de appelc bloeien Songfestival Knokke ten einde NEGENDE VOOR DE ENGELSEN Karei Prior gaat naar de Tros Europabeker voor Britse ploeg KOMT ER NOG EEN TIENDE? AKU vast Fusie Pont en Bontekoning UIT DE KERKEN RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S Half leeg Ook de Belgen Extra verlies Verzekering Plat WISSELMARKT VANAVOND MORGEN /Z&rrïZ' RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG OERM Johnny Hart IS ABEURSKOERSE1S OUD BEDRIJF KOSTEV f a yu ci 2 VRIJDAG 14 JULI 1967 „En hê' je ok wat cadeau gekrege, met Kersemis?" informeerde hij. Een glans toog over Coen's ge zicht. „Ja", zei hij zacht. „Heel mooie dinge, Lange!..." „Was t'r ok 'n kleurboek bij, mê krijtjes??" verhoorde zijn vriend hem, „inne bruin pepier??" Coen hield zijn adem in. Op dat ogenblik brak de illusie al, hoewel hij haar met zijn ganse wil trachtte te behouden. „J-jaa...", zei hij. „Da' was vamme voader emme moe", schetterde de Lange verrukt. Coen had de geestkracht niet, om een verpletterd zwijgen te ontgaan. „Von je 't nie prachtig??" ani meerde zijn vriend. „J-jaa..." herhaalde Coen mat. „Nou", verbaasde de Lange zich, ,,wa' sitje dan te lammere? „Ik dacht", zei Coen snuivend, „dat 't van mijn mamma was..." De Lange draaide zich met een ruk vol naar hem toe en bezag hem met zijn scherpe zwarte ogen onder hoog getrokken wenkbrauwen. Hij was zelf twee jaar ouder, en hij zag het hoog rode kindergezicht, dat altijd op de wonderlijkste momenten een kleine volwassen man in hem wakker riep. „Diedie is t'r toch. nie meer'1, zei hij zacht. „Niemand wist, van wie dat ca deautje kwam..." piepte Coen, aan het eind van zijn beheersing. „En toen dacht ik misschien, dat mamma..." De Lange legde een arm om de hals van Coen en draaide het armza lige kinderhoofd met de neergeslagen ogen naar zich toe, alsof het een spie gel was, waarin hij kijken moest. ,,Bê' je d'r nou nie blij mee?" vroeg hij. „Ik ben wel blij", zei Coen treurig, „maar 't zijn jouw vader en moe der..." „Nou", bitste de Lange, en liet het hoofd los, „wat van mijn is, is toch verdomme ok van jou!..." Dat was een héél harde kurk op Coen's ontgoocheling. En vader Gaalders nam de pijp uit zijn mond. „Krek", zei hij. Wat was de „Wynendael" stil en hoog, na het verblijf in de stad! Coen moest ervan op' zijn tenen lopen. Braam, glimlachend, bracht zijn koffertje naar boven. In de Rode Salon zaten de tantes samen: Lientje, merkwaardig terug getrokken; Agneta met een glimlach, die Coen's hart goed deed, en Chris- je met hoofdpijn en een beige sjaal. Coen gaf ze allemaal een zoen en vertelde met een luide kinderstem, dat hij een zuurstok voor hen had meegebracht. Wat was er met tante Agneta ge beurd? Ze zei: „Dat lijkt me lek ker!" en tante Lientje zat daarnaast met een dungesneden lachje, alsof zij haar laatste adellijke duiten vergooid had. Coen vond het weerzien veel pret tiger, dan toen hij thuiskwam van zijn ziekbed bij Gaalders. Zijn hart- was nog warm van alle verrukkingen bij meneer Alexander en hij kwetter de, tot tante Chrisje zuchtend haar hoofd tegen de hoge stoelleuning leg de. Maar tante Agneta verbood hem niet! Dat deed tante Lientje: „Je hebt toch bij meneer Alexander zo'n lawaai niet gemaakt?..." En Coen, in de triomfale overtui ging dat hij een heer was, zei even vlot als de Lange: „Ben je belazere- mieterd!" Het was, of hij voordien in een droom weergekeerd was, en er op dit moment een elektrische schakelaar omgedraaid werd, die alles reduceer de tot normaliteit. Tante Lientje kreeg een hevige kleur. Agneta be heerste haar nauwelijks ontbonden mildheid; Chrisje gaf een gil. Ja, de zon draaide weg uit de wintermiddag, en liet de Rode Salon als een dreigen de kool vuur, waarin de mensen als sintels hun grijsheid verteerden. Agneta wierp één blik op Lientje. „Dat woord heb je toch niet van opa of oma Verbrinke geleerd?" ver maande Lientje teder. „Je moet zul ke dingen niet zeggen, Coen!" De haard, pas gevuld, brandde met blauwe vlammetjes, die Agneta's mes-scherpe profiel bef onkelden. Coen kon zich toch nog niet ont doen van de gouden zaligheid der voorbije dagen. „Ze hadden niks op me te zeggen", bracht hij opstandig in het midden. „Ze waren zo aar dig!..." Er viel even een wonderlijke stilte, Chrisje kreunde net niet. „Ik heb een poppenkast gezien", vertelde Coen schel, „en een honden tentoonstelling, en we hadden vuur werk Hij brak even af, om na te denken. „Het was net als vroeger!..." besloot hij verrukt. Toen kwam Maartje beneden met de vraag, hoe die pyjama nou zo ver scheurd had kunnen geraken?? En in haar hand hield ze het sprookjesboek, dat Coen met Kerstmis had gekre gen. Want de tantes èn Maartje waren tegen sprookjes. En het hielp niet, of hij trachtte E uit te leggen dat de pyjama immers 5 zo oud was hij was ermee op de E „Wynendael" gekomen, toen hij vijf i was! Of dat hij sprookjes veel pretti- s ger vond dan brave vertellingen over kinderen die netjes hun best deden op s school. Zelfs de zuurstok kon tante Agneta niet vermurwen. „Ik had gedacht, dat die meneer Alexander een gentleman van je zou maken", zei ze afgemeten. „Ik ben ook een hoeheetdat...", kreet Coen. Hij stampte van opwin ding met zijn voet op het tapijt. „Dat zie ik", zei Agneta. De ganse Kerst-stemming, die in zijn bol was blijven hangen, doofde E tot wankele waan. Die avond schreef Freule Agneta E een brief aan de heer A. H. Verbrin- E ke, waarin ze hem afgemeten be- dankte voor de aandacht, aan haar neefje besteed. Doch waarin zij hem s tot haar spijt moest verzoeken, ver- s dere invitaties eventueel achterwege 5 te laten, daar het kind op zijn waar- S schijnlijk wel goede bedoelingen to- taal verkeerd reageerde, wat zij reeds te haren huize indertijd had menen te moeten opmerken. Met vriendelijke groeten, hoogachtend. Zo eindigde Coen's logeerpartij. HOOFDSTUK IV. Wij zullen nooit weten, of Lientje E zich teweer stelde. Of zij 's nachts wakker heeft gelegen van overstro- s mende drift tegen haar zusters, of van medelijden met het wonderlijke 5 toverwezentje, dat Coen was. Zij bleef paraat, en redde menige E situatie, waar Chrisje bol-ogig en ner- E veus het hoofd voor boog. Maar haar S hart was te klein om een kind te be- E schermen tegen de alomtegenwoor- jj dige angels van Agneta's liefdeloos- s heid. De tijd verliep, winter, lente, zo- 5 mer, herfst. De bladeren ontplooiden E zich, zij stonden groen gespannen aan S de bomen, ze welkten en dwarrelden S weg. Verjaardagen lichtten en doof- den met de zon, Sinterklaas onder- s scheidde zich in weinig van Kerstmis en andere héél kleine uitzonderings- E dagen. E (Wordt vervolgd) E 3555 De storm woedde onverminderd voort en daar om liet de onderlinge radioverbinding nog steeds veel te wensen over. Slechts wanneer men langzaam sprak en de zinnen duidelijk formuleerde, konden de anderen iets verstaan. Het directe ruimtepak-contact leverde meer resultaat op, althans wanneer de storm niet ieder geluid overstemde. De conversatie beperkte zich echter hoofdzakelijk tot het stellen van vragen over en weer, wan^ geen van drieën had een aannemelijke verklaring voor de onverwachte verschijning van de kronkelende «js - /a L rM mjtvcvl W/ sneeuwslangetjes, die nu vlak voor hun palstichlemen heen en weer zwierden. Deze ballondans werd abrupt gestaakt en de witte wezentjes schoten bliksemsnel weg in de sneeuwflarden, alsof zij voor een gevaar op de vlucht sloegen. En dat gevaar bleek inderdaad te be staan! Het naderde in de vorm van een kolossaal exem plaar sneeuwslang, dat eigenlijk beter als 'n soort witte walvis beschreven kon worden! Deze reus stortte zich met verrassende snelheid op een der kleine dan sers die te lang gedraald bleek te hebben.... 21. Bij de tuinpoort vindt Rechter Tie nog steeds de gerechtsdienaars op post staan „Jullie kunnen wel in rukken", zegt hij. „Nu het lijk is weggehaald valt er niets meer te bewaken." De rechter neemt afscheid van de apotheker en de theehandelaar en wandelt met Tsjiao Tai terug naar het gerechtsgebouw. „Jij moet maar eens op pad gaan om het een en ander uit te vin den, Tsjiao Tai", zegt de Rechter tot zijn trouwe helper. „Allereerst ga je naar de Zeven Wilgen en controleert de verhalen van Wen en Yuan Kai. Je hebt daar geloof ik nog een vriendinnetje, dus zal het je niet moeilijk vallen om aan de nodige inlichtingen te komen", „ze zal vreemd opkijken als ze me zo vroeg op de dag ziet verschijnen", zegt Tsjiao Tai. De Rechter gaat er niet op in en vervolgt: „Je gaat ook een bezoek brengen aan de vader van Meng's huisjongen. Dat is de tuinman Hoe en hij woont naast de westelijke stadspoort. Ik heb de indruk, dat de jongen iets verbergt. Misschien zal hij mededeelzamer worden als je het vertrouwen van zijn vader kunt winnen." De Rechter strijkt eens over zijn baard en besluit: „Tenslotte ga je terug naar het bos en volgt de sporen van de rovers, die de Bode van de schatkist overvallen hebben. Ik heb wel niet veel hoop, dat dat iets zal opleveren, maar we mogen niet ver geten ,dat we met twee misdaden bezig zijn." 25. „Kijk maar achter je, dan weet je hoe zo'n mor mel er uit ziet!" riep de rups nog en hij begroef zich geheel onder 't vuil zodat hij niet meer te zien was- „Vooru schiet op! Maak dat je wegkomt anders is 't te laat!" waren de laatste woorden die Tekko nog op ving van de rups die zich nu helemaal ingegraven had. Nieuwsgierig keek Tekko om en schrok ontzettend want vlak boven hem zweefde een reusachtig groot insekt met dun achterlijf. Een kort ogenblik flikkerden de valskijkende ogen van 't insekt en toen stortte 't zich zonder waarschuwing op onze kleine vriend. „Een sluipwesp!" ging 't door Tekko heen. „Oppas sen heeft de rups gezegd. Vooruit, stel je te weer!" Ge lukkig verloor hij geen moment zijn tegenwoordigheid van geest en hij greep de toestormende wesp bij een poot terwijl hij met de andere hand een half afgebran de lucifer opraapte. Hij slingerde de wesp van zich af en wilde het beest met de lucifer te lijf gaan. De sluipwesp werd kwaad door de tegenstand die htj bfl Tekko ondervond en probeerde zijn slachtoffer van achter aan te vallen. Hij gierde met een scherpe bocht om Tekko heen en stortte zich pardoes boven op hem. Stevig greep 't ondier onze Tekko bij de oren vast en probeerde hem met zijn angel in de rug te steken met de bedoeling hem te verlammen. Maar Tekko hield 't stukje hout zo hoog mogelijk boven zijn rug verhe ven en daardoor mislukte de onverhoedse aanval. Het liedjesfestival van Knokke is gisteravond geëindigd op een'absoluut dieptepunt. Vrijdag begon het met twaalf juryleden. Gisteravond waren er daarvan nog maar vier met stem recht over. Om elke verdere „zwendel" te voor komen, is gisteravond in een juryverga dering besloten de Franse en Engelse juryleden, landgenoten van de finalisten van stemming uit te sluiten. De uitslag werd nu alleen bepaald door de stemmen van de twee Duitse en de twee Belgische juryleden. De ne gende Europabeker voor zangvoordracht heeft daardoor elke betekenis verloren. De ondergang van het Knokkefestival is de badgasten voorbijgegaan. Zij heb ben het te druk met ijs en rode ruggen. Een verhuurder van strandstoelen: „Me neer, dat festival \rekt toch geen men sen meer. Weet u wat veel erger is? Dat is de crisis in het Midden-Oosten. Vorig jaar nog kregen we hier nog mas sa's mensen uit Israël. In het casino zijn dat ook de beste spelers. Ze zijn nu niet gekomen. Dat is een veel grote re strop dan dat zingen". Over zingen is ook door de festival ganger nauwelijks gepraat. Het peil is zo slecht, slechter kan het niet. De eer ste dagen hebben dat maar weinigen in dt gaten. Er zijn nog fotografen, directe radio-interviews en mensen die contrac ten hebben aan te bieden. Langzaam, maar onafwendbaar begint het de casi no-directie uit de hand te lopen. De beslissingen van de jury worden steeds minder aanvaardbaar, steeds meer publiciteitsmensen gaan naar huis. D nachtgelegenheden van het casino zijn half leeg. Blijven half leeg. Een Duits jurylid loopt weg. De Duitse ploeg is boos, de Nederlandse ploeg wordt woedend. Twee Italiaanse juryle den worden naar huis gestuurd. De twee Nederlandse juryleden willen niet meer meedoen. Het Knokkefestival is niet meer. Woensdagavond om elf uur legt de be wogen Gustave Nellens baas over 4 casino's in het gebouwtje van de Bel gische omroep op het strand voor het casino een rechtstreeks uitgezonden ver klaring af, waarin hij de Nederlandse juryleden Ageeth Scherphuis en Lou van Rees beschuldigt van onetisch ge drag. Hij noemt het spelbrekers. Kort na middernacht, wil hij in de ju rykamer zijn verklaring voor de Neder landse journalisten herhalen. Dan is net bekend geworden dat niet België, maar Frankrijk met Engeland in de finale de beker zal betwisten. Nu zijn ook de Bel gen boos. Het is begrijpelijk. Voor de beslissen de juryvergadering vraagt Nellens wat de Nederlanders willen. De Italianen eruit, goed, want hij kan de Nederlan ders niet missen. En nu hebben die Hol landers toch zijn keurige oplossing ge dwarsboomd. De Italianen hebben al aangekondigd „nooit meer" naar Knok ke te zullen komen. Maar dat laat de heer Nellens koud, het geld voor zijn casino moet uit Nederland komen. En daar heeft hij veel voor over, want de zaken gaan slecht. Zijn discipel De Groeff, bedrijfsleider van het casino in Knokke weet daar al les van. Hij zegt: „Wij investeren jaar lijks een dikke 300.000 gulden in dit fes tival. Dat betekent een verlies van bij na 200.000 gulden. We hebben dat er wel voor over, omdat we genoeg promotie trekken voor het casino, maar het is zo niet vol te houden. Dit jaar hebben we de grote vedettes als attractie na elke wedstrijd niet kunnen handhaven. Zo'n vedette kost al gauw 10.000 gulden, maar meer dan 4000 gulden aan bezoe kersaantal trekken we niet. Dat is elke avond een extra verlies van 6.000 gul den". „Nee, we weten het niet meer. Vol gend jaar bestaan we tien jaar. Daar vergaderen we al weken over, maar wat mag het kosten? Wij weten het nog niet". De speelzaal van het casino trekken ook al minder bezoekers. Toch leveren ze voor de negen artsen van Knokke Van onze radio- erj tv-redactie AMSTERDAM Karei Prior, jaren lang een bekend producer en regisseur in de omroepwereld, komt op 1 au gustus in dienst van de Tros als pro grammaleider. Prior heeft al verscheide ne produkties voor de Tros geleid. Begin vorig jaar nam hij zijn ontslag bij de Avro, nadat hij in 1965 op zijn verzoek was gedegradeerd van hoofd amusement tot producer/regisseur. Sinds vorig jaar zomer is hij verbonden aan de theater- en muziekproduktie maatschappij van Benny Vreden in Hil versum. De Tros heeft deze week officiéél be richt ontvangen, dat haar met ingang van 1 oktober zendtijd is toegewezen als C-omroep (Tenminste 100.000 le den). De Tros krijgt in het nieuwe sei zoen per week twee en een half uur televisie en ruim tien uur radio te ver zorgen. KNOKKE Na een vermoeiend gepresenteerde week vol internatio nale liedjes en ruzie nam gister avond de Engelse ploeg de beker in ontvangst. Een sterk gekrompen jury had uitgerekend dat Frankrijk met zijn scherp schietende Romuald niet op kon tegen Engeland met zijn kun dig fluitende Rog Whittaker. als in de Tour de France. Willem Duys gaat plat, zoals dat in fietstermen heet, en Lou van Rees neemt onmiddellijk de kop over. Hij wil dan wel niet de „trou blemaker" zijn, maar hij weet wel de kans te benutten om te bereiken dat er vanaf volgend jaar een open jury (het opsteken van genummerde bordjes) zal zrn. werk genoeg op. Dr. R. Antheunis, een van hen zegt: „In de zomermaanden wordt ik soms wel drie keer per nacht weggeroepen voor een» geval van slape loosheid. Vooral van oudere vrouwen, die in het casino hebben gespeeld. Man nen niet, die verliezen en gaan slapen. Vrouwen bellen me rustig midden in de nacht op, dan moeten ze een spuitje hebben". De Engelse ploeg die hier vanaf de eerste dag al tot winnend werd gedood verfd, is een produkt van Brian Epstein manager van de Beatles en „enkele honderden" andere popsterren, voor naamste aandeelhouder van 200 onder nemingen, bezitter van een privévlieg- tuig en van een arrogante overmoed die bij hem schijnbaar niet voor de val komt. Twee dagen lang is hij in Knok ke en daarmee de ster van het festival. Temidden van champagne en lange vingers wil hij wel wat praten, maar niet teveel. Hij vindt alles leuk en prachtig, maar tot ergenis van het En gelse jurylid wil hij niet erkennen dat hij alleen is gekomen om zijn artiesten een springplank naar het continent te bezorgen. In de eerste dagen van het festival lijkt het erop of Lou van Rees voor het eerste van zijn leven hier een rustig be staan gaat leiden. Hij waterskiet wat op de privéplas van Gustave Nellens en zit er verder zwijgzaam bij. Hij laat Wil lem Duys op het oog zijn gang gaan. Deze roept echter bij de repetities voor het tweede optreden van de Nederlandse ploeg al snel de hulp in van een paar aanwezige platenmaatschappijen. Maar in de nacht van de „zwendel" (als de Italiaanse juryleden bekennen te hebbpn gefraudeerd) gebeurt het, net Hij laat zich bovendien maar moei zaam door Ageeth Scherphuis uit de ju ry halen, zodat de heren van het casi no weten dat het zijn schuld niet is. Gustave Nellens zagt dat ook: „Ach ja, de heer Van Rees kon niet anders, toen mevr. Scherphuis wegging". De heer Nellens weet dan ook zeker on danks 'het schriftelijk geuite dreigement van de Nederl. platenmaatschappij en volgend jaar niet meer mee te doen, dit: „Ik kan u verzekeren dat er vol gend jaar weer een Hollandse ploeg op dit festival zal zijn". Lou van Rees: „Ik heb grootse ver anderingen voorgesteld, maar als ze er geen open jurering van maken kom ik niet". En dus zal de jury volgend jaar dit open spel spelen, want Gustave Nellens kan Lou van Rees niet missen. Willem Duys echter wel, gehoord in dit kleine dialoogje: „Gustave Nellens tegen Wil lem Duys: „Ik ben de keizer van het casino". Willem Duys: „En weet u eigenlijk wel wie ik ben? Ik ben de keizer van de Nederlandse televisie". De heer Nellens weet dat dit niet waar is en daarom handhaaft hij Lou van Rees als troef voor het tweede lus trum van zijn festival. AMSTERDAM, 13 juli Londen 10.04J—10.05; New York 3.604—3.601; Montreal 3.33H—3.34A; Parijs 73.45— 73.50; Brussel 7.253—7.261; Frankfort 89.94—89.99; Stockholm 69.97è—70.02è; Zürich 83.274—83.324; Milaan 57.69i— 57.744; Kopenhagen 51.91451.964; Oslo 50.384—50.434; Wenen 13.964—13.971; Lissabon 12.52412.54. HILVERSUM I 18.30 Wil je weg wezenlicht programma. 19.00 Nieuws. 19.10 Actu aliteiten. 19.30 R.V.U.: Recreatie: De mens in zijn dynamisch evenwicht, door prof. dr. J. Bastiaans uit Leiden. NRU: 20.00 Grenspost: informaties voor en over vakantiegangers. 21.55 Frisia cantat; documentaire over Friesland. 22.25 Htimariistisch Ver bond. Kort commentaar onder redactie van en uitgesproken door Th. Polet. 22.30 Nieuws. 22.40 Jazzmuziek met commentaar. 23.10 Literaire tijdschrif ten presenteren zich, klankbeeld. 23.45 Lichte grammofoonmuz. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 Nieuws. 18.15 Amerika in ter mijnen, praatje, 18.20 Licht instrumen taal kwartet. 18.30 Jazz-rondo. 19.00 Help: licht gevar. platenprogramma. 19.30 Op reis met doctor Burney: mu zikaal dagboek uit de jaren 1770-1772. 20.00 Nieuws. 20.05 Hedendaagse muz. (opn.) 2045 Het waaien van de Geest, lezing. VARA: 21.00 Klassieke gewijde muziek (gr.) 22.20 Ronde van Frank rijk 1967: Nabeschouwing over de 14e etappe. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Prettig weekend: lichte grammo foonmuz. 23.55-24.00 Nieuws. NEDERLAND I. NTS: 15.30-16.15 Tour de France: 14e etappe. 18.30 Tour de France. Herha ling van de finish van de vandaag ver reden etappe. 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal. STER: 18.55 Reclame. NCRV: 19.00 Zang en gitaar: volkslied jes en chansons. 19.25 Paulus van Tar sus, TV-film (dl. VIII - een BBC pro- duktie). STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. NCRV: 20.20 Attentie. 20.45 Rotterdams Filharmonisch Orkest en solisten: frag menten uit de musical: West Side Sto ry. 21.30 De Parallelle wereld: een se rie spionageverhalen: dl. 3: De indus- trieële spionage. 22.25 14 juli in Parijs, documentaire. 22.40 Avondsluiting. NTS: 22.45 - 22.50 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in 't kort. STER: 20.01 Reclame. VARA: 20.05 Corona tion Street, TV-film. 20.55 Achter het nieuws. 21.20 VARA-RA-BOEM-TV: op stap met de reportageploeg: Skütsjessi- len 1967. STER: 22.10 Reclame. NTS: 22.15-22.30 Journaal. HILVERSUM I KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord, lezing. 7.15 Stereo: Klassieke gr.muz. 7.30 Nieuws. 7.32 Geestelijke liederen. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.10 Djinn: gevar. progr. (8.30 - 8.32 Nieuws; 832 - 8.45 Touringclub: vakan- tietips; 9.35 Waterstanden). 12.25 Marktber. 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 OverheidsvoorlichtingExportiviteiten. Nieuws, wenken en adviezen op export- gebied. 12.50 Zonder grenzen: rubriek over missie en zending. 13.00 Vliegen de schijven: verzoekplatenprogramma voor de militairen. 14.00 P.M.: familie programma. 17.00 Carionca: radio voor tieners. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws en ochtendgymnas tiek. 7.20 S ocialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gr.muz. VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gfimuz. (8.30 Van de voorpagina, persoverzicht) 9.40 Stereo: Oude muziek. 10.00 Z.O. 135, gevarieerd programma. (Om 11.00 Nws.). 12.15 Welkom Afrika!, lezing. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Act. sportnieuws. 13.00 Nws. 13.10 VARA-Varia. 13.15 Lichte gr.muz. voor teenagers. 14.15 Voor twintigers. 14.55 Radio Jazz Magazine. 15.40 Nws. 16.02 Varen: kerelswerk, le zing (III). 16.15 Operamuz. 17.10 Elek tronisch orgelspel. 17.30 Radioweek- journaal. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Moderne muz. (gr.). 10.00 Nws. 10.02 Operafragmen ten. 11.00 Nws. 11.02 Hilversum 3-ver- tissement. 11.30 Leger des Heilsmuziek. 12.00 Nws. 12.02 3 x W - 3 x V: wegwij zers, wenken en wetenswaardigheden voor een vrolijke vakantie in eigen land. 13.00 Nws. 13.02 Tienerama. (14.00 Nws). 14.30 Ramblers Radio Reprises. 15.00 Nws. 15.02 Live!: modern Ameri kaans amusement. 15.30 Toernee: mu zikale zwerftocht. (16.00 Nws.). 17.00 Nws. 17.02 - 18.00 Sportshow: sport en lichte muziek. TELEVISIE: Vrijdag 14 juli 1967. DUITSLAND I. 10.00 Nieuws. 10.05 Journaal (herh. v. gisteren). 10.20 TV-film 12.00-13.30 Actualiteitenkroniek. 16.40 Nieuws. 16.45 Filmreportage. 17.30 Film. 17.55 Overzicht middagprogramma's v.d. volgende week. 18.00-18.05 Nieuws. (Re gion. progr.: NDR: 18.05 Actualiteiten. 18.19 Das Freitagsmagazin. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Actualiteiten. 19.26 Film. 19.59 Programma-overz. WDR: 18.05 Nieuws uit Noordrijn-Westfalen. 18.10 Beroepen raden. 18.25 Hier und Heute (I). 18.50 Goedenavond. 19.00 Hier und Heute (II). 19.10 TV-film. 19.40 Frederic (13).). 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Atualiteiten. 21.00 Tv-film. 21.45 Journaal en weer bericht. 22.00 Ronde van Frankrijk: filmoverzicht. 22.10 Reportages uit Bonn. 22.25 TV-spel. 0.30 Nieuws. DUITSLAND II. 18.05 Weerbericht voor vakantiegan gers. 18.10 Nieuws en weerbericht. 18.20 Die Drehscheibe: actualiteiten en muziek. 18.55 TV-film. 19.27 Weerbe richt. 19.30 Nieuws en thema's van de dag. 20.00 TV-film. Aansl.: nieuws. 21.10 Koorzang. 21.50 Reportages van correspondenten in het buitenland. 22.35 Nieuws, weerbericht en thema's van de dag. Aansl.: weerbericht voor vakan tiegangers. 23.05 Jazz-Studio. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini AMSTERDAM Op de Amsterdam se effectenbeurs heeft donderdag AKU een flinke koerswinst geboekt. Gedu rende de beurs werd tegen oplopende koersen gehandeld en bij het scheiden van de markt werden zaken gedaan op ƒ53,90 een winst van ƒ3,30. De koers stijging werd door de beurs toegeschre ven aan speculatieve aankopen, een ge volg van geruchten over een fusie waar bij het concern betrokken zou zijn. Voorts zouden de aandelen van de Verenigde Glanzstoffabrieken in Duits land getipt worden. De andere interna tionale fondsen waren licht verdeeld. Op de lokale markt waren de aande len van de heer Zwolsman favoriet. Zo wel de aandelen EMS, Van Wijk en He ringa als de Verenigde Handelsonder neming Scheveningen lagen vast in de markt. EMS won 4 op 38. Op de beurs werd gezegd dat de heer Zwols man binnenkort met namen van nieuwe commissarissen voor het voetlicht zal komen en verder zou de omwisseling van oude aandelen EMS in obligaties CAM alsnog doorgang vinden. Van de overige lokale fondsen lagen onder meer Hensen, Elsevier en Hoek's Machinefabrieken vast in de markt. Ko ninklijke Zout en Zwanenberg verloren enig terrein. Op de scheepvaartmarkt werden KNSM en Rotterdamsche Lloyd plm. drie punten lager verhandeld, Neder landse Scheepvaartunie won lVt punt op 142Vï. KLM was opnieuw 3 in reactie. In de cultuursector kwam een eind aan de koersstijging voor de aandelen Deli. De openingskoers lag reeds onder het slot van de voorafgaande dag en tij dens beurs zakte de notering nog iet$i in. De laatste transactie op 76,70 be-* tekende een verlies van 3. Amster* dam Rubber noteerde daarentegen F/si punt hoger op 70. De staatsfondsen- markt was bij geringe affaire goed prijshoudend. Kon. Olie 126,90—127,80 en 127,80- 128,30. ZAANDAM Tot en met 1 augustus staat de mogelijkheid open de aande len Houthandel v/h Bontekoning en Au« kes te verwisselen in die van de Hout-» handel v/h William Pont. Dit staat te lezen in het officiële bericht van de fu sie tussen deze twee ondernemingen. Zoals gemeld word voor elk aandeel Bontekoning van f 1.000 nominaal een gely'k stuk William Pont verstrekt. Uiterlijk 7 augustus wordt bekend ge maakt of het bod van Pont gestand wordt gedaan. Voor beide bedrijven is een progno se voor 1967 op dit moment nog moei lijk te geven, al wordt een bevredigend resultaat tegemoet gezien. In het afge lopen halfjaar hebben zich geen/wijzi gingen van belang in de balansverhou dingen voorgedaan. Het ligt in de be-' doeling, dat beide vennootschappen zelf standig zullen voortbestaan. De bestu ren zullen een groot gewicht toeken nen aan de belangen van de werkne mers. Ontslagen zullen er niet behoeven te vallen door de fusie. Op korte termijn zal het apparaat niet zodanig kunnen worden vereenvoudigd, dat het afvloei en van personeel noodzakelijk wordt Wordt later eens iemand overbodig dan kan hij in elk geval elders in het con cern opnieuw worden geplaatst, aldus de directie van Pont. De houthandel Bontekoning en Aukes is in 1710 opgericht. Zij neemt 'n voor aanstaande plaats in de houtsector in. Anderzijds is het bedrijf in belangrijke mate geïnteresseerd in de scheepvaart. In 1965 en 1967 zijn twee schepen in de vaart gekomen, de Bontekoning en de Aukes. Het bestuur beveelt de aandeel houders aanvaarding van het bod van Pont ten zeerste aan. De houthandel Pont is in 1844 opge richt. Zij heeft ook de fabricage van plastic emballage ter hand genomen. Daarmee zijn thans goede resultaten bereikt. Het bedrijf heeft drie kustvaar ders voor het vervoer van hout in de vaart. Daar beide bedrijven zich van een vooraanstaande plaats in binnen- en buitenland hebben kunnen verzekeren, behoeft het geen betoog, dat door de samenwerking een eenheid tot stand komt, die nationaal en internationaal ge zien van nog grotere betekenis wordt, aldus het gisteren verschenen bericht. Uit de fusie zal een verhoogde efficien cy voortvloeien tepeinde beter dan tot dusver de stijging van de kosten het hoofd te bieden en daardoor tot betere resultaten te kunnen komen. Indien alle aandelen Bontekoning voor verwisseling worden aangemeld, zal 't geplaatste gewone aandelenkapitaal van William Pont met f 3.709.000 tot f 11,3 miljoen worden verhoogd. Daarnaast heeft Pont nog f 2 miljoen cumulatief preferente aandelen uitstaan. De uitgif te van de nieuwe aandelen heeft geen invloed op de conversiekoers van 300 procent van de uitstaande 5 3/4 pet. converteerbare obligatielening 1965 ten laste van William Pont. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Waverveen (toez.): G. Bos te Genderen en Doeveren; te Val- burg-Homoet: B. G. A. v.d. Wiel te El- burg; te Giessen-Oudekerk: A. de Bruijn te Werkendam; te Varsseveld (3e pred. pi.): J. A. Scholten te Akker- woude en Murmerwoude; te Curagao (Verenigde Protestantse Gemeenten) (toez.): F. J. C. Helder te Nieuw-Dor- drecht. Aangenomen: naar Eindhoven (voor de geestelijke verzorging in het Diaco- nessenhuis): H. Sondorp te Den Haag. Geref. Kerken: Beroepen: te Vollenhove-Stad: P. Blokland, kand. te Groningen. Geref. Kerken (Vrijgemaakt): Beroepen: te Kommerzijl-Niezijl: W. J. van der Linde, kand. te Zwolle. Chr. Geref. Kerken: Aangenomen: naar Thesinge (Gr.): J. L. C. Boertjens, kand. te Dieren. Geref. Gemeenten: Beroepen: te 's-Gravenpolder: N. W. Schreuder, kand. te Amersfoort.

De Vallei | 1967 | | pagina 2