de appek bloeien Sylvain Poons 50 jaar toneel Moppentapper Max Tailleur terug in Amsterdam FI] VANC1 [ËLE 1 NOTITIES Rudi Carrell volgt ontslagen Lou van Rum oo Lou van Burg wel in Nederland Schrijver Leroi Jones gearresteerd Vooruitzichten lederwaren- industrie niet zo gunstig Boos qenoemd naar Phia Berghout C. van de Weetering stoot met dansen Belgische kunst in 'wnnclavië Britse zend-piraten- bases in Nederland VANAVOND MORGEN PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG 0»-RM Johnny Hart ,...j 2 MAANDAG 17 JULI 1967 29 Coen griezelde van Kees Klop. Die naam alleen was al een doodkist, zo- één, waar je in moest, met het dek sel dicht. „We zalle vroage. offie 'n driedub bele wil moake, voor je tuntels!" overdacht de Lange vlot. „Dan stop- pe we ze d'rin, en geve ze allenig mar brandewijn te drinke net zo lang tot ze op alles „Joa!" schreeuwe! En dan mar vroage, jong!" Doch Coen kon daar niet om grin niken. Hij wilde tante Lientje beslist niet in één kist hebben met de ande re twee samen, en bovendien wist hij met geen mogelijkheid enige vrjtag te bedenken, waarop „Ja" een ver heugend antwoord was. „Ach, jij bin zellef ok zo'n keutel- kanon!" snoof zijn vriend. „Je zou alles kenne vroage! Duzend guide per week, en soame mé mij nar de biescoop, en vrij wone voor Dubbel- broek, en 'n rijpoard, enne oto en vijftig bromtolle, enne vijver in je tuin, dajje kon boaje... 'n echte vij ver nie zo'n drinkbakkie as jullie hobbe! En meneer Alexander te rug..." Want dat bleef een verlangen, dat met de tijd aan rooskleur won. Me nigmaal had Coen het gevoel, dat hij die eerste jaren op „Wynendael" in een soort hemel gewoond had. Soms, als de zon scheen, en het licht zo sprankelde over de bomen, viel er een brok van die zalige stemming op Coen terug maar het was altijd vergezeld van heimwee. Kees Klop had een donker, laag winkeltje met een werkplaats ernaast. Daar kon je diverse monsters zien: grenen of zwart gelakt of gebeitst. Met beschilderde naam, of met een nikkelen plaat. Bekleed, of met pa pier. Enkel, of met een zinken bin- nenkist. Met zware klampen of met schroeven. Hij had net een heel du re bestelling lopen; bij een van de grote boerderijen was een dochter overleden. Zwart, met zink en een batisten bekleding, een verzilverde plaat en schroeven. ,,'t Wordt een prachtstuk, ik mot voortmoake!" zei Klop, en legde lief kozend zijn hand op de glanzende zij kant. Coen's haar stond overeind van el lende. „Denk d'rom Klop, dajje voor mij grene neemp, en mê' klampe!" drong de Lange aan. „Want gadverdulle ik weet zéker, da'k weer levend wor" Hij was helemaal meegesleept, en hijgde van sensatie: als ze toch die kist niet op tijd konden open krijgen! „Nou, mar as ik je d'rin leg, dan bin je dood, hoor!" stelde Klop hem vakkundig gerust. Voor Coen klonk dit ontzettend lu guber. Hij meende te begrijpen, dat Kees Klop voor zijn prestige geen aarzeling gedogen zou, en daar wel enige afdoende handgrepen voor wist. Met een spierwit gezicht stond hij bij de deur, en staarde de timmerman aan, die onbewust van enige verden king zijn kuifje krabde en een pijp aanstak, met dezelfde hand, waar mee hij vlak tevoren die doodkist ge streeld had. Op de terugweg was Coen zwijg zaam. De Lange moest het wel be merken, doch hij toonde daarvan niets. Zijn stem was rumoerig en schoot telkens dwaas in de hoogte, als hij Coen luidruchtig op interes sante zaken wees: bij de snoepwinkel stond een pepermuntstok in de etala ge, van wel twee duim dik. En bij Dijkers hadden ze jonge bigjes. Drie huizen verder was die morgen een man van 't dak gedonderd. „En schreeuwe, dattie dee!" schepte de Lange op. „Allebei ze klompe woare an lucifers gesloage... En ze vrouw janke, dat ken je snappe!" Maar Coen overdacht, dat zijn ouders ieder in zo'n kist lagen. En of zij een zwarte hadden gekregen? En met zink? En met schroeven?... Wat zou het heerlijk Zijn die kisten stilletjes op te graven, en ze open te maken en daar je ouders terug te vinden!... Wat zou tante Lientje wel zeggen, als hij met hen binnenkwam? Zouden ze op „Wynendael" echt de pest gehad hebben aan zijn moe der?... Misschien waren het wel witte kisten geweest; want Coen leerde al begrijpen, dat de weelde niet groot was 5 geweest, al kon hij zich niets herinne- 5 ren, dan een zachte sfeer van roze s schemerlicht, en mollige crapeauds en E veel speelgoed. Hij hoopte maar, dat er klampen op die kisten gezeten hadden „Verrek!" zei de Lange toen. „Ken 5 je nou niks meer zegge?! Bin ik 5 soms 'n dominé dajje mè' geboge kop mot luistere Wat stoa je te schim- melbekke?!" Maar die avond, in de eenzaamheid 5 van zijn kamer, stak Coen een stomp- 5 je kaars aan; en in zijn pyjama dans- 5 te hij: de langzame verstarring, de r angst, het verdriet, het ontwaken in een smalle ruimte. En achter hem danste zijn scha- jj duw tegen de muur een zwarte ver- beelding van zijn gedachten: Coen jj trachtte de dood te doorgronden. Tenslotte flakkerde de kaars, en knetterde. Coen kroop ijs-verkild in bed en 5 sliep in. En later, op een woensdagmiddag E danste Coen voor de Lange, achter in 5 het wilde park, weer de Dood. Deze Dood was echter meer bedrij- vend; hij sloop rond, en zocht zqn slachtoffers, hij wees hun de weg en 5 zond ze heen, en stond bewegingloos E op zijn post. De Lange zat recht tegenover hem, E en knauwde op een grassprietje. Hij E verveelde zich, want de Dood moest volgens hem tevoorschijn springen en brullen van „Nou heb ik je, gemene en dat was dan nader in te vul- E len. waaraan de uitbeelding haar ac- S tualiteit zou danken. Nadat Coen weer eens stil gestaan E had, en zich als gedwongen naar E rechts wendde, zijn hand opheffend om iemand aan te wijzen, trof het hem zelf héél onaangenaam, dat hij 5 inderdaad op een levend mens wees. S Ja, daar stond tante Chrisje. „Wat doe je daar?!" informeerde jj zij omslachtig. „Hij danst", verklaarde de Lange rap, „komp u mar hier sitte, dan r kennu 't mietersbést zien!..." S „Zul je dan nooit afleren, die dwa- E ze dingen te doen?!" vervolgde tante E Chrisje zeurig. S „Ken u ok danse?" wilde de Lange weten. „Waarom dans je dan toch?..." dreinde het mens. Coen stond geslagen. Hij kon de tweespalt Lientje-die-dansen-goed- vond en de-rest-die-dansen-slecht vond in zijn leven niet gebruiken. Omdattie danse mot!" vertegen woordigde zijn vriend hem. „Stil jij, akelige, akelige jongen!" zei tante Chrisje, met bibberwangen. Doch nu had Coen voldoende zijn denken kunnen samenrapen om zin vol te antwoorden. „Ja, hij heeft ge- lijk", antwoordde hij met grote ernst. „Ik moet dansen". „Bah", zei tante Chrisje. (Wordt vervolgd) 5 E 3557 Arend had zijn stok met kracht in de richting van het naderbij zwevende wezen geslingerd, teneinde goed duidelijk te maken, dat hij niet gediend was van al te grote nieuwsgierigheid en zich zekei niet zo liet behandelen als het ongelukkige sneeuwslangetje. Maar zijn stok vloog dwars door het witte wezen heen en viel in de pulversneeuw neer. Het effect was dus nihil en scheen het schepsel slechts te prikkelen tot grotere activiteit. Een der regels van het ruimtevaardershand boek is: „Benader buitenaardse, onbekende schepsels altijd met een duidelijk vredelievende houding en maak slechts in uiterste nood gebruik van destructieve wapens." Het leek Arend op dit ogenblik echter raad zaam niet méér risico te nemen. Hij hief zijn dissolvo- gun op....Buck en Dubois deden hetzelfde en bijna ge lijktijdig drukten zij af.. Er volgde een verblindende lichtflits, gepaard gaande met een doffe knal en de drie mannen werden achterover in de sneeuw gewor pen. 23. Binnen enkele minuten bereikt Tsjiao Tai het wijn huis de Zeven wilgen. Hij gaat er met des te meer ge noegen een kijkje nemen, omdat hij er vaak zijn vrije avonden doorbrengt. Een van de danseressen, Perzik ge heten, is zelfs bijzonder op hem gesteld en bedient hem altijd persoonlijk. Hij wordt opengedaan door de kaste leines, een mollige dame van middelbare leeftijd, die beleefd informeert waaraan ze zo vroeg de eer van zijn bezoek te danken heeft. „Ik kom een paar inlichtingen inwinnen", zegt Tsjiao Tai, „is Perzik misschien al op gestaan?" De kasteleines trekt zich terug en even later verschijnt de bevallige Perzik, die er ondanks het vroe ge uur betoverend uitziet. Als ze tegenover elkaar heb- ben plaatsgenomen aan een lage houten tafel, zegt Tsjiao Tai: „Ik wil graag iets weten in verband met de moord op Meng Lan, de dichter. Is het waar dat Wen Shou- fang en Yuan Kai hier gisteravond feestgevierd heb ben, en dat ze pas heel laat vertrokken zijn?" „Of dat waar is", zegt Perzik. „Ze waren behoorlijk aangescho ten toen ze weggingen. En ze stonden er op te voet naar huis te gaan, omdat ze behoefte hadden aan frisse lucht. We hebben nog voor ze gedanst, maar ze zeiden dat geen van ons hen de charmes van Agaat kon doen vergeten. Agaat was de naam waaronder de vrouw van Meng Lan vroeger bij ons werkte." AMSTERDAM Met de vertolking van de hoofdrol in het geestige stuk van de Israëlische auteur Ephraim Kishon „Getrouwdof niet?" heeft de Ne derlandse acteur Sylvian Poons zijn 50- jarige toneeljubileum gevierd. Na af loop van de voorstelling werd hij ge- hononeerd met een daverend applaus. De thans 71-jarige jubilaris werd op het podium samen met zijn echtgenote zowel letterlijk als figuurlijk in de bloe men gezet. Hij werd toegesproken door wethouder A. A. Verhey, die hem de zil veren penning van de stad Amsterdam overhandigde voor zijn verdiensten als acteur. Van het departement van Cul tuur ontving hij een bedrag van 1.000 gulden. Ook het ere-comité overhandig de de acteur een enveloppe met geld. Het Joodse blijspel, dat reeds in vele landen met succes is gespeeld, beleefde zijn wereldpremiere in 1961 in Tel Aviv waar het vele jaren achtereen werd op gevoerd. Het verhaal draait om een zoekgeraakte trouwakte, die nodig is voor de voorbereiding van het huwelijk van de dochter van het betrokken echt paar. Er rijst de vraag of er in de pio nierstijd van de „Kiboets Einot" ooit wel een officieel huwelijk is gesloten. De dochter vindt dat haar ouders dan maar opnieuw getrouwd moeten worden met alle nare gevolgen en verwikkelin gen van dien. De echtgenoot vindt het namelijk zijn eer te na om zijn eigen vrouw opnieuw het hof te maken en ten huwelijk te vragen. Zijn vrouw weet eigeblijk niet goed of een huwelijk met een man, waarvan zij alle nukken en grillen kent, wel wenselijk is. Het loopt allemaal goed af, doordat men de akte uiteindelijk achter een trouwfoto aan treft. Aan het toneelstuk verleenden voorts medewerking Ans Koppen, Carlette Ban ting, Wik Jongsma. Wij de Meyer en Teddy Schaank. Bij de voorstelling was onder meer aanwezig de buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur van Is raël, D. Lewin. AMSTERDAM. Na eerst 13 jaar in de knusse „Doofpot" aan het Am sterdamse Rembrandtsplein te zijn op getreden en vervolgens enige malen de wereld te zyn rondgereis is mop pentapper Max Tailleur weer in zijn goede vaderstad neergestreken. Het was een hartelijk weerzien van vele oude en nieuwe bekenden bij zijn eerste optreden voor een groot publiek. Max Tailleur had na zijn knusse Doofpot-tijd en zijn wereldreizen, waar bij hij tussentijds ook nog met een zwa re ziekte te kampen had, de „gok" ge nomen de intiemheid van een kleine omgeving te verwisselen voor een gro te zaal vol mensen. Transpirerend en gespannen, maar toch losjes zijn mop pen tappend, mag gezegd worden dat hij ook hier is geslaagd. Ironie, wee moed en soms een tikkeltje waaghalze rij wisselden elkaar af. Het was echter altijd zijn onvervalste humor, het be spieden van zijn medemens en het weerspiegelen van die ontroerende, ge wone dagelijkse gebeurtenissen, dat het, volgens zijn eigen zeggen, kri tisch gestemde première-publiek met dankbaar applaus ontving. Zoals bekend is hij een onvermoeid beijveraar van de anti-reumabestrij- ding. De opbrengst van deze avond stond dan ook geheel in het teken van Van onze correspondent BONN. Met een pijnlijke bons is dit weekeinde een van Duitslands grootste televisiesterren, de Nederlan der Lou van Burg, ten val gebracht. Aan de vooravond van een grootse kleu ren t.v. show heeft het tweede Duitse televisienet,,Oom Lou" ontslagen om dat hij door liefdesperikelen in opspraak is gekomen. Zijn opvolger is al gecontracteerd: Rudi Carrell, die daardoor onverwacht snel en op het hoogste niveaü zal terug keren op de Duitse beeldschermen, ter wijl hij eveneens voor de Vara in Ne derland aan de slag gaat. De Duitse t.v. wilde niet het risico nemen dat Lou van Burg tijdens zijn optreden zou worden uitgejouwd. Men annuleerde Van Burgs contract, niet om daarmee een oordeel over de ge ruchten uit te spreken, maar omdat men zich een ster in opspraak niet kan veroorloven. Lou van Burgs Duitse televisiecar rière wordt daarmee vlak voor een hoogtepunt afgebroken. Nadat het Duitse eerste net hem in 1962 had laten vallen, maakte hij een triomfale come back op het tweede programma, waar hij 44 maal zijn beroemde show „Het gouden schot" presenteerde. Op 25 au gustus, juist op Lou's 50e verjaardag, zou hij met zijn 45e jubileumshow te vens de Westduitse kléurentele visie rechtstreeks uit Berlijn inluiden. De taak deze show te presenteren valt nu toe aan Rudi Carrell (31) die in Duitsland al uiterst populair is. Of hij meer dan één keer „Het gou den Schot" zal presenteren is nog de vraag. Carrell: „Ik zal het anders doen dan Oom Lou. Dit is een rechtstreekse uitzending en daarom kom ik met veel actuele grapjes. Men heeft mij een con tract tot 1969 aangeboden, maar ik wil eerst de start afwachten." DEN HAAG. De televisiepresenta tor Lou van Burg (49) zal volgend jaar voor de AVRO-televisie een maande lijkse quiz van een uur brengen. Het wordt een gezellig leuke spelletjes avond volgens de heer Van Burg, waarop een stukje Nederland als hoofd prijs valt te winnen. Er zijn acht quiz avonden gepland, de eerste in januari. deze bestrijding en na een bij zijn pu bliek gulle lach verwekkende Max Tail leur, stond na afloop een Max Tail leur op, die de vorstelijke gift van 10.000 gulden aan de directeur van de bestrij ding, dokter Verdam, in ontvangst kon geven. AMSTERDAM: De bekende acteur Sylvain Poons heeft vandaag zijn gou den toneel jubileum gevierd. Na de pre mière van het toneelstuk „Getrouwd of niet" in de Kleine Komedie te Amster dam, werd hij voor dit feit gehuldigd. Op de foto biedt de Amsterdamse wet houder A. A. Verhey hem de zilveren me daille van de stad Amsterdam aan. NEWARK De bekende neger-to neelschrijver Leroi Jones is vrijdag in Newark gearresteerd op beschuldiging van het bezit van twee geladen 32 kali ber pistolen. Hij werd naar de districtsgevangenis overgebracht. De borgsom waarop hij vrij kan komen is gesteld op 25.000 dol lar. Leroi Jones zal 26 juli moeten voorkomen. NEDERLAND I. 18.20 Lichte grammofoonmuziek voor de tieners. 19.00 Nws. en weer- praatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muziek uit uw vakantieland: Portugal, - Grie kenland en Italië. 20.15 Stereo: De gast, hoorspel. 20.50 Promenade van prominenten: gevarieerd muziekpro- king. 22.30 Nws. en he 'haling SOS-be- richten. 22.40 Boekbespreking. 22.50 Stereo: Lichte orkestmuziek. 23.00 In een handomdraai: amusementsmuziek uit Noorwegen. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18,15 Actualiteiten. 18.25 Licht instrumentaal trio. 18.50 Stereo: Meisjeskoor. 19.15 Stereo: Vibrato: voor stereo liefhebbers. 19.40 Humanis tisch Verbond: Portret van een huma nist, een toespraak door de heer J. de Leede. NRU: 19.50 Lichte grammo foonmuziek. 20.00 Nws. 20.05 Groot symfonie orkest en koor van de BRT met zangsolist: moderne muziek. 20.35 Frisia cantat: documentaire over Friesland. 21.05 Muziek en religie van verre volken. 21.20 Klare taal: lezing over onbegrijpelijke scheepvaartter men. 21.35 Schip van de week, klank beeld. 21.50 Let the peoples sing: in ternationale competitie voor amateur koren. 22.20 Ronde van Franrijk 1967: nabeschouwing over de 16e etappe. 22.30 Nws. 22.40 Iks, een sprong in het duister, reportages en lichte grammo foonmuziek. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 15.30-16.15 Eurovisie: Tour de France 1967: 16e etappe. 18.30 Tour de France: samenvatting. 18.45 De Mini- molen. 18.50 Journaal. STER: 18.55 Reclame CVK/IKOR/RKK: Ken merk (19.00: de wekelijkse actuali teitenrubriek over kerk en samenle ving. KRO: 19.30 Hardy's Logboek: De firma Richardson, TV-film. STER: 19.45 Reckame. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. TROS: 20.20 Voyage to the bottom of the sea, TV- film. 21.10 Aktualiteiten. KRO: 21.20 Lekkere diertjes (Alle meine Tiere), TV-film. (afl. 6). 22.10 Silhouet: por tret van een tijdgenoot: Adriaan Viru- ly. Humanistisch Verbond: 22.40 Hu manisme in Amerikaans perspectief, gesprek. NTS: 22.55-23.00 Journaal. NEDERLAND II. NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reclame. AVRO: 20.05 De anbe- kende wereld: Tussen Menam, Chaop- hya en Mekong, filmreportage. 20.25 Johnny Guitar, speelfilm, (beide keu ringen: 14 jaar). STER: 22.10 Recla me. NTS: 22.15-22.30 Journaal. HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord, lezing. 7.15 Lichte gram.muz. (7.30-7.32 Nws.). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Voor de kinderen. 8.30 Nws. 8.32 Touringclub: vakantietips. 8.45 Stereo: Lichte gram.muz. 9.25 Conci liepostbus; 9.35 Waterstanden(. 10.00 Aubade: NBC-Symfonie-orkest (opn.): klassieke muz. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Stereo: Musette-orkest en zangso liste. 12.18 Marktberichten voor schip pers. 12.20 Voor de landbouwers. 12.27 Mededelingen voor land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Actualiteiten. 12.50 Licht ensemble met solisten. 13.30 Musiësta. licht gev. muz.progr. 14.00 De grens is tweesnijdend, hoorspel. 14.25 Stereo: Metropole-orkest en zangsoliste: lichte muziek. 15.00 Pizzicato: muzikaal mid dag magazine. (Tussen 16.05-16.10 Ron de van Frankrijk 1967). 17.05 Ronde v. Frankrijk 1967. 17.10 Overheidsvoor lichting: Geestelijk leven op Aruba. Spreker: F. J. van Wel. (Tussen 17.15- 18.15 Ronde van Frankrijk 1967). 17.20 Voor de jeugd. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte gram.muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 NWs. 8.10 Actualiteiten. 8.15 Lichte gram.muz. (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Klankjuwelen, (gr.). 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Ar beidsvitaminen: populair verzoekpla- tenprogramma. (11.00-11.02 Nws.). 11.55 Beursberichten. 12.00 Stereo: Metropole orkest: amusementsmuz, 12.27 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Licht orgelspel. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten. 13.30 Stereo: Moderne orkestmuz. (gr.). 15.00 Stereo: Vocaal ensemble: hedendaagse Engelse liederen. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Kerkorgelconcert (gr.): vroeg- romantische muz. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 New York calling. 17.20 Lichte gram.muz. voor de tieners. HILVERSUM III TROS: 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.10 Vakantietips. 9.13-10.00 Vliegen maarr op Schiphol: platenprogr. met interviews. VARA: 10.00 Nws. 10.02 Pop- en cabaretmuz. (10.30 Geen ja, geen nee. 11.00 Nws.) 12.00 Nws. 12.02 Lichte gram.muz. 13.00 Nws. 13.02 Lich te gram.muz. (verv.) 14.00 Nws. 14.02 Verzoekplatenprogramma voor de vrouw. 15.00 Nws. 15.02 Mixgeva rieerd platenprogramma. (16.00 Nws.). 17.00 Nws. 17.02-18.00 5555en en 6660en. MAANDAG 17 JULI 1967. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (Herh. v. gisteren). 10.20 Sportprogramma. 11.35 Das aktuelle Magazin. 16.40 Nws. 16.45 Programma voor de vrouw. 17.40 Boe- ken-programma. 18.00 Nws. (Region, progr.: NDR: 18.05 Actualiteiten. 18.19 Sportjournaal. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Actualiteiten. 19.26 Robin Scott in Genève. 19.59 Programma-overzicht WDR: 18.05 Nws. uit Noordrijn-West- falen. 18.10 Hucky en zijn vriendjes. 18.25 Hier und Heute (I). 18.50 Goeden avond. 19.00 Hier und Heute (II). 19.10 Treffpunkt New York, film. 19.40 Tus sen camera en projectiescherm. 19.45 Frederic (15), film). 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Actualiteitenrubriek 21.00 Muzikaal programma. 21.45 Film- reportage. 22.30 Journaal en weerbe richt. Aansl.: commentaar. 22.45 Film overzicht van de vandaag gereden etappe van de Ronde van Frankrijk. 22.55 Ballet-festival. 23.30 Nws. DUITSLAND II. 18.10 Nws. en weerbericht. 18.20 Die Drehscheibe. 18.35 Reisreportage. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nws. en thema's van de dag. 20.00 Dagboek uit de Pro testantse wereld. 20.15 Expo 67. Aansl.: Nws. 21.00 Franse speelfilm. 22.25 Nws., weerbericht en thema's van de dag. 27. Tekko deelde rake klappen uit, dat verzeker ik jul lie. Een hoewel de sluipwesp de aanval niet opgaf en steeds weer van taktiek veranderde wist onze vriend het gevleugelde monster toch van zich af te houden. „Wacht, ik zal je leren!" bromde Tekko die onvermoeid het luci ferhoutje hanteerde. „Je mocht soms denken dat ik bang voor je ben, gemene sluipwesp. De naam gluip- wesp zou je anders beter gepast hebben! Let op! Daar ga je!" En ja hoor, al raakte Tekko de wesp niet waar hij hem had willen raken, toen het venijnige insekt op nieuw op hem aanstormde gaf hij zijn belager zo'n har de slag op 't achterlijf dat de vlijmscherpe angel af brak en de wesp met een kreet van pijn omhoog schoot. Hiermede was het gevecht echter nog niet he lemaal afgelopen, want al kon 't beest nu niet meer steken toch dook 't nog eenmaal op Tekko af. Maar onze vriend, die er nu meer dan genoeg van had, greep 't ondier bij de keel en diende het vervolgens een ge ducht pak ransel toe. Een pas toen de wesp zich haast niel meer verweerde slingerde Tekko 't akelige beest van zich af, dat toen ijlings wegvluchtte. Maar toen was Tekko ook aan 't eind van zijn krachten en stond hij te trillen op zijn benen. „Die heeft voorlopig zijn bekomst!" hijgde hij. „En ik zelf niet minder!" IK BEN 3E VRIEND/ NIEMAND DOET" JÉ WAL ALS IK IN DE BUURT BEN. AMSTERDAM. De vooruitzich ten in de Nederlandse lederwarenin- dustrie zijn niet onverdeeld gunstig. Dit blijkt uit het zojuist uitgegven jaarverslag van de bedrijfschap Le- derwarenindustrie. Reeds in 1966 1» de afzet van lederwaren moeizamer verlopen dan in voorgaande jaren. Ofschoon de groei 11 pet. bedroeg was er in de tweede helft van het verslagjaar een opmerkelijke terug gang te constateren. Met het 'voor uitzicht dat een traditioneel afzetge bied als West-Duitsland op korte ter mijn geen perspectief biedt voor gro tere afzet van lederwaren, is het vol gens het bedrijfschap noodzakelijk nieuwe afzetgebieden te zoeken, bij voorkeur buiten de Euromarkt. Men wil zich vooral ook oriënteren op de Oosteuropese landen. Tegenover de nieuwe mogelijkheden staat echter, dat betrekkelijk eenvoudige indus triële produkten elders aanzienlijk goedkoper worden vervaardigd dan in West-Europa. De opeenvolging van zachte win ters heeft, aldus het jaarverslag, een nadelige invloed gehad op de afzet van handschoenen. Het dalende ver bruik was bovendien te wijten aan een vermindering van de werkgele genheid in de bouwnijverheid, de me taalindustrie en de mijnen, omdat in deze sector werkzame personen ge middeld drie paar werkhandschoenen per jaar verslijten. Daarbij komt nog, dat de import, met name uit het Verre Oosten, meer dan verdubbeld is. Alleen uit Japan werden 300.000 paar werkhandschoenen ingevoerd te gen een gemiddelde prijs, die nauwe lijks de kosten van de verwerkte grondstoffen dekt. Gunstiger is de situatie in de secto ren van de koffer- en tassenindustrie. De reislust neemt nog toe. De kof ferindustrie heeft een goed jaar ach ter de rug en is 1967 begonnen met een redelijke orderportefeuille. De totale geldomzet van de Neder landse lederwarenindustrie bedroeg ca. f 145 min. Het nadelig saldo van in- en uitvoer bedroeg in 1966 ca. f 25 min., hetgeen de totale afzet aan de handel op f 170 min. brengt. BREUKELEN Aan de vele rozen, die illustere namen dragen is er zater dag weer een toegevoegd: de Phia Berghout-roos, genoemd naar de har piste die de leidster is van de Eduard van Beinumstichting, het internationa le muziekcentrum op huize Queekho- ven in Breukelen. De heer mr. dr. W. K. J. J. van Om men Kloeke, voorzitter van de Neder landse Rozenvereniging, overhandigde Phia Berghout zaterdagmiddag op Queekhoven de eerste naar haar ge noemde roos. Men wil met deze naam geving Phia Berghout eren voor het vele werk dat zij gedaan heeft voor de ontwikkeling van het harpspel in en buiten Nederland. De vertegenwoordigers van zeventien landen die de internationale harpweek bijwonen die op het ogenblik op Queek hoven aan de gang is, kregen van Phia Berghout enkele van de nieuwe rozen. De Phia Berghoutroos is te bewonde ren in het Rosarium in het Haagse Westbroekplan. AMSTERDAM (ANP). Na een car rière van bijna twintig jaar neemt de balletdanser Conrad van de Weetering morgenavond afscheid van de Neder landse balletwereld. Hij zal in de Amsterdamse Stadsschouwburg dansen in het Zwanenmeer. Conrad van de Weetering die 38 jaar is heeft altijd bij Sonia Gaskell ge danst, eerst bij het Balletrecital, later bij het Nederlands Ballet en de laatste jaren bij het Nationale Ballet. Hij heeft niet alleen gedanst maar ook verslagen gemaakt voor verschillende bladen van grote balletfestivals. DUBROVNIK, (Joegoslavië) In Dubrovnik is zondag een tentoonstel ling van moderne Belgische kunstnij verheid geopend. Ongeveer veertig kunstenaars hebben in totaal 200 wer ken op het gebied van keramiek, ta pijtkunst en edelsmeedwerk ingezonden voor de tentoonstelling. De opening werd verricht door de Belgische ambassadeur in Belgrado, Marcel Rijmenans, en door de Joego slavische onderminister van Cultuur, Miljenko Paravic. De tentoonstelling in de kunstgalerij van de stad aan de Adriatische Zee zal tot augustus open blijven. Daarna zal de collectie nog in Rijeka en in Belgrado te zien zijn. LONDEN De twee grootste Britse piratenzenders Radio Caroline en Radio London zijn niet van plan het hoofd in de schoot te leggen wanneer op 15 augustus in Engeland de nieuwe wet van kracht wordt die het werken voor, bevoorraden van en adverteren via deze en andere illegale stations verbiedt. Ze hebben aangekondigd ba ses in het buitenland te gaan gebrui ken om hun winstgevende stroom van popmuziek en advertenties op gang te houden. Ze willen kantoren vestigen in Nederland, Frankrijk en Canada, en hun stations voor de Britse kust vanuit Nederland laten bevoorraden. De Brit se minister voor de posterijen, Edward Short, verklaarde afgelopen week in het parlement dat het van de mede werking van de andere Europese lan den afhing of de zenders spoedig het zwijgen zou kunnen worden opgelegd, en hij noemde daarbij Nederland met name.

De Vallei | 1967 | | pagina 2