Veenendaals dagblad Man en meisje vermist na zwemmen Buiten Nog onrust in Hongkong n JOHNSON BEVESTIGT UITBREIDING TROEPEN RASSENONLUSTEN IN NEWARK EN HARTFORD MIJN VRIENDJE IS EEN AAP WIJ Geen beleids fouten in Je Kruisberg Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Topgesprek in Cairo duurt voort Vluchtelingen vanaf 10 aug. terug KOOPJES HALEN IN DE OPRUIMING Zon weer terug inde Drie Brabanders verongelukt Gasontploffing in Argentinië Tourrenner Simpson plotseling overleden W aarschuwing onnodig gebruik antibiotica Vermist beeld in trein gevonden Voor oorlog in Vietnam Tientallen gewonden en arrestaties Kamerlid kreeg vuistslag in het gezicht TEL AVIV De Egyptenaren hebben vannacht en vanochtend opnieuw het vuur geopend vanaf de weste lijke oever van het Suez-kanaal op de Israëlische troepen op 't schiereiland Sinaï. De Israëliërs beantwoordden het vuur, aldus heeft een Israëlische militaire woordvoerder in Tel Aviv bekendgemaakt. Vlieg TOPCONFERENTIE AKKOORD EIGENDOM VLUCHTELINGEN WAPENS HULP Minister concludeert na het onderzoek Drenkelingen gered door opvarenden van Ned. schepen Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan- 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 ön 3955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLES Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 14 JULI I967 4le JAARGANG BIJ SUEZ-KANAAL WEER GEVOCHTEN MADE Sinds woensdagavond wor den in de Biesbosch twee jonge men sen vermist na het zwemmen in de Amer, ter hoogte van de Koekoek. Een van de vermisten is de 27-jarige mej. Van Es uit Made, de ander is een man uit Limburg, wiens nadere identiteit nog niet bekend is. Toen het tweetal niet terugkeerde, is men gaan zoeken. Men heeft nog niets anders dan de kle ren «van de vermisten gevonden. De waterpolitie is geregeld aan het dreg gen. In de Maas in het Zuiden van Lim burg hebben zich in twee dagen tijd drie verdrinkingsgevallen voorgedaan. Woensdagmiddag verdronk in de buurt van Elsloo de achtjarige jongen J. Kleuskens uit dat dorp. Donderdag middag omstreeks een uur verdronk de tienjarige Piet Schols uit Bunde in de rivier te Itteren, tijdens het pootje baden met enkele vriendjes. Enkele uren later verdronk de 23-jarige H. Ro berts uit Munstergeleen in de Maas bij Èlsloo. Deze jongeman kon niet voldoende zwemmen, twee van zijn vrienden zagen hem in het water ver dwijnen. VLIJMEN Donderdagavond heeft op de kruising Abdijlaan/Tuinbouwweg te Vlijmen een verkeersongeluk plaats gehad, waarbij de 13-jarige K. J. van Esch uit die plaats om het leven is ge komen. De jongen werd door een per sonenauto aangereden, toen hij op zijn fiets de weg overstak. Hij overleed ter plaatse. In een ziekenhuis in Breda is over leden de 17-jarige M. W. A. Pais uit Hoge Zwaluwe die was opgenomen we gens zijn verwondingen, opgelopen bij een ongeluk j.l. dinsdagavond. Hij was betrokken bij een autobotsing op een kruispunt in de weg van Made naar Wagenberg. In het ziekenhuis te Venray over leed gisternacht de 34-jarige P. H. Berkens uit Helmond, die enkele dagen geleden met zijn bromfiets fron taal tegen een tienjarige fietser opreed op het rijwielpad langs de Horsterweg te Venray. W/ïe, als ik, nogal eens bij de boeren over de vloer komt, zal het zijn opgevallen, dat er veel minder vliegen in huis en op het erf rondzwermen dan eertijds, toen de ronde klaptafel waaraan gegeten en gedronken werd, er krioelend zwart van zag en ze evenmin ontbraken in de stallen. On getwijfeld is dit te danken aan de meerdere hygiëne; er valt in huis voor de kwelgeesten niet zoveel meer te snoepen; de oude spinde was niet pot dicht en van een ijskast had toen nooit iémand vernomen, evenmin als van overkluisde gierkelders en mestplui- zen. Ook kennen we tal van bestrij dingsmiddelen. Het zijn respectievelijk de kamer- of huisvlieg en de stalvlieg; de eerste steekt niet, de tweede wel. De kamervliegen worden uitgebroed in allerlei afval en speciaal in gisten de paardemest stalvliegen leggen de eitjes vooral in koemest en het is al lang bekend, dat deze in turfstrooi- sel veel en veel minder goed gedijen, dan in 'n stroleger. Stalvliegen maken het vooral het vee erg lastigMen heeft de naderende St. Margriet wel in verband gebracht met deze plaag geesten, die dan bij drukkend warm weer in groten getale komen opdagen. Ook ,in de nazomer, bij het kouder worden der nachten, veroorzaken ze veel hinder en 's zomers komen bij storm en regen de vliegen naar de menselijke woningen. Ze maken alles vuil, zijn lastig door hun prik, brengen rottende stoffen op etenswaren over en verspreiden ziektekiemen. Laten we derhalve dankbaar zijn dat ze door onze sanitaire voorzorgen wor den afgeremd. 14-7-'67 A. B. WIGMAN Het Egyptische vuur van mortie ren, kanonnen en automatische wa pens kwam uit de zones van Kan tara, Ismailia en Port Toeafic. Eén Israëliër werd gewond. 0 Radio-Cairo maakt melding van een Egyptisch-Israëlisch artille rieduel op drie punten aan het Suez- kanaal, dat drie kwartier duurde. Volgens radio-Cairo werden de Is raëlische artillerie en machinegewe ren, die vanuit Kantara, Ferdan en Is mailia vuurden, tot zwijgen gebracht. Een Egyptische militaire woord voerder heeft nog gezegd, dat een Is raëlische tank werd getroffen. Van verliezen van Egyptische zijde is geen melding gemaakt. President Nasser en drie andere Arabische leiders, president Arif van Irak, de Algerijnse minister-president Boumedienne en het Syrische staats hoofd Atassi, hebben gisteren gedu rende een drietal uren van gedachten gewisseld over plannen om Israël van het veroverde Arabische gebied te ver drijven. De vier staatslieden hebben vandaag gezelschap gekregen van premier Maghoeb van Soedan. Het gebied van Gaza en de weste lijke oever van de Jordaan kosten de staat Israël meer dan werd verwacht en de Israëlische belastingbetaler zal in de beurs moeten tasten, aldus de Israëlische minister van Financiën, Pinhas Sapir. Hij zei ook dat de be hoefte van Israël aan olie uit de pro- duktie in Sinai kan worden gedekt. Egypte heeft zich akkoord ver klaard met de stationering langs het Suezkanaal van VN-waarnemers uit Zweden, Finland, Birma en Frank rijk. Het kon met deze keuze van ge neraal Odd Bull, leider van de be- standstoezichtorganisatie der Verenig de Naties, instemmen omdat de lan den van deze waarnemers in het Ara- bisch-Israëlische conflict neutraal zijn gebleven. De Israëlische regering heeft voor gesteld de heilige plaatsen in Jeruza lem en Bethlehem voor te dragen aan een door vertegenwoordigers van ver schillende christelijke gemeenschap pen gevormde commissie. Dit is van goedingelichte katholieke zijde verno men. Over deze formule is langdurig gesproken tijdens de besprekingen van de buitengewone vertegenwoordi ger van het Vaticaan, mgr. Felici, met de Israëlische regering. In feite zijn de heilige plaatsen in Jeruzalem sedert verscheidene gene raties het eigendom van twee mo hammedaanse families in de oude stad. De verschillende religieuze ge meenschappen mochten er gebruik van maken. Het bestuur van Jeruzalem zou be reid zijn door middel van een speciale wet het eigendom over te dragen aan de christelijke kerken. Aan katholieke zijde voorziet men echter talrijke moeilijkheden, vooral van de kant van de Russisch-orthodoxe archimandriet van Jeruzalem, die hiërarchisch onder het patriarchaat van Moskou staat. Zijn tegenstand zal meer van politieke dan van religieuze aard zijn. De onderhandelingen zullen langs diplomatieke weg tussen het Vaticaan en de ambassade van Israël in Rome worden voortgezet. Israël zal tienduizenden Arabi sche vluchtelingen toestemming geven zo spoedig mogelijk na 10 augustus te rug te keren naar de westelijke Jor- daanoever. Dit heeft Michael Comay, adviseur van Buitenlandse Zaken, in Jeruzalem verklaard. 10 augustus is als uiterste termijn gesteld voor het indienen van aanvragen om te mogen terugkeren naar de westelijke oever. Naar schatting hebben 100.000 tot 150.000 personen het gebied ten wes ten van de Jordaan verlaten tijdens en na de oorlog in het Midden-Oosten. De terugkeer zal worden gecoördi neerd door het Internationale Rode Kruis. BUENOS AIRES In de stad San Justo, 20 km van Buenos Aires, zijn een honderdtal mensen gewond ge wond geraakt door een brand, ont staan na een ontploffing van gas uit een lek in de plaatselijke gasfabriek. Dertig huizen werden door de brand verwoest. CARPENTRAS Tommy Simpson, de bekende en populaire Britse wiel renner, is gisteren overleden. Nog geen drie kilometer onder de top van de Mont Ventoux voltrok zich gister middag een der meest dramatische gebeurtenissen, die de'Tour in zijn ge schiedenis heeft gekend. Tourarts Du mas was snel ter plaatse en even leek het, of er na mond-op-mond-be ademing, enige verbetering in de toe stand kwam. Simpson werd onmiddel lijk per helikopter overgebracht naar een ziekenhuis in Avignon, waar hij om tien over half zes, net toen de laatste renners over de eindstreep kwamen, overleed. Félix Lévithan, een van de Tour directeuren, las 's avonds om zeven uur in de kapel van een school in Carpentras het communiqué van de Tourarts voor, waarin het overlijden van Simpson bekend werd gemaakt. Daarna vertrok hij met Jacques God- det, de andere directeur, naar Avig non om afscheid te nemen van deze sympathieke renner. Volgens de eerste berichten zou Simp son door een zonnesteek zijn getrof fen, maar later doken reeds geruch ten over doping op. Tom Simpson, die in 1965 in San Sebastian wereldkampioen op de weg werd, dacht dat deze Tour de op één na laatste uit zijn loopbaan zou zijn. Hij heeft enige tijd geleden verklaard, dat hij er na het seizoen 1968 mee wilde stoppen omdat hij dan voldoen de geld bijeen had om zich op de Ba- hama-eilanden terug te trekken. HONGKONG Politie en militairen hebben vanochtend in Kowloon een inval gedaan in een gebouw waar een vakvereniging is gevestigd. Daarbij is één burger omgekomen en zijn twee ernstig gewond geraakt. 81 mensen zijn aangehouden. Men vond in het ge bouw flessen met een zuur en ver scheidene wapens. De Britten werden in het gebouw ontvangen met benzinebommen, dyna miet, zuur en olie. De strijd in het ge bouw van vier verdiepingen heeft drie uur geduurd. Verscheidene politiemannen werden licht gewond. De Chinezen verschans ten zich tenslotte in een vertrek met getraliede deuren, „Het oosten is rood" zingend. BRISTOL De Britse chirurg Dick son Wright van het St.-Mary's Hospi tal in Londen heeft gewaarschuwd tegen het onnodig gebruik van anti biotica. Dickson Wright raamt, dat in Groot-Brittannië jaarlijks circa 1.000 mensen aan antibiotica overlij den. Volgtns hem worden in Enge land 20 maal meer antibiotica ge bruikt dan nodig zijn.' Andere sprekers op het jaarcongres van de British Medical Association te Bristol bestreden dit cijfer. Wel waren zij het eens over de gevaren van deze geneesmiddelen en pleitten zij voor grote voorzichtigheid bij het voorschrijven ervan. Volgens Wright moeten er in Groot- Brittannië 10.000 mensen zijn die als gevolg van een behandeling met strep- tomycine voor tuberculose als dronk aards rondwankelen. Zij lijden aan streptomycine-duizelingen, waardoor zij voor de rest van hun leven het ge voel kunnen krijgen dronken te zijn, zei hij. Hij voegde hieraan toe, dat kanomyci ne, een ander krachtig antibioticum, een persoon binnen 24 uur stokdoof kan maken. Bovendien kan hij last krijgen van duizelingen. Professor W. A. Gillespie van de universiteit van Bristol veroordeelde het gebruik van antibiotica als „paraplu" ter be scherming van patiënten tegen post operatieve infecties. „Indien wij ze als magische kogels ge bruiken moeten wij ze op een doel richten en ze niet in alle richtingen laten rondvliegen alsof ze uit een don derbus komen", zei hij. VENRAY Het enkele dagen ge leden uit een kapelletje in Venray ont vreemde beeldje van Sint Oda is te recht. Het uit de 16e eeuw daterende eikehouten beeldje, dat een waarde vertegenwoordigt van tussen 6.000 en 10.000 gulden, is verpakt in een plun- jezak, door een hoofdconducteur in de trein naar-Zwolle naar Eindhoven ge vonden, in een bagagenet. De plunjezak kwam terecht in het depot Gevonden Voorwerpen in Eind hoven. Er was een kaartje aan be vestigd waarop stond: „Redactie Peel en Maas te Venray". Een employé van de Spoorwegen in Eindhoven stel de de redactie van dit Venrayse week blad van de vondst in kennis. De rijkspolitie te Veqray werd ge waarschuwd, die in Eindhoven het beeldje in ongeschonden staat aan trof. Zij stelt een onderzoek in om te achterhalen wie het beeldje uit het ka pelletje heeft ontvreemd. WASHINGTON De bevelheb ber van de Amerikaanse strijdkrach ten in Viëtnam, generaal William Westmoreland, krijgt zoveel troepen ter beschikking als hij nodig heeft. Dit heeft president Johnson giste ren bekend gemaakt na zijn twee daagse besprekingen met de generaal, met minister Robert McNaniara (De fensie) en generaal Earle Wheeler, de voorzitter van de Amerikaanse com missie van chefs van staven. „Wij zijn het eens geworden", zei Johnson. „De troepen die generaal Westmoreland nodig heeft en vraagt zal hij, voor zover wij zijn verzoeken redelijk achten, krijgen". Johnson noch de anderen wilden me dedelen om hoeveel troepen het ging en in welk tempo aan de verlangens van generaal Westmoreland tegemoet zou worden gekomen. Het werd wel duidelijk dat ook Zuid-Vietnam en de andere bondgenoten die aan de strijd in Vietnam deelnemen meer troepen zouden leveren. Generaal Westmoreland zou volgens recente berichten hebben aangedron gen op het verhogen van de troepen sterkte in Vietnam met honderddui zend man. Gisteren zei hij echter na drukkelijk dat hij zich niet op zo'n ma ximum had vastgelegd. Er strijden ongeveer 480.000 Ameri kanen in Vietnam. Johnson bevestigde de mededeling van minister McNama- ra van een dag eerder dat in de komen de maanden 20.000 tot 30.000 Ameri kaanse militairen naar Vietnam zou den worden gezonden overeenkomstig een eerder genomen besluit. O Terugroeping De Westduitse rege ring heeft Zuid-Korea verzocht drie functionarissen van de Zuidkoreaanse ambassade in Bonn terug te roepen. Zij zouden betrokken zijn geweest bij de ontvoering van Zuidkoreanen uit de Bondsrepubliek. HARTFORD (Connecticut) Een gedeelte van een negerwijk in Hart ford-Noord is vanmorgen omsingeld en van de buitenwereld afgesloten. De Deense studente Hanne Snoer uit Molding wil graag veearts worden. Tijdens de zomervakantie werkt zij als oppasser in de dierentuin van Aalborg. Hanne is dik bevriend met Nille, een baby-gorilla, zoals uit bij gaande foto blijkt De politie heeft tenminste 13 ar restaties verricht. Tijdens de ongere geldheden, die gisteravond begonnen, gooiden grote groepen rondtrekkende jongeren ruiten in. Zij plunderden winkels, wierpen brandbommen en bekogelden politieauto's met flessen. Twee politie-agenten en twee bur gers werden gewond. De ongeregeld heden begonnen toen een menigte van circa 200 personen zich op de hoek van Wooster Street en Pavilion Street verzamelde. De brandweer kreeg een groot aantal valse meldingen te ver werken. Voor de tweede achtereenvolgende avond hebben zich gisteren in Newark in de Amerikaanse staat New Jersey rassenonlusten voorgedaan. Negers bekogelden een politiebureau met ste nen en flessen. Na het bericht dat ne gers vuurwapens uit een pandhuis hadden geroofd, zijn aan de politie, die het doorgaans alleen met de gum mistok moet doen, eveneens vuurwa pens uitgereikt. Er zijn enkele tien tallen mensen gewond geraakt en 40 arrestaties verricht. De politie van Newark heeft van morgen de hulp ingeroepen van staatspolitie en de nationale garde. Op enkele plaatsen zijn schietpartijen ontstaan tussen de politie en oproeri ge negers. Een gebouw van drie verdiepingen staat in brand in het centrum van Newark. Het blussingswerk wordt be lemmerd door met stenen gooiende negers. GENERAAL WESTMORELAND versterkingen BARNEVELD Tijdens de twee daagse expositie „Nieuwe Oogst" in Barneveld, georganiseerd door de Bond Bedrijfsvrijheid in de Landbouw, de Boerenparij en de jongerenorganisatie van deze partij, heeft het Tweede-Ka merlid van de Boerenpartij, Joh. van de Brake, donderdagmiddag een harde vuistslag midden in het gezicht gekre gen van de heer Van de Brul uit Arn hem, inspecteur van de smedenbond „Smecoma". Dat gebeurde naar aanleiding van het feit, dat de inspecteur namen en adres sen noteerde van handelaren in tractors en andere landbouwmechanisatiewerk- tuigen. Zij hadden namelijk van hun bond geen toestemming gekregen aan deze tentoonstelling deel te nemen. Het Tweede Kamerlid Van der Brake verzocht enkele malen de inspecteur het terrein te verlaten, waarop de man kwaad werd en de heer Van der Brake een vuistslag toediende. Enkele „vrije boeren" sloegen onmiddellijk terug waarop de inspecteur het op een lopen zette. Hij werd door de politie in be scherming genomen. Bij de sluiting van de expositie, zei het Tweede Kamerlid de heer H. Koe koek donderdagavond laat, dat de trac torhandelaren zich niet ongerust hoe ven te maken „want wij hebben er voor gezorgd, dat de namen en adres sen uit het boekje van de inspecteur zijn gescheurd. Het woningbouwbeleid van na de oorlog is de grootste schuldige dat Veenendaal niet gegroeid is zoals men had verwacht. Daardoor blijven te veel mensen heen en weer trekken tussen hun werk- en woongemeente. Dit is een van de stellingen die wordt geponeerd in het dezer dagen verschenen rapport inzake de ontwik keling van de werkgelegenheid en de woningbehoefte in Veenendaal. Dit rapport is uitgebracht door het Eco nomisch Technologisch Instituut voor Utrecht en de Stichtingen Bouwcen trum en Ratiobouw in opdracht van het Veenendaalse gemeentebestuur. In Rhenen heeft men een reorganisa tie toegepast op de weekmarkt. Giste ren bleek, dat de voorgeschreven maatregelen hun uitwerking niet mis sen. Zoals overal elders startte gisteren ook in Veenendaal de opruiming. Zélfs de broeihete temperatuur weerhield de dames niet een jacht in te zetten op de véle koopjes. De zomer-uitverkoop is begonnen. Bij een Amsterdamse zaak in radio- en andere elektrische artike len had zich gisteren een grote rij opgesteld, want hier waren inder daad koopjes te halen op de eerste dag van de opruiming. n het rijksasiel De Kruisberg te Doe- 'nchem zijn geen beleidsfouten ge naakt t.a.v. de 19-jarige H. B., die orige week maandag buiten die in- ichting de even oude Ria Florijn heeft vermoord. Dit heeft minister Polak van Justitie geconcludeerd uit het on derzoek, dat hij in het rijksasiel heeft laten instellen en waarover hij giste ren de vaste commissie voor Justitie uit de Tweede Kamer rapport heeft uitgebracht. Volgens de minister, wa ren de gegevens over B. bij diens op neming in De Kruisberg niet van dien aard, dat men had moeten vrezen, dat hij niet in deze „open inrichting" paste. In een vraaggesprek voor de televisie, in de actualiteitenrubriek „Brandpunt" van de K.R.O., deelde de bewindsman gisteravond mee, dat het tewerkstellen van geestelijk gestoorde delinquenten buiten het rijksasiel te Doetinchem voortaan strikt afhankelijk zal zijn van zijn persoonlijke goedkeuring. Elders in deze editie vindt u een meer uitgebreid verslag over het rapport van minister Polak. DEN HAAG Het vrachtschip „Bil- liton" van de Stoomvaart Maatschappij Nederland heeft woensdag op 1200 km ten zuidoosten van de Oostafrikaanse haven Mombassa alle 25 Griekse opva renden van het Liberiaanse liberty- schip „Dimitrios" gered. De „Dimi- trios" werd in zinkende toestand achter gelaten. De tanker „Koningswaard", bemand door de Stoomvaart Maatschappij Ne derland, heeft gemeld dinsdag tussen Guadeloupe en Dominica drie perso nen te hebben opgepikt uit een vrijwel gezonken vissersboot, waarin zij al drie dagen hadden rondgedreven. Ook de boot werd aan dek genomen en later samen met de drenkelingen afgezet op de rede van Basse Terre te Guade loupe. (Van onze weerkundige medewerker) 5 isteren is de temperatuur in Volkel en Eindhoven tot 33 graden op- J gelopen, in De Bilt tot 30 graden. De laatste maal dat op dit statioh een tropische temperatuur voorkwam, was op 10 juni 1966, te weten 30.9 graden, t J Gelderland bracht het gistermiddag j over het algemeen tot 28 of 29 graden. Een onweersstoring uit Zuidoost- Engeland, die in noordoostelijke rich- ting over ons land koerste, heeft ver- hinderd, dat de tropische lucht ook vandaag het weer in Nederland be- 5 i heerst. Er stroomt nu juist koelere 5 lucht uit het zuidwesten tot westen binnen, waarin de maximum-tempera- turen in ons gebied niet veel hoger meer worden dan 22 tot 25 graden. Het weer behoudt ook gedurende het weekeinde een zomerse inslag, maar het zal wel enigszins veranderlijk zijn, met naast zonnige perioden ook kans op een regen- of onweersbui in de namiddag of avond.

De Vallei | 1967 | | pagina 1