Grote bevolkingstoename in Gelders Rivierengebied Sparta-meisjes demonstreerden Vriendschappelijke match JaMr.ken|GVVV-D0V0 gaat niet door Opruiming opgeruimd gestart Minimum grootte van kampeerterrein 5 ha Bekendmaking VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. VANAVOND SPOEDZITTING VAN RAAD RESTEREN CHEVROLET Opgepakt en in de cel HELP Buitengewone wijkgenieente! is een NOOD-OPLOSSING 1 AGENDA 3550 *035 0 p E L DESKUNDIGEN VERWACHTEN Toename MIST u uw Kamperen (Suriname-groep) bromfietser V.A.B. BURGERLIJKE STAND Luxor Theater REORGANISATIE MARKT WERKT VOORTREFFELIJK Ds. H. Nijeboer meent: dagblad DE VALLEI? Bel: Permanent FORD-show in showroom KIRPESTEIN VEENENDAAL OPBRENGST COLLECTE GOEDE VERKOOP BLOOTSHOOFDS AFSCHEID SAMEN UIT BEVESTIGING t VRIJDAG 14 JULI 1967 RESTEREN De ideeënschets, welke is verbonden aan de recreatieschets voor het Gelderse Rivierengebied, geeft een overtuigende indruk van de enorme bevolkingstoeneming welke dit gebied te wachten staat. De bevolking zal in het jaar 2000 nagenoeg verdubbeld zijn terwijl het aantal recreatiezoekenden het viervoudige zal bedragen. Deze gegevens als basis gebruikend zijn de sa menstellers in de ideeënschets van mening, dat het aantal voorzieningen ten aanzien van de recreatie sterk vermeerderd zal moeten worden. Om de grote stroom te verwachten recreanten op te kunnen vangen zullen er onder andere 15 grote centra bij dienen te worden geprojecteerd. Daarnaast adviseren de samenstellers om het aantal slaapplaatsen op de kampeerterreinen uit te brei den met ongeveer 20.000. Zij zijn van mening, dat als deze belangrijke voor zieningen zijn getroffen, een reële basis is gelegd om aan de bezoekers van buiten het gebied voldoende mogelijkheden te bieden. Onderzoekingen van de Rijksdienst voor het Nationale Plan hebben uitge wezen dat van de stedelijke bevolking gemiddeld 30 pet. op zomerse zonda gen naar buiten trekt. De afstanden die men aflegt zijn echter niet bijzon der groot, het merendeel blijft binnen een straal van 30 kilometer vanuit de woonplaats. We mogen dus veronder stellen aldus de schets dat van de ruim 200.000 stedelijke inwoners van het Gelders Rivierengebied in de zo mer tijdens de weekeinden tenminste 60.000 er op uit te trekken. Deze trek manifesteert zich thans uiteraard nog het duidelijkst bij Arn hem en Nijmegen, doch ook de zich snel uitbreidende concentraties in het rivierengebied zelf, zoals Tiel, Culem- borg, Zaltbommel etc., zullen steeds meer gaan meespreken. Weliswaar is een groot gedeelte van de trek vooral vanuit Arnhem en Nijmegen, gericht op de aangrenzende gebieden buiten het rivierengebied, doch we mogen aannemen, dat dit verlies gecompen seerd zal worden door de overloop vanuit de Veluwe en Brabant en van uit de Randstad. Dit zal zeker het ge val zijn wanneer op korte termijn bete re verbindingen tot stand zijn geko men. Hierbij komt nog dat wanneer een maal belangrijke recreatie-centra in het Gelders Rivierengebied zullen zijn gerealiseerd, de trek vanuit Arnhem en Nijmegen zich ongetwijfeld meer op dit gebied zelf zal gaan richten. Daarentegen is het aantal bezoekers van de recreatie-centra uit de niet ste delijke gebieden momenteel nog be trekkelijk gering. Geschat wordt, dat ongeveer 15 pet. van deze niet stede lijke bevolking op zondag er op uit trekt. Bovendien richt een gedeelte hiervan zich op een ander doel (ste- den^familie) dan de specifieke recrea tie-centra. In de toekomst echter zal het aantal recreanten uit de Agrarische sector, naarmate de invloed van de verstede lijking zich doet gelden en naarmate meer recreatie-objecten aanwezig zijn, zeker aanmerkelijk stijgen. Uitgaande van het bovenstaande komt men voor een bepaling van de huidige behoefte aan recreatie-objec ten in het Gelders Rivierengebied tot de volgende globale raming: Van de stedelijke bevolking trekken ongeveer 60.000 personen naar buiten. Uiteraard zól een gedeelte hiervan een andere rustiger vorm van recreatie prefereren. Dit gedeelte wordt ge schat op ongeveer 15.000 personen en is hoofdzakelijk bepaald naar de huidi ge capaciteit van de toeristische rou tes en naar de huidige mogelijkheden voor de watersport. Er mag dus op ge rekend worden, dat ongeveer 45.000 re creanten naar de attractiecentra wil len trekken. Hierbij komen hooguit 30.000 van de 220.000 niet-stedelijke in woners. In totaal moeten dus aan 75.000 recreatiezoekenden voldoende mogelijkheden voor de dagrecreatie geboden kunnen worden. De gezamenlijke dagcapaciteit van de nu aanwezige centra en openlucht zwembaden bedraagt ruim 35.000. Er is dus thans nog een tekort aan voor zieningen voor ongeveer 40.000 perso nen. In deze schatting is nog geen re kening gehouden met recreanten van buitenaf. De overloop vanuit het noor den en zuiden zal naarmate de recrea tiegebieden daar drukker worden onge twijfeld toenemen. Een schatting van de toekomstige behoefte aan recreatie-centra in het Gelders Rivierengebied zal in eerste instantie gebaseerd moeten zijn op de te verwachten vrij aanzienlijke bevolkingstoename. Geraamd wordt dat in het jaar 2000 het inwonertal in het rivierengebied de 800.000 zal bena deren. Ondanks het toenemende autobezit en de steeds ruimer toegemeten vrije tijd is het niet waarschijnlijk, dat de recreatiegewoonten zich binnen een zo beperkt tijdsbestek als waarin wij moeten denken in belangrijke mate zullen wijzigen. Wel zal de tegenstel ling tussen stad en land grotendeels wegvallen. Verwacht moet worden, dat over nog geen veertig jaar ongeveer 24.000 recreanten in het rivierengebied ontspanning zullen zoeken. Geschat wordt dat ongeveer een der de deel hiervan de voorkeur zal gfe- ven aan plaatselijke voorzieningen, kleinere centra, recreatie routes, wa tersportgebieden etc., althans wanneer tot 17.30 u. van 17.30 tot 19 u. Zaterdags 16.30—17.30 uur hiertoe voldoende mogelijkheden aan wezig zullen zijn. De overige .160.000 recreanten zullen zich 'op de grotere centra richten. Deze centra kunnen zowel buiten als binnen het gebied gelegen zijn, maar aangeno men wordt dat de overloop naar het ri- viergebied tenminste even groot is als de weekeind- en vakantietrek naar el ders. Het lijkt derhalve gerechtvaar digd om het aantal en de omvang van VEENENDAAL De burgemeester van Veenendaal vestigt de aandacht van de ingezetenen op het navolgende: Het komt nog steeds voor dat vlie gers in de 150 KV-lijn geraken. Dit kan tot zeer ernstige gevolgen leiden. Im mers, behalve dat het verward raken van een vlieger in de geleidingsdraden een storing in de stroomlevering kan veroorzaken, is levensgevaar voor de gene die de vlieger oplaat, niet uitge sloten. In dit verband zij gewezen op het be paalde in artikel 429 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij strafbaar is gesteld hij, die een vlieger oplaat of in de lucht heeft aan de lijn, die zich ge heel of ten dele bevindt binnen een af stand van 500 meter van een boven grondse elektrische hoogspanningslei ding. Op overtreding van dit verbod is een straf gesteld van maximaal 14 dagen hechtenis of honderd gulden boete. Aangezien ook in deze gemeente een dergelijke hoogspanningslqjding aanwe zig is, mag een ernstige waarschuwing niet achterwege blijven. Met het oog op de grote gevaren aan dergelijke handelingen verbonden, wordt dan ook allen, die op enigerlei wijze met de jeugd in aanraking komen, hierbij verzocht hun medewerking te verlenen aan het voorkomen van de hierbovenbedoelde voorvallen. Bovendien zal hierop van de zijde van de politie worden toegezien en daartegen streng worden opgetreden. Veenendaal, 11 juli 1967. De burgemeester voornoemd, J. Hazenberg. de te projecteren recreatie-centra af te stemmen op een toeloop van onge veer 160.000 bezoekers. Stelt men, dat een dergelijk cen trum voldoende omvang moet hebben om 10.000 bezoekers op te kunnen van gen dan volgt hieruit dat op den duur minstens 15 grote centra in het rivie rengebied nodig zijn. Het verdient aanbeveling om naast een uitbreiding van de kleinere inci dentele kampeergelegenheden, ook in deze recreatiecentra kampeeraccom- modaties op te nemen. Begroot men een kampeerterrein van dergelijke om vang op een oppervlakte van 8 a 10 hectare en een gemiddelde bezetting van 100 personen per hectare, dan zou de verblijfaccommodatie uitgebreid moeten worden met 10 a 15.000 slaap plaatsen. Een aantal dat nog uitgebreid dient te worden met een aantal van 5000 4 slaapplaatsen op de incidentele kam peerterreinen. Deze uitbreiding zal on getwijfeld van invloed zijn op de ande re klassieke vormen van verblijfac commodatie en de uitbreiding hiervan sterk stimuleren. Dit betekent, dat ge durende het seizoen aan ongeveer 20.000 toeristen meer dan thans in de een of andere vorm een onderkomen kan worden geboden. Een belangrijk gedeelte van deze toeristen zal zich eveneens op de re creatie-centra richten. Door deze uit breiding van de diverse voorzieningen in het rivierengebied zal ongetwijfeld voldaan kunnen worden aan de toe komstige behoefte van de bevolking, in dit gebied woonachtig. Hierdoor kan tevens een reëele ba sis worden gelegd om aan de bezoe kers van buiten dit gebied voldoende mogelijkheden te bieden. Voor de rust zoekende kampeerder zal echter een aantal zelfstandige kam peerterreinen moeten worden inge richt. Wil de kwaliteit hiervan redelijk zijn en de mogelijkheid aanwezig zijn tot opname van centrale voorzieningen, dan dienen ook deze terreinen voldoen de omvang te hebben. Dit wil zeggen, dat een oppervlakte van 5 hectare hiervoor wel als een minimum moet worden gerekend. Het hier be doelde type kampeerterreinen komt voor de omgeving van de grote rivie ren in aanmerking. WINKELCENTRUM VEENENDAAL 0 Winkels zijn tot 6 uur 's avonds open. Vrijdagsavonds KOOPAVOND tot 9 uur. 's Woensdagsmiddags zijn de win kels na 1 uur gesloten. (De Hema aan de Markt is deze middag wel geopend en is 's maandagsmorgens gesloten). Kappers zijn 's maandags de gehele dag gesloten. Markt: dinsdagsmorgens tot 1 uur, 's zaterdags de gehele dag. VW-Inlichtingenkantoor: Hoofdstr. 84, tel. 08385-4607 en 4602. VEENENDAAL Gisteravond heeft de meisjesgroep van gymnastiekvereni ging Sparta uit Veenendaal, die maan dagavond a.s. naar Suriname ver trekt om daar gymnastiekdemonstra- ties te gaan geven, in de gymnastiek zaal van de Koningin J ulianaschool het complete turnprogramma afge werkt zoals dat in dat land zal wor den opgevoerd. De demonstraties werden gegeven voor een publiek, dat hoofdzakelijk be stond uit de ouders van de uitverkoren turnsters en het nagenoeg voltallige bestuur van Sparta. Het programma, dat bestaat uit een knotsoefening, een demonstratie op de evenwichtsbalk, persoonlijke vrije oefeningen, een trai ningsoefening, demonstraties op de brug ongelijk en een oefening met we derkerige ondersteuning, werd impo nerend afgewerkt en was een toon beeld van turnkunst. De voorzitter van de Veenendaalse gymnastiekvereniging, de heer W. van Offeren, sprak een afscheidswoord tot de meisjes, die maandagavond om 7.30 uur vanaf de Koningin Julianaschool naar Schiphol worden gebracht, van waaruit zij de verre en interessante trip naar Suriname ondernemen. ADVERTENTIE Kerke wijk 128 Veenendaal Telefoon (08385) 2244 RENSWOUDE Twee automobilisten hebben gisteravond laat een wilde jacht ingezet op een bromfietser die op de Hopeseweg onder Renswoude een onge val veroorzaakte en daarna doorreed. Aangezien hun prooi in Scherpenzeel ten val kwam konden zij de man die onder invloed van sterke drank verkeerde aan de politie overgeven. Het was D. uit Scherpenzeel. De man was op de Hopeseweg waar hij omstreeks elf uur zonder licht in de richting Scherpenzeel reed in botsing gekomen met een hem tegemoetkomen de personenauto bestuurd door Van G. uit Amerongen. De auto liep daarbij aanzienlijke schade op. Toen D. na te zijn opgekrabbeld er van door ging kreeg Van G. de assistentie van een an dere automobilist die met hem de ach tervolging inzette. VEENENDAAL Naar wfj uif betrouwbare bron vernemen, zal de jubileum- wedstrijd GVVVDOVO, welke was gepland op 19 augustus a.s. vrijwel zeker niet doorgaan. Waarschijnlijk komt voor deze veelbesproken match een andere wedstrijd in de plaats, namelijk een combinatie van de Veenendaalse tweedeklassers (zes GVVV- ers en vijf DOVO-spelers) tegen de semi-profclub SC Gooiland. De afgelasting van de Veenendaalse derby is een nogal induidelijke zaak. In de Veenendaalse voetbalwereld doen geruchten de ronde, dat de oorzaak van de af gelasting moet worden gezocht in het feit, dat de jubileumwedstrijd zou plaats vinden precies een week voor de aanvang van de nieuwe competitie, waarin zoals bekend, de rivalen voor de eerste maal in de historie in dezelfde klasse zijn inge deeld. Daar op deze datum (uiteraard) de vaste elftallen van beide verenigingen definitief zijn geformeerd, zouden de besturen van GVVV en DOVO het wense lijk hebben geacht de vriendschappelijke match geen doorgang te doen vinden, mede in verband met het risico-element. De GW V-secretaris, de heer Bruys, gaf als .enig commentaar, dat het allemaal „nog niet zeker" was VEENENDAAL Donderdagmor gen begon de jaarlijkse zomeroprui- ming. In het centrum was het dui delijk te merken: het was er even druk als op de marktdagen. Ook een groot aantal vakantiegangers stortte zich in de opruiming. Over het algemeen zijn de winkeliers niet ontevreden over de resultaten van deze eerste dag, hoewel het moeilijk voor hen is nu reeds een vergelijking met vorige jaren te ma ken. Het personeel in de winkels heeft het door de hoge temperatuur dit jaar moeilijker dan andere jaren. De warm te in de winkels werd door het grote aantal kopers tot bijne tropische tem peraturen opgevoerd en menig ver koopster zal aan het einde van de werkdag de winkeldeur met een zucht van verlichting achter zich gesloten hebben. Velen moeten de tempera tuur op straat als „koel" hebben aan gevoeld. De kopers hadden het weer mee, en dat zal er ook wel de oorzaak van ge weest zijn, dat men zonder dat er bij zondere koopjes, als een broek voor een cent, te halen waren reeds in de vroege morgenuren rijen gevormd werden voor sommige winkels. Een kleine steekproef onder de oprui ming houdende middenstanders beves tigde het beeld, dat de argeloze wande laar in Veenendaals winkelstraten kreeg. Bij de firma Hootsen zie men „niet ontevreden" over de eerste och tend te zijn. „Het eerst uur was 't rus tig, maar verder heeft 't aardig gelo pen," zo zei men, ,,'t is niet te beoorde len of er meer of minder gekocht is dan vorige jaren. Door de warmte waren er misschien iets minder kopers, maar het was zeker niet teleurstellend. Op een speciaal „lokkertje" zijn de mensen niet afgekomen, dat is in onze branche veel minder gebruikelijk, dan bijvoor beeld bij kledingzaken." Reeds voor de koffie vloog boven Veenendaal een vliegtuig, waarachter een opwekking om bij Diepeveen te gaan kopen. Of dit vliegtuig tot de drukte daar heeft bijgedragen is na tuurlijk niet te zeggen, maar gister middag was het er zo druk, dat nie mand tijd of gelegenheid had iets over deresultaten van die eerste uren te zeg gen. De heer Ant. Achterberg antwoordde op de vraag hoe de uitverkoop bij hem begonnen was: „Prima. De mensen stonden om zes uur al in de rij". Daar had ik echt niets voor gedaan, ik had gewoon een paar weken geleden al een leuke etalage gemaakt en daar is men blijkbaar op af gekomen, niet alleen de mensen hier uit de buurt, maar er wa ren zelfs vakantiegangers bij. Ik geloof, dat de start beter is geweest dan ande re jaren. Eigenlijk had ik niet zoveel verwacht, want vlak voor de vakantie begon hadden we ook al een top gehad, maar het is enorm meegevallen," aldus de heer Achterberg. De heer Van Manen van magazijn „Het Anker" had het ook druk gehad: „Het was heel druk. Vanmorgen stonden de mensen al in de rij. Hoelang men er gestaan heeft weet ik niet. Het is zo vreselijk druk, dat we blij zijn dat we de boef een beetje glad kunnen houden in de winkel. Om de omzet te bekijken hebben we helemaal geen tijd. Het per soneel heeft de handen vol om de men sen te helpen, en't is vreselijk heet, waardoor 't uiterste van 't personeel ge- jeugdvierdaagse te Ede en wel van 25 KESTEREN De spoedzitting van de gemeenteraad van Kesteren, die giste ren door een groot aantal raadsleden werd aangevraagd, zal reeds vanavond plaatsvinden. De meerderheid van de raad wenst uitvoerig te worden ingelicht omtrent de verkoop van een gemeentewoning, aangezien zij van mening is, dat het college van B. en W. hierbij enkele ernstige overtredingen heeft be gaan. Tijdens de spoedvergadering zal een en ander aan de orde worden ge steld. In eerste instantie werd aangenomen, dat de raadsvergadering begin volgende week zou worden gehouden, doch kennelijk is de vakantie van burgemeester Pott aanleiding geweest om de raad reeds vanavond bijeen te laten komen. Alvorens met het eigenlijke agendapunt wordt begonnen, zal de heer P. Schaap (SGP) worden beëdigd. De heer Schaap neemt de zetel in van de heer M. de Zeeuw, die onlangs naar Krimpen aan de IJssel is vertrokken. ADVERTENTIE VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE VEENENDAAL Geboren: Marceli- no, z.v. D. Lombao Veiga en C. G. v. Gin- kel; Anthonie, z.v. J. Nagel en G. J. Meijer; Reinhard,, z.v. R. Muller en J. v. Ravenswaaij; Colinde Johanna Maria, d.v. A. L. Veenendaal en F. I. T. Doy- er; Bianca Maria Allegonda, d.v. P. L. H. Aalders en A. A. Jacobsen; Mirjam Elisabeth Machteld, d.v. J. v. d. Putte en W. A. Buist; Willemina, d.v. B. Kel derman en A. A. v. Dijk; Michiel Ger- ben, z.v. A. Achterberg en B. Turke steen; Werner, z.v. M. J. Vermeer en A. v. Asselt. Ondertrouwd: A. v. Beek en A. Lei dekker; H. J. Meerbeek en G. Huibers; G. H. Lahaye en L. v. Os. Gehuwd: A. Haalboom en M. W. Geerts; H. Gruitroij en M. M. Pels. Overleden: C. v. Amerongen, 70 jr., e.v. C. v. Leeuwen. VEENENDAL Bij een der bedrij ven is de heer A. H. G. W. uit Veenen- daól aangehouden. W. wordt er van ver dacht een door hem in huurkoop ge kochte auto te hebben verduisterd. Omdat de politie goéde redenen heeft om aan te nemen, dat de heer J. R. uit Veenendaal een fiets ontvreemd heeft, heeft men hem ingesloten. VEENENDAAL Het heeft lang ge duurd, maar eindelijk heeft de Beatle- film „Help" ook het Luxortheater be reikt. Vijf kwartier lang kan men tot en met zondagmiddag genieten van het viertal, dat de beat uitvond. Alleen ech ter om de Beatles moet men de film gaan zien: het verhaal is niet de moei te waard. Door Beatle Ringo (vergeef me als 't toevallig een der anderen is zo goed zijn ze niet uit elkaar te houden) wordt een ring gedragen, die toebehoort aan de een of andere duivelssecte. Hij of zij, die de ring draagt moet binnen vieren twintig uur gedood worden. Alvorens hem te doden echter moet het slachtof fer eerst rood geschilderd worden. Als de sekte ontdekt, dat de Beatle de ring draagt tracht men hem op allerlei wij ze in de macht te krijgen. Het mislukt steeds op het nippertje. Ziedaar het ver haal. Gelukkig voor de liefhebbers van beatmuziek en toch eigenlijk ook wel voor een bioscoopbezoeker, die niet van die muziek houdt, wordt het tamme ver haal regelmatig onderbroken voor een optreden van de Beatles als muziek groep. Hoewel men getracht heeft dit optreden nu en dan in te passen in de loop van de gebeurtenissen, die zich vol gens het script zou moeten voordoen, de regisseur heeft niet kunnen voorkomen, dat het zelfstandige films in de film werden. Misschien maar beter ook: nu kon men tenminste de muziek beluiste ren, zonder dat men gestoord werd door allerlei angsten om het leven van Ringo. RHENEN De donderdagse waren markt op het Fred. v. d. Paltshof mag zich al enkele jaren verheugen in een bijzonder grote belangstelling. Niet al leen van de zijde van de kopers, maar ook van de kant van de kooplieden staat de markt in de Grebbestad hoog geno teerd. Van de zijde van sommige midden standers, vooral van hen die hun zaken aan de zuidzijde van liet Fred. v. d. Paltshof hebben, kwamen er. de laatste tijd nogal eens klachten binnen, omdat de winkelingangen volkomen „dicht"- gebouwd waren door kramen en door opslag van kisten en artikelen op het s l trottoir. Ook op verschillende kwetsbare punten werden vrachtwagens gepar keerd, waardoor het verkeer dreigde spaak te lopen. Vorige week was het zo erg, dat de brandweercentrale in de Kruisstraat volkomen was ingesloten. Wanneer er brand zou zijn uitgebroken, hadden de spuiten niet kunnen uitruk ken dan na enorme vertraging. Burgemeester en wethouders hebben nu ingegrepen. Vorige week werd de toestand door wethouder Van Lienden in ogenschouw genomen en dezelfde och tend nog werd een rondschrijven over handigd aan de kraamhouders, waarin de nieuwe richtlijnen stonden vermeld. Gisterochtend bleken die al bijzonder goede resultaten op te leveren. De kramen langs de noordzijde zijn nu strak langs de rijbaan opgesteld. Aan de zuidzijde kwam hierdoor zoveel ruimte, dat het trottoir vanaf Torenstr. tot Koningstraat geheel vrij is komen te liggen. In de onmiddellijke nabijheid van de brandweercentrale stonden nog wel enkele particuliere auto's gepar keerd, doch deze stonden op de verbo den strook en werden door de rijkspoli tie verwijderd. De maatregelen, door burgemeester en wethouders genomen, hebben een drieledig effect opgeleverd. De markt kooplieden behoeven hun auto's niet van het marktterrein te verwijderen, omdat er achter de kramen nog voldoende ruimte over blijft, het kopend publiek heeft veel meer ruimte gekregen en de ïniddehstanders die met hun klachten naar voren kwamen kunnen nu gerust zijn, omdat iedereen ongehinderd de winkels kan bereiken tijdens de markt uren. EDE De opbrengst van de in Ede gehouden Zonnehuiscollecte bedraagt f 2980,97. De collecte werd in de laat ste week van juni gehouden. VEENENDAAL Sinds enkele maanden woont en werkt ds. H. Ni je- boer in Veenendaal, als predikant van de buitengewone wijkgemeente van de Nederlandse Hervormde Kerk in wording Sola Fide". Hij kende het wezen en de moeilijkheden van buitengewone wijkgemeenten door zijn werkzaamheden als visitator-provinciaal een junctie die hij enige jaren heeft uitgeoefend in het noorden van ons land. In die tijd had men daar in Valthermond een buitengewone wijkgemeente, zij het dan dat de toe stand daar juist andersom was als nu in Veenendaal: de buitengewone wijkgemeente behoorde daar tot de „Gereformeerde Bond". Zodoende wist hij wat hem te wachten stond toen hij het beroep naar Veenendaal aannam. Hij heeft dat dan ook bewust gedaan" „Het bestaan van een buitengewo ne wijkgemeente is een nood-oplos sing, met de klemtoon op beide de len van dat woord", meent ds. Nije boer. „Het is een nood, dat men „Sola Fide" moest oprichten, men kan er niet altijd mee doorgaan, maar zolang men niet op de norma le manier de prediking kan horen, die men wenst, is dit de enige oplos sing en dat heeft men ook landelijk begrepen. Ik' zie de „oplossing" dat men op deze manier de gelegenheid heeft kerkelijk mee te leven in de verkondiging van woord en sacra menten en zich in te zetten op aller lei terreinen zoals jeugd en zending- werk. Ik denk echter kerkelijk en daarom hoop ik dat er eens een sa mengaan in één centrale kerkeraad mogelijk zal zijn. Ik geloof dat de kerkopbouw zoals wij die kennen volledig bijbels te verdedigen is, ik zie namelijk in het nieuwe testament duidelijke aanwij zingen in die richting, denk maar aan Handelngen 2, waar staat, dat zij als gemeente bijeen waren onder meer in het breken van het brood. Het totstandkomen van het ouder ling- en diakenambt in die eerste christengemeente is ook niet voor niets geweest. Ik geloof dan ook dat er samengewerkt kan en moet worden binnen onze hervorm de kerk. „Je zou kunnen stellen, dat Sola Fide de landelijke hervormde kerk weerspiegelt", meent ds. Nijeboer, „dat is een nuchter feit. Ik benader de gereformeerde bond met respect en ik zou ook niet willen zeggen dat hij minder hervormd is dan wij, hij is het alleen op een andere wijze dan de meerderheid in Nederland. Ik vind wel, dat men bij de „bond" wat mist. Er moet bijvoorbeeld de mogelijkheid zijn om gezangen te zingen, anders onthoud je de ge meente veel. Ik zeg niet, dat er in een dienst alleen gezangen gezongen moeten worden. Zeker niet dat er in elke dienst per sé gezangen gezon- gem moeten worden. Ik kan ook wel een dienst leiden, waarin alleen psal men gezongen worden, maar het is toch eigenlijk absurd dat een domi nee in zijn preek wel een gezang mag opzeggen, maar dat hij het de gemeente niet mag laten zingen". Overigens is ds. Nijeboer van me ning, dat de levensstijl van de he dendaagse christen aan het veran deren is. „Vroeger ging men 's zon dags naar de kerk en verder bleef men thuis. Men las wat of er werd wat gezongen bij het orgel. Nu is dat allemaal veranderd: men gaat 's morgens naar de kerk, 's middags op visite en 's avonds kijkt men naar de tv. Dat wil niet zeggen, dat men minder christen is, men is het alleen op een andere wij ze. Die geheel veranderde levenshou ding is een gevolg van de grote ver anderingen in de techniek. Soms denk ik wel eens, dat men voor die veranderingen angst heeft, dat men niet met de nieuwe uitvindingen du te leven en daarom probeert het bij het oude te laten. Iedere uitvinding kan te onzen nutte aangewend wor den, denk maar aan de kernenergie groot nuttig gebruik, maar ook heeft de boze er gebruik van ge maakt. En dat is met alles. Wij moeten echter niet vergeten, welke plaats we in de schepping ge kregen hebben: de mens is over de gehele schepping gezet. Als je het zo beziet, dan heeft zelfs de ruimte vaart niets' angstaanjagends meer ook de ruimte is een deel der schep ping. Ds. Nijeboer heeft nog niet veel gelegenheid gehad om werkelijk met Veenendaal kennis te maken, daar voor is de tijd die hij hier heeft door gebracht nog te kort, maar iets van de bovenaangestipte angst heeft hij gemeend op te merken. Er zijn meer dingen die hij opgemerkt heeft: het Sola Fide (alleen door het geloof), heeft daar meer betekenis dan het op het eerste gezicht blijkt. Men han delt daar ook in allerlei praktische zaken vanuit het geloof daardoor praat men niet lang, maar men doet, meent althans ds. Nijeboer. Het Rijdend Bijbelhuis heeft in de gemeenten Amerongen en Overberg 478 uitgaven verkocht. In totaal voor een waarde van bijna 2300 gulden. Aan giften werd 50 gulden ontvan gen. De scriba van de hervormde ge meente te Eist schrijft in het kerk blad onder de titel „Christelijke ze de" het een en ander over de uiter lijke gedragingen van de christenen. Hij doet dit naar aanleiding van het feit dat de kerkeraad erop attent is gemaakt, dat vrouwen deelnemen aan het Heilig Avondmaal en hun kinderen dopen met „ongedekten hoofde", zoals dat in de Bijbel staat. De schrijver vermoedt dat er mis schien zijn die denken dat iets der gelijks van ondergeschikt belang is. Maar hij wil er dan toch wel op wij zen dat het bijbels niet verantwoord is. Kerkmensen, die de naam van christenen dragen, moeten te onder scheiden zijn van niet-kerkelijke mensen. Dat wil volgens de scrib(a)ent niet zeggen dat kerkmensen beter zijn dan andere mensen (wat men ze heel vaak wel verwijt), maar ze we ten beter. Hij dringt erop aan 1 Corinthe 11 eens na te lezen. Daar staat ook ge schreven over de mannen, en als vanzelf denkt de schrijver dan aan de langharige jongens van deze tijd. Maar... voegt de schrijver er aan toe. in vers 16 van het genoem de hoofdstuk schrijft de apostel Pau- lus: „Doch indien iemand schijnt twistgierig te zijn, wij hebben zulke gewoonten niet, noch de gemeenten Gods". De heer G. Duijzer en mej. O. H. Hakkert hebben afscheid genomen van de hervormde zondagsschool te Opheusden. De meisjes- en jongelingsvereni ging van de hervormde gemeente te Ederveen gaan gecombineerd hun jaarlijkse uitstapje maken. De reis op dinsdag 11 augustus gaat in westelijke richting. Er staat nogal wat op het programma, namelijk de molens te Kinderdijk, de Euromast in Rotterdam, de Delftse Nieuwe Kerk, Avifauna te Alphen aan den Rijn, waar tevens een rondvaart zal worden gemaakt, de Reeuwijkse plassen en de Heksenwaag van Oudewater. In Anna's Hoeve te Hil versum zal worden gedineerd. Ds. L. Zwaan uit Amerongen zal zondagochtend 16 juli zijn zoon, ds. L. Zwaan jr., bevestigen als predi kant van de gereformeerde kerk te Zaamslag (Zeeuws-Vlaanderen). Ds. Zwaan jr. is op 12 juni in Nederland teruggekeerd, na ongeveer vijf jaar predikant van de Reformed Church of Palmerston-North in Nieuw-Zee- land te zijn geweest.

De Vallei | 1967 | | pagina 5