Veenendaals dagblad Onrust over positie van Thieu en Ky Buiten Johnson gelast beëindiging van spoorstaking Nog meer gijzelaars terug uit Guinee Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Amerika vraagt om uitwisseling van gevangenen GERED NA HEVIGE SCHOK Tachtig Nederlanders uit Nigeria Diefstal van kostbare postzegels ARABISCH BEZOEK IN MOSKOU Zomer blijft PEKING VREEST DAT NOORD-VlëTNAM DOOR DE KNIEèN ZAL GAAN I" Radio 227 stopt ermee Ir. H. F. A. Heimplaetzer mede-directeur C. Misset N.V. Vragen aan regering over uitbraak „Manke Nelis" opgespoord Chaos op vele stations Engeland zal Singapore en Maleisië verlaten De Gaulle houdt weer toespraak Geen contact met K.L.M.-ers Omwonenden „De Kruisberg" vragen minister om maatregelen WL lÉ^ inde J VAI 1 ■1 PEKING In Peking zijn verscheidene geschrif ten uitgegeven met indirecte waarschuwingen aan het adres van de Noordviëtnamese leiders. Hieruit kan volgens een correspondent van Agence France- Presse geconcludeerd worden, dat men in Chinese regeringskringen rekening houdt met de mogelijk heid dat Hanoi, onder Russische druk, over zal gaan tot onderhandelingen met Washington over een nieuwe verdeling van Viëtnam. Eendagsvliegen BEWIJS VREDE VERKIEZVSGETS TOPGESPREK LAOS Aanhangers Soekarno gearressteerd Waarde f 10.000,— PROBLEMEN Bur. voor redactie en administratie: Prins Bemhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. DINSDAG 18 JULI I967 VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,J)e Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, Ieder woord meer 15 cent 4le JAARGANG CHINESE DRUK OP HANOI In het jongste nummer van de „brief uit China" schrijft de pro- Chinese Amerikaanse Anna Louise Strong, dat president Johnson in Viëtnam streeft naar beëindiging van de oorlog en handhaving van de Amerikaanse bases in het zuiden, en daarbij rekent op Russische steun. De schrijfster voegt hieraan toe: „Kosygin kan thans krachtiger druk uitoefenen (in Hanoi), maar zijn overtuigingskracht kan geleden heb ben door de reputatie die Moskou in het Midden-Oosten heeft verwor ven". De correspondent van AFP wijst er voorts op, dat uitlatingen van de pro- Chinese communistische partijen van Birma, Thailand, Laos, India en Indo nesië in de Chinese pers een veel krachtiger „maoïstische" en „marxis- tisch-leninistische" geest ademen dan de Noord viëtnamese communistische partij. Tenslotte wijst hij op het feit dat de „waarschuwingen" van Peking komen na het overlijden van de Noord viëtnamese generaal Ngoeyen Tsji Tanh, die beschouwd werd als de belangrijkste voorstander van de „volksoorlog" en van de leer van Mao- Tse-Toeng onder de leiders in Hanoi. MAO TSE-TOENG pressie zelfspot heb ik deze kalender blaadjes weieens bovenstaande naam gegeven; zij zullen zelden lan ger dan een etmaal onder de lezers leven en dit lijkt me ook wel voldoen de. Vandaag heb ik er echter Ephe mera, het gewone kaft mee op het oog; die op warme zomeravonden bij velen boven langzaam stromend en stilstaand water rondvliegt en ken baar is aan de staart met drie lange, dunne aanhangsels. Deze kortlevende insekten reeds uit onvoorstelbaar ver verleden (Perm) aangetoond houden dan hun bruidsvlucht en ster ven dadelijk daarna; ze zijn voort gekomen uit de minuscule eitjes, die in stille wateren aan riet en gras blij ven kleven en waaruit na 10 dagen de larven verschijnen, die drie jaar leven, gedurende welke periode ze vele keren vervellen. De laatste ge daanteverwisseling levert eindelijk de eendagsvlieg op. Na een paar etmalen op andere soorten evenwel is de naam ééndagsvlieg volkomen toepas selijk sterft het dier, zonder zelfs voedsel te hebben opgenomen; maag en darm zijn met lucht gevuld, om het vliegen te vergemakkelijken. Dominee Martinet (1729'95), schrij ver van de „Catechismus der Natuur", schreef over die kortstondigheid: „Het Groeyt, het wort Geboren, het is Jong, het vervelt tweemaal, het wort man nelijk, het Teelt, legt Eieren, het schiet Saat, het wort out ende het Sterft binnen den geringen Tijd van vijf Uren. Binnen welken Tijd het zijn Morgenstont, zijn Middag en Avondt- stont van leeven heeft Naar de oude spreuk „Credo quia absur- dum" geloofde hij het, omdat het on gerijmd leek. 18 juli '67 A. B. WIGMAN Het Witte Huis heeft gisteren of ficieel een beroep op het Zuid- viëtnamese bevrydi gsfront en op Noord-Viëetnam gedaan om tot een uitwisseling van gevangenen te ko men. Ook wordt gevraagd in te stem men met een onpartijdige inspectie van de gevangenkampen en overeen komstig de Conventie van Genève on verwijld de gewonden en zieken onder de gevangenen te repatriëren. In de verklaring van het Witte Huis wordt gezegd, dat de regering zich ernstige zorgen maakt over een moge lijk onmenselijke behandeling van Amerikaanse gevangenen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, zegt, dat er vrede in Viëtnam zou ko men, indien de Verenigde Staten maar enige reactie van Hanoi kregen. „Wij vragen van Noord-Viëtnam niet ook maar een vierkante meter grond af te staan", zei Rusk gister avond op de jaarvergadering van de vakvereniging van transportarbei ders. „Wij vragen slechts het schieten in Laos en Zuid-Viëtnam te staken. Wij zijn bereid te allen tijde over een vre de te onderhandelen, indien wij in Ha noi iemand kunnen vinden, die over vrede wil spreken. Maar niemand is er tot dusver in geslaagd ook maar een Noordviëtnamees te vinden die over vrede wil spreken". De verkiezingscoramissie van de voorlopige vergadering heeft ge weigerd de lijst van militaire kandida ten voor het presidentschap van Zuid- Viëtnam goed te keuren en dientenge volge is de militaire raad in spoed eisende zittin g bijeengeroepen. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen, dat troepen zijn geallar- meerd en dat de graad van paraat heid van de politie is verhoogd. De militaire kandidatenlijst, waarop staatshoofd luitenant-generaal Nguy en Van Thieu en premier Nguy en Cao Ky de eerste plaatsen innemen, is door de verkiezingscom missie naar de vergadering doorge zonden. De commissie is geïrriteerd, omdat Thieu en Ky gisteravond niet zijn verschenen om te spreken over de klacht, dat hun kandidaturen volgens de kieswet onwettig zijn. De plenaire zitting van de vergade ring zal thans een besluit nemen over de kandidatuur van Ky. Indien de vergadering de kandidatuur ver werpt, zou de militaire raad kunnen beslissen in de huidige campagne over een constitutioneel volksbewind tus sen beide te komen «en alle gezag weer aan zich te trekken. De vergadering voelt kennelijk wei nig voor het risico van een kracht- ftieting met de militairen, hoewel de Viëtnamese politiek dikwijls een niet te voorspellen koers volgt. De staatshoofden van de zeven landen die in Viëtnam tegen de communisten vechten, zullen in okto ber in Bangkok bijeenkomen. Aan de topconferentie van de bondgenoten zal een vergadering voorafgaan van de ministers van Buitenlandse Zaken. Deze zal op een nog niet vastgestelde datum in Saigon worden gehouden. Dit heeft de premier van Thailand Thanom Kittikachorn gisteren be kendgemaakt. Het wordt de tweede keer dat de leiders van de Verenigde Staten, Thailand. Zuid-Vietnam, de Philippjj- nen, Zuid-Korea, Australië en Nieuw- Zeeland bijeenkomen. Hun eerste ont moeting werd vorig jaar oktober in Manilla gehouden. Guerrillastrijders van de Pathet Lao hebben zondagmorgen bij een gedurfde aanval op het vliegveld van de Laotiaanse koninklijke hoofdstad Loenag Prabang een heel squadron duikbommenwerpers van de Laotiaan se luchtmacht vernietigd, zo is maan dagavond pas van hoge militaire krin gen vernomen. Negen van de tien T-28 bommenwerpers op de basis wer den geheel vernield, het tiende werd beschadigd. Ook een bommendepot vloog de lucht in. Drie man van de regeringstroepen sneuvelden. De Pathet Lao-strijders waren de basis binnengedrongen, had den explosieve ladingen aangebracht en daarna de vlucht genomen. AMSTERDAM Het Nederlandstali ge radiostation „Radio 227", dat vanaf het schip de „Laissez Faire" zjjn uit zendingen op Nederland richt, zal deze uitzendingen met ingang van 26 juli staken, zo heeft de directeur van dit station, de Engelsman John Withers, laten weten. Radio 227 zond tot 1 maart van dit jaar uit onder de naam „Radio Dolfijn". Op die datum werd Dolfijn overgenomen door de „Car- stead Advertising" in Londen. DOETINCHEM Bij besluit van de buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders van de uitgevers maatschappij C. Misset N.V. te Doetin- chem is met ingang van 1 september 1967 benoemd als mede-directeur van de vennootschap ir. H. F. A. Heimplaetzer. De heer Heimplaetzer is momenteel al gemeen technisch directeur van druk kerij en uitgeverij voorheen C. de Boer jr. N. V. te Hilversum. DJAKARTA In Djakarta zijn volgens een legerwoordvoerder tien tallen aanhangers van Soekarno ge arresteerd. Vorige week is op een kabinetsver gadering aangedrongen op strengere maatregelen om Soekarno's invloed te doen verdwijnen. DEN HAAG De Tweede-Kamerle den mr. G. A. A. M. Boot en dr. Th. E. E. van Schaik (beiden KVP) heb ben de minister van Justitie ge vraagd hoe het te verklaren is, dat het publiek tot gistermiddag nog geen ken- fcis heeft kunnen nemen van de foto's van de vier uit de Scheveningse straf gevangenis ontsnapte delinquenten. Zij dringen er bij de bewindsman op aan, dat bij uitbraak van gevaarlijke delin quenten in de toekomst onmiddellijk fo to's worden verspreid met een offi cieel communiqué, ter waarschuwing van het publiek. De Kamerleden willen voorts weten, of in het onderhavige geval het beveili gingssysteem heeft gefaald dan wel in cidentele fouten zijn gemaakt die de ontsnapping hebben vergemakkelijkt. Tenslotte wordt gevraagd of de perso neelsbezetting, evenals dat te Veenhui- zen het geval was, reden tot bezorgd heid geeft. Tijdens werkzaamheden aan de elektriciteitslijnen in Jacksonville kreeg een der lijnwerkers, Gilbert Champion, een hevige schok, waardoor hij bewusteloos in zijn veiligheidshar- nas kwam te hangen. Een collega van hem paste onmiddellijk mond-op-mond beademing toe en Champion werd ge red. LAGOS Het Italiaanse vracht schip Isonzo is maandagmiddag uit Lagos vertrokken met bestemming Port Harcourt in O.-Nigeria (Biafra). Het heeft van de centrale regering in Lagos toestemming gekregen daar 845 buitenlandse evacués aan boord te nemen, waaronder 500 Britten, 200 Amerikanen en 80 Nederlanders. Er zijn ongeveer 3.000 buitenlanders in Biafra, voornamelijk Britten en Amerikanen. Deze laatsten hebben van hun ambassades de raad gekregen naar Port Harcourt te gaan en op evacuatie te wachten. LEEUWARDEN De familie B. de Vries in de Kanaalstraat te Leeuwar den kwam bij terugkeer van een veer tiendaagse vakantie tot de onaangena me ontdekking dat uit haar postzegel winkel voor een waarde van tenminste f 10.000 aan kostbare postzegels, waar onder veel eerstedagsenveloppen, was ontvreemd. Uit de keuze die de dief uit de voorraad postzegels maakte, blijkt dat er een deskundige bezig moet zijn geweest. Hij kwam de win kel binnen door de achterdeur, die werd opengebroken. Waarschijnlijk werd de diefstal overdag gepleegd, want met het uitzoeken van de gestolen postzegels moet de dief geruime tijd bezig zijn geweest en het is niet aan nemelijk dat hij heeft geriskeerd om dit bij kunstlicht te doen. De politie van Leeuwarden heeft tot nu toe geen spoor van de dader gevon den. DEN HAAG Opsporingsambtena ren van de bijzondere radiodienst van de PTT hebben op 16 juli j.l. in samen werking met de rijkspolitie van Zuid- wolde de clandestiene zender „Manke Nelis" opgespoord en in beslag geno men. Tegen de 24-jarige chauffeur L. S. te Zuidwolde werd proces-verbaal opge maakt. WASHINGTON President Johnson heeft gisteren een wet ondertekend, waarin wordt gelast de spoorwegstaking te beëindigen. De wet was eerder aangenomen door de Senaat en het Huis van Afgevaar digden en voorziet naast de oproep tot hervatting van het werk, in de oprich ting van een vijf man sterke presidentiële raad, die moet trachten te bemidde len in het loongeschil tussen de spoorwegmaatschappijen en de zes in het geschil betrokken vakbonden en in een opgelegde overeenkomst, die automa tisch van kracht wordt als de onderhandelingen na 90 dagen nog niet geslaagd zijn. President Johnson sprak de hoop uit, dat door spoedige hervatting van het werk de bevoorrading van de Amerikaanse strijdkrachten in Viët nam ongestoord zou verlopen en dat ook het spoorwegtransport van land bouw- en industrieprodukten weer op gang zou komen. In New York, Chicago, Philadel phia en andere steden hadden giste ren miljoenen mensen met vervoer problemen te kampen als gevolg van een spoorstaking. Op meer dan der tig lijnen werd niet gereden. De staking begon zondag in het westen en midden-westen en breidde zich snel over het hele land uit. Zij heerste op 80 procent van de lijnen en was de- grootste staking sinds 1946. LONDEN Engeland heeft van daag het vaste voornemen te kennen gegeven zijn hases in Singapore en Maleisië te verlaten „in het midden van de zeventiger jaren". In een witboek van de regering, dat de resultaten van een herziening van het defensiebeleid uiteen zet, wordt verder aangekondigd dat de Engelse troepen in Zuidoost-Azië in de loop van 1970-'71 met ongeveer de helft zullen worden ingekrompen. Het totale aantal Britse militairen en burgers in overheidsdienst in Sin gapore en Maleisië en op de vloot van het Verre Oosten bedraagt op het ogenblik ongeveer 80.000. 0 Bij hun onverwachte bezoek aan Moskou werden de presidenten van Irak en Algerije, Aref tweede v. links) en Boumedienne (tweede van rechts) begroet door de Russische premier Ko sygin (links) en partijleider Breznjef. Intussen werd in Cairo overleg gepleegd tussen Nasser van Egypte en de Rus sische onderminister van Buitenlandse Zaken, Malik. In het komende half jaar zal de Sovjet-Unie aan de V.AJI. 350.000 ton graan leveren, zo is in Cai ro gemeld. Israël heeft gisteren 591 Syriërs uitgewisseld tegen een Israëlische vlieger en de lijken van drie Israëliërs (twee vliegers en een burger). Deze uit wisseling was voorbereid door het In ternationale Rode Kruis. (Meer nieuws over de situatie in het Midden-Oosten elders in dit blad). PARIJS President De Gaulle zal op de avond van 10 augustus het volk via radio en televisie toespreken over binnenlandse en internationale zaken, zo wordt officieel in Parijs meegedeeld. Voor het laatst heeft de Franse president op 16 mei de natie toegesproken. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Volgende week don derdag worden weer een paar in Gui nee vastgehouden werknemers van het aannemersbedrijf Van Hattum en Blan kevoort in Nederland verwacht. Zij zijn aan verlof toe. De directeur van het dochterbedrijf in Conakry, de heer Ro- singh heeft .goede hoop dat hij ook voor hen een uitreisvisum zal loskrij gen. Hij verwacht zelfs dat binnen af zienbare tijd de gijzeling voor alle Ne derlanders afloopt. De heer Rosingh heeft dat gisteren meegedeeld in een brief aan zijn hoofd directie in Beverwijk. Met de vier employés van de KLM die door de Guinese regering van het passagebureau van de KLM -zijn overgebracht naar een villa in Conakry - heeft ir. Rosingh nog geen contact kunnen krijgen. Zij mogen alleen af en toe een lijstje met boodschappen naar buiten sturen. Noch de KLM noch de heer Rosingh weet wa,ar de villa staat. Men weet al leen dat de gezondheid van de vier KLM'ers uitstekend is. De directie van Van Hattum en Blankevoort heeft het spreekverbod dat de teruggekeerde molenbaas Middel koop en de werktuigkundige Herinx was opgelegd .ingetrokken. Bieden mo gen pers, radio en televisie nu te woord staan „voor zover zij daar medisch toe in staat zijn." Het aannemersbedrijf zal de uit Gui nee terugkerende werknemers niet ver vangen. De terugkerenden hebben voor namelijk hun contract beëindigd. Zij hadden een overeenkomst voor een be paald werk .Wie met verlof gaat heeft zijn taak voltooid en hoeft niet te wor den vervangen, aldus een woordvoer der van het bedrijf. (Van een onzer verslaggevers) DOETINCHEM In totaal 23 onder tekenaars, die allen wonen en/of wer ken in de omgeving van het rijksasiel „De Kruisberg" te Doetinchem, heb ben zich tot de minister van Justitie gewend met het dringend verzoek op korte termijn een aantal passende maatregelen te nemen waardoor het toezicht en de controle worden ver scherpt. De recente misdaad, i.e. de moord op Ria Florijn, heeft de eigen wetenschap van vele omwonenden bevestigd, dat de verpleegden praktisch zonder be hoorlijk toezigt hun werkzaamheden verrichten. De vrijheid, die hun wordt gelaten, is zodanig dat een herhaling van het gebeurde in deze bosrijke om geving niet uitgesloten moet worden geacht. Noch de bewoners, noch de toe risten of de veelal jeugdige 250 paar densportbeoefenaars, zullen onbevreesd in de omgeving van ,;De Kruisberg" durven vertoeven, aldus het verzoek schrift. Vervolgens memoreren de onderteke naars dat de aantallen officieel geno teerde desertes uit het rijksasiel in de jaren 1960 tot 1966 resp. bedroegen: 3, 10, 22, 36, 34 en 30. Zij verzoeken de minister hen niet bloot te stellen aan risico's en experimenten, die zeer aan zienlijk uitgaan boven de in de Neder landse samenleving normaal te aan vaarden veiligheidsmarges. Zij verzoe ken hem daarom alle tot „De Kruisberg" behorende landbouwgronden af te ras teren, te verbieden dat verpleegden zonder toezicht van tenminste 1 ambte naar per vijf verpleegden op deze gron den werkzaam zijn en de controle op de verpleegden die buiten de inrichting werken, te verscherpen. Het rekest is getekend 12 juli 1967. Een afschrift ervan is gezonden aan de voorzitter van de Tweede Kamer en aan de directeur-generaal van het Ge vangeniswezen te Den Haag. mv.y Een hartelijk afscheid viel de turn sters van de gymnastiekvereniging Sparta uit Veen en daal gisteravond ten deel, toen zij op het punt stonden naar Schiphol te vertrekken, vanwaar hun reis naar Suriname begint. Onze sport redacteur was bij het vertrek aanwezig en vroeg de meisjes op de valreep nog gauw even wat ze zelf van de trip dach ten. Het observatie- en opvangcentrum, Kamp Overberg, is gisteravond in de gemeenteraadsvergadering in opspraak gekomen. Men kantte zich heftig tegen de aangekondigde uitbreiding van het kamp en als meest gehanteerde motief gold hierbij wel de recreatieve functie van Overberg, die een verdere bebou wing van het kamp volgens de raadsle den in feite niet toelaat. Op de publieke tribune luisterde de kampleiding ge spannen toe Automobilisten gaan in Rhenen aan de lopende band op de bon. Op de koffiebon, wel te verstaan TJe luchtdrukverdeling in Europa wordt gekenmerkt door de aan wezigheid van een hogedrukgebied bo ven Finland en een depressie op de Oceaan ten westen van Schotland. Boven Midden- en Zuid-Europa heerst een vlakke luchtdrukverdeling. In dit gebied is zeer warme lucht aanwezig, waarin maximum temperaturen van 25 tot 35 graden worden gemeten. Wij bevinden ons aan de rand van dit warmtegebied. Aan de voorzijde van eerdergenoem de oceaandepressie trekken kleine sto ringen van de Golf van Biscaje via Engeland en Schotland naar het noor den. Zij gaan vergezeld van regen- en onweersbuien. Het komende etmaal breiden deze storingen hun invloed langzaam iets meer naar het West- europese vasteland uit. De kans, dat ook in ons land onweersbuien tot ont wikkeling komen, wordt daarom ge leidelijk iets groter. Overigens be houdt het weer een warm tot zeer warm karakter.

De Vallei | 1967 | | pagina 1