Veenendaals dagblad Beslissing in Veiligheidsraad Buiten Jongelui reden met auto kanaal in: drie doden Ria Florijn's moordenaar blijkt toch verpleegde uit rijksasiel te zijn Strafblad van de 19-jarige dader: twee aanrandingen en een poging tot moord Rustig slapen? Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Ernstige schending wapenstilstand Warmer SOVJET-UNIE EN EGYPTE BESPREKEN HUN ZORGEN „Ik móest iemand vermoorden Honger op Java S.S.-OFFICIER UITGELEVERD Droevig einde van familie- uitstapjes NEW YORK De Veiligheidsraad is het vanmorgen vroeg eens geworden over de voorwaarden, waarop mili taire waarnemers van de Verenigde Naties naar de Suez- kanaalzone zullen worden gezonden voor toezicht op het bestand. Het hoofd van de groep waarnemers zal gemach tigd worden met Egypte en Israël een regeling te treffen voor het stationeren van waarnemers in de Suez-kanaal- zone. Linde KLACHTEN GEVECHTEN STEUNPUNTEN TOPGESPREK Onrust in Hongkong TAL VAN DODEN IN VERKEER DOETINCHEM „Ik moest iemand vermoorden, het deed er niet toe wie". Met deze woorden gaf de 19-jarige H. B., een verpleegde van het rijksasiel voor psychopaten „De Kruisberg" te Doetinchem, het motief aan van de moord op het Ruurlose meisje Ria Florijn, dat hij maandagmiddag jl. op afschuwelijke wijze om het leven bracht. De moorde naar werd gistermiddag gearresteerd, nadat de politie aanvankelijk misleid door slordige getuigenverklaringen het vermoedelijke tijdstip van de moord een uur verschoof. BUSKAARTJE AFLEIDEN SPEELGOED Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan- 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reek- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, Ieder woord meer 15 cent MAANDAG 10 JULI I967 4le JAARGANG V.N. WAARNEMERS NAAR SUEZ-ZONE Dit besluit werd eenstemmig genomen. De bijeenkomst van de V.-raad werd geschorst tot vanavond 8 uur. Dan komt de toestand in Kongo aan de orde. Voor de behandeling van de crisis in het Midden-Oosten is geen nieuwe vergadering voorgesteld. De Russische vertegenwoordiger by de V.N., Federenko (midden) bespreekt hier met zijn Egyptische j collega El-Kony (rechts) de gespan nen toestand bij het Suez-kanaal. Links de Egyptische vice-premier Fawzï. 99 BOUMEDIENNE strijdlustig (Van onze weerkundige medewerker) He inval van koele lucht had zater- dag met grote kracht plaats. De zuiging van een oude, sterk uitgediep te onweersstoring boven Denemarken was zo krachtig, dat de wind aan wakkerde tot hard en aan de kust bij windkracht 8 tijdelijk stormallures kreeg. Gelukkig zorgt een krachtig hogedrukgebied vanmorgen boven België gelegen voor een snel her stel van het zomerweer. We mogen de eerste helft van de week rekenen op droog, overwegend zonnig en elke dag iets warmer weer. Morgen zijn in Gelderland maxima van 23 tot 25 graden mogelijk. Van storingsfronten, behorende bij een IJslanddepressie die tot in Schotland regen brengt, ver wachten wij geen hinder. w DJAKARTA Op Midden-Java lij den meer dan 5.000 mensen onder een ernstig tekort aan levensmiddelen en een aantal van hen wordt met de hon gerdood bedreigd. A l zullen er niet velen zijn, die thee, getrokken van lindebloesems nog als zweet-afdrijvend middel, bij griep of verkoudheden toepassen en nóg minder bij haaruitval, toch kan men deze prachtige boom vooral in de zomer met ingenomenheid benade ren. Men behoeft daarvoor niet eens imker te wezen, die immers met vol doening ziet, hoe het in de citroengeel bloeiende linde gonst van nectar-ver- zamelende bijen. Ook hommels, vlie gen, wilde bijtjes en andere insekten weten zo'n rijke bron te vinden door de kruidige geur, die vluchtig boven de dorpsstraat zweeft, zodat de toe risten, die daar ansichtkaarten en souvenirs kopen, zich afvragen, van waar dit zoete aroma komt. De honing zit in de napvormige kelkblaadjes en is goed tegen de regen beschermd, omdat de gesteelde bloemen onder een schutblad hangen; dit dient na het rijpen der viltige vruchtjes als vlieg- scherm, waardoor dus de linde ver spreid wordt. Minder gesteld zijn onze zomergasten op de zogenaamde „honing"- of roetdauween kleve rige zwarte substantie. Deze uitwerp selen van bladluizen, droppelen op lichte kleren en dit is erger, dan het feit, dat ze een grote hoeveelheid suiker bevatten, zodat de mieren erop afkomen. Zijn er veel van die plaag geesten, dan verstoppen zij de huid mondjes der bladeren, waardoor we deze al vóór de herfst zien verwel ken. De bladmijten in de nerven van het lover geven misschien wel enige beschutting, maar kunnen de plaag als zodanig zelden aan. 10 juli '67 A. B. WIGMAN Aanvankelijk was er tijdens de zit ting van de Veiligheidsraad verschil van mening tussen de Sovjet-Unie enerzijds en Amerika en Engeland anderzijds over de aan Oe Thant te geven bevoegdheden bij het statione ren van waarnemers. Een schorsing van de vergadering voor een half uur liep uit tot drie uur. Eerst toen was men het eens geworden. Na de hervatting van de vergadering verliet de Rus Fedorenko de zaal, toen er een Israëlische aanval op de Russi sche politiek in het Midden-Oosten ge daan werd. 0 De Veiligheidsraad was gister avond voor de tweede maal in het afgelopen weekeinde bijeengekomen om de klachten te behandelen die Egypte en Israël hadden ingediend. Beide landen beschuldigden elkaar van schending van het bestand aan het Suezkanaal. De meeste leden van de raad waren het er van het begin der zitting over eens dat een objectieve controle de enige manier is om te kunnen vaststellen welke partij als eerste inbreuk np de wapen stilstand. 0 De gevechten die Israëlische en Egyptische troepen zaterdag j.l. voerden, waren van ernstiger aard dan de incidenten die eerder vorige week plaatsvonden. Zaterdag werd er ook van vliegtuigen gebruik gemaakt. Evenals begin vorige week legden Egypte en Israël tegenstrijdige ver klaringen af over het ontstaan en het verloop van de schermutselingen. Volgens de Israëlische lezing was Egyptische artillerie begonnen met de beschieting van Israëlische stellin gen bij Kantara en Ras Al-Isj. Isra ëlische vliegtuigen hadden daarna de Egyptische batterijen tot zwijgen ge bracht. Volgens Egypte probeerden Israëli sche troepen zaterdag opnieuw op te rukken naar Port Foead, het enige Egyptische steunpunt op de oostelij ke oever van het Suezkanaal. Deze aanval zou zijn afgeslagen. Later deelde Egypte mee dat Israëlische vliegtuigen Port Said en Port Foead hadden aangevallen, maar dat ook deze aanval op niets was uitgelopen. De Russische afgevaardigde Fedo renko waarschuwde er gisteravond voor dat er voortdurend gevaar voor het uitbreken van de vijandelijkheden op grote schaal zou blijven bestaan, zolang Israël Arabisch gebied bezet zou houden. Hij drong erop aan van Israël te eisen dat het onmiddellijk zijn troepen terugtrekt. 0 De ministers van Buitenlandse Zaken der Arabische landen heb ben zaterdag op een vergadering ach ter gesloten deuren in New York 15 juli als de waarschijnlijke beginda tum genoemd van een Arabische top conferentie. Deze bijeenkomst zou dan in de Soedanese hoofdstad Khartoem wor den gehouden. 0 Koning Hoessein van Jordanië gaat vandaag naar Cairo om be sprekingen te voeren met president Nasser van Egypte. De Jordaanse koning is 7 juli teruggekeerd uit New York waar hij de buitengewone bij eenkomst van de Algemene Vergade ring der V.N. heeft bijgewoond. Tij dens zijn verblijf in het buitenland had hij ook gesprekken met presi dent Johnson, premier Wilson van Engeland, de Franse president De Gaulle en de Paus. De Algerijnse president Houari Bou- mediennej de strijdlustige Noordafri- kaanse bondgenoot van Egypte, is gis teren in Cairo aangekomen, waar hij door het publiek werd begroet met de kreet „wraak, wraak, wraak". Toen de Algerijn uit zijn vliegtuig stapte riep de menigte: „Nasser en Boumedienne, wij zullen voor jullie vechten en sterven". Beide presidenten schudden elkaar de hand en omhelsden elkaar broeder lijk. HONGKONG Honderden Peking- gezinde Chinezen hebben vanochtend vroeg in Hongkong Britse en Ameri kaanse zeelui aangevallen toen deze uit café's kwamen. Op een andere menigte Chinezen, die weigerde uit een te gaan, heeft de politie gescho ten. Er viel een dode. In Kowloon is de politie vandaag met lege bierflessen bestookt toen zij een man arresteerde wegens het ver spreiden van opruiende vlugschriften. (Zie ook elders in dit blad). GRONINGEN Twee Nederlandse jongens en een Duitser zijn zondagavond om het leven gekomen, toen zij met hun auto het Borgercompagniester-kanaal inreden. Het ongeluk gebeurde om ongeveer half elf. Het gezelschap was op weg van Hoogezand-Sappemeer naar Borgercompagnie. De slachtoffers zijn de 18-jarige E. Engels uit Muntendam, de 19-jarige H. de Jonge uit Borger compagnie en de 27-jarige Duitser W. Twellmeyer. Dit was het ernstigste van een reeks verkeersongelukken, waarbij dit weekeinde in ons land meer dan twintig personen om het leven kwamen. Zondagmiddag tegen zes uur is op Rijksweg 63 (Eindhoven-Tilburg) in de gemeente Oirschot een personenauto, waarvan de bestuurder na een inhaal manoeuvre de macht over het stuur ver loor, over de kop geslagen. Van de vijf inzittenden twee echtparen en een dochter waren de heer en mevrouw Achten- Van Turnhout uit Eindhoven op slag dood; hun dochter werd licht ge wond. De heer A. J. v. Vlokhoven uit Maas tricht brak beide benen en zijn echtge note, mevr. P. v. Vlokhoven- Van Turn hout een zuster van mevrouw Ach ten liep een schedelbasisfractuur op. Op het kruispunt van de wegen Hasselt-Maastricht en Tongeren-Maas eik in het Belgische plaatsje Veldwezelt botste zondagochtend een uit de rich ting Hasselt komende stationcar, be stuurd door J. Christiaenen uit Etten- Leur, tegen een Belgische personenauto. De Nederlandse auto, met zes inzit tenden, kwam in de etalage van een bij het kruispunt gelegen bank terecht. Twee kinderen van de familie Christiae nen, van elf en twaalf jaar, werden uit de auto geslingerd en waren vrijwel op slag dood. Het echtpaar Christiaenen, twee an dere inzittenden van de Nederlandse auto en de drie personen, die zich in de Belgische auto bevonden, zijn allen min of meer zwaar gewond in ziekenhuizen in Bilsen en Tongeren opgenomen. 0 Men zie verder elders in deze editie. O SEOEL De Zuidkoreaanse poli tie heeft vandaag 42 politici van de op positie gearresteerd, die een zitstaking hadden georganiseerd voor het parle mentsgebouw uit protest tegen de on langs gehouden verkiezingen die vol gens hen geënsceneerd zyn. B., die afkomstig is uit de omgeving van Leeuwarden, was te werk gesteld op de boerderij van de psychopateninrichting waar hij een beperkte vrijheid genoot. Deze boerderij grenst praktisch aan de boerderij van de fam. Nusselder waar achter een schuur het lijk van het meisje werd aangetroffen. De moordenaar had vóór zijn komst op „De Kruisberg" reeds twee aanrandingen op zijn strafblad staan, terwijl hij verder al eens getracht had zijn schoonzuster met een mes om te brengen. Aanvankelijk werd door de politie aan genomen, dat de moord was gepleegd maandagmiddag tussen 5 minuten voor half twee en 10 minuten over half twee. Tijdens een gisteravond gehouden pers conferentie deelde mr. A. W. Holsteyn, hoofd van het arrondissementsparket te Arnhem, mee, dat zeker 5 7 getuigen zich in hun uiterst belangrijke verkla ringen omtrent het tgdstip waarop het meisje nog was gezien ernstig hebben verbist. Hij vermoedde, dat zij zich door gesprekken met anderen in de war had den laten brengen. Nadat bij de politie twijfel was gaan rgzen aan deze verklaringen, werd de tijdruimte waarin de moord kon zyn ge pleegd zowel naar onderen als naar bo ven uitgebreid. Het gehele onderzoek werd hierop afgestemd, hetgeen leidde tot de ontdekking van een buskaartje in de, regenjas van het meisje, die toen reeds was opgezonden naar het gerech telijk laboratorium in Den Haag. Aan de hand van dit kaartje kon onomstotelijk worden vastgesteld, dat Ria Florijn niet om 13.02 uur, maar om 14.02 uur uit de bus was gestapt bij de halte tegen over het rijksasiel. Door deze belangrijke ontdekking werd opnieuw de aandacht gevestigd op de psychopateninrichting. De politie con centreerde daafbij haar onderzoek uiteraard vooral op de tewerkgestelden van de dichtby de plek van het mis drijf gelegen boerderij. Dit leidde uit- eindeiijk tot de arrestatie van de 19-ja- rige H. B. De dader heeft volledig be kend. Uit B's verklaring kon worden opge maakt, dat hg bezeten was geweest van het verlangen iemand te vermoorden. Op die noodlottige maandag had hij de gehele ochtend met dit voornemen rond gelopen. Toen hg 's middags tegen half drie een meisje op de Loenhorster- weg zag lopen, nam hij de kans waar. Hij ging haar achterna en viel haar van achter aan, juist toen zy de haakse bocht bij de boerderij „Groot Neerhei- de" was gepaseerd. Hij gaf haar een klap en greep haar by de keel. Ver volgens trok hg haar achterover, waarna zjj schijnbaar levensloos op de grond viel. B. vertelde, dat hg dacht dat zij toen al dood was, maar hele maal gerust was hij niet geweest. Daarom had hg, na de tas van Ria ach ter de heg te hebben geplaatst, het li chaam door het gat in de heg getrok- Door een zijingang, gelegen aan de Klootsemastraat, verlaat de moordenaar het rechercheurs, in een gereedstaand arrestantenbusje te stap-pen Rijksasiel om, in gezelschap van enkele ken tot de plaats tussen de heg en de Schuur, waar het iyk later gevonden werd. Met een mes, dat hij blijkbaar ergens had weggenomen, voltooide hg zyn lugubere werk. Mr. Holsteijn be twijfelde echter of het slachtoffer nog iets van de messteken heeft gemerkt. Na de moord inspecteerde B. de week endtas en het handtasje van zgn slacht offer. In het handtasje trof hy een portemonneetje aan waaruit hy wat muntstukken in totaal 8,15 bij zich stak. Vervolgens trok hg door een spleet in de wand van de schuur en kele jutezakken naar zich toe, waar mee hg het lichaam afdekte. De jas van het meisje legde hg over haar hoofd. De moordenaar verliet de plek van het misdrijf en stak schuin een weiland over een andere weg dan waarlangs hg gekomen was waarna hy zich on opvallend weer bij de tewerkgestelden op de inrichtingsboerderij kon voegen. Dit alles speelde zich in ongeveer 20 minu ten af. Het mes en het geldbedrag wer den door B. verstopt in een varkens hok op de boerderij waar hij werkte. Tijdens de reconstructie, die gisteren in de namiddag plaatsvond, werden het geld en het moordwerktuig teruggevonden. Volgens mr. Holstegn heeft B. het geld wellicht gestolen om de aandacht van de politie af te leiden in de richting van een roofmoord. Dat de moordenaar op de plek van het misdrijf weloverwogen is te werk ge gaan blijkt uit de mededeling van mr. Holsteijn, dat hij er niets heeft achter gelaten. Zelfs bij de reconstructie werd niets gevonden, waarvan men achteraf kan zeggen dat het van B. afkomstig is. was. Op een vraag of de vader van het slacht offer, die zijn dochter per auto naar Ruurlo had gebracht, niet wist dat zij pas na twee uur in Doetinchem zou ar riveren, antwoordde mr. Holsteijn, dat gebleken is, dat het meisje eerst nog in Ruurlo had gewinkeld. Zy kocht er een stukje speelgoed, dat kenneiyk be stemd was voor het kind van de fam. Van Zgtveld waar zy als hulp in de huishouding voor dag en nacht in dienst Het ministerie van Justitie is gistermid dag op de hoogte gebracht van de ar restatie van B. De minister van Justi tie heeft toegezegd, dat hy zal laten on derzoeken in hoeverre er sprake is ge weest van zoals de heer Holsteijn het uitdrukte „een moeiiykheid in de in richting". De vaste Kamercommissie van Justitie zal deze week over het ge beurde worden geïnformeerd. WENEN De voormalige SS-of- ficier Herbert Meier-Andorfer, van Oostenrijkse nationaliteit, is zater dag door West-Duitsland aan Oos tenrijk uitgeleverd. Hij zou de dood van 3000 Zuidslaviërs op zijn gewe ten hebben. Meier-Andorfer die in mei in München werd gearresteerd bij zijn terugkeer van een safari in Afrika zal deze week in Wenen worden voorgeleid. De moord op het 19-jarige Ruur lose meisje Ria Florijn is opgelost. In Doetinchem en omgeving slaapt men weer rustig. Want, zoals ook was opgevallen aan mr. A. W. Hol steijn, hoofd van het arrondissements parket te Arnhem, er heerste onrust. Onrust omdat een moordenaar vrij rondliep, wellicht op zoek naar zijn volgende slachtoffer. Is er echter wel reden tot die goede nachtrust? Is de nachtmerrie nu echt voorby behalve dan voor de naaste verwanten van het meisje voor wie het arresteren van de moordenaar nauwelijks een pleister op de wonde is? Wij geloven van niet. Het meest tragische van deze ellen dige zaak is, dat er een moordenaar is gearresteerd, die niet vrij rondliep. De 19-jarige H. B. was een misdadi ger, die weliswaar zijn vergrijpen te gen de samenleving met gevangenis straf had geboet, maar die daarnaast door de rechter ter beschikking van de regering was gesteld. B. had twee vrouwen aangerand, hij had een po ging gedaan zijn schoonzuster met een mes van het leven te beroven, kortom: B. was geestelijk gestoord. Dat was voor de rechter aanleiding om deze jeugdige delinquent na het uitzitten van zijn straftijd niet onmid dellijk weer op de maatschappij los te laten, maar zijn opneming te gelasten in een rijksasiel voor psychopaten, in dit geval „De Kruisberg". Daar was deze delinquent, gezien het voor zijn leeftijd verbijsterende strafblad,, onge twijfeld op zijn plaats. Een rijksasiel is immers geen gevan genis, ook geen krankzinnigenge sticht, maar een verpleegoord voor geesteszieken met een misdadige in slag voor wie de hoop op herstel nog niet is opgegeven. Een staf van kun dige mensen, onder meer psychiaters, psychologen en arbeidstherapeuten, trachten dit herstel te bewerkstel ligen. Tot zover kunnen wij voor het sy steem waardering opbrengen. Het is goed te weten, dat men in een maat schappij leeft waarin zelfs ziekelijke misdadigers niet als dolle honden worden afgeschoten, maar van rechts wege een behandeling ontvangen, die in overeenstemming moet worden ge acht met de mate van hun toereke ningsvatbaarheid. Het is evenwel zonder meer verwer- pelyk indien men met de psychopa tenzorg wegen gaat bewandelen, die risico's voor de samenleving met zich meebrengen. En het heeft er de laatste jaren de schijn van, dat ge heel Nederland het laboratorium is van diegenen, die zoeken naar nieuwe snellere wegen voor het reclas- seren van psychopaten. Voorbarig ge geven proefverloven, ongetwijfeld met de beste bedoelingen, hebben tot spec taculaire misdrijven geleid. Hetzelfde geldt voor inrichtingen waarvan ach teraf bleek zoals nu in Doetinchem dat ze „te open" waren. Juist in deze tijd worden we sterker dan ooit tevoren geconfronteerd met het feit, dat ouders hun kinderen duizendvoudig waarschuwen voor de gevaren van „rare mannen", ja, ze nauwelijks uit het oog durven ver liezen. Men kan zonder overdrijving bijna spreken van een angstpsychose, die slechts bewerkstelligt, dat er steeds ongenuanceerder gedacht en gespro ken wordt over „die psychopaten". De mensen van de psychopatenzorg moeten wel met oogkleppen lopen wanneer zy hieruit niet de conclusie trekken, dat het klimaat waarin de werkeiyk reclasseerbare gevallen hun terugkeer in de maatschappij moeten waarmaken steeds ongezonder wordt. Dat is de averechtse uitwerking van een systeem, dat de verdenking op zich laadt de veiligheid en het geluk van onschuldige mensen in de waag schaal te stellen teneinde potentiële moordenaars en aanranders een twij felachtige kans te bieden om weer normale leden van de maatschappij te worden. Hopelijk komt ook de minister van Justitie tot vaststelling, dat er iets hapert aan het huidige systeem van de psychopatenzorg en dat een tekort aan opnamecapaciteit in de verschil lende psychopatenasiels in Nederland dit snelle, maar o zo riskante systeem zeer zeker niet rechtvaardigt.

De Vallei | 1967 | | pagina 1