„Pil" werkt depressief GEVECHT MET „AMERIKA" over de E.E.G. V oedselsituatie is zorgwekkend POGING VRIENDSCHAP TE DOEN OPLEVEN Danny Kaye blij klaagmuur Vermindering dividend belasting gevraagd Amerikanen schoten op f op-MIG's Tsjombe gelooft niet Grootste Engelse vakbond zeer gereserveerd NUTTiGE „AFDANKERTJES Kisangani nog in handen van rebellen Noodweer bedreigt Japan opnieuw Spanje gaat moderne wegen aanleggen Nieuwe maatregelen voorgesteld Geen misdrijf in zaak van „dode man in keuken" De Gaulle bezoekt Bonn EILAND BIJ SCHOTLAND TE KOOP Kroestsjef-film uit Rusland gesmokkeld Pleidooi van EEG-commissie Grote Engelse order container schepen naar W est-Duitsland Internationale steekpartij GOEDE BEHANDELING IN ALGIERS NIEUWE PLANNEN VOLGENS PSYCHIATER TERUGGANG „TRAGISCH" VOORSTELLEN OFFERTE FUSIES TRUCJE VAN HANOI 75 STUKS VERLIEZEN DONDERDAG 13 JULI 1967 ALGIERS Moise Tsjombe gelooft niet dat Algerije hem zal uitleveren aan Kongo. Hij is er tevens van over tuigd dat pogingen om hem te be vrijden zullen mislukken. Dat heeft de vroegere Kongolese premier toever trouwd aan een Westduitse journalist, die er in was geslaagd een gesprek niet hem te hebben. Volgens de journalist wopdt Tsjombe gevangen gehouden in een kazerne te Boefarik, veertig kilometer van Algiers. Hij zou goed worden behandeld. „Ik heb alleen last van mijn maag en mijn hart" aldus Tsjombe „maar de Algerij nen hebben me een arts ter beschik king gesteld. In Congo zelf, waar Katangaanse leger eenheden en blinke huurlingen in opstand kwamen nadat Tsjombe was ontvoerd, is het vliegveld van Kisanga ni nog steeds in handen van de rebel len. Via de radio zetten ze de bevolking ertoe aan een opstand te ontketenen en het bewind van president Joseph Mo- boetoe omver te werpen. De rebellen zouden onder leiding staan van een Bel gische majoor Jean Schram. Hij zou het commando hebben overgenomen na dat de oorspronkelijke leider, de Franse kolonel Bob Denard, bij de ge vechten ernstig was gewond geraakt. Denard week met een aantal andere opstandelingen in een gestolen vlieg tuig uit naar Rhodesië. Inmiddels worden nieuwe plannen beraamd om de blanke gijzelaars te bevrijden die door de opstandelingen in Kisangani worden vastgehouden. Het Internationale Rode Kruis in Genève ging akkoord met een Belgisch voorstel om vandaag een reddingsactie uit te voeren. Bijzonderheden over het plan waren nog niet bekend. LONDEN Een Britse psychiater heeft volgens het Londense blad Eve nings News verklaard dat er moge lijk verband bestaat tussen het inne men van „de pil" en ernstige geeste lijke storingen. Hij- heeft dit gerap porteerd aan de regeringscommissie die toezicht moet houden op de vei ligheid van geneesmiddel. De psychiater, verbonden aan een ziekenhuis voor geesteszieken in Noord-Engeland, zegt dat de toe stand van jonge vrouwen die leden aan diep depressieve toestanden en zelfmoordneigingen, begon te verbe teren nadat ze „de pil" niet meer in namen. Voordat ze de pil begonnen in te nemen had geen van hen ooit verschijnselen van geestesziekte ver toond. De psychiater is van mening dat hetzelfde verschijnsel ook elders geconstateerd moet zijn. In het ziekenhuis, waaraan hij ver bonden is, wordt nu als routinevraag aan de vrouwelijke patiënten ge vraagd of ze „de pil" innemen. Rode gardisten in Peking leven zich uit met geweer en bajonet op een pop, welke het „Amerikaanse imperialisme" symboliseert. De demonstratie is ge richt tegen de huidige regering in Birma, die door de Verenigde Staten zou worden gesteund. BLACKPOOL De Britse bond van vervoerpersoneel, met zijn bijna anderhalf miljoen leden de grootste vakbond in het land, heeft gisteren op zijn jaarlijkse conferentie in Black pool met overweldigende meerder heid een resolutie aangenomen waar in toetreding tot de EEG wordt afge keurd. „Tenzij garanties ter be scherming van de essentiële Britse belangen worden verkregen". Deze garanties moesten omvatten „het recht om een onafhankelijke bui tenlandse politiek te volgen en de be voegdheid om de economische planvor ming in eigen hand te houden ter ver zekering van sociale vooruitgang". Slechts twee of drie van de acht honderd afgevaardigden stemden te gen. Frank Cousins, de secretaris-gene raal van de bond en oud-minister van Technologie, verklaarde dat de rege ling goed moet beseffen dat 't er niet om gaat De Gaulle, maar de Britse arbeiders tevreden te stellen. „Het Franse vlees is tweemaal zo duur als het Engelse en het Engelse is op zijn beurt weer duurder dan het Aus tralische. Om zulke dingen maken wij ons bezorgd", zei hij. Om economi sche redenen behoefde Engeland niet tot de gemeenschap toe te treden. De aanpassing van de landbouwverorde- ningen van de EEG zou 't land min stens vijf miljard gulden kosten, en Cousins vroeg zich af waar dat bedrag vandaan zou moeten komen, en of misschien de lonen nog na jaren be vroren zouden moeten blijven. TOKIO Westelijk Japan wordt ook vandaag weer door een tropische regenval geteisterd. In het weekend zijn daar door de zwaarste storm die het land sinds 1961 heeft getrof fen, 321 personen om het leven geko men. De autoriteiten duchten nieuwe over stromingen en aardverschuivingen in het Noordwesten van Kioesjoe in 't westen van Honsjoe. De ontruiming van enkele laaggelegen gebieden is gelast. Door de storm van het afgelopen weekend zijn gehele dorpen van de aardbodem weggevaagd, terwijl de verbindingen verbroken werden. Volgens de politie worden nog steeds 51 personen vermist. Gevreesd moet worden, dat zij om het leven zijn ge komen. Het aantal doden is hoger dan ooit sinds 1961, toen 302 personen het leven verloren door een tyfoon. MADRID (DPA) Spanje wil in de komende twaalf jaar een modern we gennet aanleggen dat drieduizend kilo meter lang is. Een deel van dit nieuwe wegennet zal vooral voor buitenlandse toeristen van belang zijn. Het wordt een weg, 830 kilometer lang, van de Pyreneeën langs de kust van de Middellandse Zee over Barcelona, Valencia, Alicante en dan landinwaarts over Murcia naar Granada. .Verder komt er onder andere een Noord-Zuid verbinding van 810 kilome ter dwars door Spanje van de Golf van Biscaje over Madrid naar Sevilla GENEVE Naar aanleiding van de nijpende voedselsituatie in de wereld heeft de directeur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie (FAO) van de Verenigde Naties, B. R. Sen, de Economische en Sociale Raad in Genève nieuwe maatrege len voorgesteld, die ten doel hebben meer te investeren in de landbouw teneinde de voedselproduktie in een groot deel van de wereld te versnel len. Hij heeft de regeringen verzocht overheidsfondsen beschikbaar te stel len ter compensatie van het verschil tussen de lage rentetarieven, die de landbouwer kan betalen en de hogere tarieven, die in de particuliere sector gelden. Wat de voedselsituatie in de wereld betreft wees de heer Sen erop, dat on danks de in 1966 geconstateerde ver beteringen, de voedselproduktie in de noodlijdende landen niet is uitgeko men boven het peil van 1964 en dat deze in Afrika en Latijns-Amerika zelfs is teruggelopen. In India lijden 50 miljoen mensen honger, terwijl Pakistan en verschillende andere lan den zich eveneens in een moeilijke si tuatie bevinden, zo merkte de direc teur-generaal op, er aan toevoegend dat er voor nog miljoenen andere mensen elders in de wereld feitelijk geen enkele waarborg bestaat voor voldoende voedsel. „Het is tragisch", zo beklemtoonde Sen, „dat na 20 jaar van economische inspanningen honger nog steeds een wereldprobleem is dat steeds ernsti ger wordt". Hij voegde er aan toe dat de huidige crisis, ontstaan door 't ver schil in bevolkingsaanwas en het be schikbare voedsel, een bedreiging vormt voor de wereldvrede. Volgens een door Oe Thant, secre taris-generaal van de Verenigde Na ties, samen met Sen opgesteld rapport ter verbetering van de voedelsituatie moeten de hulpbehoevende landen hun eigen voedselbronnen zelf verbeteren. Sen heeft daartoe in 1966 een pro gramma voorgesteld, dat zou voorzien in produktiemiddelen voor een bedrag van 500 miljoen dollar per jaar. AMSTERDAM De 32-jarige zee man-Kunstschilder A. Negenman, die dinsdagavond onder nogal mysterieuze omstandigheden dood werd aangetrof fen op de derde etage van een woning in de Marcusstraat in Amsterdam- Oost is, blijkens de sectie, niet door misdrijf om het leven gekomen. De directe oorzaak van zijn dood is echter nog niet duidelijk, zodat een ver der onderzoek nodig is. De man werd gevonden in een ruimte onder de goot steen, waar hij in een wat vreemde hou ding opgevouwen lag, met zijn hoofd op een plastic emmer. De bewoners van de etage waren op het moment van de ont dekking van het stoffelijk overschot niet thuis. Van onze correspondent BONN De toenadering tot Oost-Europa is het voornaamste onder werp van het gesprek, dat president de Gaulle vandaag in Bonn voert met bondskanselier Kiesinger. De Franse president kwam gistermiddag in de Westduitse hoofdstad aan en had met een al een ontmoeting met de bondskanselier. De Gaulles bezoek be hoort tot de regelmatige Duits-Franse consultaties. Nadere bijzonderheden over de besprekingen werden gisteravond nog niet meegedeeld. Ongetwijfeld is van Westduitse zijde opnieuw aangedron gen op Franse steun bij de pogingen om met Oost-Europa tot een betere verstandhouding te komen. De Bondsre publiek heeft Frankrijk hard nodig als voorspraak, vooral ten opzichte van Moskou. Tegelijkertijd wil de Bondsre gering voorkomen, dat de Gaulle zich door Moskou zou laten verleiden tot enige erkenning van Oost-Duitsland. Naar men aanneemt hebben beide staatslieden tevens gesproken over de mogelijkheden van een Europees veilig heidssysteem voor de jaren zeventig. Wijziging van de Franse afwijzing van Engelands toetreden tot de E.E.G. werd in Bonn niet verwacht. Kiesinger en de Gaulle hebben slechts standpun ten tegenover elkaar gesteld. Ook heb ben zij gesproken over de crisis in het nabije Oosten. Kiesinger zou daarbij hebben aangedrongen, voortaan beter te worden ingelicht over politieke beslissingen van Parijs. De jongste an ti-Amerikaanse en anti-Israëlische stap pen van de Gaulle hebben Bonn nog te zeer verrast. LONDEN (AP) Voor de noord- west-kust van Schotland is een onbe woond eiland te koop voor honderddui zend gulden. Het is Staffar een van de Hebriden. Het eiland ongeveer twaalfhonderd meter lang en vierhonderd meter breed is eigendom van B. G. V. Forman, wiens familie het al sinds 1821 bezit. Staffa is van vulkanische oorsprong. Schitterende natuurlijke «zuilen van ba- zalt en merkwaardig gevormde holen maken het tot een bezienswaardigheid. Het eiland heeft ook goede weiden: boe ren huren 's zomers het eiland om er hun vee te laten grazen. Ook wordt Staffa veel door toeristen bezocht. In het begin van de vorige eeuw be zocht de componist Felix Mendelssohn het eiland, waarna hij de ouverture De Hebriden componeerde. Staffa ligt tien kilometer ten noord oosten van het eiland Iona. Spectaculaire resultaten zijn niet te verwachten van de gesprekken in Bonn. De sfeer wordt bepaald door de wat moeizame pogingen om de Frans-Duitse vriendschap wat te dóén opleven. Meer concrete resultaten zul len er uit de bus komen op het gebied van de cultuur, de wetenschap en de ontwikkelingshulp. Voor deze vak besprekingen heeft de Gaulle zes mi nisters meegebracht. De Franse presi dent vliegt vanmiddag vroeg al weer terug naar Parijs. In de Japanse hoofdstad Tokio met zijn 11 miljoen inwoners worden heel wat versleten autobanden weg gegooid. De politie maakt dankbaar gebruik van de afdankertjes. Be schilderd met lichtgevende verf doen de oude banden dienst om het drukke verkeer in goede banen te leiden. NEW YORK De televisiefilm over het 'huidige leven van Kroest- sjef is door producente Lucy Jarvis van NBC uit de Sovjet-Unie gesmok keld onder de dekmantel van opna men van het Tsjaikowsky-festival en een documentaire over de slag bij Stalingrad. Via een tussenpersoon slaagde Lucy er in Kroestsjef het boek „Met Kennedy" van Pierre Salinger in handen te spelen. In het boek had ze een vragenlijst gestopt. Bij een volgende reis naar Mos kou gaf ze een tussenpersoon een filmcamera, met het verzoek die achter te laten in Kroestsjefs huis, waar iedereen hem op kon pakken en gebruiken. Op de film komen vele stukken voor waar de oud-premier samen met zijn lievelingshond op staat. Dit dier liep in sommige scènes zo door het beeld dat ze onbruikbaar waren. In totaal maakte Lucy Jarvis yier reizen om al het materiaal het land uit te krijgen. „Voortaan zullen ze mijn bagage wel doorzoeken", zei ze. Over haar tussenpersonen be waart ze het stilzwijgen. Geruchten dat het Victor Louis een half Russische, half Belgische journalist in Moskou of Alexei Adzjoebei, Kroestsjefs schoonzoon en gewezen redacteur van de Izwestia, zouden zijn heeft ze tegen gesproken. Richard Nixon heeft via een me dewerker ontkend, dat hij tijdens de verkiezingscampagne van 1960 heeft getracht de U-2 piloot Gary Po wers vrij te krijgen uit Russische gevangenchap. Oud-premier Kroestsjef heeft in een televisieprogramma verklaard, dat de voormalige vice-president hiermee stemmen had willen winnen voor het presidentschap. Danny Kaye tijdens een bezoek aan de Klaagmuur te Jeruzalem. De Ameri kaanse komiek is in Israël om een serie voorstellingen te geven voor de militairen. BRUSSEL Om tot harmonisatie van de directe belastingen in de E.E.G. te komen heeft de Com missie van de E.E.G. aan de Europese ministerraad maatregelen voorgesteld voor de vrijmaking van het kapitaalverkeer. Bovendien heeft de Commissie suggesties naar voren gebracht die de vereiste omschake ling en concentratie van de onderne mingen binnen de gemeenschap mo gelijk maken. Wat het kapitaalverkeer betreft, moeten de internationale dubbele belas tingen op kapitaalopbrengsten geheel worden opgeheven. Verder moet wor den voorkomen dat de kapitaalmarkten van de landen in de gemeenschap van elkaar geïsoleerd raken en dat de nei ging tot sparen wordt geremd, zo wordt gesteld. In een bij de ministerraad ingediend plön stelt de Commissie daarom voor: A. Een geharmonieerd stelsel van in houdingen bij de bron van dividenden en interest op obligaties, waardoor voor al zou worden bereikt dat de inhouding LONDEN Opnieuw is een buiten gewoon belangrijke opdracht voor de bouw van Britse containerschepen aan een Duitse werf gegeven. De order ging naar Bremer Vulkan in Bremen. Het betreft de bouw van drie schepen van elk 24.000 ton, waar iets minder dan 110 miljoen gulden mee is gemoeid. Vorig jaar ontvingen drie werven in Hamburg een bestelling van vijf con tainerschepen voor een Engelse groep rederijen. Ditmaal gaat het om de eerste op dracht van het vorig jaar opgerichte consortium Associated Container Trans portation Ltd, waar vijf van de groot ste Britse rederijen deel van uitmaken. Deze order is van drie er van: Cunard, Blue Star Line en Ellerman, die de con tainerschepen in de vaart zullen bren gen voor de dienst op Australië. Ze ko men in 1969 in de vaart. In Engeland, Nederland, Duitsland, Zweden, Noorwegen, België, Frankrijk en Japan werden 25 werven uitgeno digd om in te schrijven voor deze be langrijke opdracht. Van de 14 wer ven die inschreven, zijn er zeven in En geland gevestigd. De beste hiervan kon den wat prijs betreft wedijveren met Japan, maar die lag vijftien procent hoger dan die van Bremer Vulkan waar de opdracjit tenslotte terecht kwam. De Japanners konden de schepen niet zo snel klaar krijgen als de Britten wil den. 5 grote Nederlandse werven maak ten een gezamenlijke offerte, die te hoog bleek. De containerschepen worden voor 'n belangrijk deel geautomatiseerd. Ze gaan een wekelijkse dienst onderhou den. Voor de heen- en terugreis met in begrip van laden en lossen in Austra lië is 63 dagen uitgetrokken. Ze gaan varen tussen Tilburg in Engeland en Fremantle, Melbourne en Sydney in Australië. TOKIO Een Nederlandse en een Griekse zeeman zijn gewond geraakt tijdens twee steekpartijen aan boord van het Britse vrachtschip Prospero. De Britse vice-consul in de Japanse havenstad Osaka heeft dit bekend ge maakt. De rederij C. T. Bowring Co Ltd. te Londen heeft opdracht gegeven om twintig bemanningsleden terug te sturen en door anderen te vervangen, deeldda De politie te Osaka heeft meege deeld dat de Nederlandse zeeman tij dens de reis van Australië naar Japan door een Spanjaard met een schaar aan benen en borst werd gewond. Bij een andere vechtpartij verwondde een Oostenrijkse kok de Griek aan borst en rechteroor. bij de bron in mindering komt op de in komstenbelasting van de begunstigde en eventueel terugbetaling geschiedt van teveel ingehouden bedragen. B. Wijziging van bepaalde methoden in Frankrijk en België die een discrimi nerend karakter hebben. C. Een uniforme methode voor ver mindering van de totale belastingdruk on uitkering van dividend. Dit komt neer op belastingvermindering, hetzij bij de vennootschap dan wel bij de aan deelhouder. D. Maatregelen waardoor het onmoge lijk wordt dat beleggingen van beleg gingsmaatschappijen e.d. fiscaal worden benadeeld ten opzichte van rechtstreek se beleggingen. Wat de reorganisatie en concentratie van de ondernemingen in de EEG be treft, stelt de Commissie voor de belas tingregeling te verbeteren voor maat schappijen met vestigingen in diverse landen van de gemeenschap. Verder wordt gedacht aan een aannemelijke re geling voor fusies en overdracht van vermogen tussen bedrijven in verskil lende aangesloten landen. Om de investeringen te stimuleren vindt de Commissie het gewenst dat nauwkeurig wordt omschreven hoe de landen vande E.E.G. onderling over leg moeten plegen over de belasting grondslag voor de bedrijfswinsten. Bo vendien moeten gemeenschappelijke re gels worden opgesteld voor de manier van afschrijven. SAIGON Straalbommenwerpers van de Amerikaanse luchtmacht hebben gisteren voor de elfde maal dit jaar een aanval gedaan op een basis van MIG-straaljagers bij Ha noi. De vliegers hebben meegedeeld dat enige toestellen op het vliegveld imitaties waren. Zegslieden van de luchtmacht heb ben meegedeeld dat dit soort „dum mies" reeds eerder is waargenomen op luchtbases in Noord-Viëtnam. Het is echter voor het eerst dat er officieel melding van wordt gemaakt. Het ge bruik ervan zou een tweeledig doel hebben, namelijk het lokken van Ame rikaanse bommenwerpers binnen het bereik van het luchtdoelgeschut en het wekken van de indruk dat de vijande lijke luchtmacht groter is dan aanvan kelijk werd aangenomen. De luchtbasis waar ze zijn gezien ligt bij Hoa Lac op 30 km ten westen van Hanoi. Amerikaanse vliegers heb ben in de laatste tweeëneenhalf jaar 77 MIG's neergehaald. De Noordviëtnamese luchtmacht heeft nooit meer dan 125 MIG's ge had. De huidige sterkte wordt geschat op 75 stuks met inbegrip van nieuwe zendingen. Bij de aanval op de basis zijn ver scheidene gebouwen verwoest en twee stukken luchtdoelgeschut zijn uitge schakeld. Ook is melding gemaakt van het beschadigen van een radarwagen en van luchtdoelraketten op een basis op 30 *km ten westen van Hanoi. In Zuid-Viëtnam worden nieuwe ge vechten gemeld ten zuiden van de ge demilitariseerde zone. Regeringstroe pen zouden daar gisteren 76 man van de vijand hebben gedood bij Gio Linh op 5 km ten zuiden van de zone bij de kust. De Zuidviëtnamese verliezen zou den licht zijn. Het Amerikaanse opperbevel maakt alleen melding van zware gevechten van Amerikaanse eenheden in het cen trale bergland bij Pleikoe in de buurt van de grens met Cambodja. 35 Ameri kanen werden gedood en 31 gewond bij een serie gevechten die de hele dag hebben geduurd. De tegenstanders wa ren Noordviëtnamese troepen, zo is meegedeeld. De B 52-bommenwerpers zijn giste ren niet in actie geweest. Het was voor het eerst in lange tijd dat de stratofprts" niet in de lucht waren. Er is geen reden voor deze pauze opge>- geven.

De Vallei | 1967 | | pagina 6