't Is een grote poppenkast DOOR VRAAGBAAK WEGWIJS IN RHENEN Gestegen kosten bemoeilijken organisatie bejaardentoebt Ruiterdemonstratie van De Valouwe Nachtwaker betrapte twee jonge inbrekers Eieren, koek en veel bier Hulppost voor V.V.V. Slijpsteen doodt jonge Rhenenaar Comité hoopt op goede collecte Miss-Goudsberg verkiezing in Lunteren Koekslaan Skelteren BARNEVELD heeft zijn eerste oud-Veluwse markt van dit jaar beleefd. Een Barneveldse politieman, die wij er troffen, noemde alles: „Eén grote poppenkast." Hij keek wat hulpeloos om zich heen, en wat hij zag kon hem niet bepaald beko ren. Het doorgaans nog tamelijk overzichtelijke Barneveldse straatbeeld was zichzelf niet meer. Eén gonzende deinende massa mensen, joelend en schreeuwend, een lange rij boerenwagens door paarden getrokken. En dat alles werd overspoeld door nogal schrale klanken van een orgeltje, veelvoudig versterkt door tien tallen luidsprekers overal in het dorpscentrum. „Eén grote pop penkast", zei de agent, toen een vakantieganger hem vroeg waar het poppenspel zou worden opgevoerd, „maar wat u bedoelt weet ik niet, ik weet helemaal niets meer". De man was diep onder de indruk van het grootse gebeuren, dat deze zomer nog vijf maal zal worden herhaald. Op 13, 20 en 27 juli, en op 3 en 10 augustus gaan de reprises van een voor Barneveld ongekend evenement: een Oudveluwse markt. De nauwe straatjes van het dorp waren gisteren nauwelijks begaanbaar maar dat weerhield enkele tien duizenden vakantiegangers er niet van uren achtereen rond te dwalen tussen de tientallen marktstalletjes, waar van alles en nog wat te koop werd aangeboden. De politie had al in de vroege morgenuren haar maatregelen genomen en het hele dorp voor alle verkeer afgesloten, behalve voor boerenwagens. Deze bolder den in een lange rij over het plaveisel, voorzichtig laverend tussen de drommen belangstellenden. Hengelaars met gehandicapten uit A/oor de kinderen werden de hele morgen poppenkastvoorstellingen gegeven en op diverse plaatsen kon den de bezoekers hun kracht tonen bij het klassieke koekslaan. Dozen en do zen vol ontbijtkoek moesten het ont gelden. De lekkernij gaf zich niet steeds even snel gewonnen, hoewel de knuppels zeer fanatiek werden gehan teerd. OUD VEL UWSE MARKT IN BARNE VELD RHENEN De VVV draait momen teel op volle toeren. Eind vorige week zijn er op het dak «van het informatie kantoor twee enorme officiële blauw witte aanwijzingsborden geplaatst zo dat de vreemdeling nu voor altijd goed weet waar hij zich om inlichtingen of voor hotel- en pensionaccommodatie Tussen de tienduizenden marktgan- gers bewoog zich ook wethouder D. Rebel van Barneveld, onopvallend in een blauwe kiel en een petje op zijn hoofd. natuurlijk elke donderdagmorgen tot en met 10 augustus de Oudveluwse Markt. WINKELCENTRUM VEENENDAAL 0 Winkels zijn tot 6 uur 's avonds open. Vrijdagsavonds KOOPAVOND tot 9 uur. 0 's Woensdagsmiddags zijn de win kels na 1 uur gesloten. (De Hema aan de Markt is deze middag wel geopend en is 's maandagsmorgens gesloten). 0 Kappers zijn 's maandags de gehele dag gesloten. 0 Markt: dinsdagsmorgens tot 1 uur, 's zaterdags de gehele dag. 0 VW-Inlichtingenkantoor: Hoofdstr. 84, tel. 08385-4607 en 4602. Heden, maandag BIOSCOOP Luxor-theater, Veenendaal, 19.30 uur: „Postkoets naar Cheyenne". Morgen, dinsdag VEENENDAAL Grote Pekken 578, 1416 uur: Modelwoning firma Mat- ser. AMERONGEN St.-Andrieskerk, 20 uur: Concert door Ewald Kooiman uit Amstelveen, orgel en Pim den Hol lander uit Wassenaar, hobo. BIOSCOOP Luxor-theater Veenendaal, geen voor stelling. RHENEN De inwoners van Rhenen, Eist en Achterberg hebben weer een ge heel bijgewerkte vraagbaak. Dit adresboek 1967-1968 is een gezamenlijke uitga ve van de Rhenense Middenstands Centrale, de Vereniging voor Vreemdelingen verkeer en een drukkerij. In een voorwoord stellen de besturen van RMC en VW vast, dat dank zij de medewerking van de directie van de drukkerij en de ad verteerders deze gratis uitgave tot stand kon worden gebracht .Het is een twee de uitgave. De eerste kwam vorig jaar tot stand uit dezelfde initiatieven. De nieuwste, vraagbaak ziet er bij zonder aantrekkelijk uit. De omslag is uitgevoerd in driekleurendruk en voor zien van het Rhenense gemeentewapen. Voor de tekst, die niet minder dan vijf tig pagina's beslaat, is gebruik gemaakt van hoogglanzend wit papier. Het bestuur van WV heeft vrijdag avond tijdens een gecombineerde ver gadering met het RMC-bestuur besloten alle nieuwe ingezetenen van Rhenen een hartelijke welkomstbrief te schrijven met bij sluiting van deze vraagbaak. Men kan er alles in vinden. Om en kele voorbeelden te noemen: alle open bare diensten, alle kerkgenootschappen, artsen, verloskundigen, tandartsen, apotheken, EHBO-verenigingen, Roode Kruis en kruisverenigingen met alle spreekuren van doktoren en specialis ten met vermelding van tijden en plaat sen. Ook het Julianaziekenhuis is ver meld met een uitgebreid overzicht van spreekuren van talrijke specialisten, be zoekuren en alle verdere bijzonderhe den. Eenzelfde omvangrijke documentatie vindt men in het boekje van de Pieter Pauwstichting te Wageningen, en van het protestants christelijk streekzieken huis te Bennekom .Verder kan men er alle soorten van onderwijsinstellingen in vinden die in Rhenen, Eist en Achter berg aanwezig zijn, alsmede een schat van gegevens over het bankwezen, het verenigingsleven, de PTT, tehuizen en sportaccommodaties. Het geheel wordt besloten met uitge breide dienstregelingen van spoor (Kea- teren-Rhenen) en bussen. De nieuwe vraagbaak is kosteloos verkrijgbaar, o.a. op het VVV-kantoor- Rhenen. VEENENDAAL In het laatst van de maand augustus/begin september zullen de jaarlijkse tochten met de ouden van dagen, de invaliden en de minder-validen weer worden gehou den. Het wordt dit jaar de 20ste tocht met de ouden van dagen en de 5e tocht met de invaliden en de minder- validen. Vorig jaar namen aan beide tochten niet minder dan ruim 550 per sonen deel. Deze tochten worden de laatste paar jaren gemaakt met autobussen in plaats van met door particulieren gra tis beschikbaar gestelde auto's met chauffeurs. Vanzelfsprekend kost het vervoer met bussen, die voor het grootste gedeelte moeten worden ge huurd, veel geld. Gelet op het zeer drukke verkeer op de weg, was het vervoer met particuliere auto's niet meer mogelijk, nog afgezien van de gevaren die verbonden zijn aan het rijden in een file van ongeveer 140 auto's. Nu op verzoek van de ouden van dagen reeds vóór de middag wordt EDE Op een weiland aan de Proosdijweg (tussen de nummers 16 en 22) geeft de landelijke rijvereniging De Valouwe te Ede op zaterdag 15 juli des avonds om half acht een ruiterdemon stratie. Steeds werden de demonstraties van De Valouwe goed bezocht, wij mogen gerust zeggen: dank zij de goede sport en de interessante shows, die het pu bliek wisten te boeien. Behalve spring- en dressuuroefenin- gen worden vooral door de ponyruiter tjes leuke soms spectaculaire spelletjes gedaan. Een nummer voor aangespan nen paarden met concoursgangen zal voor afwisseling zorgen. Verschillende goede tuigpaarden zijn reeds opgege ven voor deelneming. Wie zich nog wil opgeven kan dit doen bij de heer G. Kramer op de Zuidginkel naast het ho tel, telefoon 08380 - 3782. Evenals vo rig jaar, en omdat het toen zo gewel dig insloeg, wordt een hengstenshow gegeven, die vertegenwoordigers van minstens acht paarderassen zal laten zien. Velen zijn al nieuwsgierig naar de nieuwe hengsten, die dit voorjaar de boxen.van de vele exploitanten op de Zuid-Veluwe en in de Gelderse Vallei zijn komen bevolken. Nadat zij „aan de hand" zijn voorgebracht wordt een aantal ook „onder de man" getoond om te laten zien dat zij ook rijpaardkwa liteiten bezitten. RHENEN Zaterdag is de 27-jarige J. Septer, wonende aan de Dominees- bergweg, in het bijzijn «van zijn schoon vader op een afschuwelijke wijze om het leven gekomen door een wegvlie gend stuk van zijn slijpsteen, waarmee hij in de schuur achter de woning van zijn schoonouders aan het werk was. Het slachtoffer, dat bij zijn schoon ouders inwoonde, laat vrouw en kind achter. Uit een door de rijkspolitie in samen werking met de arbeidsinspectie inge steld onderzoek is gebleken, drA de slijp steen was gemonteerd op een motor van een stofzuiger. Het toerental van deze motor was zo hoog, dat de stukken van de uit elkaar gespatte slijpsteen naar een vluchtige berekening van de arbeidsinspectie met een snelheid van rond 200 km per uur als moordende projectielen moeten zijn weggeschoten. Een stuk vloog door een raam naar buiten, een ander stuk boorde zich in het voorhoofd van het slachtoffer. Toen de schoonvader de explosie hoorde en zich omdraaide zag hij zijn schoonzoon stervende in elkaar zakken. gestart om voor donker weer thuis te kunnen zijn, is ook het meenemen van gesmeerde en belegde broodjes moei lijker geworden. Daarom is verleden jaar een proef genomen met het ver strekken van een broodmaaltijd met koffie, een proef, die geweldig in de smaak is gevallen bij de ouden van dagen en dan ook in alle opzichten is geslaagd. Maardat alles kost veel, veel geld. Er wordt tweemaal gepauzeerd en telkens worden 2 consumpties ver strekt. Dat zijn meer dan tweeduizend consumpties, die meer dan twee maal zo duur zijn als enige jaren geleden. Bovendien is het bedieningsgeld met 50 procent gestegen. Jaarlijks ontvangt het comité een fors bedrag als op brengst van het Veteranen-voetbal toernooi, doch daarmee is men er nog niet. In de komende weken wordt via een huis-aan-huis-collecte wederom een be roep op de offervaardigheid gedaan. Maar al te vaak wordt een kwartje of twee kwartjes op de lijsten getekend, maar dit is onvoldoende. Als ieder huisgezin dit jaar nu eens één gulden gaf dan gaat het de goede richting uit. LUNTEREN Een „deskundige" ju ry zal zaterdag op het kampeercen- trum De Goudsberg te Lunteren „mis* Goudsberg" kiezen. De verkiezing, die plaats vindt in de kantine, is een on derdeel van een bonte avond. Zaterdag j.l. is er voor deze miss-ver- kiezing een voorselectie onder de vrou welijke gasten van de camping gehou den. RHENEN Op initiatief van de Rhenense hengelaarsvereniging „de Voorn" werd vrydag it een touring car van de NBM een uitstapje gemaakt met een aantal gehandicapte kinderen. De gelden waren afkomstig van een hengelaarsconcours en van een onder de burgerij gehouden inzameling. Voor de gehandicapte kinderen die niet mee konden zal eveneens wat worden ge daan, opdat ook zij van de actie zullen profiteren. De reis van vrijdag werd begeleid door de heren H. Pleijler, D. Lodder, resp. secretaris en penningmeester van „De Voorn" de heren B. Both en A. J. Bovenschen, die op verzoek van het bestuur van „De Voorn" op uitnodiging van de burgemeester in het comité had den zitting genomen en door twee help sters van de afdeling Rhenen van het Nederlandse Roode Kruis. Praktisch al le kinderen waren vergezeld van een van hun ouders. Onderweg naar de Duitse grens wer den de feesthoedjes te voorschijn ge haald en via Arnhem en Nijmegen reed het gezelschap naar het pretpark „Ti- voli" bij Groesbeek. Daar hadden de kinderen veel plezier in de talrijke ver- maaksinrichtingen. Toen ze uitge speeld waren werd in een prachtig bos vlakbij de grens op een picknickplaats de inwendige mens rijkelijk versterkt. Heerlijk uitgerust werden de kinderen weer op de bus gezet en werd een ker senboomgaard in Hemmen opgezocht. Na een lekker snoepje en een verfris send drankje werd de boomgaard ver laten en begon de terugreis naar Rhe nen. Daar werden de kinderen allemaal thuis gebracht, nadat de heer Pleijler zijn dank had uitgesproken aan allen die tot het welslagen van deze dag, die hadden meegewerkt Het organiserend comité zal zich nog nader beraden in welke vorm de gehan dicapte kinderen, die niet mee konden, zullen worden bedacht. VEENENDAAL In de nacht van zaterdag op zondag betrapte de por tier van de Leidsche Wolspinnerij tij dens een «van zijn rondes twee jongens, die ingebroken hadden. Toen de portier de politie ging bellen zagen de jongens hun kans schoon: voor de politie arriveerde waren de vo gels gevlogen. Tot nu toe kon niet wor den vastgesteld of er iets vermist is, wel is bekend, dat er een hoop rommel gemaakt is in enkele kantoren en ma gazijnen en dat enkele kasten zijn open gebroken. r|e bedienden in de marktkramen, veelal in het dagelijks leven de vertrouwde winkeltoonbank gewend, hadden zich in Veluwse klederdracht gestoken. Hoeveel er over en onder de tafels heen werd verkocht is bijzonder moeilijk na te gaan, maar vast staat dat deze donderdag de Barneveldse middenstand allesbehalve windeieren heeft gelegd. Geen windeieren, maar wel gewone, bruine en witte Barne veldse eitjes, ze waren er in overvloed. Ze werden aangevoerd op de boeren wagens en vervolgens van de hand ge daan k zes voor een gulden. Tussen al die drukte stond, als ver steend, ene Jan van Schaffelaar voor de toren, die hij enkele honderden ja ren geleden op ongebruikelijke wijze had verlaten. Enkele in korte broek gestoken en deerlijk verbrande vakan tiegangers probeerden nog een vergoe lijkend praatje met hem aan te kno pen, maar Jan gaf geen krimp. Hij liet duidelijk blijken dat al die drukte hem volkomen Siberisch liet. Hij werd er niet heet of koud van. De mannen in shorts gaven het al gauw op en spoedden zich, zo goed en zo kwaad als dat ging naar 'n café aan het an dere eind van de straat. Het bier stroomde daar bij liters tegelijk en men liet het zich goed smaken. Dan kon men er weer een poosje tegen. De hele middenstand had daar al op ge rekend, want er waren tal van bijzon dere attracties. Een garage had zelfs een verloting op touw gezet met als hoofdprijs een personenauto. „In to taal zijn er 850 loten", zei iemand die erbij hoorde. „Ze kosten vijfentwintig gulden en u kunt ze in tien maandelijk se termijnen betalen". Belangstelling Eieren waren er genoeg. Ze werden aan de man gebracht door in kleder- was er genoeg en de auto zal ook nu wel verdwenen zijn. THegen het middaguur werden de straten wat stiller. Velen over vielen de eethuisjes, anderen tracht ten, veelal tevergeefs nog een plaatsje in de bus te veroveren. Alles en ieder-, een in Barneveld, in welke branche ook, deed uitstekende zaken. Toegege ven, het wegennet bleek na afloop da nig vervuild te zijn, maar dat zal men er graag voor over hebben, 's Avonds werden de feestelijkheden besloten met skelterwedstrijden in de Pluimvee hal, waaraan iedereen kan meedoen. \7oor de volgende donderdagen heeft het organisatiecomité diverse at tracties in petto, onder meer ruiterde- monstraties, een bonte avond in de Pluimveehal, een kunstrijwielshow met onder meer de kampioen van Neder land, T. Clayton, een standwerkers- concours en skelterwedstrijden. Bo vendien is er als speciale attractie op zaterdag 29 juli de internationale mo torvoetbalwedstrijd Nederland—Duits land op het sportterrein „Het Oost" en dracht gestoken Barneveldse dames, ge zeten op oude boerenwagens. moet vervoegen. Voorheen stonden er drie V's in koper op het dak, maar die waren zo nietig dat iedereen eraan voorbij liep. Sinds vrijdag heeft het informatie- kantoor een hulppost gekregen. Wan ner het informatiekantoor gesloten is, na vijf uur 's avonds, kan men terecht bij de haardenspecialist en ijzerhandel op de Fred. v. d. Paltshof 12, enkele tientallen meters van het VW-kantoor verwijderd. Ook voor telefonische in lichtingen verwijst de automaat op het VW-toestel tijdens de gesloten uren naar dit adres onder vermelding van het telefoonnummer. Het programma van de VVV kan men op geregelde tijden aangekondigd horen over verschillende radiozenders, dank zij een speciale berichtendienst die thans volop in actie is. Zaterdagavond om elf uur werd het lunapark aan de Veerweg besloten met een knallend vuurwerk. Duizenden be zoekers werden daarna door actieve politiefunctionarissen veilig door het drukke verkeer geloodst. De auto's stonden de hele avond tot ver in de om trek van het lunapark geparkeerd. De gehele week is het drukte van be lang geweest mee' zij het prach tige weer. Alleen agochtend heeft het een ogenblik .end en zag het er voor 's avonds somber uit. Maar ook op de laatste avond brak de bewolking en onder een strakke blauwe hemel hebben talrijke toeristen, pensiongas ten en ingezetenen gezamenlijk op de kermis de bloemetjes buiten gezet. „Hè, hè", zei dit jongetje, „even rus ten na al die drukte," en hij stak er gezellig een pijpje bij op. De excursies die onder leiding van de heer Adriaan P. de Kleuver aan de lo pende band worden gehouden, trekken steeds weer behoorlijke belangstelling. De eerste nachtelijke Rijnvaart, die woensdag a.s. wordt georganiseerd, staat al evenzeer in de belangstelling. Er is op het WV-kantoor veel vraag naar plaatskaarten.

De Vallei | 1967 | | pagina 3