Veenendaals dagblad Buiten MEER V.S.-TROEPEN NAAR VIETNAM Thant maakt haast met zenden van waarnemers Melina Mercouri verliest Griekse nationaliteit Aantal doden in verkeer steeg met 18 proeent Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Gijzelaars werden op vlucht meegenomen Ouders lieten hun kinderen dag alleen bij gevaarlijk zwemwater ZO KUNNEN ZE ER WEER EVEN TEGEN... KONGOLESE NATIONALE LEGER HEEFT THANS VLIEGVELD KISANGANI IN HANDEN Leger van 480.000 man Fruitoproer in Zuid-F rankrijk Erepenning voor Trichtse bouwvakkers Na kritiek op militaire junta Meer Russische oorlogsschepen naar Port Said In eerste kwartaal 1967 2 DODEN IN HONGKONG Morgen onweerskans BELGIË CONTACT GEVLUCHT Akkeronkruid ISA ZEEGEVECHT OOST-EUROPA POLITIEKE STEUN TOCH 25 PROCENT MINDER ONGELUKKEN Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. DONDERDAG 13 JULI I967 VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. 4le JAARGANG AFTOCHT HUURLINGEN KINSJASA De buitenlandse huurlingen, die zich in Kisangani het voormalige Stanleystad had den verschanst, hebben zich terugge trokken en de gehele stad is thans in handen van het Kongolese leger, aldus een bekendmaking van radio- Kinsjasa. Zij vluchtten in de richting van Boemia bij de grens met Oegan da, met medeneming van hun gijze laars. Het Congolese leger heeft bevel ge kregen de colonne vluchtende huurlin gen de weg te versperren en te be schieten. Nadat radio-Kinsjasa het wegtrek ken van de huurlingen had gemeld, werd eraan toegevoegd, dat de toe stand in geheel Congo thans als min of meer normaal kon worden beschouwd. De Belgische minister-president Vandenboeynants heeft op een pers conferentie in Brussel gezinspeeld op een mogelijke herziening van de Bel gische politiek t.a.v. Congo. Alle gegevens over de ontwikkeling van de afgelopen dagen zijn nog niet bekend, zo verklaarde hij, doch één ding is zeker: het chronische gebrek aan waarborgen van de veiligheid van de Belgische onderdanen in Congo en de permanente, ongerechtvaardigde en onbegrijpelijke verdachtmakingen aan het adres van België zullen ele menten zijn, waarmee de Belgische re gering rekening zal moeten houden bij het uitzetten van haar verdere poli tiek t.a.v. Congo. Het Internationale Rode Kruis heeft gisteren in Genève bekend ge maakt, dat naar wegen wordt gezocht om contact te leggen met de comman dant van de Congolese opstandelingen in Kisangani teneinde de evacuatie van de door de huurlingen gevangen gehouden Europese gijzelaars moge lijk te maken. President Moboetoe zou steun heb ben toegezegd aan de actie van het Rode Kruis, dat voornemens is een vliegtuig met duidelijke Rode-Kruis- kentekenen naar Kisangani te zenden. Daar wordt een 150-tal Europeanen als gijzelaars gevangen gehouden door de rebellen. Verdere details zijn in Genève niet gegeven. Het internationale comité van het Rode Kruis verleent zijn be middeling op verzoek van de Belgische regering. Vandaag zijn in Brussel vluchtelin gen uit Congo aangekomen. Zij ver telden van de wreedheden, die door de Congolezen worden begaan. Vele Europeanen worden gedood of ver wond. Blanke vrouwen en meisjes zou den zijn verkracht. Verdovende middelen Twee jonge lui uit Nederland zijn door de officier van Justitie te Tampere (Finland) in staat van beschuldiging gesteld wegens smokkel, bezit en verkoop van verdo vende middelen. Ze moeten over twee weken voorkomen. De verdachten, de in Stockholm wonende monteur J. R. en de messbediende M. M., zijn opge sloten in de gevangenis van Tampere. A l lijkt de kweek door de officiële naam van tarwegras misschien de goede vriend van de akkerbouwer, in werkelijkheid wordt hij door iedere boer verfoeid. Dit onkruid nestelt zich met verbijsterende hardnekkigheid zo wel in graan- als aardappel- en bieten- of knolrapenvelden en wordt niet minder hinderlijk in de tuin. Dat komt door de soms meer dan een meter lange onderaardse wortelstokken, waarvan de eindknoppen naald scherp en spits zich overal door heen en opwaarts boren, om in de herfst bovengronds te komen en nieuwe plantjes met wortel en al voortbrengen. Worden ze niet door werk op het land gestoord, dan ont wikkelen ze zich het volgend jaar tot halmen, die in juni/juli bloeien. Wat de kweek bij boer, tuinder en lief hebber zozeer gehaat maakt, is voor al de levenstaaiheid. Het maakt deze plant weinig uit, of de ploegschaar de grondas of de uitlopers in stukken scheurt en de eg er nadien veel van naar de oppervlakte brengt, want andere wortelstokken blijven in de grond waakzaam achter en zijn stuk voor stuk bij machte zich verder te ontwikkelen tot nieuwe lastposten. Daarom kan men kweek moeilijk de baas blijven en dat de bijeengeharkte uitlopers een voedzaam veevoer vor men met vruchtensuiker en kool hydraat, acht de moderne landbouwer nauwelijks een pluspunt. Een ander verdriet schenkt de zich op soort gelijke wijs voortplantende akker- paardestaart, die de buitenman beter als heermoes kent. 13 juli '67 A. B. WIGMAN President De Gaulle van Frankrijk kwam gisteren in Bonn aan, waar hij in het kader van het Duits-Franse verdrag overleg pleegde met de Westduitse bondskanselier Kiesinger. Op de foto: de inspectie van de erewacht bij de aankomst van de Franse president. Zie ook elders in dit blad). WASHINGTON De Amerikaanse minister van Defensie, McNamara heeft gisteren op een persconferentie meegedeeld dat de Amerikaanse troe pensterkte in Vietnam met twintig- a dertigduizend man in de komende drie maanden zal worden uitgebreid. Er zijn nu ongeveer 460.000 militairen, dit getal wordt op 480.000 man gebracht. De minister zei dit na een onder houd met president Johnson. De ver sterking was al eerder voorgenomen, het is niet nodig er reservisten voor op te roepen, zei hij. De kwestie van troepenversterkingen zal ook met de bondgenoten, de Philippijnen, Austra lië, Zuid-Korea, Nieuw-Zeeland, Thai land en Zuid-Viëtnam worden bespro ken. De minister zei niet of aan deze landen ook zal worden gevraagd meer troepen te zenden. McNamara merkte op, dat volgens hem behalve deze 20.000 tot 30.000 man, nog meer troepen gezonden zul len worden, maar hoeveel dat zou moe ten zijn wist hij niet zeker. De troepen die er al zijn moeten doelmatiger worden ingezet, „en als ik dat zeg heb ik het over alle troepen van de vrije wereld". CARPENTRAS Woedende fruitte lers in het gebied van de Zuidfranse stad Carpentras hebben de afgelopen twee dagen meer dan 700 ton tomaten op vuilnisbelten gestort, omdat ze er zelfs minder voor geboden kregen dan de 25 centimes (ongeveer 18 cent) per kilo die de regering hun voor onver kochte tomaten garandeert. Sommigen zetten honderden volgela den kisten midden op straat neer met de mededeling: „Neem maar". In sommige Parij se winkels kostten de tomaten gisteren echter nog een gul den vijfenzeventig per kilo. Het minis terie van Landbouw heeft de zaak in onderzoek. Vissers in Port-la-Nouvelle aan de Middellandse Zee hebben eveneens twintig ton onverkochte sardines door gedraaid na grote hoeveelheden te hebben verstrekt aan ziekenhuizen in de streek. GRONINGEN In het Van Starken- borghkanaal te Groningen is woens dagmiddag de negenjarige Ronald Schotanus verdronken. Het kind, dat met vriendjes nabij de sluis speelde, viel in het water. Er werd naar de drenkeling gedoken, maar het gelukte de brandweer pas na enige tijd het kind boven water te halen. NAARDEN Twee kinderen uit La ren, de 9-jarige Ingrid Bus en de even oude Ronnie Snel, hebben dins dagmiddag hun leven te danken ge had aan twee doortastende jongeman nen. Beide kinderen waren aan het zwemmen in het IJsselmeer bij het fort „Ronduit" in Naarden en zij raakten op een gegeven moment in ernstig verdrinkingsgovaar. Dat het allemaal gelukkig nog goed af liep, was te danken aan Fokke Gras man uit Naarden en Martin Rijke uit Hilversum, die beiden werkzaam zijn op het industrieterrein in Naarden en in hun schafttijd verfrissing zochten in het vlakbij gelegen IJsselmeer. De jongens waren een baantje aan het trekken, toen zij hulpgeroep hoorden. Zij zwommen snel op het geschreeuw af en merkten toen, dat vier kinde ren in moeilijkheden verkeerden. Een meisje was al onder water verdwe nen. Fokke Grasman dook en wist na enig zoeken het kind te vinden. Hij bracht het snel op de kant en wist door het toepassen van kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken. Martin Rijke had intussen de jongen, Ronnie, die ook Rider water dreigde te verdwijnen, oeeté^epen en naar de oever gebracht. De beide andere kinderen (jongens van 11 jaar; de een een broertje van Ingrid, de an der een broertje van Ronnie) konden op eigen kracht op het droge komen. Na behandeling door een dokter wer den de vier kinderen door de politie naar huis gebracht. Het bleek toen, dat de ouders, die een dagje naar Amsterdam waren, de kinderen bij het IJsselmeer hadden achtergelaten. Het gedeelte van het meer bij fort „Ronduit" staat bekend om zijn ge varen voor zwemmers, omdat zich diepe kuilen in de bodem bevinden, die door het ogenschijnlijk ondiepe water aan het oog zijn onttrokken. Er staan borden, die op het gevaar van het zwemmen op die plek wijzen. TRICHT. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf de federatie van onder nemers in de Nederlandse bouwwereld heeft besloten een nieuwe penning van verdienste in te stellen voor bijzon dere persoonlijke prestaties in het be lang van de Nederlandse bouwnijver heid. Deze penningen zullen voor de eerste maal worden toegekend aan de 140 mannen, die in het door de wervel storm getroffen Tricht zonder meer in hun vakantie doorwerkten aan het her stel van de schade aan de woningen en gebouwen. NEW YORK De secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft gisteren de Veiligheids raad meegedeeld, bevel te hebben ge geven onverwijld zoveel mogelijk waarnemers naar het Suez-kanaal te zenden. Hoeveel er gaan zei hij niet, maar vermoed wordt dat er meer dan 25 zullen zijn. De zeeslag ten noorden van Port Said, waarbij twee Egyptische torpedoboten tot zinken werden gebracht, heeft de uitvoering van de resolutie van zaterdag be spoedigt. Israël laat VN-waarne mers toe „als gasten van het Israëli sche leger", Egypte eist dat de maat regel slechts tijdelijk zal zijn. Het Syrische staatshoofd Atassi is in Cairo gearriveerd voor besprekingen met andere Arabische leiders. Boume- dienne van Algerije heeft zich na zijn reis naar Syrië weer naar Cairo bege ven voor verdere besprekingen met Nasser. De Algerijnse president kon digde aan, dat een „tweede ronde" in de Israëlische-Arabische oorlog onver mijdelijk is. Intussen heeft generaal Bull van de VN-bestandscommissie gisteren over leg gepleegd in Cairo en Tel Aviv. Langs het Suez-kanaal is het giste ren opnieuw enkele malen tot schiet partijen gekomen tussen Egyptische en Israëlische troepen. Zoals bij eerde re incidenten gaven beide partijen el kaar de schuld het eerst met schieten te zijn begonnen. In de Hongaarse hoofdstad Boeda pest is de crisis in het Midden-Oosten ook druk besproken. Daar zijn de com munistische partij- en regeringsleiders uit de Oosteuropese landen bijeen ge weest. De conferentie die twee dagen heeft geduurd is gisteren besloten. Er was tevoren geen ruchtbaarheid aan het communistische overleg gegeven. Onder de deelnemers waren de Russi sche partijleider Brezjnef en de Russi sche premier Kosijgin. Alleen Roeme nië was niet vertegenwoordigd. Gisteravond werd een communiqué uitgegeven waarin werd gezegd dat de staatslieden inlichtingen hebben uitge wisseld over de politieke steun die hun landen verleend hebben aan de Arabi sche staten. Zij brachten voorts hun „vastbeslotenheid" tot uitdrukking om meer nog dan voorheen van „alle middelen" gebruik te maken die wor den vereist om de strijd tegen de „agressie in het Midden-Oosten" te kunnen voortzetten. Egypte heeft bij monde van de onderminister van Buitenlandse Za ken, dr. Hassan El-Fiky, Israël ervan beschuldigd de dood van duizenden Egyptische militairen te hebben ver oorzaakt door de hardnekkige weige ring het Internationale Rode Kruis water te laten verstrekken aan de mi litairen in Sinaï of de gewonden te la ten helpen. De Griekse film ster Melina Mer couri (Nooit op zondag) zal haar Griekse nationali teit verliezen als gevolg van haar kritiek op de mi litaire junta in haar vaderland. De minister van Bin nenlandse Zaken, brigade - generaal Stylianos Patakos. heeft z(jn banblik sem nog naar ze ven andere Grieken geslingerd, die het oneens zjjn met het huidige militaire bewind in Grieken land. Onder hen bevinden zich de voorzitter van de Griekse Bond voor de rechten van de mens. Efstratios Somerites, de par tijsecretaris van de Unie van het cen trum, Nikolas Ni- kolaidis, en Geor ges Beikes, spreker van Radio-Moskou. De vermogens van Melina Mercouri en de anderen zullen in beslag worden ge nomen. Melina Mer couri speelt op het ogenblik op het New Yorkse Broad way in een musicalversie van haar beroemde film „Nooit op zondag". 9 „Ik ben als Griekse geboren en ik zal als Griekse sterven. Patakos (minister van Binnenlandse Zaken) is als fascist geboren en zo zal hij ster ven." Dit was de furieuze reactie van Melina Mercouri. Melina zei gisteren, dat zij ervoor zal ijveren de militaire junta in Athene ten val te brengen. Zij is een dochter van de vorige week in Lon den overleden Qriekse parlementsaf- gevaardigde voor de pro-communis tische EDA-partij. Stamatis Mercouris. De actrice viel bij de militaire lei ders in ongenade, doordat zij o.a. ver boden Griekse liederen van de be kende Mikis Theodorakis, bleef zingen en rollen vervulde in stukken, die de regering onwelgevallig waren. CAIRO Uit Russische bron in Cairo is vernomen dat twee schepen van de Russische Middellandse-Zee- vloot zich bij het eskader van 12 zul len voegen dat sinds maandag in Alexandrië en Port Said voor anker ligt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het aantal doden in het verkeer is in het eerste kwartaal van dit jaar, ten opzichte van het eerste kwartaal van vorig jaar, met achttien pro cent gestegen. Kinderen zijn dol op water dat is bekend en vooral wanneer ze elkaar er naar hartelust mee mogen gooien. Op die manier zorgen ze zelf voor hun periodieke opfrissertje in deze warme dagen. Opmerkelijk is, dat in dezelfde perio de het aantal verkeersongelukken met bijna 25 pet. is gedaald. Er kwamen in de maanden januari, februari en maart tengevolge van verkeersongelukken in ons land 545 mensen om het leven (in het eerste kwartaal van 1966: 461). In het hele jaar 1966 vielen in ons land meer dan 2600 doden in het verkeer. Ruim zestig procent van de verkeers doden (336) viel dit eerste kwartaal bui ten de bebouwde kom. Het aantal verkeersongelukken nam in het eerste kwartaal af van 64.658 in 1966 tot 49.027 in 1967. Er gebeurden in de drit eerste maan den van dit jaar gemiddeld bijna vijf duizend ongelukken per maand minder dan in 1966. Het aantal gewonden nam in die maanden maar weinig toe: 11.473 dit jaar, vergeleken met 11.257 in 1966. Woensdagmiddag is op de provin ciale weg onder IJsselstein de 64-jari- ge F. H. Hoegee uit die plaats, terwijl hij op zijn bromfiets de voorrangsweg overstak, door een passerende auto ge schept. De man kwam op de motorkap terecht en was op slag dood. Woensdagavond is de 49-jarige bromfietser F. A. Geurts uit Vlijmen in zijn woonplaats in botsing gekomen met een personenauto en ter plaatse aan zijn verwondingen overleden. In zijn woonplaats Blerick is het negenjarig zoontje van de familie De Kunder woensdagmiddag bij het zwemmen in de Maas verdronken. De twintigjarige dienstplichtige ma chinist bij de marine H. Schrijver uit Den Helder is daar gisternacht in het water gevallen en verdronken Vermoe delijk is hij op een steiger gestruikeld. De actrice Melina Mercouri tijdens de persconferentie in New York, waar zij commentaar gaf op het feit, dat haar het Griekse staatsburger schap is ontnomen. 9 Heel wat hier in Nederland moeizaam bij elkaar wordt gebracht ten behoeve van de hongerende medemens komt in India op de zwarte markt terecht. Dat vertelt de heer Vercijs die ongeveer een half jaar in India is geweest in opdracht van het S.K.F.-concern. O Vier raadsfracties in Kesteren hebben vanmorgen een schrijven ingediend bij het college van B. en W. waarin zij ver zoeken om een spoedeisende raadsver gadering. Daarin willen zij worden voor gelicht welke motieven het college heeft gehanteert om zijn veto uit te spreken bij de gunning van een woning, die bij inschrijving te koop werd aangeboden. De recreatieschets Gelders Rivieren gebied constateert bij de behandeling van het onderwerp „watersportrecreatie" dat er veel te weinig zwembaden in het Betuwse land te vinden zijn. 9 „Spelevaren op de Rijn". Onder dit opschrift vertelt een van onze redac teuren van zijn bevindingen aan boord van de „Jacqueline" waarmee de V.V.V. gisteravond voor de eerste maal talrijke gasten plezierde. HONG-KONG Politie en militai ren hebben gisteravond invallen ge daan in twee communistische hoofd kwartieren en daarbij grote hoeveel heden wapens en propagandamateri aal in beslag genomen. Verschillende personen zijn gearresteerd. De politie-actie verliep zonder dat het tot incidenten kwam. In de stad en de kolonie keert langzaam de rust weer, na vier dagen van ongekend he vige onlusten, waarbij nog gisteravond twee personen gedood en verscheide ne gewond zijn. (Van onze weerkundige medewerker) "17"ijfentwinüg tot zesentwintig graden C. is het gisteren in Gelderland geworden, 29 graden in Limburg en Brabant, 31 in Brussel en Parijs en 33 in Bordeaux. Ook vandaag duurt het overwegend zonnige en warme weer voort. Een over Frankrijk gesitueerde storing breidt zijn invloed echter geleidelijk naar het noorden uit, wat de stabili teit van het weer'niet ten goede komt en de ontwikkeling van lokale on weersbuien in de hand werkt. Van middag en vanavond zal er alleen nog maar met losse flodders worden ge schoten; morgen is de kans op onweer in West-Europa belangrijk groter en kan het ook in onze provincie plaat selijk gaan donderen. Een krachtig hogedrukgebied tussen IJsland en Schotland geeft geen krimp, wat tijdens het weekeinde uit zicht geeft op een hernieuwde stabili sering, maar tevens op de mogelijk heid van enige afkoeling. S

De Vallei | 1967 | | pagina 1