Wethouder Tiel: „Een verdwaald koekoeksei" Restauratie van ,,'t Hugje" laat nog op zich wachten Nieuwe veer Elst-Ingen heeft motor aandrijving Jeugdwedstrijden van DVSA Raad Amerongen heeft ernstige bezwaren tegen komst van „zware" delinquenten naar observatiecentrum in Over berg Op werf doormidden „gezaagd" Veiling Sept er Grote aanvoer op bijenmarkt Leersum kent groot aantal archeologische monumenten Expositie in Amerongen MARKTBERICHT AMERONGEN De gemeenteraad van Ameron gen heeft tijdens de vergadering van gisteravond ernstige bezivaren gemaakt tegen de uitbreiding van het observatie- en opvangcentrum Kamp Overberg" zoals die door de Rijksgebouwendienst was gepro jecteerd. Unaniem lieten de raadsleden hun bezorgd heid over de uitbreidingsplannen blijken. Vooral de aangekondigde bouw van een gesloten paviljoendat als verblijfplaats zou moeten gaan dienen voor zwa re99 delinquenten stuitte op heftige weerstand. Jeugd vernielt straatlantaarns APPEL EN El Oiiicïèle lijst samengesteld gaan dagen 1968 in Ouden van Rhenen weer uit DINSDAG 18 JULI 1967 Burgemeester Van den Bosch persoonlijk ook liever niet KAMP IS EEN DOORN IN 'T OOG AMERONGEN In de periode van 28 juli tot en met 18 augustus 1967 zal ten gemeentehuize van Amerongen voor de zesde maal een tentoonstelling wor den gehouden van beeldende kunst on der auspiciën van de Stichtse Culturele Raad. Op deze tentoonstelling zullen kunst werken te zien zijn, in opdracht van het Rijk, door verschillende kunstenaars vervaardigd van de Deltawerken. Deze tentoonstelling kreeg daarom de naam: „Delta-Techniek en Schoon heid". Op vrijdagavond 28 juli om 20.00 uur zal de tentoonstelling officieel worden geopend door ir. J. C. Slagter, ingenieur bij de dienst Sluizen en Stuwen van Rijkswaterstaat. Velbericht van de Tielse veiling sep- Veilbericht van de Tielse veiling Sep- ter b van maandag 17-7-1967. Aardbeien: per doosje van 250 gram: Red gauntlet 6193, 2854; Talisman 58—72. Kersen: Bastaard, dikke 205211; Frans Meyeling 714236; Hedelfinger 185237; Hollanders 200—276; Inspec teur Loehmis 200250; Napoleon 147 168; Zwarte kersen b 92, bc 61 c 26; x Wijnkersen 116301. Appelen: Yellow transparant 70/80 mm 115—121; 60/70 mm 90—92, 44—82, 27—44. x Frambozen per doosje van 250 gram 3270, 2341. x Rode bessen per doosje van 250 gram 3050; x Rode bessen per kg 113132 bloc 108; x Zwarte bessen per kg bloc 291x Kruisbessen per doos je van 250 gram 2440, 2026; Kruis bessen blonde per kg 80141, 2577; Kruisbessen witte 6576, 3149. Groenten: Andijvie 1621; bloemkool per stuk 2241, 12—33; doperwten 40— 42; kpmkommers witte per stuk 2234; 1520; landbouwerwten 2940; peulen 102—160, 60—66; snijbonen 65—100, 23— 62; sperziebonen 88111; spitskool 13 21; savooie kool 2428; rode kool 11 13. Tuinbonen 1525. Tomaten per kist je van 6 kg f 3.704.70. Uien 3840. Sla per 100 krop f 11.20—14.00. x Aard appel middel 1223; kriel 510. x is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. UTRECHT Op de Utrechtse paar denmarkt werden gisteren 360 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: Luxe paarden f 1275f 1560; werkpaar den f 1150f 1450; oude paarden f 800 f 1400 3-jarige paarden f 900 f 1520; 2-jarige paarden f 700f 925; veulens f 300—f 575; hitten f 650 tot f 800; slachtpaarden per kg gesl. gew. van f 2,90f 3,25; jonge slachtpaarden per kg gesl. gew. van f 3,25f 4,05. De handel was zeer slecht. Wethouder K. G. Tiel bond de kat de bel aan. In een uitvoerig betoog wees hij de op gevaren, die een dergelijk paviljoen zijns inziens met zich mee zou brengen. Hij legde zelfs een verband met de Doetinchemse moorzaak. „Is het wel verantwoord om in het recreatiegebied O verberg, waar in het hoogseizoen 4000 vakantiegangers rondom het kamp overnachten, zo'n ge bouw met tralies, een binnenplaats en een hoge muur te vestigen?", zo vroeg hij zich af. Nadat alle raadsleden het woord hadden gevoerd, werd er monde ling gestemd. Iedereen bleek er op tegen te zijn het bestemmingsplan „Kamp Overberg" in die zin te wijzigen, dat er ruimte wordt gelaten voor verdere uitbreiding. Kamp Overberg is in feite een overblijfsel uit de laatste oorlog. En kele jaren na de bevrijding werd het door het ministerie van Justitie inge richt als observatiekamp. Deze func tie vervult het nu al ongeveer twin tig jaar. Al geruime tijd bestaan er bij de Rijksgebouwendienst plannen de barakken te vervangen door per manente gebouwen. In overleg met de stedebouwkundige werd hiertoe 'n bestemmingsplan opgesteld, dat in 1964 in principe door de gemeente raad werd aanvaard. Nu werden er in het ontwerp-plan enkele wijzigin gen voorgesteld. De belangrijkste daarvan was de maximale toegesta ne oppervlakte der gebouwen van 5 pet. naar 14 pet. te brengen. In deze uitbreiding is een zogenaamd geslo ten paviljoen begrepen, waarin „zwaardere" delinquenten een onder dak zouden vinden. Tegen deze voorgenomen wijzigin gen zijn van verschillende zijden be zwaarschriften binnengekomen, on der andere van de vereniging „Over- bergs Belang" en van het vakantie- centrum „De Ossenberg". Wethouder Tiel deelde die bezwa ren: „Het kamp is als een verdwaald koekoeksei binnen onze grenzen geko men. We hadden steeds de hoop dat het wel weer zou verdwijnen, vooral omdat het midden in een recreatiege bied ligt. De jaren door zijn er steeds moeilijkheden en ontvluchtingen ge weest... en wij vragen ons daarom af of het nu niet de tijd is om de ba kens te verzetten. Er zal best ergens een afgelegen landgoed te vinden zijn, waar het kamp beter thuis hoort. Wij zullen ons met alle midde len blijven verzetten tegen elke uit breiding..." Burgemeester mr. jhr. O. R. van den Bosch zei dat hij persoonlijk ook niet gelukkig was met de bouw van een paviljoen, maar hij trok het in twijfel of de raad wel de bevoegd heid had dit te voorkomen. De standpunten van de raadsleden liepen nauwelijks uiteen; de aange kondigde uitbreiding werd zonder meer verworpen. Wethouder G. J. van Barneveld (AR) stelde zelfs voor de notulen van de raadsvergadering aan de minister van Justitie te zen- Wethouder Van Barneveld notulen aan minister AMERONGEN Volgens een mededeling van burgemeester jhr. mr. O. R. van den Bosch kan het nog geruime tijd duren voordat met de restauratie werkzaamheden van het zogenaamde Hugje aan de Nederstraat zal worden begonnen. Vier jaar geleden kocht de gemeente deze oude panden aan en toen was het al bekend, dat de huisjes gerestaureerd zouden worden. In de raadsvergadering van gisteravond kwam het Hugje opnieuw ter sprake; de raad besloot tot onbewoonbaarverklaring. Welk lot de bewoners straks zal treffen is nog niet zekerde raadsleden maakten zich daar gisteravond overigens nog geen zorgen over» LEERSUM Het komt nogal eens voor, dat de lampen en de plastic be- schermkappen van straatlantaarns worden stuk gegooid. Burgemeester en wethouders wyzen erop, dat by het bekend zyn van de dader(s) deze, dan wel de ouders, voor de schade aansprakel^k zullen worden gesteld. R. van Mourik niet verkopen den met daarbij het dringende ver zoek om, zoals hij zei, onder geen enkele voorwaarde medewerking te verlenen aan de bouw van een geslo ten inrichting. „Als die inrichting er komt wordt de kans op excessen veel groter", al dus de wethouder. Tenslotte werd er mondeling ge stemd en met name de heer A. Has selaar (CHU) slaakte een zucht van verlichting toen hij vernam dat alle raadsleden „tegen" waren. De 72 woningen in het Bouwstroom- complex zullen binnenkort gereed zijn en het college had het daarom raad zaam geacht een voorstel ter tafel te brengen, dat een soort gemeentelijk toezicht op de aanleg en het onder houd van de siertuinen in de nieuw bouw inhoudt. „Er komt zo langza merhand een stedelijk element in on ze bebouwing en dat eist een andere methode van bewoning", zo zei de burgemeester in zijn toelichting. „We streven naar een fraai en zo rustig mogelijk straatbeeld en willen een chaotische toestand vermijden, zon der overigens de persoonlijke vrijheid aan te tasten..." De burgemeester was nog maar nauwelijks uitgesproken of de heer M. Doornenbal (AR) vroeg het woord. Hij vond dat de verordening eigenlijk te laat kwam omdat er veel bewoners zijn, die de inrichting van hun tuin al hebben geregeld. „Boven dien", zo zei hij, „lijkt het me be zwaarlijk de mensen aan banden te leggen. We tasten de vrijheid van de huiseigenaren aan..." Hij vroeg dan ook het voorstel terug te nemen „U ziet het allemaal veel te som ber", was de reactie van de burge meester. „Het gaat hier om een slap pe verordening; het gaat om het to tale straatbeeld en we willen alleen maar voorkomen dat een voortuin bij voorbeeld geen opslagplaats voor ou de fietsen wordt..." Ir. J. Tenge (WD) achtte het een bezwaar dat het voorstel eerst niet in een speciale raadscommissie was be handeld. Zoals uit het verdere debat bleek liepen veel raadsleden warm voor dit argument en toen duidelijk werd dat de meerderheid niet met het voorstel in zee zou gaan, benoem de de burgemeester alsnog een com missie, die de tuintjes-verordening nader onder de loep zal nemen. „Om principiële redenen tegen", zei de heer J. van den Dikkenberg (SGP), toen de aanleg van een speel terrein aan de Prins Hendriklaan aan de orde kwam. Dit zal f 10.000,- gaan kosten, maar de bezwaren van het SGP-raadslid golden niet het finan ciële aspect, maar het feit, dat er op zondag door de kinderen gebruik van het speelterrein zou worden gemaakt. De burgemeester deed nog wel po gingen om hem ervan te overtuigen, dat een dergelijke speelplaats in fei te niets anders is dan een verleng stuk van de openbare weg, maar de heer Van den Dikkenberg hield voet bij stuk. De overige raadsleden stemden gaarne in met het voorstel. De heer Hasselaar opperde bovendien de sug gestie er tevens een rolschaatsbaan aan te leggen, een gedachte, die door enkele andere sprekers werd gedeeld. De onbewoonbaarverklaring van de woningen Nederstraat 2 tot en met 10 (het zogenaamde Hugje) was voor de VEEN ENDAAL Op de jaar lijkse bijenmarkt, die vanmorgen op het terrein nabij het O.C.B.-gebouw werd gehouden, werd een grote aan voer genoteerd. In vergelijking tot het vorig jaar bedroeg het aantal kasten en korven dat op de markt werd gebracht zelfs het dubbele. De imkers, die van heinde en verre naar Veenendaal gekomen waren, voerden 246 korven en 108 kasten aan. De handel was vrij matig. Er werden vrij „normale" prijzen genoteerd. Voor de kast werd f 25, tot f 30,betaald, voor de korven f 16,tot f 22,per stuk. De wisselbeker die door het ge meentebestuur beschikbaar werd ge- 1 steld voor de grootste aanvoerder werd ook dit jaar gewonnen door de heer C. van Holland uit Veenendaal, die 110 volken op de markt bracht. heer R. van Mourik (Gemeentebe lang) aanleiding te informeren naar de plannen tot verkoop van deze wo ningen. Zoals bekend zullen de huis jes worden gerestaureerd, al is het nog onzeker wanneer dit zal gebeu ren. De heer Van Mourik was bang dat, zoals Ijij zei „anderen straks met de mooie gerestaureerde wonin gen zullen gaan strijken". „Als we ze verkopen, zal dat niet voor een appel en een ei gebeuren", aldus garandeerde de burgemeester. De heer Van den Dikkenberg had er bezwaar tegen een gemeentelijke bijdrage beschikbaar te stellen voor een eventueel tekort op de orgelcon certen, die 's zomers in de Sint An- drieskerk worden gegeven. Het ging hier om een bedrag van maximaal f 100,-. „De mensen die willen gaan luiste ren moeten het zelf maar betalen", argumenteerde hij. Tenslotte besloot de raad deel te nemen aan de ge meenschappelijke regeling aangaande het storten van vuilnis in de zandaf- graving in Maarsbergen. De huidige stortplaats aan de Lekdijk zal over enkele jaren geheel „vol" zijn. Begin 1968 zal het Amerongse vuil naar Maarsbergen worden gebracht, daar naast zal voorlopig ook de stortplaats aan de Lekdijk, in hoofdzaak voor grof vuil, in stand worden gehouden. De totale kosten van de nieuwe maatre gel worden op f 15.000,- per jaar ge raamd. LEERSUM De gemeente Leer sum omvat 'n belangrijk deel van de zuidelijke Utrechtse heuvelrug, als mede lager gelegen gronden ten zui den van de weg Doorn-Amerongen, Het zijn vooral de hoger gelegen gebieden op de stuwwal en aan de voet daarvan ook het dorp Leersum zelf, die een zekere concentratie van archeologie te zien geven. Behalve de thans nog aanwezige onroerende monumenten zijn in het gehele ge noemde gebied tal van vondsten ge daan die aantonen, dat dit gebied door zijn gunstige geografische lig ging oudtijds reeds de voorkeur ge noot als plaats van vestiging. Naast vele prehistorische overblijfse len wijzen de vondsten tevens op bewo ning in Romeinse tijd en Middeleeuwen. Niet alle vindplaatsen zijn echter van dien aard, dat bescherming daarvan als monument gewenst is gebleken. Het be treft in die gevallen veelal verspreide archeologische vondsten, die niettemin een inzicht verschaffen in de bewonings- geschiedenis van deze streek. In verband hiermede heeft de Minis ter van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk voor de gemeente Leersum een „Lijst van onroerende ar- chèologische monumenten" vastgesteld. Deze lijst omvat hoofdzakelijk graf heuvels, welke verspreid over de gehele gemeente zijn te vinden. Voor degene, die de archeologische monumenten zou willen bezichtigen volgt hieronder een opsomming daarvan met topografische aanduiding. Men dient over een goede topografische kaart te beschikken, en wel kaart „39B". a. Maarsbergseweg: Terrein waarin twee grafheuvels. Datering: Neoli- thicum of/en Bronstijd. Coördinaten: 157.175/448.675 en 157.225/448.675. b. Achterweg: Terrein waarin sporen van prehistorische en vroeg-middel- eeuwse bewoning. Datering: Neoli- thicum 1200 v. Chr.) en de Mero- vingische tijd (6e - 7e eeuw). Coördi naten: 158.520/446.170 en 158.450/ 446.280. c. Zuilenstensche Bosch: Terrein waar in 10 grafheuvels. Datering: Neoli- thicum en/of Bronstijd. Coördinaten: 159.000/447.200 en 159.450/447.850. d. De Hoogstraat: Terrein waarin drie grafheuvels. Datering: Neolithicum en/of Bronstijd. Coördinaten: 155.37' 449.05 en 155.48/449.12. e. Landgoed Peisen: Terrein waarin overblijfselen van een nederzetting. Datering: Ijzertijd. Coördinaten: 158.28/447.58. f. De Donderberg: Eén grafheuvel. Da tering: Neolithicum en/of Bronstijd. Coördinaten 157.16/447.56. De door de Minister vastgestelde lijst van archeologische monumenten is ter gemeentesecretarie voor een ieder ter in zage neergelegd. Zoals vele Leersummers nog wel zullen weten, zjjn destijds bü de bouw van de eerste woningen aan de Ben- tincklaan ook archeologische vondsten gedaan. Vanwege de plaats waar deze vondsten werden gedaan was het niet mogelijk het betrokken gebied tot mo nument te verklaren. In het foto archief van de gemeente komen foto's voor met betrekking tot deze vondsten, zodat de herinnering daaraan levend kan bleven. RHENEN Het in alle haast opge richte comité dat te elfder ure nog de autotocht voor de bejaarden heeft geor ganiseerd, is dankbaar gestemd. Secretaris B. Both is alle ingezetenen die hebben bijgedragen in de kosten bij zonder erkentelijk. Uit de talrijke reacties die het comité heeft ontvangen is gebleken dat de uit gaansdag zeer in de smaak is gevallen. Dit is voor het comité een reden te meer om ook voor het volgend jaar weer een uitstapje te organiseren, daar ook geble ken is, dat de burgerij bereid is de be nodigde gelden bijeen te brengen. Het comité verwacht zonder meer, dat ook in 1968 de middelen weer op tafel komen. ELST Sinds enkele dagen heeft de veerdienst Ingen-Elst de beschik king over een vernieuwde gierpont, die is uitgerust met motoraandrij ving. Ongeveer twee maanden gele den werd de oude pont naar de werf Hendriks in Dodewaard gesleept, waar hij in twee delen werd „ge zaagd" en waar hij vervolgens vier meter breder en zes meter langer werd gemaakt. Na een spectaculair transport over water via Arnhem kwam men vrijdagavond met het ge moderniseerde veer in Eist aan. 's Nachts werd er nog proefgedraaid, zodat er zaterdagmorgen al gevaren kon worden met de nieuwe aanwinst. In verband met de Rijnkanalisatie zag de exploitant van de veerdienst, de heer F. W. Spies, zich genoodzaakt een krachtiger pont te laten bouwen. Als de kanalisatie straks geheel voltooid zal zijn, betekent dit, dat de stroming van het water aanzienlijk geringer wordt. Een factor die uiteraard voor een gier pont nogal nadelig is. Bovendien was de oude pont te klein geworden. Nu is men in staat meer dan twintig wagens ir. één overtocht te vervoeren, voorheen was er slechts plaats voor ongeveer twaalf voertuigen. De pont is uitgerust met een krachtige motor van 80 p.k. De totale capaciteit van het veer ligt rond de tachtig ton. Het Ingense veer is al bijna ander halve eeuw oud. Aanvankelijk was het 't eigendom van een adellijke familie maar later werd het door de overgroot vader van de huidige eigenaar aange kocht. Er zijn vier personeelsleden in vaste dienst. De hieruit voortvloeiende kosten alsmede de kosten die voor onderhoud moeten worden gemaakt hebben de po sitie van de veren de laatste jaren vrij sterk verzwakt. In vele gevallen is een rijkssubsidie nodig, om het hoofd (in figuurlijke zin) boven water te houden. Het veer in Eist heeft nu de beschik- Dagelijks wordt momenteel de schil- derkwastt gehanteerd om het veer in gereedheid te brengen voor de officiële ingebruikneming, die in augustus door de burgemeester zal worden verricht. king gekregen over hydraulisch wer kende slagbomen en andere moderne voorzieningen. Het ligt in de bedoeling van de heer Spies, dat de pont wanneer deze definitief gereed zal zijn (men is momenteel nog bezig met het schilder werk) officieel in gebruik zal worden gesteld door de burgemeester. De juis te datum hiervan is overigens nog niet bekend. AMERONGEN De -voetbalvereni ging DVSA te Amerongen organiseer de zaterdagmiddag wedstrijden voor haar jeugdleden. In groepen van 10 t/m 12 jaar, 13 en 14 jaar en 15 en 16 jaar bekampte men elkaar op de onderde len doelschieten, balwerpen, hoog springen, resp. 50 en 100 meter sprint en lange afstandsloop. Door het toepassen van een bijzonde re puntentelling kon b.v. die jongen die minder goed was in het hoogspringen, dit weer goedmaken door de afstands loop; de minder goede hardlopers kon den op hun beurt punten verdienen met balgooien of doelschieten. De einduit slag werd als volgt: Groep I: 10 t/m 12 jaar: le prijs (trai ningspak), J. van Barneveld; 2e prijs (voetbalschoenen), W. Meerssman; 3e prijs (shirt), T. Wagensveld; 4e prijs (voetbalkousen), G. Keiman en 5e prijs (voetbalbroek), J. van Essen. Hun pun- tenaantal bedroeg resp. 62; 49; 44; 41 en 36 pnt. Groep II: 13 en 14 jaar: le prijs J. Benschop, 64 pnt; 2e prijs: G. Looijen 58 pnt; 3e prijs: H. Schoenmaker 50 pnt; 4 prijs: J. Hendriks 49 pnt en 5e prijs P. Reede, 47 pnt. Groep III: 15 en 16 jaar le prijs B. van Ommeren met 66 pnt; 2e prijs D. J. Bus 62 pnt; 3e prijs D. Geurtsen 57 pnt; 4e prijs P. W. Hendriks 48 pnt en 5e prijs W. Keiman 36 pnt. Voor de onge lukkigste deelnemer (die bij het hoog springen zijn pols verstuikte) nl. W. Kei man was een mooie voetbaltas beschik baar. De organisatoren kunnen terug zien op een geslaagde middag. Men miste alleen de ouders om hun zoons aan te moedigen.

De Vallei | 1967 | | pagina 5