Regering zoekt via vele wegen oplossing voor het conflict met Guinee Auto over de kop door lekke band Werkloze jongen naar het leger verwezen Europese bisschoppen congresseren drie dagen in Noordwijkerhout Thank You Canada OMYL „Verzwegen" verzetswerk alsnog beschreven Brandweer moest dierenvriend uit boom halen Schrijver Hermans verliest kort geding C.H.U. krijgt een nieuwe secretaris Gijzelaars lieten aan „Den Haag" vragen of iemand komt praten President van Liberia wil bemiddelen Meisje (10) zet politie op spoor van dief In Rotterdam opereert een pseudo-arts Werk voor 400 Limburgers Alle ziekenhuis kosten horen in nieuwe wet RIJEXAMEN DUURDER A,!„ Vliegen in de keuken? Muggen in de slaapkamer? Van der Lubbe als provo Vlucht naar de vrijheid" dank Jean Weidners Dutch Paris" Journalisten als gijzelaars ZWIJGEN ACHTERGROND PACIFISTEN IN LIMBURG SCHREVEN MINISTER EEN BRIEF-OP POTEN TER VOORBEREIDING VAN SYNODE TE ROME COLLEGIALITEIT RAPPORT C.B.O.Z.: Originele namen voor straten in Amstelveen ZIJ E' DINSDAG II JULI 1967 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De vijftig gegijzelde Nederlanders in Guinee hebben via een contactman in het buurland Sierra Leone een dringend beroep gedaan op de Nederlandse regering zo snel mogelijk een overheidsfunctionaris te sturen om het conflict met Guinee op te lossen. Het verzoek kwam gisteren via omwegen terecht bij het aannemersbedrijf Van Hattum en Blankevoort in Beverwijk, dat dertig werknemers in Guinee heeft. De directie van het bedrijf heeft zich gisteren meteen tot het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag gewend. De Nederlandse regering probeert langs alle mogelijke kanalen contact te krijgen met de Guinese regering om te onderhandelen over het vrijlaten van de vijftig Nederlanders. President Tubman van Liberia, een goed vriend van Nederland maar ook van Guinee, heeft zich bereid verklaard op te treden als bemidde laar tussen beide landen. De president verblijft op het ogenblik in Londen. Hij zal eind deze week terug gaan naar Afrika. Nederlanfl heeft ook een beroep gei'aan op Oe Thant, de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties. Oe Thant heeft al eerder pogingen in het werk gesteld om Guinee en Ivoor kust met elkaar te verzoenen. Het is uiteindelijk een twist tussen deze twee landen, die tot nevengevolg heeft ge had dat alle Nederlanders in Guinee worden vastgehouden. Ook de Italiaanse regering is nu officieel door Nederland gevraagd haar invloed bij de Guinese regering aan te wenden ten gunste van onze land genoten. Italië onderhoudt zeer goede betrekkingen met Guinee. De heer D. Jacobsen, die een bood schap van de Guinese regering heeft overgebracht aan de Nederlandse am bassadeur in Monrovia, was van plan vandaag naar de Guinese hoofdstad Conakry terug te keren. Het ligt voor de hand dat hij een antwoord bij zich heeft. Nederland heeft nog meer stappen gedaan, bevestigde een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag gisteren. „Het lijkt ons echter voor het vinden van een op lossing niet gewenst mee te delen welke andere wegen wij verder nog bewande len". De woordvoerder gaf duidelijk te TAe dertigjarige dierenvriend L. van G. uit Voorburg zag gistermiddag een gewonde duif in een boom bij het hertenkamp aan de Leidsestraatweg in Den Haag. Hij klom naar boven om de vogel te redden. Tien meter hoog kwam hij echter klem te zitten De brandweer moest uitrukken om hem te bevrijden. De duif was toen al gevlogen. GRONINGEN De schrijver W. F. Hermans uit Groningen heeft het kort geding tegen zijn uitgever G. A. van Oorschot in Amsterdam verloren. Veer tien dagen geleden daagde Hermans de uitgever voor de rechtbank in Gronin gen in een kort geding omdat Van Oorschot het boek Hermans is hier ge weest had herdrukt in de zg. Witte Olifantenrefeks. Hetzelfde verhaal was enkele jaren geleden uitgegeven als on derdeel van de verhalenbundel Drie Melodrama's. Hermans stelde dat Van Oorschot de ze bundel als geheel mocht herdrukken maar niet de verhalen apart. Hij had onmiddellijke stopzetting van de ver koop van het boek geëist. De vice-presi dent van de rechtbank in Groningen mr. W. H. Dommering was het met deze opvatting niet eens en wees de vordering van de schrijver maandag morgen af. Mevrouw Jacqueline Kennedy heeft gisteren haar vakantie in Ierland onder broken voor een bezoek aan Italië, waar zij onder meer door de paus in audiëntie zal worden ontvangen. verstaan dat de Nederlandse regering heeft besloten de koers van de „gehei me diplomatie" te varen. Nederland m- et dit wel, zo zei men in goed ingelichte kringen in Den Haag. Onze regering wil niet prijsgeven hoe al haar betrekkingen met het buitenland lig gen. Aan de andere kant moet zij wel een beroep doen op die goede relaties omdat Nederland zelf geen vertegenwoordi ger in Guinee heeft. Onze tijdelijk zaak gelastigde in Monrovia (Liberia), mr. J. H. W. Fietelaars krijgt geen kans door te dringen tot de Guinese autori teiten. Die staan op het al eerder be kendgemaakte standpunt dat deze kwestie niet door ambassadeurs maar door de regeringen zelf moet worden afgehandeld. Volgens gegevens waarover het aan nemersbedrijf Van Hattum en Blanke voort beschikt, mogen behalve de vier KLM-ers in Conakry de andere Neder landers zich vrij bewegen. Hun is geen huisarrest opgelegd. Het conflict tussen Guinee en Ivoor kust blijkt een diepere achtergrond DR. H. A. SCHURING DEN HAAG De secretaris van de Christelijk - Historische Unie, mr. W. Scholten, zal op medisch advies zijn functie neer leggen. Met ingang van 1 augustus zal dr. H. A. Schuring uit Aalten als waarnemend secretaris op treden. Het is te verwachten, dat h(j binnenkort tot algemeen secretaris zal worden gekozen. Dr. Schuring (39) maakt sinds 1963 deel uit van de Tweede-Kamerfractie der CHU, waarin hij speciaal belast is met onderwijs-aangelegenhe- den. Tot voor kort was hij leraar aan de Chr. HBS te Aalten. Hij is tevens voor zitter van de CH-Kamerkring Nijmegen. AMERSFOORT Een tienjarig meis je uit Cothen heeft de Rijkspolitie uit Utrecht op het spoor gezet van de 23- jarige woonwagenbewoner L. J. J. H. uit Amersfoort. Wegens inbraken in Soest, Amersfoort, Cothen, Langbroek, Hoogland en Wijk bij Duurstede heeft de politie de man aangehouden. Voor zover de politie heeft kunnen na gaan heeft de man tien dagen lang ge opereerd en een buit ter waarde van en kele duizenden guldens vergaard. Samen met zijn vrouw en hun acht maanden oude kind ventte hij met de kens. Als hij niemand thuis trof forceer de hij een achterdeur. Het meisje be trapte de inbreker, toen hij haar ouder lijk huis binnenging. ADVERTENTIE 215 vestigingen in Nederland. De bank waar zich thuisvoelt! te hebben. Guinee heeft eind april voor zijn kust een boot met vissers uit Ivoorkust aangehouden, omdat dit schip een verdachte indruk maakte. Het vaar tuig liep met een snelheid van 45 kilo meter per uur, wat een oorlogsschip niet zou misstaan. Bovendien waren er zo'n 24 bemanningsleden aan boord, voldoende voor een invasieploegje. De Guinese regering zou gevreesd hebben dat dit schip was uitgezonden om de naar Guinee uitgeweken presi dent van Chana, Nkruma te ontvoeren en naar Ivoorkust te brengen. De regering van Ivoorkust heeft la ter uit „wraak" de Guinese delegatie naar de Verenigde Naties gearresteerd, toen deze een noodlanding moest ma ken op het vliegveld van Abidjan in Ivoorkust. Nederland is tussen de molenstenen van dit Afrikaanse conflict geraakt, om dat de Guinese delegatie in een toestel van de KLM vloog. Guinee redeneert dat de Nederlandse regering aandeel houder is van de KLM en „dus" civiel rechtelijk verantwoordelijk is voor de arrestatie van de delegatie. Guinee wil Nederland dwingen het conflict met Ivoorkust op de lossen. De prijs: de vrijheid van vijftig Neder landse gijzelaars. President Sekou Touré van Guinee heeft zich intussen bereid verklaard in het bijzijn van de Liberiaanse president William Tubman, met president Houp- houet-Boigny van Ivoorkust te spreken over het geschil- tussen beide landen. ROTTERDAM De Rotterdamse ze denpolitie is op zoek naar een ongeveer 45-jarige man, die zich uitgeeft voor controlerend arts van de G.G.D. in Rot terdam. In deze hoedanigheid heeft hij de laatste weken tientallen „visites" afge legd bij willekeurige vrouwen, die zich voor hem uitkleedden en zich door hem lieten onderzoeken. Enkele keren bel de hij op om een afspraak te maken, maken. UITGEEST Maandagmiddag om streeks vijf uur is op Rijksweg 9 een personenauto over de kop geslagen door -het springen van een band. De zeven inzittenden werden uit de auto geslin gerd. De 61-jarige moeder van de be stuurder, mevrouw H. van der Heiden- Soeboer uit Den Burg (Texel), over leed in het Rode Kruisziekenhuis te Be verwijk. Haar man, de eveneens 61-ja- rige J. van der Heiden, werd met een hersenschudding in dit ziekenhuis op genomen. De chauffeur, diens echtgeno te en drie kinderen liepen lichte ver wondingen op. De auto werd geheel vernield. 0 Op de Populierenweg in Amster dam-Oost is maandagavond het ze venjarige meisje A. C. Valieze tijdens het spelen met een bal door een auto aangereden en later in het ziekenhuis overleden. Haar 8-jarig vriendinnetje M. J. Schouten werd door dezelfde per sonenauto gegrepen. Met ernstige hoofdwonden is zij opgenomen in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis. 0 De 19-jarige mej. M. C. J. van Broekhoven uit Halsteren is maan dagmorgen bij een verkeersongeluk op Schouwen-Duiveland om het leven ge komen. Zij kwam met haar auto op de kruising van Rijksweg 18 met de weg naar de Grevelingendam in botsing met een personenauto uit de richting Zierikzee. 0 In het ziekenhuis in Oudenbosch is maandagavond de 20-jarige N. Brood overleden. De man werd zondag avond ernstig gewond, toen hij met zijn auto op de weg tussen Hoeven en Oudenbosch tegen een boom reed. 0 De 68-jarige W. F. Böhm uit Veghel is maandagmiddag in zijn woon plaats bij het oversteken aangereden door een motorfiets en later in het zie kenhuis aldaar overleden. 0 Maandagavond is op de rijkweg 's-Hertogenbosch-Nijmegen onder Heesch een wielrijder door een perso nenauto overreden. Het slachtoffer was de 67-jarige F. Groenendaal uit Oss. De auto kwam na de botsing tot stil stand tegen een boom en werd zwaar beschadigd. De bestuurder moest met verwondingen in het St. Annaziekenhuis te Oss worden opgenomen. 0 Als gevolg van een aanrijding zijn maandagmiddag op de Haagweg in Monster zes personen opgenomen in verschillende ziekenhuizen. De aanrij ding ontstond toen de 73-jarige aanne mer A. van L. uit Monster, die met zijn auto in de richting Den Haag reed, waarschijnlijk te laat een stilstaande bus met een file auto's daarachter op merkte. Hij remde, slipte en kwam op de tegenovergestelde rijbaan zijdelings in botsing met een auto, die in de rich ting Hoek van Holland reed en bestuurd werd door de 31-jarige J. L. van D. uit Rijswijk. Na de botsing kwam de auto van Van L. op het fietspad tot stil stand, zonder daar iemand te hebben geraakt. MAASTRICHT Limburg telde eind juni 742 jeugdige werklozen (tegen 192 het vorig jaar). Verwacht wordt, dat dit aantal deze maand en tijdens au gustus flink zal oplopen. Nog maar een klein gedeelte van de schoolverlaters 1967 heeft zich als werkzoekenden la ten inschrijven. Hoofdinspecteur-directeur G. J. Loos van het districtsbureau voor de ar beidsvoorziening in Limburg te Maastricht, heeft aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid een aantal voorstellen gedaan om de werk loosheid van de jeugdigen in te dam men. Zo stelde hij voor de afgestudeer den van technische scholen te wijzen op de mogelijkheden, die het korps technische specialisten van de land macht biedt. In een brief aan minister Roolvink neemt de pacifistisch socialistische jon geren-werkgroep stelling, tegen deze voorgestelde oplossing van een Lim burgs werkgelegenheidsprobleem. „Wij zijn vol afschuw over de verfoeilijke mentaliteit, die hieruit spreekt", zeggen de pacifistische jongeren. Zij vragen ook „arbeidvijandige personen" als de heer Loos te weren uit de arbeidsvoor ziening. De heer Loos is niet erg geschrokken HEERLEN Op terreinen die door het slopen van de cokesfabriek Maurits in Geleen vrijkomen, zal een nieuwe staatsmijnenfabriek voor vervaardiging van acrylonitril worden gebouwd. In de eerste helft van 1969 zal met de produk- tie (capaciteit 45.000 ton per jaar) wor den begonnen. Het acrylonitril grondstof voor syn thetische vezels, garens, rubbers en harsen zal door N.V. Nederlandse Staatsmijnen voor eigen rekening naar een van Standardoil Company of Ohio (Verenigde Staten) gekocht proces in de nieuwe fabriek worden gemaakt. Aan vankelijk was het de bedoeling, dat de Amerikaanse maatschappij in het Staatsmijnen-project zou deelnemen. De acrylonitril-fabricage zal door Staatsmijnen in een aparte dochteron derneming worden ondergebracht. Met de produktie van het acrylonitril zullen ongeveer 400 mensen hun brood kunnen verdienen. Enkele hon derden bouwvakkers zullen bijna twee jaar aan de slag zijn bij de bouw van de nieuwe fabriek. Naar Staatsmijnen meedeelde zijn de veiligheid in en bui ten de fabriek, door uitgebreide voorzie ningen gewaarborgd. „Er worden bij de chemische bedrij ven in de driehoek tussen Beek en Ge- een produkten gemaakt die nog gevaar lijker zijn dan dit hoogst ontplofbare en brandbare acrylonitril", aldus een woordvoerder van Staatsmijnen. NOORDWIJK Tussen de fleurige mini-kleding van honderden vakantie gangers in Noordwykerhout liepen gisteren enkele tientallen heren in stemmig zwart. Hun bestemming was niet het strand of de zee, maar het klein-seminarie voor de opleiding van rooms-katholieke priesters van het bisdom Rotterdam, dat in Noordwykerhout is gevestigd. Ruim zeventig bisschoppen uit West- en Oost-Europa zyn daar gisteren begonnen aan een driedaagse conferentie onder leiding van kardinaal Aifrink. Het congres is bedoeld als een voorbereiding op de grote bisschoppelijke synode, die dit najaar in Rome byeenkomt. Het idee van een bisschoppelijke sy node is voortgekomen uit het Tweede Vaticaanse Concilie. Zij was eigenlijk een reactie op de eenzijdige nadruk die sedert het Eerste Vaticaanse Concilie het primaatschap van de paus had ge kregen: niet de paus alléén vormt het hoogste bestuur van de kerk, maar paus en bisschoppen samen. Professor Schillebeeckx, de bekende Nederlandse rooms-katholieke theoloog, stelde het in de jongste uitgave -van het rooms-katholieke weekblad De Bazuin zo: „Het college van bisschoppen staat strikt genomen niet in dienst van de paus, maar samen met de paus in dienst van de hele kerk. Om die reden kan de paus ook geen veto uitspreken tegen datgene wat voortkomt uit de eensgezinde collegialiteit van de bis schoppen. Dat is te zeggen: zuiver ju ridisch kan hij dit momenteel wel, maar ik dacht moreel niet. Hij mag het niet. Karl Rahner heeft daar niet za lang geleden ook al op gewezen". De gebeurtenissen na het Tweede Vaticaanse Concilie hebben intussen wel aangetoond dat er in Rome funda menteel anders wordt gedacht over de collegialiteit van de bisschoppen dan elders in de wereld. In dit verband heeft de jongste encycliek van de paus over het celibaat heel wat pijnlijke reacties teweeggebracht. Niet zozeer om de conclusie waartoe de paus kwam maar om de toon waarin de encycliek is gesteld: het oude, defensief gerichte jargon van de Romeinse Curie, dat af rekent met elke vorm van discussie. Dit is temeer te betreuren omdat in de discussies over priesterschap en ce libaat niets verwerpelijks stak. De kri tiek richtte zich immers niet tegen het celibaat als zodanig, maar tegen de wettelijke verplichting die de ongehuw de levensstaat aan het priesterschap koppelt. Vele rooms-katholieken erken nen wel het charismatische karakter van het celibaat in dienst van de kerk, maar zij zijn van oordeel dat dit ver loren gaat zodra het van bovenaf wordt opgelegd. De pauselijke zendbrief was ook daarom een teleurstelling omdat hij ge heel voorbijgaat aan de collegialiteits- gedachte zoals die in het jongste conci lie is ontwikkeld. Verscheidene rooms- katholieken, die voorstander zijn van handhaving van de verplichting tot het celibaat voor priesters, waren nochtans van mening dat de paus dit belangrijke probleem in de komende bisschoppelij ke synode had moeten bespreken. Uit de encycliek blijkt bovendien hoe weinig Rome op de hoogte is van de jongste ontwikkelingen in de kerk. De KARDINAAL ALFRINK spanning betekent leven tijd is voorbij dat een encycliek een einde maakte aan een discussie binnen de kerk. De jongste encycliek over het celibaat heeft de discussie pas goed op gang gebracht. De bisschoppen in Noordwijkerhout zullen de komende dagen uitvoerig over het probleem van de collegialiteit van gedachten kunnen wisselen. Het eerste thema op de besloten bijeenkomst van vandaag is: „Autoriteit en gehoor zaamheid in de kerk". Kardinaal Aifrink heeft gisteravond aan dit thema ook ruime aandacht ge schonken in zijn openingstoespraak. In een knap betoog zette de kardinaal de waarde uiteen die de plaatselijke ker ken in het geheel van de wereldkerk in nemen. Hij ging daarbij uit van de col- legialiteitsgedachte zoals die in het Tweede Vaticaanse Concilie is gegroeid. Over de moeilijkheden die kunnen ont staan tussen de plaatselijke kerken en het centrale gezag in Rome, zei de kar dinaal: „Spanningen tussen uniformi teit en pluriformiteit zijn een teken van leven van de Kerk. Zij behoeven de wa re eenheid van de Kerk niet te scha den." Dit is ongetwijfeld juist. De moeilijk heid is echter dat bij het centrale ge zag in Rome geheel andere gedachten leven over pluriformiteit dan bij de plaatselijke kerken, zeker in West- Europa en nog zekerder in Nederland. UTRECHT (ANP) De ziekenhuis- verpleging en behandeling moeten volle dig worden opgenomen in de nieuwe Algemene wet op de zware geneeskun dige risico's. Dat is de mening van de studiecommissie van de Centrale Bond van Onderling Beheerde Zieken fondsen, samengevat in een gisteren uit gebracht rapport, over de toekomstige ontwikkeling van het ziekenfondswe zen. Eén vorm van ziekenfondsverzeke ring met een uniforme, aan het zieken fonds te betalen premie moet er vol gens de commissie komen voor de over blijvende, lichtere risico's. (De zieken huisuitgaven maken op het ogenblik ruim vijftig procent uit van het totaal bedrag dat de ziekenfondsen uitgeven). Via de Ziektewet zou moeten worden bepaald, dat werknemers beneden een zekere loon- en salarisgrens worden verplicht tot de ziekenfondsverzekering toe te treden Die verzekering zou, meent de com missie, geen toelatingsgrens meer moe ten kennen. Ook werknemers en zelfstan digen met een inkomen boven deze grens moeten zich desgewenst kunnen aansluiten. Het verbod voor mensen met zulk een inkomen, zich te laten opnemen in de verplichte of vrijwillige ziekenfondsverzekering, vindt de com missie verouderd. Het beperkt houden van ziekenfonds verzekering tot de minder draagkrachti- gen, houdt het fabeltje in het leven dat ziekenfondsverzekering een tweede rangsverzekering is, aldus het rapport. DEN HAAG Sinds maandag j.I. zijn de inschrijfgelden voor auto- en motorrijexamens over de gehele linie met twee gulden verhoogd, zo deelt het Centraal Bureau voor de afgifte van rijvaardigheidsbewyzen mee. Het inschrijfgeld voor het rijexamen voor personenauto's de B-E-categorie, be draagt nu f 16,50, het inschrijfgeld voor de rijexamens in de overige cate gorieën f 14,00. Bovendien is de prijs voor een for mulier „eigen verklaring", noodzake lijk voor het verkrijgen van de genees kundige verklaring, gebracht van fl,25 op f 1,75. Een en ander werd vastge steld door de minister van Verkeer en Waterstaat bij besluit van 7 juli. van de reactie van de pacifisten-werk groep op zijn voorstel. „Het is een arbeidsmarkt-technische maatregel. Om de jeugd aan werk te helpen heb ik via de commissies van advies en de directies var. gewestelijke arbeidsbureaus, suggesties verzameld en aan de minister doorgestuurd. Als ambtenaar was dat mijn plicht. Het leger is een van de grootste werkgevers in het land. Daarom heb ik op die op lossing moeten wijzen", zei de heer Loos gisteren. Verder wordt geprobeerd geld te krij gen voor een voortgezette technische opleiding voor werkloze jongeren op bedrijfsvakscholen, zonder dat die be drijven een arbeidsovereenkomst hoe ven aan te gaan met deelnemers aan die opleiding. Als dat plan slaagt zouden ongeveer 600 jeugdigen voorlopig kunnen worden geborgen bij de Koninklijke Neder landse papierfabriek, de Philipsbedrij- ven en de technische vakscholen van de mijnondernemingen. Bij de school 'technische specialisten' van de landmacht, nu nog in de kazernes van Roermond en Weert, straks ook in de Frederik-Hendrik- kazerne te Venlo kunnen in de na bije toekomst nog enkele duizenden jon gelui terecht. Zij krijgen door hun mili taire opleiding dezelfde diploma's als bij burgeropleidingen. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTELVEEN „Laan van de he lende meesters" vinden burgemeester en wethouders van Amstelveen een bij zonder geschikte naam voor een van de straten in Langerhuize, een wijk van Amstelveen, waar een ziekenhuis, twee verpleeginrichtingen en een gezond heidscentrum zullen verrijzen. De ge meenteraad wordt gevraagd deze naam vast te stellen. Als de gemeenteraad met de voorstel len akkoord gaat wordt het in Amstel- veens nieuwe wijk Groenelaan aardig verpleeginrichtingen en een gezond- wonen. Want het college van B. en W. wil de ruim vijftig straten daar de na men geven van Europese bergen, rivie ren, landstreken en eilanden. Zodat Amstelveners mettertijd op de Jung- frau (of zo men wil: de Mont Blanc of de Eiger) kunnen wonen. ADVERTENTÏE Er zijn vele middelen om die beestjes te bestrijden. Zo bestaan er insectendodere, die u in de kamer ophangt maar weet u wel hoeveel dat kost voor alle kamers? Daarom is een spuitbus als OMYL zo voordelig. OMYL spuit u daar en wanneer het nodig is. Vliegen, muggen, fladderende motten? Spuit OMYLs zuinig, frisse geur, directe en langdurige werking. Al vanaf f 3.65. Eén spuitbus voor alle kamers. Een Organon produkt een soort dankbetuiging voor de morele en militaire steun, die het Canadese volk ons land in de oor logsjaren heeft gegeven, is onlangs een boek van „De Arbeiderspers" gekomen, dat in de Engelse uitgave „Thank You Canada" en in de Franse versie „Merci Canada" heet. Het is in opdracht van de Stichting Wereldtentoonstelling Montreal 1967, af deling Nederland, door de Amsterdamse letterkundige Max Nord samengesteld en het behelst een aantal interessante beschouwingen over de geschiedenis van de oorlog, het verzet en het Cana dese aandeel in onze bevrijding. Ko ningin Juliana schreef het voorwoord en naast andere historische documen ten, treft de lezer ook de bekende 10 mei-proclamatie en een radiotoespraak van wijlen kóningin Wilhelmina aan. Voorts zijn er verdienstelijk vertaalde letterkundige bijdragen, o.a. van Marti- nus Nijhoff, Margaretha Vasalis, Jan Campert („De achttien doden") en Si mon Carmiggelt en niet te vergeten van de hand van een mevrouw uit Delden en een doktersweduwe uit Rijssen de ontroerende persoonlijke herinneringen aan de bevrijding door de Canadezen. Wat deze dames te vertellen hebben, is gekozen uit de vele reacties op een op roep aan het Nederlandse volk om bij dragen voor dit schriftelijk blijk van dankbaarheid. Het boek trekt niet in de laatste plaats de aandacht door ruim tachtig pagina's fraaie foto's van historische waarde, waarvan sommige paarsgewijs een beeld geven van de verwoesting en de wederopbouw van door oorlogsge weld getroffen plaatsen in Nederland. Het boek is in „king-size"-formaat te zien op de Expo te Montreal en exem plaren ervan zijn daar voor een dollar te koop. Belangstellenden, die vanuit Nederland dit boek aan Canadese rela ties cadeau willen geven, kunnen het bij de afdeling Nederland van de Stichting Wereldtentoonstelling Montreal 1967 te Den Haag bestellen door het zeer lage bedrag van vier gulden te storten op postgiro 51.84.54. Men dient daarbij te vermelden of men de Engelse dan wel de Franse versie toegestuurd wil heb ben. Helaas bestaat er geen Nederland se editie van, zodat degenen, die het voor zichzelf willen aanschaffen, wel over enige talenkennis moeten beschik ken. Na aftrek van de kosten, komt de opbrengst van het boek ten goede aan het Nederlandse Oorlogsgraven Comité. l^ORT voor de Duitse inval in Neder- land in mei 1940, verscheen bq de Uitgevery Brusse van de hand van dr. Jef Last en Harry Wilde het boek „Kruisgang der jeugd", dat in de vorm van een roman het leven beschreef van Marinus van der Lubbe, de jeugdige Nederlander, die na een proces te Leip zig in 1934 ter dood werd gebracht we gens het in brand steken van de Duitse Rijksdag. De schrijvers zagen in Van der Lubbe het symbool van de afschu- weiyke wyze, waarop de idealistische jeugd van die dagen het slachtoffer werd van nazistische intriges. Nu de zaak-Van der Lubbe de laatste tijd weer in de belangstelling is ge komen en een Duitse rechtbank het doodvonnis postuum heeft herzien, was het van de Dinxperlose uitgeverij Inter land een goede gedachte om deze roman uit te brengen. In overleg met de beide schrijvers, is het oorspronkelijke boek door Martin Mooij bewerkt en verkort, terwijl het de in 1967 meer aanspreken de titel „Rinus van der Lubbe, doodstraf voor een provo" heeft meegekregen. In prettig leesbare vorm biedt het boek een schat van ondanks de geromanti seerde opzet toch essentiële, achter grondinformatie, waardoor de figuur van Van der Lubbe in zijn tijd en le vensomstandigheden duidelijk uitkomt. De prijs van deze paperback bedraagt 12,90. Bzt en niet eerder beschreven, maar niettemin boeiend onderdeel van 't ondergrondse verzet tegen de Duitse overheersing in Europa, is thans teboek- gesteld: de geschiedenis van de „Dutch- Paris"-organisatie en zijn onverschrok ken voorman, Jean Henri Weidner, een zeer bescheiden man, die zich nooit op zijn heldhaftig gedrag heeft laten voor staan, maar die intussen in de oorlogs jaren meer dan duizend door de Duit sers opgejaagde Joden, geallieerde pilo ten en vrijheidsstrijders uit handen van de bezetters heeft gered. Langs een ontsnappingsroute, die van uit Nederland via Parijs (Dutch - Paris) naar Genève en de Pyreneeën leidde, hielp hij al deze mensen via het neu trale Zwitserland of via Spanje naar Engeland uit te wijken, waar velen van hen nog uitstekend werk voor de goe de zaak hebben kunnen doen. Jean Henri Weidner is van origine een Nederlander, die het grootste deel van zijn leven in Zwitserland en Frank rijk heeft doorgebracht en thans een zaak heeft in Los Angeles. By het uit breken van de oorlog was hij textielhan delaar in Parijs. Toen de Duitsers op het punt stonden de Franse hoofdstad to bezetten, trok hij met een aantal ge loofsgenoten, Zevende Dags Adventisten, naar het Zuiden, met de bedoeling via een Zuidfranse haven naar Engeland uit te wijken. Dit plan mislukte, waarop Weidner zich eerst in Lyon en later in Annecy vestigde. Zijn levensovertuiging gebood hem de slachtoffers van de nazi-terreur zoveel mogelijk te helpen en doordat hij het Frans-Zwitserse grensgebied uit zyn schooljaren op zijn duimpje kende, was hij in staat met zijn beroep van rei zend koopman in textiel als dekmantel en met medewerking van vele dappere Nederlanders en Belgen langs de aan- voerroute honderden mensen naar 't vrije Zwitserland te helpen ontkomen. Weidner was door zijn vaak ongeloof lijke successen een van de mensen, op wie de nazi's in Europa het felst jacht maakten. Op zijn hoofd stond een prijs van 5 miljoen francs. Verschillende ma len kregen de met de Duitsers collabo rerende instanties hem te pakken, maar als door een wonder wist hij telkens aan deportatie,' gevangenisstraf of executie te ontkomen. Tal van zijn medewerkers hebben echter voor hun verzetswerk met hun leven betaald, als gevolg van verraad of door andere ongelukkige om standigheden. Jean Henri Weidner is voor zijn moe dig gedrag o.m. onderscheiden met de „Meaal or Freedom". Hy heeft zyn da den nooit aan de grote klok gehangen, maar zijn Amerikaanse vriend, de au teur Herbert Ford, heeft hem er einde lijk van weten te overtuigen, dat zijn memoires eigenlijk heel interessant zijn. De heer Ford heeft nu, mede aan de hand van documenten en gesprekken met anderen, het authentieke relaas over de „Dutch - Paris"-organisatie en Weid ners oorlogservaringen opgetekend. Het werk is verlucht met meer dan 60 foto's. De Nederlandse vertaling door Johan Winkler is verschenen bij „Het Wereld venster" te Baarn. De prijs is f 22,50. JOHANNESBURG Eddie Koller, de piloot die de vorige week dinsdag een groep journalisten naar Kisanga ni (Kongo) hee,ft gebracht, heeft in Johannesburg verklaard, dat de jour nalisten door huurlingen als gijze laars zijn vastgehouden. Koller, die zondag uit Salisbury naar Johannesburg was gevlogen, zei dat een officier van de huurlingen de DC-3 waar de journalisten in zaten, op het vliegveld van Kisangani had gevorderd en hem later bevolen had met gewonde huurlingen naar Rhode- sië te vliegen.

De Vallei | 1967 | | pagina 7