Veenendaals dagblad AANKOMST BULL IN CAIRO Politie jaagt nog op twee Buiten ontsnapte gevangenen Verkeersdrukte tijdens weekeinde viel mee Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei wil graag een deel worden van Israël Bethlehem Twee mannen vanochtend in Gouda gegrepen 37 gevangenen bij brand omgekomen TWEE MAN TERUG UIT GUINEE MENINGSVERSCHIL BIJ VASTSTELLEN VAN DE DEFINITIEVE BESTANDSLIJN Warm tot zeer warm weer DUITSE HULP AAN JORDANIë Drs. Den Uyl Geen contact met Surveyor-4 Mr. P. van Vollenhoven ontving zijn vliegbewijs A Amateur-agent bewusteloos terug uit Israël KINDERMOORDENAAR NAM MET DRIE ANDERE GEDETINEERDEN DE BENEN GEVAAR COMMUNIQUé Wel HELP INITIATIEF HUWELIJK IN FLORIDA Atoombom zoek „Conclusie Warren- rapport sprookje" TOILET UITGEKIEND JACHT Bur. voor redactie en administratie: Prins Bemhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rh8nen: Boekhandel C. Waiboer en RecL- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 17 JULI I967 4le JAARGANG (Van onze weerkundige medewerker) gedurende het weekeinde trok een oud storingsgebied, dat voorna melijk in de hogere luchtlagen goed ontwikkeld was, van Engeland langs de waddenkust over Noord-Duitsland naar Polen, hetgeen voornamelijk in de noordelijke helft van het land nog al wat buien veroorzaakte. Het werd gevolgd door een hogedrukgebied, dat geleidelijk meer opklaringen bracht en vanmorgen boven Duitsland was aangekomen. Inmiddels breidt 'n oceaandepressie zich langzaam in oostelijke richting naar West-Europa uit. Dit heeft in eerste instantie tot gevolg, dat op nieuw zeer warme lucht uit Spanje en Zuid-Frankrijk naar het noorden is gaan stromen, waardoor het ook mor- I gen in ons land warm tot zeer warm 1 zal worden, waarbij echter wel de kans op onweer geleidelijk groter i wordt. De winden blijven wak tot matig tussen oost en zuid, behoudens dat in de kustgebieden tijdelijk een zwakke wind van zee kan waaien. V.N.-TOEZICHT GEREMD TEL AVIV (Reuter, AP) De waarnemers van de Uno zijn gisteren nog niet met hun taak langs het Suezkanaal begonnen. Generaal Odd Bull, commandant van de bestands commissie van de Uno, heeft een voorlopig uitstel gelast „totdat de houding van Egypte zou zijn opge helderd". Generaal Buil zei niet welke pun ten nadere opheldering behoefden. Een functionaris van de Volkerenor ganisatie deelde gisteravond in Tel Aviv mee: „Er zullen nieuwe onder handelingen nodig zijn met Egyptena- ren en Israëliërs voordat aan weers kanten van het Suezkanaal waarne mingsposten kunnen worden inge richt." Men neemt aan dat moeilijkheden zijn ontstaan over het vaststellen van een definitieve bestandslijn. Volgens Israël moet de bestandslijn precies door het midden van het Suezkanaal lopen, omdat troepen van beide partijen elk een oever bezet houden. De Israëlische regering is van me ning dat zowel Israëlische als Egypti sche schepen toestemming moeten krijgen om krachtens het bestand in het Suezkanaal te varen, elk aan hun eigen zijde. In Cairo zag men in deze opvatting een nieuw bewijs van de „expansio nistische neigingen", waarvan Egyp te Israël al herhaaldelijk heeft be ticht. Het officiële Egyptische blad Al Achram schreef gisteren dat „een hervatting van de strijd onvermijde lijk is". Intussen zijn de eerste waarne mers van de UNO al bij het Suezka naal aangekomen. Het gevaar dat aan hun taak is verbonden bleek za terdagavond toen Israëlische vliegtui gen het hotel in Ismailia bombar deerden, waarin de waarnemers wa ren ondergebracht. Zij moesten hals over kop vluchten naar een ander on derkomen. Het is gisteren de hele dag rustig gebleven aan het Suezkanaal, nadat daar zaterdag nog een complete veld slag had gewoed. Op verzoek van Is raël slaagde de UNO er tenslotte in een nieuwe wapenstilstand tot stand te brengen. Beide partijen zegden toe het bestand te zullen eerbiedigen. In Cairo hebben 5 Arabische staats hoofden de Egyptische president Nasser en zijn ambtgenoten uit Alge rije, Irak, Syrië en Soedan giste ren hun 2-daags overleg afgesloten. In een communiqué deelden zij mee dat zij het eens waren geworden over „doeltreffende maatregelen", die er op waren gericht de gevolgen van de Israëlische „agressie" weg te nemen. Nadere bijzonderheden gaven zij niet. President Nasser heeft zondag geconfereerd met de Russische VJóór het lage wanveld van „Oorls- kamp" door ontwatering, kunst mest en drainage tot wei- en hooi land werd herschapen, was het er veel mooier dan nu. Ik liep in deze hoek van de Gelderse Vallei nog net over het randje van de oude tijd en herin ner mij de frêle figuren van parnas- sia en orchideetjes, de weldadige geur der gagelkatjes, de bevertjes en mis schien de adder tongvarens, verscholen in de velerhande bloementooi. Daar is nu niets meer van over en op de koei en ben je even gauw uitgekeken als op de elzen; ook groef het Waterschap er een afzichtelijke afvoersloot mid den doorheen. Gelukkig bleef er be halve het bos van „Wallenburg" één bezienswaardigheid over, n.l. een put of bron, waar het water vanzelf op stijgt, een z. g. artesische put. Het water in de bodem, gestuwd door een grote natuurlijke druk van de Veluw- se heuvels, stijgt boven de begane grond ter plaatse. Er werd daar jaar en dag geleden tussen twee niet-door- latende lagen een voor water toegan kelijke laag aangeboord. Kristalhelder loopt het zuivere nat zonder ophouden zomer en winter door een greppel naar de afvoersloot, maar wie hier een huis zo bouwen, vindt veel meer mogelijkheden, zoals we dit bij boe renhoeven op ettelijke plaatsen in de Vallei zien. Reeds in de grijze oudheid kende men zulke wellen en plm. de 12e eeuw werden zij in Artois of Ar- tesië (N. W.-Frankrijk) aangetroffen, vandaar de naam. Het drinkwater van Parijs wordt op dergelijke wijze uit groene zanden geleverd, daterend uit het Krijt-tijdperk en één zo'n boor gat levert liefst 3 miljoen l. water per dag. Daar kan mijn bescheiden stroomje van „Oorlskamp" niet tegen op.' 17-7-'67 A. B. WIGMAN DEN HAAG/GOUDA In Gouda zijn vanmorgen twee van de vier gis teravond uit Scheveningen ontsnapte gevangenen gegrepen. Het zijn de 19- jarige Michel S. uit Tilburg, die voor een roofoverval in Berkel-Enschot werd veroordeeld, en de 21-jarige Willem B. uit Den Haag, die wegens heling was gestraft. Zij konden worden aangehouden, nadat burgers de politie hadden in gelicht. Er was bericht, dat zes mannen zich verdacht bij een auto ophielden. De wijk, waarin dit plaats had, werd door de politie afgezet, maar de auto was verdwenen. Later kwamen er tips binnen, dat verdachte figuren een be paald pand waren binnengegaan. De politie deed een inval en trof S. en B. aan, die in de tuin waren weggekropen. De arrestatie verliep zonder moeilijkheden. Door een tralie van een toiletraampje door te zagen, waren de vier gevange nen gisteravond erin geslaagd uit de gevangenis aan de Pompstationsweg in Scheveningen te ontsnappen. Bij de twee mannen, die thans nog voortvluchtig zijn, is een bijzonder „zwaar geval": de 26-jarige Jackie K.uit Budel, die in april 1965 het Eindhovense jongetje Corrie Hofman heeft vermoord. De andere vluchteling is de 22-jarige H. H. uit Arnhem. Vermoed wordt dat de gestraften tijdens het recreatie-uur wanneer de gevangenen bij elkaar mogen komen zijn ontvlucht. BUSSUM Gisteravond heeft de 20- jarige R. van der H. uit Naarden tij dens de Bussumse koopavond, nadat hij in een baldadige bui het verkeer op 'n druk punt in het centrum van Bussum in de war had gestuurd, van een poli tieagent een klap op de kaak gekregen, die zo hard aankwam, dat hij geruime tijd bewusteloos was. Van der H. was op eigen houtje het verkeer aan het re gelen, hetgeen een volksoploop veroor zaakte en het verkeer juist in de war stuurde. De politie werd gewaarschuwd. Toen van der H. zich niet kon of wil de legimiteren wilde een agent hem meenemen naar het bureau. De jonge man draaide zich toen plotseling om naar de agent waarop deze zich ken nelijk bedreigd voelend de klap gaf De jongen raakte bewusteloos en werd eerst naar het bureau en later naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij ten slotte weer bij kennis is gekomen. Aankomst van de Noorse generaal Odd Bull (rechts) en z(jn VN-waarnemers uit Frankrijk, Zweden en Nieuw Zeeland in Cairo met de Friendship, welke door Nederland ter beschikking is gesteld. onder-minister van Buitenlandse Za ken, Jacob Malik, aldus heeft het se- mi-officiële persbureau voor het Mid den-Oosten bekendgemaakt. Malik is jongstleden dinsdag in Egypte aangekomeneen dag na de komst in Alexandrië en Port Said van een Russische vloot. Het gesprek van zondag was het tweede, dat Malik met Nasser voer de. Het Jordaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft uit Bonn bericht gekregen, dat de Bondsrepu bliek medisch en technisch materiaal ter waarde van ongeveer 900.000 gul den wil zenden. De Israëliërs meldden zaterdag één vliegtuig verloren te hebben. Zij zouden zeven Egyptische toestel len, waaronder vijf MIG-straaljagers, hebben neergeschoten. Er deden zich verscheidene luchtgevechten voor. Plaatsen, die herhaaldelijk werden genoemd in berichten over beschietin gen en bombardementen zijn Ismai lia, Port Toefik, Kabrit en Firdan. Burgerlijke autoriteiten en zaken lieden in Bethlehem hebben een petitie getekend, waarin ze vragen een deel van Israël te mogen worden. Het initiatief is genomen door de commissaris voor handel en industrie in de stad, Ibrahim Abdoellah Hundal. In de petitie wordt gewezen op de historische en geestelijke banden die de plaats met Jeruzalem heeft, nu Jeruzalem in zijn geheel Israëlisch is geworden, aldus de petitie, moet ook Bethlehem bij Israël horen. Twee kinderen van Mosje Dayan, de Israëlische minister van Defen sie, zullen aanstaande zaterdag in het huwelijk treden. Jael Dayan, die in de laatste oor log als militaire correspondente op trad en tot dusver vier romans heeft geschreven, zal in het huwelijk treden met kolonel Dovsion. Haar jongere broer Assaph trouwt dezelf de dag. JAY (Florida) Bij een opstoot je in het gevangenenkamp van Jay is gisteravond brand uitgebroken, die aan 37 gevangenen het leven heeft gekost, terwijl zes anderen gewond raakten. De houten barak was binnen acht minuten door het vuur verteerd. Uren nadat het eerste alarm was geslagen, waren nog maar enkele li chamen geborgen. Slechts acht van de 51 gevangenen bleven ongedeerd. Een cipier vertelde dat vechtende gevangenen een gasleiding in de ba rak braken. Het ontsnappende gas kwam tot ontbranding toen een lamp sneuvelde. Toen de brand uitbrak waren de cipiers hun geweren aan het halen om een eind te maken aan de rel. AUCKLAND (Nieuw-Zeeland) In Auckland is de 27-jarige Brit Donald Taylor aangekomen, die zegt te Ta hiti te zijn gedeserteerd uit het Fran se vreemdelingenlegioen. Hij zegt dat Frankrijk in het gebied van de Stille Oceaan een atoombom is kwijtge raakt, die mogelijk nog ergens op zee ronddrijft. KAAP KENNEDY De Ameri kaanse sonde Surveyor 4, die een zachte landing op de maan moet uit voeren, staat niet meer in radiover binding met de aarde, zo is op Kaap Kennedy meegedeeld. Gevreesd wordt dat de missie van de Surveyor 4 is mislukt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Wat een druk week einde had moeten worden, is een week einde geweest waarmee de Rijkspolitie niet veel moeite heeft gehad. Op de wegen was het drukker dan normaal, maar alles bij elkaar, zegt de Rijkspoli tie, is het best meegevallen. Toch eindigde dit weekeinde de va kantie van ongeveer zeshonderdduizend werknemers uit de bouwvakken en de textielindustrie en begon die van enke le honderdduizenden uit andere be drijfstakken. Degenen die kwamen en gingen, hebben hun reis netjes verspreid over de vrijdag, zaterdag en zondag. Niettemin passeerden alleen zaterdag al 45.000 mensen de grenspost bij Vaals. Bijzonder veel auto's had het verkeersplein Oudenrijn te verwerken, waarop een 'gegeven ogenblik een file van vijftien kilometer stond. De Zeeuwse eilanden waren erg in trek. Ook ontstonden er files op de weg Hee renveen - Drachten en op de Afsluit dijk. In Weert, dat alle verkeer op de route Eindhoven - Maasbracht moest verwerken, was het erg druk. Op de zuidelijke oprit van de Moer- dijkbrug ontstond gistermiddag een ein deloos lijkende file Van de vier rijba nen op deze brug zijn er wegens reparatie twee niet berijdbaar. De file was na anderhalf uur verwerkt. De Spoorwegen hebben aanzienlijk meer moeite gehad met het verwerken van de stroom toeristen. Al het beschik bare materieel moest worden ingezet om de grote schare reislustigen te ver voeren. Verwacht wordt dat het bezoek van Duitsers, Britten en Amerikanen wat gaat tegenvallen. De grote stroom Duitsers moet nog komen. In het Ruhr- gebied, waar de meeste toeristen naar Nederland vandaan komen, moeten de schoolkinderen nog vrij-af krijgen. Vakantiedrukte of niet, Rijkswa terstaat zal morgen een gedeelte van de autosnelweg Utrecht - Den Haag - Rot terdam repararen. Het gaat om een stuk weg, dat op de oostzijde op de Gouwebrug aansluit. Omdat daar voor elke verkeersrichting maar één rijstrook overblijft, zal het personenver keer worden omgeleid als de wachttij den te groot dreigen te worden. Het verkeer van Den Haag naar Utrecht en van Rotterdam naar Utrecht wordt dan omgeleid via Moor drecht, Gouda, Oudewater en Mont- foort naar Vleuten-De Meern. Daar neemt dit verkeer de normale route weer op. Het verkeer van Utrecht naar Der Haag - Rotterdam wordt via Waddinx veen - Boskoop en Benthuizen geleid Weggebruikers in de richting Den Haag kunnen bij Bleiswijk over de au tosnelweg rijden. Wie naar Rotterdam wil moet door Bleiswijk. KATWIJK: Met opgerolde broekspij pen en gehuld in een oliejas, stapt prins Claus aan boord van een speedboot om op zee een demonstratie van de Katwijkse reddingsbrigade te volgen. NEW YORK Officier van Justi tie Jim Garrison uit New Orleans aeeft zaterdagavond in een interview /oor de Amerikaanse NBC-televisie /erklaard dat president Kennedy ver noord is door „lieden die een radica- e verandering wensten van de Ame rikaanse politiek, met name die je gens Cuba". Zijn eigen onderzoek had hem gesterkt in de overtuiging, dat de conclusie van het rapport-Warren „een sprookje" is. BREDA Mr. Pieter van Vollenhoven heeft op het Westbrabantse vliegveld Seppe het „beperkt vliegbewijs A" ge haald. Hij deed er zijn theoretisch exa men. Het praktische gedeelte had hij al eerder op het Vliegv^d Hilversum afge legd. Om het volledige vliegbewijs te krij gen moet hij nog een overlandvlucht van drie uur maken. was gevlucht. Intussen ging via de po- litieverbindingsdienst in Utrecht een algemeen opsporingsverzoek naar alle politie-instanties in het land. De politie in de woonplaatsen waar de vier ver dachten vandaan kwamen, bezocht een aantal bekende adressen waar de vluchtelingen mogelijk een schuilplaats ringen zijn tot nu toe zonder resultaat gebleven. zouden kunnen vinden. De Haagse officier van justitie, mr. Lulofs, noemde deze ontsnapping af schuwelijk. Ook de officier van justitie zag in de wijze waarop de ontsnapping was uitgevoerd, het resultaat van een vooraf opgezet plan. Bij hun ontsnapping hebben de vier gevangenen gebruik gemaakt van twee toiletten die al enige tijd buiten gebruik zijn. Tijdens de recreatietijd stonden hun cellen open. Zij mochten bij hun medegevangenen op bezoek gaan doch ook mochten zij vrijelijk over de gan gen wandelen. Daar was op dat mo ment geen toezicht. In de toiletruimte hebben zij de deur van een der we's opengebroken. Daar hebben zij een tralie doorgezaagd van het wc-raampje dat drie meter boven een afdak zit. Het moment van de ontsnapping was geraffineerd uitgekiend. Er is namelijk op zondag tijdens het recreatieuur he lemaal geen bewaking op het buitenter rein van de gevangenis. Een agent van de Haagse politie heeft gemeld dat hij omstreeks half acht vier mannen ach ter het gebouw van de KLM had zien lopen. De agent wist op dat moment echtex nog niets van de ontsnapping af zodat z'n melding te laat binnenkwam. Jackie K. was voor moord op het Eindhovense jongetje Corrie Hofman tot acht jaar gevangenisstraf veroor deeld. Ook had hij een vonnis voor en kele inbraken. Michel S. uit Tilburg was voor de roofoverval te Berkel- Enschot tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. W. B. uit Den Haag zat wegens heling een straf uit van 1 jaar en drie maanden en de Arnhemmer H. H. was veroordeeld tot 2Vt jaar voor diefstal. Via het nauwe raampje kwamen zij op een afdak en vervolgens in de tuin. Daar werden zij gezien door de vrouw van de directeur van de gevangenis. Wetende dat er op dat moment nie mand wacht liep en dat er ook geen gevangenen mochten zijn buiten het ge bouw, waarschuwde zij haar man .De ontsnapten hadden intussen een oude deur gepakt die daar lag. Die zetten zij tegen de zes meter ho ge buitenmuur aan de kant van de Pompstationsweg. De vluchtelingen hadden een haak gemaakt van een ijze ren staaf die zij uit het opklapbed in hun cel hadden losgewrongen. Ook hadden zij een stuk touw bij zich waarvan men niet weet hoe zij daar zijn aan gekomen. Dit touw was aan de zelfgemaakte haak bevestigd. De haak werd op de muur gegooid en zo klom men zij langs het touw over de muur en verdwenen op een holletje in de rich ting van de Van Alkemadelaan. De politie heeft extra mankracht op geroepen en zette zeer veel manschap pen in bij de opsporing, waarbij ook van speurhonden gebruik werd ge maakt. SCHIPHOL (ANP). De voorzitter van de socialistische Tweede-Kamer fractie, drs. J. den Uyl, is op Schiphol teruggekeerd van een tiendaagse reis door Israël. Bij zijn aankomst op de luchthaven zei de heer Den Uyl dat er „natuurlijk alles is te zeggen voor een verenigd Jeruzalem", maar dat er toch „bezwa ren zijn aan de eenzijdige actie van Israël". Hij dacht niet dat de hereni ging van Jeruzalem vredesbesprekin gen in de weg zou staan. Door die besprekingen moet o.a. het vluchtelin genprobleem in het Midden-Oosten worden opgelost» De Nederlandse commanderije van de Ridderorde van het H. Graf van Jeruzalem heeft 25.000 gulden naar Jor danië gestuurd om daarvan voedsel, me dicijnen, kleren, dekens en matrassen voor de vluchtelingen te kopen. AMSTERDAM. Twee werknemers van het aannemersbedrijf Van Hattum en Blankevoort uit Beverwijk zijn gis teravond uit Guinee op Schiphol terug gekeerd. Het zijn de molenbaas Eef Middelkoop uit Sliedrecht en de werk tuigkundige T. M. J. Herinx uit IJmui- den. Hoogst omzichtig en tussen een ma rechaussee, een lid van de luchtpolitie en de directeur van het aannemersbe drijf in werden ze naar enkele gereed staande auto's op de luchthaven ge loodst. De directeur, jhr. dr. R. J. Strate- nes, en enkele stafleden van het Be- verwijkse bedrijf hadden het tweetal eerder al in de aankomstpier opgevan gen. De heren Middelkoop en Herinx wa ren met een auto Guinee uitgereden. In Freetown in het buurtland Sierra Leone waren ze in een vliegtuig naar Schip hol gestapt. De heer Herinx had alleen maar een dokstersverklaring moeten overleggen aan de Guinese autoritei ten. Daarin stond dat hij slecht tegen de tropen kon. Daarop werd hem zon der moeite een uitreisvisum verstrekt. Op Schiphol werden ze niet in con tact gebracht met journalisten. De di rectie van het aannemersbedrijf was bang dat ze iets zouden zeggen waar door de andere Nederlanders die niet uit Guinee mogen, last zouden kunnen ondervinden. Uit de manier waarop de vier gevan genen in een onbewaakt ogenblik ont snapten, heeft de politie afgeleid dat het plan voor deze ontsnapping grondig was opgezet. De vluchtelingen hebben op intelligente manier van het recrea tieuur gebruik gemaakt. In die tijd is de bewaking wat minder scherp. De ge vangenen in de grote recreatieruimten hebben dan wat meer bewegingsvrij heid. Onopvallend gingen de vier gevange nen naar het toilet, waarna zij binnen enkele minuten door een wc-raampje buiten het gebouw wisten te komen. Ze klommen daarna ongezien over de zes meter hoge gevangenismuur. Onmiddellijk na het alarm uit de ge vangenis, waar de ontsnapping onge veer een half uur later werd ontdekt, begon de Haagse politie aan een groot scheepse jacht. Via dé politieradio's werden de signalementen verspreid. De politie hield er rekening mee dat het viertal via de duinen naar Katwijk

De Vallei | 1967 | | pagina 1