LONEN NIET KOPPELEN AAN PRODUKTIVITEIT N.V.V.: 1968 wordt moeilijl Reconstructie in vakantietijd Zes jaar geëist voor moord op handelaar Beademingspatiënten kunnen nu ook mee met Henri Dunant ZO WAS HET GISTEREN NOG. Regeringssteun voor ontwikkeling kernreactor Kans België dat toch Northrop F 5 koopt Kind gered uit brandende woning Dank zij gift uit huweli j ksgeschenk Vijf Britten ernstig gewond bij botsing Kiekeboe spelen Karikatuur De Nederland op Expo UTRECHT Het N.Y.Y., dat voorspelt dat 1968 een van de moeilijkste jaren voor de loonpolitiek zal worden, vindt dat niet zo krampachtig moet worden vastgehouden aan het produktiviteitscriterium bij het vaststellen van de loon kostenstijging. Vasthouden aan het produktiviteitscriterium zou het reële inkomen en de consumptie van de grote meerderheid van de Nederlandse werknemer doen dalen. Dat zou niet alleen uit een oogpunt van rechtvaardige verdeling volstrekt on aanvaardbaar zijn, maar ook op de werkgelegenheid een funeste invloed hebben, zo wordt betoogd in de N.V.V.- bladen. Het N.Y.Y. heeft veel bezwaren tegen het koppelen van de lonen aan de produktiviteit. De vakcentrale acht het op zichzelf wel juist, dat we met de loonkostenstijging in 1968 wat voorzichtig moeten zijn met het oog op de werkgelegen heid en de internationale concurrentiepositie. Het is echter goed te bedenken, welk beslag reeds nu op de „ruimte" in 1968 is gelegd. ledereen, altijd, overal! Nijmegenaar stierf door messteken Volgens minister van Defensie IÉ Bloemen Leiding Zeg het met bloemen BESTAAIS AFKOMST TEGENSPRAAK MEISJE WOENSDAG 19 JULI 1967 ADVERTENTIE jaar door een hogere produktiviteit ont staat. Als dit tempo aanhoudt betekent „het koppelen van de lonen aan de pro duktiviteit" dat de lonen in de jaarcon tracten van 1968 nauwelijks kunnen worden verhoogd. „Dat is zo absurd", al dus het NVV, „dat waarschijnlijk nie mand deze consequentie zal willen aan vaarden." Het vakbond wijst op de moeilijkhe den die dit zal geven, daar de prijzen ook in 1968 met twee tot drie procent zullen stijgen. De (socialistische) vak centrale vindt, dat er een andere bena dering van de loonpolitiek moet komen. Omdat de loonpolitiek de gezonde econo mische ontwikkeling moet bevorderen, is het nodig dat de werkgelegenheid op lange en korte termijn centraal wordt gesteld. Het geld voor de investeringen ten behoeve van de werkgelegenheid op lange termijn zou volgens het NVV kun nen worden geput uit de loonsverhogin gen in de vorm van spaarloon of pen sioenrechten. Voor de werkgelegenheid op korte termijn vindt de vakcentrale het noodzakelijk, dat de lonen blijven groeien. Van de inkomensstijging kan een deel worden gebruikt om te spa ren en een ander deel om te consume ren. Wanneer de beschikbare lonen van degenen die onder langlopende contrac ten vallen met twee procent stijgen, dan zou dit volgens het NW al een be langrijke beperking ten opzichte van de te verwachten groei van de produktie betekenen. smaken verschillen. maar van planten houdt haast iedereen Volgens de vakcentrales is het goed te bedenken welk beslag reeds nu op „de ruimte" in 1968 is gelegd. Het Cen traal Planbureau heeft berekend dat de lonen dit jaar met acht procent zullen stijgen. De loonsverhoging van ander half procent per 1 juli en de stijging van de sociale verzekeringspremies van de werkgevers op deze datum leiden tot een aanzienlijke doorwerking in 1968. Samen met de bekende verhogingen becijfert het NW de loonstijging voor volgend jaar nu al op drie tot vier pro cent. Dit is precies „de ruimte" die dit ADVERTENTIE VELP Uit een leegstaand huis, dat in lichterlaaie stond, heeft de 25-jarige hulpstraatmaker H. Regeling uit Velp gisterochtend een driejarig Velps meis je, Margo Meijer, gered. In het huis, dat voor de afbraak is be stemd, was het meisje met nog drie an dere kinderen aan het spelen. Een van hen had een doosje lucifers. De kinde ren staken behang op de bovenverdie ping aan. De werkloze heer Regeling loodste drie van de vier snel naar buiten, ter wijl de vlammen om hem heen sloegen. De vierde, Margootje, durfde niet naar beneden te komen. Met gevaar voor eigen leven heeft de man toen het kind uit het brandende huis gehaald. DEN HAAG H.K.H. Prinses Beatrix heeft gisteren van half twaalf tot half twee meegevaren met de Henri Dunant, het hospitaalschip van het Rode Kruis. Op deze tocht, die in Utrecht begon en in Nigtevecht eindigde, heeft de prinses o.a. de verbeteringen bezichtigd, die het Rode Kruis op het schip heeft kunnen aanbrengen als resultaat van het bedrag van f 50.000,—, dat het prinselijk paar uit zijn huwelijksgeschenk voor dit doel beschikbaar had ge steld. Deze verbeteringen omvatten het aanbrengen van een centrale zuurstof leiding en van een persluchtinstallatie met de daarbij behorende apparaten, waardoor beademingspatiënten aan boord van de Henri Dunant kunnen ver blijven. Het prinselijk paar wilde met deze gift bereiken, dat jeugdige beademings patiënten een vakantie aan boord van de Henri Dunant zouden kunnen door brengen en het schip was gisteren uit Rotterdam uitgevaren voor een eerste vakantiereis van een week voor 43 van deze patiënten. Het zijn permanente beademingspatiënten in de leeftijd tussen 7 en 24 jaar uit vier tehuizen, nl. „De Schelp" in Den Haag. „De Ark" in Roterdam, het beademingscentrum van het St. Elisabeth ziekenhuis in Tilburg en de Johanna Stichting in Arnhem en voorts een aantal chronische hartpatiëntjes. 0 GOUDA: Een beeld van de recon structie-werkzaamheden op de rijks weg Utrecht-Den Haag-Rotterdam voor de brug over de Gouwe ter hoogte van Gouda. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De Nederlandse rege ring heeft besloten steun te verlenen aan samenwerking tussen Nederlandse, Duitse en Belgische industrieën bij het ontwikkelen van een prototype van een natriumgekoelde snelle reactor. Minis- ster De Block (Economische Zaken) heeft dat gisteren aan de Westduitse re gering laten weten. België had Bonn al eerder op de hoogte gebracht. De volledige ontwikkeling van een snelle reactoï kost zeer veel mensen en geld. Een klein land zal die alleen kun nen dragen. Zelfs de samenwerkende industrieën kunnen die kosten niet voor hun rekening nemen. De regering heeft daarom besloten een aanmerkelijke bij drage in de bestrijding van de ontwik kelingskosten te verlenen. Waarschijn lijk zal het bedrag pas in september bij de indiening van de begroting 1968 be kend worden gemaakt. Snelle reactoren worden over het al gemeen beschouwd als de energieleve raars van de toekomst. Verwacht wordt dat dit type reactor elektriciteit zal kunnen leveren tegen lagere prijzen dan de huidige typen reactor. Met name worden goede verwachtin gen gekoesterd van het type snelle reactor waarbij vloeibaar natrium als koelmiddel wordt gebruikt. In Neder land voert de Nijverheidsorganisatie TNO in samenwerking met de NV Ne- ratoom al enige jaren een onderzoek op het gebied van de natriumtechnologie uit. De Neratoom-groep zal bij de nieuwe samenwerking grote, met vloeibaar na trium werkende stoomgeneratoren, pompen en tussenwarmtewisselaars ont wikkelen. Met de bouw van het proto type elektrisch vermogen: driehon derd megawatt hoopt men omstreeks 1970 te kunnen beginnen. 0 AMSTERDAM: Overstelpende drukte in het Brediusbad aan de Spaarn- dammerdijk. Door de badgasten is het water bijna niet te zien. HORN. Gistermiddag zijn te Horn bij een autobotsing op het kruis punt Napoleonsweg - Heytguyserweg vijf Engelse militairen van de vlieg basis Wildenrath in West-Duitsland ernstig gewond. Ze zijn opgenomen in het ziekenhuis te Roermond. De Engelse personenauto werd be stuurd door de 38-jarige Engelse mi litair F. O. van de vliegbasis der Royal Air Force in Wildenrath (Duitsland). Naast hem in de auto zat zijn vrouw. Achter in de auto za ten de ouders en een oom van de vrouw Hun woonplaats in Engeland is niet bekend. Drie van de gewonden zijn intussen overgebracht vanuit het ziekenhuis in Roermond naar een zie kenhuis in Duitsland. De vijf perso nen zijn allen min of meer ernstig gewond. De prinses, die een rondgang over het schip maakte, ontmoette aan boord o.a. twee meisjes, die op 2 september aan wezig zullen zijn bij de doop van prins Willem-Alexander. De meisjes zijn pa tiënten van het St. Elisabeth ziekenhuis in Tilburg. De prinses heeft zich enige tijd met de meisjes onderhouden. Het prinselijk paar had bij de beschik baarstelling van het voor de uitrusting met beademingsapperatuur benodigde bedrag de wens uitgesproken, dat de be ademingspatiëntjes niet alleen een va kantie aan boord van het schip zouden kunnen doorbrengen, maar op het schip ook contact zouden krijgen met gezonde jongelui. De „Henri Dunant" legt op zijn tocht iedere avond in een andere plaats aan en in al deze plaatsen komen er dan jongelui aan boord, die met de patiënten een gezellige avond doorbrengen. De ge zonden zorgen voor amusement b.v. in de vorm van gezang of voordracht. Met de „Henri Dunant" varen elf jongelui van het Jeugd Rode Kruis mee, die on derweg voor de recreatie zorgen en de patiënten bezig houden met spelletjes enz. Zo trof de prinses ook de jeugdige patiënten aan, toen zij in Utrecht aan boord kwam: in de voor deze gelegen heid verzorgde recreatieruimte van het schip waren zij bezig met spelletjes als „Mens erger je niet" en „Halma". Bij haar aankomst kreeg de prinses bloe men aangeboden door de achtjarige Jeanette van Eekelen, een spastisch meisje uit Geleen. Deze vakantietocht staat onder lei ding van mej. dr. A. Rot, hoofd van de medisch-sociale afdeling van het Rode Kruis. Dan zijn er nog een anesthesist, een kinderarts en een huisarts met hart- specialistische opleiding aan boord. Voor de verzorging van de patiënten is voorts nog een staf van 34 man medisch, huis houdelijk en ander personeèl nodig. DEN HAAG De Eerste Kamer heeft zich gistermiddag met 33 tegen 11 stemmen akkoord verklaard met de aanschaf van 105 Canadese jager-bom menwerpers van 't type Northrop F 5, waarmee een bedrag zal zijn gemoeid van 601 miljoen gulden. Vóór het des betreffende wetsontwerp stemden de regeringspartijen, de Boerenpartij en vier socialisten, tégen stemden negen socialisten en twee P.S.P.'ers. De C.P.N.-fractie was niet aanwezig. De F 5 zal de „ThupderstTeak de T 33a vervangen. en ADVERTENTIE Denk aan uw trouwdag! ten berm' iner'inQ 1 een belofte te9elijk. Minister W. den Toom (Defensie) zei verwacht te hebben dat het project sa men met België had kunnen worden uit gevoerd. De kans is nog aanwezig dat de Belgen toch de F 5 zullen bestellen, waardoor onze aanschafprijs lager komt te liggen. Hij zei een en ander a.s. dins dag met zijn Belgische ambtsgenoot in Brussel te zullen bespreken. Als ook België zou besluiten de F 5 aan te schaffen zou dat voor Nederland een gunstige invloed op de prijs kun nen hebben, zei de minister gisteren in de Eerste Kamer. Hij deelde mee dat sinds het verschijnen van de memorie van antwoord vorige week vrijdag in het kader van onderhandelingen met Canada weer een aantal manuren is aangeboden. Het gaat hier om een compensatie-order voor Fokker van 2,3 miljoen gulden en met een aantal man uren van 116.000. De eerste kamer heeft het minister Den Toom gisteren nauwelijks moei lijk gemaakt. De Tweede Kamer had zich enkele weken geleden veel kriti scher opgesteld. Toch was ook nu een aantal socialisten tegen 't wetsontwerp: negen leden van de Partij van de Ar beid en twee van de PSP. De woordvoerder van de socialistische fractie, mr. J. A. W. Burger, die bij de stemming niet meer aanwezig was, nam aan dat de vervanging van de F-84 -f en de T-33 noodzakelijk was en dat met de Northrop F-5 'n goede keus was gedaan. „Wij, parlementariërs, moeten daarbij volledig op de technische advi seurs vertrouwen", zei de heer Burger en de heer H. Algra (a.r.) zei het hem later in andere woorden na. Het is de vraag of de regering nog langer zal willen wachten met een be slissing over het type tank dat voor de Centurion in de plaats moet komen. Ver wacht wordt dat het zeker nog een half jaar zal duren voordat de Amerikaan se gegevens binnen zullen zijn. Intus sen kijkt het kabinet ook uit naar an dere tanks dan de Post 70. Hoog genoteerd op het lijstje staan de Duitse Leopard-tank en de Engelse Chieftain-tank. België koos onlangs na jaren dubben voor Leopard. Het is niet uitgesloten dat ook Nederland aan de Duitse tank de voorkeur zal geven. De Leopard is per slot van rekening een tank die rijdt en waarmee men prak tische ervaringen heeft, zo redeneert het ministerie van defensie. Voor de AMX zou het kabinet minder voelen omdat dit Franse type onlangs nogal ongemakken opleverde. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Johannes scheen won derlijk goed te begrijpen hoezeer zijn zaak balanceerde tussen moord en doodslag. Onwrikbaar hield hij vast aan zijn lezing van de dood van zijn oom, de 66-jarige Nijmeegse groentehan delaar Dirk Peters, die vorig jaar op 11 december stierf onder zijn mes. Hij had het gedaan, maar op de manier die hij aangaf en niet anders. Tal van aan wijzingen in andere richting ten spijt. Correct constateerde de officier van justitie, mr. J. J. Th. Corsten, gistermid dag na een slopende behandeling van de zaak door de Arnhemse rechtbank: „Theoretisch is moord niet uitgesloten. Praktisch ligt het zo, dat de verdachte alle gedachten aan voorbedachte raad van de hand wijst. Bovendien is er geen bewijs". Zes jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstel ling van de regering eiste hij wegens opzettelijke doodslag. Een eis, waarvan Johannes' raadsman, mr. J. J. M. Ter heggen, zich afvroeg: „Is er door een achterdeur niet binnengehaald wat er door de voordeur is uitgelaten voor bedachte raad"? Een vergeten wollen sjaal onder het lijk van zijn oom had Johannes Wilhel mus G. (19) uit Doornenburg de das omgedaan. Op de sjaal vond de politie het wasnummer dat Johannes had ge dragen tijdens een verblijf in een Rot terdams jongensinternaat. Twee dagen na zijn daad werd hij in een Haags logement gearresteerd. Johannes was op zondagavond 11 de cember naar oom Dirk getogen om hem geld te vragen voor het opbouwen van een nieuw bestaan. Hij wilde weg uit het Arnhemse tehuis waarin de ge zinsvoogdij hem had ondergebracht. Eenmaal binnen, had Johannes het gesprek gebracht op de dood van oom Dirks vrouw, ruim twee maanden eer der. „Ik heb hem nog gecondoleerd", zei hij. „Daarna heb ik hej; gesprek op mijn problemen gebracht. Ik vroeg hem driehonderd gulden te leen. Oom zei tenslotte dat hij er nog een nachtje over wilde slapen." Opnieuw kwam, aldus Johannes, het gaan had oom Dirk hem een scheid- actie van mijn oom stond mij niet aan. Ik zag hem misprijzend zijn schouders ophalen. Toen werd ik boos. Oom zei: Bemoei je met je eigen zaken". Daarop was, volgens Johannes, het fatale ogenblik gevolgd. Op het mo ment dat hij de deur opende om weg te gaan had oom Dirk hem een scheld woord nageroepen dat hem herinnerde aan zijn twijfelachtige afkomst. In woe de, zo hield hij de rechtbank voor, was hfj op oom Dirk afgesprongen. Nadat hij de man op de grond had gewerkt, had hij gevoeld hoe zijn oom hem bij de keel greep. Om zich te bevrijden had hij zijn zelfgemaakte mes getrokken. Dat was een scherp geslepen stuk staal, in een handvat, waarin hij eigenhandig bloedgeulen had gekerfd. Vier steken in de borst maakten een einde aan het leven van de groenteman. Johannes sloot de overgordijnen, raapte oom Dirks portefeuille van de grond en stapte op de fiets. Onder een straatlantaarn pakte hij het geld tweehonderd gulden uit de porte feuille. De portefeuille en de resten van zijn mes delen van het lemmet wa ren in het lichaam van oom Dirk afge broken wierp hij weg langs de spoor baan. In tegenspraak met Johannes' ver haal schenen de bloedspatten die op manshoogte op een deur waren aange troffen. Evenals een snee op het hoofd van oom Dirk en een wond aan diens elleboog wezen zij erop dat Johannes de aanval met het mes al had ingezet terwijl zijn oom nog op de been was. Maar Johannes hield voet bij stuk. Hij had pas gestoken hield hij de recht bank voor, toen oom hem bij de keel had gepakt. „Waarom", sprong de jongste rechter ertussen, „heeft u niet gewoon zijn hand losgemaakt". „Dat is", antwoordde Johannes, „nu een van de raadsels die men ook in Utrecht in de psychiatrische kliniek niet heeft kunnen oplossen". „U had twee dagen eerder hier in Arnhem al iemand bedreigd met uw mes, hè", herinnerde hem de president. „U liep een juffrouw achterna, belde bij haar aan, forceerde een raampje en stapte met opgeheven mes naar bin nen". „Dat mes had ik nog m mijn hand omdat ik het had gebruikt voor het raampje", verklaarde Johannes. „Ik kan me wel voorstellen dat het meisje zich bedreigd voelde, maar er is haar dus gelukkig mag ik wel stellen niets overkomen. Ik ben ook helemaal niet agressief". De officier zag dat anders. „Deze ver dachte is", zei hij citerend uit het psy chiatrisch rapport, „vereenzaamd, ver bitterd, normloos, zonder vertrouwen in de medemens, behept met een zwak ke wil en sterke agressiegevoelens die zich plotseling heftig ontladen. De con clusie luidt dat we hebben te maken met een psychopatische persoonlijk heidsstructuur. Door zijn ongeregelde agressiviteit is hij een gevaar voor de openbare orde. Herhaling is niet uit gesloten. Daarom moet hij worden be handeld". TVfmister Roolvink van Sociale Za ken toch? blijft kiekeboe-spe- ien met de werkloosheid, constateert de „Leeuwarder Courant" (onafh.). Hij zal de honderd miljoen, die vorige maand al waren toegezegd als er in ju ni geen keer ten goede kwam in de werkgelegenheidssituatie, nu „geleide lijk" gaan besteden. Het programma van werken, dat voor deze honderd miljoen zal worden uitgevoerd, zal worden uitgestreken over de maanden juli en augustus. Minister Roolvink gaat dus bij de bestrijding van de werkloosheid door met zijn kruimel werk-methode. Er is geen sprake van een kordate, grootscheepse aanpak, er is geen sprake van een groot opgezet plan voor de bevordering van de werk gelegenheid, dat in overeenstemming is met de ernst van de werkloosheid. De maatregelen komen te laat en te langzaam. „Uit de werkloosheidscijfers over juni is duidelijk geworden, dat de eerste drie rondjes van honderd mil joen, die de minister beschikbaar heeft gesteld, niet het gewenste effect hebben gehad. Het aantal werkloze mannen is weliswaar gedaald van 63.842 tot 60.656, maar deze daling is veel geringer dan die in juni van verleden jaar. Als men deze cijfers corrigeert door er de invloed van het seizoenwerk in te verwerken, moet men constateren, dat het werkloos heidscijfer nog met duizend is geste gen tot 89.000. Als er geen ingrijpen de maatregelen worden genomen, en die worden er kennelijk niet geno men, zitten we volgens vele deskundi gen deze winter op 150.000 werklozen. Intussen heeft het ministerie van Sociale Zaken sinds mei nagelaten een analyse van de werkloosheidscij fers te geven, waaruit men kon zien, uit welke vormen de werkloosheid be stond als seizoenwerkloosheid, con juncturele en structurele werkloos heid. Als argument wordt aange voerd, dat een dergelijke analyse „verwarrend" werkt. Wanneer de werkloosheid zo ernstig is, krijgt het iets van met de „blynkape" op lopen, als niet een zo gedetailleerd mogelijk onderzoek van de aard der werkloos heid wordt ingesteld, waarop het werkgelegenheidsbeleid zou kunnen worden gebaseerd. Deze houding werkt niet alleen verwarrend, zij is ook verontrustend. Voor Friesland is de verdeling van de komende honderd miljoen diep te leurstellend. Kennelijk weer op grond van de laatste werkloosheidscijfers krijgt Friesland er slechts zes mil joen van toebedeeld, tegenover vijf tien miljoen voor Groningen, acht tien miljoen voor Drente, 26 miljoen voor Noord-Brabant en negentien miljoen voor Limburg. In Friesland lopen deze zomer tweemaal zoveel werkloze mannen rond als verleden jaar. In het oosten van de provincie zijn gemeenten, die een werkloos heidspercentage hebben boven de drie en vier procent, tegenover een landelijk percentage van 2,1. Wan neer het seizoenwerk straks is ge daan, zal de werkloosheid daar snel omhoog schieten. Bovendien moet be dacht worden, dat er in de werkloos heid in Friesland een flink stuk struc turele werkloosheid zit. Het lijkt er veel op, dat men in Den Haag de werkelijkheid niet onder ogen wil zien. Voor de werklozen is die werke lijkheid helaas maar al te reëel". ADVERTENTIE e Eerste Kamer is nog steeds niet uitgedebatteerd over de door 't ka- binet-Cals ingediende begroting-1967. Dezer dagen behandelde ze de begro ting van buitenlandse zaken en met de consciëntieuze plichtmatigheid, waar van ze het geheim bezit, haalde ze natuurlijk weer alles overhoop: de toe stand in het Nabije Oosten, de kwestie Griekenland, Engelands eventuele aan sluiting bij de EEG, de ontwikkelings hulp enz. Over al deze onderwerpen had de Tweede Kamer een maand geleden nog uitvoerig het hare gezegd. „De Rotterdammer" (chr. nat.) schrijft dat de Eerste Kamer zelden of nooit zoveel argumenten tegen haar bestaansrecht heeft aangevoerd. „Er is in ons staatsbestel zeker plaats voor een Kamer van revisie. De Senaat doet als revisor soms goed werk. We hoeven alleen maar te her inneren aan de gang van zaken met het door de Tweede Kamer al te licht vaardig aanvaarde wetsvoorstel inza ke de politieke pensioenen. De manier echter waarop diezelfde Senaat begrotingen pleegt te behan delen, degradeert haar steeds meer tot een levensgrote overbodigheid, die zelfs geen folkloristische aantrek kelijkheid meer bezit. Daar dient het mes in te worden ge zet. En dan liefst door de Eerste Ka mer zelf. Anders blijft haar werk wat 't thans voor driekwart is: 'n ka rikatuur van medewetgeving." „Duim Zicht" derlands Q\oem®n spreken waar woorden tekort «chieten het orgaan van het Ne- Katholiek Vakverbond, heeft rondgekeken op de Expo in Mon treal. Aangezien 't blad er niet was in gezelschap van de Koningin en niet als gast van de organisatoren van de Hol landpresentatie, zegt het een wat eer lijker beeld te hebben gekregen van de Nederlandse inzending, die naar ver luidt twaalf miljoen gulden heeft ge kost. „Wel, de indruk die wij overhiel den van dit paviljoen was maar bar slecht. Aan persoonlijke voorlichting door middel van gidsen ontbrak het nogal. Maar -ik hetgeen Nederland te bieden '.„eft kwam niet naar vo ren. Wij geloven overigens dat we op dit soort manifestaties eens moeten op houden met de op-de-borst-klopperij met paradepaardjes als de Deltawer ken e.d. Joop Geesink mag dan wel leuke Volendammer tafereeltjes in el kaar hebben gezet en Opland enkele grappige karikaturen getekend, het geheel draagt toch het decorerende karakter van een land dat zo bli; met zichzelf is.

De Vallei | 1967 | | pagina 4