Recreatieschets gereed voor het rivierengebied Henk van Schuppen zegevierde in Zeist Indianenland was groot ganzenbord Bouw nieuw gemeentehuis achter oude gevels Spannende competitieritten van wielerclub „Amersfoort" Onderzoek naar de koopgewoonten op het nieuwe land Sterk spel van DVSA in wedstrijd tegen JSV Inbraak in scholen iiraat maakte amok Politiepost telefonisch bereikbaar Wegpi Tot nu toe ontbrak duidelijke visie LANDSCHAP PRIMAIR Geslaagd Lawn-tennis Inbraak in kiosk E. P. van Dijk (Vrije Partij) Plan Finale Bestemming Wedstrijdresultaten HARDERWIJK ZOU ER NU IETS BETER AFKOMEN Dagelijkse benodigdheden Prijzen en sfeer A- of B-kern DINSDAG II JULI 1967 K ES TEREN Op 27 januari 1965 werd door het bestuur van de Belangen gemeenschap Gelders Rivierengebied aan het ingenieurs- en architectenbureau van ir. J. Vallen te Roermond opdracht gegeven tot het opstellen van een recreatieschets, waarin wordt aangegeven in welke opzichten en in welke mate dit gebied geschikt is of geschikt kan worden gemaakt om te voorzien in de behoefte aan recreatiemogelijkheden voor de bewoners van dit gebied en voor de recreanten, die van elders komen. De recreatieschets, die onlangs gereed is gekomen, omvat het tot de provincie Gelderland behorende gebied tussen Maas en Neder-Rijn en Lek; ongeveer 120.000 ha overwegend laaggelegen gronden met in het oosten, tussen Maas en Waal, het hoger gelegen Rijk van Nijmegen. Men dient de recreatieschets voor het Gelders Rivierengebied te zien tegen de achtergrond van de diverse publikaties betreffende de ruimtelijke ordening van ons land en in het bijzonder van het Gelders Rivierengebied. De samenstel lers van de schets achten het opmerke lijk, dat in de verschillende rapporten een duidelijke positieve visie ten aan- zien van de recreatieve ontwikkeling in het Gelders Rivierengebied ontbreekt. Alleen in de in 1964 voor de Rijks dienst voor het Nationale Plan uitge brachte „Structuurschets voor de Open luchtrecreatie in Nederland" wordt het gebied ten westen van Geldermalsen aangemerkt om dienstbaar te maken voor dagrecreatie. Dergelijke suggesties ontbreken eveneens in de in 1963 ver schenen rapporten „Recreatieruimten in het Gelders Rivierengebied" en „Re creatieruimten in Nederland". Het eerste rapport bevat een inven tarisatie van de thans in het rivierenge- VEENENDAAL De scholen moes ten het het afgelopen weekend ontgel den. Eerst kwam de concierge van de Ichtusulo tot de ontdekking, dat twee ruiten van de recreatiezaal met stenen ingegooid waren. Het is niet bekend of tevens een inbraak is gepleegd. Dat was wel het geval in de CNS I aan het Coniferenplein. De concierge merkte daar maandagmorgen dat een aantal kasten opengebroken waren. De dieven hebben zich toegang verschaft door een w.c.-raam. Of er iets vermist is kon niet worden vastgesteld, daar 't gehele onderwijzend personeel met va kantie is. Van de daders ontbreekt ie der spoor, maar de politie neemt aan, dat het dezelfden geweest zijn, die in de nacht van zaterdag op zondag inbraken bij de Leidsche Wolspinnerij. LEERSUM Zondagmiddag om streeks half zes kwam A. de G. wonen de te Utrecht, uit de richting Doom in snelle vaart met gillende banden van af de Rijksstraatweg de Lomboklaan opdraaien Een echtpaar, dat iets wilde gebruiken bij de snackmobiel van de heer Zenner, kon door snel opzij te springen voor komen, door de auto van de G. te wor den geschept, waarbij men met de vin ger naar het voorhoofd wees. Over dit gebaar maakte De G. zich kwaad en stopte' ongeveer dertig meter verder. Hij liep terug naar de snack mobiel en ging tegen het echtpaar te keer, waarbij hij liet merken niet voor hardhandigheid terug te deinzen. Ge constateerd werd, dat hij gebruik had gemaakt van alcoholhoudende drank. De man werd aangeraden zo sne) mo gelijk te verdwijnen, waarbij met de po litie werd gedreigd. De man verdween inderdaad, doch kwam enige tijd later met zijn broer terug, gewapend met stokken. Daarop begonnen zij samen de mensen lastig te vallen. De inmiddels gewaarschuwde politie kon het tweetal bij de snackmobiel inre kenen, waarbij beide mannen hevig ver zet boden. De auto van De G. bleek niet in al te goede staat te verkeren. Voorts bleek hij niet in het bezit van een rijbewijs. Beide mannen werden naar het groepsbureau te Doom overgebracht en in verzekerde bewaring gesteld. In de loop van de volgende dag zijn zij weer op vrije voeten gesteld, nadat proces verbaal tegen hen werd opgemaakt. bied aanwezige recreatieruimten en re creatieve voorzieningen. Daarbij worden in totaal slechts 780 ha recreatiegebie den en een even beperkt aantal lands- schapsstreken onderscheiden, waarvan wordt gesteld, dat ze meer bekendheid en waardering verdienen. Recreatiestre ken worden echter in het geheel niet ge noemd. Het is dan ook niet zo verwon derlijk, dat in het tweede rapport het rivierengebied evenmin als recreatie- streek wordt vermeld. Dat het echter ook niet worrt aangemerkt als streek waarvoor het aanbeveling verdient er een recreatieve ontwikkeling te entame ren, is waarschijnlijk de voornaamste aanleiding geweest tot het doen opstel len van de recreatieschets voor het Gel ders Rivierengebied. „In de recreatieschets zijn het land schap en de potentiële mogelijkheden, welke dit voor de recreatie biedt, pri mair gesteld", zo merken de samenstel lers in de inleiding op. „Immers", zo vervolgen zij, „zonder tendens tot mas sale trek naar grote attractiecentra te willen ontkennen, kan toch met reden gesteld worden, dat het landschap een eerste factor vormt voor de recreatie: men zoekt ontspanning in een zo aan genaam mogelijke omgeving. Belangrijker nog is, dat wij ons sterk RECREATIESCHETS IN EEN DRIETAL ARTIKELEN zullen de voornaamste aspecten worden be licht, die in de recreatieschets wor den weergegeven. Hierbij wordt aan dacht geschonken aan de geografische aspecten van en de recreatie in het Gelders Rivierengebied, alsmede aan de uiteindelijke ideeënschets wat be treft de recreatie in dit gebied. verstedelijkende land bewoonbaar die nen te houden. Dit kan alleen, door in de planologie het landschap en de waar de daarvan als een niet te onderschat ten factor te laten meespreken." Daar de samenstellers zich over be- leids- en bestuurlijke aspecten geen oor deel kunnen vormen, impliceert het een en ander tevens, dat de recreatieschets geen absoluut dwingend karakter mag hebben. „Wij hebben ons moeten be perken tot het geven van een richtlijn, die in bestemmingsplannen kan worden uitgewerkt", zo zegt men. De samenstellers hopen met de in 't rapport vervatte suggesties een bijdra ge te kunnen leveren tot het scheppen en in stand houden van recreatieve mo gelijkheden, die enerzijds passen in het recreatiepatroon van Nederland en an derzijds afgestemd op het typische landschap van het Gelders Rivierenge bied en de daarin te verwachten ont wikkelingen. VEENENDAAL Mej. N. van Dee- len uit Veenendaal is niet, zoals vo rige week werd bericht, geslaagd voor het diploma costumière, maar voor het diploma coupeuse. VEENENDAAL Gedurende de afgelopen week organiseerde Tennisclub Griffenstein te Zeist het jaarlijkse lawn-tennistoernooi, waaraan ook door en kele spelers uit Rhenen en Veenendaal werd deelgenomen. Op dit toernooi een der grootste van ons land werden niet minder dan 298 partijen afge werkt en de organisatie was perfect. De Veenendaler Henk van Schuppen wist in de D-klasse de overwinning in het onderdeel heren-enkel te behalen en voegde daarmee de zoveelste erepalm toe aan zijn toch al respectabel aantal finale-overwinningen. LEERSUM Het politie-postbureau dat aan de Bentincklaan werd gebouwd en enige tijd geleden in gebruik werd genomen, is sinds 5 juli j.l. telefonisch aangesloten. Het nummer, waaronder het postbu- reau telefonisch bereikbaar is, is: 2438. Het adres van het bureau is Bentinck laan 50. Het politiepersoneel van Leer- sum is telefonisch bereikbaar onder de volgende nummers: Bentincklaan 48, tel. 1437. Wmr. 1 M. Broos, Rijksstraatweg 297, tel. 1221. Wmr. 1 H. J. Seip, Stadhou derslaan 1, tel. 2084. RENSWOUDE In het afgelopen weekeinde heeft de kiosk van de heer G. Bakkenes weer eens ongenood be zoek gehad. Er werd aan de zijkant van de kiosk een ruit vernield waar door men toegang kreeg. Er werd een hoeveelheid snoep vernield. Van de da ders ontbreekt nog elk spoor. RHENEN Er gingen geruchten door Rhenen, dat de heer E. P. van Dijk, fractievoorzitter van de Vrije Partij in Rhenen's gemeenteraad, spijt zou hebben gekregen van zijn stem voor de motie Griffioen (ARP) om het oude gemeentehuis aan de Markt van de monumentenlijst af gevoerd te krijgen en het in eigen beheer voor een nader te bestemmen doel te restaureren. „Hoe komt men erbij?", was kort en krachtig zijn ant woord. »JIet zogenaamde actiecomité, dat is opgericht om het gebouw op de monumentenlijst te handhaven, is bij niet één raadslid geweest om eens te informeren, waar om vóór de motie-Griffioen werd gestemd. De fractie voorzitter van de CHU, de heer Van Donselaar, heeft een verklaring afgelegd in de raad, waarin tot uiting kwam, dat naar zijn mening het oude gemeentehuis beter kon worden afgebroken, omdat dit de kerk en de toren ten goede zou komen. Deze monumenten zouden dan beter tot hun recht komen. Ik heb mij op het standpunt gesteld bij aanneming van de motie-Griffioen de kans te lopen, dat mijn oorspronkelijke stelling, ingenomen vanaf 1941, opnieuw aan de orde zal komen. Die stelling is: bouw het nieuwe gemeentehuis aan de Markt, met handhaving van de oude gevels, evenwel met een frontbreedte van Kerkstraat tót Rijnstraat en trek er desnoods de brand weerkazerne bij. Dan kunnen alle krotten die in dit stads deel liggen meteen worden opgeruimd. Mocht de opper vlakte te klein blijken te zijn, bouw er dan een paar ver diepingen bovenop. Een betere plaats voor het stadhuis, dat hier zeker gebouwd kan worden voor een gemeente met 50.000 zielen, is niet denkbaar". Het beleid van de laatste paar jaar is er helemaal op gericht geweest het nieuwe stadhuis te bouwen achter het huidige aan de Herenstraat. De raad heeft „Bella Vista" al aangekocht voor de sloop en ook de woningen in de Waal- buurt. De heer Van Dijk kon dit niet anders dan beamen. „Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald", was zijn com mentaar. „De krotten achter het ge meentehuis moeten toch verdwijnen, of er nu een nieuw gemeentehuis moet ko men of niet. Ze staan op het tweede plan. Eerst komt „Lombok" aan de orde en dan de Waalbuurt. Wanneer daar geen gemeentehuis voor in de plaats komt, kunnen er zeker nieuwe woningen worden gebouwd. Er is niets verloren wanneer het beleid wordt omgebogen". De heer Van Dijk grijpt terug op het plan uit 1941. „Ik kwam net uit het concentratie kamp in Amersfoort, toen er in de Ban- tuinschool een bespreking was gearran geerd over de wederopbouw van Rhe- René Lodder éri Xucy Visch kwamen uit in het gemengd-dubbel in zowel de C als de D-klasse. In beide klassen wer den de jonge Rhenense spelers in de tweede ronde uitgeschakeld.. René Lodder en Henk van Schuppen kwamen uit op het onderdeel heren- dubbel en dat ging beter. Ook hier werd in de C- en de D-klasse deelgeno men. In de D-klasse kwam men tot de halve finale, waarin werd verloren met de cijfers 7-5, 5-7 en 6-8 en ook in de C-klasse kwam deze combinatie niet verder. Hiervan luidde de score 5-7, 6-2 en 4-6. Henk van Schuppen tenslotte kwam na vier gewonnen partijen in de finale heren-enkelspel in de D-klasse. Nadat hij de eerste set met 6-4 had gewon nen, raakte zijn tegenstander in de tweede set bij de stand 2-1 geblesseerd, waardoor verder spelen onmogelijk werd. De set werd derhalve aan de Vee nendaler toegewezen en hij won voor de zoveelste maal een finale van een groot toernooi. Een mooie afsluiting van het voorlo pige tennisseizoen, waarin deze speler niet aan de competitie en niet aan de eigen clubkampioenschappen kon deel nemen om studieredenen. Op het grote streektoernooi van VLTC (eind augustus) zal hij onge twijfeld alles in het werk stellen om dit te winnen, daar hij verleden jaar in de finale zijn meerdere moest erkennen in René Lodder. VEENENDAAL Voor de avondcom- petitieritten van Ren- en Toerclub „Amersfoort" bestaat doorgaans met uitzondering van de weekends, wanneer er veel wedstrijden zijn veel belang stelling. In de eerste koers waren 27 renners die hun krachten wilden meten. De weersomstandigheden waren bijzon der goed en van een vakantiestemming bij de renners was geen sprake. Aart-Jan Schurink en Ma'tti de Ko ning waren de eerste demarranten, maar de volgers namen hiermee geen genoegen. Enkele anderen proheerden ook 'n voorsprong te verkrijgen, maar in het begin van de koers was een ieder nog even attent. Totdat Jan Vlastuin en Jan Sandbrink het samen probeerden. Zij kregen een lichte voQrsprong, die snel uitgroeide, toen de samenwerking bij de favorieten niet geheel en al klop te. Daardoor kon nog een aantal ren ners afscheid nemen en ook zij kwa men uiteindelijk bij de 2 koplopers. Daarachter kwam een eenzame Frans Kisner, die het niet meer klaar kon spe len om bij de koplopers Jan Sandbrink, Henk van Velzen, Teus Valkenburg, Jan Vlastuin en Aart-Jan Schurink aan te sluiten. Cees Boezaard, die samen met Kisner naar voren was gegaan, liet zich weer afzakken, terwijl enkele renners de strijd wegens pech moesten staken. In de B-afdeling nieuwelingen won Schurink, waarna de spurt van Ton Brons te veel was voor de anders zo rappe Herman Hummel, die nu net ge klopt werd. Max de Vries, 4e, Jan vin Garderen 5e, Marius Blom 6e, Nol Wil deman 7e. Jan Vlastuin won de spurt bij de A- nieuwelingen met Teus Valkenburg als 2e en Henk van Velzen als 3e. Frans Kisner reed naar de 4e plaats en Jan van Beek klopte Arnold Voogt in een spurt voor de 5e plaats. Jan Sandbrink was bfj de amateurs Dick Vervloet een ronde voor, waardoor hij onbedreigd als winnaar over de eindstreep reed. Wim Pater wist zich bij de adspiranten als le te plaatsen, nadat men ronden- lang bijeen was gebleven. Tegen het einde kwam er even licht tussen de ren ners, waarvan Pater profiteerde. Jetze Reijenga kwam, snel spurtende, als 2e aan en Jan Zwaagman werd 3e. Te Norg reed Jan Vlastuin naar een 5e plaats in de nieuwelingenwedstrijd, met Amol Voogt op de derde plaats en Matti de Koning als 13e. Dick Ver vloet werd in de amateurwedstrijd te Harderwijk 19e. Te Voorthuizen werd Henk van Velzen 5e en Jan van de Beek 13e. Donderdag a.s. nemen de „Amers foort"-renners deel aan een tijdklim op de Amerongse Berg. De aanvang van deze wedstrijd is gepland op 9.15 uur. Op 6 oktober 1966 hebben 88 leerlingen van de middelbare school voor de de tailhandel met enkele leraren een onderzoek ingesteld naar de koopgewoonten van de bewoners van Biddinghuizen en omstreken. De gegevens hierover zijn ver werkt in een rapport, uitgegeven door de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders. Het onderzoek werd gestimuleerd door de sociografische afdeling van deze dienst en zij stelde zich als kernvraag de koopgewoonten te bestuderen op nieuw land. Hoewel het onderzoek al enigszins verouderd is, kunnen de resultaten er van nog zeer goed dienst doen, met na me voor de erbij betrokken midden standers uit de diverse plaatsen. In Biddinghuizen zijn indertijd alle huisvrouwen geënquêteerd, in totaal 285, waarvan er 207 woonachtig zijn in de kern en 78 in het landelijke gebipd. Aangetekend dient terstond te wor den dat dit landelijke gebied op de on derzoekingsdatum nog maar gedeelte lijk was uitgegeven en dat met name Elburg er tamelijk goed afkomt, omdat juist het landelijke gebied in de rich ting Elburg al geheel was uitgegeven. Een nieuw onderzoek zou waarschijn lijk een wat gunstiger resultaat be werken voor Harderwijk, omdat de nieuwe uitgifte van boerderijen na die tijd heeft plaats gevonden en omdat deze uitgiften de hoek tussen Bidding hulzen en Harderwijk omvatten. Bjj het onderzoek is centraal gesteld de mate waarin de bevolking zich bij het kopen op Biddinghuizen, Dronten en het oude land richt. Het winkelapparaat in Biddinghuizen moet in de eerste plaats voorzien in de goederen die de mensen dagelijks no dig hebben. Het blijkt, dat 70 pet. van de inkopen op dit gebied in Biddinghui zen wordt gedaan. Voor brood, banket, kruidenierswaren, melk- en zuivelpro- dukten, tabakswaren, rijwiel- en brom fietsreparaties richt de bevolking zich voor 90 tot 100 pet. op Biddinghuizen. De huisvrouwen uit het landelijke ge bied richten zich voor het kopen van dagelijkse goederen en het laten ver richten van diensten slechts v oor 52 pet. op Biddinghuizen, terwijl dit persenta- ge voor de kern 76 pet. is. Drogisterij-artikelen (71 pet.) gedis tilleerd, wijn en bier (69 pet.), heren- coiffures (69 pet.), groente en fruit (62 pet.), vlees (48 pet.), damescoiffu res (42 pet.) en vis (7 pet.), worden ln mindere mate in het eigen dorp ge kocht. Naast de voorziening in verbruiks- goederen kunnen in Biddinghuizen ook meer duurzame goederen worden ge kocht. Van het totaal der duurzame goederen wordt voor 41 pet in Bidding- uizen gekocht Onder duurzame goe deren verstaan we in dit geval, zaken als fornuizen, vrieskasten, wasmachi nes, keukenartikelen, textiel, meubels, speelgoed, auto's en dergelijke. Aansluitend hierbij is het interessant te zien hoe het ligt met de bezoekfre quentie aan het winkelcentrum te Bid dinghuizen. In de laatste week voor het onderzoek was 89 pet. er één of meer keren geweest; van de overblijvende 11 pet. was 5 pet. er de gehele maand september niet geweest. Niet verwon derlijk is het, dat van deze 5 pet. er 4,5 pet. komt van buiten de kern. Van de oriëntatie op andere plaat sen is vooral de betekenis voor Dron ten van veel mindere betekenis dan aanvankelijk was gedacht. Gezegd kan daarom worden dat Dronten voor de bevolking van Biddinghuizen geen be langrijke streekverzorgende betekenis heeft. Van de dagelijks en veelvuldig benodigde artikelen wordt slechts 9 pet. in Dronten gekocht, terwijl dit percen tage voor de duurzame goederen 18 pet. is. In de maand voorafgaande aan het onderzoek blijkt dat 39 pet. van de huisvrouwen het winkelcentrum in Dronten bezocht heeft. Tweederde van de huisvrouwen had het winkelcentrum niet bezocht in die maand september, hetzelfde aantal had ook geen bezoek gebracht aan de markt in Dronten. De huisvrouwen uit Biddinghuizen oriënteren zich voor de duurzame goe deren voor 41 pet. op het oude land. De inkopen van deze goederen worden voor 11 pet. verricht in Kampen, voor 5 pet. in Elburg, voor 4 pet. zowel in Harder wijk als in Zwolle en voor 17 pet. in andere plaatsen op het. oude land. De ze „andere plaatsen" op het oude land zijn veelal de plaatsen waar de bewo ners van Biddinghuizen vroeger ge woond hebben en waar zij nog contac ten met de middenstand hebben. De functie van Harderwijk in dit verband is vooral in het oog springend ten aan zien van dames- en herenconfectie, res pectievelijk 11 pet. en 8 pet. Van min der belang zijn verder de leveranties van vlees (7 pet.), vis (2 pet.), glas en aardewerk (2 pet.), radio's (lpct.), haarden en kachels (5 pet.), keukenar tikelen (3pct.). Het rapport zou nietszeggend ziin ge weest indien men tevens had on derzocht waarom men zich tot de plaat sen buiten Biddinghuizen wendt voor het doen van aankopen. Belangrijk in dit verband zijn de vol gende factoren: prijzen, kwaliteit, ser vice, keuzemogelijkheid en de gesteld heid van het winkelcentrum. Samenvat tend kan gezegd worden dat vooral over de prijzen een grote ontevreden heid bestaat, daar slechts 7 pet. over deze factor een gunstig oordeel uit sprak. Ook de keuzemogelijkheid komt er met een onvoldoende af, wat niet geldt voor de levensmiddelenbranche, waar het assortiment vrij ruim is. De kwali teit wordt door de meerderheid posi tief beoordeeld en de service even eens, zij het in mindere mate. Ten aanzien van de gezelligheid van het winkelcentrum Biddinghuizen heeft da helft een positief oordeel, een vier de oordeelt negatief, terwijl nog eens een vierde neutraal of gemengd in zijn voordeel, de oppinie van de huisvrou wen ln de kern is over het algemeen meer negatief dan van de huisvrouwen in het landelijke gebied. Dit moet in de eerste plaats worden toegeschreven aan het feit dat het aantal bewoners af komstig uit het stedelijke gebied van Nederland in de kern groter is, welke groep op het oude land meer gewend schijnt te zijn geweest. De bevolkingscentra worden dikwijls ingedeeld in begrippen als A-, B- of C- kemen. De voornaamste functie van de A-kemen is die van woonkern voor landarbeiders en van een beperkte ver zorgende functie voor de bewoners zelf en voor die van het in de directe om geving gelegen platteland (kerken, lage re scholen, winkels voor dagelijkse le vensbehoeften). De B-kemen zijn streekcentra van een hogere orde, waar ook niet dagelijks benodigde goederen kunnen worden gedocht. De C-kemen vormen het middelpunt van een geheel gebied (gewestelijke centra). In Biddinghuizen neemt het winkel apparaat ook voor de afzet van duur zame goederen een functie in, die oor spronkelijk aan een B-kern was toebe dacht. Het gevolg is dat Dronten aan invloed inboet, en dat de functie van Dronten door de ontwikkeling van Bid dinghuizen tot meer dan A-kern in ge vaar wordt gebracht. Een handhaving van het streekkarak ter van Dronten kan bevorderd worden door de vestiging te stimuleren van enige zaken die niet in de kleinere dor pen kunnen worden gesitueerd. Waren dat vroeger de winkels met duurzame goederen, nu zijn dat winkels die een concurrerende positie innemen (dus een tweede zaak in dezelfde branche), winkels met luxe artikelen en winkels die een landelijke bekendheid genieten (Albert Heyn, de Gruyter e.d.). Deze geven het winkelcentrum niet aleen aanzien, maar beïnvloeden ook de opinie omtrent prijzen en keuzemogelijkheid ten goede. Dat aan dergelijke voorzieningen ook onder de bewoners van Biddinghuizen behoefte bestaat, is af te leiden uit de antwoorden op de vraag welke branche er nog in Dronten gevestigd diende te worden. Vierenvijftig procent wenste nog een confectiezaak, 16 pet. een klein warenhuis of een zaak als Albert Heyn, De Gruyter e.d., 8 pet. een boekhandel en 1 pet. een stoffenzaak. Éénentwintig procent had geen mening. Het rapport eindigt uiteraard met een blik op de toekomst. Het stelt vast dat de bevol king uit de meer stedelijke gebieden in het algemeen kritischer is ingesteld ten opzichte van factoren als prijzen, keu zemogelijkheden, kwaliteit en service dan de bevolking uit de meer agrari sche streken. Bij de te verwachten toe nemende immigratie uit de stedelijke gebieden is dientengevolge een toene mende aandacht nodig voor de opbouw van een winkelapparaat dat aan de wensen van de nieuwe bevolking tege moetkomt, willen de polders ook in de toekomst een „goede roep" in den lan de verkijgen. nen. Er werd toen uitdrukkelijk gezegd door de heer B. J. J. Wij kamp, toenma lig lid van gedeputeerde staten, dat het gemeentehuis aan de Markt zou worden herbouwd. Er liggen vanaf die tijd kant en klare plannen in het gemeente-ar chief. Maar ze zijn nimmer uitgevoerd. 8oen in 1947 de nieuwe burgemeester in Rhenen kwam veranderden ook de plannen. Het nieuwe gemeentehuis moest achter het huidige komen". Raadslid Van Dijk had na de bewus te vergadering met de motie Griffioen al de volgende dag een bespreking met de burgemeester, waarbij hij zijn oorspron kelijke plan aansneed. „Arrangeer maar een bespreking met monumen tenzorg, waarbij ook raadsleden tegen woordig zijn, dan zal ik mijn standpunt uiteen zetten", moet hij gezegd hebben. Maar de burgemeester wees het af. „Mijn ambtenaren willen niet naar de Markt", zei hij. „Hebben de ambtena ren dan te beslissen over de plaats van het nieuwe gemeentehuis", vroeg de heer Van Dijk zich af. „Waar is een mooier en rustiger plek denkbaar dan hier?" „Er is me gezegd, dat de plaats te klein is voor een nieuw stadhuis! Je hebt de hele oppervlakte tussen Markt, Rijnstraat en Kerkstraat. Desnoods moet de brandweercentrale er bijge trokken worden. Er zou toch ook eerst een gebouw voor gemeentewerken ko men? De garage stond er al. En die is toch ook al weer ontruimd? Ook met dit plan is men ten halve gekeerd! En dat is maar goed ook. Met handhaving van de oude gevels van het voormali ge gemeentehuis, waar ik van 1919 tot 1925 de gemeenteraadsvergaderingen al bywoonde. Kan hier iets goeds worden gebouwd. Wanneer er drie verdiepingen opge trokken worden, zit men op de hoogte van het bestaande gebouw. De gevel aan de Markt kan de volle breedte van het plein beslaan. Die gevel wordt dan net zo breed als nu het noodpostkan- toor is, en is dat niet de moeite waard? Het kan een pracht gebouw worden. De krotten rondom kunnen dan meteen met de grond gelijk worden gemaakt en bij het plan worden betrokken. Gaat men alleen het oude gemeentehuis res taureren, dan vervalt men in enorme kosten omdat dan ook voor de krotten die ernaast liggen een oplossing moet worden gevonden. Het actiecomité noemt allerlei ver onderstellingen met betrekking tot de bestemming van het gerestaureerde gebouw. Laat men die veronderstellin gen dan maar gaan verwezenlijken voor het gemeentehuis aan de Herenstraat. Dat komt dan vrij voor allerlei andere doeleinden, wanneer hier aan de Markt het nieuwe stadhuis is verrezen. Wan- VEENEWDAAL Maandag waren 144 Indianen present op het „Indianenland" in en om het jeugd- gebouw „De Instuif" aan de Sand- brinkstraat. In de ochtenduren ver maakten de jongelui zich met aller lei spelletjes, terwijl in de middag uren een groot „ganzenbordspel" nu (uiteraard) onder de titel „Indianenspel" werd georgani seerd. Op de diverse door de kin deren aangedane nummers van het ganzenbord uitgezet over het gehele „Indianenland" moesten verschillende opdrachten worden uitgevoerd. Op de foto de „Kano's" bij nummer 50; de opdracht.was hierbij dat ieder lid van de stam een bal tegen een stuk karton moest werpen. neer de kluiskelders aan de Markt on derhanden genomen worden kunnen daarin de uitgebreide gemeente-archie ven worden ondergebracht Ook daar voor is geen betere plaats denkbaar en nog veilig ook". De heer Van Dijk vindt, dat er nu eindelijk maar eens spijkers met koppen moeten worden geslagen. „In 1925 werd het oude gemeentehuis verkocht aan de heer Jacob Baars, die er een sigarenfabriek van maakte. Een groot deel van het interieur is toen ge sloopt. De zoon van de heer Baars zit nu in het actiecomité. Nu is het plotse ling een monumentaal gebouw. Toen zijn vader het kocht om er een sigaren fabriek in te beginnen was dat zeker het geval. Hoogst merkwaardig Dat Van Dijk voor de motie Griffioen stemde wil niet zeggen, dat hij het he lemaal met diens zienswijze eens was. „Wél voor wat betreft het feit, dat men door monumentenzorg wil laten restau reren. Wat dat betreft ben ik het met de AR-afgevaardigde eens. Het gaat dan onnodig veel geld kosten en het gaat veel te lang duren. Dat het rijk geld tekort komt, kunnen wij niet helpen, maar daar moeten wij dan ook niet de dupe van gaan worden. Wanneer de gemeente zelf gaat res taureren zal het ook veel geld kosten, maar niet zoveel als wanneer de plannen van het actiecomité worden uitgevoerd. Dan blijf je met de krot ten zitten die er omheen liggen en daar moet toch ook wat mee gebeu ren". Het is nu wel duidelijk wat de heer Van Dijk wil. Op de driehoek, begrensd door Markt, Rijnstraat en Kerkstraat een nieuw gemeentehuis bouwen, met behoud van de gevels van het oude ge bouw, niet onder de directie van monu mentenzorg, maaronder directie van het gemeentebestuur zelf. De heer Job Baars, lid van het actie comité, zei naar aanleiding van de op merkingen van de heer Van Dijk in de richting van vader en zoon Baars, het volgende: „Toen mijn vader het oude gemeente huis kocht, stonden er in de koopakte beperkende bepalingen met betrekking tot het gebouw. Er mocht bijvoorbeeld niets in gewijzigd worden, het moest ook inwendig in onveranderde staat blijven. Wij hebben ons altijd aan die bepa lingen gehouden. In tweede instantie werd het gebouw door ons verhuurd aan de gebrs. Baars, die eveneens een sigarenfabriek dreven. In die periode zijn er wel wijzigingen in aangebracht, maar die waren van bijzonder onder geschikt belang en niet storend voor het geheel. In elk geval zijn de gevels on aangeroerd gebleven, ook tijdens de pe riode van de gebrs. Baars, en om die gevels gaat het nu uiteindelijk. Zelfs de oude schouwen in de verschil lende vertrekken zijn nog bewaard ge bleven. Op één daarvan staat zelfs nog altijd te lezen: „Salus Populii Suprema het Esto." Dat wil niet meer of min der zeggen dan: „Het heil des volks is de hoogste wet." Het volk gaat zich met deze zaak uitgebreid bemoeien. Lees voor „het volk" voorlopig nog „actiecomité", maar de adhesiebetui gingen komen in zo'n grote getale bfl dit comité binnen, dat de spreuk op inhoud schijnt te krijget. AMERONGEN In een vriendschap pelijke wedstrijd, die te Jutphaas te gen JSV werd gespeeld bleek, dat de training van DVSA onder leiding van de heer Van de Scheur vruchten be gint af te werpen. Na enkele door de JSV-verdediging afgeslagen aanvallen gelukte het reeds na tien minuten om de score te ope nen. Hoewel JSV met alle macht pro beerde snel gelijk te maken duurde het toch tot vlak voor de rust dat de stand 1-1 werd. Na de rust werd er een frisse en snel le partij voetbal vertoond. Beide ploe gen speelden goed. Weer door Van de Water kon de stand worden gebracht op 12. JSV liet het er niet bij zitten en maakte gelijk. Juist toen de Ameron- gers met de rug tegen de muur kwa men te staan, doordat JSV fel doorzet te, gelukte het G. Brinkman om 2-3 voor DVSA to scoren. IJet werd door een bij zonder handig bekeken doelpunt van H. v. de Pol zelfs 2-4. Dat er goed door DVSA werd gevoetbald moge blijken uit het feit, dat DVSA van JSV nog nimmer heeft gewonnen in de achterlig gende competities. Het tweede elftal speelde eveneens vriendschappelijk tegen een gecombi neerd elftal van JSV. Het speelde met 4-4 gelijk. De training van de senioren ligt thans stil. Op dinsdag 18 juli a.s. zullen de trainingsavonden weer worden hervat.» Men gaat zich dan voorbereiden voor de nieuwe competitie. De training voor de junioren, adspi ranten en welpen ligt tot nader aankon diging stil. Het tijdstip van hervatting zal nader worden bekendgemaakt. Zaterdagmiddag. 15 juli a.s., zal op de Burgwal te Amerongen voor de DVSA jeugdleden een sportmiddag wor den gehouden, waarbij men elkaar kan bekampen op sprint, lange-afstandloop, hoogspringen en doelschieten. Voor de winnaars zijn bijzonder aantrekkelijke prijzen beschikbaar. De leden krijgen een deelnemingsformulier thuisge stuurd.

De Vallei | 1967 | | pagina 5