Na-oorlogs woningbouwbeleid remde groei van Yeenendaal 41.000 INWONERS IN 1980, EN 52.000 ROND 2000 KERKDIENSTEN Forellen aan de leiding waterpolocompetitie in GijsVersteeg terug uit USA „Host-family" liet militairen Amerika zien Laagvlieger aangehouden RAPPORT OVER WERKEN EN WONEN IN VEENENDAAL IN DE TOEKOMST Stagnatie door defecte auto RENSWOUDE Prijs 6.00 Geef ze de ruimte Na dertien maanden dienst Zondagsdiensten Sport ACHTER USDUSTRIEGEMEENTE STREEKFUNCTIE WEGEN ZOALS HET VROEGER WAS JAC. VAN HARDEVELD VRIJDAG 14 JULI 1967 VEENENDAAL „De rol welke Veenendaal in de toekomst zal spelen en de mate, waarin de onderscheiden bronnen in de welvaart zullen bijdragen, zal niet worden bepaald door de eigen groeikracht van de gemeente, doch door de ontwikkelingsgang in de gehele provincie. De vraag is niet welke functies Veenendaal in de toekomst zal kunnen vervullen, doch welke taak Veenendaal op zich zalmoeten nemen wil de leefbaarheid van dit gewest behouden en zo mogelijk verbeterd worden. Die toekom stige taak zal een zwaardere zijn dan op grond van de „natuurlijke" groeikracht van de gemeente zou mogen worden verwacht. De noodzakelijke groei van de gemeen te is niet alleen (meer) een Veenendaals belang, maar de groei is voor het welzijn van de gehele provincie onont beerlijk. Het beleid van het gemeentebsstuur zal dan ook minder gericht moeten zijn op het in goede banen leiden van een „natuurlijke" groei doch meer een uitgesproken doelstellend karakter moeten hebben. Medewerking van zowel de provincie als de rijksoverheid kan daarbij niet worden gemist." Aldus een rapport inzake de ontwikke ling van de werkgelegenheid en de woningbehoefte in Vee nendaal dat in opdracht van het gemeentebestuur is uit gebracht door het Economisch Technologisch Instituut voor Utrecht en de Stichtingen Bouwcentrum en Ratio- bouw. De toekomst kan in het kader van het rapport in twee perioden worden verdeeld, namelijk in de jaren 1965 - 1980 en in het tijdvak 1980 - 2000. Vee nendaal wordt daarbij gezien als onder deel van het Vallei- en Eemgebied om vattende de gemeenten Eemnes, Bun schoten, Hoogland, Leusden, Stouten- burg, Amersfoort, Woudenberg en Rens- woude. De gemeente Veenendaal zo stelt het rapport geldt terecht sinds jaren als het onomstreden werkcentrum van het zui delijk deel van het Eem- en Valleige- bied; de rol op industrieel terrein wordt als de belangrijkste exponent van de werkfunctie beschouwd. Op zichzelf is deze opvatting juist, zo zegt het rapport, doch een min of meer uitsluitend noe men van de industrie zou geen recht doen aan de rijke variatie, die het so ciaal-economische leven van Veenendaal kenmerkt. Niet alleen zijn buiten de nijverheid ook nog andere sectoren van economi sche bedrijvigheid van betekenis daarbij moet zeker worden gedacht aan het winkelapparaat doch de woon functie is naast het werken een belang rijk aspect van de samenleving. Vallei- en Eemgebied telde op 1 ja nuari 1966 praktisch 135.000 inwoners, waarvan Veenendaal met circa 26.000 inwoners ruim 19 procent voor zijn re- kenning nam. Het huidige inwonertal be draagt praktisch het dubbelen van dat in 1947. Afgezien van circa 4900 inwo ners die bij de grenswijziging van 1960 per saldo naar de gemeente overkwa men is de toeneming hoofdzakelijk te danken aan geboorteoverschotten (in totaal 6039), die zich voortdurend op een zeer redelijk niveau hebben bewo gen. Het totale vestigingssaldo droeg voor slechts 23 procent in de groei bij. Wel licht zo zegt het rapport, vindt het ach terblijven van de vestiging voor een niet gering deel zijn oorzaak in 't wo ningbouwbeleid, zoals dat na de twee de wereldoorlog noodgedwongen moet worden gevoerd. Dit "vermoeden vindt steun in het beeld dat het forensisme biedt. Het is niet uitgesloten dat Veenendaal thans circa 29.000 inwoners zou hebben gehad, indien in de afgelopen jaren vol doende woningen beschikbaar waren geweest, zodat mensen van buiten Vee nendaal zich ook metterwoon in deze gemeente hadden kunnen vestigen. De beroepsbevolking van Veenendaal beweegt zich sinds de tweede wereld oorlog op het niveau van 36 37 pro cent van de totale bevolking; dit peil ligt iets hoger dan het provinciale. Op vallend is het grote aandeel van de nijverheid in de werkende beroepsbe volking: voor rekning van deze sector kwam in 1960 niet minder dan 65 pro cent, verreweg het hoogste percentage in de provincie. Veenendaal kan dus met recht als een typische industriege meente worden beschouwd. De 65 pro cent vertegenwoordigt 5557 personen. Het rapport betreurt het dat de Vee- nendaalse industrie in wezen op één peiler rust: de textielindustrie. Wel iswaar is de situatie thans beter dan voor 1950 vooral ook door de gelei delijke uitbouw van de metaalnijver heid die thans de gelijkwaardige is van de reeds van oudsher bestaande sigarenindustrie maar van een har monisch opgebouwd industrieel appa raat is nog geen sprake. Het beleid dient er dan ook op ge richt te zijn, aldus het rapport, de ver dere uitbreiding van de industrie voor al te stimuleren in die sectoren, welke thans nog te weinig zijn vertegenwoor digd. Circa 40 pet. van de industriële onder nemingen behoort tot die groep van mid delgrote tot grote ondernemingen; inde provincie als geheel bedraagt dat per centage slechts omstreeks twintig. Het dienstverlenende apparaat in Vee nendaal, dat een afspiegeling is van de centrale functie van de gemeente in het omringende gebied vertoont een gestadi ge groei vooral in de sectoren groothan del, detailhandel en het horecabedrijf. Veenendaal biedt de beste mogelijk heden om in de toekomst de bevolkings aanwas plaats te bieden. In het verleden heeft Veenendaal zich gekenmerkt door een regelmatige toe neming van het aantal inwoners. Al was daarbij uitzonderingen daargela ten vaak wel sprake van vestigings overschotten, toch was de demongrafi- sche groei overwegend een gevolg van geboorte-overschotten. Wanneer die na tuurlijke groei „normale" vestings- ADVERTENTIE overschotten daarin begrepen in de toekomst een overeenkomstige rol zou blijven spelen, zou de gemeente in 1980 circa 32.000 inwoners tellen en in 2000 ongeveer 42.000. Een zodanige groei moet onvoldoende worden geacht. Het rapport meent, dat een groei van Veenendaal tot 52.000 in woners in 2000 in ruimtelijk opzicht geen bezwaren oplevert. De feitelijke groei van Veenendaal zal dus groter moeten zijn, dan de natuurlijke groei, waarbij men de vestigingsoverschotten zal moeten stimuleren. Een eis hierbij is, dat er voldoende woningen beschik baar moeten zijn in aanvaardbare huur- en prijsklassen. Voor de landbouw zijn de vooruitzich ten minder gunstig aangezien een ver dere uitbreiding van de stedelijke be bouwing het nog aanwezige areaal ver der zal verminderen. Vanzelfsprekend geeft een toeneming van de bevolking ook problemen wat woonruimte betreft. Het rapport geeft geen voorkeur voor het type woningen. Uitgangspunt zal gezien de ge- hoefte aan eengezinswoningen dan kunnen zijn dat minimaal vijftig pro cent van de woningen in de vorm van eengezinswoningen tot stand zal moeten komen. Verder doet het rapport een aantal suggesties wat betreft de beschikbare gronden voor industrievestigingen. Tot 1980 zal een oppervlakte van circa 35 ha droog industrieterrein beschikbaar moeten komen en ongeveer 20 ha in de periode 1980 - 2000 wanneer er geen an dere factoren die behoefte mede zou den bepalen. Ook het onderwijs in de toekomst vormt een punt van bespreking in het rapport. Daarbij wordt gewag gemaakt van het feit, dat Veenendaal in dit op zicht een belangrijke streekverzorgen- de functie heeft. Wanneer men db ulo scholen buiten beschouwing laat, wor den de scholen zelfs voor 42 procent door buiten-leerlingen bezocht. Een groei tot 41.000 inwoners in 1980 en tot 52.000 inwoners omstreeks 2000 zal een sterke stijgende behoefte aan vervoer tot gevolg hebben en leiden tot een merkbare intensivering van het verkeer. Voor zover het de interlokale verbindingen betreft zal het beeld nog gecompliceerd worden door het door gaand verkeer. Die laatstbedoelde com plicatie is van grote invloed, daar Vee nendaal gelegen is aan de verkeersas van Amsterdam naar het Roergebied. Veenendaal zal de toebedachte rol al leen dan goed kunnen vervullen wan neer de relaties met de andere centra zich goed kunnen ontplooien via een adquaat vervoer- en verkeersappa- raat. Thans loopt over het territoir van de gemeente de rijksweg 12. Ter hoogte van Veenendaal passeren daar per et maal gemiddeld 22.500 motorvoertui gen. De capaciteit van deze weg is te gering om de groei van het verkeer tot 1980 op te vangen; de weg moet dan ook worden uitgebouwd tot tenminste zes rijstroken. Overigens zal de west oost-verbinding langs Veenendaal nog moeten worden versterkt door een ge heel nieuwe rijksweg, die ten zuiden van Veenendaal zal moeten verlopen. De bestaande "verbinding in zuidelijk- ke richting via Rhenen zal in 1980 vier rijstroken moeten hebben terwijl de thans wat gebrekkige verbinding in noordelijke richting zal moeten zijn vervangen door een meer rechtstreeks tracé naar Amersfoort. De mogelijkhe den van het noord-zuid-verkeer zullen overigens nog worden vergroot wan neer een nieuwe rijksweg (R 30) wordt aangelegd die het gebied van de IJssel- meerpolders via Amersfoort en Veenen daal zal verbinden met Eindhoven. Na realisering van bovenbedoelde wegaanleg c.q -verbetering zal Veenen daal gelegen zijn binnen een zodanige ruit van wegen, dat het interlokale ver keer zich op een voldoende niveau zal kunnen afwikkelen. Ten behoeve van de verbindingen op korte afstand dient in elk geval een nieuwe weg naar Wijk bij Duurstede via Amerongen te worden gelegd. Het rapport besluit met verschillen de cijferreeksen over de bevolking in het Eem- en Valleigebied, waarin voor Veenendaal zo'n grote plaats is toege dacht, de loop van de bevolking in Vee nendaal over een groot aantal jaren, de personeelsbezetting in de industrie en een lijst van industriële bedrijven, die voor vestiging in Veenendaal in het bij zonder in aanmerking komen. Daarbij verdienen bedrijven met een niet al te grote grondbehoefte de voorkeur even als bedrijven welke goed geschoold personeel in dienst hebben. ADVERTENTIE VEENENDAAL Donderdagmorgen omstreeks tien over acht raakte de Nieuweweg versperd, doordat een vrachtwagen niet verder kon. De vrachtwagen was van de afrit uit de richting Arnhem komen rijden en ter wijl de bestuurder bezig was aan een bocht naar links sloeg de motor af. De ze kon niet meer gestart worden. Ver moedelijk was de steekas gebroken. Met enige moeite heeft men de vrachtauto op het parkeerterrein van koffiehuis „De Afrit" kunnen sle pen. Het duurde tot half negen tot de stroom auto's, die ondertussen gevormd was, weer verder kon. VEENENDAAL In de nacht van woensdag op donderdag heeft de poliite een laagvliegende bromfiets uit het ver keer genomen. Het vehikel haalde een snelheid van ruim 80 km per uur en dat is iets meer, dan de toegestane snelheid van 30, die geldt op de Valleistraat, waar het voer tuig werd waargenomen. ADVERTENTIE Geschreven door S. Laansma Uitgegeven en verkrijgbaar bij N.V. BOEKHANDEL EN DRUKKERIJ Hoofdstraat 60, Veenendaal Tel. 2025 en in onze filialen te Scherpen- zeel en Leersum UTRECHT Het eerste herenzeven tal van de Rhenense Zwem- en Polo club „De Forellen" heeft in de zomer competitie waterpolo de kop genomen. Gisteravond werd in het prachtige zwembad „De Kromme Rjjn" in de Domstad een 2-6 overwinning behaald op het sterke DKR. Hoewel de Rhenen se ploeg met twee invallers te water moest, heeft z(j in de wedstrqd ge toond heel wat in haar mars te hebben, ook al moest men twee van de beste krachten (Dick Jansen en André de Kruyf) missen. Er moet nog gespeeld worden tegen „De Fuut" en tegen „De R\jn". Beide wedstrijden vinden plaats in het natuurbad „Ouwehand". Wanneer de Forellenploeg deze ontmoetingen wint wordt zij kampioen van de vierde klas van de bond. Tot nog toe ging geen enkele wedstrijd verloren. In de eerste speeltijd nam Jan Osin- ga het leidende doelpunt voor zijn reke ning (0-1), nadat een rush van Piet de Zwarte eindigde met een schot dat naast ging. In de tweede speeltijd nam Piet de Zwarte revanche. Hij zwom alleen op vanuit de verdediging, gaf een kei hard schot af en de stand was 0-2. DKR vond het nu welletjes en probeerde tot tweemaal toe de hatelijke nul weg te werken. Doelman Aalten van „Forel len" wipte echter beide malen het leer over de laf. Toch werd het 1-2 nadat een DKR-speler een bijzonder rustig balle tje weggaf, dat in de rechterbeneden hoek van het Forellendoel belandde, zonder dat doelman Aalten er vat op kreeg. De derde speeltijd was nog maar nau welijks aangebroken of het was Piet de Zwarte, die met een keihard schot een 1-3 stand op het scorebord bracht. Even later zag dezelfde speler kans in zwaar gedekte positie vlak voor doel opnieuw onhoudbaar te scoren 1-4. Totaal ver rast was de DKR-doelman door een fijn RHENEN Door wielrijders en bromfietsers wordt meer en meer over voetpaden en trottoirs gereden, waar door het klachten regent bij de politie. Vanaf heden zal er streng worden opge treden tegen overtreders. Men is dus gewaarschuwd. boogballetje van Jan Osinga, die er daarmee 1-5 van maakte. In de laatste speelhelft zouden er nog twee doelpunten vallen. Forellen kreeg een strafworp tegen zich, die door de Utrechters werd benut 2-5. Maar dit was voor de Rhenenaren geen aanlei ding het hoofd in de schoot te leggen. Het was tenslotte de zeer verdienste lijke speler Wietze Prinsen, die met een verraderlijk schot de stand op 2-6 bracht, waarmee het einde van een spannende maar uiterst faire wedstrijd aanbrak. Zondag, 16 juli VEENENDAAL Herv. Kerk: Oude Kerk, 9.30 uur: ds. Romein van Wezep; 17.00 uur: ds. Wisgerhof van Daarle. Julianakerk, 9.30 uur: ds. Cirkel van Huizen; 17.00 uur: ds. Langerak. Vredeskerk, 9.00 en 10.30 uur: ds. Wis gerhof; 17.00 u.: ds. Kuus van Voort huizen. Sionskerk, 9.30 uur: ds. Langerak; 17.00 uur: kand. Maasland van Slie- drecht. Bejaardencentrum, 9.30 uur: ds. Met ers van Utrecht. Veeneind, 15.00 uur: ds. van de Haar van Achterberg. Dijkstraat, 14.45 uur: de heer Van Rossum te Scherpenzeel. Herv. Gem. „Sola Fide": 9.00 uur: jeugddienst; 10.30 uur: ds. Vijzelaar; 17.30 uur: ds. Nijeboer. Geref. Kerk: Oude Kerk, 9.30 uur: ds. Van Enk; 17.00 uur: ds. Hiensch van Weesp. Petrakerk, 9.30 uur: ds. Heinsch; 17.00 uur: ds. Van Enk. Geref. Kerk (OCB): 9.30 en 17.00 uur: ds. Pool. Chr. Geref. Kerk: Bethelkerk, 8.30 en 17.00 uur: ds. Langbroek. Pniëlkerk, 9.30 en 17.00 uur: ds. Tanis van Barendrecht. Geref. Gem. (Ned.): 9.30 en 17.00 uur: ds. Mallan. Geref. Gem. (Syn.): 9.30 en 17.00 uur: leesdienst. Ned. Prot. Bond: geen dienst. R.-K. Kerk: Salvatorkerk, 9.00 en 11.00 uur: H. Mis en 19.00 uur: Lof. Willibrorduskerk, 8.00 en 10.00 uur: H. Mis. Leger des Heils: 10.00 uur: Heiligingssamenkomst en 19.30 uur: Verlossingssamenkomst. Jehova's Getuigen: (N.V.V.-gebouw), 14.30 uur: openbare vergadering en 15.30 uur: bijbelbe spreking. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur: ds. P. Zijlstra; 12.45 uur: ds. P. Bouw uit Ede. Geref. Kerk: 10.00 uur: ds. K. Meima van Bunscho ten-Spakenburg; 18.30 uur: ds. D. Scheele, em. pred. uit Hollandse Ra ding. Vrije Evang. Gem.: 10.30 uur: ds. J. A. Hamers uit Am sterdam. De dienst wordt gehouden in het Ver. gebouw aan de Molenweg. Geref. Gem.: - 10.00 en 18.30 uur: dhr. B. Roest. R.K. Kerk: 8.30 uur: H. Mis. De dienst wordt ge houden in het Ver. gebouw aan de Molenweg. LIENDEN Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 18.30 uur: dhr. D. M. A. van Teylingen, Sprang-Capelle. AMERONGEN N.H. Kerk: 10.00 uur: dr. G. de Ru uit Rotterdam; 18.30 uur: ds. H. J. Meijer uit Soest. Dorpshuis: Geen Jeugdkapel. Ger. Kerk: 10.00 uur: ds. J. v. Oostrum uit De Meern; 18.30 uur: ds. L. Hoorweg. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur: ds. J. van de Guchte uit Wageningen. Rem. OVERBERG N.H. Kerk: 10.00 uur: *ds. Noordman uit Utrecht; 18.30 uur ds. A. Wisgerhof. Oud. Ger. Gem: 10.00 en 18.30 ur: Leesdienst; woens dag 19 juli, 19.00 uur: ds. Toes. ELST N.H. Kerk: 9.30 uur: ds. T. Langerak uit Veenen daal; 18.00 uur: ds. A. N. Langhout uit Bennekom. Oud Geref. Gem.: Dinsdag 18 juli, 19.00 uur: ds. Slager uit Rijssen. LEERSUM R.K. Kerk: 8.15 en 10.15 uur H. Mis. Geref. Kerk: 10.00 uur: ds. L. Hoorweg; 18.30 uur: ds. J. v. Oostrum uit de Meern. Ned. Prot. Bond: 9.30 uur: ds. J. v.d. Guchte uit Wage ningen. EDERVEEN Oud Geref. Gem.: Zaterdag 15 juli a.s., 19.30 uur: ds. E. du Marchie van Voorthuysen uit Urk; zondag 16 juli a.s., 9.30 en 19.00 uur: Leesdienst. RHENEN Ned. Herv. Kerk: Bergschool, 9 uur: ds. J. H. J. Hof man uit Bergen op Zoom. Cunerakerk, 9 uur: ds. L. Brasser uit Voorthuizen; 10.30 uur: ds. J. H. J. Hofman; 18.30 uur: dhr. C. Vos. Geref. Kerk: 10.00 en 17.00 uur: prof. dr. K. Dijk uit Driebergen. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 18.30 uur: dhr. Meyer uit Vee nendaal. Geref. Kerk: 10.00 uur: ds. J. Jonker uit Zeist; 18.30 uur: ds. P. Kuiper uit Zeist. KESTEREN Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 18.30 uur: ds. C. van de Berg. OPHEUSDEN Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 18.30 uur: ds. J. Catsbrg. Geref. Gem. (syn.): 10.00 en 18.30 uur: leesdienst. Geref. Gem. Ned.: 10.00 en 18.30 uur: ds. M. van Beek. VEENENDAAL De Indianen hebben hun land vaarwel gezegd met een grootse kermis op het terrein van het Instuif gebouw". In de ochtend uren werden de verschillende attracties opgebouwd, terwijl men 's middags naar hartelust kon genieten. Er was een pannekoe ken kraam, gelegenheid om te vechten met de beer en 'n waar zegger. Voorts kon men pijlwerpen, schieten enz. enz. Halverwege de mid dag werd de kermis stilgelegd opdat iedere Indiaan gelegenheid had naar de poppenkastvoorstelling te kijken. De staf, hier op de foto bijeen, kan terugzien op geslaagde weken. Het was wel vermoeiend, maar we hebben de voldoening dat de kinderen nog lang aan het ..Indianenland" zullen terug denken, aldus een van hen. Namens de jeugd, bedankt lui. VEENENDAAL Gijs Ver steeg (23) is na een verblijf van 13 maanden in de Verenigde Staten weer terug in zijn geboorteplaats Veenendaal. Als sergeant bij de luchtmacht heeft hij in Texas een opleiding gehad, waar hij overigens niets over wil en mag vertellen. Wel praat hij honderd uit over alles wat hij buiten de diensttijd om in ,,the States" heeft meegemaakt en dat is heel wat, want de Veenendaalse ser geant benutte elke vrije minuut om het land der onbegrensde mogelijk heden zo goed mogelijk te leren kennen. Tijdens zijn opleiding woonde Gijs in El Paso, een stad van ruim 350.000 inwoners, gelegen midden in de woestijn. Maar als hij vrij was ontvluchtte hij per Greyhoundbus of Continental Railways de cactussen, het zand en de rotsen. Het weekein de bracht hij meestal met z'n vriend door bij een zogenaamde „host fami ly". Dit is een gezin, dat door het Amerikaanse leger aan buitenland se soldaten wordt aaqgewezen om daar de vrije tijd door te brengen. Zo'n host-family laat de gasten dan het land zien. Bovendien worden de soldaten helemaal in het gezin opge nomen. „Het waren geweldig aardige men sen", vertelt Gijs van zijn gastheer en gastvrouw in Amerika, mr. en mrs. Young. „Ze hebben ons Ame rika echt leren kennen". De familie Young nam de twee Nederlanders mee naar clubs en verenigingen en natuurlijk ontbraken ook de typisch Amerikaanse pick-nicks niet. In het gezin is het leuk, maar daar buiten vindt Gijs de Verenigde Sta ten veel te zakelijk. De Hollandse ge zelligheid heeft hij erg gemist. „Bij het winkelen al", zegt hij. „Je hebt hier nog echt gezellige winkeltjes, waar je eens een praatje maakt 5 met de winkelier. Daar zijn het alle- maal enorme warenhuizen, waar al- les automatisch gaat. Je wordt er niet eens bedankt of begroet". Ver- der is hem de geweldige reclame /////////////////////«//////A///////////////////////,; Zaterdag 15 juli mevr. Rasker-Krtfgs- man, Buurtlaan West 70, tel. 3204. Zondag 16 juli, G. J. Verschoor, J. G. Sandbrinkstraat 2, tel. 2529. Apotheek, Zuidersma, Hoofdstraat 53, tel. 2123. AMERONGEN De praktijken van de doktoren Kars en Ossendorp uit Amerongen, Bakker en Van de Burg uit Leersum en van Van Ommeren uit Eist worden het a.s. week-end waargenomen door dr. L. W. S. v.d. Burg, Putakker 2, Leersum tel. 03434-1388. RENSWOUDE Voor De Klomp, Ederveen en Renswou- de neemt waar dr. J. H. Rademaker, Hoofdweg 50, Ederveen, tel. 201 RHENEN De arts G. E. Wijchers, Achterbergse- straat, tel. 2328. Apotheek dr. H. P. Deys heeft dit week einde geen dienst. KESTEREN Voor Kesteren, Ommeren en Lienden neemt waar dr. Zandijk uit Kesteren, tel. 08886—201. OPHEUSDEN Voor Dodewaard, Opheusden en Echteld neemt waar dr. Tromp uit Dodewaard, tel. 08885—213. WIJKVERPLEGING KESTEREN Voor Echteld, Kesteren en Ochten neemt waar Zr. S. Westerhof, Groene Kruis, Kesteren, tel. 08886—210. OPHEUSDEN Voor Opheusden en Dodewaard neemt waar Zr. H. Budding, Dodewaard, tel. 08885—218. opgevallen. Overal grote borden en lichtreclames. Het is ook erg ge makkelijk in Amerika grote dingen te kopen: „Neem nou een Ford Mus tang. Je mag er drie jaar over de afbetaling doen" Gijs zag kleuren-televisie. Hij vond het prachtig, alhoewel hij ver wacht dat het in Nederland nog be ter zal worden, omdat er hier meer zorg aan wordt besteed. „Het is mis schien wel leuk om te vertellen, dat men in de Verenigde Staten vrijwel niet meer weet, wat zwart-wit foto's zijn. Iemand wilde eens zo'n filmpje laten ontwikkelen, maar het moest helemaal naar Dallas worden opge stuurd, want in El Paso wist men er geen raad mee". In Texas houdt men trouwens he lemaal niet van zwart-wit, want vol gens Gijs merkt men er niets van rassen-discriminatie. In zwembaden en restaurants, overal leeft blank en zwart samen in vrede. „Ze praten en lachen met elkaar net als hier". Het viel hem wel op dat de Spaanse Amerikanen meestal arme mensen zijn in Texas. Die worden er dik wijls achteruit gezet. En deze Spaan se Amerikanen komen er juist veel voor: Texas grenst aan Mexico. „Al les is er Spaans ingesteld. De naam van de stad allen al: „El Paso" Deze stad ligt aan de Rio Grande, dit is een grens-rivier. Aan de ande re kant ligt Mexico. Ook Mexico heeft Gijs verschillende malen be zocht. „We gingen dan naar Juarez, een prachtige stad". Gijs verlaat even de met slingers en een bord „Welkom thuis" opge vrolijkte, gezellige huiskamer aan de Westersingel te Veenendaal. Als hij terug komt heeft hij een klein busje in z'n hand. Hij opent het bus je en laat zien wat erin zit. Zout! „Mis" lacht hij. „Het is doodgewoon zand uit het Nationale Park „White Sands". White Sands is een uitge strekt gebied met zuiver wit zand. Het is er ontzettend droog. Daardoor zijn er ook zgn. lopende duinen. De wind maakt voortdurend nieuwe heu veis en breekt oude af. Gijs heeft veel nationale parken bezocht. Hij is er van onder de indruk. „De natuur is er net als alles in Amerika: groots en indrukwekkend". Hij laat foto's zien met woeste bergen en rotsen, vruchtbare valleien en kleurrijke bloemenvelden. Tussen alle foto's en folders ligt ook een boekje waar op met grote letters staat gedrukt: New York. „Daar ben ik ook geweest", zegt de luchtmacht-sergeant. „Het is een mooie stad, om veertien dagen in rond te dwalen. Maar ik zou er niet willen wonen". Het Empire State Building, het Vrijheidsbeeld, de kunstenaarswijk Greenwich Village en het gebouw van de Verenigde Na ties, Gijs heeft het allemaal gezien. „Het gebouw van de VN was net weer voor het publiek opengesteld toen wij er waren. Daarvoor mocht niemand erin in verband met de moeilijkheden in het Midden-Oos ten". Tenslotte roert Gijs de sport in Amerika aan. 's Winters is rugby er de belangrijkste sport, in het voor jaar doet men er veel aan basket ball en toen hij wegging uit Amerika begon juist het honkbal-seizoen. „Op 't ogenblik voer men in de Verenigde Staten een grote reclame campagne om het Europese voetbal in de belangstelling te brengen. Het ziet er nog niet naar uit dat het zal lukken. Maar misschien als men het lang genoeg volhoud". Gijs Versteeg heeft heel veel in drukken in Amerika opgedaan. Hij kan nog wel uren doorvertellen. Steeds schieten hem weer nieuwe avonturen te binnen. Hij hoopt nog eens in Amerika te komen: „Het is een mooi land". De kans zit er vol gens hem wel in: „Het is mogelijk dat de luchtmacht me nog een keer stuurt". De host-family ziet hij in ie der geval nog een keer: „Volgend jaar komen de heer en mevrouw Young met hun drie kinderen naar Nederland. Dan laat ik ze de bollen velden zien en Amsterdam. Ik neem ze mee naar Volendam en Marken en de Delta-werken". Gijs zal z'n best doen dat de familie Young Ne derland net zo goed leert kennen als hij Amerika.

De Vallei | 1967 | | pagina 3