Tour-karavaan toonde in hitte bijzonder weinig strijdlust ETAPPE MORGEN Langeweg verspeelde door blunder zijn kansen Tour in cijfers Bouw van Wijk gaf zege uit protest cadeau „Veel mensen wonen niet, ze zijn slechts onderdak" Maathuis blijft succesvol Theo Lazeroms van het veld gestuurd Peter Post winnaar in Lemmer Voorlopig geen open tennis Ron van Gelder verraste in dubbel Nieuws van de transfermarkt Directeur Bouwfonds: Heersend fatalisme moet worden doorbroken Meer vluchten op Zuid-Limburg Raymond Riotte etappewinnaar Ree en Bouwmeester grote favorieten BRAASSEMWEEK Gevaarlijk Tirannie SPORT van hier en daar Geweldig Uittocht Aanval Rommelig LANDINGSSYSTEEM DONDERDAG 13 JULI 1967 PITTSBURGH In een wedstrijd in het kader van de nationale profvoet balcompetitie heeft „New York Gene rals" woensdagavond met 4-1 van Pitts burgh Phantoms gewonnen. Met de rust was de stand 2-0. De wedstrijd kenmerkte zich door wild spel. „Generals", dat in de afde ling oost van de competitie helemaal onderaan staat, kreeg twee strafschop pen toegewezen en Theo Lazeroms van Pittsburgh Phantoms werd van het veld gestuurd. De gemoederen raakten zeer verhit en handtastelijkheden konden nog maar net voorkomen worden. Laze roms werd van het veld gestuurd we gens ongeoorloofd optreden tegen doel man Geoffrey Sidebottom van „Gene rals". Het enige doelpunt van Phantoms werd drie minuten voor het einde ge maakt door Dieter Perau uit een hoek schop van Co Prins. Met deze nederlaag kwam een einde aan Pittsburgh's reeks van zes overwinningen. MARSEILLE „Wat Pingeon tot nu toe heeft gedaan, vind ik ongeloof lijk. Ik heb wel aldoor gezegd, dat hij een klap moet krijgen, maar daar ben ik zo langzamerhand wel aan gaan twijfelen". Deze bekentenis van Jan Janssen kwam aan het einde van een bijzonder hete dag, die op de piste van het wieier- stadion van Marseille een onbetwiste zege voor de Fransman Raymond Riotte opleverde. Janssen gaf met deze woorden min of meer toe dat zijn kansen op de Tourzege nog maar zeer gering zijn. De Tour is echter nog niet afgelopen. Er komen nog vandaag al de bijzonder gemene Mont Ventoux vlak voor de finish in Carpentras, begin volgende week de Pyreneeën-reuzen en dan, twee dagen voor het eind, de Puy de Dome, de gedoofde vulkaan in de buurt van Clermont Ferrand, waar volgens de verwachtingen de beslissing zal vallen. De finish van de twaalfde etappe van de Tour. V.l.n.r.: Lemetayer (2e), Schleck (3e), Basso (5e) en Sche pers (4e). a Kick Langeweg: kans verspeeld LEMMER Peter Post is winnaar geworden van de Ronde van Lemmer voor beroepsrenners. Post maakte deel uit van een kopgroep van negen man, waarvan ook de plaatselijke favoriet Tiemen Groen deel uitmaakte. Halver wege de koers ontstond deze groep me de door toedoen van Tiemen Groen en Harm Ottenbros. De uitslag werd: 1. Peter Post 110 km in 2.21.40, 2. Kees Lute, 3. Jan Schroder, 4. Gerard Vianen, 5. Maarten Breure, 6.Cor Schuuring, 7. Harm Otten bros, 8. Jaap Oudkerk, 9. Tiemen Groen, 10. Op 2 min. en 20 sec. Bart Zoet. MONDORF (ANP) De Internatio nale Lawntennisfederatie (ILTF) heeft tijdens de jaarvergadering te Mondorf in het groothertogdom Luxemburg het Britse voorstel tot het houden van open tennistoernooien met een proefperiode van twee jaar met 139 tegen 83 stem men verworpen. Vier landen, met in totaal 25 stemmen, onthielden zich van stemming. Indien het voorstel zou zijn aangeno men, zou dat hebben betekend, dat in een aantal grote toernooien zoals Wim bledon, de internationale Amerikaanse kampioenschappen in Forest Hills, de internationale kampioenschappen van Frankrijk en de internationale kampi oenschappen van Australië, zowel ama teurs als professionals tegen elkaar om de hoogste titels zouden strijden. Voor lopig is deze kwestie nu tot 1969 van de baan. Het voorstel was bedoeld om de kloof tussen de profs en de amateurs (in En gelse tenniskringen spreekt men van „shamateurisme" waarbij de zogenaam de topamateurs een zeer dik belegde bo terham halen uit hun „onkosten"-ver- goeding) kleiner te maken. Het Britse voorstel tot het houden van open toernooien vond vooral geen weerklank bij de vertegenwoordigers van de communistische landen. Deze zouden namelijk graag het tennis op het rooster van de Olympische Spelen zien geplaatst en willen daarom de gro te internationale toernooien vrij hou den van alles wat maar enigszins naar professionalisme zweemt. Van onze schaakmedewerker ZIERIKZEE. Een blunder in inte ressante en min of meer gelijke stand heeft Langeweg, met zwart, in de ne gende ronde van het toernooi om het landskampioenschap schaken tegen Ree een punt gekost. Vrijwel zeker maken nu nog slechts Ree en Bouwmeester een kans op de titel. Straks heeft Bouw meester die tegen Krabbé in gunsti ge stelling afbrak wit tegen Ree. Ree en Langeweg hebben de kijkers een enorme vechtpartij te zien gegeven. De jonge witspeler offerdeeen kwali teit voor enkele pionnen, teneinde initi atief en winstkansen te bewerkstelli gen. Langeweg vertrouwde op zijn ge zonde opstelling en zijn materiële over wicht. De strijd had nog uren boeiend en gaaf kunnen zijn als Langeweg niet in een triest ogenblik van schaakblind heid een toren had weggegeven. Krabbé staat tegen Bouwmeester pas sief, reeds vele zetten lang. Bij het afbreken begon Bouwmeester onmiddel lijk te analyseren, teneinde een winst plan op te sporen. De remise Rosenthal-Zuidema kwam via een dame-Indische partij tot stand. Wit had initiatief gehad, doch kon geen weg tot uitbouw van het spel vinden. De remise Bakker-Scholl ontstond min of meer „vanzelf" uit de hoofdvariant van het Grünfeld-Indisch. Boomgaardt staat in de verdediging tegen Van Scheltinga, die hoopt een loperpaar te kunnen benutten. Een geweldige strijd ontwikkelde zich tussen grootmeester Donner en Kuijpers. Wit offerde de dame voor twee torens, daar hij aldus een gedekte vrij-pion zou kunnen verwerven. Theo retisch biedt deze constellatie kansen. Kuijpers heeft evenwel eveneens een vrijpion op het bord. In hoeverre hij daarmede het evenwicht kan handha ven viel bij eerste analyse niet uit te maken. Een interessante bijzonderheid bij de huiclige toernooistand is, dat geen der internationale meesters Bouw meester uitgezonderd zeker is van een plaatsje onder nummers één tot vijf. Zij immers kunnen in 1969 zonder voorwedstrijden tot de kampioens wedstrijd worden toegelaten. Behalve om de eerste plaats zal daar om vrijwel zeker fel worden verder gestreden om de genoemde topplaatsen en de zesde prijs, die altijd nog 150 gulden waard is. Uitslagen, achtste ronde (afg. par tijen); Van Scheltinga Ree 0-1, Zuidema Donner Vt-Vs, Kuypers Boomgaardt V2-V2. Negende ronde: Rosenthal Zuide ma V2-V2, Bakker Scholl V2-V2, Ree Langeweg 1-0, Donner-Kuijpers afg., Boomgaardt Van Scheltinga afg. Stand: 1. Ree 7 pnt; 2. Bouwmeester 6 en 1 afg.; 3/4. Langeweg en Scholl 5V2, 5. Kuijpers 5 en 1 afg., 6. Zuide ma 5, 7. Donner 4Vz en 1 afg.; 8. Van Scheltinga 3Va en 1 afg.; 9-10 Bakker en Rosenthal 3, 11. Krabbé 2 en 1 afg. 12. Boomgaardt 1 en 1 afg. DUSSELDORP De in Amerika stu derende tennisser Ron van Gelder neemt deze week deel aan het inter nationale toernooi van Dusseldorp. In het heren-dubbelspel zorgde hij voor een niet geringe verrassing door samen met de Duitser Karl Fichtel de sterke Duitse combinatie Wilhelm Bungert/In- go Buding te verslaan. De cijfers waren 6-3, 6-4. Die ritten zullen ongetwijfeld een in teressanter beeld opleveren dan de tocht van gisteren onder een alles ver zengende zon door de dorre Provence. Begeleid door het monotone gezang van miljarden krekels trok de dorstige karavaan in het begin langs onafzien bare velden met lavendelstruiken. Kilo meters ver was er geen huis of boer derij te bekennen. Het tempo daalde tot beneden de 30 km. Wanneer er dan eindelijk weer wat huizen stonden, werden de waterdra gers, de galeislaven van de karavaan, erop uitgestuurd om het kostbare vocht te verzamelen. Zij konden niet genoeg aandragen voor hun uitgedroogde meesters, die ter bescherming van de hals, plataanbladeren achter op het hoofd bevestigd hadden. Wanneer er een herberg in zicht kwam, begon er een uittocht om alles wat maar vloeibaar was weg te gris sen. Er gebeurde helemaal niets tot na de ravitaillering in Besse sur Issole. Gesterkt door het voedsel en de nu ruimschoots voorradige dranken, zette de Luxemburger Johnn Schleck een demarrage in, die werd gepareerd door Riotte. Toen zij waren teruggepakt ging Milliot weg, nu met Lemeteyer aan zijn wiel. De Franse nationalen wilden blijkbaar geen enkel risico ne men. Daarom ging Riotte ook weer mee toen wat later Schleck, Manza- neque, Basso, Dumon, Scandelli en Wim Schepers achter de vluchtelingen aansprongen. Nadat zij de kop hadden bereikt werd de deur dicht gedaan. Twee pogingen van de Belg Godefroot om eveneens te ontsnappen, werden door de tricolo res die zich met sprinters Riotte en Lemeteyer voorin sterk wisten, onge daan gemaakt. Uit de köpgroep verdween Scandelli door een lekke band, waarna in de klim naar de Col de la Gineste Dumon en Manzaneque werden gelost. Op die klim zette Riotte zijn aanval in nadat Schepers tevergeefs had geprobeerd weg te komen. Riotte had meer succes. Op de top had hij al dertig seconden voorsprong op zijn vluchtmakkers, die in de buitenwijken van Marseille Mil liot door een lekke band kwijtraakten. De zege van Riotte stond vast. Hij behoefde in het wielerstadion niet eens meer te sprinten want zijn voorsprong bedroeg 49 seconden. Bij de achtervolgers kwam Schepers op kop binnen en bleef daar ijverig rijden. Daarna trok hij de spurt aan voor zijn metgezellen, die uiteraard al le drie in de laatste bocht over de Oranjeman heengingen. Dat Schepers toch vierde werd kwam doordat Basso in de laatste tweehonderd meter van zijn lijn week en naar de vijfde plaats werd gedeklasseerd. Rommelig was ook de spurt van het peloton, dat met een achterstand van anderhalve minuut arriveerde. Kar stens, die in het geheel niet vrijuit ging, won en eindigde dus als zesde. Alle Nederlanders, behalve Jos van der Vleuten, kwamen in de hoofdmacht aan. Van der Vleuten, die de ene dag op een berg in de aanval gaat en de volgende dag nauwelijks meer omhoog komt werd nu op de Col de la Gineste losgefietst en verloor in de laatste twaalf kilometer meer dan zes minu ten. Frans Cools en Guillaume Driessens, de Belgische ploegleiders, zijn overi gens van een probleempje verlost. Zij hadden van hun bazen een telegram ontvangen met de mededeling dat er represailes zouden worden genomen als Wil Vanneste niet zou worden aangewezen als enige kopman van de ploeg waarover zij de tweehoofdige leiding hebben. Het probleem is op de eenvoudigste manier opgelost, doordat Vanneste de strijd staakte. Uitslag van de twaalfde etappe van Digne naar Marseille over 209 km: 1. Riotte (Fr.) 6.16.08 (met bon. 6.15.48). 2. Lemeteyer (Fr.) 6.16.57 (met bon. 6.16.47). 3. Schleck (Zwit.-Lux.) z.t (met bon 6.16.50). 4. Schepers (Ned.) z.t. 5. Basso (Primavera, It.) z.t. 6. Karstens (Ned) 6.17.38. 7. Simpson (Eng.) z.t. 8. Reybroeck (Rode Duivels, Belg.) z.t. 9. Van den Berghe (Belg.) z.t. 10. Gode froot (Rode Duivels, Belg.) z.t. 11. Jans sen (Ned.) z.t. 12. Durante (It.) z.t. 13. Grain (Coqs, Fr.) z.t. 14. Swerts (Rode Duivels, Belg.) z.t. 15. Polidori (Primave ra, It.) z.t. 16. Hobaii (Eng.) z.t. 17. Peffgen (W.-Dld.) z.t. 18. Samyn (Bleuets, Fr.) z.t. 19. Aimar (Fr.) z.t. 20 Huysmans (Belg.) z.t. 21. Harings (Ned.) z.t. 23. De Roo (Ned.) z.t. 42. Gimondi (It.) z.t. 48. Haast (Ned.) z.t. 52. Zilver berg z.t. 53. Pingeon (Fr.) z.t. 54. Malie paard z.t. 61. Poulidor (Fr.) z.t. 70. Jime nez (Sp.) z.t. 103. Van der Vleuten 6.23.53. Gemiddelde van de twaalfde etappe: 33.100 km/u. Opgegeven: Alomar (Sp.). Algemeen klassement: 1. Pingeon (Fr.) 68.59.39; 2. Letort (Bleuets, Fr.) op 4.02; 3. Jimenez (Sp.) op 4.57; 4. Balmanion (Primavera, It.) op 5.48; 5. Gimondi (It) op 6.15; 6. Ai- mar (Fr.) op 7.02; 7. Simpson (Eng.) op 8.20; 8. Janssen (Ned.) op 8.39; 9. Van Clooster (Rode Duivels, Belg) op 9.34; 10 Haast (Ned) op 9.38; 11. Huysmans (Belg.) op 9.53; 12. Brands (Belg) op 10.08; 13. Karstens (Ned) op 11.30; 14. Bayssiere (Coqs, Fr.) op 11.38; 15. Bode- ro (Primavera, It.) op 12.02; 16. Monty (Belg) op 12.16; 17. Schutz (Zwi/Lux) op 12.34; 18. Puschel (WDld) op 12.45; 19. Mugnaini (It) op 13.08; 20. Polidori (Pri mavera, It) op 13.22; 30. Poulidor (Fr) op 16.35; 42. Schepers (Ned) op 21.49; 66. Van der Vleuten op 31.54; 71. Ha rings op 34.05; 75. Zilverberg op 37.06; 93. De Roo op 52.49; 95. Maliepaard op 56.03. Ploegenklassement twaalfde etappe: 1. Frankrijk (Riotte, Lemeteyer, Aimar) 18.50.43, 2. Nederland (Schepers, Karstens, Janssen) 18.52.13, 3. Primave ra (It.) 18.52.13, 4. Zwitserland-Luxem burg 18.52.13, 5. Rode Duivels (Belg) 18.52.54. Algemeen ploegenklassement: 1. Frankrijk 208.56.21, 2. België 209.05.18, 3. Nederland 209.05.38, 4. Primavera (It) 209.07.02, 5. Spanje 209.14.50. Puntenklassement: 1. Reybroek (Rode Duivels, Belg) 91 pnt., 2. Riotte (Fr) 81 pnt., 3. Karstens (Ned) 68 pnt., 4. Jans sen (Ned) 59 pnt., 5. Godefroot (Rode Duivels, Belg) 58 pnt. OUDE WETERING Op de laatste wedstrijddag van de Braassemweek 67 genoten de zeilers van prachtige weer met 'n goede wind. Middenin de belang stelling stond na de protesten van de vo rige dag de Regenboogklasse. Feil zei lend gingen de opponenten Hofland en Bouw van Wijk van start. Na enige rak ken bleek, dat Van Wijk vooral in de aan-de-windse rakken sneller was. Eenzelfde soort incident als in de 4e DEN BOSCH Leo Ouwens, de oud- amateurinternational van TOP uit Oss, zal in het komende seizoen de kleuren van de Belgische voetbalclub St. Trui den gaan verdedigen. Ouwens, die zich 7 juli j.l. voor de Bossche rechtbank moest verantwoorden omdat hij zowel voor de eerstedivisie-club Eindhoven als voor St. Truiden een contract zou hebben getekend, kreeg woensdag van de rechter te horen, dat hij toch naar België mocht gaan. De rechtbank ver klaarde de eisen van „De Club van Duizend", die Eindhoven vertegen woordigde, namelijk niet ontvankelijk. De „Club van Duizend" was volgens het Bossche gerechtshof ten eerste geen rechtspersoonlijkheid en ten tweede niet aangesloten bij de KNVB. Men ging daarom niet in op de eisen van de club, die op straffe van een dwangsom van 50.000 gulden wilde, dat Ouwens naar Eindhoven zou komen en dat TOP geen toestemming zou verlenen aan een transfer van zijn speler naar St. Trui- den. TILBURG De eerstedievisie-club Willem II heeft ter versterking van haar voorhoede de 24-jarige Koos de Gooyer van Feyenoord en de 26-jarige Zuidslaviër Ivan Matyasic van Telstar gekocht. GRONINGEN De Groningse eredi visie-club GVAV heeft de 21-jarige Jan Hoeksema van de zaterdagvereniging Oranje Nassau gecontracteerd. Hoekse ma, een voorhoedespeler, is driemaal voor het Nederlands zaterdagelftal uit gekomen. race had tot ieders verrassing plaats. Bij het ronden van de boei werd Van Wijk haast uit zijn boot gemaaid door de overzwaaiende giek van Hofland. Van Wijk zeilde de race verder in lei derspositie uit. Tot grote verbazing ech ter ging hij buiten de finishlijn om en liet de zege aan de 81-jarieg Cor van Staveren, die gevolgd werd door Hof land en Kist. Van Wijk verklaarde dit te hebben gedaan omdat hij na de ver wikkelingen in de vorige race het pro testeren beu was en de eer aan zich zelf wilde laten. De hoofdprijs ging nu naar John Hofland. Het protestcomité had namelijk besloten om Van Wijk uit te sluiten van de vierde race. Bart Kraan was de grote triomfator in de Valkenklasse. Op het voor de fa milie Kraan zo vertrouwde Braasse- mermeer boekte hij in deze wedstrijdse rie een prachtige score waardoor de hoofdprijs in zijn handen kwam. Twee de in het totaalklassement werd Egon Rolf v. d. Baumen, die zijn come-back in dit seizoen op duidelijke wijze aan de concurrentie kenbaar maakten. De man met vijf overwinningen op zijn naam was Henk de Ruyter in de Randmeerklasse. Henk de Ruyter, ook als Pampuszeiler bijzonder succesrijk, heeft werkelijk iedere race met rakken- voorsprong op de concurrentie beëin digd. De nieuwkomer in de Schakelklasse, Osborne, bracht de hoofdprijs op zijn naam. Het dichtst in zijn buurt kwam Kirkenier. Vaurienklasse: 1. Meyer, 2. De Bie. Hoofdprijs Van der Wal. Pampusklasse: 1. Bisot, 2. Bastiaans. Hoofdprijs De Wit. Finjollenklasse: 1. Kruijer, 2. Keizer. Hoofdprijs Kruijer. Soloklasse: 1. Korswegen, 2. Menten. Hoofdprijs Damsté. Jeugdklasse: 1. Heerema, 2. mej. Ko ning. Hoofdprijs Bakker. Vrijheidsklasse: 1. Van der Laan, 2. Stas. Hoofdprijs Van der Laan. Hornetklasse: 1. Poullie, 2. Kuiper. Hoofdprijs Poullie. 12 Voetsjollenklasse: 1. Plantenga. 2. Kroon. Hoofdprijs Plantenga. 16 m2-klasse: 1. Van Rietschoten, 2. Van Staveren. Hoofdprijs De Ruyter. DOORWERTH „De grote massa heeft nog nooit de gelegenheid gehad te wonen. Ze is slechts onderdak. We staan wellicht op de drempel van een tijd, waarin het wonen in de zin van leven, zich verplaatsen en vooral zich behaaglijk voelen, ook voor anderen dan de „happy few" bereikbaar wordt". Met deze uitspraak vertolkte de hoofddirecteur van het bouwfonds Neder landse gemeenten, de heer J. Wiersema, gistermorgen een mening, die in ons land steeds luider wordt verkondigd. Overigens waren er vooral felle aanval len op de huidige Nederlandse „wooncultuur" te beluisteren op de bijeenkomst, die het bouwfonds in hotel Hoog-Doorwerth belegde. HOOFDDORP (ANP) Op het jaar lijkse concours hippique in Hoofddorp zette Jan Maathuis zijn successenreeks van de laatste tijd voort. Zowel in het springconcours md als in het puissance concours behaalde hij met Fliegette de eerste plaats. De uitslagen: MD: 1. Jan Maathuis met Fliegette, 2. Jan Maathuis met Nenuphar C, 3. Ge rard Maathuis met Germaan. Springconcours puissance: 1. Jan Maathuis met Fliegette, 2. Wacht meester Bakker met Wervelwind, 3/4 Hans Brugman met Another Lady en H. Wouters van den Oudenweyer met Korsair III. Het bouwfonds presenteerde er het boekje „Wij wonen, wonen wij", naar aanleiding van de door het fonds geor ganiseerde internationale bouwtentoon stelling „Plan internationaal" in Door- werth. Deze door architectuurcriticus Rein Blijstra populair geschreven be schouwing over ons wonen komt als nummer 1107 van Bruna's Zwarte Beertje-reeks in de handel. Het is de bedoeling om met dit werkje de belangstelling van een breed publiek op wonen te richten, het „fata lisme" dat de Nederlander ten aanzien van wonen kenmerkt te doorbreken en de visie op nieuwe woonmogelijkheden te verruimen. De progressieve architect E. Hart- suyker, die samen met zijn vrouw het veelbeschreven plan „Biopolis" voor het hoog-wonen ontwierp, hield een inlei ding, waarbij hij inhaakte op conclu sies uit Blijstra's boekje. Hij wees op Blijstra's „bittere uit spraak", dat in een welvarend land be ter gewoond wordt dan in een arm land. Architect Hartsuyker vindt, dat wij daar de consequenties weieens van mo gen trekken. „Wat zij voor de minstbezittenden maken, zijn woningwetwoningen, die verstard zijn, resultaten van routine en vervlakking, ingeperkt door rigoureuze voorschriften en keiharde financiële grenzen. De architect krijgt geen kans om leefbaarheid in te bouwen, waardoor er een veelzijdig en variabel gebruik van de woningen gemaakt zou kunnen worden. Architecten staan voor toren hoge hindernissen: de keuze standaard woningen, de gemeente, het rijk, het welstandstoezicht, bouwverordening, de brandweer, voorschriften en wenken van het ministerie, de opdrachtgever, de financiële plafonds, de prijsvorming, de aannemer....". De heer Hartsuyker noemde het eind resultaat „die gekastreerde vorm van woning, waarop wij allen zo hartgron dig kankeren". De tweede nota over de ruimtelijke ordening kwam er ook niet best af. „De nota spant de wagen voor het paard. Er wordt voor toekomstige ont wikkeling uitsluitend in huidige termen gedacht, hoewel de maatschappelijke veranderingen duidelijk aanpassing eisen. Zo blijft het experimenteren met nieuwe woontypen beperkt tot het an ders rangschikken van onbelangrijke elementen. Wij moeten echter naar ra dicaal nieuwe woonoplossingen, vanuit de essentie van het wonen gedacht. Parallel hiermee moet het nieuwe stadsbeeld ontwikkeld worden en van daar uit tenslotte een gehele landelijke structurering". „Een gevaarlijke ontwikkeling", noemde de architect in de nota de ruim telijke ordening het uitgangspunt, dat de eengezinswoning, dus laagbouw, in de toekomst 50 tot 70 pet. van de wo ningen zal moeten bedragen. „Bij enquetes wordt de vraag ge steld: „Wilt u liever een huisje met een tuintje of een flat vier of- tien hoog?" Dat is een strikvraag. Laag bouw ontleent zijn glans aan het voor beeld villa of bungalow en het tuintje bij een rijenwoning geeft nog altijd enige compensatie voor de benauwdheid binnen. De huidige flat een woningty pe, dat niet echt is gemaakt voor hoog- wonen, biedt die buitenruimte niet. Zolang we echter geen specifieke wo ning voor hoogwonen hebben, kunnen voordelen van hoog- en laagbouw nooit in alle objectiviteit tegen elkaar afge wogen worden". Conclusies op dat ogenblik noemde heer Hartsuyker niet slechts voorba rig, maar „misdadig". Laagbouw van de omvang, die in de nota wordt voorgesteld, gaat zijns in ziens lijnrecht in tegen het verande rend karakter van onze samenleving, die een steeds stedelijker aanzien krijgt. „Met onze tuinsteden en onze laag bouw verstedelijken wij niet ons land maar verdorpelijken het. Gewoon uit democratische overwegingen, zouden wij ook eens moeten denken aan mensen, die stedelijk willen wonen". Wij kunnen ons echter voorstellen, dat het stedelijk wonen in z'n huidige betekenis voor velen zo afschrikwek kend is, dat men zich aan het idee „tuin stad" vastklampt. Ook in Nederland houden zich even wel steeds meer architecten bezig met het ontwerpen van geheel nieuwe woon- organismen voor hoogbouw, die op de huidige woonwensen afgestemd zijn. „Wij zouden in Nederland bij wijze van spreken zo kunnen gaan bouwen. Technisch en organisatorisch geven die plannen nauwelijks moeilijkheden. Het is de conservatieve woonmentaliteit, die dit tegenhoudt", zegt architect Hartsuyker. Tot slot noemde hij nog de schamele vrijheid, die de bewoners zich binnens huis veroorloven. „Er is ook nog de tirannie van het meubel, dat 40 tot 70 pet. van het totale vloeroppervlak in be zit neemt en zich zo jarenlang hand haaft. In dit opzicht is evenzeer ver nieuwing nodig, een ondergeschikt maken van de meubels aan de leef ruimte en het gewenst gebruik op een bepaald moment. Wonen betekent im mers: leven in je gehele huis, niet functies uitoefenen in die en die ka mer". De heer Hartsuyker hoopte, dat me de door de uitgave van „Wij wonen, wo nen wij?, de traditionele onderworpen houding van ons, Nederlanders, ten opzichte van huis en haard, gewijzigd wordt, en dat wij de mogelijkheden van nu niet langer in de ijskast zetten, maar benutten om ons leefmilieu te verbeteren. Een van de aanwezige journalisten opperde de suggestie van het boekje een schooluitgave te maken, daar voor al de jeugd met nieuwe woonvormen te maken zal krijgen. „Merci", zei de heer Bruna, „een pracht idee". ROERMOND De Nederlandse Luchtvaart Maatschappij (N.L.M.) wil met ingang van oktober ook tijdens het weekeinde vluchten uitvoeren naar de luchthaven „Zuid-Limburg" te Beek. Bovendien zullen op drie doordeweekse dagen extra vluchten worden uitge voerd. De N.L.M. wil ook met ingang van april volgend jaar het vliegschema uitbreiden met een vlucht per dag. Tot ver in augustus zijn beide toestel len volgeboekt. Het aantal reizigers uit Zuid-Limburg dat van verbindingen van de K.L.M. naar het buitenland ge bruik maakt, is sinds de invoering van het vliegschema van de N.L.M. verdub beld. De meesten van die extra Lim burgse klanten van de K.L.M., reisden voordien met de Sabena in Brussel. De Nederlandse Luchtvaart Maatschappij waardeert die Limburgse klandizie zozeer, dat ze de aanleg van een voor de luchthaven Zuid-Lim burg onontveerlijke I.L.S. (instru ment-landings -systeem) zal financie ren zolang daarvoor nog geen post op de begroting van het ministerie van verkeer en waterstaat is uitgetrokken. Met behulp van I.L.S. kunnen ook bij slecht weer landingen worden uitge voerd. Nog een reeks verbeteringen zullen de Limburgse luchthaven voor het lan den van alle toestellen dezelfde moge lijkheden geven als de luchthavens van Rotterdam, Amsterdam en Eelde. Binnen afzienbare tijd zullen daarom worden aangebracht:m Een nieuwe nadering-verlichtings- installatie die in de plaats komt van de huidige goed-weer-installatie. Een nieuwe baanverlichting, waar bij zeer sterke lampen worden ge- plaats om de dertig meter in plaats van nu om de zestig meter. Een nieuwe toplaag op het ba nenstelsel. 9 Een „vasis" (visual approach-slo pe-indicator-system)- installatie. Met deze aan radar en I.L.S. gekoppelde installatie wordt het voor alle toestel len mogelijk via lichtbakens de lan dingsbaan bij slecht weer en in duister nis tot op vijftig meter te naderen.

De Vallei | 1967 | | pagina 9