Kleine landen kunnen grote rol spelen Minister C. H. F. Polak was in gevangenis Biologisch station Schellingerland gemoderniseerd IJsselmeer-kotters te snel op vangst 17-jarige Belgische vermoord Jackie K. meldt zich Minister Luns goed gastheer: PREMIER MA URER: Echtpaar stal als raven Belangrijk aandeel van R.I.V.O.N Tips voor gezonde vakantie RAVAGE DOOR ROOKGORDIJN Zoutgrens in IJssel tot staan brengen I Op moment arrestatie W eer rapporten uit Europa Dader pleegt zelfmoord DINER Onderzoek Griendtsveen Concurrentie „De dood99 Overduin IJS 1968 SOT A WAT ERHUISHOUDIJSG DINSDAG 18 JULI 1967 EPEN Gisteravond omstreeks acht uur hebben douaneambtenaren in het bovenste bos te Epen/Limburg, vlakbij de Belgische grens, de lijken aangetrof fen van een 17-jarig Belgisch meisje, afkomstig uit Henegouwen, en een 23- jarige Belg uit Gemmenich. Het pistool waarmee vermoedelijk de jongeman eerst het meisje en daarna zichtzelf heeft gedood, lag tussen hen in. De politie was gaan zoeken na een waarschuwing van een vriendinnetje van het vermoorde meisje. Zij had tijdens een autoritje dat zij gedrieën 's middag maakten, argwaan opgevat en was uitgestapt. Het drama moet zich tussen 17.00 en 20.00 uur heb ben voltrokken. De officier van Justitie in Maastricht mr. J. Houben, leidt het onderzoek. Het meisje was afkomstig uit het Bel gische Henegouwen. Zij was enige tijd op vakantie in Monsen, de man woonde in het Belgische Gemmenich en leefde gescheiden van zijn vrouw. Het tweetal had elkaar de dag tevoren leren ken nen. Maandagmiddag maakten zij sa men met een vriendinnetie een auto tocht door de grensstreek. De wagen waarmee de tocht werd ondernomen had de man geleend van de vrouw waarmee hij het laatst samenwoonde. Het vriendinnetje stapte halverwege de tocht uit omdat zij de man niet ver trouwde en waarschuwde de Belgische gendarmerie. Deze kwam in actie en vond enkele uren later het stoffelijk overschot dat in de buurt van de auto werd gevonden. De man stond in de Belgische grensstreek vanwege zijn wisselende omgang met allerlei vrou wen niet gunstig bekend. Het onderzoek ter plaatse gebeurde onder leiding van mr. Houben in samen werking met de procureur des konings en de rechter van instructie uit Ver- viers. De hulzen van de drie kogels wer den op de plaats van de moord terug gevonden. Aangenomen wordt dat de man eerst de hand aan het meisje en daarna aan zichzelf heeft geslagen. Na der zal nog worden onderzocht of er sprake is van een zedenmisdrijf. Het stoffelijk overschot werd 's nachts over gebracht naar het morturarium van het Heerlense politiebureau. RIJSWIJK Gisteravond om kwart voor acht heeft de 26-jarige J. T. J. Knoups zich gemeld op een R.K. pasto rie in Rijswijk (Z.H.). Hiermee zjjn drie van de vier uit de Scheveningse straf gevangenis uitgebroken delinquenten weer onder arrest. Voortvluchtig is nog de 22-jarige H. C. H. uit Arnhem. Knoups verklaarde tegen de politie, dat hij „er genoeg van had" en niet wist waar hij heen moest. Knoups is ongeveer tien minuten in de pastorie van de St. Bonifaciusparo- chie aan de Vredenburchweg in Rijswijk geweest. De politie was gealarmeerd door een burger, die de voortvluchtige had zien lopen en hem de pastorie zag binnengaan. Knoups werd als elke bezoeker aan de pastorie te woord gestaan. Hij maak te zich bekend en deelde mee, dat h(j, voor hij terug ging naar de gevangenis, met iemand wilde praten. Pastoor F. H. Heemskerk heeft Knoups daarna ont vangen. De veroordeelde heeft in de spreekkamer nog een beetje gegeten en is vervolgens met pastoor Heemskerk naar diens werkkamer gegaan. Knoups vertelde de pastoor, dat hij 's morgens ook al langs de pastorie was gekomen. Hij durfde toen nog niet aan te bellen. Volgens pastoor Heems kerk was er geen sprake van dat de voortvluchtige kwam om geld of eten. Hij wilde alleen praten en zich vervol gens melden bij de politie of teruggaan naar de gevangenis. Pastoor Heemskerk vond het daarom jammer, dat de politie zo snel ter plaatse was. „Ze kwam naar mijn mening toch nog tien minuten te vroeg", aldus pastoor Heemskerk. De politie kreeg te horen, dat Knoups nog even wilde praten met de pastoor. Daar toe gaf de politie tien minuten de ge legenheid. Bij het zien van de politie mannen, was Knoups ogenschijnlijk rus tig. Hij begroette de politiemannen met: „Ik ben blij, dat ik jullie zie". Hij ging rustig met de politiemannen mee. Hij is direct naar de gevangenis in Scheveningen teruggebracht. DEN HAAG Voor een officieel bezoek zijn gisteren de Roemeense pre mier Maurer en zijn minister van Buitenlandse Zaken in ons land aangeko men. Op het vliegveld Ypenburg werden de buitenlanse gasten ontvangen door premier De Jong en minister Luns. De Roemeense delegatie brengt een tegenbezoek aan Nederland. Minister Luns heeft in januari Roemenië bezocht. Tijdens het verblijf in Nederland zullen vooral gemeenschappelijke problemen op economisch, cultureel, tech nisch en politiek gebied worden besproken. Premier Maurer vertelde op Ypen burg dat Roemenië streeft naar een be tere verstandhouding met Nederland, waarbij de vrijheidsgedachte en de on afhankelijkheid van zijn land ten op zichte van het oostelijk blok voorop staan. Minister Luns nam de vertaling van deze woorden uit het Frans voor zijn rekening, waarbij hij de officiële Roemeense tolk in snelheid ver achter zich liet. Premier Maurer zei dat als de Navo en het Warschaupact zouden verdwij nen, de vrede in Europa en in de we reld zou zijn verzekerd. Wereldomvat tende veiligheidsvoorschriften binnen het Handvest van de TJno zouden vol gens hem nieuwe internationale banden smeden waardoor alle volkeren in vre de met elkaar zouden kunnen leven. De eerste minister, de minister van Buitenlandse Zaken en vice-premier Angelo Miculescu hebben 's middags bezoeken gebracht aan de voorzitters van de kamers der Staten Generaal, waarna een bespreking werd begonnen op het kabinet van minister-president De Jong; daarbij waren ook aanwezig mr. Luns, H. J. de Koster, staatssecre taris van Buitenlandse Zaken, dr. W. H. van Oorschot, directeur-generaal voor de Buitenlandse Economische Za ken, en jhr. mr. J. A. de Ranitz, direc teur-generaal politieke zaken van Bui tenlandse Zaken. De voorzitter van de Eerste Kamer, prof. dr. ir. J. P. Mazure, wandelde met zijn gasten na hen in zijn kamer te hebben begroet de Eerste Kamer bin nen, waar de Roemeense regeringslei der die in 1956 juridisch vertegen woordiger van zijn land in het interna tionale hof van Justitie in Den Haag was werd ingelicht over de historie van het gebouw waar hij zich bevond. In de Tweede Kamer werden de buiten landers ontvangen door de vice-voorzit- SCHEVENINGEN De minister van justitie, prof. mr. C. H. F. Polak, nam in de Scheveningse gevangenis juist de si tuatie in ogenschouw, toen daar om streeks elf uur gisterochtend de melding binnenkwam dat Michel S. en Willem B. in Gouda waren gearresteerd. De minister heeft tijdens zijn bezoek kunnen constateren dat de vier uitbre kers halsbrékende toeren hebben moe ten uithalen om door het wc-raampje te komen. Dat raampje zit op drie en een halve meter hoogte boven de wc-pot. Niemand kan er bij, al staat hij op de wc. Langs het plafond van de toiletruim te loopt echter een buis van de centrale verwarming. Daar hebben de uitbrekers gebruik van gemaakt. Ook hier hanteer den zij de zelfgemaakte haak die van metaalonderdelen van een der opklap- bedden was gemaakt. De haak hebben zij om de verwar mingsbuis weten te krijgen. Daarna is een van hen in 't touw geklommen om hoog tegen de muur hangend met een ijzerzaagje een van de tralies door te zagen. Daarop zijn ze alle vier langs het touw naar het raampje geklommen. Aan de buitenkant maakten zij een val van meer dan drie meter op het af dak. De laatste man nam haak en touw mee naar buiten, waar het weer dienst deed om over de zes meter hoge gevan genismuur te komen. Minister Polak heeft de afdeling ge vangeniswezen van het ministerie van justitie opdracht gegeven een uitvoerig rapport samen te stellen over deze spec taculaire ontsnapping. Deskundigen zul len de situatie in de gevangenis nauw keurig opnemen, waarbij dan speciaal op verwarmingsbuizen en andere uit steeksels moet worden gelet. Het onderzoek zal zich ook uitstrek ken tot het buitenterrein van de gevan genis. Minister Polak wil zo spoedig mo gelijk maatregelen laten nemen, die het uitbreken vrijwel onmogelijk moeten maken. ADVERTENTIE „Nu eet ik beter, sneller en zonder moeite met mijn KUNSTGEBIT, om- dot ik steviger kan bijten." Mevrouw A. M., Utrecht. Met een kunstgebit heeft men over het algemeen slechts 30% van de kauwkracht van natuurlijke tanden. Met Dentofix neemt dit percentage aanzienlijk toe omdat de tere weefsels van het tandvlees beschermd worden tegen overmatige druk - en zit Uw gebit beter vast. Lach, spreek en eet zonder U te ergeren! Draag Uw gebit gemakkelijker en de heTe dag door! Ge bruik het speciale kleefpoeder Dentofix dat door talrijke tandartsen aanbevolen wordt om de gebitsplaten beter te doeti vastzitten. U zult duidelijker kunnen spre ken en met meer gemak eten. Dentofix beschermt het tandvlees bij het kauwen, zodat U ook de hardere spijzen kunt eten die Uw lichaam nodig heeft. Dentofix be strijdt de onaangename geur van kunst gebitten. Geeft geen plak-, slijm- of pap achtig gevoel in de mond. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten fl. 2,35 per plastic strooiflacon. ter van de kamer, drs. G. M. Neder- horst, die vertelde over de werkwijze en samenstelling van Staten-Generaal. De eerste dag van 't officiële staats bezoek heeft premier De Jong in het Kurhaus de buitenlandse gasten een di ner aangeboden, waaraan 30 Neder landse en 12 Roemeense autoriteiten aanzaten. Minister-president De Jong hield een toespraak, waarin hij inging op de op rechte en Innige wens naar ontspan ning, die hij in Europa aanwezig vond. Hij meende dat het niet uitzonderlijk ADVERTENTIE AMSTERDAM Een grote varië teit van goederen, van sigaretten en knotten wol tot clubstoeltjes en zelfs een butagastoestel, dit is de buit die een inbrekend en stelend echtpaar uit Amsterdam in korte tijd zowel in de hoofdstad als in andere plaatsen in Ne derland op z(jn rooftochten heeft we ten te verzamelen. De man ,de 43-jari- ge elektromonteur J. W. IJ. brak in en zijn echtgenote, de 50-jarige A. R. van R. stond buiten klaar om de goederen, die afkomstig waren uit o.a. een cara van, kiosk, school en een clubhuis, in ontvangst te nemen. Met een auto trok het echtpaar er op uit om waar zij konden het een en ander weg te halen, dat zij naar hun woonboot in Amsterdam overbrachten. „Het ging meer om het hebben dan om het gebruik van de goederen", ver klaarde vanmorgen IJ. Op de Amster damse rechtbank. In de afgelopen twee jaar is hij met zijn vrouw minstens twintigmaal op rooftocht geweest. Het werd op de rechtbank een spelle tje tussen ja en nee, toen IJ. tegen zijn vrouw, van wie hij wil scheiden, getuigde. Volgens hem zou zijn echtge note hem tot de diefstallen hebben ge dwongen. Omgekeerd verklaarde de vrouw, dat zij meestal niet wist, dat haar man op roof uitging. Zij veron derstelde, dat zij samen slechts een pleziertochtje maakten. Veelal werd zij volgens haar verklaring gedwongen de goederen aan te nemen en ip de auto te leggen. Tegen IJ., die reeds meer diefstallen van vroegere datum op zijn strafblad had staan, eiste de Officier van Justi tie vijftien maanden onvoorwaardelij ke gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en tegen de vrouw twaalf maanden, waarvan drie voorwaarde lijk met aftrek en onder toezichtstel- ling. De uitspraak over veertien dagen. YPENBURG: Minister Luns schenkt koffie in voor (v.l.n.r.), de Roemeense eerste minister Maurer, premier De Jong en de Roemeense minister van Buiten landse Zaken Manescu. was om te spreken van een Europese boodschap, die Roemenië en Nederland hebben. Het scheen premier De Jong toe, dat door de individuele, pragmati sche pogingen, zoals die tegenwoordig worden ondernomen, de Roemenen en Nederlanders het beste deze wens kun nen begeleiden, staande houden en prikkelen. „Laat ons met zorg iedere mogelijkheid voor samenwerking, die zich aan ons voordoet, aangrijpen", al dus de heer De Jong. De heer De Jong merkte op dat het bezoek aanzien geeft aan de ontwikke ling van de relaties tussen Nederland en Roemenië. De persoonlijke contac ten tussen staatslieden, de wederzijdse bezoeken en overeenstemmingen op of ficieel niveau zijn noodzakelijk om de vriendschap te verdiepen. Minister De Jong wenste zich geluk met de duide lijke tekenen van toenadering. Hij wees nog op overeenkomsten. Roemenië en Nederland liggen aan uit mondingen van grote rivieren, die Europa doorsnijden. Beide landen lig gen ver uit elkaar in Europa maar heb ben niettemin in menig opzicht raak punten. De Romaanse geest van de Roemenen vormt een brug met een land als Nederland, dat evenzeer onder invloed van de Romeinse beschaving stond. Herinnerend aan zijn verblijf in Den Haag als vertegenwoordiger bij het in ternationale gerechtshof begroette pre mier De Jong zijn Roemeense collega als een persoonlijkheid, die met spoed Mfcn succes het recht op onafhankelijk heid van Volkeren en naties weet te verdedigen. „In een land, verzot op vrijheid als het onze, kunt u er zeker van zijn begrip, sympathie en veel bij val te vinden voor deze politiek", aldus de heer De Jong. GIETHOORN In de veronderstel ling dat het water ondiep was is giste ren de 33-jarige Arend Nagelhout uit Ommen in Giethoorn in het Molengat gesprongen en verdronken. UTRECHT Dr. J. Huisman, hoofd van de afdeling besmettelijke ziekten, hygiëne en quarantaine van de G.G. en G.D. van Rotterdam, heeft in „Ge zondheidszorg", het maandblad van 't Groene Kruis, enkele wenken gegeven ter voorkoming van ziekte in de vakan tie. Zo raadt hij de toeristen aan karig te zijn met sterk gekruide spijzen en dranken, om maag- en ingewandstoor nissen te voorkomen. Verder dient het aanbeveling niet „zo maar" water te drinken, maar het eerst te koken of de dorst te lessen met mineraalwater of zelfgezette thee. De consumptie van rauwe groenten en ongeschild of onge peld fruit is evenmin raadzaam. Gun uzelf tijdens de vakantie een goede nachtrust, zegt dr. Huisman, en houd, vooral in warme landen, een siesta na de middagmaaltijd. De toerist moet er ook voor zorgen dat hij een spuitbus bij zich heeft om insekten te bestrijden. „Wees voorzichtig bij het kiezen van zwemwater", is een ander advies van dr. Huisman. Zeewater is, behalve bij de uitmonding van grote rivieren, bac teriologisch betrouwbaar. Maar wie in zoet oppervlaktewater wil zwemmen doet er goed aan eerst te informeren of het water wel voor dat doel geschikt is. Het is behalve aan het strand niet verstandig om in zwempak, zonder badhanddoek, op de grond te gaan lig gen: vooral in de tropen en subtropen kan men op die manier worminfecties oplopen. Dr. Huisman adviseert voorts, enke le eenvoudige geneesmiddelen mee te nemen op reis, bijv. tegen hoofd- en kiespijn en een middeltje tegen insek- tenbeten. Mensen die lijden aan een bepaalde ziekte, zoals epilepsie, diabetes of aan doeningen van het hart of de bloedva ten, moeten ervoor zorgen dat zij een in 't Frans en/of Engels gesteld briefje bij zich hebben waarop de aard van de ziekte staat vermeld alsmede de medi cijnen die ze moeten gebruiken. Boven dien kan men er het telefoonnummer van de behandelend arts in Nederland opzetten, zodat in geval van nood con tact met hem kan worden opgenomen. De laatste tip van dr. Huisman is. „Maak u na het lezen van al deze wen ken niet te ongerust over de kans om ziek te worden." Duizenden en duizen den vakantiegangers genieten gezond van hun bezoek aan andere landen. De enkeling die wél ziek terugkomt, blijkt vaak eenvoudige hygiënische maatregelen te hebben nagelaten. Vuiirspuwer °pgepakt LEEUWARDEN Vuurspuvéers ko men op Terschelling niet aan de kost. Dat heeft de negentienjarige student B. O. uit Zaandam gemerkt, toen hij door de politie werd opgepakt, omdat hij voor een publiek van vijfhonderd jongelui zijn kunsten vertoonde. Op het eiland bestaat een politie verordening die het vuurvreten in het openbaar verbiedt. ZEIST Het Rijks Instituut voor veldbiologisch onderzoek ten behoeve van het natuurbehoud in Zeist (R.I.V.O.N.) heeft reeds geruime tijd een be langrijk aandeel in de inrichting, het beheer en de wetenschappelijke bedrijfs voering van enkele biologische stations hier te lande. Deze bemoeienis zo verneemt het A.N.P. van genoemde instelling geldt in de eerste plaats het biologisch station Schellingerland op Terschelling. Dit station is staatseigendom en wordt als zodanig beheerd door het consulentschap Friesland van het Staatsbosbeheer. Ten einde een nog groter aantal bezoekers naar Schellinger land te trekken als tot dusverre het geval was, heeft het R.I.V.O.N. nieuwe voorzieningen aan het gebouw en aan zijn inventaris getroffen. Voorts werd in verband met het voor nemen om van 1966 tot 1971 een project van het internationaal biologisch pro gramma op Terschelling uit te voeren, een verbouwing en uitbreiding van dit station voorbereid. Het Staatsbosbeheer is in beginsel bereid hiertoe over te gaan. Daar de Rijkswaterstaat echter niet kon garanderen dat de plaats van het huidige station te allen tijde veilig zou zijn tegen mariene transgressie, werd besloten om een nieuw gebouw op een andere plaats te vestigen. Hiertoe werd een geschikte en planologisch daar toe bestemde plaats gevonden op een open terrein in de bebossing ten noor den van Hoorn. Met de realisering van deze plannen zullen echter nog verschei dene jaren gemoeid zijn. Intussen wor den de nodige voorzieningen voor labo ratoriumruimte en accommodatie aan gebracht. Vooral in 1965 werd vooral veel bota nisch onderzoek verricht, met daarnaast ornithologisch, hydrobiologisch, histo- risch-geografisch en algemeen oriënte rend onderzoek aan flora en fauna. In 1965 bracht ook de „British Ecological Society", als onderdeel van- een excur sie dezer vereniging in Nederland, een geslaagd werkbezoek aan Schellinger land. Door medewerkers van het Instituut voor Systematische Plantkunde in Utrecht, werd een gedetailleerde vege- tatiekartering van een deel van de heide in het westen van de Boschplaat uitge werkt. Een hoogleraar uit West-Duits- land en één uit Tsjecho-Slowakije be nutten het station voor studiedoeleinden. Door verscheidene onderzoekers werden waarnemingen van de vogeltrek gedaan. Hydrobiologen van het R.I.V.O.N. maak ten studie van het bezinkingsplankton van wielen in Z.-Terschelling en van wa terwantsen in duinpiassen. Aan de bi bliotheek van het station werd de no dige zorg besteed. Op verzoek van de natuurbescher mingsconsulent bij het Staatsbosbeheer in de provincie Limburg werd 'n ont- ADVERTENTIB Reumatische pijnen TOG AL Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL TOGAL HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT HELPT Politie nu niet te laat SCHIPHOL Wegens het te vroeg uitvaren om te vissen midden op het IJsselmeer is gistermiddag een vloot van 59 kotters bekeurd. Zij werden vanuit de lucht bespied door een lid van de waterpolitie, die op speciaal verzoek door de dienst luchtmacht van 't korps Rijkspolitie in de kleine Cessna-machi ne van deze dienst werd rondgevlogen boven het IJsselmeer. Voor de IJsselmeer-vissen is 't week eind telkens een feest. Dan worden zij met rust gelaten door de vissers. Om de visstand zoveel mogelijk op peil te houden is door de visserij-inspectie be paald, dat hun een lang weekeinde is gegund. Het vissen mag pas weer tegen het einde van de maandagmiddag aan vangen. Teneinde geen enkele visser te benadelen is bepaald, dat de vissers uit Kampen en Lemmer niet voor drie uur een bepaalde boei in de nabijheid van hun havens mogen passeren, ter wijl de dichter bij de centrale visgron den gereed liggende Urker kotters niet voor 4 uur mogen uitvaren. Wie 's maandags het eerst de wate ren tussen Enkhuizen en de Noordoost- Polder weet te bereiken maakt de mees te kans om de nog dromerige visscharen in de netten te verschalken. De concur rentie tussen de vissers is dus groot. Maandagmiddag is voor hen telkens 'n opwindende bootrace naar het midden van het IJsselmeer. Van lieverlede echte i werd 't jacht instinct sterker dan de burgerlijke ge hoorzaamheid: de vissers begonnen uit concurrentie te vroeg uit te varen. Dit was de inspectie wel bekend, maar de moeilijkheid was hoe men de overtre ders op heterdaad kon betrappen. Pogingen om de controle uit te voeren ASSEN: Op de Rijksweg tussen Assen en Meppel zijn vandaag 17 militairen gewond geraakt bij een botsing tussen twee militaire pantservoertuigen. Een achter de pantservoertuigen rijdende bier auto kwam na een uitwijkmanoeuvre in het kanaal langs de weg terecht. Oorzaak van de ongelukken was een rookgordijn, afkomstig van een brand op de gemeen telijke vuilnisstortplaats van Assen. met een schip van de rijkspolitie had den weinig succes. De vissers mogen dan eikaars concurenten zijn, zij voelen zich één, zodra de mast van de politie- boot boven de kim verschijnt. Dan alar meren zij elkaar over de boordradio, b.v. met de code-waarschuwing: „De stoomboot is uitgevaren", en nemen vol le kracht de wijk. Veel verbalen kon de eenzame politieboot dan niet uitdelen. Gistermiddag zagen de vissers ech ter onverwacht de Cessna boven zich cirkelen en die konden ze niet meer ontvluchten. Ze waren allemaal zo on geveer een uur op het officiële tijd schema voor en werden dus bekeurd. Een van de bemanningen trachtte nog aan identificering te ontkomen door 'n deken voor de registratieletters op de boeg te hangen, maar volgens medede ling van de rijkspolitie zou dit.net tf laat zijn geschied. Op overtreding van de betrokken ver gunningen staan boeten van ettelijke honderden guldens. werp gemaakt om de noordelijkste van de in dit reservaat gelegen ontginnings boerderijen tot een biologisch station om te bouwen. De natuurbeschermingsconsulent bfl het Staatsbosbeheer in N.-Brabant werd geadviseerd inzake de inrichting van woon- en werkruimte in het huis „De dood" in de Brabantse Biesbosch. De stichting van dit biologisch station zal een belangrijke bijdrage vormen voor het wetenschappelijk onderzoek in dit be langrijke natuurgebied. Het biologisch station „Overduin" kwam in 1965 gereed. Door 't R.I.V.O.N. werd hulp verleend bij de inrichting. Dit station vormt een belangrijke nieuwe schakel in de reeks veldlaboratoria langs onze kust. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het is van het groot ste belang te voorkomen dat de zout grens in de Hollandse IJssel de mon ding bij Krimpen aan den IJssel bereikt meent minister Bakker (Verkeer en Wa terstaat). Hij zal tegelijk met zijn be groting voor 1968 een nota over de wa terhuishouding laten verschijnen. Het is mogelijk de verzilting van Delf land tegen te gaan door de bodem van de Nieuwe Waterweg hogerop ondieper te maken. Zoet water halen uit het Am sterdam-Rijnkanaal eist volgens de minister uitgebreide en kostbare werken. Blijft het zoutgehalte bij de mond van de Hollandse IJssel redelijk, dan kan de inlaat van Rijnland bij Gouda wor den gehandhaafd. Hierop mag men re kenen, heeft de minister de vaste com missie voor verkeer en waterstaat uit da Tweede Kamer meegedeeld. Het IJsselmeerwater zal volgens mi nister Bakker niet nodig zijn voor de bestrijding van de verzilting die een ge volg zou kunnen zijn van het graven van de bekende geul in de Noordzee naar Hoek van Holland. Het ondieper maken van de Nieuwe Waterweg hoger op doet dit gevaar weer teniet. Het is niet de bedoeling een beton nen bodem in de Waterweg te leggen. Men denkt aan een verhoging met zand waar nodig afgedekt met grind. Het is niet voldoende hier en daar drempels te leggen. De aanleg van de zogenaamde con tainerhaven tussen Hoek van Holland en Maassluis zal nauwelijks invloed heb ben op het zoutgehalte in de rivieren, meent minister Bakker. Zouden er aan de oostkant van Rotterdam nog nieuwe havens worden aangelegd, dan neemt het zoutgehalte wel toe. Het ondieper maken van de Nieuwe Waterweg ver mindert de kans op aanleg van zeeha vens boven Rotterdam. c 9 CO "O c a y. CO s- 3? Den Helder zw bew. zzo 24 0 Ypenburg hf bew. zo 25 0 Vlissingen onbew. zo 25 0 Eelde onbew. ozo 24 0 De Bilt li. bew. zzo 26 0 Twente onbew. zo 24 0 Eindhoven onbew. zo 26 0 Zd-Limburg onbew. zzo 26 0 Helsinki onbew. zzw 22 0 Stockholm onbew. zzw 25 0 Oslo onbew. no 25 0 Kopenhagen onbew. O 22 0 Aberdeen regen z 20 4 Londen zw bew. zw 30 3 Brussel onbew. ZO 23 0 Luxemburg onbew. O 26 0 Parijs onbew. windst. 30 0 Bordeaux zw bew. windst. 30 0 Grenoble onbew. windst. 0 Nice li. bew. n 27 0 Berlijn onbew. ono 22 0 Frankfurt onbew. no 26 0 Mijnchen onbew. z 25 0 Zürich onbew. windst 26 0 Genève onbew. zw 29 0 Locarno onbew. no 30 0 Wenen onbew. nnw 22 0 Innsbruck onbew. w 26 0 Belgrado zw bew. wnw 29 0 Athene onbew. n 36 0 Rome onbew. windst. 0 Barcelona li. bew. windst. 28 0 Madrid onbew. windst. 37 c Mallorca onbew. windst. 29 Lissabon onbew. w 30 ADVERTEN't

De Vallei | 1967 | | pagina 6