7n Oost-Kongo keert rust terug Vluchtende huurlingen met giftige pijlen beschoten Egyptenaren leveren goud in om oorlog te betalen MOBOETOE KRIJGT DRIE VLIEGTUIGEN VAN V.S. In Hongkong negen doden na oproer Guinee gebruikt 'n Ned. zakenman als koerier Verkeer eiste zware tol in het weekeinde c s L Zwendelaffaire op het spoor DE GRAAUWE HENGST Snelle Russische jager PRINSES MET VAKANTIE 10.50 VEL Wervelstorm in Japan; vele honderden doden JACHT OP GELD OLIESJEIKS 1 I 'n jonge uit een "grote" stal 'n volbloed Weerrapporten uit Europa ITS TOTAAL MEER DAIS TWINTIG MENSEN OMGEKOMEN MITRAILLEURPOSTEN het paard met de mooiste jonge....! RHODESIË GEGEVENS JTDRAKA Weer Zuidkoreanen gearresteerd in West-Duitsland OFFICIEUZE VOORSTELLEN OVERGEBRACHT AAN AMBASSADEUR TE MONROVIA Geen bemiddelaar Contracten Frankrijk verhoogt benzineprijs ook VEERTIG MILJOEN DOCUMENTEN 1 MAANDAG 10 JULI 1967 naa^wvsaa/vaaaaaa/naaaaaaaaaaa/vaaaaaaaa KINSJASA Het Congolese leger is weer heer en meester in de oostelijke steden Kisangani, Kindoe en Boekavoe. Dat deelde de officiële Congolese radio gisteren mee. Men voegde er aan toe dat zich terugtrekkende rebellen In het oerwoud worden achtervolgd. HONGKONG Ernstige ongere geldheden in de Britse kroonkolonie Hongkong hebben in het weekeinde tenminste negen mensenlevens ge- eist. Vijf politiemannen uit Hongkong werden zaterdag in het grensdorp Sja Taoe Kok van Chinees gebied uit door een sluipschutter doodgeschoten. In de stad Hongkong zelf kwamen gisteren een politieman en drie Chi nese burgers om het leven tijdens een vechtpartij tussen politie en een groep Chinezen. De moeilijkheden begonnen zater dag toen, zoals wij al berichtten, naar schatting duizend Chinezen de grens overstroomden en een politiebureau aanvielen met dynamiet. De politie gebruikte traangas om de menigte te verspreiden, waarop de oproerlingen het vuur openden. Engelse troepen, voornamelijk Gurkha-soldaten, ontzetten de bele gerde politiemensen en beantwoord den het vuur van de Crinezen. Volgens de commandant van de Engelse troe pen, luitenant-kolonel Ronald Mc Allister, hadden de Chinezen aan hun zijde va» de grens mitrailleurposten ingericht. Ze werden bemand door geünifor- Ze werden bemand roor geünifor meerde Cinezen, maar het was niet duidelijk of die behoorden tot eenhe den gewapende burgers of tot de gere gelde troepen. Het vuurgevecht over de grens heen duurde ongeveer vijf minuten. Daarna hield het Chinese vuur plotseling op. „Ze wilden blijk baar een demonstratie geven", aldus McAllister „en dat hebben ze gedaan". In Hongkong zelf ontstond een ge vecht tussen politie en Chinese bur gers toen de politiemannen een on derzoek wilden instellen naar een de monstratie waarbij pamfletten wer den uitgedeeld. De demonstranten gin gen onmiddellijk tot de aanval over. Een agent werd met een scherp ge slepen haak doodgeslagen. Toen de politie daarop het vuur opende wer den drie betogers dodelijk getroffen. China en Engeland hebben over en weer geprotesteerd tegen de gang van zaken in Hongkong en de grensplaats Sja Taoe Kok. Beide landen verwier pen eikaars protestnota's. ADVERTENTIE JONGE per 1 liter fles De Congolese eenheden die de vluch tende huurlingen en Katangaanse troe pen achtervolgden kregen opdracht hen niet „met uit het Westen geïmporteerde kogels te doden maar met giftige pij len". De huurlingen zouden zware verlie zen hebben geleden. Een groep huurlin gen vluchtte, zoals gemeld, met een gestolen Dakota naar Rhodesië. De Con golese minister van buitenlandse zaken, Justin Bomboko, heeft de Britse ambas sadeur een nota gezonden, waarin hij de teruggave van het toestel en de uitle vering van de vluchtelingen eiste. Twee bemanningsleden van het desbe treffende toestel kwamen gisteren in Johannesburg, Zuid-Afrika, aan. Ze zagen er vermoeid en verwilderd uit. Volgens de piloot hadden ze drie dagen niet geslapen. Beide mannen weigerden overigens bijzonderheden te vertellen over de dramatische vlucht met gewon de opstandelingen naar Rhodesië. Inmiddels heeft de Amerikaanse rege ring besloten drie bemande transport vliegtuigen naar Kinsjasa te zenden om de Congolese regering te helpen. Vol gens de Congolese minister van buiten landse zaken, Justin Bomboko, zullen de toestellen niet worden gebruikt in de gevechten tegen de opstandelingen. Onze correspondent in Brussel telefo neerde ons gisteravond het volgende: Het Belgische ministerie van buiten landse zaken heeft gistermiddag zijn zwijgzaamheid inzake de gebeurtenis sen in Congo verbroken. Het deelde mee dat volgens zijn gegevens in Loe- boebashi door federale Congolese mili tairen negen mensen, van wie zeven blanken, waren weggevoerd. Men vreesde dat ze om het leven waren gebracht. Over de gebeurtenissen in Kisangani kon Brussel geen bijzonder heden meedelen. In Boekavoe, waar de rebellen wer den geleid door een Belgische huurling, hadden waarschijnlijk drie Belgen en twee Grieken het leven verloren. De Belgische consul werd gevangen gezet. De Congolese regering had België ver zocht toe te zien op de recrutering van huurlingen in België. Brussel beloofde medewerking maar moest constateren dat de recrutering geschiedde ten be hoeve van het federale Congolese leger. ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! TOKIO (Reuter) Een wervelstorm codenaam Billie die gepaard ging met zware regenval heeft gisteren gro te delen van Japan geteisterd. Gister avond waren ruim driehonderd mensen omgekomen of vermist. Men vreest ech ter dat het dodental nog aanzienlijk zal sty gen. Vooral de eilanden Kioesjoe en Honsjioe zijn zwaar getroffen. In Hi- rosjima en in vele dorpen in de buurt werden de houten huizen weggespoeld door een grote vloedgolf. Alleen in deze streek kwamen bijna honderd mensen om. In 24 uur viel op sommige plaatsen 350 millimeter regen. Grote stukken land staan blank. Spaarwegen en we gen zijn op vele plaatsen vernield. Op het eiland Kioesjoe zijn op 67 plaatsen stukken van een autosnelweg weggesla gen. Een functionaris van een bank in Cairo weegt hier een aantal gouden voorwerpen, die na een oproep van het Egyptische weekblad „Akhar Saa" door de Egyptenaren zijn in geleverd. Het goud moet dienen om een gedeelte van de enorme kosten van de oorlog met Israël te dekken. BONN. De Westduitse justitie heeft dit weekeinde een tweede Zuid- koreaan gearresteerd, die zou hebben meegeholpen aan de ontvoering van landgenoten uit de Bondsrepubliek. Het is de 28-jarige Park, een mijnwerker uit Walsum bij Duisburg, die tevens agent zou zijn van <|e Zuidkoreaanse geheime dienst. In Seoel heeft het hoofd van deze geheime dienst, Kim Joeng Woek, ge zegd dat de ontvoerden in contact had den gestaan met de Noordkoreaanse am bassade in Oost-Berlijn. Zij zouden daar een spionagecursus hebben ge volgd. Hun activiteiten zouden samen hangen met een communistisch complot om de regering in Seoel ten val te brengen. De Westduitse regering, zo zei Kim kon niet worden ingelicht over het „overbrengen" van de verdachten naar Zuid-Korea, omdat tussen beide landen geen uitleveringsverdrag bestaat. Deze uitlatingen hebben de Zuidkore- in verlegenheid gebracht. Deze stelde aanse ambassadeur in Bonn kennelijk zijn voor zaterdag toegezegde rapport aan de Westduitse regering uit tot na het weekeinde. De ambassade had tot nog toe volgehouden dat de vermisten „vrijwillig" naar Zuid-Korea waren te ruggekeerd. In een brief aan de in West-Duitsland studerende Zuidkorea nen noemde de Zuidkoreaanse ambassa de nog dit weekeinde de ontvoering een „verzinsel van de kranten en de tele visie". Verschillende Westduitse parle mentsleden hebben de regering vragen gesteld over de ontvoeringen. De libera le politicus Genscher drong aan op eco nomische maatregelen tegen Zuid- Korea. ADVERTENTIE Planten geven uw venster een persoonlijke noot Tijdens een luchtvaarttentoonstelling op het Domodedova-vliegvéld bij Moskou hebben de Russen voor het eerst de E-166 laten zien. Het vliegtuig dat in 1962 een nieuw hoogte- en een nieuw snelheidsrecord vestigde was nog nooit eerder tentoongesteld. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een Nederlandse za kenman, de heer D. Jacobsen, heeft de Nederlandse ambassadeur in de Li beriaanse hoofdstad Monrovia Guine- se voorstellen voorgelegd. Deze voor stellen zouden een eind moeten maken aan het Nederlands-Guinese conflict. De heer Jacobsen is, naar wij thans hebben vernomen, vorige week dins dag met die voorstellen in Monrovia gearriveerd. HATTEM Op de Eierdijk in Hat- tem kwamen zaterdagavond twee brom fietsers frontaal met elkaar in botsing. Een derde bromfietser reed op de ra vage in. De 21-jarige G. Nieuwenhuis uit Wapenveld is aan de gevolgen van het ongeluk overleden, de 18-jarige J. Bredewoud uit Hattem is gewond in het Sophiaziekenhuis in Zwolle opge nomen. Twee andere personen liepen eveneens verwondingen op, doch be hoefden niet in een ziekenhuis te wor den opgenomen. WELL Op de rijksweg Venlo-Nij- megen onder Well is zondagavond om streeks halfelf de 22-jarige Duitser Schlosser uit Wesel om het leven geko men. Hij reed van de Wezerweg met zijn auto de rijbaan op en werd gegre pen door een touringcar. De jongeman overleed op weg naar het ziekenhuis te Venlo. ROTTERDAM De zestienjarige Rotterdammer Robert Verschoor is gisternacht omgekomen toen de brom fiets waarop hij meereed, op een auto botste. Hij was op slag dood. ASSEN De 32-jarige R. Auwema uit Donderen is gistermorgen gedood toen zijn auto van de weg raakte en tegen een boom reed. De naast hem zit tende mejuffrouw J. Vonk uit Assen werd ernstig gewond. HOOGERHEIDE De zeventienja rige bromfietser F. Mathijsen uit Ber gen op Zoom is gistermorgen bij het oversteken van een provinciale weg in Hoogerheide door een personenauto aan gereden en gedood. HEERHUGOWAARD —De 28-jarige militair W. F. van Dun uit Eindhoven is gistermorgen in een ziekenhuis in Alkmaar overleden. Hij was inzittende van een auto die gisternacht in Heerhu- gowaard van de weg was geraakt en over de kop was geslagen. De bestuur der had moeten uitwijken voor een te genligger. Drie andere inzittende werden gewond. HARDERWIJK De 34-jarige Ame rikaan R. R. Davis uit Hoogeveen werd zaterdagmiddag in Harderwijk gedood toen de wagen waarin hij meereed met grote snelheid tegen de brugleuning van een viaduct reed. De man werd uit de auto geslingerd en kwam op de la- ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte! De Guinese regering had voor hem een uitzondering gemaakt op het uit reisverbod dat zij de Nederlanders in Guinee had opgelegd nadat een vlieg tuig van de KLM met aan boord de Guinese delegatie naar de Uno we gens slecht weer in Abidjan, de hoofd stad van Ivoorkust, was geland. Die landing was voor de Guinese de legatie uitgelopen op arrestatie als te genmaatregel tegen de yeroordeling van een aantal vissers uit Ivoorkust in Gui nee. De heer Jacobsen mocht naar Monrovia vertrekken nadat hij zich had verplicht na zijn missie weer terug te reizen naar Guinee. De reis van de heer Jacobsen moet worden beschouwd als een officieuze missie. Dat blijkt ook uit de medede ling van het ministerie van buitenland se zaken van gisteren dat het de heer Jacobsen niet kent. De Nederlandse za kenman mag ook niet worden be schouwd als een bemiddelaar; hij ver richt alleen op verzoek van de Guinese regering een soort officieuze koerier- dienst voor voorstellen waarin hij geen stem heeft gehad De Guinese regering heeft voor haar missie in de heer Jacobson (60) een man die al bijna twintig jaar ervaring heeft in West-Afrika. Hij is eigenaar van de Metaalmaatschappij de Elbe in Rotterdam, maar hij treedt in Afrika bijna uitsluitend voor andere Neder landse en buitenlandse bedrijven op. Daarbij kan hij steunen op een schat van persoonlijke relaties, kennis van de volkenkundige achtergronden van die relaties en bekendheid met de econo mische wetgeving die daar wordt ge hanteerd. De heer Jacobsen was de man die in 1959 zorgde voor een contract voor de Beverwij kse aannemersmaatschappij Van Hattum en Blankevoort voor het onderhoud van de vaargeul naar de haven van Conakry, een contract dat nog steeds loopt. Het was de eerste ver bintenis die Guinee met een westers land aanging sinds het een jaar tevo ren onafhankelijk was geworden. PARIJS (AP) Ook in Frankrijk is de benzine duurder geworden. Gisteren hebben de oliemaatschappijen de prijs verhoogd met twee centimes per liter. In Parijs kost een liter superbenzine nu 1,05 franc, hetgeen overeenkomt met 76,6 cent. WASHINGTON Cuba zal bepaalde Amerikaanse vliegtuigen voortaan toe staan boven zijn grondgebied te vlie gen. Het gaat om toestellen die waarne mingen verrichten voor meteorologi sche diensten. In het gebied ten zuiden van Cuba steken vaak stormen op en de Cubaanse welwillendheid zal klaar blijkelijk te maken hebben met de ern stige schade die zo'n storm vorig jaar op Cuba aanrichtte. ger gelegen weg terecht. Hij overleed in het ziekenhuis. De bestuurder van de wagen, de Duitser K. D. J. P. Hensier uit het Brabantse Made en een broer van het slachtoffer werden ernstig ge wond. RENESSE De zestienjarige brom fietser M. W. de Veiter uit Goes reed zaterdagavond in op een voetganger. Hij smakte tegen de straat en was op slag dood. De voetganger bleef ongedeerd, gegeven en was er onder geraakt. HEREWAARDEN De 25-jarige mo torrijder H. P. J. Steenbakkers uit Alem werd ernstig gewond toen hij op een links afslaande auto reed. Hij over leed in het ziekenhuis. OEGSTGEEST De 21-jarige O. van Ommen uit Oegstgeest is gistermor gen in een Leidens ziekenhuis overle den. Hij had op zijn bromfiets zaterdag avond geen voorrang aan een autobus en was er onder geraakt. BOLSWARD —De 53-jarige me vrouw Plomp-Kruininger uit Den Haag werd zaterdagmorgen gedood toen de auto waarin zij meereed in Bolsward op een andere wagen botste die geen voorrang verleende. De zoon van het slachtoffer werd ernstig gewond. WESTER VOORT De 29-jarige J. B. Boenholt uit Duiven overleed zater dagmiddag in een ziekenhuis in Nijme gen. Hij was inzittende van een auto die enkele uren eerder in Westervoort was geslipt en tegen een boom was gebotst. De bestuurder werd ernstig ge wond. TERSCHELLING Op Terschelling reed vrijdagavond een bromfiets waar op twee mensen op een personenwagen. Dc duo-passagiere, de twintigjarige me juffrouw B. Nystad uit Zuidwolde werd zo ernstig gewond dat zij in het zieken huis van Harlingen overleed. De be stuurder van de bromfiets werd zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde tijdens mist. DIDAM De twintigjarige L. B. H. M. Verhey uit Didam is zaterdagmor gen in het ziekenhuis overleden nadat hij vrijdagavond bij een inhaalmanoeu vre op een bromfietser was gebotst. Deze werd ernstig gewond. HELMOND De 32-jarige J. G. van der Vrande uit Helmond is gistermor gen overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk, waar hij ruim een half jaar geleden bij was betrokken. Hij was toen in Mierlo op zijn scooter tegen een vrachtauto gebotst. BARNEVELD Zaterdagmiddag had op de Langstraat in Barneveld een verkeersongeval plaats, waarvan mej. Willie v. d. Hengel het slachtoffer is ge worden. Het 21-jarige meisje werd deer lijk gewond. Na in het ziekenhuis ge opereerd te zfln, is zij in de nacht van zaterdag op zondag overleden. De chauffeur A.F. uit Barneveld had vooraf, reeds een aanrijding op de Lang straat gehad. De politie heeft de zaak in onderzoek. Prinses Christina is gistermiddag voor een vakantie van drie weken naar de Verenigde Staten en Canada vertrokken. De prinses zal in Amerika een vooraanstaand oogarts, die is gespecialiseerd op het gebied van contact lenzen, raadplegen. Ook zal zij de wereldtentoonstelling in Montreal be zoeken. De prinses werd op Schiphol uitgeleide gedaan door de koningin. We zien Hare Majesteit hier met haar jongste dochter op het roltapijt. (Van onze correspondent) LONDEN Allerlei grote fraudeza ken onder meer in Nederland, zijn het werk van een internationale bende zwendelaars, die erop uit is om een aantal schatrijke oliesjeiks langs de Perzische Golf meer dan een miljard gulden lichter te maken. Scotland Yard stelt een diepgaand on derzoek in naar de Britse vertakkingen van w, t weieens de grootste fraudezaak van onze tijd kan worden. Ook Interpol is er in gemoeid, aldus de Sunday Tele graph, het Britse zondagsblad. In zeker zes Europese landen zou men de zwen delaars op het spoor zijn. Bij fraudezaken die al aan het licht zijn gekomen in Amsterdam en in ande re financiële centra heeft de bende al voor ruim veertig miljoen gulden in handen gekregen. Het grootste deel daarvan is al bij banken in Zwitserland gedeponeerd. Allerlei financiersinstellingen zijn door de bende opgericht om het publiek om de tuin te leiden teneinde fondsen in handen te krijgen. Ook banken wor den daarbij gebruikt. Een ervan heeft onder meer in Nederland certificaten van aandelen aangeboden die acht pro cent rente beloofden. De politie stelt daar een onderzoek naar in. Een Euro pese investeringsgroep die ook al acht procent interest heeft toegezegd en die vijf bekende hotels en een vakantie kamp zou bezitten, heeft voor meer dan twintig miljoen gulden aan aandelen weten te plaatsen. Ook dit bleek een De Londense politie kwam de eerste vertakkingen van de bende op het spoor door een reeks geheimzinnige telex- boodschappen en valse documenten die van de Britse hoofdstad uit zijn ver stuurd aan allerlei banken en soortge lijke instellingen in Europa. Dit was een belangrijk middel bij de pogingen van de bende om de oliesjeiks tot investeringen te bewegen. Het onder zoek in deze zaak strekt zich volgens de Sunday Telegraph ook uit tot commu nistische landen in Oost-Europa. ADVERTENTIE Zij geven een rnljipa»* ffeur en kleuri w T3 C a 2 8f 1 Den Helder licht bew. Ypenburg half bew. Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven onbew. onbew. licht bew. licht bew. licht bew. 18 17 17 19 19 Zuid-Limb. licht bew. Helsinki zw. bew. Stockholm licht bew. Oslo zw. bew. Kopenhagen zw. bew. Aberdeen zw. bew. Londen onbew. Brussel licht bew. Luxemburg Parijs wzw windst. zw wzw windst. windst. 20 windst. 19 wnw wnw zw wzw wnw wzw zw Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. geh. bew. onbew. licht bew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. regen onbew. onbew. onbew. onbew. licht bew. onbew. 18 24 23 25 18 21 22 windst. 20 ono nno no windst. n wnw o w nw no w windst. w windst. 30 nno 28 windst. 25 windst. 37 o 30 nnw 33 18 21 24 23 27 18 19 17 17 21 27 17 0 0 0 0 0 0.1 0 0 0.3 0 0 2 0 0 0 0 0 0 0 0 8 0 0 0 0 0 5 27 34 0 0 0 0 0 0 ADVERTENTIE •en aanleiding te zijn

De Vallei | 1967 | | pagina 9