Engelse vordering voor ramp „Torrey Canyon99 Dertig miljoen gulden hoge inzet van wonderlijk spel Sibe NIEUWE RAGE IN JAPAN „Groep van Tien" zoekt compromis HERFST- EN WINTERMODE Over de Bezoek Rederij was op de hoogte V.S. akkoord met uitleg van Kiesinger ALLEMAAL IJS? pH Assemblee stelt limiet Plannen voor nationalisatie spoorwegen Koningsgezinden in Jemen nemen stad Harad in Staalfusie in Luxemburg Waarnemers op hun posten Zonder vrees naar de tandarts door popmuziek Groenteman wil Chichester navolgen Surinaamse kritiek op Nederlandse houding in V.N. „Superfilter" voor sigaretten LONDEN Een mammoettanker, aan de ket ting gelegd in de haven van Singapore, blijkt inzet te zijn van een wonderlijk spel waarmee vele mil joenen zijn gemoeid. VOOR LATSGERE TIJD BEZUINIGING IN ZWITSERLAND Brand in gevangenis werd aangestoken V. s Zo fijn... zo lekker UITEENLOPENDE OPVATTINGEN OVER TREKKINGSRECHTEN VETORECHT POTTERS Spaanse vrouwen vragen gelijkberechtiging GEEN RECLAME DINSDAG 18 JULI 1967 BESLAG OP MAMMOETTANKER De rederij van de 117.000 ton metende Lake Palourde, zusterschip van de ramptanker Torrey Canyon, heeft de mammoet de haven van Singapore laten binnenvaren hoewel men wist dat Engeland beslag op het schip zou laten leggen. De Britse regering heeft een vorde ring op de rederij van dertig miljoen gulden wegens de schade, die uit de Torrey Canyon stromende olie in maart van dit jaar Engeland berok kende. De eigenares, de Barracuda Tanker Corporation reageerde niet op deze vordering. In scheepvaartkringen neemt men nu aan, dat de rederij met opzet een tanker in handen van de Britten heeft gespeeld omdat: 1. het er vroeg of laat toch van zou moeten komen de schadevergoeding aan Engeland te betalen; 2. de eigenaren de kans hebben het schip terug te kopen en het dan on der een heel wat winstgevender con tract te laten varen dan nu. In scheepvaartkringen hecht men geen geloof aan de verklaring van de rederij dat de Lake Palourde Singapo re aandeed omdat de kapitein Marco di Christofaro dringend om twee trossen verlegen zat. De reders wisten wat hun boven het hoofd hing als een van hun schepen een haven in het Gemenebest zou aandoen. De leeftijd van de Lake Palourde in aanmerking genomen, wordt de waar de van het schip op het ogenblik ge schat op een bedrag dat gelijk is aan de vordering van het Britse ministerie van Financiën: dertig miljoen gulden. Dit onder voorwaarde dat het schip niet onder charter vaart, want dan lijkt achttien miljoen gulden 't hoogst haalbare. Aangenomen wordt dat de tanker in derdaad voor langere tijd is verhuurd en dat de rederij het op een openba re verkoop van de Lake Palourde zal laten aankomen. Het schip zal dan ze ker voor dertig miljoen van de hand gaan omdat in gevallen van gerech telijke verkoop het charter automa tisch komt te vervallen, dan opnieuw verhuren maar tegen dan opnieuw verhuren- maar- tegen veel hogere prijzen. Sinds de sluiting van het Suezkanaal zijn de vrachttarie ven voor tankers vervijfvoudigd. Voor de rederij bestaat altijd de mo gelijkheid het schip via een omweg terug te kopen. BONN President Johnson heeft bondskanselier Kiesinger via de Ame rikaanse ambassadeur in Bonn laten weten, dat de uitleg van de bondsre gering over de gevolgen van haar be zuinigingsplannen voor de defensie hem heeft bevredigend. Naar een Westduitse woordvoerder meedeelde, heeft ambassadeur George Mcghee gistermiddag een mondelinge bood schap van het Amerikaanse staats hoofd aan de bondskanselier overge bracht. In het begin van deze maand wek ten berichten over een Westduits be zuinigingsprogram voor vier jaar, dat een vermindering van de 461.000 man tellende Bundeswehr met 40.000 tot 60.000 man tot gevolg zou hebben, be zorgdheid in Washington. Bondskanse lier Kiesinger liet daarop in een brief aan het Witte Huis weten, dat de mi litaire doeltreffendheid van de Bonds republiek niet zou lijden onder de be zuinigingen. De regering in Bonn maakte duidelijk, dat er nog geen be slissingen waren genomen om de ge talssterkte van de strijdkrachten te verminderen en de NAVO eerst zou worden geraadpleegd, als men alsnog tot een vermindering zou willen over gaan. Ambassadeur Mcghee bracht ook de wens van president Johnson over voor een spoedige ontmoeting met de West duitse regeringsleider. In welingelich- kringen te Bonn verwacht men dat het bezoek van Kiesinger aan de V.S., dat wegens de financiële beraadslagingen in Bonn werd uitgesteld, nu tussen 10 en 15 september zal plaatsvinden. Kiesinger heeft in beginsel 'n uit nodiging voor een bezoek aan Londen aanvaard, zo is in het Lagerhuis mee gedeeld. De datum moet nog worden vastgesteld. BERN De Zwitserse federatie regering heeft een zestien man sterke commissie in het leven geroepen die de mogelijkheid moet nagaan van na tionalisatie van de particuliere spoor wegondernemingen in het land, zo is gisteren bekendgemaakt. De regering moet deze steeds meer met subsidies en leningen bijspringen in verband met de stijgende kosten en investe ringen. In 1965 leden 45 van de 63 par ticuliere spoorwegmaatschappijen ver lies. De particuliere lijnen beslaan onge veer 2.200 km, de lijnen van de fede rale staatsspoorwegen 2.900 km. MIAMI (Florida) Drie van de acht gevangenen, die de brand in de staatsgevangenis van Jay in Florida hebben overleefd, hebben gisteren verklaard dat de brand moedwillig was aangestoken door drie gevange nen. Bij de brand kwamen 37 gevange nen om het leven, terwijl zes verwon dingen opliepen. ADVERTENTIE 4S SIBEMA-VERKOOP, bel 04490-5055 De nieuwste rage in Japan is een spel genaamd ,,TENNI-PONG", een kruising tussen tennis en tafel tennis. Op de foto arbeiders van een scheepswerf bij Tokio die de lunch pauze benutten voor een spelletje ten- ni-pong. SAANA (AFP) In Jemen, waar ko- ningsgezinden en republikeinen om de macht strijden, hebben de koningsge- zinden Harad en de haven Maidi aan de Rode Zee ingenomen. De republikeinen in Jemen worden gesteund door de Egyptische president, Nasser. Egyptische installaties in de ha ven Maidi werden door royalisten bezet. Egypte voert echter nog steeds bombar dementen uit op de plaatsen in Noord- Jemen waar de Egyptische troepen zijn teruggetrokken. LONDEN (Reuter, AP) De tien belangrijkste industrielanden van de vrije wereld, de zogenaamde Groep van Tien, zijn gisteren in Londen be sprekingen begonnen over de manier, waarop de internationale liquiditeit kan worden vergroot. Het overleg geschiedt tussen de ministers van Financiën of Economische Zaken en de presidenten van de centrale banken van de Ver enigde Staten, Canada, Japan, Zweden, Frankrijk, West-Duitsland, België, Italië, Nederland en Engeland. Zij hebben tot taak een plan op te stellen voor verruiming van de inter nationale liquiditeit ter financiering van de toenemende wereldhandel en de economische ontwikkeling. Hun voorstellen zullen worden voorgelegd aan het Internationale Monetaire Fonds, dat in september in Rio de Janeiro zijn jaarvergadering houdt. Alle deelnemers aan het overleg zijn het er over eens, dat de vergro ting van de liquiditeit moet geschie den door uitbreiding van de trekkings rechten van de leden van het IMF. Er moet echter een compromis wor den gevonden tussen de Amerikaan se opvatting en de Franse. De Ame rikanen zeggen, dat deze trekkings rechten moeten worden beschouwd als een nieuw internationaal betaal middel. Volgens de Fransen moeten het zuiver leningen van het IMF aan zijn leden zijn. De kwestie wordt ingewikkeld door de opvatting van Frankrijk en de an dere leden van de Europese Econo mische Gemeenschap, dat de proce dure over het stemmen binnen het IMF moet worden veranderd om hun in staat te stellen een veto uit te spreken over de uitvoering van elk noodplan voor een internationale mo netaire hervorming, dat mogelijk zal worden opgesteld. Hierop wees gisteren nog eens de Franse minister van financiën, Mi chel Debré. Hij zei te vertrouwen, dat de conferentie in Londen positie ve resultaten zal afwerpen, maar maakte ook duidelijk, dat Frankrijk geen haast wil maken met de uit voering van een hervormingsplan. Volgens hem moeten Engeland en de Verenigde Staten, wier geldeenheid als reservevaluta wordt gebruikt, eerst zorgen voor een blijvend gezon de betalingsbalans. Er zijn trouwens in Londen teke nen waar te nemen, die wijzen op een compromis. Wanneer niet tot overeenstemming wordt gekomen, zal ongetwijfeld de druk toenemen om de goudprijs te verhogen. Slagen de ministers en de bankpresidenten wel, dan kan dit particuliere „potters" er toe bewegen hun voorraadje op de markt te brengen, omdat hun specu laties over een prijsverhoging niet uit komen. In de laatste vijftien jaar is de we reldhandel met 150 procent gegroeid. In die periode groeiden de reserves slechts met 37 procent. De reserves bestaan voornamelijk uit dollars, pon den en goud, maar de laatste jaren is zoveel goud in particuliere spaar potten terechtgekomen, dat de goud reserves in feite slonken. LUXEMBURG (ANP/Belga). Een buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders van het grootste Luxemburgse staalbedrijf Arbed heeft een fusie goedgekeurd met de staalfa briek Hadir in Luxemburg. De twee ondernemingen vullen elkaar aan. Ook hun installaties liggen dicht bij elkaar. De concentratie biedt grote voordelen op het gebied van rationalisatie, onder meer door een betere schikking van de walserijen, uitwisseling van halffabrika ten, coördinatie van het vervoer en vooral ook door gemeenschappelijke aankoop van grondstoffen. Hierdoor daalt de kostprijs en worden de concur rentiemogelijkheden groter. De Europese Economische Ge meenschap heeft sinds haar oprichting in 1958 voor ruim 3,5 miljard gulden ontwikkelingshulp verleend. Driekwart van dit bedrag werd besteed aan econo mische en sociale investeringen. MADRID Vijftienhonderd vrou wen in Madrid hebben de regering ge vraagd om gelijkgerechtiging van man en vrouw. Zij willen ook bewaarplaat sen en scholen voor kinderen van wer kende moeders. Zwangere vrouwen zouden niet door hun werkgevers mogen worden ontsla gen. Getrouwde vrouwen zouden ge makkelijker medisch advies moeten kunnen inwinnen over geboortebeper king. Nasser willigt V.N.-eisen in NEW YORK (Reuter, AP) De waarnemers van de Uno zijn gisteren hun taak aan het Suezkanaal begonnen. Egypte is aan alle wensen van gene raal Odd Bull, het hoofd van de groep waarnemers, tegemoetgekomen, zo deelde het hoofdkwartier van de Uno in New York mee. Verdere bijzonder heden werden niet gegeven. De eerste acht waarnemers vier aan elke kant hebben zich bij het Suezkanaal geïnstalleerd op plaatsen waar zich de laatste tijd de meeste incidenten hebben voorgedaan. Aan de westelijke oever is hun basis ge vestigd in Ismailia, aan de oostzijde in El Kantara. Binnenkort worden nog 25 waarne mers in het gebied van het Suezkanaal verwacht. Oe Thant, de secretaris van de Uno, heeft met Israël en Egypte al overeenstemming bereikt over de natio naliteiten. Intussen heeft Egypte de Volkerenor ganisatie laten weten dat elke Israëli sche poging om schepen in het Suezka naal te brengen beschouwd zal worden als een schending van het bestand. Egyptische artillerie langs het Suezka naal heeft opdracht gekregen onmiddel lijk het vuur te openen op Israëlische schepen, die in het kanaal worden waargenomen. Volgens Israël dient de bestandslijn midden door het Suezka naal te lopen. De diplomatieke strijd over de kwes tie van het Midden-Oosten is gisteren op twee fronten voortgezet. Het Alge rijnse staatshoofd, Boumedienne, vloog gisteren onverwacht naar Moskou in gezelschap van zijn Iraakse ambtgenoot Aref. Men neemt aan dat Boumedienne en Aref de Russische leiders op de hoog- PRESIDENT AREF meepraten O te brengen van de besluiten die tijdens het Arabische overleg in Cairo zijn ge nomen. Aan de besprekingen in de Egyptische hoofdstad namen de staats hoofden van Egypte, Algerije, Irak en Soedan deel. De Algemene Vergadering van de Uno, die op verzoek van de Sow jetunie op 17 juni in speciale zitting bijeen kwam, heeft zichzelf gisteravond een limiet gesteld om tot een conclusie te komen. Met algemene stemmen werd besloten nog drie dagen te trachten het debat over het Midden-Oosten met een voor alle leden aanvaardbare resolutie af te ronden. Het debat zal in elk geval donderdagavond worden afgesloten. LONDEN Schooltandartsen en an dere tandartsen die kinderen behande len opgelet: Hier komt de beste metho de om de tanden en kiezen van uw pa tiënten te vullen en te trekken terwijl ze dat volkomen ontspannen toelaten: Zet de radio aan en zorg dat er flinke luide popmuziek is te horen. Bij voor keur van The Rolling Stones, zoals het hoofd van de schoolartsendienst in Cumberland in Noordwest-Engeland heeft ontdekt. Deze tandarts heeft van alles gepro beerd in zijn klinieken om de kinderen tot rust te brengen .terwijl ze werden behandeld. Eerst met muziek uit musi cals zoals Oklahoma en The Sound of music, maar dat hielp allemaal niet. Ook het ernstig gestemde Derde pro gramma bracht geen uitkomst, evenmin als het Lichte Programma. Toen draaide deze schooltandarts ten einde raad maar het bijna ononderbro ken popgeweld aan van Radio Caroline een van de bekendste Engelse piraten zenders. Dat hielp meteen. Ik merkte, aldus het hoofd van de schooltandartsendienst, „dat ze met hun voeten zaten te tikken en dat ze helemaal ontspannen waren tijdens de behandeling .zelfs wanneer er tanden of kiezen werden getrokken. Als er maar popmuziek aanstond". LONDEN Terwijl honderden Lon- denaars geduldig in de rij stonden om het zeiljacht van sir Francis Chices ter te bekijken, is er opnieuw een En gelsman vertrokken voor een solotocht rond de wereld. Ditmaal is het de 59- jarige groentehandelaar Alec Rose uit Portsmouth. Hij gaat dezelfde route volgen als Chichester, maar zijn boot is een stuk kleiner en langzamer dan die van Sir Francis, die onlangs als 'n moderne zeeheld in Engeland is inge haald. Rose moet niets hebben van financië le hulp door allerlei grote ondernemin gen, in ruil voor een flinke dosis recla me, zoals Chichester heeft gedaan. Nie mand krijgt een percentage van wat dan ook, zei Rose, toen hij aan boord ging van zij nteakhouten boot, de elf meter lange Lively Lady. Dit is een persoonlijk avontuur waar ik mijn hele leven voor heb gespaard. En wanneer ik in mei terugkom, voeg de hij er veelbetekenend aan toe, wil ik niets van al die drukte die Sir Francis had. Dat was alleen maar verschrikke lijk. De groenteman uit Portsmouth heeft ook vorig jaar al een poging onderno men voor een tocht rond de wereld. Hij kreeg echter al spoedig een aanvaring en moest naar Engeland terugkeren. Net als Chichester wil Alec Rose eerst rond Kaap de Goede Hoop naar Aus tralië varen. Daar wil hij in Melbour ne de Kerstdagen doorbrengen met z'n zoon die daar woont. De terugtocht wil hij dan via de beruchte wateren onder de zuidelijke punt van Zuid-Amerika afleggen, Kaap Hoorn. PARAMARIBO Het dagblad „De West" van de aan de regering zijnde Nationale Partij Suriname (NPS) heeft maandag felle kritiek geleverd op het Nederlands standpunt om voor het voorstel van Pakistan te stemmen bij de VN debatten inzake het Midden- Oosten. Het blad schrijft: „Als er toch één stad ter wereld Joods is, dan is het toch zeker Jeruzalem. Men kan moeilijk beweren, dat Jor danië meer rechten heeft op Jeruza lem dan Israël. Jordanië werd door de Britten ge sticht in 1921, nadat de Hashemieten door de Saoedi's uit Mekka waren ver- verdreven. Jeruzalem is de stad van de tempel van Salomo en het centrum van het Joodse geloof. Indien Nederland de oliebelangen van de Shell veilig had willen stellen, had men zich van stemming kunnen onthouden". Het stemmen voor de resolutie van Pakistan kan naar de mening van „De West" niet scherp genoeg veroordeeld worden. Mode-ontwerper Patrick de Barentzen uit Rome toonde gisteren wintercollectie. Met zijn mannequins poseerde hij voor de fotograaf in de „eeuwige stad" zijn herfst- en i "Volgens berichten van het Vatikaa. is het aanstaande bezoek van paus Paulus VI aan Turkije van grote be tekenis, maar aan de berichten in de Turkse pers en de verklaringen van Turkse functionarissen zou men dat niet zeggen. Turkije is een mohammedaans land, eens het centrum van het Ottomaanse keizerrijk, in de 16e, 17e en 18e eeuw het grootste gevaar voor christelijk Europa. Zijn Janitsaren hebben eens de poorten van Wenen bestormd. Het woord „gavoer", dat „ongelovi ge" betekent, neemt nog altijd een be langrijke plaats in de Turkse woorden schat in. Voor de zeer godsdienstige Turkse boeren, die het grootste gedeel te van de bevolking uitmaken, zijn christenen, welke ook hun overige hoe danigheden mogen zijn, nog altijd „gavoers". De Turkse boer vat de poli tiek en zijn godsdienst ernstig op en laat soms na, beide even angstvallig te scheiden als de Turkse grondwet doet. Voor vele boeren is de paus een voudig de grootste ongelovige van al len. XXet bezoek, dat de paus op 25 en 26 juli aan het land zal brengen, is aangekondigd in een korte mededeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken, waarin eenvoudig wordt ge zegd, dat hij te Istanboel een ontmoe ting zal hebben met de Turkse presi dent, Sjunay en een bezoek zal bren gen aan het heiligdom van de H. Maagd Maria te Ephese. Dat de paus is uitgenodigd door de Turkse regering hetgeen het geval is wordt niet vermeld, ofschoon PAUS PAULUS VI Turkse reis zulks in dergelijke bekendmakingen gebruikelijk is. Ook is helemaal geen gewag gemaakt van het voornaamste doel van zijn be zoek, de Griekse orthodoxe patriarch Athenagoras van Istanboel te ontmoe ten en besprekingen te voeren over de heilige plaatsen te Jeruzalem, die zich thans in Israëlische handen bevinden. T)it weerspiegelt de politieke verle- genheid van de Turkse politieke leiders met betrekking tot het bezoek van de paus. De nationale pers van Turkije heeft het bezoek gebagatelli seerd. Het grootste blad had twee alinea's op de tiende bladzijde, de bei de in grootte hierop volgende kranten hadden elk twee alinea's onder op de voorste bladzijde. De vierde had een bericht van redelijke omvang onder op de voorpagina en de vijfde negeerde het bezoek geheel. Dat werd nagelaten gewag te maken van de ontmoeting met Athenagoras weerspiegelt de nog steeds bestaande gespannen verhouding tussen Turkije en Griekenland met betrekking tot Cy prus en de beweerde slechte behande ling van elkanders minderheden in het andere land. De patriarch is een Turks staatsbur ger, maar hij is het hoofd van de Griek se kerk en dit laatste betekent voor de gemiddelde Turk meer. Zijn aanwezig heid te Istanboel wordt maar juist ge duld, daar zij gewaarborgd is door de conventie van Lausanne van 1923. TTet belangrijkste aspect van het be- zoek van de paus aan Turkije is misschien zijn voorgenomen reis naar het heiligdom te Ephese en andere voor 't christendom belangrijke plaatsen in de nabijheid. Turkije is een campagne begonnen om toeristen aan te trekken. Het be zoek van de paus aan een klein huis, waar Maria volgens sommigen haar laatste levensjaren zou hebben door gebracht, zal de aantrekkingskracht daarvan voor christentoeristen zeer vergroten. WINDSOR (Ontario) —De Cana dese professor Habowsky heeft mee gedeeld dat hij en twee medewerker» erin geslaagd zijn een sigarettefil- ter te ontwerpen dat negentig pro cent van de schadelijke bestanddelen van de tabak tegenhoudt. Volgens Habowsky, hoogleraar in de biologie aan de universiteit van Windsor in de provincie Ontario, zou dit aan de smaak van de sigaret niets afdoen. De drie geleerden hebben nog geen octrooi op hun vinding verkregen, maar meenden haar wereldkundig te moeten maken na de bekendmaking van donderdag jl. door de Ameri kaanse universiteit van Columbia, dat daar een „revolutionair" filter ver vaardigd was dat zestig procent van de teer en nicotine aan de rook ont trok. Tijdens het lange weekeinde wegens de Nationale Feestdag van de 14e juli zijn in Frankrijk 105 mensen bij ver keersongelukken omgekomen. Er wer den 1255 mensen gewond, van wie 523 ernstig.

De Vallei | 1967 | | pagina 7