Onzekerheid over ontwikkelingen in Nigeria Amerika wijst verzoek om hulp van de hand m HOESSEIN OVERLEGT IN CAÏRO Ontvoering van Zuidkoreanen via Rotterdam Nederland is een goede investeerder in België JAPANNERS WACHTEN OP REDDING NEEN! Landarbeiders in VS hebben matig bestaan Over de HUURLINGEN IN KONGO DflUINO V|JS Duitse tanks voor België ALLEMAAL IJS? Londen wordt nu sneller gereinigd OPEL VRAAGT PERSONEEL Amerikaanse parachutisten in hinderlaag Nieuwe haven in Z.-Viëtnam In één jaar honderdtwintig vestigingen GUNSTIGE FACILITEITEN VOOR INDUSTRIE Wreedheden in Cubaanse gevangenissen WIJZIGINGEN IN REGERING VAN IRAK DE GAULLE MORGEN IN BONN NEDERLAAG BLOKKADE MEER GELD Zo fijn... zo lekker Vredesinitiatief van Nobelprijswinnaars SNELLE GROEI GOEDE TWEEDE DINSDAG II JULI 1967 BURGEROORLOG DUURT VOORT LAGOS In de door een burgerkrijg geteisterde Westafrikaanse staat Nige ria is een einde van het bloedvergieten nog niet in het zicht. Ook gisteren zetten de gevechten zich voort tussen de troepen van de centrale regering en van het oostelijke deel van het land, dat zich onder de naam Biafra onaf hankelijk heeft verklaard. Over het verloop van de strijd heerst onzekerheid. Een woordvoerder van de regering in Lagos zei gisteren, dat de actie van de regeringstroepen tegen het af vallige oosten volgens plan verloopt. Zij hielden nog steeds de universi teitsstad Nsoekka, een strategisch belangrijk punt in Biafra, omsingeld. Volgens de woordvoerder was de val van deze sleutelpositie spoedig te verwachten. Hij zei dat de tegenstan der zware verliezen had geleden. Radio-Biafra gaf weliswaar toe, dat regeringstroepen tot in de buurt van Nsoekka waren doorgedrongen, doch dat zij een zware nederlaag hadden geleden. Afgezien van gevan genen en gesneuvelden zijn er nu geen leden van het Nigeriaanse leger meer op Biafraans grondgebied, al dus de radio. Het station meldde voorts, dat generaal Gowon, leider van de centrale regering, Engeland om oorlogsschepen en vliegtuigen had verzocht. Dit «verzoek zou van de hand zijn gewezen. Een Nigeriaans blad beweerde, dat buitenlandse olie maatschappijen, die uitgestrekte olie velden in Oost-Nigeria hebben, de re gering van Biafra geld hebben be loofd. Britse en Nigeriaanse functionaris sen hebben besprekingen gevoerd Van onze correspondent LONDEN De grote schoonmaak van bekende gebouwen in Londen wordt in versneld tempo voortgezet. Dit werd gisteren in het Lagerhuis meegedeeld door de minister van openbare werken. Hoog tjjd, was de verzuchting van tal van parlements leden, die het maar treurig vinden dat Parijs op dit punt een heel stuk voorligt bjj Londen. Het eerste aan de beurt om te worden ontdaan van een dikke laag roet van soms honderden jaren, is de National Gallery, het nationale schilderijenmuseum op Trafalgar Square. Ook de nabijgelegen admira- liteitsboog en een deel van het ge bouw vande vroegere admiraliteit staan op het lijstje van de minister. Verder enkele gebouwen in de rege ringsstraat Whitehall, die op Tra falgar Square uitkomt. Ook voor de Schotse hoofdstad Edinburgh zijn er schoonmaakplannen. Het gebouw in Whitehall, waar de mannen van de befaamde bereden koninklijke garde voor op wacht staan, de Horse Guards, is al schoon gemaakt en vormt een sterk contrast met de zwarte grauwheid van ande re gebouwen in de buurt. Tot nu toe heeft de regering twee honderdduizend gulden per jaar uit getrokken voor de schoonmaakbeur ten, dat is nu verdrievoudigd. Er is nog voor jaren werk in Londen en in andere grote steden in het land. Tot dusver zijn er in Londen, on der meer bij het schoonmaken van de St. Pauls kathedraal in de mees te gevallen alleen water en eenvou- voudige reinigingsmiddelen gebruikt. De laatste tijd is hier geëxperi menteerd met een andere manier, waar geen water of stoom aan te pas komt. Daarbij wordt fijn zand en steengruis tegen de gevels gebla zen. De methode is evenwel niet geschikt voor alle gebouwen. ADVERTENTIE Slbe HS SIBEMA-VERKOOP. bel 04490-5055 over de door de regering in Lagos ingestelde blokkade, die het tankers onmogelijk maakt olie uit de havens van Biafra te vervoeren. Eventuele resultaten daarvan zijn niet bekend gemaakt. De Verenigde Staten hebben een verzoek om militaire hulp van Nige ria verworpen, aldus een verklaring van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De regering in Washington hééft geantwoord, dat het de moeilijkheden in Nigeria als een zuiver binnenlandse aangelegenheid van dit land ziet. OSLO Een aantal Nobelprijswin naars is overeengekomen gezamen lijk een poging te wagen, te bemidde len in de oorlog in Viëtnam, zo weet het dagblad „Verdens Gang" in Oslo te melden. De Belg pater Dominique Pire en de Engelsman Philip Noël- Baker zullen deze maand naar Hanoi vertrekken voor besprekingen met Noordviëtnamese leiders. Het initiatief is een resultaat van een aantal besprekingen in Oslo on der voorzitterschap van Gunnar Jahn de vroegere voorzitter van de Nobel- commissie. Jahn heeft contact gehad met Noordviëtnamese diplomatieke ver tegenwoordigers in Stockholm over praktische punten in verband met de reis van pater Pire en Noël-Baker. Het initiatief heeft de instemming van de Nobelprijswinnaars Linus C. Pauling, dr. Ralph Bunche en dr. Martin Luther King uit Amerika, de Zuidafrikaan Albert Loethoeli en de Canadese premier Lester Pearson. BRUSSEL (ANP) De georganiseer de vakbeweging in Europa zou zich soli dair moeten verklaren met de Ameri kaanse landarbeiders, die over het alge meen een matig bestaan hebben. Veel werkgevers weigeren de vakbeweging te erkennen en voelen er niets voor, collectieve arbeidsovereenkomsten voor hun mensen af te sluiten. Het lid van de Tweede Kamer en het Europese Parlement ir. H. Vredeling (soc.) heeft de Commissie van de Euro pese Gemeenschappen gewezen op de mogelijkheid van een solidariteitsactie. Hij wijst er op dat de Amerikaanse fruitexport naar Europa grotendeels af komstig is van grote landbouwbedrij ven, waar de mensen onder erbarme lijk slechte sociale omstandigheden moeten werken. Vooral in Californië en Texas zijn de toestanden heel slecht. Ir. Vredeling vraagt of de Commissie er van op de hoogte is, dat de vakbewe ging in Europa door een solidariteitsac tie zou kunnen weigeren mee werken aan het in distributie brengen van pro- dukten van bedrijven in Amerika, die de vakbeweging niet willen erkennen. Voorts vraagt hij of de Commissie haar bezorgdheid over de toestand van de landarbeiders kan laten blijken, bij de regering en de organisaties BOCHUM (West-Duitsland) De Opelfabriek in Bochum heeft aange kondigd dat meer dan 1000 man per soneel aangenomen zal worden. In Bochum wordt de kleinste Opel ver- Opelfabriek in Bochum heeft aange kondigd dat meer dan 1.000 man per soneel aangenomen zal worden. In bochum wordt de kleinste Opel ver vaardigd, de Kadett. De bedrijfsleiding deelde mee, dat met ingang van september grotere orders van binnen- en buitenlandse dealers worden verwacht op grond van de betere vooruitzichten. In het begin van het jaar ontsloeg de fabriek in Bochum 1.900 van zijn 13.000 werknemers, terwijl enige dui zenden korter moesten werken. Koning Hoessein van Jordanië voert op het ogenblik besprekingen met president Nasser van Egypte. In Caïro is druk overleg geweest tussen Nasser, president Boumedienne van Algerije en koning Hoessein over de situatie in het Midden-Oosten. Het Algerijnse spaatshoofd zal stellig bij Nasser hebben aangedrongen een agressieve politiek tegen Israël te blijven voeren, terwijl men van Hoes sein mag verwachten, dat zijn houding in deze kwestie aanmerkelijk milder zal zijn. Op de foto een deel van het zesde commando van buitenlandse huurlingen, dat heeft deelgenomen aan de bezetting van Kisangani in Kongo. Deze foto werd onlangs door een van de huurlingen genomen en werd door een reiziger meegebracht. (Van onze correspondent) BONN Een aantal van de uit West-Duitsland ontvoerde Zuidkoreanen is waarschijnlijk via Rotterdam teruggebracht naar Zuid-Korea. De ontvoerden zouden murw zijn gemaakt door karateslagen van de Zuidkoreaanse sport leraar Kwang II Kim, die inmiddels in Stuttgart is gearresteerd. Kwang, die karatelessen gaf aan een sportschool in Stuttgart, zou zijn slachtoffers zo gedwee hebben ge maakt, dat zij zich „vrijwillig" door verschillende douanecontroles lieten begeleiden. In Rotterdam zouden de slachtoffers zijn ingescheept naar SAIGON In een hevig gevecht in het Zuidviëtnamese hoogland, 16 km ten zuiden van Dak To, zijn gister middag 26 Amerikaanse parachutisten gesneuveld en 38 gewond, zo wordt 'van Amerikaanse zijde meegedeeld. Twee compagnieën Amerikaanse parachutisten liepen, in een hinder laag van Noordviëtnamese soldaten, gekleed in witte, zwarte en donkergrij ze uniformen met plastic helmen. Zuid-Korea. Andere ontvoerden zou den met vliegtuigen naar hun land zijn teruggebracht. De ontvoerden zouden ook zijn gedreigd met represailles te gen hun familieleden in Zuid-Korea. De Zuidkoreaanse ambassadeur in Bonn heeft gistermiddag aan de Bondsregering een rapport uit Seoel voorgelegd over de verdwijning van de zeventien Zuidkoreanen. SAIGON Aan de rand van Saigon is een nieuwe haven geopend, waar van de aanleg 50 miljoen dollar (178 miljoen gulden) heeft gekost. Deze ha ven is nodig in verband met de ver sterking van de Amerikaanse leger macht in Vietnam. Het nieuwe complex, dat de naam Newport heeft gekregen, kan vier oceaanschepen bergen en 150.000 ton vracht per maand verwerken. De ha ven is in 13 maanden gebouwd. BRUSSEL Vorig jaar hebben 120 Nederlandse bedrijven besloten een vestiging in Belgic te stichten. Daannee is ons land de tweede op de ranglijst van buitenlandse investeerders in België. Naar schatting zullen de Neder landse bedrijven 16 miljard franken (ruim 118 miljoen gulden) besteden aan de schepping van werkgelegenheid voor 1.085 mensen. Het Belgische ministerie van Econo mische Zaken merkt op dat het vorige jaar vooral middelgrote en kleine be drijven naar België trokken. Daarvoor waren het de grote industriële onderne mingen die België als plaats van vesti ging kozen. Deze ontwikkeling wordt door de cij fers bevestigd. Het aantal nieuwe be drijven groeit snel van 236 in 1961 via 463 in 1965 naar 561 in het afgelopen jaar. De omvang van de investeringen nam evenwel af van 6,7 miljard fran ken in 1961 via 18 miljard in 1965 naar 5,7 miljard in het vorige jaar. Het blijkt ook uit het aantal ar beidsplaatsen dat werd geschapen door buitenlanders, 6.200 in 1961, 10212 in 1965 en 3.405 in het afgelopen jaar. Op een totaal van 561 nieuwe buiten landse vestigingen zijn er 84 in de in dustrie werkzaam en 310 in de handel. De provincie Brabant trok de meeste aan namelijk 324 stuks, Antwerpen 110 en Limburg 32 nieuwe bedrijven. De meeste nieuwe buitenlandse be drijven waren afkomstig uit de Verenig de Staten, namelijk 154. Zij voorzien dat zij 2,5 miljard frank zullen investe ren, waardoor 1485 mensen werk kan worden geboden. Nederland is goede tweede met 120 nieuwe bedrijven. Frankrijk volgt met 86, Engeland met 41 en Duitsland met 38 vestigingen. Nederland dankt zijn hoge plaats op de ranglijst vooral aan de Koninklijke Nederlandse Papierfabriek uit Maastricht, die een nieuw bedrijf bouwt in Lanaken, een dorpje net over de Maas in Belgisch Limburg. Deze pro vincie herbergt trouwens tientallen van oorsprong Nederlandse bedrijven, die zijn aangelokt door de tot voor kort belangrijke factor als een ruim aanbod van werknemers, door de gunstige faci liteiten voor investeringen én door een soepel bouwbeleid. WASHINGTON De inter-Ameri- kaanse commissie voor de rechten van de mens heeft aan de Organisa tie van Amerikaanse Staten rapport uitgebracht over de toestand in de Cubaanse gevangenissen. Er worden 300 gevallen genoemd, waarin poli tieke gevangenen op mensonwaardige wijze zouden zijn behandeld. Vermeld worden onder meer terechtstelling zonder vorm van proces, martelingen en het aftappen van bloed van ter dood veroordeelden. CAIRO In Irak is een nieuwe rege ring gevormd. Premier en waarnemend minister van Binnenlandse Zaken is Tahar Jehia, waarnemend minister van Buitenlandse Zaken is Ismail Kharrallah en minister van Defensie Sjaker Machmoed Sjoekry. Generaal Jehia was vice-premier in het vorige kabinet. President Arif had hem verzocht een nieuwe regering sa men te stellen, omdat hij de functies van premier en staatshoofd niet langer wilde vervullen ,maar zich uitsluitend aan zijn presidentiële taak wilde wij den. „Ik hoop dat dit kabinet er een van oorlog en wederopbouw zal zijn", zo verklaarde de nieuwe minister-presi dent toen hij zijn regering aan de presi dent voorstelde. In de nieuwe regering zitten vele leden van het vorige kabi net. De vroegere minister van Buiten landse Zaken, Patsjatsji, wordt perma nent afgevaardigde bij de Verenigde Naties. ADVERTENTIE In de Japanse plaats Imari zijn mensen op de daken van hun onder water gelopen huizen geklommen om de aandacht te trekken van reddingsploegen. De orkaan Billieheeft in Japan enorme verwoestingen aangericht Enige honderden mensen zijn om het leven gekomen. DRUSSEL Couve de Murville, de Franse minister van Buiten landse Zaken, zal zelfs de grootste op timist de illusie hebben ontnomen, dat de Europese gemeenschappen uitbrei ding zullen ondergaan, zolang De Gaulle het in Frankrijk voor het zeg gen heeft. Gisteren heeft Couve de Murville de bedenkingen van Parijs tegen Engelands toetreden uiteenge zet. Hij liet zich scherper uit dan bij overige aangelegenheden èn hij was uitsluitend afwijzend. 'Tijdens de ministerraad van de Europese gemeenschappen legde hij bijzondere nadruk op wat hij be schouwde als het gevaar van vervlak king van de gemeenschap. Wanneer de gemeenchappen worden uitge breid met het Verenigd Koninkrijk, Ierland, Noorwegen en Denemarken, zal dit ook tot nauwere relaties met andere landen gaan leiden. De ge meenschap wordt dan een soort Orga nisatie voor economische samenwer king en ontwikkeling, wat niet de be doeling was van de makers van de verdragen van Rome. Bovendien, aldus Couve, ontstaat dan een Europees blok van zo grote politieke en handelspolitieke beteke nis, dat het in de buitenwereld onrust zal veroorzaken. ll/fen zal dan zien wat men al ge zien heeft tijdens de eerste on derhandelingen met Engeland, name lijk dat de Verenigde Staten een ini- COUVE DE MURVILLE afwijzend tiatief nemen om het nieuwe Wok aan zich te binden. Deze Atlantische samenwerking, die zich dan ook wel zal gaan uitbrei den tot Canada en Japan, betekent niet alleen dat Europa zijn eigen be- zicht verliest. Zij betekent ook dat dit Atlantische blok nauwere samenwer king tussen de landen van het ooste lijk blok provoceert. /~kp dit ogenblik, nu een zekere ont spanning tussen Oost en West waarneembaar is, mag niemand ertoe bijdragen dat die spanning weer ver groot wordt. De Duitse kwestie zal moeilijker zijn op te lossen, zei Cour- ve de Murville, duidelijk aan het adres van zijn collega Brandt. Brandt liet zich echter door Couve de Murvilles argumenten niet overtui gen en het front van de Vijf gaf blijk van grote eensgezindheid. Omdat het in de geest van het verdrag ligt, zag Brandt geen bezwaar tegen uitbrei ding van de gemeenschap. TLTinister Luns kwam met zakelijke argumenten de stellingen van Couve de Murville ondergraven en in voortreffelijk samenspel- met zijn Bel gische collega Harmei wees hij op de voordelen van Engelands toetreding, die ook door Fanfani werden onder streept. Brussel De Belgische regering heeft haar keuze laten wallen op Duit se Luipaard-tanks en niet op de Fran se AMX-30 voor de heruitrusting van het Belgische leger. Er zullen 334 Luipaard-tanks worden besteld, die per stuk rui m800.000 gulden kosten. In een officiële bekendmaking over deze beslissing wordt verklaard, dat de twee tanktypes uit militair oogpunt bezien gelijkwaardig zijn. De Duitse tanks zijn echter aanzienlijk goedko per en met de levering kan onmiddel lijk begonnen worden zonder dat dit jaar reeds betalingen behoeven te worden gedaan. De Duitse regering zal ter compensatie van de Belgische industrie voor een gelijk bedrag be stellingen in België plaatsen en de Duitse tanks zullen worden betaald naarmate die compensatiebestellin gen worden uitgevoerd. BONN Met een groot gevolg, zijn minister-president, vijf ministers en een staatssecretaris, zal het Franse staatshoofd morgen naar Bonn gaan. Het is de derde maal dat president De Gaulle in het kader van het Duits- Franse verdrag met de Westduitse bondskanselier overleg gaat plegen. Zijn vliegtuig komt morgenmiddag half vier op het vliegveld aan. Met hem reizen premier Pompidou, minis ter van Buitenlandse Zaken, Cotfve de Murville, minister van Defensie Pier re Messner, Michel Debré (financiën en economie), Frangois Misoffe (jeugd en sport) Alain Peyrefitte (on derwijs) en Yvon Bourges (economi sche samenwerking). De Fransen zul len op het vliegveld worden verwel komd door bondskanselier Kiesinger, minister van Financiën Franz-Jozef Strauss, prof. Karl Schiller (econo mie), de minister voor het Gezin dr. Bruno Heck, de minister voor Econo mische Samenwerking Hans-Jürgen, Wischnewski en de Beierse premier Alfons Goppel. Donderdagmiddag keert het Franse gezelschap naar Parijs te rug.

De Vallei | 1967 | | pagina 6