Veenendaals dagblad Zomers welkom op j i Waddeneilanden Senatoren boos over steun aan Kongo Buiten Gelders-Vtrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Ook Israël akkoord met V.N.-toezicht op bestand weekend-systeem Vader en zoon dood gevonden in een bootje TENTENKAMP VOOR VIERDAAGSELOPERS Zwemmend Koningin en Prins tegemoet Onderzoek op rijksasiel v° BOUMEDIENNE OVERLEGT IN HOOG TEMPO MET ARABISCHE PARTNERS TOCH NOG VERVOLGING TEGEN DRIE AGENTEN Procuratiehouder bekent fraude VS-vliegtuigen al aangekomen Volop zomer „Hereniging van Jeruzalem is blijvend Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten I BEZOEK Sjelepin voorzitter Russische vakbond MISHANDELING NEW YORK - Israël heeft vanmorgen Oe Thant bericht, dat het heeft ingestemd met de stationering van V.N.- waarnemers in het gebied van het Suez-kanaal. De Egyptische regering had gisteren al de Veiligheidsraad laten weten, dat zij zich achter het voorstel van de raad kon stellen. Hierdoor is toezicht op de naleving van de wapenstilstand tussen beide landen mogelijk geworden. VEILIGHEIDSRAAD MET-USMETSGITSG Jongen verdronken HULP EENHEID Velerlei veer I Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaatr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.* bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG II JULI I967 4le JAARGANG ALGERIJE WIL „ACTIE" i i De duizenden vakantiegangers op Vlieland hadden gistermiddag nauwelijks belangstelling voor de zon, het zand en de zee. Om twee uur precies landde daar een helikopter met aan boord koningin Juliana en prins Bernhard, die een tweedaags bezoek aan de Waddeneilanden kwamen brengen. De bus, waarmee Koningin en Prins naar het kampeerterrein Stor- temelk reden, kwam maar nauwe- lijks vooruit door de vele badgasten Gerechtshof beslist n.a.V. die gewapend met fototoestellen de wagen omringden. j IOtO S Over politieoptreden komt volgens Syrië neer op roof van historische voorwerpen. Israëlische wachtposten aan de be standslijn hebben gisteren mensen, die naar de westelijke oever van de Jor- daan wilden oversteken, teruggewe zen. Israël had aangekondigd dat vluchtelingen met ingang van 10 juli naar hun woonplaatsen in het bezette gebied mochten terugkeren. Maar ad ministratief was er blijkbaar iets niet in orde. „Wij hebben geen opdracht iemand door te laten", zeiden de schildwachten bij de Allenby-brug. Tijdens de woordenwisseling begroef een groepje Arabieren enkele meters van de brug verwijde~d een lijk. Vei ligheidsofficieren deelden mee, dat het een man was, die door de Israëli's was doodgeschoten, toen hij de rivier clandestien trachtte over te steken in westelijke richting. Cairo mag zich blijven koesteren in de warme Russische belangstelling voor Nassers politiek. Vanmorgen ar riveerde de Sovjet vice-minister van Buitenlandse Zaken, Jacob Malik, in de Egyptische hoofdstad, voor een be zoek van twee dagen. De regering van IfUc heeft gisteren een beroep gedaan op de Arabische wereld geen handel meer te drijven met Roemenië. De Iraakse regering is erover gebelgd, dat Roemenië als enig communistisch land niet heeft ge stemd voor de resolutie in de Algeme ne Vergadering van de UNO, waarin de onvoorwaardelijke terugtrekking werd geëist van de Israëlische troe pen uit de bezette Arabische gebieden. Op 22 september zullen de aandeel houders van de Kon. V.S.W. de con troverse gaan bespreken die gerezen is in de top van dit bedrijf. Zowel de raad van commissarissen als de heer J. C. Bottenheim heeft zich met deze datum akkoord kunnen verklaren. Er komen deze zomer geen activi teiten van de Amerongse winkeliers. In voorgaande jaren werden er verschil lende evenementen georganiseerd, zoals een braderie, een jeugdmarkt en een lichtweek, maar door gebrek aan belang stelling is dit alles van de baan. Bouw het nieuwe gemeentehuis achter de gerestaureerde oude gevels aan de Markt, zo luidt het advies van de nestor in de Rhenense raad de heer E. P. van Dijk, die al een kwart eeuw geleden met dit probleem in de raad te maken had. O WASHINGTON Het Witte Huis heeft bekend gemaakt dat president Johson er prijs op heeft gesteld de Roemeense premier Maurer in te lich ten over zijn standpunten met betrek king tot het vasteland van China voor deze naar Peking vertrok. Volgens de woordvoerder van het Witte Huis, George Christian, zou Johnson hebben gezegd dat „China een gerespecteerde plaats zal inne men in de rij der volkeren". Op het kampeerterrein werd het koninklijk paar begroet door meer dan drieduizend badgasten. Na een rondrit over het eiland voeren Ko ningin en Prins met de Piet Hein naar Terschelling. Ook daar was de belangstelling overweldigend. HET WATER IN. Toen het koninklijke jacht tegen de avond de Terschellingse haven binnenvoer, doken tientallen mensen het water in om het schip tegemoet te zwemmen. In vletjes en roeiboot jes dreven nog tientallen mensen om het jacht, die luidkeels „Lang zullen ze leven" en „Piet Hein ,zijn naam is klein" zongen. Koningin en Prins werden op de zeesleepboot Holland door de reders Doeksen ingelicht over het reddingswezen. De eerste dag van het koninklijke bezoek aan de Wadden werd besloten met een voorstelling van Terschellingse volks dansen. Vandaag bezoekt het Konink lijk paar Ameland en Schiermonnik- AMSTERDAM Drie politiemannen zullen alsnog worden vervolgd wegens de klappen ,die zij op 19 maart van het vorige jaar in Amsterdam uitdeelden tijdens een rel op de Prinsengracht. Het Amsterdamse gerechtshof heeft de ze strafvervolging bevolen. De rel barstte los bij de opening van een fototentoonstelling over het politie optreden tijden ongeregeldheden bij het huwelijk van prinses Beatrix. De opening ontaardde in 'n fel gevecht tus sen politie en publiek. Tot de klagers over het optreden van de politie behoorde de Amsterdamse student Bob Bermond. De officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, liet hem later weten dat zijn klacht wel gegrond was, maar dat ze de officier geen aan leiding gaf de agenten in kwestie te vervolgen. De student wendde zich daarop tot het gerechtshof met het verzoek de offi- DEN HAAG Alexander Sjelepin, lid van het Politburo van het Russi sche centrale partij comité, is gekozen tot voorzitter van de Russische cen trale vakbondsraad, waarin meer dan 80 miljoen arbeiders verenigd zijn, zo meldt het persbureau Tass. Hij volgt Viktor Gris j in op, die deze post elf jaar heeft bekleed. Grisjin is van zijn functie ontheven en gekozen tot eerste secretaris van het Moskouse partijbe stuur, aldus Tass. cier van justitie op te dragen de agen ten toch voor de rechter te brengen. Het hof heeft nu in deze zin beschikt. Uit processen-verbaal, foto's en uit de film Omdat mijn fiets daar stond, die op de bewuste negentiende maart door Louis van Gasteren werd gemaakt, heeft het hof opgemaakt, dat de manier van optreden van de agenten mishandeling kan worden genoemd. In een rechtszit ting moet worden uitgemaakt of hun da den door de omstandigheden gerecht vaardigd waren. De klacht van de student Bermond is de tweede die tot een strafvervolging te gen een politieman leidt. Tussen 19 maart en half oktober van het vorige jaar werden bij de Amsterdamse offi cier van justitie tachtig klachten over hardhandig optreden van de politie in gediend. In één geval werd een agent voor de rechter gebracht. De man werd wegens mishandeling van de stu dent Cas Wouters veroordeeld tot een boete van honderd gulden. Van onze correspondent GRONINGEN Dagenlang hebben de lijken van vader en zoon Hoekstra uit Groningen in een kajuitboot rondge dreven op het Friese meer de Morra. De mannen, 69 en 38 jaar oud, waren door koolmonoxydevergiftiging om het leven gekomen. Een vakantieganger uit Zaandam die het bootje had zien drijven, had zijn nieuwsgierigheid niet langer kunnen be dwingen en was een kijkje gaan ne men. De mannen werden niet vermist om dat zij samen op vakantie waren. De vrouw van de heer Hoekstra was op familiebezoek in Duitsland. De zoon was gescheiden en woonde bij zijn ou ders. De motor, die in de kajuit was ge plaatst, was niet goed afgesloten. Op het militaire oefenterrein Heumensoordte Nij- deelnemers van de Vierdaagse, die op 25 juU van start gaat, megen, wordt op het ogenblik hard gewerkt om het een onderdak moet bieden. Op de foto is een aantal enorme tentenkamp op tijd klaar te krijgen, dat aan de soldaten bezig met het opzetten van de tenten. In Port Said en Alexandrië zijn enige Russische oorlogsschepen binnenge varen. Volgens de commandant van het Sovjet-smaldeel zal dit „bezoek" aan Egypte een week duren. Ook voegde hij eraan toe, dat de Russische marine klaar staat om met de Egyptische strijdkrachten samen te werken tegen elke agressie. Even nadat het op Terschelling aan land was gegaan en in een auto had plaats genomen, drukte het koninklijk paar gistermiddag een paar jongens de hand, die de „Piet Hein" tegemoet waren gezwommen. Een van hen had daarbij een lichte borstverwonding opgelopen. DOETINCHEM Enkele deskundi gen van het ministerie van Justitie, on der wie de insepcteur-generaal van de Psychopatenzorg, mr. J. E. Erdman, hebben gisteren op het rijksasiel voor psychopaten „De Kruisberg" te Doe- tinchem een onderzoek ingesteld. In opdracht van de minister van Justitie zijn zij nagegaan of en in hoeverre met betrekking tot de moord op Ria Flo rijn die zoals bekend, werd gepleegd door een 19-jarige verpleegde van het asiel sprake is van een nalatigheid van de inrichting. Er zal een rapport worden opgemaakt dat door de minister op zeer korte ter mijn wellicht al binnen enkele dagen ter kennis van de vaste Kamercom missie van Justitie zal worden gebracht. ROTTERDAM De 29-jarige procu ratiehouder C. C. J. T. uit Spijkenïsse is door de Rotterdamse recherche gear resteerd. Hij wordt verdacht van ver duistering van 120.000 gulden ten nade le van twee Rotterdamse haven- en scheepvaartbedrijven. T. was zowel procuratiehouder van Gans' Transport N.V. als van de N.V. Bulk Stoiages. Hij nam van het ene bedrijf geld weg, dat hij met geld van het andere bedrijf aanzuiverde. De di recties kwamen achter deze knoeierijen na een kasboekcontrole. Van het geld was zo goed als niets meer over. De procuratiehouder had er een nieuw huis in Spijkenisse voor ge kocht en het kostbaar gemeubileerd. Verder had hij zijn tuin voor vijfdui zend gulden laten opknappen en had hij dure kostuums gekocht. De man heeft bekend. ADVERTENTIE WASHINGTON Een aantal vertoornde senatoren heeft kritiek geleverd op het leveren van drie Amerikaanse militaire transportvliegtuigen aan de Congolese regering teneinde haar te steunen in haar strijd tegen de huur lingen. Senator Mike Mansfield, de leider van de democraten, zei dat hij „ge schokt, verbaasd en onthutst" was. Zijn collega Russell, voorzitter van de invloedrijke commissie voor de strijdkrachten, zei dat de regering holt naar interventie in een plaatse lijk conflict, waartoe zij volgens hem geen recht heeft. Senator Fulbright, voorzitter van de commissie voor bui tenlandse betrekkingen, noemde het een uitdaging aan andere landen om ook in te grijpen. Zowel hij als Mans- field en Russell waren van oordeel, dat de Amerikaanse stap een uitnodi ging aan Rusland en China is moei lijkheden te veroorzaken, die de Ver enigde Staten verder in de Afrikaanse problemen zouden betrekken. De drie door Amerika aan Kongo geleverde transportvliegtuigen zijn gisteren met 150 man voor bewaking en bemanning in Kinsjasja aangekomen. In de Veiligheidsraad legde de af gevaardigde van de Sovjet-Unie, Fe- dorenko, verband tussen de gebeurte nissen in Kongo en de „imperialisti sche agressie" in Viëtnam en in het Midden-Oosten. Hij zei, dat de Veilig heidsraad zich moet uitspreken voor 'n onmiddellijke staking van provocaties en agressies tegen de nieuwe onafhan kelijke staten in Afrika en hun soeve reiniteit moet beschermen. Hij noem de Tsjombe, de naar Algerije ontvoer de oud-premier van Kongo, „een lakei van buitenlandse monopolies". De afgevaardigde van Kongo sprak van een „padvindersorganisatie", ge leid vanuit België door raadgevers van Tsjombe. België heeft in een brief aan de Veiligheidsraad de Kongolese beschul diging, dat het de hand in de actie van de huurtroepen tegen de centrale re gering zou hebben, nadrukkelijk van de hand gewezen. De Belgische rege ring verklaart daarbij, dat zij zich strikt houdt aan haar politiek van niet-inmenging in Afrikaanse aangele genheden. Ethiopië, Mali en Nigeria dienden een ontwerp-resolutie in, waarin wer ving en opleiding van huurlingen «voor de omverwerping van de Kongolese regering wordt veroordeeld en waarin DONGEN In het Wilhelminakanaal te Dongen is maandagavond de 16-ja- rige R. de Mey tijdens het zwemmen verdronken. De rijkspolitie, die de hulp van de politie te water had ingeroepen, kon na langdurig dreggen, het stoffelijk overschot bergen. Keizer Haile Selassie van Ethiopië (foto) heeft aan Kongo steun toege zegd om het land te vrijwaren van invallen door buitenlandse huurlingen. op alle landen een beroep wordt ge daan dergelijke activiteiten niet op hun grondgebied toe te staan. Het voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. Ethiopië zal Kongo militaire steun geven om de opstand van de buiten landse huurlingen te kunnen neer slaan. De hulp zal onder meer straaljgers omvatten, bemand door Ethiopiërs. President Moboetoe van Kongo had keizer Haile Selassie van Ethiopië om militaire hulp gevraagd. üen hogedrukgordel, die zich van de Azoren tot in Duitsland uitstrek te, bepaalde in de afgelopen dagen het weerbeeld in een groot deel van Europa. Hierbij stegen in ons land de temperaturen plaatselijk tot 24 graden. Tegelijkertijd verplaatste een depres sie tussen IJsland en Schotland zich naar het noordoosten. Het bijbehoren de koufront, dat overigens weinig activiteit vertoont, ligt over Ierland via Engeland naar de Duitse Bocht. Het verplaatst zich niet verder naar het zuiden. We mogen dan ook in het komende etmaal opnieuw goed zomer weer verwachten, waarbij de kans op vorming van een lokale onweersbui iets toeneemt. „Wij werden in het oog gehouden door schepen en vliegtuigen van de Amerikaanse zesde vloot in de Mid dellandse Zee. Dat hield pas op, toen officieel werd bekendgemaakt, dat mijn schepen een officieel bezoek aan Egypte gingen afleggen", aldus de Russische commandant. In Cairo zijn gisteren besprekin gen gehouden over de eenheid van de Arabische landen tussen president Nas ser, koning Hoessein van Jordanië en president Boumedienne «van Algerije. Verwacht wordt, dat Boumedienne heeft gepleit voor de vorming van een revo lutionair bondgenootschap van links georiënteerde Arabische landen om de „zionistische agressie de kop in te drukken". Algerije heeft het bestand in het Midden-Oosten niet aanvaard en wil dat de Arabieren de strijd te gen Israël voortzetten. Koning Hoes sein is een gematigde figuur. Hij spant zich in voor een Arabische top conferentie, waarop een „nieuwe Ara bische politiek" zou moeten worden uitgewerkt. Uit Khartoem is gisteren gemeld, dat Boumedienne heeft gereageerd op het voorstel van Soedan om half juli een Arabische topconferentie te hou den. In zijn antwoord had de Algerijn se leider gezegd, dat hij alleen dan aan een Arabische topconferentie zal deelnemen als deze op het voeren van actie is gericht. „Algerije wil niet aan de conferentietafel gaan zitten om re devoeringen te horen of compromissen voor de bereiden", aldus Boumedien ne, die vandaag in Syrië verblijft om daar zijn besprekingen voort te zet ten. Oe Thant heeft gisteravond het an- woord van Israël ontvangen op zijn verzoek alle veranderingen in de sta tus van Jeruzalem, die na de recente oorlog zijn aangebracht, weer onge daan te maken, zulks in overeenstem ming met de resolutie, die de VN- assemblee op 4 juli heeft aangenomen. Naar verluidt heeft Israël laten we ten dat de hereniging van Jeruzalem onherroepelijk is. Syrië heeft bij de VN geprotesteerd tegen oudheidkundige onderzoekingen, die Israëlische militairen verrichten in het bezette Syrische gebied. Het 'oor de vakantieganger, die zo ge lukkig is „far from the crowd of men" langs strand, riviermond en wad van de natuur te kunnen genieten, is er een fraai handboek over de vogel wereld van kreken, zand- en slijkvlak- ten, platen, eb- en vloedstroom ver schenen. Thans, in midzomer, vinden we haar rijk vertegenwoordigd en ge varieerd in overzomeraars, trekkers en broedsels uit het binnenland, die naar zee immigreren. Vooral bij vloed, wan neer deze tienduizenden steltlopers, plevieren, ruiters en strandlopers naar de kust worden gedreven, valt er veel in zulke milieus te beleven en daarom is uitgever Thieme nog net op het goe de ogenblik met het uit 't Duits uit stekend door J. E. Sluiters bekend Nederlandse ornitholoog bewerkte boek van dr. W. Makatsch „De vogels van wad en strand" op de markt ge komen. Bij zulke uitgaven loopt men steeds gevaar, hen niet van vreemde smetten vrij te houden en die kon ook Sluiters niet vermijden. Gelukkig zit er evenwel veel eigen visie in en wor den de Nederlandse toestanden niet uit het oog verloren. Alles wat we in genoemde biotopen kunnen aantref fen, staat er volledig in, doch de alge mene inleiding bevat eveneens tal van punten voor uw aandacht. In het bij zonder frappeert de overvloedige foto illustratie in kleur en zwart-wit n.l. 237 zorgvuldig geselecteerde opna men, buiten en behalve de tientallen instructieve pentekeningen. De prijs van f 14,50 is zeker niet te hoog voor dit gedistingeerde werk. 11 -7-67 A. B. WIGMAN

De Vallei | 1967 | | pagina 1