Onderzoek naar gezondheid van leden lagerhuis Verenigde Staten geven hun vakantiegangers de ruimte Regering Johnson is zeer actief op recreatiegebied Kunsthand werkt op stroom uit spieren DEMONSTRATIES VAN OUDE AMBACHTEN EN VOLKSKUNST IN OPENLUCHTMUSEUM Lauwersoog kunstmatig eiland met ruim honderd „bewoners" VRIJETIJDS- EN STRANDKLEDING Duur ziekenhuis kreeg te weinig bevallingen SALADES voor kamerbewoners kant en klaar in heel veel smaken en niet duur ook!: «VANAF 90 CENT SERIEBOUW Fantasierijke onderwijzeres veroordeeld ONTDEKKING SPITS AFBIJTEN KATOEN EN MAR- I HEZEN- DOEK HANDIG VERPAKT PANORAMA INSTRUCTIEF MOTELS ONHERKENBAAR „Jantje" uit West-Friesland knipt prachtige harten niiiiiiiiim Van onze correspondent LAUWERSOOG Nog twee jaar, dan is de Lauwerszee dicht. Lauwers oog zal volgend jaar al geen eiland meer zjjn, want dan is het door een d$jk met de Groninger kust verbonden. Tussen het dijkvak uit de Friese kust en de dijkarm, die vanaf het werkei- landje Lauwersoog in westelijke rich ting is gelegd, blijft voorlopig echter nog een sluitgat van negenhonderd me ter open. De boot van Oostmahorn naar Schier monnikoog vaart er nog door, maar die zal over twee jaar een ligplaats aan de Lauwerszeedijk moeten kiezen, want Oostmahorn is dan ingesloten om met zijn tot jachthaven verbouwde haventje in een groot binnendijks recreatiege bied een nieuwe toekomst tegemoet te gaan. De oud-schipper op reddingsboten Klaas Toxopeus heeft er al op gerekend: boven op de dijk bij Oostmahorn bouw de hij een nieuw paviljoen en er is vooral ook van buitenlandse zijde zo veel belangstelling voor deze streek, die tot nu toe een verre uithoek van Friesland was, dat hij al tot een be langrijke uitbreiding moest overgaan. Een kwartiertje varen van Oostma horn ligt Lauwersoog, het werkeiland waarop vijf dagen van de week 125 van de 350 arbeiders van de Lauwerszee- werken wonen en drie gezinnen dat van de pompwacht, de kampleider en de kantinebeheerder zelfs een vast ver blijf hebben. Op Lauwersoog wordt vooral op drie plaatsen hard gewerkt: in de bouwputten voor de caissons, bij de uitwateringssluizen en bij de schut sluis. Zesentwintig caissons, die over twee jaar in het sluitgat zullen worden ge- plaats^. zijn op het ogenblik onder han den. Met 25 zal het sluitgat dicht zijn, maar men maakt er een „voor het'bre ken". Of liever: ter voorkoming van breken, want het is mogelijk, dat de 25ste net niet past in het laatste gaatje, dat tenslotte overblijft. Behalve de 25 caissons, die er nodig zijn, wordt er eentje extra gemaakt die niet 33, maar 23 meter lang is. Zo is er een speling van tien meter. Meer hebben de dijkbouwers op een sluitgat van negenhonderd meter niet nodig. Het gaat goed met de bouw van de caissons: de eerste is al klaar, van de laatste is de bodem gelegd. In een soort seriebouw komen de twaalf meter hoge gevaarten tot stand. Ze zijn stuk voor stuk achttienhonderd ton zwaar en ko men met elkaar op dertien miljoen gulden. PARIJS In Frankrijk is zater dag een onderwijzeres veroordeeld die erin was geslaagd onder fantas tische voorwendsels vijf jaar mooi weer te spelen van andermans geld. De onderwijzeres, Hélène Fa- vraud, richtte in 1961 onder de naam prinses Ayoubi een „internationale unie van erfgenamen van Mallet" op. De leden ervan dachten allen te delen in een erfenis van twee mil jard gulden die een Fransman Jean- Pierre Mallet, tweehonderd jaar ge leden in Amerika zou hebben nage laten. Het hele verhaal van de erfenis berustte op fantasie maar dat nam niet weg dat de unie var. mejuffrouw Favraud in korte tijd 23.000 leden had in 74 landen. Ieder lid betaalde de „prinses" jaarlijks een groot be drag als tegemoetkoming in de kos ten die moesten worden gemaakt om de erfenis vrij te krijgen. De Franse politie kreeg vorig jaar argwaan, onderzocht de zaak en ar resteerde de „prinses". Na een on derzoek van veertien dagen kwam haar schuld vast te staan. Zaterdag werd ze veroordeeld tot 13 maanden gevangenisstraf wegens fraude en vervalsing. Zij moest bovendien 3000 franc boete betalen wegens het onbevoegd dragen van een titel. Tijdens haar proces beweerde me juffrouw Favraud dat Jacqueline Kennedy en de Franse premier Georges Pompidou, evenals zijzelf, afstammelingen waren van Mallet. ADVERTENTIE De ene dag knipt mevrouw Jantje de Jong-Brouwer „Abrahams" van papier, de volgende dag komen de kermisharten aan de beurt. Ze zit achter een grote tafel in één van de Zaanse huisjes van het Openluchtmuseum in Arnhem, waar ze tot en met vrijdag elke dag demonstraties geeft in het papierknippen. Ze draagt een Westfries kostuum uit 1880 met een kappehoedje plus zilveren beugeltas en ook lachebekje Aafje, haar dochter, is in stijl. Aafje heeft een „hultje" met een boerenhoedje opgezet. Ze is met moeder meegekomen voor de gezelligheid en om, zo nodig, ma's knipsels aan de toeschouwers te verkopen. Mevrouw De Jong-Brouwer (43) vindt het prettig dat ze „Jantje" heet, net zoals twee andere (mannelijke) Jan tjes uit vroeger tyden, die beiden kunstenaars in het papierknippen wa ren. „Misschien gaan de mensen mij nog wel eens „Jantje de knipster" noe men." Zij is lid van het Historische Ge nootschap Oud West-Friesland en drie jaar geleden kreeg ze „zo maar" de smaak van het knippen te pakken. Ze knipte van het begin af nagenoeg feil- loss. Mejuffrouw H. Bottema van het Openluchtmuseum die elk jaar de de monstraties van oude ambachten en volkskunst voorbereidt, noemt haar een ontdekking: „Haar werk sluit ongeloof lijk goed aan bij de volkskunst uit de achttiende en negentiende eeuw, toen er op het platteland nog veel aan pa pierknippen werd gedaan." Mevrouw De Jong-Brouwer knipt ,uit de vrije hand". Ze tekent niet eerst de lijnen op papier, maar knipt zonder aarzelen wat ze wil knippen. Ze kiest haar onderwerpen altijd zelf. Ze vindt het heerlijk om gekke dingen uit te beelden. Daarom ook ligt er vandaag (als voorbeeld) die grote pop van gevul de speculaas (de „Abraham") naast haar op de tafel, die men elkaar in Noord-Holland, maar ook in andere de len van ons land nog steeds geeft op de vijftigste verjaardag van iets of ie mand. Daarom ook die kermisharten, waarmee vroeger de boerenknecht zijn bazin verraste (dat hoopte hij en- minste) of de vrijer zijn vrijster verte derde. Ze beeldt ook gezegden uit. Op één van haar werkstukjes zijn een aantal grafzerken te zien met ernaast een ver liefd paartje. Er boven staat: „Bid voor de doden, en zoen de levendigen". Ande re gezegden, die in papier werden uitge knipt: „De kermis voorbij de liefde aan zij" en „Op Sint Catrijn de koeien aan de lijn". Mevrouw De Jong-Brouwer, dit jaar voor het eerst als gast aan het werk in het Openluchtmuseum, bijt met de pottenbakker Jaap Dommisse de spits af van een groot aantal de monstraties van oude ambachten en van volkskunst in het Openlucht museum. Als zij met haar dochter Aaf je weer naar huis in Hoogkarspel ver trekt wordt haar plaats (van 10 tot en met 14 juli) ingenomen door (o.a.) me juffrouw Ria van Eyk (spinnen, weven en plantaardig verven), en de heer C. Boon (aardappelmanden vlechten). In de periode 17 tot en met 21 juli en 24 tot en met 28 juli zal onder meer worden gedemonstreerd hoe men kra len maakt en hoe een koekplank wordt gesneden. Het telefoonnummer van he Open luchtmuseum: 08300 - 36503. LONDEN Een groep medid heeft tot taak gekregen het leven van de Britse Lagerhuisleden na te gaan om vast te stellen hoe groot het risico van een hartaanval voor hen is. Het onderzoek vindt plaats op aandrang van het Lagerhuislid voor Labour David Kerr die arts is. Hij is ongerust geworden nadat de laatste weken twee leden door hart aanvallen om het leven zijn geko men. Ze waren 49 en 43 jaar oud en beiden eerder mager dan dik te noemen. De jongste was bovendien geheelonthouder en niet-roker. Dr. Kerr heeft de Britse Hartstichting verzocht om alle 628 leden van het huis te onderzoeken. Hij heeft aan alle leden een lijst met honderd vra gen gezonden. Dr. Kerr is zelf van mening dat de le den ongewoon lange werktijden heb ben, slechte eetgewoonten hebben en onderhevig zijn aan hoge spannin gen. Onder de gestelde vragen zijn de volgende: Hoeveel drinkt en rookt u? Hoelang slaapt u en hoelang zou u willen slapen? Hoeveel lichaamsbeweging neemt u? Welke afstand legt u per jaar in een auto af? Hoeveel vrije tijd heeft u in de week ends? Vindt uw vrouw het leuk of niet leuk dat u lid van het Lagerhuis bent? De Hartstichting zal de antwoorden analyseren en tevens een onderzoek instellen naar de doodsoorzaak van iedereen die na 1945 lid van het La gerhuis is geweest. De resultaten zul len met een computer worden ver werkt en in de herfst hoopt men de eerste resultaten te kunnen publice ren. Dr. Kerr heeft verklaard te hopen dat het onderzoek zal uitwijzen in welke mate de leden onder de druk van hun problemen leven. De gevonden gegevens kunnen volgens hem van belang zijn voor allen die een soortgelijk leven leiden. I I De Amsterdamse mode-ontwerper Frans Molenaar heeft een collec tie van vrijetijds- en strandkleding gepresenteerd. Op de foto enkele van de getoonde modellen. V.Ln.r. Joke met een stradhes van markiezendoek. Frans Molenaar, Tania met roze strandhes en Ber mudapantalon, beide van katoen, Petra als bruid van katoen-ga bardine en Son ja met een kaftan van markiezen- doek in terra cotta-kleur. (Van een onzer redacteuren) WEERGALOOS is de wijze waarop de Amerikanen vele van hun natuurgebie den dienstbaar hebben gemaakt aan het genot van de toerist. Natuurgebie den worden er beheerd op een wijze die de grootste bewondering afdwingt. Vergeleken met zes jaar geleden toen wij de Grand Canyon zagen en het Yosemite-natuurmonument zijn er op het terrein van natuurbescherming-annex- toerisme weer veel vorderingen gemaakt. Trouwens: de regering-Johnson ontwik kelt veel activiteit op deze punten. En op zichzelf vloeit dat ook weer voort uit de reactie welke men overal in de Verenigde Staten ziet op de verstedelijking van het leven, op lucht- en waterverontreiniging, waarmee men hier ook enorm tobt. ,Naar buiten, de natuur in!" het is net als in West-Europa de grote mode. In vakanties en tijdens week einden ontvluchten de stedelingen hun steenwoestijnen, zij gaan zwemmen en zonnebaden en picknicken. Maar dat doet men in Amerika nog wel even an ders dan bij ons. Een kijkje in het Open luchtmuseum in Arnhem: een „los hoes", af komstig uit Lich tenvoorde. UTRECHT Van de meer dan 25 spieren waarmee de mens zijn hand kan bedienen, kan iemand met een kunst hand er slechts twee gebruiken. Het is de Utrechtse groep Ontwikkeling Hulpmiddelen Lichamelijk Gebrekkigen" van het Medisch-fysisch Instituut T.N.O. gelukt een ver nuftige apparatuur te ontwikkelen, waardoor een kunst hand meer dan één functie geheel „natuurlijk" zal kunnen verrichten. De Utrechtse ontdekking is een wereldprimeur. Uitgaande van het feit, dat spierresten elektrische ver schijnselen vertonen heeft het team van het medisch-fysisch instituut T.N.O. een apparaat ontwikkeld, dat deze elek trische verschijnselen omzet in stromen, waarmee elektro- motortjes of pneumatische kleppen kunnen worden be diend. Het team is erin geslaagd om tenminste vier bruik bare signalen uit de onderarmstomp te isoleren, die door de patiënt naar willekeur tevoorschijn kunnen worden ge roepen. De bijbehorende elektrische en pneumatische re- gelapparatuur is tegelijk gereedgekomen. Ten eerste is men in dit reusachtige land vertrouwd met grote afstanden. Men ziet er niet tegenop, tweehonderd kilometer heen en tweehonderd terug te rijden op een lange zondag om er gens een mooi punt te bereiken. Dat kan ook gemakkelijker dan bij ons: benzine is goedkoop en de wegen zijn uitnemend. Ten tweede maakt men van dat buitenleven een cultus: een pick nick is hier niet een boterham uit het vuistje. Weineen! Men sjouwt complete maaltijden mee: worstjes of biefstuk ken of kippen, en aardappelen, en bo nen, plus zijn ijsdoos met een bonte menigte van dranken, plus stoelen en ligbedden en kussens. En wat een ze gen! maar buitengewoon weinig draagbare radiootjes. We hebben die on dingen bijna niet gehoord. Maar als men dan ook buiten is, dan dient het door de overheid geregelde gemak dan ook werkelijk de mens in al le standen. Door Amerika's mooiste natuurge bieden lopen „parkwegen", die al deze gebieden ontsluiten. Zij zijn verboden voor vrachtauto's en de maximumsnel heid is er zelden hoger dan 60 km per uur. Dit land is groot, ook zijn natuur gebieden zijn het: Skyline drive en de Blue Ridge Parkway die door het Oosten van de Verenigde Staten lopen en geheel het jubilant-mooie bergland der Alleghanies ontsluiten, zijn zo'n ne genhonderd kilometer lang.... Een afstand van Amsterdam tot Mün- chen, niet anders dan een verrukkelijke weg door bergen en bossen, over hoge kammen, door woeste dalen, langs wa tervallen. En hoe is die ingericht voor de toe rist? Om de zoveel kilometer vindt men uitzichtpunten. Verbredingen van de weg, majestueuze overzichten gevend over bergland of boshelling, en vaak met instructieve borden waarop ver meld staat wat men ziet, hoe de planten en bomen heten die er staan, hoe lang een voetpad is dat hier begint en weer eindigt. Op gezette afstanden vindt men picknickplaatsen houten tafels met banken, daarbij stookplaatsen, ijzeren roosters op stenen waar de Amerikaan se picknicker zijn kipje braadt, zijn biefstuk schroeit. Men is in dit beboste en nogal droge land doodbenauwd voor bosbrand, overal staan waarschuwings borden maar desondanks moeten die stookplaatsen er zijn. Overal daarbij ook handige bakken voor afval, stalen bakken met daarbinnen grote plastic zakken die geregeld geleegd worden ook! Een vaak is er bij zo'n picknick plaats een openbare toiletgelegenheid, keurig schoon, met papieren handdoe ken, wasgelegenheid etc. Kost niets en het is niet alleen schoon het blijft ook schoon! De wegen en de bermen der wegen zien eruit alsof zij elke morgen met spons en zeem worden behandeld. De picknickplaatsen zijn, ook na een druk ke zondag, opgeruimd. Hoe komt dat? Ten eerste is de Amerikaan een zinde lijk mens. Ten tweede is een groot aantal men sen dag in, dag uit in de weer om de wegen en toiletten en picknickplaafsen schoon te houden. Ten derde wordt het weggooien van vuil behoorlijk beboet: in de ene staat met 25 dollar, in de andere met 50 dol lar, ja, in de stad Philadelphia met 500 dollar... En dat helpt, waarachtig, het helpt. Wie de toenemende vervuiling van Nederland ziet wenst ook voor ons land zulke boetebepalingen en dan wel met controle, graag, en toepassing van die bepalingen! Het reizen door zo'n natuurgebied is een feest. De mooiste gedeelten van toch al mooie gebieden zijn weer spe ciale natuurmonumenten: Shenandoah nationaal park met grandioos geboom te, en dan meteen zo'n anderhalf hon derd kilometer lang (want ruimte heeft men hier, formidabel), het George Was hington national forest, het Jefferson nationaal park, het houdt niet op. En wie genoeg heeft van de park way, van de eenzame weg door het na tuurgebied waar men herten kan ont moeten en beren, die buigt ergens af bij een van de vele zijwegen en dan komt hij in een bewoond deel terecht, bij een stadje of een dorpje waar altijd wel motels in overvloed zijn om de nacht door te brengen. Nergens hebben wij ooit zo probleem loos gereisd als door dit land. Bij ons doen Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer bijzonder hun best om de verhoudingsgewijs geringe en klei ne natuurgebieden die wij nog heb ben, voor het publiek open te leggen. Er gebeurt heel veel goeds op dat gebied in Nederland. Toch: wat is men in de Verenigde Staten veel verder, verder alweer dan zes jaar geleden! Toegege ven: de mogelijkheden, financieel en qua ruimte zijn groter en misschien mag men ook wel zeggen dat het pu bliek hier anders is, sterker vooral in het respecteren van de persoonlijke vrijheid van de medemens en zeer af kerig van het bezorgen van overlast aan anderen hetgeen o.a. includeert dat men zijn kampeer- of picknickplaats ook werkelijk opruimt! maar toch zouden de mensen die de bij ons even eens sterk levende „drang naar buiten" moeten opvangen, met vrucht eens in de Verenigde Staten kunnen gaan kijken. En....wat rijdt men hier prima auto! Enige weken hebben wij in een auto, met Amerikaans nummerbord dit land doorkruist. Wij waren dus niet als vreemdeling herkenbaar en uiter aard maakten wij, door onbekendheid met wegen en aanduidingsborden fou ten. Niemand heeft, minachtend naar ons 0 In uitgestrekte nationale parken vinden de Amerikanen, die in hun vakantie de steden ontvluchten, rust en schoonheid. kijkend, met de wijsvinger tegen het voorhoofd getikt. Niemand heeft gepro beerd ons „nog even gauw" te passeren. Geen moment hebben wij, noch op stil le buitenwegen, noch in de drukte van een stad als Washington, in de penarie gezeten. Nog geen vijftig kilometer hadden wij, na terugkeer, weer op vaderlandse wegen afgelegd of het hart was ons al drie keer in de keel geschoten.... Pas wie door de Verenigde Staten en, naar men zegt, in Engeland heeft gereden bemerkt wat een agressieve automobilisten wij in Nederland zijn geworden. Toeteren mag je wel, in Amerika! „Gebruik je claxon, de weg is van jou", roepen borden de automobilisten toe. Desondanks doet men het met ma te. Rijden en reizen in Amerika is dat nog een feest. Zeker voor de man uit een overvol land als het onze, die zich, buiten Amerika's grote steden, laaft aan stilte en ruimte, ongekend in ons eivolle land. ZAANDAM Het bestuur van het Juliana-streekziekenhuis in Zaandam gaat het tarief voor de kraamafdeling met ongeveer een derde verlagen, van negentig naar ongeveer 62,50 gulden. Het bestuur heeft dit besloten omdat door het hoge tarief het aantal beval lingen in het ziekenhuis afnam, waar door de verpleegstersopleiding in het gedrang kwam. Het aantal bevallingen in het in februari geopende ziekenhuis was zo laag dat het voor de leerling verpleegsters moeilijk werd tijdens hun opleiding het voorgeschreven aantal geboorten mee te maken. may o

De Vallei | 1967 | | pagina 8