groep weinig mensen denkt te kunnen aan trekken. Ook van de banen die de moe dermaatschappij Hoogovens in IJmui- den indertijd aanbood is naar verhou ding weinig gebruik gemaakt. Volgens de directie van Demka is de huidige orderpositie zo goed dat de bei de walserijen tot het eind van het jaar meer dan volledig bezet zullen zijn. Dit is veroorzaakt door betere exportmoge lijkheden en een belangrijke toeneming van orders uit het binnenland. „De vooruitzichten op langere termijn wetti gen de verwachting dat dit geen tijde lijke zaak is", zo meent de directie. De heer A. Groenevelt, districtsbestuurder van de bij het N.V.V. aangesloten Algemene Neder landse Metaalbedrijfsbond, reageerde gisteravond: „Men besluit wel eens te snel tot inkrimping van het personeel." Als zovele andere werkgevers heeft de directie v n Demka zich vorig jaar mo gelijk teveel laten beïnvloeden door de marktsituatie van het ogenblik. Met wat meer zicht op lange termijn had wellicht een ander beleid kunnen wor den gevoerd, aldus de bestuurder. de trein die juist met grote snelheid passeerde. De tankwagen ontplofte en vier wa gons van de trein en het vlakbij gele gen stationsgebouw raakten in brand. De treinreizigers konden zich uit de zwaar gehavende rijtuigen niet bevrij den velen van hen moeten levend zijn verbrand. Van de getroffen wagons bleef niet meer dan een massa verwrongen staal over. Het station wSerd vrijwel vernield. De explosie had grote gaten in de mu ren geslagen; daarna brandde het ge bouw uit. Voorbijgangers kwamen te hulp om de eerste gewonden te bergen. Kort daarna arriveerden rampcolonnes van het Rode Kruis en van de commu nistische Volkspolizei. Gisteravond wa ren er nog vele gewonden in levensge vaar. De overwegwachter is gear resteerd. De Oostduitse minister van binnen landse zaken kwam persoonlijk aan het hoofd van een commissie van onder zoek naar Langenweddingen om de toe dracht van het ongeluk na te gaan. De Oostduitse radiostations zonden de ge hele dag ernstige muziek uit. EDE Tijdens een samenspreking in Ede hebben de besturen van de CDU en de Nationale Volkspartij overeenstemming bereikt met betrek king tot een zeer nauw samengaan van beide partijen. De CDU, onder meer vertegenwoor digd door mr. A. Zeegers te Amster dam, zou zich bereid hebben verklaard het programma van de Nationale Volkspartij vrijwel geheel over te ne men. De heer P. Voogd, voorzitter van de Nationale Volkspartij en tot zijn uittre den lid van de Tweede-Kamerfractie der Boerenjartij, deelde ons mee, dat binnenkort een algemene ledenvergade ring van de twee partijen zal worden uitgeschreven. Er kan dan een bestuur worden gekozen, waarna de fusie een feit zal zijn. De heer Voogd zei ons ook, dat men zal trachten in het nieuwe par tijverband meer kleine politieke groe peringen op te nemen. SCHIPHOL (ANP) Fokker heeft twee nieuwe opdrachten ontvangen voor in totaal dertien Friendships. Twaalf van de verlengde versie van de Friendship gaan naar het Franse mi nisterie van de Posterijen. Voorts heeft de Italiaanse luchtvaartmaatschappij Aero Transporti Italiani er een toestel bij besteld. Hierdoor krijgt deze maatschappij de beschikking over twaalf Friendships. De dertien nieuwe toestellen brengen Fokkers orderboek op 442 verkochte Friendships. Hiervan heeft de Ameri kaanse Fairchild-Hiller Corporation er 178 verkocht. Fokker staat nu op het punt het ma gische getal 444 te overschrijden, het aantal verkochte Vickers Viscount vlieg tuigen. Dit is tot dusver het meest suc cesvolle Europese ontwerp. BANGKOK In Korat, in 't noord oosten van Thailand is vandaag een bus tegen een trein gereden. Veertig mensen werden gedood en 39 gewond. De chauffeur, die tijdig uit zijn voer tuig sprong, is gearresteerd. KIEL De gewezen S.S.-luitenant generaal Heinz Reinefarth, die volgens Poolse gegevens tijdens de opstand in het getto van Warschau in 1944 bloe dige represailles nam. zal niet berecht worden. Een woordvoerder van het mi nisterie van Justitie van Sleeswijk-Hol- stein heeft verklaard, dat de zaak gese poneerd is wegens gebrek aan bewijs. DEN HAAG „De orderportefeuil les van de ondernemingen geven rden om niet zo pessimistisch te zjjn. We komen misschien wel niet helemaal van de pijn af die de werkgelegenheid nu geeft, maar het is onwaarschijnlijk dat die pijn groter wordt." Dit zei gis teren de voorzitter van het Nederlands Katholiek Werkgevers Verbond, mr. P. M. H. van Boven. In een toelichting op het jaarverslag over 1966 merkte hij op, dat het over leg van de ondernemers met de vakbe weging zich in een gunstige richting ontwikkelt. De gematigde houding die de vakbeweging nu inneemt kan vol gens mr. Van Boven wel leiden tot meer overeenstemming over de loonpo litiek. De federatie die het N.K.W.V. is aan gegaan met de protestants christelijke werkgevers, zal op den duur uitmon den in een fusie van beide organisaties. Volgend jaar al komen de werkgevers- bonden samen onder een dak in Den Haag. Mr. Van Boven deelde mee, dat in de federatie ongeveer eenderde van de Nederlandse werkgevers verenigd zal zijn. Het jaarverslag waarschuwt tegen het verwaarlozen van een terrein van de arbeidsvoorzieningen, waarvan het bezitvormend karakter minder duide lijk is, namelijk de pensioenvoorzienin gen. Uitbreiding en aanpassing van de ze voorzieningen moet in de nabije toe komst voorrang krijgen. NEW YORK Secretaris-generaal Oe Thant heeft de Zweedse deskundige op het gebied van vluchtelingenhulp, Nilsgeran Gussig, opdracht gegeven in het Midden-Oosten een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden waarin vluchtelingen en krijgsgevan genen leven. BRUNSUM In het zwembad „De Zeekoeien" in Brunssum is donderdag de zeventienjarige Joke Corbee uit Maastricht verdronken. De politie heeft het vermoeden, dat het meisje, toen het van een glijbaan af het wa ter in ging, ergens tegenaan is geko men. De bijna vierjarige Pieter van Beek uit Waddinxveen is donderdag middag in de Gouwe verdronken. Na dat het jongetje omstreeks twaalf uur vermist werd, ging men zoeken. De rijkspolitie te water dregde aan het eind van de middag het lichaam op uit de Gouwe. (Van onze weerkundige medewerker) TJet zomerweer komt nu in een wat minder vast stadium. Een storing uit Frankrijk, die vanmorgen vroeg tot in Zuid-België buien veroorzaakt doet in onze omgeving de kans op een verspreid warmteonweer toene men. Periodiek komt er meer bewol king, maar de temperatuur zal van daag en morgen in Gelderland nog wel een niveau van ongeveer 25 gra den bereiken. Het weer krijgt een drukkend karakter. In Zuid-Frankrijk is gisteren een niveau van 25 tot 30 graden bereikt. De Engelse weerkundigen verwach ten in de huidige julimaand meer ho- gedrukweer dan gebruikelijk. Zij zien overeenkomsten met de julVs van 1998, 1899, 1943 en 1959, die voor het merendeel in het midden van ons land negen tot twaalf zomerse dagen ople verden. Wat meer warmte en zon heb ben we trouwens deze maand ook meer dan verdiend, gezien het geringe aantal zomerse dagen in de julimaan den van 1960 tot en met 1966. In De Bilt waren dat er in totaal maar 16 tegen56 normaal.

De Vallei | 1967 | | pagina 1