Olieblokkade Biafra treft Engeland Rantsoenering benzine dreigt KRONINGSFEEST IN TONGA Grote schat op 't spoor Dajan bezoekt Gaza-strook MINDER GELD VOOR DUITSE STRIJDMACHT Te weinig aandacht voor onderzoek in bedrijven Contact nodig tussen TNO en kleine bedrijven Mcnamara in Saigon O pompvers Stewardessen van de toekomst g Minister Thomas naar Nigeria Baby, week lang begraven, nog in leven ALLEMAAL IJS? Harmonisatie plan directe belasting E.E.G.-landen Leger naar 400.000 man Vermindering Westeuropese kolenproduktie Zilliacus in Londen overleden COMMISSIENEDERLAND LOOPT ACHTER Lief zijn voor Nasser Soekarno bezocht monument Weerrapporten uit Europa DREIGEMENTEN Regeringswijziging in Marokko BONNEN „BEDENKELIJK" DRIE MILJARD ACHTERSTAND Uw leverancier heeft pompvers Hengelo's voor u in royale beugels van 50 cl, 45 cl en pijpjes van 30 cl. GROTE KAPITALEN ZWARE LAST VRIJDAG 7 JULI 1967 LONDEN/LAGOS De Britse minister van Staat voor Gemenebestzaken, George Thomas, is naar de Nigeriaanse hoofdstad Lagos vertrokken om te proberen een olieblokkade ongedaan te maken, die Engeland tot rantsoene ring van de benzine zou kunnen nopen. Nadat de Arabische landen als ge volg van de oorlog met Israël de olie leveranties aan Engeland hadden ge staakt hebben nu de federale autori teiten in Lagos een belangrijke olie bron afgesloten door de blokkade van Oost-Nigeria, dat zich onlangs als de republiek Biafra heeft afgescheiden. Tien procent van de door Engeland ingevoerde olie komt daar vandaan. De regering in Lagos had vorige week al gedreigd de blokkade te zul len afkondigen als de gezamenlijke ontwikkelingsmaatschappij van Shell en B.P. en de Franse onderneming Safrap aan de regering van Biafra 70 miljoen gulden aan royalties zouden betalen, waarop de federale autoritei ten aanspraak maken. De oostelijke leider, luitenant-kolonel Ojoekwoe, die deze royalties heeft opgeëist, zou volgens welingelichte kringen een be drag van 2,5 miljoen gulden aangebo den hebben gekregen, maar het is niet bekend of hij daarmee akkoord is ge gaan of dat het geld al is overhan digd. Shell-B.P. heeft al laten weten dat het zijn produktie in het gebied heeft beperkt, aangezien er onvoldoende op- BRUSSEL De E.E.G.-commissie heeft by de Europese ministerraad een program ingediend voor de harmoni satie van directe belastingen. Het be treft hier voornamelijk maatregelen die nodig worden geacht in verband met de vrijmaking van het kapitaal verkeer, de vereiste herstructurering en concentratie van de ondernemingen binnen de gemeenschap en de ontwik keling van de concurrentie op het ge bied van de investeringen. Voor het kapitaalverkeer gaat het er volgens de E.E.G.-commissie om in ternationale dubbele belastingen op kapitaalopbrengsten"geheel op te hef fen en in principe alle omstandigheden van verstorende of discriminerende aard uit te schakelen, waardoor ab normale kapitaalbewegingen kunnen ontstaan, die de kapitaalmarkten van de gemeenschapslanden van elkaar geïsoleerd kunnen houden en de spaarneiging remmen. RABAT Een kabinetsverande ring in Marokko heeft gisteren geleid tot de benoeming van Mohammed Ben- hima, de voormalige minister van Openbare Weren, tot premier, tevens belast met economische aangelegenhe den. Koning Hassan II was sinds de invoering van de uitzonderingstoe stand in juni 1965 zelf regeringsleider. Haddou Chiguer volgt Mohammed Cherkaoui op als minister van Defen sie en Yahya Chefchaouni is in plaats van Benhima benoemd tot minister van Openbare Werken. Voorts is Ahmed Senoussi benoemd tot minister van Voorlichting in plaats van Majid Ben- jelloun, die minister van het koninklijk kabinet is geworden. ADVERTENTIE slagruimte is. Het Britse Lagerhuis heeft intussen gisteravond een wetsontwerp goedge keurd dat de regering de bevoegdheid geeft tot rantsoenering van de ben zine. De minister van Energie, Richard Marsh, verklaarde dat de distributie kaarten al klaar liggen, maar dat de regering nog niet van plan is de ben zine op de bon te zetten. Het wetsont werp was ingediend als voorzorgs maatregel. BELGRADO In Macedonië is een door de moeder begraven pasgeboren babv een week later levend boven aarde gebracht, zo meldt het Zuidsla- vische blad Politika. Het kind woog nog maar drie pond maar zal er vol gens de artsen bovenop komen. De moeder, een boerin, was op aan stichting van haar man met de baby uit een kraamkliniek weggelopen en had het kind in een veld begraven. Wantrouwige buren waarschuwden na een week de politie, waarna de vrouw tijdens een verhoor vertelde wat zij gedaan had. Het kind werd on- middelijk opgegraven en gaf, nadat het eerst dooa scheen, al spoedig weer levenstekenen. LONDEN Duikers van de Britse koninklijke marine hebben een gouden munt gevonden, die hun wellicht de weg zal wijzen naar een gezonken schat ter waarde van 2.500.000 pond sterling. De munt, die in 1704 geslagen is, is vermoedelijk van Portugese afkomst. Hij werd gevonden in een wrak bij de Scilly-eilanden. De duikers geloven het wrak gevon den te hebben van het marineschip „As sociation", dat in 1707 op thuisreis naar Plymouth in een dichte mist verging. Honderden matrozen en admiraal Sir Cloudisley - Shovell verdronken. Het oorlogsschip had o.m. tien kisten met gouden munten aan boord. De duikers hebben ongeveer veertig kanonnen op de zeebodem bij het wrak gezien en proberen er een naar boven te brengen. Belgische onderscheiding voor Walter Hallstein BRUSSEL (AP) Koning Boudewijn van Belgiëheeft dr. W. Hallstein, oud-voorzitter van de Commissie der Europese Economische Gemeenschap, de hoogste Belgische onderscheiding ge geven: de „Gr^nd Cordon" in de Orde van Leopold. Eerder deze week werden de verdiensten van Hallstein voor Euro pa beloond met een ere-doctoraat in de rechten aan de Universiteit van Ham burg. In Tonga is met grote luister de kro ning gevierd van koning Taufa Ahau. Drie pages met driekantige steek dragen de sleep van de koning, als hij zich gevolgd door koningin Mata Aho naar de kroningsplechtigheid begeeft. SIBEMA-VERKOOP. bel 04490-5055 (Van onze correspondent) BONN De Westduitse strijdmacht wordt waarschijnlijk ingekrompen van 460.000 tot 400.000 man. Ook zal het aantal wapens, die atoombommen kunnen vervoeren de StaTfighters en raketten worden beperkt. Dit is gisteren uitgelekt uit de marathonzitting van het Westduitse kabinet, dat zich al drie dagen beraadt over de financiële en economische sanering. Bij defensie zou per jaar op zijn minst twee miljard mark worden bezui nigd. De vermindering van de troe pensterkte zou bijna uitsluitend de landmacht betreffen. De verzwakking van de gevechtskracht zou men eniger mate willen opheffen door het oproe pen van meer dienstplichtigen voor her halingsoefeningen. Vele militaire deskundigen in Duitsland achten de inkrimping van de „Bundeswehr" bedenkelijk. Niet alleen vrezen zij een vermindering van de mi litaire veiligheid en van Duitslands poli tieke gewicht in de wereld, maar voor al ook een lawine van verdere vermin dering der Amerikaanse en Engelse troepen in de Bondsrepubliek. GENÈVE De Economische Com missie voor Europa (E.C.E.) van de Verenigde Naties verwacht, dat de produktie van harde kolen in Europa behalve in de Sovjet-Unie,in het derde kwartaal van dit jaar 125 miljoen ton zal bedragen tegen in hetzelfde tijd vak van het vorige jaar 128 miljoen ton. Door de vermindering van de industriële bedrijvigheid en door de concurrentie van olie en gas zal de vraag naar kolen waarschijnlijk met acht miljoen tot 127 miljoen ton ver minderen. De commissie raamt de koleiwoorraden in Europa voor eind september op 105 miljoen tegen een jaar tevoren 91 miljoen ton. In Engeland zullen de voorraden in 't derde kwartaal met 10 procent toe nemen, in België met zes procent en in West-Duitsland met bijna vier pro cent. In Frankrijk en Nederland zul len de voorraden verminderen. In W. Duitsland zal de produktie met negen procent verminderen, in Frankrijk met acht procent, in Nederland met 21 procent en in Joego-Slavië en Span je met vier procent. In België zal de produktie met drie procent toenemen. In Polen met twee procent en in En geland met één procent, zo verwacht de commissie. Ook gisteren zette het Westduitse ka binet de beraadslagingen voort over de maatregelen ter stimulering van de con junctuur en over besnoeiing van de so ciale voorzieningen. Bondskanselier Kiesinger stuitte nu op heftige te genstand van ettelijke van zijn mi nisters. Daardoor gaapte gisteravond in de begroting voor 1968 nog steeds het gat van drie miljard mark, dat moet wor den gedicht dooringrepen op het ge bied van de belastingen. Het kabi netsberaad, dat aanvankelijk twee da gen zou duren, zal daarom ook van daag, de vierde dag, nog moeten wor den voortgezet. Israels minister van Defensie, Mosje Dajan, heeft in Khan Yunis in de Gaza-strook een hospitaal bezocht waar hij sprak met gewonde Egyptische en Palestijnse militairen. De minister be zocht de Gaza-strook, om te onderzoe ken hoe de levensomstandigheden van de plaatselijke bevolking verbeterd kunnen worden. LONDEN Konni Zilliacus, die deel heeft uitgemaakt van de fractie der Britse Labour-partij in het Lager huis en dikwijls het buitenlandse be leid van zijn eigen partij heeft gegispt, is gisteren in de leeftijd van 72 jaar in een Londens ziekenhuis overleden. Zilliacus heeft 19 jaar tot 1939 gewerkt bij de afdeling voorlichting van het secretariaat van de Volken bond. Na de oorlog vestigde hij in het La gerhuis de aandacht op zich door zijn vele vragen naar aanleiding van het buitenlandse beleid van de regering. Zijn opvattingen werden echter niet al tijd door de Labour-partij gedeeld. Hij stond verscheidene keren op zeer ge spannen voet met de leiding van de Labour-partij en is een keer uit de party gestoten. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De kleine en middelgrote bedrijven in ons land geven in het algemeen te weinig uit voor eigen onderzoek- en ontwikkelingswerk. Bovendien maken dit soort ondernemingen veel te weinig gebruik van elders beschikbare kennis. Het gevolg van deze twee verschijnselen is dat er te wei nig technische vernieuwing in die bedrijven voorkomt. Tot deze gevolgtrekkingen komt de speurwerkcommissie van de Neder- landsche maatschappij voor nijverheid en handel in haar rapport: Het in dustriële onderzoek en ontwikke lingswerk in Nederland, waarin de tech nische vernieuwing in ons bedrijfsle ven een nationaal belang wordt ge noemd. Het Nederlandse bedrijfsleven, aldus het rapport, heeft in vergelijking met SAIGON De Amerikaanse mi nister van Defensie, McNamara, is vanmorgen per vliegtuig in Saigon aangekomen voor een bezoek van waarschijnlijk vijf dagen. In zijn ge zelschap bevonden zich onderminis ter van Buitenlandse Zaken Katzen- bach en de chef van de generale staf, generaal Wheeler. Zij werden op het vliegveld begroet door de Zuidviëtnamese minister van Defensie, generaal Cao Van Vien, de Amerikaanse ambassadeur Ellsworth Bunker en de Amerikaanse militaire bevelhebber in Zuid-Viëtnam, gene raal Westmoreland. In antwoord op vragen van journa listen zei McNamara dat o.a. beraad slaagd zal worden over de Ameri kaanse troepensterkte in Viëtnam en dat er plannen zullen worden opge steld voor de komende maanden. Aan zijn bezoek moest echter geen specia le betekenis worden toegekend. (China gaf intussen te kennen dat het een andere mening is toegedaan. De reis van McNamara zal volgens het persbureau Nieuw-China onge twijfeld uitlopen op een escalatie van de oorlog. Niettemin „hoe vaker hij (McNamara) naar Zuid-Vietnam reist, hoe dichterbij de dag is van de totale nederlaag van het Amerikaanse im perialisme", aldus Peking). ADVERTENTIE hengelc/s het buitenland „een zekere achterstand op de gebieden van technisch ontwikke lingswerk, van produktie en van marke ting." Van een Nederlandse achterstand met betrekking tot het wetenschappe lijk onderzoek, het fundamentele in dustriële onderzoek en het toegepaste industriële onderzoek is volgens de sa menstellers van het rapport geen spra ke. De commissie meent dat de overheid de technische vernieuwing in onze in dustrie kan bevorderen door het plaatsen van ontwikkelingsopdrachten bij de industrie, in navolging van de Verenigde Staten, Engeland en andere grote industrielanden. Ook zou de over heid het onderzoek en ontwikke lingswerk bij het hoger onderwijs kun nen stimuleren. De commissie noemt ook de wenselijkheid van het geven van verantwoorde stimulansen aan de industrie in de vorm van ontwikkelings kredieten, subsidies en belastingfacilitei ten. Alleen de vijf zeer grote Nederlandse ondernemingen Shell, Philips, Unile ver, AKU en Staatsmijnen steken volgens het rapport gunstig bij dit beeld af. Zij besteden voor onderzoek en ontwikkeling, ook in verhouding tot de Verenigde Staten, grote kapitalen. Dit blijkt ook uit de cijfers in het rapport. In 1964 gaven de „grote vijf" daarvoor samen 427,8 miljoen gulden uit. tegen alle overige grote bedrijven met elk meer dan 1000 man personeel samen 106,8 miljoen, de middelgrote be drijven samen 67,1 miljoen en de kleine bedrijven samen 46,3 miljoen. Duide lijker nog spreken de gemiddelde uitga ven voor onderzoek en ontwikkeling van die groepen per bedrijf: in guldens Grote vijf 85.500.000 Overige grote bedreven 750.000 Middelgrote chemische be dreven (500 tot 1000 man personeel) 750.000 idem (200 tot 500 man) 300.000 Overige middelgrote bedrij ven (500 tot 1000 man) 100.000 idem (200 tot 500 man) 50.000 Kleine bedrijven (minder dan 200 man) 20.000 Voor eigen onderzoek en ontwikke lingswerk is volgens de commissie per jaar minimaal 400.000 tot 800.000 gulden nodig. Kleine en middelgrote bedrijven die zich die hoge kosten niet kunnen veroorloven en zelfs 150.000 gulden, als jaarlijkse uitgave voor eigen ontwikke lingswerk, een te zware financiële last vinden, zullen veel meer dan nu ge beurt gebruik moeten maken van de diensten van bestaande speurwerkorga nisaties, zoals TNO. Aan die mogelijk heid moeten deze bedrijven volgens de commissie meer tijd, zorg en geld beste den. De commissie acht het verder nodig dat TNO zorgt voor betere contacten met de kleine en middelgrote bedrij ven. opdat die beter op de hoogte ko men <van de bestaande mogelijkheden tot verwerving van technische kennis en ervaring. Zullen dergelijke stewardessen U komen verzorgen aan boord van een ruimteschip naar MarsDeze in turquoise uniform met minirok ge klede stewardessen-van-de-toekomst waren onlangs in Tokio te zien op een receptie ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van Canadian Pacific Airlines. LONDEN De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Brown, spoorde gisteravond in het Lagerhuis aan het einde van een debat over het Midden- Oosten de conservatieve oppositie aan, voortaan het Egyptische staats hoofd wat beleefder te betitelen. Hij had niemand van de oppositie van „president Nasser" horen spreken, wel steeds van „kolonel Nasser" en zelfs „de dictator Nasser", waarop hem uit de oppositiebanken werd toe- geschreeuw: „Waarom betitelt u dan president De Gaulle als generaal De Gaulle DJAKARTA (Reuter) Honderden Indonesiërs verdrongen zich gisteren om oud-president Soekarno toen hij een onverwacht bezoek bracht aan een van de voorsteden van Djakarta. Soekarno droeg een sportshirt en sandalen. Hij kwam het werk aan een monument be zichtigen, dat de Indonesische lucht macht in de voorstad laat oprichten. c O UI <v T3 c a 2 X CO 2 0® r3 Den Helder zw. bew. ono 20 0 Ypenburg geh. bew. ono 24 0 Vlissingen zw. bew. no 24 0 Eelde zw. bew. O 23 0 De Bilt half bew. nno 24 0 Twente zw. bew. zo 23 0 Eindhoven zw. bew. 0 25 0 Z.-Limburg geh. bew. w 23 0 Helsinki onbew. nnw 19 0 Stockholm onbew. windst. 22 0 Oslo zw. bew. zzo 21 0 K'hagen licht bew. ozo 20 0 Aberdeen zw. bew. z 19 0 Londen licht bew. windst. 23 0 Brussel zw. bew. windst. 24 0 Luxemburg regen O 25 0.1 Parijs onbew. windst. 25 0 Bordeaux mist w 23 2 Grenoble regenbui windst. 29 19 Nice geh. bew. n 27 0 Berlijn half bew. ozo 23 0 Frankfort geh. bew. no 26 0 München half bew. windst. 24 0 Zürich zw. bew. z 25 0 Genève regenbui wzw 28 4 Locarno geh. bew. windst. 26 26 Wenen onbew. zo 24 0 Innsbruck half bew. ono 26 0.1 Belgrado onbew. zw 24 0 Athene onbew. wnw 33 0 Rome zw. bew. windst. 28 0 Barcelona licht bew. nnw 27 0 Madrid onbew. windst. 32 0 Mallorca half bew. windst. 27 0 Lissabon licht bew. n 24 0

De Vallei | 1967 | | pagina 7