de appek bloeien Ondernemingen vragen: „Geef Europa televisiemanen" fi! nam ;iële notities Noodzaak Rembrandt stijgt nog steeds in prijs Een miljoen voor een Canaletto Onderscheiding voor Daniël Wavenberg Historisch spel over Pruisische adel PTT en industrie varen er wei bij Italianen exposeren medailles - penningen VANAVOND MORGEN Zout en Organon flink lag er WISSELMARKT Ook Afrika Groot belang WINST DAALT BIJ BENSDORP Vlismar lager resultaat Pagina 2 VRIJDAG 7 JULI 1967 PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG OERM Johnny Hart NABEURSKOERSEN OMZETTEN VERWACHTINGEN 21 Toen Lientje echter de mogelijkheid van terugkomst voor Alexander Ver- brinke durfde te opperen, schoot Ag- neta uit met felle stem. „Nooit! Wie wij eenmaal ontslagen hebben, komt niet terug. Bovendien kunnen wij de heer Kaasberg het affront niet aan doen, van hem zonder reden weer uit zijn betrekking te ontzetten. Ver- brinke komt niet terug!" Ja... Wie kon echter verhinderen, dat Verbrinke met de vrachtrijder mee naar het dorp reed om Coen te be zoeken toen deze sterk genoeg was?... De jongeman was tamelijk spoedig op de hoogte gebracht van alle ge beurtenissen. Het had hem tot rade loosheid toe bedroefd. Hij had prent briefkaarten gezonden, en vruchten en een met water gevuld stolpje, waar in een huisje stond. Als men het schudde, begonnen er vlokjes te dwarrelen om het huisje heen, alsof het sneeuwde. En daar was hij op een middag zelf. Op het ogenblik dat ze mekaar za gen, was er helemaal geen ontroe ring; zo vreemd is het menselijk hart. Het leek, alsof Alexander niet was weg geweest. Hij zat naast Coen's bedje en vertelde allerlei din gen, grapjes en leerzame zaken, net als altijd. Pas bij het afscheid bezwoer hij Coen, flink te zijn. Als deze goed op paste bij die andere meneer, dan zou Verbrinke eens aan de tantes schrij ven, of Coen weer mocht komen lo geren en dan voor minstens een week! Ach, heeft elke mens niet ook het schoon vooruitzicht nodig, om dit le ven te kunnen doorkomen? Van af stand tot afstand dient een vlag te wapperen aan ons pad anders ko men wij er niet. Alexander legde zijn vriendje uit, dat hij niet terug kon komen op „Wy- nendael", omdat die andere meneer dan vreselijk teleurgesteld zou zijn. En wij moeten nu eenmaal oppas sen, de mensen niet teleur te stellen, als wij anders kunnen. Maar hij zag, dat Coen aan de tan tes dacht, en hoeveel die al teleurge steld hadden. Gelukkig kwam toen net de Lange binnen, met een kikker, die Coen zo lang in bed bij zich mocht houden. „Moar je mot 'm iedere twintig telle in je drinkwoater dompele, anders verdroogt 'ie!" zei de Lange. En dat is een kernpunt, waarom ons aller leven wentelt: de aandacht, die wij ontvangen. Of wij nu in een glas drinkwater gedompeld worden om niet te verdrogen, of geliefkoosd om niet in tranen te verdrinken. Overigens hadden de tantes heus niet teveel geleerd. Coen's thuiskomst was als het binnenkomen van een jongen, die een middag uit spelen is geweest. „Dag Coen!" en „Dit is me neer Kaarsberg en „Heb je je handen al gewassen?"... Of zien wij dat te somber in? Braam had een heel hartelijk knik je voor Coen, en in de hal streelde hij het blonde haar, en vertelde dat hij een vogelhuisje gemaakt had, dat bij Coen's venster geplaatst zou wor den, om 's winters brood in te leg gen. En Maartje snufte verstolen; zij had in gedachten het geslacht al zien uitsterven. Zozeer had zij zichzelf overwonnen, dat Coen een vliegma chientje van haar kreeg, in plaats van zes prachtige traktaatjes. Wellicht had de dokter ook geen rustiger thuiskomst kunnen wensen voor Coen. Er was geen omzichtig heid, geen opwinding, geen aangrij pend welkom. Het leven zakte onge merkt terug in het oude spoor. Aan tafel was Coen stil en gedwee. Hij leek ietwat nadenkend en zei „u" tegen meneer Kaarsberg. Toen Maartje hem naar bed bracht (want waarom zou de heer Kaarsberg daarbij aanwezig moeten zijn? Een kind van acht jaar kan zich ten naas te bij geheel zélf te bed helpen!), viel er even een zwijgen in de ka mer. Met een lichte zucht zei Agne- ta: „Wij hebben er allemaal van ge leerd. En al klonk dat nu grootmoedig zij bedoelde, dat ook Coenraad van de ervaring geleerd had. Lientje, turend over haar nog nooit voltooid petit-point, hield met geweld scherpe woorden terug. Zij meende, haar energie voor andere momenten te moeten sparen. „Ik zal eens gaan zien, of hij er al in ligt", zei ze rustig. Want die nacht zoen had zij lang gemist. Het weerzien van de tuin was voor Coen eigenlijk veel roerender. Daar waren de struiken, die kaal gewor den waren: tien weken spanden een brug van late zomer naar rijpe herfst. En in het rosarium, waar Geiles de rozen inpakte, stond de schelp op haar voetstuk. „Nee, mar, dag jonker!" zei Gel- les; hij stond half gehurkt op en zak te meteen weer door in een ongebo ren buiging, want hij kon de rozen niet loslaten. Coen's gezicht lichtte. Bijna be deesd zei hij: „Daag!..." en stond stil. Zijn blik zwierf naar de appel bomen, achter het rosarium, en naar de sparren en andere bomen. Enkele appelaars droegen glimmend rode vruchten tussen hun goud-groene blad, en in de hoge beuken daarach ter wuifde de staart van een eek hoorn. De lijsterbes was bijna kaalgege- ten, een enkele vogel snapte nog een oranje kraaltje uit de stengeltros. En over de ganse natuur lag een waas gespannen, dat sprookjes en geheimen fluisterde. „Je mot es mê' me meekomme", zei Geiles, „me vrouw het iets oarigs voor je, jonkie!" „O, antwoordde Coen vriende- s lijk; maar toen hoorden ze beiden de 5 trilling-loze schreeuw, die Geiles 5 vroeger voor een vogelkreet had ge- i houden. „Straks", zei Coen. „Ik wou nog ef- fe de tuin bekijke!..." En weg was hij, véél te hard lo- 5 pend voor een herstellende. Geiles zat op zijn hurken; er wer den hem geheimen duidelijk. Al die maanden had hij de schreeuw niet gehoord. Hij had het geluid ook ei genlijk niet gemist. En nu, onver wachts Tja, de Lange was niet geraffineerd genoeg, met zijn tien jaren, om tij dens de ziekte van zijn vriend van tijd tot tijd eens bij het Huis te gaan gillen. Dat was niet bij hem opgeko men. Geiles herinnerde zich, hoe hij Coen dikwijls als dol door de tuin had zien vliegen; dat was altijd na zo'n gil geweest, dacht hij nu. Hij voelde eensklaps meelij, dat aan be rouw grensde. Van hem had Coen geen verraad te duchten daarvoor lag de scène in het rijtuig, toen zij meneer Alexander hadden wegge bracht, nog te bloedrood op zijn ge heugen. (Wordt vervolgd) 3549. De situatie waarin de ongelukkige Buck verkeer de was allesbehalve benijdenswaardig. Zijn leven hing met recht aan 'n draad, zij het dan ook geen zijden. Maar voor de andere expeditie-leden was het al even min een prettige tijdpassering. Arend en de professor beseften, dat één enkele fout van hen de dood van hun vriend kon betekenen. En ergens ver weg in de witte woestijn zat de arme Sandra eenzaam bij de ra dio-ontvanger en luisterde gespannen naar de stem men van haar metgezellen. Zij miste Buck's sonore ge luid en soms hoorde zij alleen maar zwaar ademhalen of onderdrukt gemompel Er werd blijkbaar hard ge werkt. Zij kon haar angst en nieuwsgierigheid niet lan ger onderdrukken en riep in de microfoon: „Hóe is het nu, Arend? Hebben jullie Buck al boven? Vertel toch eens wat!" Met horten en stoten kwam het antwoord door: „Ja, het gaat goed! Hij steekt zojuist zijn hoofd over de rand. Hij kan zelfs nog lachen ookals 'n boer die kiespijn heeftGoed zo, ouwe jongennog even jèWe hebben hem te pakken hoor! Haha! Kijk eens, hoe pips hij er nu uitziet! Kom maar mee, hoor! Wij gaan gauw terug naar de Naald. Stook de kachel maar vast flink op, Sannie!" M B1II1 Ml! 1 li 1 HI! II 15. „Ik wil je graag een paar vragen stellen, jonge man", zegt Rechter Tie tot de huisbediende. „Allereerst dit: heb je vannacht nog iets bijzonder gehoord? Iets dat verband zou kunnen houden met de moord?" „Dat zou moeilijk kunnen, Edelachtbare," is het stroeve ant woord, „ik ben hier alleen overdag, 's Avonds ga ik naar het huis van mijn vader, de tuinman Hoe, vlak naast de stadspoort". Het antwoord is een kleine teleurstelling, maar Rechter Tie laat zich niet ontmoedigen. „Hoe be viel het je hier? Had je het naar je zin?" vraagt hij. „Het loon is karig, maar ik hoef hier ook niet hard te werken", zegt de jongen. De rechter glimlacht fijntjes en merkt op: „De meesteres van het huis is jong en aan trekkelijk. Dat maakt zeker ook veel goed?" De huisjon gen loopt rood aan en zegt driftig: „Wat bedoelt u daar mee, Edelachtbare? Ik heb mevrouw Meng altijd alle respect betoond en ik ga over twee maanden trouwen met een meisje van het land. Die dametjes uit de grote stad kunnen me gestolen worden." De rechter strijkt eens over zijn baard en vraagt: „Weet je verder niets dat een aanwijzing zou kunnen zijn? Had de dichter geen vijanden?" „Door zijn vrienden zal hij wel niet vermoord zijn", zegt de huisjongen stug, maar rechter Tie had duidelijk de indruk dat de bediende even aarzelde. De uitwisseling van televisiemate riaal via kunstmanen is tot dusver vrij gering in omvang. Zij zal toe nemen met name tussen Europa en Amerika. Maar dat het gebruik van Europese kunstmanen zonder meer het bestaande, redelijk functioneren de en niet al te dure Eurovisienet zal vervangen,'is onwaarschijnlijk. Eer der lijkt een combinatie van bestaan de verbindingen en kunstmanen lo- gisc.h. Dit betekent uiteraard niet, dat de ontwikkeling van het berichtenver keer via de wereldruimte te stuiten zal zijn. Integendeel. Er is daarbij voor West-Europa een harde nood zaak om niet stil te zitten. Die nood zaak spruit voort uit het feit dat een Amerikaans monopolie dreigt op het gebied van hetverkeer via kunstma nen. Dit gevaar is alleen af te wen den kwiek reageren. Verzaken deze landen, dan zal bin nen drie jaar Amerika het geheel voor het zeggen krijgen wat het te lefoon-, telegraaf- en telexverkeer via de wereldruimte betreft. Dat zal gepaard gaan met een stijging van ta rieven voor het overbrengen van tv- programma's en nieuwsjournalen. Het zal ook gepaard gaan met een verdere veramerikanisering van deze pro gramma's en nieuwsjournalen. Ten slotte, industrieel en economisch is de vestiging van een Europees net van kunstmanen van groot belang. Dat men thahs in Frankrijk en West- Duitsland de Europese besluiteloos heid in dezen poogt te doorbreken is luide te juichen. LONDEN Voor een tekening van Rembrandt is gisteren op de veiling van Sotheby's het recordbedrag van 230.000 gulden neergelegd. Een Londense handelaar kocht „stu die van een zittende toneelspeler" van mevr. Dorothy Monet Rosenwald uit New York. De hoogste prijs die tevo ren ooit voor een tekening van Rem brandt was betaald bedroeg 160.000 gul den. In totaal bracht de veiling van teke ningen van oude meesters 1,5 miljoen gulden op. LONDON Op een schilderijenvei ling in Londen is een miljoen betaald voor een schilderij .van de Italiaanse meester Canaletto. Het was het hoog ste bedrag dat ooit voor een werk van deze schilder is betaald. Het vorig re cord stond op 400.000 gulden, in 1961 op een veiling van Sotheby betaald. Het werk is Canaletto's „Regatta op Canal Grande", het is een van de zes in opdracht van de Hertog van Bucc- leugh geschilderde gezichten op Vene tië, die dateren van 1738-1742. Wie het schilderij heeft gekocht is niet bekendgemaakt. Het schilderij, dat tot een van de beste gerekend wordt die Canaletto gemaakt heeft, meet 1.16 bij 1.49 meter. PARIJS De Franse minister van staat belast met culturele aangelegen heden, André Malraux, heeft de pia nist Daniel Wayenberg tot Chevalier des Arts et des Lettres benoemd. Het televisiespel „De geschiedenis van ritmeester Schach von Wuthenow" dat de KRO vanavond via Nederland 2 uitzendt, speelt in Pruisen in het jaar 1806, 20 jaar na de dood van de grote Pruisenkoning. De Pruisische staat en het leger bestaan nog, maar van een vitale geest is geen sprake meer. Alles is verstard en zakt lang zaam af naar een totaal uiteengevallen. Dit probleem heeft de auteur Theodor Fontane verweven met het doen en la ten van ritmeester Schach von Wuthe now. De Pruisische adel leeft in èen schijnwereld en klampt zich vast aan een roemrijk verleden. Op hetzelfde moment dat graaf Haugwitz druk doen de is toenadering tot Frankrijk zoeken, schreeuwt het leger om oorlog. Met name de officieren van het regiment gendarmes zijn grote voorstanders van een nieuwe oorlog. Deze kliek komt bijna dagelijks ten huize van Josephi ne von Carayon bijeen om over een eventuele oorlog te praten. De meest gewaardeerde gast is ritmeester Schach. Hij is voor velen het toon beeld van de volmaakte Pruisische of ficier. De ritmeester, bijzonder ijdel, leeft in een zeer goede verstandhouding met de gastvrouw Josephine. Wanneer tij dens een bijeenkomst prins Louis Fer dinand hoog op geeft over de dochter van Josephine, wordt de ij delheid van de ritmeester zo geprikkeld, dat hij besluit ook een poging bij de dochter te ondernemen. Wanneer zijn vrienden dit vernemen drijven zij de ritmeester in een hoek door hem te dwingen met deze niet adellijke juffrouw te trouwen. Voor Schach betekent dit het einde van zijn carrière: er blijft geen andere uitweg over dan de dood. DEN HAAG „Verbind de Eurovisielanden met elkaar via de wereld ruimte". Een groep van 130 ondernemingen zal dit volgende week in Rome voorstellen aan de Europese ministersconferentie, die zal zijn gewijd aan het streven naar oprichting van één groot Europees ruimtevaartorgaan. De groep die werkt onder de naam Eurospace tezamen twee miljoen werknemers begeleidt het voorstel met een studie van het directe nut voor ons werelddeel van een Europees net van verbindingskunstmanen. Euro space stelt voor zo'n net te laten exploi teren door een internationale organisa tie. Het zou de bestaande verbindingen van Europa achttien landen, 75.000 km straalzender- en kabelnet kun nen aanvullen en gedeeltelijk vervan gen. Het voorstel voorziet ook in de opne ming van Afrika in het gebied, dat door de Europese communicatiekunstmanen zou moeten worden bestreken. Voortvarendheid is volgens Eurospa ce wel gewenst, want in 1969 gaan de internationale onderhandelingen over de definitieve vorm van een wereldnet van communicatiekunstmanen de slot fase in. De voorlopige regeling vervalt op 31 december van dat jaar. Zij is in dertijd door vijftig landen vastgesteld. De details van het plan van Eurospa ce worden pas in de komende herfst gepubliceerd, wanneer alle betrokken regeringen het bestudeerd kunnen heb ben. Al wel is duidelijk dat Eurospace de regeringen in het bijzonder wijst op de grote betekenis in de naaste toe komst van een net van verbindings kunstmanen voor het Europese tele foon-, telegraaf-, en telexverkeer. Het belang van de Europese indus trie bij een net van kunstmanen en de bijbehorende grondstations de cen trale ogen en oorschelpen, die met de satellieten samenwerken is niet ge ring. Eurospace, waar bij ook Philips, Fok ker en een grote Nederlandse bankin stelling zijn aangesloten, pleit niet al leen voor de uitvoering van belangrijke ruimtevaartprojecten, maar ook voor de uitvoering van plannen, die de tech nische en industriële achterstand van Europa op Amerika kan helpen verklei nen. Vooral dergelijke projecten kun nen volgens Eurospace het tempo van de industriële groei helpen verhogen. Financiering van een kunstmanennet is volgens Eurospace mogelijk zowel door de regeringen van de Europese landen als door de overheden en par ticuliere instellingen gezamenlijk. Dat laatste schijnt te duiden op een bereid heid bij leden van de groep onderne mingen om geld te steken in het pro ject. UTRECHT In het goud- en zilver- museum „Keur en Ambacht" in Utrecht is een tentoonstelling geopend van Italiaanse medailles en plaquettes van de vroege Renaissance tot de late Barok. De expositie werd geopend door dr. P. M. Antici, Charge d'Affaires aan de Italiaanse ambassade. De medailles en plaquettes zijn af komstig uit verschillden musea in Italië (Venetië, Rome, Rimini, Padua, Ferra, Modena, Bologna). Het werk van de Italiaanse edelsmeden heeft een grote invloed gehad op de ontwikkeling van de penningkunst in de Lage lan den. Het feit dat er een toenemende be langstelling in ons land bestaat voor munten en penningen is onder meer aanleiding geweest deze expositie te or ganiseren. Behalve de Italiaanse rege ring verleende ook het Prins Bernhard- fonds medewerking aan deze tentoon stelling. De expositie duurt tot 31 au gustus. HILVERSUM I. 18.00 Met band en plaat voor u paraat semi-klassieke en moderne muz. (opn). 18.55 Op het woord af, praatje. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 RVU Muzikaal Spectrum, door Klaas A. Posthuma. NRU: 20.00 Grens post: Informaties voor en over vakan tiegangers. 22.25 Humanistisch Verbond. Kort commentaar, onder redaktie van en uitgesproken door Th. Polet, 22.30 Nws. 22.40 Oude madrigalen en mod. orkestmuz. (opn). 23.20 Radiorama: veertiendaags mini-magazine. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II 19.00 Help: lichte grammofoonmuziek 19.30 Lezen en schrijven: letterkundig programma. 20.00 Nws. 20.05 Gewoon anders. 20.30 Licht instrumentaal kwar tet. 20.45 Het waaien van de Geest, le zing (1). VARA: 21.00 Klassieke orkest werken (gr.). 22.20 Nabeschouwing Ron de van Frankrijk 1967. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 prettig weekend: licht pla- tenprogramma. 23.55-24.00 Nws. familieprogramma, j dio voor tieners. 17.00 Carionca: ra- NEDERLAND I NTS: Eurovisie: Tussen 15.30-16.15 uur: Reportage Ronde van Frankrijk 1967. 18.45 De Minimolen. 18.50 Journ. STER: 18.55 Reclame. AVRO: 19.00 Van Klik tot kluiver: overzicht van de oernederlandse scheepsbouwtradities. 19.30 Kolonel Hogan's Helden, TV-film. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Jour naal en weeroverz. STER: 20.16 Recla me. AVRO: 20.20 AVRO's Televizier. 20.45 The Saint: De Saint helpt een handje, TV-film. 21.35 Knokke Song Festival '67: Nederlandse ploeg-Duitse ploeg. NTS: 22.35-22.40 Journ. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reclame. KRO: Hazel, TV-film. 20.30 De geschiedenis van ritmeester Schach von Wuthenow, TV-spel. (Ba varia produktie). 21.50 Onze man in Washington. STER: 22.10 Reclame. NTS 22.15-22.30 Journ. HILVERSUM I KRO 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord, lezing. 7.15 StereoPianoreci tal: moderne muziek. 7.30 Nws. 7.32 Geestelijke liederen (opn.). 7.55 Over weging. 8.00 Nieuws. 8.10 Djinn: gevar. progr. (8.30 Nws. 8.32-8.45 Touring- club: vakantietips; 9.35 Waterstanden) 12.25 Marktberichten. 12.27 Mededelin gen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Overheidsvoorlichting: Spaar- zinnigheden. Een programma over de vele „handige en verstandige manie ren waarop u kunt sparen. Vragen van luisteraars worden beantwoord door de heer Coen Van Hoewijk, hoofd van de Stafafdeling Externe Betrekkingen van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. 12.50 Zonder grenzen: een rubriek over missie en zending. 13.00 Vliegende schijven: verzoekpla ten voor de militairen. 14.00 P. M. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gramm. muz. VPRO: 7.55 De ze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.10 Lich te gramm. muz. (8.30-8.35 Van de voor pagina, persoverzicht). 9.40 Fanfareor kest. 10.00 Z.O. 13$, gevar. program ma (om 11.00 Nws.). 12.15 Welkom Afrika: reisreportage (1). 12.27 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Actueel sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.00 Nws. 13.10 VARA-Varia. 13.15 Lichte gramm. muz. voor teenagers. 14.15 Programma voor twintigers. 14.55 Radio Jazz Magazine. 15.30 Ikke, een geluidscollage. 16.00 Nws. 16.02 Oost- europese kroniek. 16.20 Een wereld vol zang en dans: Licht gevar. muziekpro gramma (opn.). 17.05 Amateursprogr. 17.30 Radioweekjournaal. HILVERSUM III NCR :V9.00 Nieuws. 9.02 Klassieke muziek (gr.). 10.00 Nws. 10.02 Opera - fragmenten (gr.). 11.00 Nws. 11.02 Hil versum 3-vertissement. 11.30 Leger des Heilsmuziek. 12.00 Nieuws. 12.02 Weg wijzers, wenken en wetenswaardighe den voor een vrolijke vakantie in eigen land. 13.00 Nws. 13.02 Tienerama (14.00 Nws.). 14.30 Ramblers Radio Reprises. 15.00 Nws. 15.02 Live! modern Ameri kaans amusement. 15.30 Toernee: mu zikale zwerftocht (16.00 Nieuws). 17.00 Nws. 17.02-18.00 Sportshow: sport en lichte muziek. VRIJDAG 7 JULI 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. v. gis teren). 10.20 Blijspel. 11.50 Film. 12.00- 13.30 Act. 13.50-13.55 Nws 14.00 Inter nationaal tennistournooi op Wimbledon (Eurovisie). 16.45 Film. 17.05 Program ma voor jonge meisjes. 17.55 Overzicht van de middagprogramma's van de ko mende week. 18.00-18.05 Nws. (Regio naal progr): NDR: 18.05 Act. 18.19 Das Freitagsmagazin. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 Film. 19.59 Programma overzicht. WDR: 18.05 Nws. uit Nordr- hein-Westfalen. 18.10 Jeugdprogramma. 18.25 Hier und Heute (I). 18.50 Voor de kinderen. 19.00 Hier und Heute (II). 19.10 Film. 19.40 Volksliedjes). 20.00 Journ. en weerbericht. 22.00 Filmrepor tage van de Tour de France. 22.10 Re portages uit Bonn. 22.25 Die Cocktail party, toneelspel. 0.30 Nws. DUITSLAND II 17.30 Eurovisie: reportage van de Tour de France. 18.05 Weerbericht voor vakantiegangers. 18.10 Nws. en weerbe richt. 18.20 Act. en muz. 18.55 Eine zu- viel in Tourlezanne. film. 19.27 Weer bericht. 19.30 Nws. en thema van de dag. 20.00 Die Kamera, tv-spel. 21.15 Cabaretprogramma. 21.45 Opium, film. 22.15 Nws., weerbericht, thema van de dag en weerbericht voor vakantiegan gers. 22.45 Internationale Tenniskam pioenschappen op Wimbledon (Eurovi sie). siiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii 19. Tegen de morgen, toen het wonderbaarlijke mid del bijna geheel uitgewerkt was, was onze vriend al zo klein geworden dat hij bijna niet terug te vinden was. Tekko zelf had van de netelige toestand waarin hij zich nu bevond echter nog niet 't minste besef en sliep rustig verder. Wel kreeg hij het zo langzamerhand een beetje erg benauwd want 't dek begon zwaar op hem te drukken en bovendien was de wellen slaapmuts bij na geheel over hem heen gezakt. Zo kwam het dat hij op een geg ven moment bijna stikte en met een schok wakker werd- „Pfffft wat heb ik het warm! Ik stik bijna!" blies Tekko en hij probeerde zich op te richten. Maar dat viel niet mee, want hij lag nu geheel bedolven onder een laag wol zo dik als hij zelf. „Help!" Waar ben ik? Ik stik!" schreeuwde Tekko, die nu opeens klaar wak ker was en zijn omgeving niet meer herkende. „Ik droom! Ik wil eruit! Help! Er is iets vreselijks ge beurd!!" Nu, daar had onze vriend gelijk in. Er was inderdaad iets vreselijks met hem gebeurd, en nog wel iets dat niet één, twee, drie te verhelpen was. Met veel krachts inspanning wist hij eindelijk overeind te komen en moiezaam wurmde hfl zich onder de wolberg uit. En daar stond Tekko dan als een heel klein poppetje mid den op zijn hoofdkussen en hij wist niet wat hij er van denken moest. Mibsm t~dum.'.ta minim mini nu iiiiii AMSTERDAM De koplopers van woensdag moesten gisteren op de Amsterdamse effectenbeurs enige afkoe ling ondergaan. Zo was Koninklijke Zout 25 punten lager en Zwanenberg ruim ƒ6. Wessanen verspeelde twintig punten. Utrechtse Asphalt zette de op mars, die enkele weken heeft geduurd, om in een even grote daling. De Chemische Fabriek Naarden trok evenwel onverdroten verder met nu een winst van 20 punten. Ook Aniem was weer hoger evenals Centrale Sui ker, Dagra en Key en Kramer. Broca des en Gist waren in herstel. Leeuwar der Papier zette het herstel voort. Van de. bieraandelen waren Heineken en Drie Hoefijzers vast. In reactie waren Bensdorp en Rommenhöller. De scheepvaartsector was druk en op nieuw aan de vaste kant, met name voor Oostzee, Van Ommeren en Konink lijke Boot. Laatstgenoemde trok ruim 5 punten aan. KLM steeg 1. Ook de cultures waren hier en daar iets hoger. De internationale fondsen hadden weer een zeer rustige dag met nauwe lijks veranderingen in het koersniveau. Olies waren goed prijshoudend, Philips en Unilever 50 cent hoger. AKU moest iets terug. Hoogovens voegden nog eens bijna 1 aan de koers toe. De staatsfondsen waren hier en daar opnieuw luier, maar de leningen Ge- meentenbank konden zich enigszins herstellen van de zware verliezen van woensdag. De handel bleef beperkt. Kon. Olie 125,70—126 en 126, Unilever 90,60 en 90,50, Philips 90,50. H.V.A. ƒ22.500; A.K.U. st. 505; Deli 385; Hoogovens 6.185 Philips 10.968 Unilever 97.150 Kon. Petr. 16.645 Hol land-Am. Lijn ƒ52.400 K.L.M. st. 568; Kon. Boot ƒ168,500; Nievelt 71.200; Scheepv. Unie 81.000 Bührmann 48.900 Centr. Suiker 45.900; Van Gelder 101.500 Heineken 41.400; Kon. Zout 454.500; Ned. Kabel 14.000 E.M.S. oude 5.983. NIEUWE 2.443 st. Ver. Mach 35.300; Zwanenberg st 5.804; H.B.U. 24.800. Van onze redactie financiën BUSSUM. Lage opbrengstprijzen van cacaoboter en cacaopoeder hebben vorig jaar de stijging in de geldomzet van Bensdorp Internationaal beperkt tot 3,6 pet. Het geconsolideerde netto resultaat kon niet worden gehandhaafd op het hoge peil van 1965. In 1966 boek te het concern een winst van 1,30 miljoen, nadat deze in het voorgaande jaar een sprong had gemaakt van 0,95 miljoen naar 1,94 miljoen. Het resultaat werd vorig jaar on gunstig beïnvloed door diverse facto ren: 1. Door de verhuizing van de flabriëk van Blooker van Amsterdam naar Bus- sum ontstonden in Amsterdam uitloop- verliezen die ten laste van de exploita tierekening werden gebracht. Boven dien waren de aanloopverliezen in Bus- sum groter dan werd verwacht. 2. In Duitsland en Oostenrijk moesten grote bedragen voor reclame worden uitgegeven, o.m. door de invoering van een nieuw artikel. 3. Voor het bedrijf in Bussum moest ten behoeve van contracten in cacaobo nen en cacaoboter voor 1967 een voor ziening worden getroffen. De verwachtingen voor 1967 zijn niet hoog gespannen. Het gemiddelde prijsniveau van de produkten is belang rijk lager geworden. Bovendien zal het zeer moeilijk zijn de hogere grondstof- fenprijzen en stijgende kosten op kor te termijn door te berekenen in de ver koopprijzen. In 1966 behaalde het concern een ex ploitatieresultaat van 7,74 miljoen te gen 7,30 miljoen in 1965. Met afschrij vingen was 2,65 (v.j. 2,56) miljoen gemoeid en met belastingen 2,88 3,06) miljoen. Daarna zou de winst toch nog hoger zijn uitgevallen dan in 1965 als niet 906.388 aan de vorzie- ningen was toegevoegd, terwijl in 1965 270.641 uit de voorzieningen vrij viel. De investeringen beliepen vorig jaar 4,36 miljoen. Vooral in Bussum was veel geld nodig voor de nieuwbouw. Hier zijn in 1967 nog aanvullende in vesteringen nodig voor automatisering van de produktie. Het kapitaal van de Bussumse dochteronderneming is ge bracht van 2 miljoen op 5 mil joen. éVan onze redactie financinë ROTTERDAM De resultaten van Vlismar zijn in 1966 vooral teruggelo pen door het aanzienlijke verlies dat de dochteronderneming Straatsteenfabriek Nederhemert heeft moeten incasseren. Dit bedrijf had te kampen met aanloop kosten van de nieuwe fabriek, extra afschrijving op de oude fabriek en een daling van de verkoopprijzen. Het geconsolideerde exploitatieresul taat liep terug tot 553.026 (v.j. 902.572). De totale inkomsten beliepen 1,61 1,30) miljoen. Na aftrek van algemene kosten en afschrijvingen van in totaal 1,32 0,60) miljoen en be lastingen van 45.670 88.769) resteer de een nettowinst van 243.203 606.849). Verwacht wordt dat het ge consolideerde resultaat over 1967 ver der zal dalen. Vlismar heeft het belang bij Pak- huismeesteren, als gevolg van een emis sie, vergroot met nominaal 179.300 te gen 300 pet. en bezit nu een pakket van 1,97 miljoen nominaal. Pakhuismeeste- ren heeft over 1966 een dividend van 19 pet. uitgekeerd, waarvan 5 pet. uit de agioreserve. De hieruit voortvloeiende bate van 263.487 komt ten gunste van 1967. AMSTERDAM, 6 juli Londen 10.041 —10.05; New York 3.60è—3.601; Montreal 3.33A—3.3311; Parijs 73.41 73.46Vi; Brussel 7.25s/<7.26V«; Frankfort 90.09 90.14; Stockholm 69.84—69.89: Zürich 83.29 83.34VsMilaan 57.68457.734; Kopenhagen 51.98%—52.03V»; Oslo 50.371 —50.42%; Wenen 13.96 V<—13.97 V«; Lis sabon 12.54—12.551/*.

De Vallei | 1967 | | pagina 2