Kunstmest belangrijk anti-hongerwapen Zomeruitverkoop is niet spectaculair Massa roet bedolf man Geniet menig maal met tnmaat Booreiland liep zonder nukken van stapel Guinee stelt ons land voor aanhouding van delegatie aansprakelijk Zes hectaren natuurgrond verbrand Prins Bemhard opende in Pernis fabrieken van Mekog-Albatros ciüSf* Kleuter viel in tank met hete olie Kapitein zit in Polen straf uit Huis voor blinde bejaarden Broers met auto uit de bocht Schipper dood na aanvaring Werf te Lobith kreeg uit Mexico een mil j oenenorder Postzakken bij ruzie het water in Tricht oude... of jonge... klare is toch maar je ware! Kleine gemeenten Soldaten komen een half uur slaap tekort ANDERE FABRIEKEN CONCURRENTIE VERENIGDE M ITOERISTENBEDRUVEN n.v. DRIE MAANDEN VOOR EEN BRUTALE MOND Ton overschreden bij Rampenfonds TORENHOOG Jongen probeerde agent te wurgen karnemelk: koele drank, frisse drank, blanke drank, zomerdrank DOOR VOORZICHTIG INKOPEN WEINIG VOORRAAD KOOPJESZELDZAAM RUSTIG BEELD VERLENGING Vraag uw groenteman naar de gratis folder vol handige,feestelijke, hartige tomaatmogelijkheden VRIJDAG 7 JULI 1967 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „In het jaar 2000 kunnen zes miljard mensen op de aard bol voldoende worden gevoed als elke boerderij voldoende kunstmest ter be schikking staat". Dit zei prins Bem hard gisteren bij de opening van een aantal kunstmestfabrieken en een am- moniakfabriek op het terrein van Me kog-Albatros in Pernis. De Prins deed een beroep op de kunstmestf abrikan ten de produktie voor dit doel zo hoog mogelijk op te voeren. Hij gaf echter grif toe dat het niet alleen 'n vraagstuk van produktie- verhoging was, maar ook een van poli tiek van financiën en van economie in de ontwikkelingslanden. Het zal aan de fabrikanten in Pernis niet liggen. Prins Bernhard opende gisteren voor hen een van de grootste fabrieken voor ammoniak (grondstof voor de kunstmestfabricage) ter wereld met een capaciteit van driehonderddui zend ton per jaar. Voor de ammoniakfabriek is een apar te naamloze vennootschap opgericht, waarin behalve Mekog-Albatros ook hun grootste concurrent op de wereld markt van kunstmest, de Duitse Badi- sche Aniline und Soda Fabrik, voor de helft deelneemt. Iéder voor zich willen zij zo goed koop mogelijk over de grondstof ammo niak beschikken maar de goedkoopste produktie was alleen mogelijk met een fabriek die de dubbele hoeveelheid pro duceert die elk van de kunstmestfabri- kanten nodig heeft. Toen besloot men tot deze unieke sa menwerking, waarbij de Nederlandse partners uit de ammoniakproduktie ter plaatse in Pernis kunstmest maken en de Duitsers de ammoniak verder ver werken in een nieuwe fabriek in Ant werpen. Twee speciaal gebouwde bin- nenvaarttankers onderhouden hiertoe een beurtdienst tussen Pernis en Ant werpen. Op haar beurt wordt ammoniak weer uit aardgas gemaakt. De fabriek ver bruikt hiertoe per dag 1,2 miljoen ku bieke meter. Met de ammoniakfabriek werd tege lijkertijd een handvol andere fabrieken voor verschillende soorten kunstmest op het terrein in bedryf gesteld. De totale produktie van het Nederlandse concern werd daarmee vergroot van één tot anderhalf miljoen ton per jaar. Of het nog tot verdere uitbreiding zal komen is niet bekend. De maat in Ne derland is „vol", omdat we ongeveer aan de top staan bij het kunstmestge- bruik in de wereld. De Wereld Voedsel Organisatie heeft weliswaar becijferd dat er reeds in 1980 driemaal zoveel kunstmest op de wereld nodig is als nu, maar steeds meer ontwikkelingslanden willen de kunstmestfabricage in het ei gen land tot stand zien te brengen. Om daarbij in de pas te lopen nemen Me kog-Albatros nu al deel in kunstmestfa- brieken op Jamaica en in Kenia. Een van de beweegredenen is dat kunstmest een gewichtig produkt is met hoge transportkosten. Niettemin is de situatie van de fabrieken in Pernis door de nabijheid van de Rotterdamse haven met de vele lijndiensten zo gunstig, dat ze zelfs tot in India kun nen concurreren tegen kunstmestfabrie- ken rond de Perzische Golf, die ammo niak verbruiken welke uit aardgas ge wonnen wordt, dat slechts een tiende deel kost van wat in ons land voor aardgas wordt berekend. ADVERTENTIE IN HEERLIJK HARDERWIJK IS EEN DOLFIJNE DAG NIET ZO DUUR vv, v- entree Dolfinarium inclusiefVeluwe- strand, speeltuin en theehuis slechts I f 2.50, kinderen t/m 12 jaar f 1.50. I Zonder Dolfinarium volwassenen fl.-, I kinderen f 0.60. I Dolfinarium I demonstraties dagelijks om .10.00, 1 12.00, 14.00, 16.00 en 17.30 uur. I (demonstratie om 10.00uur vervalt op I zondag). I Veluwestrand breed en schoon met een I zee zonder getij en stromingen. Gratis I wisselcabine. 1 Speeltuin één van de grootste in Europa. I Vanaf het strand vrij toegankelijk. 1 Theehuis met zonneterrassen. Alle eon- J sumpties. Gewone prijzen. Rondvaart van ca. 60 minuten langs de Zuiderzeewerken in vol bedrijf. Vertrek elk heel uur. Prijs f 2.. kinderen t/m I 12 jaar <1.25. ALLE ATTRACTIES OOK OP ZONDAG Boulevard - Harderwijk-Tel. 03410-2569 Prins Bernhard heeft donderdag in Pernis de nieuwe chemische fabrieken van de Verenigde Kunstmestf abrieken Mekog-Albatros geopend. Op de foto stelt de prins door het overhalen van een handel de fabriek in werking. Links de di recteur van de VKF, ir. J. H. Velders. ROTTERDAM Aan boord van de In de Tweede Petroleumhaven te Rot terdam liggende binnentanker „Pam 22" heeft zich donderdag een ongeluk voorgedaan, dat het leven heeft ge kost aan de kleinzoon van de schipper, de 3-jarige Johan Stremme. Tijdens het laden van het schip viel het jongetje door een mangat in een van de scheepstanken, waarin op dat moment anderhalve meter stookolie van 71 graden C. stond. Toen men erin was geslaagd het jongetje uit de tank te halen, bleek hij te zijn overleden. ROTTERDAM Kapitein Karei van der Plas (38) uit Katwijk, die twee we ken geleden in de Poolse havenstad Szczecin werd gearresteerd, moet zijn straf uitzitten. Het tweede beroep, dat de advocaten bij de rechtbank had den ingediend, is verworpen. Hij was veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf. Hoewel kapitein Van der Plas nu al veertien dagen wordt vastgehouden, is er officieel nog steeds geen reden voor zijn arrestatie opgegeven. Uit de schaarsê berichten kan slechts worden afgeleid dat hij zich als kapitein van de kustvaarder Spes verontwaardigd heeft getoond over de tegenstrijdige or ders, die hij van de havenautoriteiten in Szczecin kreeg. Hij zou steeds opnieuw opdracht heb ben gekregen zijn schip te verhalen. Kapitein Van der Plas gaf uiteindelijk, voor ieder in het havenkantoor ver staanbaar, zijn mening over de gang van zaken. Teruggekeerd aan boord, werd hem gevraagd het havenkantoor op te bel len. Bij de telefooncel werd hem de weg versperd door een soldaat, die hem mee nam. Dit betekende, dat ka pitein Van der Plas was gearresteerd. ZEIST Op initiatief van de lande lijke stichting tot behartiging van de belangen van werkende en bejaarde blinden, gevestigd achter Sint Pieter te Utrecht, is aan de Boulevard in Zeist een centrum voor blinde bejaarden ge bouwd, dat donderdag officieel werd geopend door de commissaris van de koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van San- denburg. Het tehuis biedt plaats aan bijna 90 gehandicapte bejaarden en een staf van verzorgende en verplegende perso neelsleden. De wachtlijst voor het cen trum, dat wordt geëxploiteerd door de Stichting Nederlands Tehuis voor Blin de Bejaarden, telt inmiddels circa 100 gegadigden. Er bestaan nu reeds plannen om het centrum dat de naam „Finsprong" (genoemd naar een Zweeds kasteel) heeft gekregen in de toekomst een uitbreiding te laten ondergaan. Het stichtingsbestuur heeft grenzend aan het terrein van „Finsprong" een stuk bos van 2 1/4 ha kunnen kopen dat voorlopig dienst doet als recreatiege bied voor de bejaarde bewoners van het tehuis. HOORN Donderdagmiddag om streeks half zes is de 32-jarige C. N. P. Peerdeman, afkomstig uit Amster dam, bij een ongeluk op de E-10 bij de afrit naar Hoorn verongelukt. De man raakte door te hoge snelheid met zijn auto uit de bocht. Zijn broer, die bij hem in de auto 2at, is met verwon dingen in het Sint Jansgasthuis te Hoorn opgenomen. Op de provinciale weg Chaam - Ulvenhout, in de gemeente Nieuw- Ginniken, is donderdagmiddag een 24- jarige in Borgerhout (België) wonende 'n werkende Marokkaan om het le ven gekomen. Hij nam met zijn brom fiets de bocht te wijd en botste fron taal tegen een Belgische trekker met oplegger. De 22-jarige F. Klippelaar uit Nieu- wenhagen is donderdagmiddag in Brunssum bij een verkeersongeluk om het leven gekomen, toen een voor zijn motor rijdende vrachtwagen plotseling linksaf sloeg. De motorrijder kon de vrachtwagen niet meer ontwijken en reed in volle snelheid tegen de laad bak op. In Alphen aan de Rijn is donderdag middag, de bijna driejarige Yvonne Irma Erades uit Leiden om het leven gekomen. Het kind, dat in Alphen lo geerde, is plotseling de straat opgelo pen en daar overreden door een perso nenauto. ROTTERDAM Op de Nieuwe Maas ter hoogte van de Eemhaven, heeft zich donderdagavond een aanva ring voorgedaan, waarbij de schipper van het binnenschip „Vios", de 40-jari- ge D. Westerhout uit Ameide, om het leven is gekomen. Het ongeluk gebeurde, toen de ,Vios" van de rivier de Eemhaven wilde binnenvaren. Deze manoeuvre, die volgens de Rotterdamse politie niet helemaal vlekkeloos verliep, maakte dat het scheepje van achteren werd aangevaren door het Engelse m.s. .Sugar Carrier" van 6358 b.r.t., een schip dat op weg was naar zee. De „Sugar Carrier" raakte daarbij met grote kracht het stuurhuis van de „Vios", waarin op dat moment schip per Westerhout als enige opvarende aan het stuurrad stond. Mensen van de Rotterdamse rivierpolitie slaagden erin de schippen van de in zinkende toestand verkerende „Vios" te halen, maar in het Havenziekenhuis bleek, dat hij aan zijn verwondingen was overleden. De 29-jarige Duitse matroos G. Heuer uit Bremen is de afgelopen nacht in Rotterdam verongelukt, toen hij zich via een loopbrug aan boord v n zijn schip, het m.s. „Heluan", wilde begeven. Men vermoedt, dat hij door de duisternis misstapte en van een hoogte van elf meter op een stalen dokvloer viel. Bij aankomst in het Zuiderziekenhuis bleek de man te zijn overleden. DEN HAAG (ANP) Op het giro nummer van het Nationaal Rampen fonds 9575 zijn gisteren 1253 nieu we giften binnengekomen voor hulpver lening aan de slachtoffers van de wind hoos van zondag 25 juni. Het totaal binnengekomen bedrag is nu 135.190,24 gulden. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben een bedrag aan het fonds geschonken. Van onze scheepvaartredactie LOBITH De scheepswerf „De Hoop" in Lobith heeft van de Mexi caanse nationale oliemaatschappij op dracht gekregen voor de bouw van drie zeesleepboten, elk van 4000 pk. De schepen, die ieder vijf miljoen gulden kosten, moeten volgend jaar au gustus gereed zijn. Zij zullen voorname lijk worden gebruikt voor het versle pen van boorschepen, die voor de kusten van Mexico naar olie zoelen. Het is niet de bedoeling dat de Mexica nen met deze sleepboten de zeesleep vaart gaan bedrijven. Het bouwcontract zou vandaag in Lo bith worden getekend door dr. J. R. Heroles, de Mexicaanse minister voor de olie-industrie. Zijn regering heeft intussen ook belangstelling getoond voor bevoorradingsschepen, zoals die door Smit-Lloyd worden gebruikt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Guinese regering stelt de Nederlandse regering civel- rechtelijk verantwoordelijk voor aan houding van de Guinese delegatie naar de Uno door Ivoorkust, aangezien ze aandeelhoudster is van de KLM. Dat is het antwoord op het telegram dat de Nederlandse regering naar Gui nee heeft gestuurd en waarin ophelde ring werd gevraagd over het vasthou den van vier Nederlanders in de hoofdstad Conakry. Zoals gemeld was de Guinese delega tie aan boord van een vliegtuig van de K.L.M., dat door het slechte weer moest uitwijken naar het vliegveld van Abidjan in Ivoorkust. De delegatie werd gearresteerd als tegenmaatregel tegen de veroordeling van een aantal vissers uit Ivoorkust in Guinee. Het is met dat al in Den Haag nog altijd niet duidelijk wat Guinee met de gijzeling van de Nederlanders denkt te bereiken. De Nederlandse regering be raadt zich over de stappen, die zij nu moet doen Intussen is op het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag de brief binnengekomen, waarin de in Bonn ze telende Guinese ambassadeur meldt dat hij niet naar Den Haag zal komen om over de gijzelingskwestie te praten. De K.L.M. heeft met haar vier gegij zelde employés in Conakry geen contact meer kunnen krijgen. „De hele kwestie ligt nu op het diplomatieke vlak", al dus de K.L.M. Van een onzer verslaggevers GOUDA Verscheidene inwoners van Gouda kregen vanmorgen post be zorgd, die er wat verfomfaaid uitzag. De stukken hebben in het water gele gen van de gracht langs de Peperstraat. Een ruzie woensdagavond laat tussen enige bezorgers van de P.T.T. en een 27-jarige chauffeur, die waarschijnlijk iets te veel had gedronken, is daarvan de oorzaak. De chauffeur maakte zich op een gegeven ogenblik zo boos, dat hij een wagentje met 29 postzakken dat achter het sorteergebouw van de P... stond, het water in duwde. De zakken met 75 kilo post werden meegesleurd door de stroom, die vrij sterk was door dat juist werd gespuid. De meeste zakken zijn later door de politie uit het water opgevist. Hoeveel post er precies verloren is gegaan staat niet vast. De stukken die konden wor den gered, zijn gedroogd en vandaag als nog bezorgd. De chauffeur is bekeurd. ADVERTENTIE Van onze scheepvaartredactie ROTTERDAM Het grootste boorei land ooit op een scheepshelling in ons land gebouwd, is gisteren bij de Rotter- damsche Droogdok Maatschappij te wa ter gelaten. De Sedneth I een reusachtig ge vaarte met een staalgewicht van ruim zesduizend ton gleed feilloos te wa ter. Het was een spannend ogenblik: booreilanden vertonen regelmatig nuk ken tijdens de stapelloop. Voor de tewa terlating van de Sedneth I bestond dan ook aan de boorden van de Nieuwe Maas een overweldigende belangstel ling. De Sedneth I is éér van de twee booreilanden die door de Nederlandse Zeebootmaatschappij bij twee Neder landse werven in opdracht zijn gege ven. De order voor de Sedneth II ging naar de werf Gusto in Schiedam. Ook dit eiland zal evenwel in hoofdzaak door de R.D.M. worden gebouwd omdat Gusto op dit moment tijd en ruimte tekort komt. De eilanden kosten samen 72 miljoen gulden. De Sedneth I is een diepdrijvend booreiland, een torenhoge constructie op vier en zeventig meter lange drij vers, die tot een bepaalde diepte in zee wordt afgezonken voordat het boren kan beginnen. Eilanden als deze wor den gebruikt op plaatsen waar de zee te diep is om er een platform, op te richten dat met poten op de zeebodem rust. Aangezien scheepshellingen niet groot genoeg zijn voor de bouw van dergelijke grote constructies, zal de drijvende Sedneth binnenkort in tweeën worden gesneden en zullen de ontbrekende secties er tussen worden gelast. Deze secties liggen al gereed in de grote montagehal van de R.D.M. Nog deze herfst binnen een jaar nadat de opdracht voor de bouw werd verleend zal de Sedneth I door de Shell worden ingeschakeld bij het zoe ken naar olie en gas. De eerste locatie zal vermoedelijk voor de Spaanse kust gelegen zijn. Van onze correspondent AMERSFOORT De achttienjarige varensgezel C. F. B. V. heeft gisteren geprobeerd een Amersfoortse politie agent te wurgen, die hem wilde opbren gen. „Ik maak je kapot", snauwde hij in de surveillancewagen de agent toe, terwijl hij hem zijn keel dichtkneep De chauffeur kon zijn collega nog juist ontzetten. De varensgezel werd opgebracht na een opstootje op de Amersfoortse Var- kensmarkt. O Benoemingen Tot voorzitter van het bestuur van de Stichting Zilveren Jeugdcentra is benoemd mr. K. B. Meyer Swantée (33). Hij volgt pater W. A. M. Alting von Geusau (O.F.M.) op, die is afgetre den wegens vertrek naar het buiten land voor studie-redenen. De nieuwe voorzitter is advocaat en procureur in Amsterdam en woont in Naarden. Voor maar 45 cent per echte liter en nog thuisbezorgd ook. De voorverkoop van de opruiming is gisteren op grote schaal gestart. Steeds meer zaken gaan aan voorverkoop doen, omdat de opruiming midden in de va- kantietijd valt. In Eindhoven en Helmond, waar de uitverkoop al een week ge leden officieel werd ingeluid, vinden vooral vakantie-artikelen enorme aftrek. In de zaken, die textiel verkopen zijn de voorraden nu niet zo groot als vorig jaar. In de meeste textielzaken is heel voorzichtig ingekocht. De zaken hebben leergeld betaald uit de situatie van vo rig jaar, toen ze met grote voorraden kwamen te zitten. Omdat deze winkels nu minder op gescheept zitten met hun stofjes, jur ken, jassen en colberts komen in de voorverkoop geen abnormaal lage prij zen voor. Ook bij de groothandel is minder voorraad, evenals bij de textiel industrie waar door de werktijdverkor ting de magazijnen niet volliepen. In Eindhoven en Helmond waar de opruiming op 29 juni inzette (in ver band met de fabrieksvakanties) is er een run ontstaan op vakantie-artikelen. Maar ook andere artikelen die bij dit seizoen passen, worden sterk gekocht. Voor heel veel zaken betekent dit, dat ze na 17 juli de deur voorlopig eigen lijk wel dicht kunnen doen, want het publiek zal dan helemaal verzadigd zijn met seizoenartikelen. Over het algemeen wordt verwacht dat zowel de voorverkoop als de oprui ming een rustig beeld zullen vertonen. Stukken anders dus dan bij de zomer- opruiming van vorig jaar, toen heel veel zaken hun voorraden spuiden met prij zen die er uit knalden. De terughoudendheid van de textiel zaken bij het inkopen, blijkt wel uit het slinken van de orderportefeuille van de textielindustrie. Die was in het eerste kwartaal van dit jaar twintig procent lager dan in dezelfde periode van 1966. Het orgaan van de textiel- bond „De Eendracht", dat dit cijfer geeft, meldt ook dat de orderportefeuil les van de kledingbedrijven dertig pro cent slechter gevuld waren dan vorig jaar. Een Benelux-delegatie is gisteren in Hongkong besprekingen begonnen over de verlenging van een overeenkomst, die de export' van katoenen artikelen naar Benelux beperkt. De uitvoer van katoenen hemden van Hongkong naar de Benelux mag volgens deze overeen komst in de eerste negen maanden van dit jaar niet meer dan 900.000 stuks zijn. ROTTERDAM De 24-jarige classi ficeerder Jan Vlasboom uit Rotterdam is gisterochtend in een silo aan de Rot terdamse Welplaatweg bedolven onder een massa roet. Toen de brandweer hem uitgroef bleek dat hij w'as gestikt. Hij was de wanden van de silo aan het schoonmaken. Daaraan kleefden nog tien ton roet. Toen hij lang wegbleef was zijn broer Hendrik een kijkje gaan nemen. Ook hij kreeg met de roetmassa te kam pen. Hij werd ernstig gewond. De brandweer kon hem nog redden. ADVERTENTIE kleine glaasjes, groot genoegen STEENWIJKERWOLD In de di recte omgeving van Steenwijkerwold, bij het dorp Scheerwolde, in een stuk woest natuurgebied, eigendom van de Staatsdomeinen, heeft een veenbrand gewoed, waardoor ongeveer zes ha na tuurgebied is verbrand. De oorzaak van de brand is volgens de politie van Steenwijkerwold nog niet opgehelderd, maar hij is mogelijk ont staan doordat het grondwater door de langdurige droogte momenteel 'n laag peil bereikt heeft en de bovenlaag kurkdroog is. De brand in het loofhout en het veen gaf een enorme rookontwikkeling waar van in de vakantiekampen in de buurt veel hinder werd ondervonden. De brand werd door de brandweren uit Steenwijkerwold, Steenwijk, Oldemarkt en Kuinre bestreden. Deze doordrenk ten de bovenlaag van het brandende veen met water, terwijl het grondwa terpeil door een gemaal in de omge ving werd opgevoerd. De brand was donderdagavond geblust. "Y^ijftig of honderd jaar geleden zou een ramp, als dié waardoor Tricht is getroffen, een stroom van filantropi sche oproepen in de kranten en van gif ten hebbe l veroorzaakt. In veel gevallen werd daardoor in de nood wel niet ten volle voorzien, maar hij werd toch voor een belangrijk deel gelenigd. In te genstelling tot deze gang van zaken in het verleden staat, dat juli anno 1967 van het bedrag van drie miljoen gulden dat na de uitkering uit het Nationaal Rampenfonds voör Tricht nog nodig is, slechts 56.000 gulden binnen is, zo schreef het „Algemeen Handelsblad" (lib.) woensdag. „Hiervoor zijn naar onze mening twee oorzaken aan te wijzen. Ne derland heeft zich in enige decennia ontwikkeld tot 'n welvaartstaat, die zijn leden door middel van 'n wijd vertakt stelsel van sociale wetge ving een veilig bestaan heeft ver zekerd. De Nederlanders. over tuigd van de plicht van de staat, voor hen te zorgen, gaan er bewust of onbewust vanuit, dat ook voor Tricht van regeringswege moet worden gezorgd. En de februari-ramp van 1953 in Zeeland? zal men vragen. Inder daad is toen bovenmate door het volk gegeven, maar de gebeurte nis van dat jaar vormde een uitzon dering. Het aantal slachtoffers en de schade waren toen buiten pro portie, en bovendien ging het te gen de aartsvijand van Nederland, de zee. Strijd tegen de zee raakt in ons volk diep gelegen sentimenten. In het algemeen echter zijn wij er aan gewend geraakt, dat de staat de taak van de filantropen in het verleden heeft overgenomen. De be lastingen zijn er dan ook naar, en men is van oordeel, dat het de staa1 is, die in de nood van Tricht inte graal behoort te voorzien. Ten tweede is de laatste tijd z vaak oen beroep op de barmhartif heidszin van het publiek gedaa dat er een zekere matheid is on staan. Hulp voor de Italiaar kunststeden, actie-Eten voor In- en hulp aan Israël hebben de goe geefsheid voor Tricht nadelig b' invloed. Het is er mee als met de straa collecten. Ook hier is het omgc keerde zich gaan voordoen van wa in de regel pleegt voor te komen namelijk niet hoe meer vraag, ho( meer aanbod, maar integendeel minder". Vfroeger was het vaak zo, dat een grote gemeente voor haar uitbrei ding het grondgebied van een aangren zende kleinere gemeente nodig had. Door de grotere invloed van de grote gemeenten bij de hogere bestuursorga nen lukte het meestal, die kleine ge meente te annexeren, zo schrijft het Algemeen Dagblad" (onafhan- hankel.). De laatste jaren zijn deze za ken minder eenvoudig komen te lig gen. De besturen van grote gemeenten zijn de laatste jaren tot de ontdekking gekomen dat het samenbrengen van honderdduizenden mensen in één ge meente niet enkel voordelen biedt. Bo vendien hebben steeds meer voormali ge inwoners van grote steden er iedere dag een uurtje autorijden of treinrei- zen voor over om na het werk te kun nen leven in de rust van een kleine plaats. Het blad schrijft: „Men zal omzichtiger moeten wor den met het opheffen van kleine ge meenten, want steeds meer blijkt dat de kleine gemeente voor het welzijn van de mens voordelen kan geven. Het doet ons genoegen dat ook minister Beernink genuanceerd ovpr deze zaak denkt. De middelgrote provinciesteden voe ren echter soms nog de ouderwetse annexatiepolitiek, onder het motief dat zij hun groeiend inwonertal niet kunnen huisvesten zonder 't grond gebied van de hun omringende klei ne gemeenten. Wanneer de 'buurge meenten dan aanbieden een deel van de inwoners uit de grote ge meente te huisvesten, wordt dit niet zelden afgewezen. Ook andere mo gelijkheden van samenwerking wor den soms negatief benaderd, hoe wel er kleine gemeenten zijn die be reid zijn hun bijdrage te gev^n aan centrale voorzieningen in de gro te buurstad, waarvan ook de omge ving profiteert. Wanneer de inwoners van kleine ge meenten duidelijk afwijzend staan jegens annexatie door een grote buurstad, dan kan men zich afvra gen of het recht volledig is gediend als men de betrokken inwoners niet bij de besluitvorming betrekt. Men kan zeggen dat dit reeds ge beurt via de gemeenteraad, die kan protesteren, maar die raad is niet gekozen om (mede) te beslissen over de opheffing van de gemeente. Het. is wellicht te overwegen om op andere wijze de burgerij te ho ren en het resultaat hiervan te be trekken bij de besluitvorming om een gemeente al dan niet te laten voortbestaan." DEN HAAG De bevelhebber van de landstrijdkrachten stelt een onder zoek in naar het tijdstip van opstaan bij de drieduizend dienstplichtigen van het depot artillerie in de legerplaats Ossendrecht. De vereniging van dienstplichtige militairen heeft geprotesteerd tegen het feit dat de daar dienstdoende mi litairen reeds om zes uur moeten op staan. Ondanks een circulaire van de be velhebber van de landstrijdkrachten, die inhoudt dat met ingang van 19 juni pas om half zeven de reveille be hoeft te worden geblazen, handhaaft de commandant, Kolonel Scheffer, het tijdstip van zes uur. Hij meent dat het ondoenlijk is zijn ondergeschikten op tijd te laten ont bijten als hij ze ook nog om acht uur op het werkappel wil hebben. ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 6