Roger Pingeon nam vele seconden terug op zijn niet reagerende concurrenten Tour in cijfers Alleen Van der Vleuten voor „oranje" in de slag ETAPPE MORGEN i§||i Amerikaanse Billie Jean King-Moffett legde beslag op drie Wimbledon-titels Judith Salomé speelde sterk en werd juniorenkampioen Amerikaan Jim Ryun liep fantastische tijd op 1500 m Activiteit op de transfermarkt Cees Zoontjes derde in Keulen BRIANQONg n juli He ETAPPE BRIANCON.DIGNE 208 K.M Nederlands record voor ZIAN Benefietwedstrijd voor Dick Tol Om Amerikaans voetbalkampioenschap Geen vuiltje Wandeletappe Britse Ann Jones in finale kansloos Zeer matig Vuurwerk LA ROCHE- DE.RAME ONT OAUPMIN COL O'ALLOS BARREME De uitslag van de negende etappe luidt: 1. Reybroeck (Rode Duivels, Belg) 238,5 km in 6.26.22 (met bon. 6.26.02); 2. Lopez-Rodriguez (Sp.) z.t. (met bon. 6.26.12); 3. Huysmans (Belg.) z.t. (met bon. 6.26.17); 4. Simpson (G.B.); 5. Brands (Belg); 6. Schleck (Lux-Zwi.); 7. Gines-Garcia (Sp.); 8. Van Neste (Belg); 9. Pingeon (Fr.); 10. Mugnaini (It.): 11. Letort (Bleuets, Fr.); 12. Jos van der Vleuten (Ned.); 13 Blanc (Lux- Zwi.); 14. Lebaube (Coqs, Fr.); 15. V. Diaz (Sp.); 16. Van Schil (Rode Duivels, Belg.) allen z.t. als Reybroeck 6.26.22; 17. Gerben Karstens (Ned.) op 22 secon den; 18. Gain (Coqs, Fr.); 19. Jan Jans sen (Ned.); 20. Van den Bossche (Belg.); 24. Jo de Roo (Ned.); 34. Huub Harings (Ned.); 35. Bas Maliepaard 38. Gimondi (It.); 49. Cees Haast (Ned.); 51. WIm Schepers (Ned.); 53. Aimar (Fr.); 54. Poulidor (Fr.); 57. Huub Zilverberg (Ned.); 65. Jiminez (Sp.); allen z.t. als Karstens (6.26.44). Gemiddelde snelheid: 37.037 km/uur. Het ploegenklassement van de negende etappe luidt: 1. België (Huysmans, Brands en Van Neste) 19.19.06; 2. Ex aequoZwitser land/Luxemburg 19.19.28, Rode Duivels, België z.t.;4. Spanje z.t.; 5. Frankrijk z.t.; 7. Nederland (Van der Vleuten, Karstens, Janssen) 19.19.50. Het algemeen klassement 1. Pingeon (Fr.) 49 uur 5 minuten 37 se conden; 2. Polidori (Primavera, It.) op 2.06; 3. Letort (Bleuets, Fr.) op 2.43; 4. Van Neste (Belg.); op 4.43 5. Van Springel (Belg.) op 5.13; 6. Simpson (G.B.) op 5.15; 7. Schleck (Lux-Zwi.) op 5.26 8. Jan Janssen (Ned.) op 5.34 9. Aimar (Fr.) op 5.43; 10. Balmanion (Primavera, It.) op 5.48; 11. Brands (Belg.) op 5.57; 12. Van Clooster (Rode Duivels, Belg.) op 3.29; 13. Cees Haast (Ned.) op 6.33 14. Chappe (Bleuets, Fr.) op 7.02; 15. Junkermann (W.-Dld.) op 7.28; 16. Gines-Garcia (Sp.) op 7.39; 17. Jimenez (Sp.) op 7.49; 18. Bodrero (Primavera, It.) op 7.56; 19. Van Schil (Rode Duivels, Belg.) op 7.57;20. Spruyt (Belg.) op 7.58; 26. Karstens (Ned.) op 8.25; 31'. Gimondi (It.) op 9.09; 43. On der anderen: Schepers (Ned.) op 11.14; 59. Van der vJeuten (Ned.) op 14.25; 61. Zilverberg (Ned.) op 15.15; 63. Poulidor (Fr.) op 16.37; 84. Ilarings (Ned.) op 22.49; 96. De Roo (Ned.) op 28.31; 97. Maliepaard (Ned.) op 28.52. Het puntenklassement 1. Reybroeck (Rode Duivels, Belg.) 76 pnt.; 2. Riotte (Fr.) 56 pnt.; 3. Lopez- Rodriquez (Sp.) 51 pnt.; 4. Van Neste (Belg.) 50 pnt.;5. Janssen (Ned.) 48 pnt.; 6. Karstens (Ned.) 44 pnt. 12. V. d. Vleuten (Ned.) 32 pnt. Algemeen ploegenklassement 1. Primavera, Italië 149.12.42; 2. België 149.13.31.; 8. Nederland 149.14.58; 4. Rode Duivels, België 149.16.07; 5. Frank rijk 149.16.18. Het bergklassement 1. Tosello (Primavera, It.) 24 pnt.; 2. Jacquemin (Rode Duivels, Belg.) 18 pnt.; 3. Aranzabel (Esperanza, Sp.) 15 pnt.; 4. Bodrero (Primavera, It.) 14 pnt.; 5. Jiminez (Sp.) 11 pnt.; 8. o.a. Haast (Ned.) 8 pnt. KEULEN De Nederlandse ama teurwielrenner Cees Zoontjes is in een criterium in Keulen als derde geëindigd achter de Duitsers Schmitz en Flachs, die respectievelijk eerste en tweede werden. De winnaar reed over de 90 ki lometer 2 uur 2 minuten en 32 secon den. DIVONNE-LES-BAINS Op de cols van de Jura, de streek, waar hij zijn eerste aarzelende pogingen deed om wielrenner tg worden, heeft Roger Pingeon tweeëntwintig seconden teruggepakt van het verlies, dat hij vrijdag op de Ballon d'Alsace heeft geleden. De drager van het gele tricot reed weer onvoorstelbaar sterk in de rit van zon dag naar het door een vriendelijk zonnetje overgoten bad plaatsje Divonne-les-Bains aan het gelijknamige meertje, waar hij op 't hippodrome weliswaar niet in de ereprijzen viel, maar toch dank zij een geslaagde vlucht de gevierde held werd. De vraag rijst, hoe het mogelijk was geweest, dat Pingeon tot tweemaal toe in de laatste veertig kilo meter van deze, overigens zeer saaie, rit uit de hoofd macht had kunnen ontsnappen. Jan Janssen, die op het hippodrome de spurt voor Karstens aantrok 'n manoeu vre, die hem alleen maar een paar franken opbracht, om dat de kopgroep zestien man sterk was en er dus voor het puntenklassement niets meer te verdienen viel had weer een verklaring: „Iedereen liet Pingeon lopen" en „Hij heeft moeten forceren". Moeten we hieruit een bepaald gevoel van zekerheid destilleren? Zijn de groten inder daad van mening, dat zij hetzij in de Alpen, hetzij in de Pyreneeën Pingeon gemakkelijk zullen kunnen overtroe ven? Het lijkt er wel op, maar het is dan toch een bijzon der gevaarlijke redenering, want inmiddels is Pingeon toch maar ruim vijf en een halve minuut op Janssen voor- geraakt, terwijl Gimondi nu op meer dan negen minuten staat. Het is al eerder voorgekomen, dat men een outsider, die in het begin van de Tour de trui pakte, bleef geringschat- ten tot in de bergen bleek, dat het te laat was om met enig succes zijn positie aan te kunnen tasten. Dat speelde zich bijvoorbeeld twee jaar geleden af, toen Felice Gimon di als een komeet aan de Tourhemel omhoog schoot. Het klonk dan ook niet helemaal overtuigend toen Janssen wat onduide lijk liet blijken, dat de situatie na van daag, wanneer de karavaan de Galibier met 2556 meter het dak van de Tour moet beklimmen, mogelijk veran derd zal zijn. Het was geruststellender geweest wanneer Janssen er nu al bij had gezeten. Wat dat betreft kan hij een voor beeld nemen aan Jos van der Vleuten, die voor de derde maal in deze Tour met de juiste ontsnapping meeging om zijn trilogie van „kansloze in de spurt" nu met een twaalfde plaats te voltooi en. Deze knaap, die op de colletjes puur op z(jn kracht moet teren, zei het sim pel: „Wanneer er weggaan op het mo ment dat de anderen „dood" zitten moet je er bij zijn." Dat de meute na de vervelende rustdag in Belfort het regende van vroeg tot Iaat nu inder daad zo öp was valt te betwijfelen. Van der Vleuten deelt de mening van Janssen ten aanzien van Pingeon in het geheel niet: „Wat die man doet is fan tastisch. Pingeon heeft werkelijk de al lergrootste vorm en kan in de bergen alles en iedereen los rijden." Misschien is de bewondering van Van der Vleuten, die in het begin van de vlucht de grootste moeite had om bij te blijven, wel wat overdreven. Maar ergens moet toch 'n sprankje waarheid in zijn woorden schuilen. Want Pingeon reed toch maar of er geen vuiltje aan de lucht was in één ruk naar de kop groep, die onder aandrang van Jean Claude Lebaube na 195 km was ontstaan. Dat gebeurde toen de meute na de Cote des Rousses daar was Cees Haast in een groepje van twaalf man als tweede na Marino Diaz boven geko men de vluchters bij wie zich inmid dels ook al Pingeon had aangesloten, had achterhaald. Lebaube bleef niet lang alleen aan de leiding. In zijn spoor volgden de Zwitser Blanc, de Spanjaar den Mariano Diaz en Ginez Garcia, Van der Vleuten en de Belg Huysmans. „Toen heb ik goed in moeilijkheden gezeten door de harde zijwind," vertel de Van der Vleuten later. Het ging allemaal eenvoudiger toen eerst Pinge on met de Italiaan Mugnaini aan zijn wiel en even verder de Luxemburger Johnny Schleck, de Belgen Vanneste, Vanschil en Brands, de Brit Tommy Simpson, de Spanjaard Lopez-Rodrigu- ez en de Fransman Letort er bij kwa men. „Door het grotere veld kon ik nu v VavvX -v.-.v meer uit de wind gaan rijden," zei de Brabander. In de afdaling na de Col de la Faucil- le, die niet meetelde voor het bergklas sement, bleek dat Pingeon de winst van 35 seconden met alle geweld ging verdedigen. Het was eigenlijk een won der, dat nog een man uit de hoofd macht in een supersnelle rit naar het dal de sprong kon maken. Na Guido Reybroeck, die zonder veel moei te op de asfaltweg voor de finish naar zijn tweede zege in de Tour reed en tevens de groene trui veroverde, kon niemand meer het gat overbruggen. Dat de voorsprong van de groep-Pinge- on in de laatste kilometers tot 22 secon den slong was niet zo verwonderlijk, want zij bevatte aanzienlijk minder ta lent dan de jagende hoofdmacht. Zonder die vlucht van Pingeon zou de rit van Belfort naar Divon ne-les-Bains al spoedig in het vergeet boek zijn geraakt. Alleen in de eerste zeventig kilometer had het nu en dan maar ook weinig overtuigend „gerom meld". Zo af en toe sprongen er groep jes weg, waarbij de Nederlanders zich niet onbetuigd lieten. Bij het eerste opstandje was Maliepaard betrokken, bij het tweede deze Brabander en Ger ben Karstens en later vertoonden Haast en Harings zich nog in de voor hoede. Na tachtig kilometer echter, toen de karavan via de 13,7 kilometer lange klim naar de top van de Les Bichets daar was de Spanjaard Saez alleen boven gekomen op een hoog gelegen plateau arriveerde werd de koers stilgelegd, gebeurde er gedurende honderd kilometer helemaal niets. Men bewoog zich voort op de „tweede etage", en dat was alles. Pas in de klim naar de top van de Cote des Rousses (190 kilometer) werd het vuur tje weer aangestookt. Nu door Guy Ig- nolin, die eerst gezelschap kreeg van Manzaneque, wat later ook van Rodri- go Martiano en Ventura Diaz, welke groep tenslotte aangroeide tot zeven tien man. Het was echter nog te vroeg. De werkelijke strijd begon, toen Lebau be de basis legde voor de beslissende ontsnapping. DEN HAAG De heren-estafette- ploeg van het Haagse ZIAN, bestaan de uit Kammeijer, Oudt, Verroen, Van den Hoofdakker, Vonk, Boers, Veer, Meijs, Becker en Loof, heeft het Nederlands record op de 10 maal 100 m vrije slag op 50-meterbanen, dat met 10 min 11 sec op naam van Het IJ stond, verbeterd en gebracht op 9 min 58.4 sec. De Belg Guido Reybroeck won de negende etappe van de Tour de France. De foto toont het moment waarop hij als winnaar over de streep ging voor Lopez Rodriguez, die tweede werd, en zijn landgenoot Huysmans, die derde werd. (Door Aat de Boer) WIMBLEDON Wimbledon 1967 is teneinde. Op de tribunes van het centre- court heerst na veertien dagen drukte b(jna absolute stilte. Hier en daar z(jn mensen bezig de chaos van nu waardeloos geworden en daarom achteloos weg geworpen tickets, van verscheurde programma's, plat getrapte kartonnen koffie- bekertjes en papiertjes van ijsco's op te ruimen en weer wat orde te brengen in de bloemperken, die een zware knauw hebben gekregen tengevolge van het ge drang rond de vele banen. Wimbledons centrecourt was zaterdag weer tot de laatste plaats bezet, want de populaire Britse huisvrouw Ann Jones verscheen er in de finale tegen de Amerikaanse Billie Jean King. De verwachtingen van de Britten waren hoog ge spannen en velen betaalden uitzonderlijk hoge, zwarte prijzen voor een kaartje. Het is, achteraf bekeken, zonde van het geld geweest, want de finale tussen de beide dames had weinig meer kwaliteit dan de finale, die daags tevoren de Australiër John Newcombe en de Duitser Wilhelm Bungert hadden gespeeld. Te leurstelling dus vooral voor de Britten, die hun Ann Jones kansloos tenonder za gen gaan tegen de toch bepaald niet groots spelende Billie Jean King. Trots toonde Billie Jean King-Moffitt na afloop van haar wedstrijd tegen Ann Jones de enorme trofee, die ze voor de tweede maal in successie had veroverd. LOS ANGELES Tijdens de atletiek ontmoeting tussen de Verenigde Staten en het Britse commonwealth team, die in Los Angeloes gehouden wordt, heeft de Amerikaan Jim Ryun een nieuw, fantastisch wereldrecord gelopen op de 1500 meter. Hij legde de middenafstand af in 3.33.1 en bleef daarmee 2,5 sec. onder de oude recordtijd van de Austra liër Herb Elliott (3.35.6), dat deze op 6 september 1960 tijdpns de Olympische Spelen in Rome vestigde. Twee weken geleden verbeterde Ryun in Bakers- field zijn eigen wereldrecordtijd over de Engelse mijl in 3.51.1. Uiteraard was het wereldrecord van Ryun, die ook nog recordhouder op de 880 yards (1.44.9) is, het hoogtepunt van de ontmoeting in Los Angeles. De tijd van de 20-jarige Amerikaanse student had waarschijnlijk nog scherper kunnen zijn wanneer de eerste ronde wat snel ler was afgelegd (60.9 sec.). Ryun nam na 400 m zelf de kop en legde 800 m af in 1.57.5. Daarna vochten hij en de Keniaan Keino, wereldrecordhouder op de 3000 m, zij aan zij een verbitterd duel. Op 300 m voor de finish plaatste Ryun een vernietigende eindsprint, waarop Keino geen antwoord had. Met 38.1 sec. voor de laatste 300 m eindigde Ryun op 3.33.6 Keino kwam met 3.37.2 tot de snelste tijd uit zijn carrière. De Jamaicaan Lennox Miller won de 100 m in 10.1 sec. voor Charlie Greene (V.S.) met 10.2 sec. Jim Hines en Wil lie Turner (V.S.), die onlangs met 10.- sec. het wereldrecord evenaarden, wer den beiden wegens twee valse starts gediskwalificeerd. Paul Wilson, de we reldrecordhouder polstokhoog, bleef met 5,31 m slechts 7 cm onder zijn re cord. Randy Matson (V.S.) won het ko gelstoten met 20.45 m en Ed Burke (V.S.) het kogelslingeren met 68,58 m. De 110 m horden ging in 13,6 sec. naar Willie Davenport (V.S.) voor zijn landgenoot McCullough, die dezelfde tijd liet afdrukken. Naftali Temu zorg de voor een van de weinige common- wealth-overwinningen door een zege in 29.01.8 op de 10 km. Lee Evans (V.S.) noteerde met 45,3 sec. de tweede snel ste seizoentijd op de 400 m. Bij de heren leidt de Ver. Staten met 119 - 80. Bij de dames is het verschil geringer: 59 - 58. De beste damesprestaties kwamen op naam van Madeleine Manning (V.S.), die op de 800 m met 2.01.6 niet alleen een nieuw Amerikaans record vestigde, maar tevens wereldrecordhoudster Judy Pollock 0.1 sec. voor bleef. Linda Knowles (comm.) won het hoogsprin gen met 1.73 m en Renee Bair (V.S.) wierp tenslotte 57.16 met de speer. DEN HAAG Ten bate van de scheidende Volendam-speler Dick Tol wordt zaterdag 22 juli op het HFC-ter- rein in Haarlem een benefietwedstrijd gespeeld tussen de eredivisieverenigin gen Volendam en de eerste-divisieclub Haarlem. AMSTERDAM Ajax heeft zater dag de 21-jarige RBC-linksbuiten Tonny van Wijk gecontracteerd. MAASTRICHT In „het Limburgse" blijft men buitengewoon actief op de transfermarkt. MVV trok de 28-jarige Guido Schoefs van de Belgische vereni ging Waterschei-Thor aan en Sittardia versterkte zich met de Elinkwijkspeler Henk van Laatum, die zich reeds vol gende week in Sittard gaat vestigen. De contacten tussen de Utrechtse en Lim burgse vereniging leidden er eveneens toe, dat Theo Netten (twee jaar geleden door Sittardia van NO AD overgenomen) een contract tekende bij de Zuilenaren. Overigens staan beide transfers los van elkaar en van een spelersruil kan dan ook niet worden gesproken. HEERENVEEN De 24-jarige Eise Bosma heeft een contract getekend bij de tweede-divisieclub Heerenveen. Bos ma kwam in het afgelopen seizoen uit voor S.C. Cambuur. ZWOLLE De 25-jarige Fré Schutte en de even oude Henk Mengerink heb ben een contract getekend voor de tweede-divisieclub Zwolse Boys. Schutte kwam in het afgelopen seizoen uit voor S.C. Drente, terwijl Mengerink de kleu ren van S.C. Cambuur verdedigde. In het intussen bijzonder klein ge worden Nederlandse kamp echter op winding en vreugde. Want de frêle, donkere Judith Salomé veroverde via een tweesets zege over de Zw&dse Strandberg het juniorenkampioenschap. De aanvankelijk wat nerveuze Amster damse had met Strandberg aanzienlijk minder moeite dan daags tevoren met de Poolse Wieczorek. Maar in de eer ste set hing de zege toch aan het beken de zijden draadje, want Judith was aanvankelijk weer zo voorzichtig in haar spel dat ze de eenvoudige ballen laag in het net of ver buiten de lijnen plaatste en constant aan de baseline gekleefd bleef. De nu en dan hard slaande Strand berg miste, gelukkig voor onze landge note, ook veel eenvoudige kansen en dat bood Judith op 22 gelegenheid tot een servicebreak. Strandberg greep op 43 die game terug na een aantal bij zonder zwakke momenten van haar te genstandster, maar op dat moment be greep Judith Salomé dat aanval de bes te verdediging was. Ze kwam naar het net, brak onmiddellijk door de service van de Zweedse en veroverde de eerste set met 64. Het zelfvertrouwen was toen volledig terug en met veel spreiding en sterk volleren zowel op forehand als op back hand en knappe dropshots, drong ze Strandberg volledig in de verdediging. De Zweedse kreeg nog slechts twee ga mes, overleefde op 52 een eerste matchpoint toen Judith Salomé de bal van de netband zag terugvallen maar capituleerde toch direct daarna toen ze via een schitterende, scherpe backhand opnieuw een matchpoint tegen kreeg en daarna de bal, na een haarscherp ge plaatste service van de Nederlandse, in het net sloeg. Zoals reeds gezegd, 'de finale tussen Ann Jones en Billie Jean King-Moffit was een diepe teleurstelling. De eerste set ging met 63 naar de Amerikaan se, die al een doorbraak forceerde op de eerste service van mrs. Jones. Voor al wanneer Billie Jean King naar het net kwam raakte de Britse volkomen van slag, hoewel haar tegenstandster bijzonder zwak volleerde en talloze bal len op haar backhandvolleys onderin het net sloeg. Billie Jean schudde nij dig met het hoofd maar op de beslis sende momenten was ze toch wel zo sterk dat Jones vrijwel geen gelegen heid kreeg gevaarlijk te worden. In de tweede set bood mrs. Jones wat meer tegenstand, hoewel ze deze ook al met een doorbraak op haar service be gon. Het leek erop dat het vonnis in snel tempo zou worden voltrokken, maar bij 32 verspeelde de Ameri kaanse volkomen tegen haar ge woonte haar servicegame ook. Het hielp Jones weinig, want de Britse moest direct daarna Billie Jean op nieuw een break toestaan en dat bete kende in" feite het einde van de strijd. De Amerikaanse werkte 'n eerste matchpoint met een schitterende, ge durfde backhandpassing weg, maar ging op het tweede ten onder toen ze 'de bal ver buiten de lijnen volleerde. De titel in het herendubbelspel ging in drie short sets naar de sterke Zuid- afrikaanse Davis Cup-dubbel Hewett/ McMillan, waartegen Fletcher en de in dit Wimbledontoemooi toch wel falende Emerson kansloos ten onder gingen. Fletcher en Emerson waren niet be stand tegen het raffinement van Hewitt en het daverend volleren en de fantas tische reacties van diens, weer met een witte pet getooide partner. Met 62, 63 en 64 ging de zege naar Hewitt en McMillan. Billie Jean King-Moffit behaalde haar tweede titel in het damesdubbelspel sa men met de Amerikaanse Rosemary Casals. Maria Esther Bueno en Nancy Richey boden aanvankelijk krachti ge tegenstand en veroverden na bijzon der vinnige strijd met 911 de eerste set. Het had kennelijk teveel van hun krachten gevergd en toen King en Ca sals bovendien in nauwe -samenwerking naar het net kwamen, was het snel ge beurd. Met 64 en 6—2 ging de over winning naar het Amerikaanse dubbel. Billie Jean King veroverde tenslotte zelfs nog een derde titel en wel in het gemengd-dubbelspel, waarin ze met Owen Davidson een 75, 62 overwin ning behaalde op Maria Esther Bueno en Ken Fletcher. Het werd een bijzon der eenzijdige strijd, waarvan 'n groot gedeelte van het publiek het einde niet meer heeft gezien omdat het er schoon genoeg van had. Judith Salomé is de tweede Neder landse speelster die op de juniorent'lel beslag legde. De eerste Nederland;!?, die deze prestatie leverde, was Fenny ten Bosch. Judith bereikte ermee dat ze volgend jaar direct wordt toegelaten tot het hoofdtoernooi van Wimbledon. NEW YORK Zaterdag zijn in ver scheidene Amerikaanse steden wed strijden gespeeld voor het toernooi om 't Amerikaanse voetbalkampioenschap van de door de FIFA erkende USA (United Soccer Associaton) en van de competitie van de „wilde" National Professional Soccer League. De resultaten van de ontmoetingen in het toémooi om het kampioenschap waren; Dallas: Wolverhampton (Los Angelos) Dundee United (Dallas) 22; New York: Cerro (Uruguay) (New York Skyliners) Bungu (Brazilië) (Hous ton) 22; Washington: Shamrock Ro vers (Boston) Aberdeen (Washing ton Whips) 21; Vancouver: Sunder land (Vancouver) Stoke City (Cleve land) 31. In de competitie van de NOSL speelde Pittsburgh Phantoms in Philadelphia met 00 gelijk tegen Phi ladelphia Spartans.

De Vallei | 1967 | | pagina 5