„Man was niet agressief en paste in open inrichting" Geen vertrouwen in apotheker, die verdovende middelen gebruikte Employé ernstig gewond bij brand in Utrecht Slbe Kippen in wankele positie ROOK VERDUISTERDE KANALENEILAND ALLEMAAL IJS? VAN ONZE LEESTAFEL Tweemaal voor een poging tot moord berecht Hooibroei deed Friese boerderij afbranden Gemiddeld wordt steeds meer geld verdiend Weinig interesse voor zeilschip Rode Halve Maan weigert zending uit Nederland Lübke bezoekt Nederlanders in Seedorf Chantage Traag recht Minister Polak over onderzoek in asiel De Kruisberg na moord op Ria Florijn: In Doetinchemse bedrijven zijn tien patiënten „vrij" werkzaam ZOTSDER TOEZICHT Geld gestolen uit collectebussen GEVAARLIJK AFDELITSG GESCHILLEN VAS RAAD VAN STATE OVER SLUITITSG VOLEISDAMSE APOTHEEK WAARBORGEN GEEN STROMAN PSYCHIATER NIETS IN DE WEG Medische keuring gewenst voor beroepsrijders Chauffeur vlucht voor woedende omstanders Kus van indringer A Zo fijn... zo lekker VRIJDAG 14 JULI 1967 DEN HAAG Prof. mr. C. H. F. Polak, minister van Justitie, heeft gisteren de vaste commissie voor justitie uit de Tweede Kamer in kennis gesteld van het resultaat van het onderzoek, dat hij heeft laten instellen naar de gang van zaken in het asiel voor psychopaten De Kruisberg in Doetinchem. Over de negentienjarige patiënt H. B. uit deze inrich ting, die op maandag 3 juli Ria Florijn uit Ruurlo even buiten de terreinen van de psychiatrische kliniek heeft vermoord, zei minister Polak, dat B. vorig jaar november naar de Kruisberg was overgebracht, omdat hij na ver schillende veroordelingen steeds was weggelopen uit de open inrichtine voor psychopaten Bosoord in Vledder. Tfjdens een van die ontsnappingen had hy een auto gestolen, waarvoor hy herhaaldelijk werd onderzocht door psychiaters en psychologen. Als gevolg van deze onderzoeken werd H. B. ter beschikking van de regering gesteld. Met het oog op zyn onbedwingbare nei ging tot het weglopen, werd hfj van de open inrichting Bosoord naar De Kruis berg in Doetinchem overgeplaatst. Hij kwam daar in de besloten werk plaats. Hij mocht het gesticht niet ver laten. Na observatie, aldus deelde de minister mee, en een uitgebreide psy chologische test, is hij later op advies van de staf op de boerderij van De Kruisberg te werk gesteld. Wegens zijn afkomst uit een Fries boerenmilieu, en met het oog op zijn toekomst, die ook weer in het boerenbedrijf zal liggen. Op de boerderij genoot B. evenals de vier andere verpleegden die daar wer ken, meer vrijheid. Het toezicht op de boerderij van het gesticht berust bij een ambtenaar-boer. Deze geeft de pa tiënten opdrachten en controleert of zij die uitvoeren. Van bewaking is echter geen sprake, aldus de minister. Ron dom de gebouwen en op de terreinen van het gesticht wordt in het algemeen toezicht gehouden door de gestichtswacht, die daar patrouille loopt. De gegevens over B. waren niet van dien aard, zegt de minister, dat moest worden gevreesd dat B. niet zou passen in deze open situatie. Bij het laatste onderzoek werden geen aanwijzigingen gevonden voor buitengewoon agressie ve neigingen. B. was ook al enkele ma len met verlof naar zijn ouderlijk huis geweest. Kort voordat hij de moord pleegde, was nog overwogen om hem met proefverlof uit de inrichting te ontslaan. Op de dag van de moord, zo deelde de minister de Kamercommissie verder mee, bleef B. tot omstreeks half twee op de boerderij, terwijl de andere ver pleegden op het veld gingen werken. De ambtenaar-boer ging naar het hoofdgebouw voor een bespreking. B. was toen alleen. Minister Polak noemt dat geen abnormale situatie. De ver- pleegden die op de boerderij van het gesticht werken, zijn voortdurend zon- der toezicht. In die periode van alleen-zijn is B. van de boerderij weggelopen. Hij heeft naderhand verklaard, dat hij de hele morgen al moordneigingen had gehad. Toen hij Ria Florijn (die hij niet ken de) bij het gesticht uit de autobus zag stappen, is hij het meisje gevolgd. Vlak bij de eerste boerderij voorbij Henk B., die de moord op Ria Florijn heeft gepleegd, is tweemaal eerder ver- V oordeeld voor poging tot moord. Het eerste geval betrof een wurgpoging van een meisje van elf jaar dat hij had aan gerand, de tweede poging tot moord had betrekking op zijn schoonzuster. Nadat B., die toen zeventien jaar was, had gedreigd zijn schoonzuster te zullen vermoorden, nam hij thuis een brood mes weg. Daarmee ging hij zijn schoon zuster te lijf. Zij wist hem echter het mes te ontnemen. Nu zit hij voor de diefstal van een auto en een kampeer- tent. Hij stal die, tijdens eep van zijn ontvluchtingen uit de open psychiatri sche inrichting, waarin hij voorheen was ondergebracht. DIJKSHORNE (Friesland) Don derdagavond is de boerderij van de heer J. Hiemstra te Dijkshorne door brand verwoest. Persoonlijke ongeluk ken hebben zich niet voorgedaan. Toen de brandweren van Metslawier, Anjum en Engwierum arriveerden, stond de boerderij reeds in lichterlaaie. De hele hooioogst is verloren gegaan. Het vee was buiten. De vermoedelijke oorzaak van de brand is hooibroei. ENSCHEDE Inbrekers hebben gisternacht in Cinema Palace in Ensche de de collectebussen van het Bio-vakan- tieoord geleegd. Naar schatting be draagt hun buit drie- tot vierhonderd gulden. De daders, van wie elk spoor nog ontbreekt, hadden een deur uit de scharnieren gelicht en zich zo toegang verschaft. Volgens de bedrijfsleider van de bio scoop, de heer G. D. Nemeth, is het Bio-vakantieoord tegen dergelijke diefstallen verzekerd het gesticht viel hij Ria van achteren aan en doodde haar. Daarna ging hij terug naar de boerderij, waar hij zijn mes en het geld van het meisje ver borg. Aan zijn gedrag in de volgende dagen is niets opmerkelijks waargeno men. De minister gaf uiting aan de gevoe lens van medeleven van de regering met de ouders van het vermoorde meisje. Minister Polak trok in zijn besprekin gen met de Kamercommissie de con clusie, dat er geen fouten zijn gemaakt. Bij geen enkel onderzoek is ook maar één spoor gevonden van gevaarlijke agressieve neigingen. „Men kan be paald niet zeggen" aldus de minister, „dat hij niet in de sterk beveiligde inrichting De Kruisberg geplaatst had moeten worden". Als enige veiligheidsmaatregel noemt PROF. MR. C. H. F. POLAK hij past daar in de minister de mogelijkheid om op de boerderij dezelfde waarborgen in acht te laten nemen, die gelden voor de ver pleegden die in de stad werken. Deze maatregel houdt in, dat voortaan alleen verpleegden op de boerderij te werk mogen worden gesteld na toestem ming van de minister. Die wordt pas gegeven nadat de afdeling het geval nauwkeurig heeft bekeken. Minister Polak erkent dat dit nog geen zekerheid geeft dat gevallen als de moord op Ria Florijn, in de toekomst niet meer zullen voorkomen. Van de zeventig terbeschikking- gestelden, die in De Kruisberg worden verpleegd, werken er tien in bedrijven in Doetinchem. Die gaan zonder toe zicht of bewaking naar hun werkgever. Tijdens het werk wordt ook geen bij zonder toezicht gehouden. „Het departe ment zal dan in het bijzonder de aspec ten van gevaarlijkheid voor de openba re orde bekijken" aldus de minister. Als gevolg van de verontrusting in Doetinchem en de naaste omtrek van het gesticht heeft de inspecteur-gene raal voor de psychopatenverpleging, dr. Erdman, die op verzoek van de mi nister de toestanden in De Kruisberg heeft onderzocht, nu ook een bespre king gehad met de burgemeester van Doetinchem. De minister meent, dat tij dens deze bespreking stellig wegen zijn gevonden om tot een zo degelijk moge lijke samenwerking te komen met het plaatselijke bestuur, in het bijzonder met de burgemeester die lid is van de commissie van toezicht op de Kruisberg. Ook heeft de inspecteur-ge neraal overleg gepleegd met de procu reur-generaal bij het gerechtshof in Arnhem, „zodat ook het overleg tussen bestuur, openbaar ministerie en de in richting zo goed mogelijk verzekerd zal zijn", zo besloot de minister zijn mede delingen aan de Kamercommissie. DEN HAAG De sluiting van de enige Volendamse apotheek in januari van dit jaar houdt verband met het gebruik van verdovende middelen door de eigenaar, drs. K. A. H. uit Amsterdam. Dat bleek gisteren toen de afdeling geschillen van de Raad van State het beroep behandelde, dat drs. H. had inge steld tegen de sluiting. Bij huiszoeking had de politie bij hem verdovende middelen gevonden. Dat waren maar geringe hoeveelhe den geweest, luidde een van de punten van het verweer van de apotheker. „Er zijn ook maar heel geringe hoeveelhe den nodig om het gewenste effect te bereiken", stelde de farmaceutisch inspecteur van de volksgezondheid in Noord - Holland, de arts en apotheker, dr. J. H. Ligterink, daar tegenover. Volgens dr. Ligterink was drs. H. eer der al als wetenschappelijk ambtenaar ontslagen wegens gebruik van verdo vende middelen. De hoogleraar bij wie drs. H. op het laboratorium had ge werkt, had hem de sleutel van het labo ratorium ontnomen, vertelde de farma ceutisch inspecteur. Het geval van drs. H. had de eerste toepassing gevormd van het artikel in deWet op de geneesmiddelenvoor ziening dat de farmaceutisch inspecteur van de volksgezondheid de bevoegdheid geeft een inschrijving als apotheker in te trekken als er niet voldoende waar borgen voor het afleveren van deugde lijke geneesmiddelen meer zijn. Dat was hier volgens dr. Ligterink het ge val geweest. De tuchtraad van apothekers had drs. H. in december op vordering van dr. Ligterink voorlopig voor één jaar van de lijst van apothekers afgevoerd. In hoger beroep had het gerechtshof deze beslissing bevestigd, maar daartegen had drs. H. cassatie aangetekend. De farmaceutisch inspecteur achtte het tegenover de patiënten onverant woord te wachten totdat de Hoge Raad zich zou hebben uitgesproken en de schorsing dus pas van kracht zou kun nen worden. Daarom hanteerde hij eind januari zijn bevoegdheid tot slui ting van de apotheek. Drs. H. had wel tijdelijk een vervanger gehad, maar die was ermee opgehouden. Andere vervan gers die drs. H. had gevonden, waren door de farmaceutisch inspecteur niet geaccepteerd. „Omdat de formulieren niet in orde waren er was geen enkele blijk van goede wil", aldus drs. H. zelf. Dr. Ligterink gaf een heel andere lezing: „Ik wilde alleen maar waarbor gen hebben dat er geen stroman in de apotheek zou komen, waarbij drs. H. toegang tot de verdovende middelen zou houden en invloed op de assisten ten kon blijven uitoefenen. Een van de voorgestelde vervangers zei me dat drs. H. hem had gevraagd zich alleen in naam in de apotheek te vestigen. Een tweede zei dat drs. H. als voor waarde had gesteld een kamer in de apotheek te mogen houden en zo was het met de anderen ook. Het waren allemaal schijn - plaatsvervangers. De eerste de beste die me de waarborgen gaf dat bij hem drs. H. geen invloed zou houden heb ik ingeschreven". (Daardoor is de Volendamse apotheek inmiddels weer geopend). Drs. H. onderbrak dit betoog van dr. Ligterink door opspringend te roepen: Protest". Niemand reageerde er op en dr. Ligterink ging normaal door. Hij voerde ook aan dat drs. H. al in augustus had toegezegd zich onder psy chiatrische behandeling te stellen. Die behandeling was echter pas eind februa ri begonnen. Mr. Haase, de raadsman van drs. H., overlegde een rapport van twee psychi aters over de toestand van drs. H. Dr. Ligterink bekeek dat rapport en consta teerde: „Dat is niet compleet". Mr. Haase gaf toe dat een van de psychia ters later nog een aanvulling had gege ven, maar volgens de advocaat stond die apart en zag hij geen aaleiding die ook te overleggen. Op verzoek van de afdeling geschillen van de Raad van State beloofde dr. Ligterink die aanvul ling nog te sturen. Volgens mr. Haase was drs. H. weer helemaal normaal. Daarom vroeg hij de toezegging dat drs. H. op 1 januari weer als apotheker zou worden in geschreven verder wilde mr. Haase niet te zwaar aan de zaak tillen". Het verzoek van de advocaat had te maken met de financiële kant van de zaak, legde hij uit. De Stichting Prak tijkkrediet had drs. H 250.000 gulden beschikbaar gesteld voor de stichting van de apotheek, waarvan drs. H. 180.000 gulden had opgenomen. De stich ting probeert dat geld nu terug te vor deren, maar dat kan volgens het con tract pas zodra de schorsing van drs. H. als apotheker onherroepelijk is. Om dat zo lang mogelijk uit te stellen had drs. H. cassatie aangetekend bij de Hoge Raad. Door de vordering van de stichting is drs. H. verwikkeld geraakt in acht ci viele processen, waarin drs. H. als te geneis heeft gesteld de beschikbaarstel ling van de resterende zeventigduizend gulden. Die heeft hij nodig voor de aankoop van de apotheek in Edam, die hij volgens een twee jaar geleden geslo ten contract voor 26 juli moet hebben uitgevoerd. De Stichting Praktijkkrediet heeft volgens drs. H. beloofd hem geen moei lijkheden meer in de weg te leggen als hij tegen 1 januari weer als apotheker wordt ingeschreven. „Want ze hebben me het geld niet gegeven om er een doorloopapotheek van te maken waarin ik alleen op de achtergrond blijf". Mr. C. J. Goudsmit van het ministe rie van sociale zaken en volksgezond heid antwoordde daarop: „Zodra de ge zondheid en het verantwoordelijk heidsbesef van drs. H. zijn hersteld, zal dr. Ligterink hem zeker weer inschrij ven als apotheker, maar dat kan hij niet tevoren zeggen. Het aantal civiele processen waarin drs. H. is gewikkeld kan voor dr. Ligterink, die het alge meen belang van de volksgezondheid moet dienen, nooit een factor zijn." DEN HAAG (A.N.P.) Het gemiddel de inkomen per inwoner in Nederland is van 1961 tot 1964 met 26 procent gestegen. Het aantal mensen dat min der dan vijfhonderd gulden per maand verdient, liep in die tijd terug met veer tien procent! De groep Nederlanders die een vermogen bezit van 50.000 gul den en meer groeide met dertig pro cent. Uit de voorlopige cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek over de inkomens- en vermogensverdeling 1963/64 komt naar voren, dat vergele ken met 1961 het aantal mensen dat minder dan 6000 gulden per jaar ver diende terugliep van 3.212.000 naar 2.790.000 ofwel van 67 op de 53 procent kwam. Het gemiddelde inkomen per be lastingplichtige loopt per provincie uit een. In Gelderland en Zeeland was de grootste toeneming, namelijk 22 pro cent. Het aantal mensen met een vermogen van 50.000 gulden en meer liep op van 245.200 naar 318.500. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Belgische mu seumschip De Mercator, dat sinds be gin april gemeerd ligt aan de Willems kade, gaat Rotterdam overhaast verla ten. Het vertrekt maandag al in plaats van eind september. De reden: een schrijnend gebrek aan belangstelling. Het streefgetal van honderdduizend bezoekers bleek een illusie te zijn. In de afgelopen maanden kwamen er nog geen vijftienduizend mensen een kijkje nemen op de 35 jaar oude driemaster? die tot 1960 zeilopleidingsschip is ge weest voor toekomstige officieren van de Belgische koopvaardijvloot, en die daarna werd ingericht als museum schip. Het geld, dat de vijftienduizend be zoekers in het laatje brachten, was vol gens de Spido havendienst (die lig plaats aan het schip had afgestaan en ook de toegangskaartjes verkocht) on voldoende om de driekoppige beman ning van het schip te betalen. UTRECHT —De Utrechtse brand weer heeft gistermorgen een felle brand in de Chemitex Lakfabriek aan de Kanaalwëg bedwongen. Na drie uren hard werken en juist op het mo ment, dat een schuimbluskanon van de Vliegbasis Soesterberg te hulp zou ko men omdat er gevaar voor ontploffin gen bestond, had men de brand onder de knie. Eén werknemer van de fabriek kreeg ernstige brandwonden. De brand was ontstaan in de cellu- lose-afdeling van Chemitex. De heer A. J. de Jager vulde daar een tank met cellulose verdunner, waarop zijn kleren vlam vatten. Collega's trokken hem de kleren van het lijf. Toch liep hij zware brandwonden op en moest hij naar het Academisch ziekenhuis. Er ontstond een kleine ontploffing in de tank waarin vijftienhonderd liter cellulose zat. De vlammen sloegen uit het gebouw. Voordat de brandweer met groot materieel aanwezig was hadden zwarte rookwolken een groot deel van de Utrechtse wijk Kanalen-eiland ver- Een employé liep ernstige brand wonden op bij een felle brand, die gistermorgen uitbrak in de cellulose- afdeling van de Chemitex lakfabrie ken te Utrecht. Dikke rookwolken be moeilijkten het blussingswerk. De schade loopt in de honderdduizenden guldens. duisterd. Het vuur werd door de brand weer met schuim bestreden. De oorzaak van de brand is nog onbe kend. Bij Chemitex kent men goede voorzieningen voor brandveiligheid. Al le gereedschappen zijn van koper en de werknemers hebben geen spijkers in de schoenen om het ontstaan van vonken tegen te gaan. De schade aan de vrijwel geheel ver nielde cellulose-afdeling wordt op enke le tonnen geschat. Bij de rotonde Sloterplas in Am sterdam is een vrachtauto, beladen met 3.000 kippen, door de achterveren gezakt, waarna de wagen scheef kwam te hangen. Brandweer en politie hebben de levende lading in allerijl gelost, doch een honderdtal kippen vond de dood. Bij onderzoek bleek, dat de veren met een balk waren gestut. De wagen werd in beslag ge nomen. DEN HAAG De Rode Halve Maan, het Rode Kruis van de Verenigde Ara bische Republiek, heeft een Nederland se schenking ter waarde van driehon derdduizend gulden niet aanvaard. De goederen waren bestemd voor slacht offers van de oorlog in het Midden-Oos ten. De melkpoeder, zeep, dekens en vitamine gaan nu naar Jordanië en Sy rië waar zich de meeste vluchtelingen bevinden. DEN HAAG Een commissie uit de Gezondheidsraad zou graag zien dat be roepschauffeurs medisch worden ge keurd als zij een nieuw rijbewijs aan vragen. Een keuring van al degenen die een rijbewijs aanvragen, acht de com- misie wegens het grote aantal aan vragen niet te verwezenlijken. De commissie werd ingesteld om het probleem van de medische geschiktheid tot het besturen van motorvoertuigen te bestuderen. In haar rapport pleit zij ervoor dat houders van rijbewijzen die door een ernstige verwonding al dan niet tijde lijk ongeschikt worden om een motor voertuig te besturen, dit moeten mel den aan 't C.B.R. Verder heeft de com missie de vragen van de zogenaamde eigen verklaring van het CBR wat ver duidelijk en aangevuld. Van onze correspondent LEIDEN Uit vrees door het pu bliek te worden gemolesteerd sprong een dertigjarige bedrijfsleider uit Rot terdam in Noord wijk uit de auto, waamee hij even tevoren een 21-jarig meisje uit Enschede had geschept. On danks een wilde achtervolging ont kwam hij. Later meldde hij zich bij de politie. De Rotterdammer, die volgens getui gen een snelheid van honderd kilome ter had, was op het overstekende meisje ingereden en had haar tegen de grond gesmakt. Zij moest met een ge compliceerde beenbreuk en een zware hersenschudding naar het academisch ziekenhuis in Leiden. Het rijbewijs van de automobilist bleek elders al te zijn ingevorderd. DEN HAAG De president van de Duitse Bondsrepubliek, dr. Lübke, brengt op vrijdag 21 juli een officieel bezoek aan de 41ste Nederlandse Pant serbrigade in de legerplaats Seedorf. Het zal voor het eerst zijn, dat de pre sident der Bondsrepubliek Nederlandse troepen, die daar zijn gelegerd, be zoekt. De president is uitgenodigd door de commandant van het eerste Legerkorps luitenant-generaal E. J. C. van Hoote- gem, als blijk van waardering voor de gastvrijheid, die de Nederlandse onder delen in de Bondsrepubliek ondervin den en voor de samenwerking in Atlan tisch verband. President Lübke zal een rondgang maken over het kazerne-complex en 'n indruk kunnen krijgen van de legering. In de middag zal hij een oefening bij wonen, die in de nabijheid van Seedorf wordt gehouden. AMSTERDAM De negentienjarige Marijke Gaemers uit Amsterdam is gis ternacht wakker geworden doordat een vreemde man in haar kamer liep. Toen zij begon te gillen nam de indringer haar in een wurggreep. Het geblaf van een hond was haar redding. De man gaf haar een kus, opende het raam en verdween. De vader van het meisje die op het gegil was afgekomen, zag hem uit het raam springen. Hij zette de achtervol ging in maar verloor de indringer uit het oog. JTet vasthouden van Nederlanders in Guinee is een ergerlijke zaak, con stateert „De Volkskrant" (r.k.). De re gering van Guinee ging hiertoe over, nadat haar UNO-delegatie in het buur land Ivoorkust werd gearresteerd. Die Guinese delegatie kwam daar toeval lig terecht, omdat het KLM-vliegtuig, dat de delegatie vervoerde, als gevolg van de weersomstandigheden een voor zorgslanding moest maken. „De KLM treft hiervoor geen enke le schuld. De bemanning van het Ne derlandse vliegtuig koos, in het be lang van de passagiers, de veiligste weg. Ook de Guinese delegatie waar mee voor de landing overleg werd ge pleegd, had er kennelijk geen flauw vermoeden van, dat haar in Ivoor kust gevaar dreigde. De arrestatie van de Guinese delegatie is een ge volg van de slechte verhouding tus sen Ivoorkust en Guinee. Maar daar heeft Nederland geen enkele bood schap aan. Als Guinee zijn UNO-dele gatie .wil terug hebben moet het bij de buurman zijn en daarvoor geen Nederlandse gijzelaars gebruiken, die aan deze ruzie part noch deel hebben. Of zit er nog meer achter? Som migen vermoeden, dat Guinee, dat flink in het krijt schijnt te staan zo wel bij de KLM als bij een Neder lands baggerbedrijf, deze kwestie mede wil gebruiken om goedkoop van deze schulden af te komen. Dat zou kunnen gebeuren door van Neder land een fikse schadeloosstelling te eisen voor de gevolgen van de lan ding in Ivoorkust. Zien wij voor een dergelijke schadeloosstelling geen enkele grond, als de door Guinee vastgehouden Nederlanders moeten dienen om Nederland tot een derge lijke vergoeding te dwingen, past maar een woord: chantage. Het is te hopen, dat de bemidde lingspogingen, die op het ogenblik door derden worden aangewend, Gui nee tot het besef zullen brengen, dat het bezig is een enorme scheve schaats te rijden. In Nederland be staat veel sympathie voor jonge lan den en wij geven daar ook metter daad blijk van. Guinee zou er ver standig aarr doen zijn deel van deze sympathie niet op deze manier te verspelen". T"|e Amsterdamse justitie heeft vo- rig jaar meer dan eens getoond ra zend snel te kunnen werken. Maar dan wel uitsluitend als dat haar paste. Pro vo's en Vietnamdemonstranten hebben het zo vaak ondervonden dat slechts één conclusie mogelijk bleef: deze no toire en staatsgevaarlijke misdadigers moesten zo vlug als dat kon, vaak bij na letterlijk van de ene dag op de an dere veroordeeld worden. Het risico van een te overhaaste en daardoor minder objectieve rechtspraak werd blijkbaar genomen. Tal van vonnissen waren er dan ook naar, vindt de „Friese Koerier" (soc.). „Deze week echter is gebleken dat de justitie in Amsterdam bezig is zichzelf te hervinden en daarbij al zo ver is gevorderd dat langdurig wordt gewikt en gewogen voor en aleer een beslissing wordt genomen. Gelukkig is ook die er naar deze keer. Het Amsterdamse gerechtshof toch heeft, welgeteld iets meer dan een half jaar nadat officier van justitie, mr. Hartsuiker, het tegenovergestelde had besloten, deze officier opdracht gegeven alsnog een vervolging in te stellen tegen 3 Amsterdamse politie mannen. Dit drietal wordt ervan ver dacht een student, die niets anders wilde dan zijn fiets pakken, met gummiknuppels zodanig afgeranseld te hebben dat de jongeman een lichte hersenschudding kreeg. Een en ander gebeurde, schrik niet, op 19 maart 1966. Op die dag ge beurde er meer in Amsterdam waar over klachten tegen politiemannen werden ingediend. De officier wees ze allemaal af. De betrokkenen be rustten daarin met uitzondering van de mishandelde student. Hij ging in beroep bij het gerechtshof. Aan zijn bewonderenswaardig geduld en vast houdendheid is het te danken dat nu althans in dit geval recht zal worden gedaan. Maar de traagheid waarmee dat geschiedt, blijft onbegrijpelijk en onbevredigend". Mr. H. K. J. Beernink, de huidige minister van binnenlandse zaken, heeft op zijn verzoek eervol ontslag gekregen als lid van de Kiesraad. Zijn oilvolger is het Eerste-Kamerlid jonkeer mr. L. E. de Geer van Oudegein. ADVERTENTIE SIBEMA-VERKOOP. bel 04490-5055

De Vallei | 1967 | | pagina 6