de appelc bloeien Nederlanders blijven rumoerig rond Songfestival van Knokke De chaos is nu compleet UIT DE KERKEN Nederlanders uit de jury Deli vast VANAVOND MORGEN Hensen wordt opgenomen in Stork-W erkspoor WISSELMARKT De enige Vergadering Mee eens Al weg Ander protest PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG OERM Johnny Hart J&LJ OMZETTEN Pagina 2 DONDERDAG 13 JULI 1967 26 Het akelige was, dat Coen zulks ook niet verwachtte. Zijn vraag was mèt het mysterieuze binnenkomen van het geschenk tezamen al voldoen de antwoord. Die hele avond was hij in een blin kend geluk gehuld, dat hem stil en koortsig-vervoerd de Kerstavond in dreef. Hij beleefde de boom en de lichtjes, het zingen en het Kerstver haal en alle aardser genietingen als warm krentenbrood en chocolademelk in een visioen. Het greep de ouderen zo aan. dat zij later dachten, nimmer tevoren zo waarachtig een Kerstavond gevierd te hebben, als die ene keer. Hij mocht tot half tien opblijven. En toen hij in zijn pyjama eindelijk onder de dekens van het veldbed kroop hij had de mooie pyjama met de sterren door Maartje in laten pakken, hoewel hij daar wat krap in zat zei hij tegen Alexander: „Wat is het moei lijk, om zo blij te zijn!..." en sliep eigenlijk welhaast, voordat hij uitge sproken had. Naast zijn bed stonden de geschen ken: een bal, een chocolade Kerst klok, twee kleurboeken-met-krijtj.es (waarvan dat ene toch wel héél scha mel afstak; het speet Alexander bij na, dat zijn moeder van haar kant zo'n excellente kwaliteit gekocht had) een boek met sprookjes en een rood- blauw-gouden bromtol, die, als hij draaide, zoemde „als een kerk vol mensen", volgens Coen. Ja, dat gon zen klonk veelstemmig. Alexander, voorzichtig de deur slui tend, wendde zich zuchtend naar de trap. Hij had barstende hoofdpijn. De logeerpartij duurde tot voorbij nieuwjaar. Coen zei hardop aan tafel, dat hij dat vooral heerlijk vond, omdat hij nu het bezoek van neef Barend aan de „Wynendael" misliep. De dagen gingen droomachtig snel, alsof een hand de bladzijden van dit vakantie-boek te haastig omsloeg. 's Avonds in bed dacht Coen, dat hij zich nooit alles zou kunnen her inneren, wat hem in deze zeldzame tijd omkoesterd had. Meneer Alexan der nam hem mee naar een Kerst spel. Zij gingen ook naar een pop penkast; ze liepen langs zonbesche nen pleinen en avondlijke kaden, waar straatlantaarns in onbekend wa ter weerspiegelden. Op een middag bezochten ze een honden-tentoonstelling, waar het vre selijk stonk, en Coen het gevoel kreeg, dat hij doorschijnend werd van het lawaai. Maar er waren zulke lieve hondjes! Hun trouwe ogen en eerlijke snoeten spraken van een on bevangenheid, die Coen door alle ven sters van zijn ziel aanriep. Met oudejaar werd Coen om zeven uur in bed gestopt met de belofte, dat Alexander hem om half twaalf wak ker zou maken. Op de afgesproken tijd was Coen zo slaapdronken, dat hij niet kon begrij pen, wat iemand van hem wenste. Hij pruttelde over tante Agneta en Maartje en „die gekke Kaars" dat was wel even pijnlijk Maar hij was toch op tijd bij zijn positieven, om het vuurwerk te hel pen afsteken; en zijn peinzende ogen volgden vele vuurpijlen van onbeken de herkomst, die het nieuwe jaar te gemoet floten met boeketten van oranje en groene sterren. In de kleine tuin stond hij met geheven hoofd naast de volwassenen, en er was on wrikbare overtuiging in zijn stem, toen hij zei: „Mamma en paps kun nen het niet heerlijker hebben, dan hier". Het mysterie van het Kerstge schenk was niet opgelost. Er was geen officiële schenker komen opda gen, en Coen's gedachten daarom trent waren ongeschokt gebleven. De Verbrinke's wisten daar niet goed weg mee, zij zwegen er maar over. Eenmaal, diezelfde Oudejaarsavond, had Alexander nog gezegd: „Als je nu later hoort, dat je het van ie mand anders gekregen hebt zul je er dan toch nog blij mee zijn?" Want hij vreesde de ontgoocheling, die komen moest. Gestorven ouders zenden nu eenmaal niet kleurboeken en krijtjes, en dan nog wel in 'n dus danig gekreukt en gevlekt papier! „Ik zal er aldoor blij mee zijn, al was het vantoen moest Coen even nadenken, „van de duivel!" Daar had Maartje hem enkele heel nare dingen over verteld. Nieuwjaarsdag was een aaneenscha keling van oliebollen en bezoek. Na het eten mocht Coen nog éénmaal dansen, onder de algemene aandacht. Hij danste een vuurpijl, en gierde er zelf zo ijselijk bij, dat opa Verbrinke zat te schudden van het lachen, on danks de ernst van de voorstelling. De volgende middag reed de vrachtwagen van Gaalders voor, pre cies om drie uur .Dat was afspraak. Achter de ruiten van de stuur-cabine hipte een bleek-bruin gezicht met zwarte krent-ogen op en neer. Dat was de Lange, die de hele dag mee was wezen vrachtrijden, om Coen te kunnen afhalen. Oma en opa Verbrinke kregen een kus en een hand. Het dienstmeisje kreeg een hand en een rijksdaalder, die had tante Lientje speciaal in een envelop meegegeven voor dat doel. „Ik huil nou maar niet", zei Coen met trillende lippen tegen Alexander, „w-want ik kom nog wel es terug", i „Dat is fijn", antwoordde die .„Ik i zal aan je tantes schrijven, dat je je keurig gedragen hebt; misschien mag je dan wel héél gauw weer". j „Ja, ze geloven toch alles, tegen- woordig", zei Coen onverschillig. „Nou, daag!" En toen kreeg Alexan- j der ook een kus en een hand. Hij i moest de logé in de cabine tillen, naast vader en zoon Gaalders, die al- i lebei knikten en „goeie" zeiden. Het was een geluk, dat het huis j dicht naast een straathoek lag i daar eindigde het hartstochtelijk wui- i ven. Er waren verschrikkelijk veel din- j gen te vertellen, van beide kanten. De Lange had een varken zien slach- ten, en bloed gedronken. Daar werd j je reuze sterk van. Hij vertelde zo j realistisch over het arme dier, dat j Coen het hart op zijn maag voelde i zinken. „Ik wil nooit sterk worden", j zei hij verdrietig. Medelijden met het: overleden varken en afschuw voor zijn vriend vormden een wrange pijn in zijn lijf. „Ah, joh, bê' je beloazeremieterd!" ginnegapte de Lange. Met zijn gewo- i ne handigheid wist hij de conversatie j direct naar andere punten te verleg- j gen: „Kijk, 'n kenijn langs de weg!" zei hij. „Nee, nou is 't al verdwene!" Toen moest Coen vertellen. Over oma en opa, en over meneer Alexan- i der en de poppenkast en het Kerst- spel en het vuurwerk. De Lange had ook een vuurpijl af- j geschoten, naar eigen zeggen. Maar hij had dat veel handiger ingepikt: i hij was erop gaan zitten. „En hoog, da'k ging, bar!" vertelde hij. Doch daar werd zijn relaas onder- broken door bulderend gelach van j zijn vader. Het was heel vervelend, dat hij diens aanwezigheid een ogen- i blik had kunnen vergeten. (Wordt vervolgd) j TTet negende liedjesfestival in Knokke is gisteren gedevalueerd tot een vol- z slagen belachelijke vertoning. Na een vergadering van ruim twee uur jj besliste de jury haar twee Italiaanse leden voor de rest van het festival uit te jj sluiten. Zij hebben toegegeven met hun puntenwaardering tot tweemaal toe te hebben gezwendeld. Maar de door hen gegevens punten in de afgelopen r dagen zijn gehandhaafd gebleven. Zo zijn ze niet gestraft voor de fouten die ze hebbwi gemaakt, maar voor de fouten die ze misschien nog zouden maken. Casinodirecteur Nellens, dichter en Belgisch geldmagnaat nr. I, weet dat deze beslissing zijn festival tot een on mogelijke zaak heeft gemaakt. Hij zegt: „De puntentelling is op de televisie ge weest, dat kan ik toch niet zo maar wei- zigen. Het is een praktische handeling. Anders weet ik het ook niet". De moeizame beslissing van de jury volgde op een nacht en een dag vol verwarrende discussies, scheldpartijen, verzoeningen en plannetjes. Het begint gisternacht, als bekend wordt gemaakt dat Nederland tegen En geland maar 330,5 punten (Engeland 392) heeft gekregen. En dat terwijl vrij wel iedereen heeft gerekend op een ho gere waardering voor 'n werkelijk her boren zanggroep. De teleurstelling, ont steltenis en woede is ongekend. Midden daarin komt Lou van Rees dit jaar voor het eerst jurylid uit de verga derzaal en zegt: „Er is gezwendeld door de Italianen. Meer kan ik niet zeggen" Hij verdwijnt weer in de jurykamer, In de grote zaal van het Casino beleeft ploegleider Willem Duys kort daarop de grootste persconferentie van zijn leven. Temidden van een paar honderd men- sen houdt hij daar een opgewonden mo noloog. Hij zegt onder meer: „Ik zie geen reden om deze flagrante schen ding van eerlijkheid te accepteren, zo gaat 't Knokkefestival naar de haaien" Als beloning klinkt het door de zaal: „Lief zijn voor Willem". Een onbeken de bied hem 30 vrijkaartjes aan voor de plaatselijke skelterbaan. De aandacht van het publiek ver plaatst zich naar Lou van Rees. Hij heeft het woord „zwendel" in de mond gehad. De impresario wil wel praten, maar hij wordt tegengehouden door zoon Jacques van Casinodirecteur Nel lens en door de juryvoorzitter André Ro- sat, een gladde diplomaat uit Zwitser land. In een hoek van de jurykamer wordt het drietal echter zo klem gezet, dat er wel gepraat moet worden. De voorzitter probeert er met 'n paar holle frases uit te komen. Van Rees valt hem echter in de rede. „Ik moet toege ven da+ de zaak incorrect is gemaakt door de Italiaanse juryleden". De voor zitter: „Ik zie niet dat er iets ernstigs is gebeurd". Hij blijkt achteraf de eni ge. 3554. Piloot Storm schudde eens flink het hoofd en knipperde met de oogleden, om zich ervan te overtui gen, dat hij werkelijk goed zag. Doch het maakte geen verschil; die vreemde warreling van vormen bleef ronddraaien, nog geen tien meter van hem verwijderd. Het leek Arend alsof hij een fantastische tekenfilm van Walt Disney aanschouwde, waarin geheimzinnige, witte diertjes een vreugdedans uitvoerden ter ere van de sprookjesprinses. De contourloze kikkervisjes, dar tele gaswolkjes, of wat het ook zijn mochten lieten zich onbekommerd meevoeren door de storm, wat het precies voor wezentjes waren kon Arend met geen mo gelijkheid vaststellen, maar zij bewezen in ieder geval, dat er 'n zekere vorm van leven op Pluto be stond. Een intelligent leven! Want opeens schenen de sneeuwslangetjes de aanwezigheid van indringers te bespeuren....Zij staakten hun zweefdans, en kwamen langzaam op de drie mannen toegegleden. Omdat de anderen nog niets bemerkt hadden, achtte Arend nu de tijd gekomen om hen te waarschuwen. 20 - Terwijl het drietal langzaam naar de tuinpoort wandelt, zegt Rechter Tie tot Wen en Yuan Kai: „Om dit punt even af te ronden zou ik willen vragen of u kunt bewijzen dat u vannacht niet in deze buurt bent geweest". Er valt een korte stilte, dan neemt de heer Wen het woord. De gildemeester schijnt zich nu weer geheel on der controle te hebben. „Dat kunnen we inderdaad be wijzen, Edelachtbare", zegt hij. „Gisteravond hebben we aangezeten aan een feestmaal in de Zeven Wilgen. Tegen middernacht hebben we ons geamuseerd met de dansmeisjes en ik kan u wel vertellen dat het vrij laat is geworden. De meisjes hebben voor ons gedanst en we hebben nogal veel gedronken. Het was lang na midder- nacht toen we naar huis zijn gegaan". „Per draagkoets of te voet?" informeert de rechter. „Te voet, Edelacht bare", antwoordt de gildemeester. „We hadden er alle bei behoefte aan om een beetje uit te waaien. Mijn vriend Yuan Kai nog meer dan ik, want hij moest een uur later alweer met u op eendenjacht", Rechter Tie knikt. „Ik ben blij dat u me dit verteld hebt", zegt hij, „dat bespaart me weer onnodig werk". ,,Die lotusvijver is werkelijk heel mooi", merkte de theehandelaar op als ze de tuinpoort naderen. „Jammer dat dit soort vij vers vaak vol met kikkers zit". „,Ja, nou" antwoordt Yuan Kai. „Vooral 's nachts kunnen die diertjes een enorm lawaai maken". Het blijkt dat de Italianen bij een 2e optreden van -de Duijse ploeg volgens de voorzitter te ftoge "cijfers hebben ge geven. De voorzitter mag hen reglemen tair daarvoor op de vingers tikken. Uit protest schreven de Italianen een brief aan de Casinodirectie waarin ze mee deelden in het vervolg om zeker te zijn dezelfde cijfers zouden geven als in de eerste ronde. Er volgde een ver gadering waarin de Italianen beloofden hun dreigement niet uit te voeren. Van het moment echter dat de jury voorzitter gisternacht de zaal uitging om de uitslag Engeland-Nederland be kend te maken, vertelden de Italianen Lou van Rees dat ze het dreigement toch hadden uitgevoerd. De heer Van Rees is er niet gelukkig mee „Ik wil hier niet staan als de troub lemaker. In 1962 ben ik boos weggelo pen, moet ik dat weer doen? Nee, ik trek nu nog geen conclusies. Het is gewoon ontmoedigend, zo intens smerig". Ageeth Scherphuis het tweede Neder landse jurylid, heeft nog niets gezegd behalve: „Lou praat genoeg". Willem Duys: „Dit is een van die ge legenheden, waarin ik bijna in het Wil helmus was uitgebarsten". Tot vijf over vijf in de morgen van gisteren wordt er gepraat tussen de Ne derlandse juryleden, voorzitter Rosat en de Casinodirectie. Een oplossing is er dan nog niet. Om vier uur gistermid dag komt de jury op verzoek van Ne derland, weer bijeen. Daaraan vooraf Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Dalfsen (toez.): C. de Jong te Puttershoek; te Purmerend (vac. A. F. R. van Dijk) (toez.): W. A. Z. Tieman, predikant voor buitengew. werkzaamh. te Dieren; te Velp (vac. C. D. Israël): W. van Maasbergen te Vaals-Gulpen; te Leeuwarden-Huizum (vac. J. Terpstra) (toez.): R. K. de Jong te Goutum. Bedankt: voor 't Woudt (toez.) F. C. M. Roodenburg te Elzerzee; voor Wad- dinxveen (vac. J. R. Cuperus): J. H. Cir kel te Huizen (N.H.). Geref. Kerken: Bedankt: voor Leeuwarden-Huizum (vac. B. Berends)J. M. Vlaming te Gro ningen Zuid, en (vac. J. Schelhaas): G. M. W. Steen te Hardenberg. Geref. Kerken (vrijgemaakt): Bedankt: voor IJmuiden: R. Houwen te Hattem. Chr. Geref. Kerken: Beroepen: te Ouderkerk a/d Amstel: J. Westerink te Kerkwerve; te Ermelo N. Brandsma te Sliedrecht. Geref. Gemeenten: Beroepen: te Middelharnis en te Tho- len: J. van Vliet, kand. te Den Haag. IIIIIIIAIIllll IIIII IIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIUllUllllIUIIIIIIIIllli IIIIIIIIIIIIIIIIIIII 24. Tekko wilde juist opstappen om te proberen of hij 't huis van professor Starreveld zou kunnen bereiken toen hij opeens een hevig geritsel achter zich hoorde. Geschrokken draaide hij zich om en blikte in twee gro te vragende ogen van een slangachtig monster. „Help!" gilde Tekko. „Wat zullen we nu weer hebben?" Hij wil de hard weglopen naar een kalmerende stem deed hem van besluit veranderen en hij keerde op zijn schreden terug. „Wees maar niet bang hoor!" sprak 't voortkrui- pende beest en 't richtte zich half op. „Ik ben de rups van de pijlstaartvlinder en wat ben jij? Ik heb name lijk nog nooit zo'n vreemdsoortig insekt gezien als jij bent!" „Insekt, insekt?" herhaalde Tekko beledigd. „Ik ben helemaal geen insekt. Ik ben een mens, een heer wel te verstaan. Niet dat ik mij op dat heer zijn laat voorstaan zoals zekere lieden dat plegen te doen die met veel geld in hun zak rondlopen. Oh nee! De zulken zijn en blijven mij nog altijd maar ongelikte beren. Wij Taksen zijn echter heer door onze innerlijke be schaving!" „Zo, zo! Is 't dat?" antwoordde de rups terwijl hij zich bedaard in de vuilnishoop begon te graven. „Het spijt me, dat ik niet langer met u van gedachten kan wisselen, maar de tijd dringt. Sta mij daarom toe dat ik mij nu ga inpoppen!" „Eén ogenblik je!" wierp Tekko tegen. „Kunt u mij ook zeggen of hier veel gevaren dreigen?" ,,'t Gaat!" antwoordde de rups. „Je moet alleen oppassen voor vogels en sluipwespen. Gegroet, heer mens!" „Ja, maar hoe kan ik een sluipwesp van een gewone wesp onderscheiden?" wilde Tekko toen nog weten. gaat op de kamer van de Nederlandse ploeg een discussie over de klachten en eisen. Vertegenwoordigers van vijf Neder landse platenmaatschappijen schrijven inmiddels een brief aan de directie van het Casino. Besloten is geen medewer king meer aan een volgend festival te verlenen, „indien de opzet van het fes tival niet zodanig drastisch wordt gewij zigd, dat een objectieve beoordeling door een deskundige en onpartijdige ju ry ten stelligste wordt gegarandeerd". De brief wordt door de heer Nellens sr. hoogst persoonlijk in ontvangst ge nomen. Hij zegt: „Wat wilt u nu? De Italianen eruit? Nou, daar ben ik het wel mee eens. Ik kan de Nederlanders niet missen". In een verloren hoekje van het Casino verdedigt zich inmiddels het Italiaanse jurylid Renato Angiolini (40), componist van onder meer „Quando quando?" Hij zegt: „Ik heb dezelfde cijfers gegeven als op de eerste avond, omdat ik bang was dat als ik hoog zou quoteren, 't weer niet goed zou zn. Ik vond Neder land minstens even goed als Engeland, misschien beter. Maar ja, de voorzit ter hanteert het reglement. Ik heb op het laatst toch nog voorgesteld de cij fers te veranderen, maar de voorzitter was al wee. Hij had nog niet eens de vergadering gesloten. De voorzitter heeft te veel macht, dat is het'm. Maar Gisteravond vlak voor de t.v.-uit- zending van de wedstrijd Italië België besloten beide Nederlandse juryleden Ageeth Scherphuis en Lou van Rees niet verder aan de jurering deel te nemen. Dit gebeurde voor de Casino-direc tie op een zeer onverwacht en onge legen moment. De verwarring een paar minuten voor de uitzending was daardoor groot. In een naburig café hebben beide Nederlandse juryleden de wedstrijd op de televisie gevolgd. De uittreding van de jury is een initiatief geweest van Ageeth Scherphuis. Zij zegt daarover: „Ik ben gistermiddag blijven zitten uit gebrek aan initiatief. Ik had meteen moeten opstaan en weglopen". ja, 't is overal he tzelfde. In San Remo in Rome. Ik ken het toch". Na de juryvergadering van gistermid dag, waar de twee Italianen zijn weg gestuurd, blijkt er nog niets te zijn op gelost. Het negende liedjesgebeuren in Knokke heeft geen enkele betekenis meer. Of het tiende festival van vol gend jaar beter zal zijn, is nu nog zeer onzeker. Over, een verandering van de jury is nog geen enkele beslissing geno men. Lou van Rees zegt: „Ik heb geac cepteerd onder protest. Voor het volgend jaar heb ik heel bijzondere dingen voor gesteld. Maar ik weet niet zo het zo wel door kan gaan". Voor de Nederlandse ploeg is het leed inmiddels geleden. De zon heeft veel goed gemaakt. Alsof er niets is gebeurd wordt de Nederlandse zangploeg mor genmiddag met open landauer door het hartje van Amsterdam gevoerd, Willem Duys als een onoverwinnelijke verslage- ne in het midden. HILVERSUM I 18.10 Sportrubriek. 18.30 Stereo: Lich te gram. muz. 19.00 Nws. en weerpr. 19.10 Radiokrant. 19.30 Klass. gewijde muziek. 20.00 Stereo: Licht instrumen taal ensemble. 20.30 Gevar. muziekpro gramma t.g.v .achtste eeuwfeest van Kopenhagen (In de pauze klankbeeld over Kopenhagen). 22.15 Avondoverden king. 22.30 Nws. en herhaling SOS-be- richten. 22.40 Boekbespreking. 22.45 Kerkorgelconcert: mod. en oude muz. 23.15 Vers in het gehoor: poëzie en mu ziek. 23.45 Stereo: Lichte gram muz. 23.55 - 24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Dans- orkest met zangsolisten. 18.55 Gespro ken brief. 19.00 Stereo: Strijkkwartet: klass. muz. IKOR: 19.30 De spelers en het spel, gesprek. AVRO: 20.00 Nieuws 20.05 Kunstkroniek. 20.30 Stereo: Om roeporkest en solisten: semi-klas. en mod. muz. 21.20 Honger van Nas ja, hoor spel. 22.20 Ronde van Frankrijk: nabe schouwing 13e etappe. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Lichte gram. muz. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 15.30 - 16.00 Eurovisie. Tour de France: 13e etappe. 18.30 Tour de Fran ce: herhaling van de finish van de van daag verreden etappe. 18.45 De Mini- molen. 18.50 Journaal. STER: 18.55 Re clame. NTS: 19.00 De Verrekijker: inter nationaal jeuhdjournaal. 19.10 Van ge west tot gewest. 19.30 Charlie Chaplin- film. 19.53 Toeristische tips STER 1956 Reclame. NTS: 20.00 Journaal. STER 20.16 Reclame. KRO: 20.20 Spel zonder knikkers, documentaire over dvrije tijd van de toekomst. 20.50 Brandpunt. 21.30 Somgfestival Knokke 1967. Finale NTS: 22.45 - 22.50 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in het kort. STER 21.01 Reclame. AVRO: 20.05 De onbe kende wereld: Quemoy, filmreportage. 20.30 Kunst per kolom: programma over critiek in kranten. 21.10 The wild wild west: De nacht van de terugkeer van een dode, TV-film. STER: 22.00 Reclame. NTS: 22.05 - 22.20 Journaal CVK/IKOR 22.30 - 22.55 Moeder wor den in Ludhiana, zendingsfilm uit In dia. HILVERSUM L KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord, lezing. 7.15 Lichte grammof oon- muziek. (7.30-7.32 Nieuws). 7.55 Over weging. 8.00 Nieuws. 8.10 Het sympo sium van de Europese bisschoppen in Noordwijkerhout. 8.20 Voor de kinde ren. 8.30 Nieuws. 8.32 Touringclub: va- kantietips. 8.45 Stereo: Lichte gram- mofoonmuziek. (9.35 Waterstanden). 10.00 De Platensoos: verzoekprogram ma voor oudere luisteraars. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Stereo: Metropole-or- kest en zangsoliste: amusementsmu ziek. 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Actuali teiten. 12.50 Platennieuws 13.00 Stereo: Lichte orkestmuziek en zangsolisten. 13.30 Muziek uit uw vakantielanden: amusementsmuziek (gr.). 14.00 Stereo: Promenade-orkest en zangsolist: opera muziek. 14.40 Pianorecital: moderne muziek. 15.00 Pizzicato: muzikaal mid dag magazine. (15.05-15.10 en 16.05-16.10 Reportage Ronde van Frankrijk 1967) tussen 16.15-17.00 Reportage Ronde van Frankrijk 1967. 17.00 Coda: muziek voor tieners en twens. HILVERSUM II. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuz. (7.30-7.35 Van de voorpagina, persoverzicht). VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Stereo: Operamuziek (gr.) 10.00 Lichte grammofoonmuz. 11.00 Nieuws. 11.02 En dan heb je een che'. on: liedjespro gramma. AVRO: lirdk'usa Ibérica: lezing over de volksm. ek uit Spanje. 11.55 Beursber. 12.00 Licht pianospel. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.10 Actu aliteiten. 13.30 Venster op de hedendaag se muziek, muzikale lezing. 14.10 Poë ziekroniek. 14.20 Showavond. VPRO: 15.30 Thuis: programma voor thuiszit tenden. 16.00 Nieuws. 16.02 Radioka merorkest: klassieke en moderne mu ziek. 17.00 Voor de kinderen. 17.10 Stereo: Muzikale aanwinsten. 17.45 Actualiteiten. HILVERSUM III. AVRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Actualitei ten. 9.05 Plaat maar raak!: vrolijk ochtendprogramma. 10.00 Nieuws. 10.02 Arbeidsvitaminen: verzoekplatenpro- gramma. (11.00 Nieuws). VPRO: 12.00 Nieuws. 12.02 Uit de buitenlandse pers. 12.05 Een uurtje Frans. 13.00 Nieuws. 13.02 Uit de buitenlandse pers. 13.05 El pée: gevar. platenprogramma. 14.00 Nieuws. 14.02 Uit de buitenlandse pers. 14.05 2 x Top 10. AVRO: 15.00 Nieuws. 15.03 Muziekkantjes: licht muziekpro gramma. 16.00 Nieuws. 16.02 Showti me: live-opnamen van bekende arties ten. 16.30 Sorbet: licht platenprogram ma. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.05-18.00 Pop Party. DONDERDAG 13 JULI 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal van gisteren 10.20 Sportspiegel. 10.50 Filmreportage over stieren vechten .11.35 Kinderprogr. 18.00 Nws. (Region, progr. NDR: 18.05 Act. 18.19 Progr.-overz. WDR: 18.05 Nws. uit Noordrijn-Westfalen. 18.10 Pro gramma-overzicht. 18.12 Kookpraatje, 18.25 Hier und Heute (1). 18.50 Goeden avond. 19.00 Hier und Heute (2). 19.10 Film. 19.40 Frederic (12). 20.00 Jour naal en weerber. 20.15 Blijspel. 22.15 Filmreportages. 23.00 Journaal en weer bericht. Aansl. commentaar. 23.15 Ronde van Frankrijk, filmoverzicht. DUITSLAND II 17.40 - 18.10 Eurovisie: Ronde van Frankrijk. 18.20 Die Drehscheibe. 18.55 TV-spel. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en thema van de dag. 20.00 Muzikale ont dekkingreis door Wenen. Aansl. Nws. 21.25 Die Kreml-Runde diskutiert. 22.10 Nws., weerber. en thema's van de dag. HALLO,IK BEN EEN WWI,EEN VOGEL ZONDER VLEUGELS MET HARIGE VEREN. WAT BEN JU? tr-Catfiii» AMSTERDAM Op de Amster damse effectenbeurs heeft woensdag de koers van de aandelen Deli-Maatschap- pij een verdere stijging te zien gege ven. Als gevolg van de berichten over een terugbetaling op de aandelen is de notering per saldo met ruim ƒ5 opgelo pen tot ƒ79,70. Op de voorbeurs was 's morgens gehandeld tot f 82. HVA en Amsterdam Rubber noteerden eveneens hoger. Op de scheepvaartmarkt zijn vrijwel over de gehele linie flinke koersverschillen uit de bus gekomen. Van Nievelt Goudriaan steeg opnieuw 2V« punt, een voruitgang die eerder op de dag 5 punten groot was geweest. Van Ommeren ging verder omlaag en voorts stonden KJCPL, Nederlandsche Scheepvaart Unie en Stoomvaart Maatschappij Nederland onder druk. Rotterdamsche Lloyd won 3Vs punt. Een verrassing voor de beurs was de schorsing van de notering van de aande len VMF en de Rotterdamse Machinefa briek Hensen. De laatste koersen waren respectievelijk 158 en 153. De internationale aandelen lagen overwegend wat lager in de markt. De koersverliezen waren overigens van zeer geringe omvang. KLM moest 3 afstaan op 375. Op de lokale markt lagen de bieraan delen beter in de markt. Zowel Heine- ken, Amstel als Drie Hoefijzers boek ten winst. Elsevier behoorde tot de fondsen die terrein moesten prijsgeven. Voorts lagen Norit, Hollandse Construc tie, Albert Heijn en Bührmann-Tettero- de flauw in de markt. De biedprijs voor de aandelen Korenschoof werd met zeven punten verhoogd tot 175. De staatsfondsenmarkt gaf een goed- prijshoudende stemming te zien bij overwegend geringe omzetten. H.V.A. 34.500, A.K.U. 4400 st., Deli- Mij. 7161 st., Hoogovens 5285 st., Philips 15102 St., Unilever 6200 St., Kon. Petro leum 9505 st., Holland Amerika Lijn 46.200, K.L.M. 353 st.; Kon Boot 57.500, v. Nievelt Goudriaan 295.000, Scheepvaart Unie 66.000, Bührmann- Tetterode 36.200, Centrale Suiker 15.000, Van Gelder 73.600, Heineken 53.900, Kon. Zout-Ketjen f 138.000, Ned. Kabel 17.000, Scheveningen (E.M.S.) 2439 st. oud/nw. 1669, Zwa nenberg 4880 St., H.B. 64.700. AMSTERDAM - ROTTERDAM De Machinefabriek Hensen zal wor den opgenomen in het concern van de Ver. Machinefabrieken (Stork) Werkspoor). Commissarissen en direc ties van de beide ondernemingen heb ben overeenstemming over de fusie bereikt. Daarbij kan een aandeel Hen sen van f 1.000,- nominaal worden ver wisseld in een gelijk stuk van de Ver enigde Machinefabrieken. De besturen van beide ondernemin gen hebben zich bij het besluit zeer nauw te gaan samenwerken, laten lei den door de overweging dat, gezien de ontwikkeling van de Europese Eco nomische Gemeenschap, het samen voegen van hun produktieprogramma's zinvol is, speciaal op het gebied van kranen en transportinstallaties. Zij zijn van mening, dat een mid delgroot bedrijf als Hensen in de huidige marktstructuur erg kwetsbaar is en dat daarom een samengaan in een groter geheel is geboden. De produktieprogramma's van Hen sen (fabrikant van liften en kranen) en de Verenigde Machinefabrieken, met name die van de tot het laatste concern behorende werf Conrad en Stork Hijsch, vullen elkaar goed aan. Beide bedrijven overlappen elkaar slechts voor een zeer gering deel. Door het samengaan worden de mo gelijkheden voor verdere ontwikkeling en speurwerk, alsmede voor een gro tere efficiency, aanzienlijk bevorderd. Er is tevens een betere mogelijkheid om grote projecten in binnen- en bui tenland samen met succes ter hand te nemen. De ligging van Hensen aan open water (in het Rotterdamse Eem- havengebied) wordt hierbij mede van belang geacht. Een volledige samenwerking, zowel op technisch commercieel als econo misch gebied tussen beide onderne mingen zal betere mogelijkheden voor de toekomst brengen dan wanneer el ke onderneming op zichzelf blijft staan, aldus de directies. Om deze volledi ge samenwerking te effectueren, stel len beide besturen voor, dat Hensen als een afzonderlijke N.V. blijft be staan. Aan de aandeelhouders van deze on derneming zal, rekening houdend met de financiële aspecten, de gelegen- hied worden gegeven de aandelen Hen sen te verwisselen in die van de VMF. Nominaal f 1.000,- aandelen Hensen, geven daarbij recht op f 1.000,- nomi naal aandelen VMF. Deze laatste aan delen zullen delen in de resultaten van de Verenigde Machinefabrieken van 1 januari 1967 af. De Verenigde Machinefabrieken ver hoogden het dividend over 1966 van 10 tot 12 pet. De directie vertrouwt dit jaar op een resultaat, dat ongeveer gelijk zal zijn aan dat van 1966. Toen steeg de winst van ƒ21,05 miljoen tot ƒ27,92 miljoen. Bij Hensen steeg de nettowinst vo rig jaar van f 290.872 tot f 511.844. Het dividend werd verhoogd van 5 tot 9 pet. Het ziet er naar uit, dat de resul taten over het lopende jaar opnieuw hoger zullen zijn dan die van 1966. De fusie zal noch voor het personeel van Hensen, noch voor dat van de VMF consequenties hebben. Bij Hen sen werken tussen de zeshonderd en 650 mensen. De gang van zaken bij het bedrijf is op het ogenblik zo, dat personeel wordt aangetrokken. Bij de Verenigde Machinefabrieken werken in Nederland 23.000 mensen en bij de buitenlandse bedrijven van 't concern 3000. De jaarlijkse omzet van de VMF zal door de fusie groei en van 675 miljoen tot 700 miljoen. AMSTERDAM, 12 juli Londen 10.04*—10.05; New York 3.60A—3.60A; Montreal 3.333—3.34; Parijs 73.43—73.48; Brussel 7.253—7.263; Frankfort 90.021- 90.07*; Stockholm 69.96*—'70.01*Zürich 83.27—83.32; Milaan 53.70*—53.75*; Ko penhagen 51.93*51.98*; Oslo 50.37 50.42; Wenen 13.961—13.973; Lissabon 12.521—12.54.

De Vallei | 1967 | | pagina 2