Vier raadsfracties vragen spoedeisende raadszitting om Duidelijkheid rond verkoop van woning Aantal zwembaden is beslist onvoldoende Op reportage met DE VALLEI 3550 "035 MIS T u uw dagblad DE VALLEI? Bel: Recreatieschets Gelders Rivierengebied Watersport Kanalisatie +1 H Boottocht van Rhenense V.V.V. is plezierig evenement STEMMING REDEN DONDERDAG 13 JULI 1967 RESTEREN Vanochtend hebben de raadsfracties van de SGP, PvdA, Boerenpartij en Gemeente Belang te Resteren een brief verzonden aan bur gemeester D. J. Pott, waarin wordt ver zocht de raad in spoedzitting bjjeen te roepen, binnen de daarvoor gestelde termijn van «veertien dagen. De frac ties achten een spoedraad noodzakelijk in verband met een ernstig conflict dat is gerezen bij de verkoop van een .ge meentewoning. Hierbij zou, volgens en kele raadsleden, tegen een aantal raads besluiten in zijn gehandeld door het col lege van B. en W. De ondertekenaars van de brief zien dit als een ernstige overtreding. Zij wensen tjjden sde spoed zitting volledig te worden ingelicht, om trent de gang van zaken, die zich tij dens en na de verkoop heeft afgespeeld. In verband met de vakantie van bur gemeester D. J. Pott, die reeds eind deze week zou aanvangen, mag worden aangenomen, dat de spoedzitting begin volgende week zal worden gehouden. De raadsleden dienen twee maal 24 uur voor die tijd op de hoogte te zijn ge steld. De woning, die ingevolge een raads besluit per inschrijving moest worden verkocht is het pand Hoofdstraat 20 te Resteren. Op het door het gemeen tebestuur bekend gemaakte tijdstip van inschrijving bleek, dat zich slechts een kandidaat voor de woning interesseerde. Het was de heer J. Vermeer uit Reste ren, die samen met zijn zoon naar het gemeentehuis was gekomen om aan de inschrijving deel te nemen. Aangezien de raad in één der voor gaande vergaderingen had besloten, dat bij inschrijvingen de briefjes in het bij zijn van de inschrijvers moesten worden geopend, werd nadat was gebleken, dat geen andere belangstellenden waren op gekomen tenslotte het enige briefje van de heer Vermeer geopend. Hier bij bleek, dat deze 20.000,- voor het be doelde pand had geboden. Burgemeester Pott gaf, evenals wet houder J. v. Appeldoorn te kennen, dat dit bedrag te laag was en dat zodoende de woning niet gegund fton worden. De heer Vermeer zag dit als een grote on rechtvaardigheid, aangezien hij toch de enige en tevens hoogste inschrijver was. B. en W. wezen de heer Vermeer op een clausule in de aankondiging, waarin stond vermeld, dat de gunning bleef voorbehouden een B. en W. Volgens raadskringen is deze clausule enkel van toepassing op een onlangs genomen raadsbesluit, waarin wordt gesteld, dat inwoners «van de gemeente Resteren bij een inschrijving te allen tijde voorrang hebben op iemand van buitenaf, mits het verschil met de hoog ste inschrijver niet meer bedraagt dan 500,-. Bovendien blijft de gunning aan B. en W. voorbehouden indien mocht blijken, dat de hoogste inschrijver de financiële consequenties niet kan dra gen. In alle andere gevallen, aldus ge noemde raadskringen, is alleen de raad gerechtigd de woning definitief te gun nen. Nadat de echtgenote avn d e heer Vermeer ook dezelfde middag op het gemeentehuis jvas geweest om een ver klaring te vragen voor deze handelwijze, stelde de teleurgestelde familie zich in verbinding met een aantal raadsleden. Hierna volgden beraadslagingen door de bezochte fracties, waarna tot de spoedzitting werd besloten. Het bordje „Te Koop" op de bewuste woning in de Hoofdstraat toont, vol gens enkele raadsleden, duidelijk aan, dat er tegen een raadsbesluit in wordt gehandeld. Enige tijd na de inschrijvingsdatum werd op de te verkopen woning een bil jet geplakt met het opschrift: „Te koop, te bevragen bij wethouder J. van Appel doorn etc." Ook deze handeling neemt een groot aantal raadsleden hoog op, te meer daar hiermee een raadsbesluit om de woning bij inschrijving te verkopen te niet wordt gedaan. Een kandidaat-koper, die zich near aanleiding van het raambiljet met de heer Van Appeldoorn in verbinding stel de, vertelde dat de wethouder hem had verzekerd, dat Gedeputeerde Staten van Gelderland een minimum verkoopbe drag hadden voorgeschreven van 31 duizend gulden. Ook tegenover een raadslid verklaar de de heer Van Appeldoorn later, dat dit bedrag dertigduizend gulden was. Raadskringen vinden deze uitspraken van hun wethouder onwaarachtig, aan gezien G.S. niet bevoegd zijn om mini mum verkoopbedragen voor gemeente eigendommen vast te stellen. Zij kun nen een gunning door de raad echter achteraf wel afkeuren en de raad ver zoeken deze in te trekken. Enkele raadsleden merkten gister avond naar aanleiding van het ont stane conflict op: „Het vertrouwen in 't college is door deze gang van zaken ernstig geschaad. Wij kunnen ons niet met een dergelijk beleid verenigen. Van minimum verkoopbedragen is de raad nimmer in kennis gesteld. Er is enkel en alleen besloten om de wo ning bij inschrijving te verkopen en dan is het normaal dat het pand aan de hoogste inschrijver wordt gegund. Als B. en W. een minimum bedrag in hun hoofd hadden, hadden zij daar zelf voor moeten inschrijven, nadat de raad van dit bedrag in kennis was gesteld." „Dat G.S. nu voor zouden gaan schrij ven hoe het moet, waar is dan de raad voor nodig", zo luidde hun commen taar. Mevrouw Vermeer is diep telelrge- tot 17.30 u. van 17.30 tot 19 sr 'i Zaterdags 16.30—17.30 uur steld over de gang van zaken. „Ik ge loof dat ze ons niet in huis willen heb ben omdat we arbeiders zijn" suggereert zij. „Het gemeentebestuur heeft ons ge bruikt als lokaas om van de inschrij ving te kunnen profiteren. Ondanks de tegenslag zullen mijn man en ik blijven vechten voor het recht." Mevrouw Vermeer vertelt, dat zij het huis wilden kopen voor hun zoon. „Wat het geld betreft hoeven ze op het ge meentehuis niet bang te zijn. Ieder uur van de dag wil ik het benodigde bedrag voor ze uittellen", zegt zij. Het wachten is echter nu op de spoed raad. Gedeputeerde Staten van Gelder land hebben bij eventuele gunning nog het recht als het bedrag van twintig duizend gulden te laag mocht zijn om de raad te verzoeken het besluit te rug te nemen. Als de raadsleden dan nog voet bij stuk blijven houden, kari door de burge meester nog een verzoek worden inge diend bij de Rroon om het raadsbesluit nietig te verklaren. Raadskringen ver wachten dat de Rroon niet aan dit ver zoek tegemoet zal komen. KESTEREN Het tweede gedeelte van de recreatie- schets voor het Gelders Rivierengebied belicht de re creatie in dit gebied op dit moment. Met name de water sport, een der belangrijkste recreatieve mogelijkheden in het rivierenland, krijgt van de samenstellers extra aan dacht. Vooral langs de Maas zal de basis voor recreatieve en landschappelijke ontwikkeling de watersport moeten zijn. Als de opzet echter voortduurt zoals dit momenteel het geval is, kan het einde van die ontwikkeling niet anders dan chaotisch zijn, vinden de samenstellers in de schets. De Waal wordt voor de watersport ongeschikt ge acht, gezien de drukke beroepsscheepvaart. Zwemmen is in deze rivier door de slechte toestand van het water niet toelaatbaar. Wat de watersport op de Nederrijn betreft laten de samenstellers zich enigszins vaag uit. Enerzijds suggereert men dat de beroepsscheepvaart op deze rivier na de kanalisatie zeer zeker zal toenemen, terwijl ander zijds wordt opgemerkt, dat door het geringer worden van de stroomsnelheid de kansen voor de watersport toene men. De zwemgelegenheden in het rivierengebied zijn op dit ogenblik beslist onvoldoende, temeer daar voor de dagrecreatie deze gelegenheden met een goede accommo datie van enorm belang zijn. De meeste zwemgelegenhe den in het rivierengebied bezitten slechts een plaatselijke betekenis, aldus de schets. Het spreekt vanzelf, dat de verschil lende vormen waarin de openluchtre creatie in het Gelders Rivierengebied thans reeds plaats vindt als indicaties voor een mogelijke ontwikkeling moeten worden beschouwd. Dit geldt evenzeer voor het recreatief potentieel van het gebied, waartoe zijn te rekenen land schappelijke situaties, bijzondere bouw werken, bezienswaardigheden etc. Een en ander vermeldt de recreatieschets voor het Gelders Rivierengebied in het tweede deel, betreffende de recreatie. Dit onderwerp wordt in de schets rijke lijk geïllustreerd met kaartjes, uitgaan de van de situatie op dit moment. Volgens'recente studies betreffende de ruimtelijke mogelijkheden in het gebied van Maas, Waal, Rijn en IJssel moet rekening worden gehouden met een ster ke verstedelijking van 't oostelijk deel van het rivierengebied. Voor het jaar 2000 wordt 'n uitbreiding van de bevol king met 400.000 inwoners voorzien. Al les zal daarom in het werk gesteld moe ten worden om het Rijk van Nijmegen het karakter van recreatiestreek te la ten behouden en zo mogelijk te verster ken. Bovendien kan worden verwacht, dat 'n aanzienlijk aantal bezoekers van het Gelders Rivierengebied vooral dit gebied als basis voor tochten zal kie zen. Bij het beschouwen van de overzicht- kaartjes wordt de indruk, dat het zui delijk gedeelte van het Gelders Rivie rengebied en vooral de strook langs de Maas in ontwikkeling niet geheel gelij ke tred aangehouden heeft met de rest van het gebied, nog versterkt. Toch zijn juist langs de Maaskant vele recreatie ve mogelijkheden aanwezig. Enerzijds bieden delen van deze strook landschap pelijk gezien mogelijkheden voor recre atie te land, anderzijds moet de Maas met de vele dode riivrarmen gezien worden als bij uitstek geschikt voor de watersport. Daarbij komt dat de Maas in vergelij king met de Waal en de Rijn als minst vervuilde rivier kan worden aange merkt. Het moet derhalve mogelijk zijn om dit gebied in zijn geheel en zeker grote stukken ervan, deels in samenwer king met het achterland, om te vormen tot een aaneengesloten recreatiestrook. Het is dan echter noodzakelijk om voor de gehele streek een landschaps plan te laten opstellen. Basis voor de landschappelijke recreatieve ontwikke ling zal echter de watersport moeten zijn. Men kan immers nu reeds waar nemen, dat de watersport zich langs de Maas sterk begint te ontwikkelen; hier bevindt zich de helft van de jachtha vens in het Gelders Rivierengebied. In dien men evenwel de momenteel aanwe zige accommodaties voor de watersport beziet - dit veelal reeds van verre moge lijk doet de noodzaak tot het maken van een alomvattend landschapsplan met duidelijke voorschriften aangaande de bestemmingen zich nog sterker voel- len. Vooral de bij de jachthaven meestal aanwezige kampeerterreinen bieden het tegendeel van hetgeen van een juiste in richting verwacht mag worden. Het einde van de huidige ontwikkeling, die nog in een beginstadium verkeert kan niets anders zijn chaotisch zijn. Daar hierdoor een optimale benutting van de mogelijkheden wordt belemmerd is deze ontwikkeling strijdig met de op vatting, die gehuldigd moet worden in een land, waaj- de bevolkingsdichtheid steeds meer toeneemt en dat slechts over een beperkt recreatief potentieel beschikt. De enkele incidentele plannen, die ge reed kwamen of in een gevorderd sta- Duidetijk blijkt op het ogenblik reeds dat het aantal jachthavens zich mo menteel langs de Maas concentreert. Het aantal zwembaden met name het gebied tussen Geldermalsen en Nijmegen is echter heel gering. dium van voorbereiding verkeren, zullen om deze redenen op hun algemene land schappelijke en recreatieve waarden moeten worden getoetst. De watersport in het overige deel van het Gelders Ri vierengebied biedt het volgende beeld: De watersport op de Waal is gecon centreerd in Nijmegen. Tiel en Zalt- bommel. Gezien de bijzonder drukke beroepsscheepvaart is deze rivier voor de watersport eigenlijk ongeschikt. De jachthaven bij Tiel illustreert dit duide lijk. Dat de situatie bij Nijme gen evenmin ideaal is blijkt wel uit het feit dat steeds meer Nijmegenaren naar jachthavens aan de Maas vluchten. Zelfs voor motorkruisers biedt de Waal te veel gevaar. De conclusie moet dan ook zijn, aldus de schets, dat de bevordering van de watersport op de Waal niet moet wor den nagestreefd. Tegen het recreatieve gebruik van de oeverstroken bestaan uiteraard geen bezwaren. Het zwem men in de rivier is echter in verband met de vele gevaren, die het verkeer en de toestand van het water opleveren niet toelaatbaar. De Nederrijn is aanmerkelijk rusti ger. Dit geldt vooral voor de Lek van Vianen tot Wijk bij Duurstede. Veel schepen kiezen immers bij Wijk bij Duurstede het Amsterdam-Rijnkanaal. Na de kanalisatie echter, wanneer de stroomsnelheid van het water vermin derd is, zal de beroepsscheepvaart hier zeker toenemen. Veel schippers zullen dan voor de vaart naar Duitsland de Ne derrijn en Lek prefereren boven de Waal. Daartegenover staat, dat deze ri vier door de geringere stroomsnelheid ook aantrekkelijk wordt voor de water sport. Het moet duidelijk zijn dat het karak ter van de Linge, waarover in de be schrijving van het landschap reeds uit- gewijd werd, niet verenigbaar is met een massale recreatie. Voor de water sport heeft dit riviertje uitsluitend toe ristische betekenis.'Grote accommoda ties passen hier niet en zijn strijdig met deze functie. Dat ook particuliere bouw sels zoals bungolows, zomerhuisjes, ca ravans en haventjes geweerd moeten worden werd reeds eerder uitvoerig betoogd. Hoe fraai deze vestigingen ook mogen zijn, zij zijn voor dit landschap verderfelijk. Voor de dagrecreatie zijn in de eer ste plaats van belang de zwemgelegen heden met hun bijbehorende accommo daties. Uit het kaartje blijkt, dat deze op dit moment in het rivierengebied be paald nog in onvoldoende aantal aanwe zig zijn. Opvallend is vooral dat zelfs de stad Nijmegen vrijwel verstoken is van goed geoutilleerde strandbaden van behoor lijke omvang en voldoende voorzienin gen voor recreatief gebruik. Gerekend naar de thans beschikbare oppervlakte aan lig- en zonneweide bedraagt de mo mentele capaciteit van alle baden in 't rivierengebied maximaal 35.000 perso nen. Om deze ten volle te benutten zal echter in eerste instantie ruime aandacht be steed moeten worden aan het behoud van het voor dit gebied zo karakteristie ke landschap enerzijds en aan de vor ming van harmonieuze recreatief aan trekkelijke landschappen anderzijds, al thans waar dit mogelijk is. Dat dit of fers zal vragen is evident. De belangen die hiermee worden gediend en die veel meer dan uitsluitend een regionaal ka rakter dragen wegen hier zeer zeker te genop. aldus de recreatieschets. Spelevaren op de Rijn RHENEN Spelevaren op de. Rijn. Ongeveer tweehonderd men sen in vakantiestemming op een ple zierboot, die in drie en een half uur van Rhenen naar Arnhem en weer terug vaart. Debet aan dit alles is de Rhenense V.V.V., die drie jaar geleden begon met de organisatie van deze nachtelijke Rijnvaarten. Gisteren werd het nieuwe zomersei zoen ingezet. De Arnhemse „moon- liner" Jacqueline zette om even over achten de neus in de vriende lijke golfjes van de Rijn. Vanaf de kade voor hotel De Stichtse Oever, vanwaar het schip vertrok, werd de boot enthousiast nagewuifd, als gold het een reis om de wereld. Drie en een Half uur varen op de Rijn. Even zo lang ongedwongen plezier. Geen wonder dan ook dat de tochten trekpleisters geworden zijn, die het toerisme in Rhenen een goede dienst bewijzen. Eergisteren een telefoontje naar VW-voorzitter A. J. Bovenschen. .v.>< Hij zegt bedaard: „O, u" wilt zo'n nachtelijke Rijnvaart meemaken? Ik maak het wel in orde... ook voor de fotograaf.Hij heeft het in orde gemaakt, want de drie VVV-be- stuursleden die voor het vertrek van de boot de toegangsbewijzen contro leren zijn volledig op de hoogte van de komst van „de krant". Enkele minuten over acht wordt de loopplank binnen boord gehaald. Een groot deel van de passagiers zoekt aanvankelijk een plaatsje op het. bovendek. „Dat wordt straks wel anders", zegt de heer J. Drost, een van de beide bestuursleden van de VW, die de tocht gisteravond mee maakten. Hij krijgt gelijk. Als de duisternis valt en de tonen van de band in het „ruim" steeds uitnodigender gaan klinken, stroomt het beneden vol. „De stemming", glimlacht één van de kelners, „komt vanzelf. Let straks maar eens op. Als het heel gezellig wordt varen we meestal nog wel een half uurtje langer... De stemming komt er. De dansvloer raakt vol. Het bedienend personeel komt volop in actie. De blonde ser veerster Wilma Timmermans uit Lo- bith gunt zichzelf in de drukte een kwartiertje rust en maakt een praat je. „Vergeet niet", zegt ze, „dat wij er al een hele dag op hebben zitten. Vijf keer per dag varen we op en neer van Arnhem naar de Wester- bouwing vice versa. Reken maar eens uit hoeveel uur we al in de weer zijn... dat gaat je in de benen zitten" Drie en een half uur varen op de Rijn met mensen die allemaal hun eigen reden hebben om de tocht mee te maken. Er zijn er die louter mee gaan om de gezelligheid. Anderen hebben uit serieuzere overwegingen een kaartje gekocht. Ze willen ge nieten van het schouwspel dat de ondergaande zon en de zacht kabbe lende golven hun gedurende de reis biedt. Er zijn er, die de tocht benut ten om even uit te blazen van de beslommeringen van alle dag. VV V-bestuurslid Drost zegt: „De eerste tocht is altijd vrij rustig. Het zijn vooral de vakantiegangers die nu van de partij zijn. De latere toch ten trekken veel meer de belangstel ling van de Rhenenaren. Druk is het altijd. Vorig jaar hebbfn we een extra tocht ingelast anders hadden we heel veel mensen teleur moeten stellen... De band, drie en een half uur lang in actie, weet er al gauw achter te kijken, waar het publiek van houdt Via wat rustige nummers belandt men bij schlagers als „Hand in hand- kameraden" en „Van je hoempa hoempa..." Terwijl kapitein C. Netel z'n schip met vaste hand op de terugweg weer naar Rhenen koerst, slingert zich 'n ketting van polonaiselopers over de dansvloer. Het gaat weer zoals de voorgaande jaren. Een boot vol ple zier en glunderende gezichten van de beide VW-bestuursleden. Als even voor half twaalf de mo toren naar een lager toerental over schakelen en als de loopplank weer in gereedheid wordt gebracht, wordt het weer rustig op de Jacqueline. In de verte flonkeren de vele lichtjes van de stad Rhenen. Ser veerster Wilma Timmermans wacht geduldig tot de laatste passagiers van boord zijn. Dan ontfermt zij zich over de lege flessen ,en de lege glazen... Op het veerplein klinken nog op gewonden stemmen. The party is over. De Jacqueline zet haar weg weer voort. Serveerster Wilma en haar collega's hebben nog handen vol werk, dat is zeker *0000000 00000000*0* 0000*0000000001

De Vallei | 1967 | | pagina 5