Veenendaals dagblad Buiten Afrikaans vliegtuig verongelukt Geen Nederlandse stappen in kwestie Griekenland HOOG BEZOEK MONTREAL Rust keert terug in negerwij ken Maleisie wil vijflanden- conferentie KANDIDATUUR THIEU EN KY GEACCEPTEERD Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Russisch-Ara bisch akkoord in Moskou Water eist zware tol ISRAëL PROTESTEERT TEGEN MILITAIRE ACTIES Laatste gang van een Flipper TWEE DODEN OP TEXEL Woensdrecht heeft nieuwe burgemeester Negerkomiek wil president worden Nog 63 Jehova's getuigen in gevangenis MINISTER LUNS ANTWOORDT OP VRAGEN KAMERLEDEN Boerderijen uitgebrand Verkiezingen in Zuid-Vietnam Aanvankelijk opklaringen Geen voorrang gekregen Op de eenden VER. NATIES (New York) Israël heeft V.N.- secretaris-generaal Oe Thant meegedeeld dat Alge rijnse troepen zaterdag in het gebied van het Suez- kanaal aan militaire acties hebben deelgenomen. Het verzoekt om een nieuwe poging van de V.N., de Algerijnse regering tot aanvaarding van de bestands- resoluties van de Veiligheidsraad te bewegen. BESTANDSLIJN INCIDENT WAARDERING WELLICHT 55 DODEN KARAKTER WINKELS OPEN Nu Engeland troepen uit Verre Oosten haalt 6 PERSONEN VERDRONKEN ZONDER DEBAT Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.* bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, Ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 19 JULI I967 4le JAARGANG ALGERIJE MENGT ZICH IN STRIJD WESTKAPELLEOp het strand van het Zeeuwse Westkapelle is gisteren een 3,20 meter lange dolfijn aange spoeld. Op de foto de dolfijn tussen de bad gasten. DEN BURG De 23-jarige A. Th. van de Burg uit Rhoon en de 16-jarige J. Vuik uit Rotterdam zijn gistermor gen bij een verkeersongeluk bij Waap op Texel om het leven gekomen. Het on geluk gebeurde doordat Van de Burg, die op een motor reed met de 16-jarige J. Vuik op de duo op 'n voorrangskrui sing geen voorrang kreeg van een zand- auto. Beiden waren op slag dood. De slachtoffers logeerden in een bungalow park in Oosterend. "1Joor de meeste jagers van het lage land, van polder, plas en riet- zoom, betekent het veel meer, dat a.s. maandag 24 juli de jacht op de na de rui wéér vliegvlugge wilde een den begint, dan dat zij sinds zaterdag 15 juli de loop mogen richten op de enkele holenduif, die dan evenals de wilde eend tot en met oudjaars dag mag worden bejaagd. Onderwijl zijn er dan geleidelijk de andere soor ten kleinwild bijgekomen: fazant, patrijs, houtsnip, haas, slob en water snip. Holen- of kleine bosduiven doen schade aan de akkergewassen, die te velde of op schoven staan, maar er zijn veel en veel meer tilvliegers, post duiven, wilde en half-wilde, wier acti viteiten de boer eerder met een scheel oog gadeslaat. Van ophokplicht komt vaak weinig terecht. Ook de wilde eenden trekken thans gaarne op het graan; zij schenken een bout, die mee telt en daarom posteren de jagers zich in goede dekking onder hun luchtwegen naar en van het veld of maken een verscholen zitje tussen de garven, met wat lokkers op en bij de schoven, waarbij ook enkele plastic duiven niet worden vergeter. Allen azen op korrel en peulvrucht, zowel plukkend aan het erwtengewas op ruiters als aren lezend op de stoppel en pikkend naar uitgevallen graan. Wilde eenden leven er bij tienduizen den in ons land en wie toevallig in de goede hoek zit, waar laag en agra risch gebied in elkaar's buurt liggen, kan met een beetje geluk een mooi tableau maken. 19 juli '67 A. B. WIGMAN Dat Egypte heeft toegestaan dat zijn gebied door de Algerijnse strijd krachten wordt gebruikt om vijandi ge acties tegen Israël te ontketenen, met schending van de bestandsreso luties, wordt door de Israëlische re gering „buitengewoon ernstig opge nomen", aldus de permanente VN- gedelegeerde Gideon Rafaël in een brief aan Oe Thant. Rafaël deelde voorts mee, dat zijn regering akkoord gaat met het door Oe Thant namens Jordanië gedane verzoek om het vluchtelingenbureau van de VN hulp te laten bieden aan mensen die naar de westelijke oever van de Jordaan, waar ze tot de Is raëlische bezetting woonden, terugke ren. De Israëlische premier Esjkol heeft tegenover het Franse persbureau AFP met nadruk verklaard, dat voor zijn land, „de bestandslijn in het mid den van het Suez-kanaal loopt". Hij zei tevens dat Israël nu reeds erken ning wenst van het beginsel dat het kanaal ook voor zijn schepen open is „om ons recht op vrije toegang voor de toekomst te verzekeren" Over de hereniging van Jeruzalem onder Is raëlisch bestuur „viel niet te onder handelen". De VN hebben intussen meegedeeld dat gisteren op beide oevers van het Suez-kanaal zeven VN-waarnemers posten hadden betrokken. Het hoofd kwartier aan Egyptische kant was in Ismailia, aan de Israëlische kant in El Kantara. Vier Zweden, twee Fran sen, en een Nieuwzeelander zitten op de westelijke oever, vier Zweden, een Australiër, een Belg en een Italiaan op de oostelijke. Er worden spoedig meer waarnemers verwacht. De Egyptenaren hebben gisteren *n mortiergranaat afgeschoten op een Israëlisch legervoertuig, dat twee ki lometer ten noorden van Kantara reed, zo heeft een Israëlische leger- woordvoerder meegedeeld. De wagen werd niet getroffen en er vielen geen slachtoffers. De Sovjet-Unie, Algerije en Irak zijn het er over eens, dat Israël de op de Arabieren veroverde gebieden moet ontruimen als eerste stap naar een herstel van de vrede in het Mid den-Oosten. Dit is gisteravond ver klaard in een communiqué, dat te Moskou werd uitgegeven na afloop van de tweedaagse besprekingen van de Russische partijleider Breznjef en premier Kosygin met Boumedienne van Algerije en president Aref van Irak. Boumedienne en Aref keerden gis- avond in Cairo terug, waar zij werden begroet door president Nasser. Hun reis naar Moskou was gevolgd op een conferentie van de staatsleiders van Egypte, Algerije, Syrië, Irak en Soe dan. Volgens het communiqué hebben Boumedienne en Aref him grote waar dering uitgesproken over het stand punt dat Rusland en andere socialis tische staten in het conflict in het Midden-Oosten hebben ingenomen. Premier Hoveida van Perzië is van daag naar Moskou gevlogen voor be sprekingen over economische samen werking. Verwacht wordt, dat hij ook zal spreken over de crisis in het Mid den-Oosten. President Johnson heeft gisteren verklaard te betreuren dat de wapen- leveranties van de grote mogendhe den aan de landen in het Midden-Oos ten nog niet onder toezicht van de Verenigde Naties zijn geplaatst, zoals door Amerika is voorgesteld. Amerika had de Russen er nog niet toe kunnen bewegen hun wapenzendingen aan de Arabische landen te beperken. Johnson prees overigens Sovjet-pre mier Kosygin, die hij voor het eerst ontmoette tijdens het recente topover- leg in Glassboro, als „een zeer kun dig vertolker van hun (Ruslands) standpunt en een zeer spits spreker voor de Russische belangen". DEN HAAG Bij K.B. is met in- fang van 1 augustus 1967 benoemd tot urgemeester der gem. Woensdrecht mr. J. M. de Leeuw te Leeuwarden. Mr. De Leeuw, die 35 jaar is, is refe rendaris-chef van de aid. Kabinet en van de afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie te Leeuwarden. Hij is Rooms Katholiek en lid van de KVP. TANANARIVE Bij Tananarive, in de republiek Malagasië, het voor malige Madagascar, is vandaag een DC-4 verongelukt. Het toestel, eigen dom van de luchtvaartmaatschappij „Air Madagascar", had 77 mensen, onder wie vier bemanningsleden, aan boord. Volgens de eerste berichten zouden 55 van hen zijn omgekomen. Onder de slachtoffers bevinden zich de minister van Buitenlandse Zaken van Malagasië, Sylla, en alle beman ningsleden. Het vliegtuig stortte neer kort nadat het van het vliegveld van Tananarive was opgestegen. Het was op weg naar Tamatave en Diego Suarez in het noorden van het land. WASHINGTON De negerkomiek Dick Gregory zal in 1968 als onafhan kelijke kandidaat meedoen aan de verkiezingen voor het presidentschap in de Verenigde Staten. Hij zal zijn programma baseren op pacifisme en verzet tegen de oorlog in Viëtnam. 0 UTRECHT: Prinses Beatrix heeft dins dag een bezoek gebracht aan de „Henri Dunanf', het hospitaalschip van het Nederlandsche Roode Kruis, dat po liopatiëntjes had opgenomen. Zij bekeek ondermeer de nieuwe beademingsappa ratuur aan boord, waaraan een gedeel te van het huwelijksgeschenk is besteed. DEN HAAG Er zitten op het ogen blik 63 Jehova's getuigen in de gevan genis wegens dienstweigering. Op 1 januari j.l. waren het er 49. Dit betekent niet, dat het aantal wegens dienstweige ring gestrafte Jehova's getuigen zich in een stijgende lijn beweegt: dit aantal varieert van jaar tot jaar, doch sedert 1952 is er haast geen jaar geweest dat de militaire rechter geen gevangenis straffen oplegde aaniJehova's getuigen. Een en ander is af le lezen uit een statistiek van de strafzaken tegen Je hova's getuigen en de hun opgelegde revangenisstraffen in de periode van 1952 tot en met 1966. In deze periode werden in totaal 459 Jehova's getuigen veroordeeld tot gevangenisstraffen we gens dienstweigering. Deze straffen va rieerden van zes maanden of minder tot drie jaren. DEN HAAG Geen der andere verdragsluitende partijen overweegt thans zich overeenkomstig artikel 24 van het Europese verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden tot de Europese commissie voor de rechten van de mens te wenden op grond van niet-naleving van dit verdrag door de huidige Griekse regering. De Nederlandse regering is dan ook door geen enkele partij bij het verdrag benaderd met een verzoek om aan een dergelijke actie deel te nemen, aldus minister Luns in antwoord op schriftelijke vragen van een aantal kamerleden van de P.v d.A., K.V.P V.V.D., A.R.P., C.H.U., D'66 en de P.S.P. Aangezien de regering van mening is dat een actie bij voorkeur van een grote groep, althans van meer lan den zou dienen uit te gaan en dat het Prinses Gracia en prins Rainier van Monaco hebben gisteren een bezoek gebracht aan de wereldtentoonstelling in Montreal. Ook hun beide kinderen Caro line en Albert mochten mee naar Canada om de Expo '67 te bewonderen. De foto werd gemaakt tijdens hun verblijf in het paviljoen van Monaco. LEEUWARDEN Tijdens een hevig onweer dat de afgelopen nacht tussen vier en vijf uur over het noorden trok, is op diverse plaatsen in Friesland de bliksem ingeslagen. In de Brekkenpol- der in Zuidwest-Friesland werd de boer derij van de veehouder G. H. Woudstra door de bliksem getroffen. De bewo ners konden ternauwernood ontkomen, maar de boerderij brandde tot de grond af. In Feerwerd (gem. Ezinge-Gronin- gen) is de bliksem ingeslagen in de boerderij „Mentaheerd" aan de Menta- weg, bewoond door de familie T. Bui- De bewoners die aan het melken zou den gaan, maar nog even schuilden voor het onweer, zagen een grote vuur bal en promt daarop stond de boerderij in lichterlaaie. De rookontwikkeling was zo hevig dat de bewoners door de ra men naar buiten vluchtten. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. NEWARK De wapenstilstand tus sen negers en politie in Noord-New Jersey brengt na een week van bloe dige onlusten weer enige rust en or de in de steden. 27 doden zijn by de ongeregeldheden gevallen, allen op twee na in de achterbuurten van Ne wark waar de aangerichte schade meer dan 60 miljoen gulden bedraagt. Nadat maandagavond de nationale garde en provinciale troepen waren teruggetrokken en het rustig was ge worden, werd de vrede gisterochtend weer wreed verstoord toen de politie het vuur opende op een plunderaar na een wilde achtervolging waarbij van béide zijden geschoten werd. De man is gedood. Een blanke agent werd bij een tweede vuurgevecht ge wond. Maar overigens werd de toestand weer normaal. Het warme weer bracht de mensen de straat op, de winkels behalve de drankwinkels, wa ren weer open en het was druk met kopers. In de overbevolkte achterbuurten van Newark, waar de meesten der ongeveer 200.000 kleurlingen van de stad wonen, zullen de herinneringen aan de onlusten niet gemakkelijk uit gewist kunen worden. Daarvoor zijn de aangerichte ver nielingen te groot. Een massale reinigingsactie is op gang gekomen. Tonnen en tonnen huisvuil, gebroken huisraad en ande re artikelen moeten worden verwij derd. Maar de elektriciteit is hersteld en de meeste winkels zijn opnieuw bevoorraad en hebben hun deuren weer geopend. Vanuit Newark, de haard van de ongeregeldheden, verspreidden de on geregeldheden zich naar omliggende steden als Plainfield, Jersey City, Paterson, Mont Clair, Elisabeth en New Brunswick. niet verstandig zou zijn indien Neder land zulks alleen zou doen, meent zij er niet toe te moeten overgaan de on derhavige aangelegenheid aanhangig te maken bij de commissie. De minister verklaart voorts dat de huidige Griekse machthebbers het van de grondwet afwijkende karakter van de procedure die werd gevolgd bij het uitschakelen van enige grondwetsartike len geenszins ontkennen. Voor wat betreft de afwijking van de verplichtingen voortvloeiende uit het Europese verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden stellen zij zich op het standpunt, dat feitelijke omstan digheden in Griekenland een be roep op artikel 15 (een noodtoestand die het volksbestaan bedreigt) van dit verdrag toelaten. Zoals bekend is dit standpunt schriftelijk meegedeeld aan de secretaris-generaal van de Raad van Europa. Overigens heeft zowel de Griekse koning als premier ver klaard, dat de huidige toestand van voorlopige aard is en spoedig dient te worden beëindigd. Niettemin is ook de regering van mening, dat inmiddels een schending blijft plaatsvinden van bepaalde in de Europese conventie tot bescherming van de rechten van de mens neerge- gelegde vrijheden. KOEALA LOEMPOER Malei sië heeft een vijflanden-conferentie over defensie-vraagstukken voorge steld om een nieuwe regeling te tref fen voor de tijd dat Engeland zich uit het Verre Oosten terugtrekt, zo heeft premier Toenkoe Abdoel Ra- zak vandaag verklaard na een kabi netsvergadering. Hij sprak er zijn tevredenheid over uit, dat Engeland de mening van de Maleisische regering in overweging heeft genomen bij de voorgenomen Britse terugtrekking, die gisteren in Londen in een witboek bekend werd gemaakt. De premier wees erop, dat in het witboek geen datum werd genoemd voor volledige terugtrekking. Razak zei dat Maleisië in de zeventi ger jaren niet in staat zal zijn, logis tieke steun te geven aan de enige strijdmachten die dan over zullen zijn, de Australiërs, Nieuwzeelanders en Gurkha's. „Daarom hebben wij een conferentie voorgesteld tussen Engeland, Austra lië, Nieuw-Zeeland, Singapore en Ma leisië", zei hij. De premier wees op de Britse ver zekering, dat Engeland het defensiever drag met Maleisië zal nakomen en daarom een strategische troepenmacht in het land zal blijven legeren. „Wij hebben niet te klagen, omdat we genoeg strijdkrachten hebben om voor onze binnenlandse veiligheid te zorgen en onze grenzen te bewaken", zei Razak. „Als onafhankelijk land is dit onze plicht; we zullen alleen niet in staat zijn ons te verdedigen als we door buitenlandse troepen worden aangeval len". s HERTOGENBOSCH Dinsdag is in het zwembad „De IJzeren Man" te Vught het stoffeiyk overschot geborgen van het tienjarige jongetje J. Strik uit Elshout (gem. Drunen). Het werd door andere zwemmers in het diepe bassin aangetroffen. De ouders, die met nog vijf kinderen in het zwembad aanwe zig waren, hadden het kind in de druk te nog niet direct gemist en konden eerst enkele uren later van het onge luk worden verwittigd. Bij het zwemmen in de dode arm van de Maas te Kerkdriel is dinsdag middag de 17-jarige A. Pompen uit Kerkdriel verdronken. In de Hoogvlietse haven te Rotter dam is dinsdagmiddag de 16-jarige Gerrit-Jan van der Hoeven uit Hoog vliet verdronken. De jongen was met twee vrienden in de haven aan het zwemmen, toen deze hem plotseling uit het oog verloren. Een poging van de brandweer om de jongen te vinden mis lukte. Twee uur later dregde de rivier politie het lichaam van de jongen uit het water. Gistermiddag om kwart over twee is op het Uitgeestermeer ter hoog te van de jachthaven aan de Noorddijk de 17-jarige J. J. Mooij uit Linne ver dronken. Het slachtoffer is om ongeveer vijf uur gevonden. HELMOND Gistermiddag is het zevenjarig dochtertje van de familie Kreynen uit Aarle-Rixtel in het zwem bad De Heikamp verdronken. Dit is sinds zondag het eweede slachtoffer in het Aarlerixtelse zwembad. UITGEEST In het Uitgeestermeer is gistermiddag de zeventienjarige J.J. Mooy uit Linne verdronken. SAIGON De presidentiële kan didatuur van het Zuidviëtnamese staatshoofd Nguyen Van Thieu is vandaag door de voorlopige assem blee goedgekeurd, waarmee een grote politieke crisis is afgewend. 56 van de 74 afgevaardigden stem den voor de kandidaatstelling van Thieu, met premier Nguyen Cao Ky, kandidaat voor het vice-president- schap. De verkiezingen zijn vastge steld voor 3 september. De assemblee heeft zeven kandi daatsstellingen afgewezen, elf blijven meedoen. Een van de afgewezen kan diaten was Duong Van Minh, beter bekend als „Grote Minh", die momen teel in ballingschap verkeert in Thai land. Oud-generaal Minh had de macht in Zuid-Viëtnam in handen na de omverwerping van het regime van Ngo Dinh Diem in 1963. De nationale vergadering heeft ook de kandidatuur van oud-minister van Economische Zaken Au Truong Thanh afgewezen. Hij was de enige kandi daat die zich openlijk voor „vrede" had uitgesproken. Thanh zou „com munistisch en neutralistisch" denken. De drie voornaamste burger-kandida ten, Tran Van Huong, Phan Khac Suu en Ha Thuc Ky, zijn zonder debat geaccepteerd. 0 De Viëtnamese regering heeft on der politieke en diplomatieke druk besloten de censuur op de Vietname se dagbladen met ingang van morgen op te heffen. Een woordvoerder voor de minis ter-president zei echter niet te weten hoe lang de vrijheid van drukpers zou duren en waarom de order was gege ven. (Van onze weerkundige medewerker) Aan de voorzijde van een depressie, waarvan de kern tussen Schot land en IJsland ligt, trok een storing van Frankrijk via ons land naar het noordoosten. Deze gaf in de avond en vooral in de nacht in vrijwel het hele land aanleiding tot enkele regen- en onweersbuien. Door de waarnemings stations werd merendeel 4 tot 10 mm regen afgetapt. Boven West-Europa handhaaft zich in de hogere luchtlagen een zuidwes telijke luchtstroming, die in stand ge houden wordt door een hogedrukge- bied boven West-Rusland en eerder genoemd lagedrukgebied. Met deze stroming trekt eerst een zwakke rug van hoge luchtdruk het komende et maal over ons land naar het noord oosten. Deze rug wordt gevolgd door een nieuwe storing, onder invloed waarvan in de loop van donderdag middag de kans op buien weer groter wordt.

De Vallei | 1967 | | pagina 1