Veenendaals dagblad Ongelukken op de weg eisten zes levens Buiten WIJ „Kremlin hielp Kennedy bij verkiezingen in 1960" Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Op geringe afstand van Russische schepen inde Kannibalisme Kongo Prins droog naar de wal Onbekende lag dood onder de gootsteen Eisenhouwergoed menszwak leider VAKANTIEPLEZIER OOK IN DE BERM TWEE EGYPTISCHE TORPEDOBOTEN DOOR ISRAëL TOT ZINKEN GEBRACHT Twee doden door verdrinking Irak ook bij bespreking betrokken m Jongens vormden roversbende Hartstikke mooi - hij heeft geen spet je ge, Aregt en. Rijksdaalders en guldens van nikkel Prinselijk paar zag Prometheus' Kroestsjei voor Amerikaanse televisie Aanhoudend zomerweer Verdediger Tsjombe naar Algerije Nog meer vogels ZES GEWONDEN CAIRO/TEL AVIV - Egyptische en Israëlische zee- strijdkrachten hebben gisteravond laat bij de kust van het schiereiland Sinaï een vuurgevecht geleverd. Volgens een Israëlische bekendmaking zijn twee Egyptische torpedoboten tot zinken gebracht. De boten zouden het vuur hebben geopend op een Israëlische zeestrijdmacht, die een normale patrouillevaart maakte. Acht Israëlische matrozen werden bij dit gevecht licht gewond. Vluchteling leefde van diefstal Moord en verkrachting bij wraakacties GOED MENS INDRUK Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine «annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent WOENSDAG 12 JULI I967 4le JAARGANG ZEEGEVECHT BIJ SINAI De Duitse Rijksmunt te München heeft in opdracht van een bank gouden en zilveren penningen geslagen ter gelegenheid van de Israël-campagne 1967. De penning draagt een portret van Mosje Dajan, de Israëlische minister von Defensie. Op de keerzijde een kaart, waarop de veldtocht tot uitdrukking komt. BARNEVELD In het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort is vanmorgen de 17-jarig E. J. van de Kuilen uit Lunteren bezweken aan de verwondingen, die hij dinsdagavond bij een aanrijding had opgelopen. Op weg naar Voorthuizen, kwam hij in botsing met een tegemoetkomende bromfiets. De bestuurder hiervan moest, evenals zijn duo-passagier, met verwondingen in het genoemde ziekenhuis worden op genomen. GRONINGEN Vannacht is in het academisch Ziekenhuis te Groningen de 60-jarige mevrouw M. de Lange-Tja- cens uit Sint-Nicolaasga (Friesland) overleden. Zij werd zondagmiddag zeer ernstig gewond bij een botsing op Rijks weg 34 in Borger. DRACHTEN In Nijbeets is dins dagavond de 50-jarige veehouder B. Kooyker om het leven gekomen, toen de door een paard getrokken wagen met gras, die hij bestuurde, door twee personenauto's werd aangereden. Zijn 12-jarig zoontje Ferdinand bleef onge deerd. Ook het paard werd gedood. Een van de automobilisten, de 30-jarige R. Graafstra uit Elsoo, werd zwaar ge wond en is naar het ziekenhuis te Hee renveen gebracht. Het echtpaar Kun nen uit Oldeboorn, dat in de andere au to zat, liep lichte verwondingen op. SPIJK Met zijn broemfiets reed gistermorgen de zestienjarige H. Hout- PARIJS De Franse advocaat René Floriot is vanmorgen van Pa rijs naar Algiers gereisd. De verdedi ger van de Congolese ex-premier Tsjombe onderneemt de reis niet om zijn cliënt te bezoeken maar om con tact op te nemen met de Algerijnse justitiële autoriteiten. Tn één adem met het gisteren in mijn hoekje aangekondigde boek van Makatsch over de vogelwereld onzer stranden, wil ik van deze auteur thans een andere uitgave noemen, eveneens gloednieuw van de drukpersen van Thieme gekomen, onze grootste uit geverij van natuurboeken. Van deze Duitse auteur verschijnt in haar fonds een opmerkelijke 5-delige vogelserie, gerangschikt naar de landschappen. Onder de zeer betrouwbare supervisie van de bioloog dr. M. A. IJsseling kwam er thans uit „Vogels van riet en water" en met wat toegevendheid kan ik ermee instemmen, dat deze vlag de lading dekt. Jaar en dag ge leden heb ik met hetzelfde bijltje gehakt en weet, hoe moeilijk het is de vogels in een bepaald keurslijf te persen. Hun areaal loopt vaak over de grenzen naar andere landschap pen, doch dit heeft uiteraard ook weer zijn bekoring. Ge kunt het oeste de grenssteen in de zak dragen, als ge begrijpt wat ik bedoel. Veel van wat ik gisteren te berde bracht over de weergave van het leven op wad en slik, vinden we in soortgelijke trant terug in de beschrijvingen van de vogelsoorten van het stilstaande, zoete water, de meren en plassen met hun aangrenzende gebieden. Weder om trof mij het grote aantal (263) uitgelezen foto's in kleuren en zwart wit, als ook het verhelderende pen- tekenwerk. Zij maken het boek tot een begerenswaardig bezit. De ver taling uit het Duits wordt gecompen seerd, door de evenredigheid en het verband met onze eigen avifauna niet uit het oog te verliezen. 12 juli '67 A. B. WIGMAN man uit Spijk in een gevaarlijke bocht tegen een bus. Hij was op slag dood. ZWOLLE Doordat zij de macht over haar stuur verloor is de twaalfja rige Elise Elemans uit Zwolle met haar fiets aangereden door een trekker met oplegger. Het meisje overleed ter plaat se. TILBURG De zestienjarige R. A. de Leeuw uit Tilburg is gisteren bij een verkeersongeluk om het leven ge komen. Hij reed op een kruising met zijn fiets tegen een taxfe Op de Rijksweg ter hoogte van Re- nesse op Schouwen-Duiveland zijn dins dagmiddag twee personenauto's met in totaal acht inzittenden, frontaal met elkaar in botsing gekomen. Het onge luk gebeurde doordat een auto, ko mend uit de richting Zierikzee, de berm raakte, slipte en op de linker weghelft frontaal in botsing kwam met een te genligger. Zes uit Rotterdam afkomsti ge vakantiegangers werden gewond, van wie twee ernstig. Zij zijn opgeno men in het Rodekruis-ziekenhuis in Zierikzee. 0 Naast de ontwikkeling van de agra rische sector zal ook door middel van wegenaanleg de toenemende recreatie mogelijkheid in het Gelders Rivieren gebied aandacht moeten krijgen. Aldus de onlangs verschenen recreatieschets over dit gebied. De verschillende moge lijkheden zullen naar onderwerp in een drietal opeenvolgende artikelen worden belicht. 0 De brandweer van Amerongen is sinds eind vorig jaar al vijf maal uitgerukt op. een loos alarm. De brandweerlieden zijn er matig mee ingenomen en hopen dan ook dat de dader spoedig wordt ont maskerd. 0 De orgelcommissie in Amerongen die in dit zomerseizoen een serie concer ten organiseert heeft gisteren loon naar werken gekregen. Er was in de Andries- kerk een redelijke belangstelling. 0 Een aantal vakantiegangers werd in de afgelopen week op de bon gezet omdat zij ondanks alle waarschuwings- en verbodsborden toch een bezoek brach ten aan de zandafgraving bij de Wielings heuvel. 0 Een Veenendaals echtpaar in Italië werd ernstig gedupeerd toen een bru tale dief zich meester maakte van een hoeveelheid geld en waardevolle reis- papieren. RILLAND-BATH Dinsdagmorgen is in de Westerschelde ter hoogte van Rilland-Bath de 13-jarige Nicolaas A. Jansen uit Hoogerheide (gem. Woens- drecht) verdronken. H(j was in gezel schap van enkele andere kinderen en een buurvrouw aan het spelen. Vermoedelijk heeft hij de aflopende slikken ter plaatse, waar het water op sommige punten negen meter diep is, niet gezien. Hij was de zwemkunst niet machtig. Dinsdagmiddag is in de Matsloot in Tolbert het stoffelijk overschot gevon den van de 30-jarige heer Visser uit die plaats. Vlakbij de plaats, waar de man gevonden werd, is ook zijn fiets opgedregd. Bij huiszoeking is gebleken, dat de man sinds zondagmiddag niet thuis was geweest, maar daar hij al leen leefde, werd hij niet eerder ver mist. De zeeslag werd geleverd op slechts veertig kilometer afstand van Port Said, waar op het ogenblik Russische vlooteenheden liggen. In de Sinaï- woestijn is gisteren een Egyptische bommenwerper van Russische makelij door Israëlisch luchtdoelgeschut neergehaald, zo is in Tel Aviv meegedeeld. Het toestel vloog boven de door Is raëlische troepen bezette oostelijke oever van het Suez-kanaal en schond daarmee het bestand. Zondag hebben de Israëliërs in het noorden van de Sinai een Egyptische Mig-21 neerge haald. De Amerikaanse regering heeft gis teren gezegd zich zorgen te maken over de Russische wapenleveranties en militaire vliegtuigen aan de Arabi sche landen. Het ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft opnieuw aan de Sovjet-Unie verzocht zich hierin te matigen om een nieuwe bewapenings wedloop in het Midden-Oosten te voor komen. Premier Esj kol van Israël heeft meegedeeld, dat zijn regering de vredesvoorwaarden pas op een confe rentie ter regeling van de vrede in het Midden-Oosten bekend zal maken en niet eerder. De Sovjet-Unie heeft intussen in 'n brief aan de voorzitter van de Econo mische en Sociale Raad van de Ver enigde Naties, die in Genève bijeen is, geëist dat „Israël in de kortst mo gelijke tijd Egypte, Jordanië en Sy rië de schade vergoedt, die door de Israëlische troepen bij de oorlogshan delingen is aangericht. Oe Thant heeft Finland gevraagd zes officieren ter beschikking te stel len om als waarnemers naar de Suez- kanaalzone te worden gezonden. De Noorse generaal Odd Bull, hoofd van het bestand in Palestina, komt van daag in Cairo aan voor besprekingen met Egyptische autoriteiten. De Arabische wereld gonst van di plomatieke activiteit. Tussen de ver schillende hoofdsteden bewegen de staatshoofden zich gehaast heen en weer om de balans op te maken van de oorlog tegen Israël. Onverwacht verscheen president Arif van Irak op het toneel. Gisteren kwam hij in de Egyptische hoofdstad aan voor een onderhoud met Nasser. Hoessein is weer naar Jordanië terug gekeerd. President Boumedienne van Algerije werd in Damascus geestdrif tig begroet. In een toespraak zei hij, dat de Arabieren bereid moeten zijn geen opoffering uit de weg te gaan. „Wij zullen in toekomstige gevechten naast onze broeders in de voorste li- AMSTERDAM De 27-jarige uit Indonesië afkomstige losarbeider R. C. B., die 24 juni uit de prof. mr. W. P. C. Pompekliniek in Nijmegen ont vluchtte, blijkt sindsdien met gestolen geld aan de kost te zijn gekomen. Hij is in Amsterdam aangehouden op verden king van diefstal van in totaal bijna f 3.500,- uit enkele winkels in de hoofd stad. Voorts zou hij een poging tot dief stal in een kerk in Arnhem hebben ge daan. nies staan. Ons bloed zal zich vermen gen met dat van alle Arabieren. Dat is de beste waarborg voor de toekomst aldus Boumedienne. Verwacht wordt, dat Arif nog door zal reizen naar Damascus om ook daar de situatie te peilen. Ook de plaatsvervangend minister van Binnenlandse Zaken, Malik, ver blijft nog voor besprekingen in Cairo. Na een onderbreking van 20 jaar als gevolg van de splitsing van de stad zijn gisteren in de hebreeuwse universiteit te Jeruzalem de colleges hervat met een zomercursus voor buitenlanders. Er nemen ongeveer 200 studenten aan deel. De Sovjet-autoriteiten hebben een muziek- en danstournee van een Rus sische groep van 250 man door Ameri ka uitgesteld ten gevolge van de span ning over het Midden-Oosten en Viët- nam. BOEJOEMBOERA (Boeroendi) - De Congolese minister van Binnen landse Zaken, Tfejishejedi, heeft mee gedeeld, dat Congolezen blanken op- geten hebben in Loeboembasji. De minister zei: „het leven van de blanke kolonisten in Loeboembasji loopt gevaar. Sommigen van hen zijn door de Congolezen opgegeten. Ik heb de plaatselijke bevolking bevel gegeven op te houden met dergelijke barbarisme. Ik ga naar Boekavoe waar soortgelijke daden bedreven zouden kunnen worden, te meer daar de plaatselijke bevolking nog steeds woedend is op de huurlingen, die daar de afgelopen week in opstand gekomen zijn". Een Belgische vluchteling uit Con go heeft verklaard dat afgelopen week in Boekavoe 11 Europeanen zijn vermoord en 20 Europese vrou wen verkracht bij wraakacties van het nationale Congolese leger. DoLFT 25 jongens van 14 tot 17 jaar hebben de politie te Delft met hun bekentenissen de oplossing gege ven van een groot aantal inbraken en diefstallen in Delft gepleegd. De politie kreeg het eerst houvast in deze zaak, toen 24 juni drie jongens in Wassenaar werden aangehouden, die daar een week eerder in een villa haden ingebroken en goud en sieraden hadden buitge maakt. Samen met vrienden, neven en buurt genoten zijn de knapen in de afgelopen maanden in verscheidene combinaties op stap geweest. Drie clubtenten wer den geplunderd, elf inbraken gepleegd, tweemaal werd een snoepautomaat ge kraakt en voorts werden nog tal van kleine diefstallen gepleegd. Vier van de jongens zijn in het huis van Bewaring in Den Haag opgesloten. Amelands vuurtorenwachter Siertse de Jong (37) bracht prins Bernhard gisteren op zijn rug van de redding boot „Dr. W. H. van Rietschoten" naar het strand van Ameland. „Hart stikke mooi", zei de vuurtorenwach ter, toen hij de prins op het droge had gezet. „Hij heeft geen spetje ge- kregen". Siertse de Jong vaart als op- stapper van de motorreddingboot. Zijn vader is schipper van de „Dr. W. H. van Rietschoten" en hij had zijn zoon aangewezen om de prins op zijn rug te nemen, nadat de burgemeester hierom had gevraagd. Koningin Juliana en de prins hadden even eerder tijdens hun bezoek aan de Wadden gezien hoe de reddingsboot van Ameland nog steeds met paarden in het water wordt getrokken. De prins was zo enthousiast dat hij met de boot een tochtje wilde maken. Het tweedaagse bezoek van koningin en prins aan de Wadden werd 's middags besloten op Schiermonnikoog. De koningin bezocht de kinderen in het vakantie koloniehuis Elim. Prins Bernhard maakte intussen een autorit naar het natuur gebied Kobbeduinen en het drenkelingenkerkhof Vredenhof. De Schiermonnikogers gaven koningin en prins ten afscheid een geschenk mee j voor prins Alexander: een model van een bark, die bij het onderwijs in de I vroegere zeevaartschool op Schiermonnikoog werd gebruikt. Om ongeveer zes j uur gisteravond vertrokken koningin en prins per helikopter naar paleis Soestdijk. j AMSTERDAM Op de derde ver dieping van een huis in de Marcus- straat in Amsterdam-Oost heeft de on derhuurder van de vierde etage dins dagavond omstreeks zes uur een onbe kende man dood aangetroffen. Er wa ren op het lijk, dat gekleed in de keu ken lag, geen uiterlijke tekenen van geweld waar te nemen. De hoofdbewo ners waren niet thuis. De dode bleek later de 32-jarige zee man-kunstschilder A. Negenman te zijn. Hij werd gevonden in een ruimte onder de gootsteen, waar hij in een wat vreemde houding opgevouwen lag, met zijn hoofd onder de afvoerbuis van de gootsteen op een plastic em mer. De hoofdbewoner van de derde eta ge, die later op de avond thuis kwam, is inmiddels door de recherche ge hoord. Zijn vrouw, die buiten de stad is, zal nog worden gehoord. Dr. J. Zel- denrust zou vandaag sectie verrichten op het stoffelijk overschot, in de hoop de doodsoorzaak te kunnen vaststellen. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Nederland krijgt nik kelen guldens en rijksdaalders. De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming en met alleen de Boeren tegen het wetsontwerp over de wijziging van de Muntwet aanvaard. Hierin wordt het aanmaken van deze nikkelen munten toegestaan. Prof. dr. Th. L. M. Thurlings (KVP) wees er nog wel op dat de ombouw van automaten duurder zal worden dan de tien tot dertig gulden, die minister Wit- teveen (financiën) enige weken geleden in de Tweede Kamer noemde. De mi nister moest gisteren toegeven dat de schade voor de houders van automaten inderdaad een tientje hoger zal zijn. Hij zag hierin echter geen aanleiding deze mensen een grotere tegemoetko ming te geven dan die, welke hij in de Tweede Kamer toezegde: de schadepost mag voor de belasting in één jaar van de winst worden afgeschreven. AMSTERDAM Prinses Beatrix en prins Claus hebben met een bevriend echtpaar gisteravond in theater Carré te Amsterdam een voorstelling van „Prometheus" bijgewoond, die gege ven werd in het kader van het Holland Festival. Na afloop der voorstelling onderhiel den de Prinses en de Prins zich enige tijd met de artiesten, die door de re gisseur Erik Vos aan hen werden voor gesteld. NEW YORK Oud-premier Niki- ta Kroestsjef van de Sovjet-Unie heeft verklaard, dat het Kremlin in 1960 de verkiezingsnederlaag van Richard Nixon heeft bewerkstelligd en op de ze wijze John F. Kennedy tot presi dent van de Verenigde Staten heeft gemaakt. Hij noemde in een programma van de Onder de velen, die op deze prachtige dagen van de zomerse zon genieten, zijn ook de „bermtoeristen" in groten getale vertegenwoordigd. Op de foto „badgasten" langs de provinciale weg van Haarlem naar Hilversum, ter hoogte van Nederhorst den Berg. NBC-televisie gisteravond Nixon „een nietsnut", „een principeloze marionet". Hij zei dat Nixon had getracht stem men te winnen door vrijlating te be werkstelligen van de U-2 piloot Francis Gary Powers, die in de Sovjet-Unie ge vangen zat. Het Kremlin doorzag het plan echter en negeerde het verzoek van Nixon, aldus Kroetsjef. Verder noemde hij oud-premier Eisenhower een goed mens, maar iemand die zich gemakkelijk liet beïn vloeden door zijn adviseurs. Hij had niets dan lof voor Kennedy, die volgens hem zijn land nooit in een dergelijke precaire situatie als nu in Viëtnam zou hebben laten raken. Het interview met Kroetsjef was op genomen in zijn buitenhuisje bij Mos kou. 0 „Kennedy heeft een heel sterke in druk op me gemaakt, als mens en als staatsman. Anders dan Eisenhower had hij over zaken die we besproken hebben, een eigen mening en dat stond me aan 0 „Kennedy was heel anders dan Eisenhower en had een nauwkeurig geformuleerd antwoord op elke vraag... zijn gezicht stond me ook aan, soms streng en dan weer opklarend als hij lachte...." 0 „Kennedy was een echte staats man.... hij noch ik wilde oorlog, dus kwamen we in de Caraibische crisis tot directe communicatie tussen het Krem lin en het Witte Huis. Kennedy had ta lent voor het oplossen van internationa le conflicten door onderhandelingen. Ik kreeg daar bewijzen voor tijdens de zo genaamde Cuba-crisis". 0 „Ik ben van mening dat als Kenne dy nu nog zou hebben geleefd, we een uitstekende verhouding met de Ver enigde Staten zouden hebben, omdat hij zijn land nooit in zo'n precaire situatie zou hebben laten verzeilen als nu in Viëtnam". Een gedeelte van de geluidsband is reeds eerder gepubliceerd. Dit deel gaat over de bewering van Kroetsjef, dat de Sovjet-Unie als overwinnaar uit de bus is gekomen in de Cuba-crisis, omdat van de Verenigde Staten de toe zegging werd verkregen, dat Cuba niet zou worden aangevallen. Ook reeds ge publiceerd was het deel van de band waarin Kroetsjef partijvoorzitter Mao- Tse-Toeng van China „een kleinburger lijke figuur met een keuterboerenna- tuur" noemt. 0 De NBC heeft meegedeeld dat het programma over Kroestjef reeds voor de uitzending was verkocht naar België, Engeland, Zweden en West- Duitsland. Er zijn verder afdrukken ge vraagd door Nederland, Italië, Frank rijk, Denemarken, Noorwegen, Zwitser land, Argentinië, Peru, Japan en Aus tralië. ïpen smalle gordel van hoge lucht- druk strekt zich van IJsland via Schotland en de Noordzee naar Polen uit. Aan de zuidflank daarvan zijn de luchtdrukverschillen klein. Boven Zuidwest-Frankrijk en Spanje bevindt zich 'n vlak lagedrukgebied. Genoemde luchtdrukverdeling bracht met zich mee, dat de wind in ons land noord oostelijk werd. Het laat zich aanzien, dat gedurende het komende etmaal het lagedrukgebied uit Frankrijk enige uitbreiding in noordelijke richting zal ondergaan. Dan wordt met winden uit oostelijke richtingen warme lucht naar ons land gevoerd. Hierbij neemt de kans op de ontwikkeling van en kele lokale warmte-onweders geleide lijk iets toe.

De Vallei | 1967 | | pagina 1