de appelc bloeien UIT DE KERKEN Andriessen componeerde „In memoriam" voor Rosa Spier FINANCIËLE NOTITIES Vierdelige film over Franciscus van Assisi via de televisie Ellen Vogel speelt In Belgische film Muzikale opdrachten voor Schat en Van Baarèn i Bols gewild Bankgroepen voor middel lang krediet Onzekerheid Ubbink-Davo VANAVOND MORGEN WISSELMARKT PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG OERM Johnny Hart A.K.U.-LENING STERK OVERTEKEND Pagina 2 WOENSDAG 19 JULI 1967 Dus na zes jaar ernstige tact en pe dagogie danste het kind nog altijd... Merkwaardig... Héél merkwaardig „Maar leert hij goed?" informeerde nicht Ida. Alsof Coen zijn ganse energie in dansen geïnvesteerd had, en geen som meer kon klaarmaken van het tollen. „Ja, meneer Kaarsberg is tevre den", stemde Agneta toe. Dat is ten minste niet slecht. Maar ik maak me héél ongerust over deze totaal afwij kende houding. Geen één Van Wynen- dael heeft zich ooit bezig gehouden met dèrgelijkekrankzinnighe den... En gezien het feit, dat het kind dit dansen... niet schijnt te kun nen onderdrukken, wou ik graag eens jullie oordeel weten: ik ben bang, dat dit later, als wij er geen paal en perk aan stellen, afschuwelijke com plicaties zou kunnen meebrengen". „Bedoel je, dat hijnicht Ida moest ervan drinken, „dansen mis schien als beroep zou kunnen kie zen...?" „Nu ja, dat verhoede de Hemel!" zei Agneta strak. „Maar ook de hang naar deze dingen zou hem in latere jaren in connectie kunnen brengen met een volstrekt verkeerd soort- mensen... Bovendien is het geen ren dabele bezigheid..., of hoe moet ik het zeggen... En, ik acht het in strijd met elke vorm van adellijk leven". „Behalve als het op een bal ge daan wordt", bracht Chrisje in het midden. Zij zelf had eens vijf walsen en een polka gedaan, met één en de zelfde officier. Ze waande zich al ver loofd, hij was van zeer welgestelde familie. Er volgde geen commentaar op; de anderen dachten na. „Wellicht zou u een psychiater opperde Ida. „Nee, Ida, je bedoelt natuurlijk weer een psycholoog. Vrouw, probeer dat toch eens uit elkaar te houden!" overstemde haar echtvriend. „Boven dien, een psycholoog kost gèld..." Daarover zonk een zwijgen. „En is er dan niemand anders, die invloed op het kind heeft...?" tracht te Ida nog te redden, met een lichte kleur aan haar kaken, van die psy chiater. „Ja, zeker wel", antwoordde Agne ta rap. Dit was kennelijk de vraag, die zij had willen uitlokken. „Barend, natuurlijk. Het kind zou éénmaal eens héél scherp op zijn plaats gezet moe ten worden. Dat kan meneer Kaars- berg niet doen. En wij", met een hulpeloos manuaal, waaraan zij zelf haar ganse leven van venijnige ge dachten en spitse woorden zou blij ven geloven, „wij zij per slot maar vrouwen..." Barend hees zich wat overeind van de sofa-rondingen. Zijn eerste glaasje was leeg. „Juist ja. Hm, dat is waar...", zei hij, en blikte bars naar Chrisje, die zich met wankele blik ken op het behang concentreerde. „Maar wanneer?..." vroeg Ida weer. Zij maakte zich in argeloosheid zeer verdienstelijk. „Zou je het willen doen, Barend?" vroeg Agneta nu positief. „Maar natuurlijk, Agneta", zei de heer Peun. „Ik moet eens even kij ken vanavond kan het niet, hè?..." Agneta hief het hoofd in een hou- ze, „hij is bovendien nog aan 't werk ding van klassiek overleg. „Tja", zei denk ik..." „Ik heb over het algemeen weinig tijd", excuseerde Barend Peun zich, „en ik kan toch niet speciaal hier naartoe komen, om zo'n kind..." Toen zei de kalme stem van Freule Lientje uit die lage, gemakkelijke stoel: „Als je van plan was, eens echt ernstig met het kind te praten, en het te peilen, om contact met hem te zoeken, zou je natuurlijk wél kun nen". Er viel een verward zwijgen. „Ik ben blij, dat je zo hulpvaardig bent, Barend", ging Lientje voort, „ik apprecieer dat. Maar als ik even wat zeggen mag dat mag ik toch, hè?..." Ida glimlachte met opgetrokken wenkbrauwen; Agneta schokschouder- te kort; Peun knikte vaag. „Nu", ging Freule Lientje voort, „het valt mij tegen van deze verza meling volwassenen, dat zij tezamen geen doeltreffender middel weten te vinden om dit kind van zijn dansen af te brengen wat overigens naar mijn weten een heel lieve, onschuldi ge inspiratie is dan een flink, héél scherp op zijn plaats zetten". „O, Lien, houd nu maar weer op", snibde Agneta. „Nee, ik ben nog niet klaar", ant woordde Lientje kalm. „Ik vind het dansen van Coen totaal ongevaarlijk, en tot nu toe niet van het minste werkelijke belang. Dat een man zich zou lenen, om dit kind, dat al zo schuw en teergevoelig is, dat wij het eigenlijk geen van allen kunnen be naderen, nu eens met een enorme snauw in zijn enige onbevangenheid te knoeien, acht ik tactloos en onuit sprekelijk laf. Ik denk, dat jullie daar geen van allen echt dieper over door gedacht hebben. Het is niet alleen liefdeloos, het is eerloos. En ik ver wacht dan ook, dat er een andere op lossing gevonden zal worden als die inderdaad nodig zou zijn". Weer zonk de verblufte stilte over hen. De klok in de Rode Salon sloeg kwartier voor acht. Barend Peun nip te driftiger en dieper aan zijn glas, dan beslist noodzakelijk genoemd mocht worden. „Zijn jullie het onderling dus nog niet eens, over deze zaak?" bromde hij en zette zijn glaasje stevig op ta fel terug. „Nee, we zijn vanavond tezamen gekomen om te overleggen", ant woordde Lientje vriendelijk. Chrisje huiverde zo nadrukkelijk, dat zij er allen door aangevuurd wer den. „Wel, ik ben de mening toegedaan, dat Coen gerust eens flink toegespro ken mag worden", zei Agneta strak. „Hij is een gezonde jongen, en het leven zal hem verder ook niet ont zien. Wij doen dit tenslotte voor zijn bestwil". „Ik geloof niet aan dit soort best wil", weerlegde Lientje. Toen belde zij, met een snelle bewe ging overeind komend en terugval lend in de diepe stoel. Braam maak te zijn entree in een gave stilte. „Zou je Coen even willen roepen, Braam?", vroeg Lientje. „Zeker freule", zei Braam. De deur sloot, de schreden gingen door het huis, de trap op, de gang over zachter wordend. „Wat ben je van plan?" informeer de Chrisje bibberend. Maar zij kreeg geen antwoord, want Lientje dronk juist haar kopje thee. En even later stond Coen daar, op platgetrapte pantoffels, al in zijn pyjama. Zijn wangen waren dieprood van het ingespannen leren en van de slaap. Hij begroette de bezoekers met dezelfde matte beleefdheid, welke hij altijd toonde. „Coen", zei tante Lientje toen, „zou je nou voor ons hier in de kamer eens willen dansen, jongen? Wij wil len het zo graag eens goed zien". Zijn ogen verrieden geen verstand houding. Zij had het immers al eni ge malen goed gezien? (Wordt vervolgd) iiimiimiiiiiiii iiiiiiiiuiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 3559. Bucks helmradio was uitgevallen, maar Arend en de professor stonden in voortdurend contact met Sandra. Dit vormde hun enige verbinding met het schip, dat zij vergeefs trachttèn terug te vinden in de ze woestenij van sneeuw en mist. Sandra bleef voort durend aan het toestel en trachtte haar stem zo nor maal mogelijk te doen klinken, hoewel zij inwendig steeds meer begon te vrezen, dat dit avontuur wel eens een dramatische afloop kon hebben. Het liefst was zij ook naar buiten gegaan om haar verdwaalde reisgeno ten te zoeken. Alles beter dan dit zenuwslopende, een zame wachten.... Eindelijk ging de storm liggen en verminderden ook de atmosferische storingen, zodat zij weer radiocontact met de anderen kreeg. Arends korte verslag van hun ontmoeting met de sneeuwwezens schonk Sandra in ieder geval de gerust stelling,, dat de witte schimmen die ook bij haar om het schip zweefden betrekkelijk ongevaarlijk waren. Toch zou het haar wel zo lief zijn, als de drie heren zo vlug mogelijk naar het schip terug keerden. Doch het drietal was lelijk de richting kwijt en sjokte eigen lijk maar wat lukraak door de sneeuw... Met ingang van donderdag 27 juli brengen de gezamenlijke zendge machtigde kerken (CVK, IKOR. KRO/RKK) op vier achtereenvolgen de donderdagen via Nederland 2 een film over het leven van Franciscus van Assisi. De auteur Tullio Pinelli, schreef met de regisseur Liliana Ca- vani het scenario. Liliana Cavani maakte deze film in opdracht van de Italiaanse televisie. Het merendeel van de rollen wordt gespeeld door bewoners van de streek Umbrië, waar ook het stadje Assisi ligt. Cavani heeft door zijn „free cine ma stijl" een zeer direct en sober produkt gemaakt. De film werd in 49 dagen opgenomen. Liliana Cavani werd in Capri gebo ren en studeerde letteren in Bologna en vervolgens in Rome aan de film academie. Liliana debuteerde voor de televisie met een historische docu mentaire, de eerste van een reeks, waarvan er een aantal werden onder scheiden. Ook de film Francesco di Assisi werd onderscheiden met de „prix Noci d'Oro" 1966. Tullio Pinelli werd in Turijn gebo ren. Hij studeerde rechten en schreef enkele belangrijke dramatische wer ken. Pinelli schreef ook scenario's voor Fellini, voor Rosselini („Le Mi racle"), en voor Germi (II cammino della Speranza). De hoofdspeler, Lou Castel, geboren uit Zweeds-Ierse ouders kreeg een volledige toneelop leiding. In Rome werd hem een be langrijke rol aangeboden in Marco Bellochio's eerste film „I pugni in tasca". AMSTERDAM De toneelspeelster Ellen Vogel krijgt de hoofdrol in de film „Monsieur Hawarden", een Ne derlands-Belgische co-produktie, die door de meestal in ons land werkende Belgische cineast Harry Kümel zal wor den geregisseerd Met de opname zal eind deze maand in het Belgische plaatsje Gechmaal bq Tongeren worden begon nen. De film is gebaseerd op de gelijk namige roman van de Vlaamse schrij ver Philip de Pillecijn. Het scenario werd geschreven door criticus Jan Blok ker. Ellen Vogel zal een Belgische acteur, Senne Rouffaer, als tegenspeler krijgen. Het romantische verhaal speelt zich omstreeks 1850 af. Van Nederlandse zij de treedt Rob du Mee als producent op. Volgens schema hoopt men in de loop van september met de buitenopnamen gereed te zijn. Over de rol van Ellen Vogel wordt gezegd, dat ze een serieus en nogal gecompliceerd personage zal uitbeelden. Het is de tweede maal, dat er tussen Nederland en België wat de speelfilm betreft een filmische sa menwerking tot stand komt. DEN HAA GDe minister van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk mejuffrouw dr. M. Klompé heeft aan Peter Schat opdracht verleend een elek tronisch werk te coponeren. Kees van Baaren kreeg de opdracht voor het componeren van een werk voor orgel. Minister Klompé heeft tevens het boek Muziek van de twintigste eeuw door T. de Leeuw te Hilversum met een prijs bekroond. 25. Tsjiao Tai neemt hartelijk afscheid van zijn vrien din Perzik en de kasteleines. Hij is zeer tevreden over zijn bezoek. Ten eerste is hij aan de weet gekomen dat de theehandelaar Wen een grief koesterde tegen Meng Lan en nog steeds op Meng's vrouw verliefd was. Hij is te voet naar huis gegaan, dus kan hij best langs Meng's huis zijn gelopen en de dichter in een plotselin ge vlaag van jaloezie hebben vermoord. Nog interessan ter is het nieuwtje dat mevrouw Meng een onbetrouwba re broer had, die zich in onderwereldkringen bewoog en na afwezigheid van een jaar sinds kort weer in de stad was. Dat kon wel eens een heel nieuw licht op de zaak werpen. Allereerst moest mevrouw Meng maar eens goed aan de tand worden gevoeld of ze haar broer niet had teruggezien. Intussen rijdt Tsjiao Tai de stad uit en be reikt via de kortste weg de plek in het bos waar de Bode van de Schatkist is overvallen. Hij stijgt af en vindt al gauw de plaats waar de rovers, na hun laffe overval, op hun paarden zijn gesprongen en weggereden. Met zijn eigen trouwe rijdier aan de teugel begint Tsjiao Tai nauwgezet de sporen te volgen. Zoals te verwachten was leiden ze in de richting van de districtsgrens. Aan de overzijde daarvan zijn de rovers voorlopig veilig voor het gerecht. Een recente foto van de gisteren in New York op 40-jarige leeftijd over leden jazzsaxofonist John Coltrane. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Deventer (vac. G. D. J. Dingemans): J. van Hartingsveld te Luttelgeest. Aangenomen: naar Usquert en Rot tum: H. R. Mulder, kand. te Gronin gen; naar Steggerda: L. A. Nell, kand. te Utrecht. Bedankt: voor Exloërmond (toez.): P. C. 't Hooft te Kollumerzwaag; voor IJs- selstein (Utr.) (vac. E. R. Damste) (toez.) L. Blok te Ridderkerk. Geref. Kerken: Beroepen: te Roermond: E. Boswijk te Jutrijp-Homme s. Aangenomen: naar Idskenhuizen: K. W. Kakes, kand. te Kockengen; naar Beverwijk (vac. J. Knol): B. Wentsel te De Lier. Bedankt: voor Ridderkerk (vac. A. C. Mooi): J. M. Vlaming te Groningen-Z. IIIIIIIIIIIIIIIIUIU DEN HAAG Ter nagedachtenis van de onlangs overleden beroemde harpiste Rosa Spier componeerde Jur- riaan Andriessen een „In memoriam Rosa Spier" voor harpsolo. Het werk omvat drie delen: „Ele- gia". „Ariosso-Marchia Funêbre" en „lnvocatione". Deze delen vloeien in elkaar over. Het ligt in de lijn der verwachtin gen, dat „In memoriam Rosa Spier" op een nader te bepalen tijdstip in het harpcentrum „Queekhoven" bij Breu- kelen in première zal gaan. HILVERSUM I 18.00 Tijd vrij voor muz. in vrije tijd: Fanfare-ork. en koorzang. 18.30 Sport- Freiü klankbeeld over de sport in Oost- Duitsland. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Leger des Heils- kwartier. 19.45 Wereldpanorama. 19.55 Stereo: Li. ork.muz. 20.05 Holland-Fes tival '67: Concertgebouw-ork. en sol.: Klass. en mod. muz. 21.25 Nederlandse contacten met 't verzet in Duitsland te gen Hitier, lez. 21.45 Orkestenparade: am.muz. (opn.). 22.15 Avondoverden king. 22.30 Nws. en herh. SOS-ber. 22.40 Stereo: Li. ork.muz. 23.00 Het Duitse verzet tegen Hitier, lez. 23.15 Li. gr.- muz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Stereo: Dansork. 19.00 Li. org.spel. 19.20 Artis tieke Staalkaart. 20.00 Nws. 20.05 Ak koord: li. gev. platenpr. (20.45-21.15 Spreekt u maar.....!: wedstrijdpr.). 21.50 Gesprek: uitkomst van vraag en ant woord. 22.20 Nabeschouwing over de Ronde v. Frankrijk *67. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Stereo: Philharmonisch ork. Y. Warschau: mod. muz. 23.30 Radio Jazz Magzine. NEDERLAND I NTS: 16.30-17.15 Eurovisie: Tour de France '67: 18e etappe. VPRO: 17.00- 17.35 Voor de kinderen. NTS: 18.30 Tour de France: samenvatting. 18.45 De Mi- nimolen. 18.50 Journ. STER: 18.55 Re clame. NTS: 19.00 Vak. in Lipizza, tv- film. (laatste afl.). 19.25 Intern, agrag. nws. 19.51 Uitz. Stichting Socutera. STER: 19.56 Reel. NTS: 20.00 Journaal, en weeroverz. STER: 20.16 Reel. NTSr 20.20 Sommerkrig, korte Deense film. 20.45 Het koperen kandelaar mysterie (The vicious circle), Deense film (bei de keuringen: 14 jr.). 22.05 Inburgeren: 2e jaargang nr. 10: Vrouw en politiek. 22.40-22.45 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reel. VPRO: 20.05 Beestje kijken, filmrep. in de Londense Zoo. 20.30 Thyestes, toneelsp. STER: 22.10 Reel. NTS: 22.15-22.30 Journaal. HILVERSUM I. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het- levende woord, lezing. 7.15 Lichte grammofoon- muz. (7.30-7.32 Nws.). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Voor de kinderen. 8.30 Nws. 8.32 Touringclub: vakantietips. 8.45 Stereo: Lichte grammof oonmuziek. (9.35 Waterstanden) 10.00 Stereo: Au bade: klassieke en moderne kamermuz. (gr). 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.30 Klassieke kamermuz. (gr). 12.27 Mede delingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Pro memorie, praatje. 12.45 Doe het zelf, lezing over het reddings werk. 13.00 Klassieke grammofoonmuz. 13.45 Voor de vrouw. 14.15 Fagot en piano: mod. muz. TROS: 14.45 Sphinx: progr. voor de vrouw. 15.05 Ronde van Frankrijk 1967. 15.10 Act. 15.15 Negro spirituals. 15.30 Boemmm!:- licht pro gramma. NCRV: 15.45 Musiciana: mu zikale herinneringen. 16.00 Bijbelover denking. 16.30 Bariton en piano: mo derne liederen. 16.55 Stereo: Lichte grammofoonmuz. 17.50 Stereo: Rus sisch Academisch Staatskoor (gr): Rus sische volksliederen. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lachte grammofoonmuzièk 7.55 VPRO: Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Lidhte grammofoonmuz. (8.30-835 De groenteman, praatje voor de huisvrouw). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Klassieke muz. (gr.). 9.30 Top pers van toen: lichte grammofoonmuz. voor oudere luisteraars. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: popu lair verzoekplatenprogr. (11.00-11.02 Nws.) 11.55 Beursberichten. 12.00 Licht orkest met zangsoliste. 12.27 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Licht orkest. 12.50 Draaiorgelmuz. en kinderkoor (gr.). 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.30 Muzikale toeristenroute.- 14.35 Voordracht. 14.45 Stereo: Omroepka- merkoor: moderne liederen. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Muziek uit Suriname, de Nederlandse Antillen en omringende landen. 16.40 Stereo: Die Zirkusprinzessin, operette, uitgevoerd door het Radio Koor, het Promenade Orkest en solisten. (Uitvoering in- ver korte vorm). HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02- Lichte vocale muziekjes. 10.00 Nws. 10.02 Nieuwe langspeelplaten. 11.00 Nws. 11.02 Muz. bij de koffie: licht platenprogramma. 12.00 Nws. 12.02 Transistor: gevarieerd programma met toeristische inslag. 13.00 Nws. 13.02 Top dertig: Nederland se hitparade van deze week. (14.00 Nws.) 14.30 Lagelanders: lichte muziek door Nederlandse artiesten. KRO: 15.00 Nws. 15.02 Act. 15.05-18.00 We gens vakantie gesloten: gevarieerd mu ziekprogramma. (16.00 en 17.00 Nws. Aansluitend: act.). WOENSDAG 19 JULI 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. v. gis.). 10.20 Film. 11.50 Evergreens. 12.00-13.30 Das aktuelle Magazin. 16.40 Nws. 16.45 Populaire wetkennis. 18.0 Nws. (Reg. pr.: NDR: 18.05 Act. 18.19 Von Nach- bar zu Nachbar. 18.53 Zandmannetje. 19.00 act. 19.26 Filmrep. 19.59 Pr.-overz. WDR: 18.05 Nws. uit Noordrijn-Westfa- len. 18.10 Film. 18.25 Hierund Heute(I). 18.50 Goedenavond. 19.00 Hier und Heu- te (II). 19.10 Tv-film. 19.40 Frederic, film). 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Filmrep. 21.00 Am.pr. 22.05 Filmoverz. v.d. vandaag gereden etappe v.d. Ron de v. Frankrijk. DUITSLAND II 18.10 Nws. en weerber. 18.20 Die Dreh- scheibe. 18.55 Tv-film. 19.27 Weerver. 19.30 Nws. en thema's v.d. dag. 20.00 Li. muz.pr. 20.45 Pr. over Francisco Go ya. Aansl.: Nws. 21.15 Tv-spel. 22.10 Nws., weerber. en thema's v.d. dag. iiuiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiniiiuiiiiiiiiiiii Villi ,brv 29. Terwijl Tekko zich te goed deed aan de radijs, die nu voor hem zo groot als een edammer kaas was, be gon de steen waarop hij zat zachtjes te bewegen. Ook voelde onze vriend iets glibberigs langs zijn voetzool strijken en toen hij voorzichtig naar beneden gluurde zag hij, dat een grote vette slak hem langzaam om hoog drukte. „Oh...eh, neem me niet kwalijk beste slak!" verontschuldigde Tekko zich bij die blij was niet met een vleesetend monster te doen te hebben. „Ik wist niet, dat ik op uw huis zat. Ik eh-...ik verkeerde in de veronderstelling dat 't een steen was!" „Oh, dat hindert niet. Blijf gerust zitten!" bromde de slak onverstoor baar. „Het is ook de bedoeling dat ik voor een steen aangezien word; dan loop ik niet zo in de gaten zie je!" „Ja, dat is een groot voordeel!" moest Tekko toe geven. „Ik zou ook wel willen dat ik niet zo in de gaten liep. Trouwens 't lijkt me dat zo'n huis op de rug nog veel meer voordelen heeft. U bent om zo te zeggen eigenlijk altijd uit en thuis en bovendien heeft u nooit te kampen met woningnood en zo!" „Net zo je zegt!" bromde de slak die recht op de schutting van de tuin afgleed. „Maar als je met me mee naar hier naast wilt moet je je goed vasthouden. Let op, we gaan stijgen!" En tot grote verwondering van Tekko begon de slak rechtstandig tegen de schutting op te kruipen. zte vervul 43 tit* AMSTERDAM Op de Amster damse Effectenbeurs is gisteren de koers van de aandelen pols verder op gelopen. De notering steeg met 1,50 tot 183,50. De laatste transacties in de aandelen Bols waren afgesloten tegen 180,50. Toen werden de aandelen nog inclusief 4,60 slotdividend afgedaan. Na die tijd werden steeds hogere bied prijzen opgegeven. Aan de stijging van de aandelen Elsevier kwam een eind. Na de 285 van maandagmiddag werd gisteren gehandeld tegen f 277 en f 279. Op de lokale markt steeg voorts Gel derlandTielens acht punten tot 393. De laatste zaken in dit fonds waren gedaan tegen 361. Hoek gaf een herstel te zien. Jongeneel en Van Wessem ver loren enig terrein. Norit verloor twee gulden. Key en Kramer moest acht pun ten prijsgeven. De internationale aandelen hebben over het algemeen een lichte winst ge boekt. Na vrijwel onveranderde ope ningskoersen zijn de noteringen tijdens de beurs iets naar boven gegaan. De scheepvaartmarkt was in mineur. Van Ommeren ging vijf punten omlaag, mogelijk als gevolg van de opheffing van de dochtermaatschappij Schreiner Aero Contractors. Holland-Amerika Lijn en Rotterdamsche Lloyd verloren twee punten. De cultuurmarkt was licht verdeeld, de staatsfondsen waren goed prijshoudend. IS ABEURSKOERSEIS Kon. Olie 128,20 en 128 gb-128,30. Uni lever 90,20 en 90,10, Philips 93,20 en 93,40-93,80, AKU 53,80 AMSTERDAM Veertien Europese en Amerikaanse banken, hebben samen een nieuwe maatschappij opgericht, die zich om te beginnen gaat specialiseren in het verstrekken van leningen met een looptijd van twee tot vijf jaar. De nieuwe maatschappij zal func tioneren als een syndicaat, dat de pro messen van de lenende ondernemingen, die worden aangeboden bij de deelne mende banken en worden voorzien van hun endossement, koopt en plaatst op de internationale geldmarkt. De maatschappij zal ook de handel in de promessen, die in beginsel in Ameri kaanse dollars worden gesteld, verzor gen. Het hoofdkantoor komt in het Zwitserse Lausanne. De maatschappij, die gaat werken onder de naam Com pagnie Internationale de Credit a Moy- en Terme, krijgt een volgestort kapi taal van 5 miljoen Zwitserse franc en zal bovendien kunnen beschikken over belangrijke kredietfaciliteiten die beschikbaar worden gesteld door. de op richters. De oprichters zijn: American Ex press, de Bankers Trust Company^ in New York, Banque de Suez et de l'Uni- on des Mines in Parijs, Banque Canto- nale Vaudoise in Lausanne, Banque de l'Union Parisienne in Parijs, Banque Internationale Luxembourg in Luxem burg, Banque Lambert in Brussel, Ber gens Privatbank in Oslo, de Commerz- bank in Düsseldorf, Credito Italiano in Milaan, Norske Creditbank in Oslo, Martins Bank in Liverpool, Sofis in Geneve en Svenska Handelsbank in Stockholm In een toelichting zeggen de oprich ters dat het type leningen met een loop tijd van twee tot vijf jaar in Europa niet zo wijd verbreid is als de kortlo pende bankleningen en kredieten ener zijds en langlopende obligatieleningen anderzijds. De leningen die de nieuwe maatschappij gaat uitgeven, moeten de meer traditionele soorten krediet aan vullen. UTRECHT Tot 30 maart 1968 ver keert Ubbink Davo, waarvan een groot deel failliet is gegaan door de debacle van de Davo Haardenfabriek. de De venter Ijzergieterij en Davotherm, in het onzekere. Dan zal in een vergade ring van de obligatiehouders met de trustee van de obligatieleningen 'n be slissing worden genomen over de obli gaties. waarop de betaling van rente vorig jaar is opgeschort. „Het is daar om moeilijk thans met positieve plan nen te komen", aldus het toch niet be paald pessimistische bestuur gisteren in de jaarvergadering. Ubbink Gieterij, waarin Ubbink Da vo een minderheidsbelang heeft de rest van de aandelen is in handen van de Nationale Investeringsbank ont wikkelt zich op het ogenblik goed. Even als de dochter Ubbink Plastics heeft 't bedrijf vorig jaar zwaar onder druk ge staan van de debêcle in Deventer. Het eerste kwartaal van dit jaar was niet zo gunstig voor de gieterij, waarin ca. driehonderd mensen werken. Het twee de deed zich goed aanzien, maar over het derde kwartaal had het bestuur weer minder optimistische berichten. Ubbink Plastics heeft alle zaken, die niets met plastic te maken hebben op 1 september 1966 afgestoten. De resulta ten van dit bedrijf, dat thans eindpro- dukten in kunststof voor woningbouw maakt en waarbij vijftig mensen wer ken, worden dit jaar met vertrouwen tegemoet gezien. g De 5^ pet. lening van het A.K.U.- concern groot 50 min. Zwitserse fr., waarop in Zwitserland van 11 tot 17 juli werd ingeschreven tegen 100 pet., is aan zienlijk o vertekend. AMSTERDAM, 18 juli Londen 10.03%—10.04%; New York 3.60ft— 3.60AMontreal 3.34—3.34»Parijs 73.47%—73.52%; Brussel 7.25%—7.26% Frankfort 89,97Vi—90.02Stockholm 69.93%69.98Vi! Zürich 83.28% 83.33%; Milaan 57.70—57.75%; Kopen hagen 50.36—50.41; Oslo 51.89 51.94; Wenen 13.96%—13.97%Lissabon 12.52*4—12.54%.

De Vallei | 1967 | | pagina 2