de oppek bloeien Uniek harpfestijn «PIS Russen blijkbaar bang voor Virginia Woolf UIT DE KERKEN ANIMO VOOR PAPIER Jazz-saxofonist Coltrene overleden Marianne Hilarides naar Rome •A. MMSSUB TERUGGANG IN AFD. HOUT VAN EMBA Nigeria vraagt 70 miljoen aan Shell en B.P. VANAVOND MORGEN WISSELMARKT PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG JERM Johnny Hart 2 DINSDAG 18 JULI 1967 9 tz£rt?z> 30 „Me sussies lere ok danse", inter rumpeerde de Lange, behaaglijk op het mos uitgestrekt. „Kun je niet gaan staan, als je te gen mij spreekt?!" kefte Freule Christina in zijn richting. „Ik zou toch dalek weer omvalle", lichtte de Lange haar in. „Ik heb me voet verzwikt. En nou danst Coen de dood voor me". Zij wendde zich af, en schommelde haastig terug naar huis. Coen stond verlamd tussen de bo men. Hij had tante Chrisje op dat ogenblik zonder het minste berouw kunnen schoppen. Maar aan zijn oor was een hete fluisterstem: „Kom mee, joh! Standjes krijg je op woens dag oan 't oavend-ete vroeg genoeg! Kom!!" En met de Lange vluchtte hij in pa niek, het hek over, de sloot over, het weiland door, een boomgaard door, nog een weiland „Nou", hijgde de Lange, „asse je tot hier achternoa kom, hoef je die Dood nie meer voor d'r te danse! Dan goa je meteen mar nar Kees Klop!..." Coen was echter ontroostbaar. Hij was toen elf jaar oud, en had nog te weinig initiatief, om zich werkelijk te weer te kunnen stellen. „Als ze zelf maar es danste", zei hij. „Dan zou ze 't begrijpen". De Freules hadden Geiles laten roepen. Hij kwam op krakende olieleren te nen de huiskamer binnen en bleef daar staan alsof zijn veer was afgelo pen. Zij vroegen hem of hij jonker Coen- raad ooit in het park had zien dan sen. „Dansen?" herhaalde Geiles, stom verbaasd. „Ja", stemde Agneta toe. „Ja...", zei ook Lientje. „Nog nooit", antwoordde Geiles. „Danste-n'ie mar es! 't Kind is veel te ernstig voor z'n leeftijd, vinnu nie?" „Dus je weet heel zeker, dat je hem nooit vreemd hebt zien doen in het park of ergens anders?" drong Agneta aan. „Nooit, freule!" zei Geiles. „Krek wa'k zeg: as'ie 't mar es dee Daarna mocht hij weer naar buiten gaan. Braam was toen al ondervraagd, en Maartje ook. „Niet dat ik me ken herinnere, ireule", had Braam geantwoord. En Maartje had een kleur gekre gen en gestotterd: „N-nee... ik bin wel es bang, dat 'ie 't hier te stil het..., freule... Een kind moet toch es lekker kenne schreeuwe en drave!... Dat dee jonker Arnout vroeger ook.." Zij had nog geen maand tevoren haar gouden medaille voor trouwe dienst gekregen. Daarom wilde Freu le Agneta die hevige blos negeren. Niemand had Coen ooit zien dan sen, al die jaren. Het was treffend, dat Chrisje hem nu net weer moest betrappen! „En dan die ellendige vlegel van die vrachtrijder erbij!..." snoof zij. „Tja, als wij maar andere omgang voor hem hadden!..." peinsde Agne ta hardop. Lientje zei niets. Zij keek uit het venster naar de tuinen, en dacht: „Hoe is het mogelijk, dat ik uit de zelfde ouders geboren ben?..." En zij besloot, dat Coen zou dan sen nu ze wist, dat het personeel zwijgen kon. Eensklaps wendde ze zich zo direct tot haar zusters, die naast elkaar op de haardbank zaten, dat die allebei zwegen. „Herinneren jullie je nog, dat hij uit dat rijtuig sprong?" vroeg Freule Lientje met vreemde glans-ogen. „Weet je nu niets nieuws?" glim lachte Agneta dood-vermoeid. „Maar herinner je 't je nog?" vroeg Lientje. „Ja, ik weet het nog", beaamde haar zuster. „Laat dat dan in 's hemelsnaam genoeg zijn", zei Lientje. „Hij houdt van dansen. Hij doet er niemand kwaad mee". „Hij danste de Dood", bibberde Chrisje. Ze lustte niet eens meer 'n koekje. Barend Peun vond de volgende mid dag bij zijn post een dringend briefje in het spitse handschrift van Agneta. Of hij kans zag, dezer dagen eens even te komen praten. Het speet haar hun waarde neef te moeten lastig val len met problemen, welke zij stellig had gemeend, zelf te kunnen oplos sen, doch die zij achteraf bezien toch liever eens met een man (dat laat ste woord was onderstreept) wilde bespreken. Hartelijke groeten aan Ida, en hopelijk au revoir. Hij leunde achterover, zo machtig en alwetend, als hij die avond ook achter het stuur van zijn wagen zat, met vrouw Ida naast hem. Ja, hij was een MAN. En hij zou die arme stakkertjes met gesteven zeden en breekbaar levenslicht wel eens even gaan helpen. Zijn entree was geheel in stijl. En het feit, dat Lientje hem behoedzaam voorging naar de Groene Salon waar niemand eigenlijk ooit kwam dempte zijn jovialiteit niet. „Ik vind het aardig, hier zo-maar eens binnen te vallen", betoogde hij. De galm van zijn stem beklom de trappen in de hal, en bleef ergens in de hoogte van glanzend hout hangen tegen de vier groene vazen. Toen sloot de deur van de Groene Salon. Daarbinnen wachtten Agneta en Chrisje hoffelijk: „Dag Barend! Dag Ida! Hoe maak je het? Ga zitten, Ida, een voetkussen?" alsof Braam hen officieel had aangediend, en er niets bijzonders aan de hand was. Braam bracht trouwens even later een fles met een glaasje op een fijn gesneden blaadje binnen, en zette dit stilleven voor de heer Peun neer. En pas, toen de deur voor langere tijd gesloten was, de thee rondgedeeld, neef Barend ingeschonken en de koek jes gepresenteerd, bracht Agneta het echtpaar op de hoogte van de ramp die onafwendbaar dreigde te worden: het nageslacht, dat 't dansen niet wil de nalaten. Agneta zat zeer rechtop in haar stoeltje, en sprak. Haar handen lagen bewegingsloos ineen geklemd. Chris je, met opgetrokken schouders en een suffe blik naar de lege haard, luister de bolwangig toe, vermat zich te knikken en te schudden, waar zijzelf ten tonele gevoerd werd. Lientje leunde zwijgend in haar die pe stoel. Agneta had haar die met een goed oog voor regie aangewezen, en Lien tje wist: zij zit hoger dan ik, dat is gemakkelijker voor haar, want een strijd om begrippen is moeilijk te voeren, als men naar de anderen moet opzien. Doch met een zekere martelaars- 2 wellust had zij zich de zetel laten toe- 2 schuiven, voorvoelende, hoe groot de 5 verrassing worden kon, als zij van s daar uit haar stem verheffen zou. De Peuns zaten naast elkaar op 2 een monumentale sofa, als twee his- 5 torisch onjuiste beelden op een huis- s altaar. Zij dronken nippend en knab- 5 belden aan een koekje, en luisterden met alle gewichtige deelneming wel- r ke hun auto-tocht billijkte. (Wordt vervolgd) jj iimiiiiniiiiimiiuui uiuiiiuiniiiiiiiiiuiiiiHiui 3558. 'n Beetje verbouwereerd zaten de mannen naast elkaar in de sneeuw, knipperend met hun oogleden, tot de verblinding geweken was en zij him omgeving weer enigszins konden zien. Op de plaats waar zich even te voren die zwevende, „witte walvis" had vertoond, was in de sneeuwlaag die de Pluto-gletsjer bedekte een grote, ovale kuil geslagen. „Dat liegt er niet om!" riep de professor. „Wat je noemt een zware jongen, die grotendeels uit gas bestond! Geen wonder dat het zo'n explosie gaf. We mogen anders wel voorzichtig zij* met onze wapens. Deze hele atmosfeer hangt vol met gassen. Wie had dat ooit verwacht? Gasmonsters, die elkaar najagen en opslokken!" De storm was inmiddels wat minder geworden en daarom besloot men terug te keren naar het schip. Dat zou evenwel niet zo ge makkelijk gaan, want de eigen sporen in de sneeuw wa ren nu volkomen uitgewist. Het hele landschap was veranderd en de mannen vonden geen enkel punt van herkenning terug. Tenslotte durfden zij nauwelijks ver- 'er te gaan, uit vrees hopeloos te zullen verdwalen!.... 24. De kasteleines komt een kan wijn brengen en heeft de laatste woorden van Perzik opgevangen „Ja, Agaat was een van onze beste danseressen", zegt ze. „Heel ta lentvol en tegelijk heel lief en bescheiden. Ze werkte hard maar hield haar bewonderaars altijd op een veili ge afstand. Het was een gehele verrassing voor ons toen ze vorig jaar plotseling met Meng Lan trouwde, en voor Yuan Kai en Wen Shou-fang was het een grote schok. Ze hadden allebei naar haar hand gedongen. Yuan Kai heeft zich al gauw weer getroost met een ander, maar meneer Wen kon het moeilijk verkroppen. Hij is nogal schuchter van aard en had haar misschien teveel uit de verte vereerd. Daar had hij nu natuurlijk spijt van. Hij heeft zich wel eens laten ontvallen dat het zonde was dat zo'n jong meisje was getrouwd met een oude rijme laar als Meng. Natuurlijk had ze het niet gemakkelijk in haar persoonlijk leven, misschien was dat de reden. Ze heeft namelijk een broer, een echte ongure drinker en dobbelaar, Shih Ming geheten, die haar alles afnam wat ze verdiende en zelf nooit iets uitvoerde." „Dat is interessant", zegt Tsjiao Tai. „Misschien heeft hij iets met de zaak te maken. Onderhield ze hem nog steeds?" „Nee, Shih Ming is kort voor haar huwelijk uit de stad vertrokken en we hebben niets meer van hem gehoord." „Wacht eens even", zegt Perzik plotseling „Dat is niet waar. Ik heb gehoord dat Shih Ming sinds vorige week terug is in de stad." •O c MOSKOU Als iemand erin slaagt de ondertitels van „Who's afraid of Virginia Woolf?" in iets minder schok kend Russisch om te zetten, zal deze film met Elizabeth Taylor en Richard Burton misschien toch nog vertoond worden op het Filmfestival van Mos kou. De Russische autoriteiten blijven zich verzetten tegen een vertoning met de Russische ondertitels zoals ze nu zijn. Dit heeft een functionaris van de Motion Picture Association of Ameri ca verklaard. Toen een voorstelling van de film vo rige week plotseling niet kon door gaan, werd er door de organisatoren van het festival geen verklaring gegeven over de redenen, maar de Ame rikanen is te verstaan gegeven dat het om de weergave van de dialoog in het Russisch was, waarin een aantal aan stootgevende woorden voorkwam. De filmstudio Warner Brothers heeft een kopie zonder titels gezonden. Als deze op tijd komt zal men nog een po ging doen de dialoog in het Russisch te HUNTINGTON Saxofonist John Coltrane is maandag in een ziekenhuis in Huntington, New' York, overleden. Hy is 40 jaar geworden. Volgens z\jn impresario is zijn dood een gevolg ge weest van een ziekte aan de lever. Hij had reeds verscheidene maanden geen engagementen meer aanvaard, maar de impresario wist niet dat Coltrane zo ernstig ziek was. Coltrane, wiens muziek zeer progres sief was, heeft in zijn stijl alle fasen van de jazzmuziek doorlopen. Sprekend over zijn meest recente op namen heeft Coltrane zelf de godsdien stige betekenis van zijn werk beklem toond en gezegd dat hij laatstelijk Afri kaanse en Aziatische invloeden had on dergaan. Coltrane speelde tenor-sax in ver schillende combo's van trompettist Mi- les Davis tot in het jaar 1960. Zijn plaat „A love supreme", een lof lied op God en liefde, won in 1965 de plaat van het jaar-prijs van Down- beat Magazine. Coltrane's muziek uit de laatste jaren zou beïnvloed zijn door Indiaanse mu ziek, lange improvisaties meer geba seerd op van te voren vastgestelde mo di dan op akkoorden. Coltrane is geboren in Philadelphia. Daar had hij ook zijn eerste engage menten. Hij werd bekend toen hij in 1949 ging spelen bij de band van Diz- zie Gillespie. Later speelde hrj met Da- vis in het oude Bohemia Café in Geen- wich Village. Na zfln breuk met Davis ontwikkelde Coltrane reeds spoedig een zeer eigen, zeer progressieve stijl, die door velen als erg „moeilijk" beschouwd wordt. Zijn solo's duurden soms een tot an derhalf uur. In de laatste tijd werkte Coltrane aan wat hij noemde „Collectieve im provisaties", waarbij elke speler van de groep tegelijkertijd improviseert. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Gorinchem (toez.): G. G. S. van Hoogstraten te Hoogezand. Bedankt: voor Workum (vac. G. van Zeben) (toez.): C. B. Roos te De Kaag. Aangenomen: naar Oud-Vossemeer: G. J. Voortman te Dussen. Geref. Kerken: Beroepen: te Raamsdonk-Drimmelen: P. Blokland, kand. te Goudriaan. Aangenomen: naar Den Haag-West (vac. W. v.d. Linden): J. Heule te Be- verwijk. Chr. Geref. Kerken: Bedankt: voor Kornhorn en voor Onstwedde: J. Mannie, kand. te Am- i sterdam. laten inspreken zonder de gewraakte termen. Men hoopt dan de film nog op een semi-besloten voorstelling voor een groot publiek te kunnen tonen. Als het niet lukt, zal de film met de ondertitels mogelijk op een kleinere, besloten voorstelling voor de Russische filmdes kundigen worden getoond. Het festival loopt echter donderdag reeds af. Het is de derde Amerikaanse film waarmee moeilijkheden ontstaan op het festival. Voor de opening wezen de Russische autoriteiten de film „Daar komen de Russen, daar komen ze aan" van de hand. „The young American", een probleemloze film over een zang groep die door de Verenigde Staten reist, werd onverwacht onaanvaard baar verklaard door de Russen. Een re den werd niet gegeven. BREUKELEN: Initiatiefneemster Phia Berghout met de meer dan tachtig harpisten, onder wie twee jongens, uit zestien landen bijeen voor huize Queek- hoven. De achtste internationale harp- week van de Eduard van Beinumstichting is ook ditmaal weer een unieke manifes tatie. AMSTERDAM De Nederlandse danser en choreograaf Pieter van der Sloot, leider van het gezelschap Teatro del Baletto, heeft voor zijn ballet de Nederlandse danseres Marianne Hilari des als gast geëngageerd, zo deelde vanochtend de heer Van der Sloot van uit Rome mee. Marianne Hilarides zal voor onbepaalde tijd aan het gezelschap verbonden blijven en meegaan op zomer- tournee. HILVERSUM I 18.00 Licht gev. muz.progr. 18.40 Mu sicerende dilettanten: koorzang. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Concilie postbus. 19.35 Gev. muz.progr. 20.00 Ra dio Philharmonisch Orkest: moderne muz. 21.00 Boekbespreking. 21.15 Om roep Kamerkoor: oude liederen. 21.30 Radio Filharmonisch Sextet: klassieke muz. 22.00 Moderne geestelijke liede ren. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 De Bocht, hoorspel. 23.40 Stereo: Lichte gram.muz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.30 Licht orkest met zangsoliste. 18.55 Pa ris vous parle. 19.00 Muziek mozaiek: gevarieerd platenprogramma. 20.00 Nws. 20.05 Zing met ons mee: liedjes programma. 20.35 Op de zomertoer: gevarieerd programma. 21.50 Jazz Spectrum. 22.30 Nabeschouwing over de Ronde van Frankrijk. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Stereo: Hol land Festival 1967: Bariton en klave cimbel: klassieke muz. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 16.45-17.30 Eurovisie: Tour de France 1967: 17e etappe. 18.30 Tour de France: samenvatting. 18.45 De Mini- molen. 18.50 Journaal. STER: 18.55 Re clame. NCRV: 19.00 Hand in hand: mu zikale show van de Japanse TV. 19.25 Paulus van Tarsus, TV-film. (dl. 9). STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Jour naal. STER: 20.16 Reclame. NCRV: 20.20 Attentie. 20.45 Een vriendendienst (Gilbert et Marcellin), éénakter. 21.30 Overal en ergens: met camera en mi crofoon op reis door Nederland. 22.25 Avondsluiting. NTS: 22.30-22.34 Journ. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reclame. NTS: 20.05 The Virgi nian, TV-film. 21.20 Kamerorkest v. d. Saarlandse Omroep met solisten: klas sieke muz. (Eurovisie). STER: 21.56 Reclame. NTS: 22.00-22.15 Journ. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagop. 7.15 Klass. gr.muz. 7.30 Nws. 7.32 Radio krant. 7.50 Stereo: Li. gr.muz. 8.00 Nws. 8.10 Gew. muz. (GR.). 8.30 Nws. 8.32 Touringclub: vak. tips. 8.45 L. gr.muz. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.30 Morgendienst. 11.00 Li. gr.muz. 12.27 Med. voor land en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Act. of gr. muz. 12.50 Klass. op.muz. (gr.). 14.00 Li. orkmuz. (gr.). 14.20 Am muz. (gr). 15.05 Ronde v. Frankrijk 1967. 15.10 So praan, viool en bariton: klass. en mod. muz. 15.50 Bijbelvertellingen, voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Sterea: Li. gr.muz. (17.05-17.10 Ronde v. Frank rijk '67). 17.50 Overheidsvoorl.: Politie Nu. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Uitgeslapen: li. gr.muz. en rep. VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Uitgeslapen: li. gr.muz. en rep. (8.30-8.35 Van alle mark ten thuis, praatje voor de huisvrouw). 9.00 Stereo: Klass. gr.muz. 9.50 Stereo Klass. muz. 10.00 Li. gr.muz. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Fagot-kwartet: mod. muz. 12.00 Am. muz. (gr.). 12.22 Voor het platteland. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Sterep: Metropole ork. 13.00 Nws. 13.10 Act. en kalender. 13.25 Vrij entree: cab.pr. 13.50 Gesproken portret. 14.05 Stereo: Omroepork.: klass. en mod. muz. 15.00 Voor de kinderen. 16.00 Nws. 16.02 Li. gr.muz. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Li. gr.muz. HILVERSUM m AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.05 Ka- deidoskoop: AVRO-sol. en -ork. (opn.). 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvit.: verzoekpla- tenpr. (11.00 Nws.). 12.00 Nws. 12.02 Operettemuz. (gr.). 13.00 Nws. 13.02 Act. 13.05 Zet 'm op: plaatjes en praatjes. (14.00 Nws.). 15.00 Nws. 15.02 Li. muz. voor 'n Hollands publiek. 16.00 Nws. 16.02 Toerbeurt: platenpr. voor de jeugd. 17.00 Nws. 17.02 act. 17.05 Rhythm and Blues: oude en nieuwe opnamen. 17.35- 18.00 Hillbilly-time: Country and Wes tern muziek. DINSDAG 18 JULI 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. v. gis teren). 10.20 Amusementsprogr. 11.00 Filmverslag. 11.45 Culinair progr. 12.00- 13.30 Das aktuele Magazin. 16.40 Nws. 16.45 Kinderprogr. 17.3C Furie, kinder film. 18.00 Nws. (Region, progr.: NDR: 18.05 Actualiteiten. 18.19 Weekoverz. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Actualiteiten. 19.26 Film. 19.59 Progr.-overz. WDR: 18.05 Nws. uit Rijnland-Westfalen. 18.10 TV-spel. 18.25 Hier und Heute (I). 18.50 Goedenavond. 19.00 Hier und Heute (II). 19.10 TV-film. 19.40 Frederic, film). 20.00 Journ. en weerbr. 20.15 Muzikaal programma voor jonge men sen. 21.00 Volkstoneelstuk (niet voor jeugdige kijkers). 23.30 Journ. en weer- ber. Aansl.: commentaar. 23.45 Film- pe 'van de Ronde van Frankrijk. DUITSLAND II 18.10 Nws. en weerber. 18.20 Die Drehscheibe. 18.55 TV-film. 19.27 Weer ber. 19.30 Nws. en thema's van de dag. 20.00 Sportspiegel. 20.30 Filmrep. Aansl.: Nws. 21.15 TV-film (niet ge schikt voor jeugdige kijkers). 22.05 Eco nomische rubriek. 22.35 Nws., weerber. en thema's van de dag. 23.00 Filmover zicht van de vandaag gereden etappe van de Ronde van Frankrijk. IIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIUII 28. Tekko was heel erg moe geworden door het gevecht met de sluipwesp maar zijn trots om zijn eerste over winning in lilliputland hielp hem er gelukkig spoedig overheen. „Hé, ik heb echter honger gekregen van die vechtpartij!!" mompelde onze vriend toen hij weer op gewekt verder stapte. „Geen wonder, als je na gaat dat ik na dat kleine beetje zoetigheid niets meer gehad heb- Ik heb wel in de gaten dat de manier om in de ze toestand aan voedsel te komen een heel probleem is!" Zo steeds maar in zichzelf pratend baande Tekko zich een weg door 't grasperk van zijn eigen tuin. En toen h(j even later twee stevige grassprieten van elkaar boog, om zijn weg te kunnen vervolgen rezen hem op nieuw de haren te berge. Vlak voor hem kruiste een dikke meikever zijn pad, „Oh, eh...wat nu weer?" schrok Tekko om dan enigszins geruststellend te vervol gen: „Oh, ja, ik zie 't al! Ik begin er al aan te wennen. Het is maar een meikever en die eten alleen maar groen! Daar behoef ik dus niet bang voor te zijn!" Met een lege maag, maar overigens in een best hu meur wandelde onze vriend verder en na enige t(jd bereikte hij een paar radijzenplantjes. „Tjonge!" lachte Tekko. „Wat een knollen! Als je niet beter wist zou je denken, dat 't grote radijzen waren. Nu, dat tref ik want ik heb razende honger!" Hij rukte een radijs uit de grond, liet zich neer op wat hij dacht, dat een steen was en begon te eten. Een toen was hij echt in zijn knollentuin...... iiimiimiiiMiiuiiiiiiiiiiiiiiNnmiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiitiiiu VOOR MU BEN JE NET" ZOMOOI ALS ALLE ANDEREN AMSTERDAM Op een zeer rusti ge Amsterdamse Effectenbeurs hebben enkele lokale fondsen de markt nog enig gezicht gegeven. Bols en Elsevier lagen zeer vast in de markt en voorts was er enige animo voor papierfond sen. Bols won gisteren rekening hou dend met de omstandigheid dat de aandelen voor het eerst min f 4,60 slot- dividend werden verhandeld ruim f 6,-. Het fonds steeg tot f 182. Op de ze prijs meldden zich overigens alleen kopers. Elsevier won f 5,-. Dit aandeel liep op tot f 285. Van de papierfondsen boekte de Koninklijke Nederlandsche Papierfabriek een winst van negen punten tot 185. De biedprijs voor Gel- derland-Tielens werd verhoogd van 367 tot 385. Deze aandelen zijn voor het laatst verhandeld tegen 361. Leeuwarder Papier won twee punten op 267. Op de lokale markt lagen Schevenin- gen, Ahog en Hoek flauw. De oude aandelen EMS verloren bijna f 3,- op f 35,20. Duyvis gaf daarentegen weer een vaste stemming te zien. Van de internationale waarden ga ven Hoogovens de grootste koersfluc tuatie te zien. De notering steeg f 1,40 tot f 86,70. Van de scheepvaartwaarden won Van Ommeren zes punten op 195. De andere soorten lagen enigszins ver deeld in de markt. Op de cultuurmarkt zijn Deli en Amsterdam Rubber iets opgelopen. HVA verloor enig terrein. De staatsfondsenmarkt gaf bij kleine omzetten een goed prijshoudende stem ming te zien. IS ABEURSKOERSEJS Kon. Olie 127,80 en 127.70 - 128,80, Unilever 90 en 90,20, Philips 92,30 en 92,50, AKU 53,90. ROTTERDAM Emba, Maatschap pij voor beheer en ontwikkeling van in dustrie- en handelsondernemingen heeft in het boekjaar 1966/1967 per 30 april een duidelijke teruggang geboekt in de afdeling hout, het traditionele werkter rein van de onderneming. Daar stond een groei in de andere sectoren, met name papier en metaal, tegenover. Naar afzetmarkt beoordeeld, zijn voor al de toeleveringsbedrijven voor de bouwnijverheid in een moeilijke perio de gekomen, aldus de directie in het jaarverslag. De vooruitzichten voor dit soort bedrijven zijn minder goed. Dit heeft tot gevolg dat de orderportefeuille van -Emba over het geheel genomen iets achfef blijft, "hoewel het beeld voor som mige produkten gunstiger is dan vorig jaar. In het afgelopen jaar is de geconso lideerde omzet met 5 pet. gestegen. De groei werd beperkt door een daling van 12 pet. in de sector houthandel en hout industrie. In de groepen industriële me- taalprodukten en papierwaren werd een vooruitgang geboekt van resp. 20 en 10 pet. De omzet van de groep diversen klom 7 pet. Het geconsolideerde exploitatiesaldo daalde tot f 2,11 (v.j. f 2,63) miljoen. De totale inkomsten van Emba belie pen f 2,69 (f 2,96) miljoen. Afschrijvin gen vroegen f 1,30 (f 1,35) miljoen en de kosten voor rente ƒ0,62 (0.56) mil joen. Daarna kwam het winstsaldo uit op 773.239 952,849), waarbij nog in aanmerking moet worden genomen dat in het voorgaande jaar een voorziening voor pensioenverbetering van 103.272 werd geboekt. Voor gesteld wordt het dividend te verlagen van 12% tot 10%. Emba heeft in het verslagjaar f 1,26 miljoen geïnvesteerd, waarvan ƒ346.404 voor nieuwbouw. Het bedrijf in Lisse bijvoorbeeld werd met een nieuwbouw van 700 vierkante meter uitgebreid. De produktie van draadkisten van Wibo is hier ondergebracht. In het kader hiervan zegt de direc tie: „De zich aftekenende wijzigipg in de techniek van houthandel kan een aanzienlijke aanpassing resp. verplaat sing van ons potentieel nodig maken. In de houtindustrie zal specialisatie in de massaproduktie nodig zijn. Die produk ten in de industrie van houten embal lage, welke vooruitgang vertoonden, zijn thans geconcentreerd bij ons bedrijf in Lisse. De voorraden van het concern zijn met 23,5 pet. gedaald van f 11,70 mil joen tot 8,96 miljoen. Een verdere ver betering van de omloopsnelheid is nog mogelijk. De kasgeldleningen zijn afge lost. Er werd een lening van f 1,5 miljoen op lange termijn ontvangen. Op de ba lans staan deze leningen in totaal ver meld voor f 5,35 miljoen. De gemiddelde rente hierover bedraagt 5 1/4 pet. LAGOS (Reuter) De regering van Nigeria heeft de Koninklijke /Shell Groep en de British Petroleum Com pany gemaand samen zeven miljoen pond (zeventig miljoen gulden) te be talen aan royalties. De maatschappijen zouden het bedrag verschuldigd zijn over de olieproduktie in Oost-Nigeria dat zich heeft uitgeroepen tot de onaf hankelijke republiek Èiafra. Om de maatschappijen er van te weerhouden royalties te betalen aan het nieuwe bewind in Biafr. (dat op 1 juli al betaling heeft geëist) heeft de rege ring de oliehavens in het oosten van het land geblokkeerd. De maatschappijen hebben samen al een kwart miljoen pond aangeboden. AMSTERDAM, 17 juli Londen 10.04%—10.04%; New York 3.60%— 3.60%; Montreal 3.34—3.34%; Parijs 73.49—73.54; Brussel 7.26—7.26%; Frankfort 89.9289.97; Stockholm 69.96 —70.01; Zürich 83.25%—83.30%Milaan 57.71%—57.70%; Kopenhagen 51.91%— 51.96'/,; Oslo 50.37—50.42; Wenen 13.96 —13.97; Lissabon 12.52%—12.54%.

De Vallei | 1967 | | pagina 2