Bombardementen niet opgeschort Verliezen Verenigde Staten gestegen EVEN UITBLAZEN India wil verplichting sterilisatie OP WEG NAAR FRONT IN BIAFRA Vele Fransen zagen „vliegende schotels" Meer spoed met invoering vnje- vestigingswet AFKOELING BIJ DE ZEEHONDEN De rode cijfers van Scbreiner Aerocontractors" Geen akkoord Groep van Tien AMERIKA WIL „HARDE LIJNIN VlëTNAM AANHOUDEN Eerste «roep vluchtelingen naar westen van Jordaan Marzabolto wil moeder van S.S.'er helpen W eerrapporten uit Europa Nog drie S.S.T. toestellen voor K.L.M. Verzoek Europese Commissie <B> Paus schaft modernisten eed 1910 af ENGELAND ONLUSTEN TRAN SISTORRADIO CADEAU s Oud-president van Brazilië omgekomen KROMMENIE VINYL A AIS VULLINGEN ACHTERSTAND WOENSDAG 19 JULI 1967 WASHINGTON Amerika heeït gisteren meegedeeld dat het Noord- Viëtnam blijft bombarderen. Naar aanleiding van geruchten als zou tot opschorting van de bombardementen zijn besloten verklaarde het ministe rie van Defensie in Washington dat eT geen wijziging was gekomen in de politiek dienaangaande. President Johnson zei gisteren op een persconferentie, dat Amerika ver langend blijft uitkijken naar een vreedzame oplossing van de oorlog, maar dat er nog geen aanwijzingen zijn dat de communisten onderhande lingen wensen. Wat de berichten uit Thailand aangaat volgens welke in ok tober, mogelijk in Bangkok, een top conferentie als die van Manilla met de Amerikaanse bondgenoten in Viët- nam zal worden gehouden, verklaar de de president te verwachten dat er inderdaad „binnen een paar weken of maanden" zo'n bijeenkomst zou plaats hebben. Er was echter nog geen datum of plaats vastgesteld. Johnson zei, naar aanleiding van de Britse plannen om de troepensterk te in Zuidoost-Azië te verminderen, zeer te hopen dat Engeland zijn be langen in het Verre Oosten handhaaft. Verder commentaar gaf hij niet op het diezelfde dag verschenen Britse Witboek over de defensie. Johnson en ook de Australische premier Ha rold Holt hebben zich verscheidene malen uitgesproken tegen een volledi ge Britse militaire terugtrekking uit het gebied ten oosten van Suez. De president gaf toe dat de Ame rikaanse verliezen in Viëtnam de laatste twee, drie maanden voor het eerst groter waren geweest dan de Zuidviëtnamese, maar waarschuwde dat daar niet teveel waarde aan mocht worden gehecht. De cijfers wisselen naar gelang de plaats van de gevechten, zei hij. Johnson merkte voorts op, dat de oorzaken van rassenonlusten, als die van de afgelopen week in Newark, niet van de ene op de andere dag kunnen worden weggenomen, „maar wij doen wat wij kunnen". Een ver snelde uitvoering van de sociale pro gramma's was noodzakelijk, speciaal wat het onderwijs, de huisvesting, de werkgelegenheid en de strijd tegen de armoede betreft LONDEN Gisteravond is na af loop van de ministeriële bijeenkomst van de tien belangrijkste industrie landen, de z.g. „Groep van Tien", in Londen, waarop de mogelijkheden voor de uitbreiding van de internatio nale liquiditeit werden besproken, een kort communiqué uitgegeven, waarvan het voornaamste punt luidt, dat de „meningsverschillen tussen de ministers kleiner zijn geworden". Op een persconferentie heeft de voorzitter van de bijeenkomst, de Brit se minister van Financiën, James Cal- laghan, niet officieel de datum kunnen geven, waarop de volgende bijeen komst op ministerieel niveau zal wor den gehouden. Hij zei, dat de ministers misschien op 26 augustus opnieuw zul len bijeenkomen in Londen. Naar de minister verder zei is geen overeenstemming bereikt, maar is men wel zover foekomen dat de plaatsver vangers van de ministers opdracht hebben gekregen in de komende we ken compromisvoorstellen op te stel len. Daarmee wordt vandaag in Lon den begonnen. Over twee weken zul len zij in Parijs opnieuw twee dagen bijeenkomen. Volgens het communiqué zal, naar vewacht, overeenstemming worden be reikt over een ontwerp-plan neer te leggen in een resolutie op de komende jaarvergadering van liet Internationa le Monetaire Fonds (IMF) in Rio de Janeiro in september. ALLENBY-BRUG (Jordanië). De eerste vluchtelingen zijn uit Jor danië teruggekeerd naar het gebied ten westen van de Jordaan. Vijftig gezinnen van in totaal 146 personen staken de Allenby-brug over toen Is raëlische bewakers hun namen afrie pen. De terugkeer van de g^oep was georganiseerd door het Internationa le Rode Kruis. De groep werd eerder dan de rest toegelaten, omdat zij als spoedgeval len werden aangemerkt. De overtocht duurde 70 minuten bij verzengende hitte op 370 meter beneden de zee spiegel. Israël heeft meegedeeld dat onge veer 200.000 vluchtelingen kunnen te rugkeren mits hun aanvragen worden ingewilligd. De overtocht van de groep geschiedde rustig. Van het Ro de Kruis had elk lid van de groep een rode kaart gekregen. Ze moesten wachten tot van Israëlische zijde hun naam werd afgeroepen door een luid spreker. De gezinnen trokken dan met hun bezittingen over de voetbrug die Israël heeft aangelegd. Er deden zich geen incidenten voor. Een bejaarde man maakte van de gelegenheid gebruik om van het door Israël bezette gebied naar Jordanië te gaan. SÏ-. V. Deze Londense mannequin had gisteren een niet bepaald benij denswaardig karweitje op te knap pen. Ze moest bij zeer hoge zomer - temperatuur een najaarscollectie met veel bont) presenteren. Tussen het tonen van de modellen door kreeg ze de gelegenheid een beetje af te koelen. Dat gebeurde met een emmertje met ijs en heerlijke cham pagne. Voor belangstellenden: op de foto draagt ze een cape van Zuid amerikaans vossebont. NIEUW DELHI De Indische re gering is van plan sterilisatie bij de wet verplicht te stellen voor alle man nen die drie of meer kinderen hebben, zo hebben ambtenaren van het minis terie van Volksgezondheid in Nieuw Delhi gisteren meegedeeld. Alle premiers van de deelstaten, op twee na, hadden hun volle steun gege ven aan het voorstel, dat een onder deel vormt van het geboortenrege- lingsprogramma van de regering. Een wetsontwerp waarin dit voorstel is vervat zal alvorens het aan het parle ment wordt voorgelegd, ter kennis van het publiek worden gebracht om de openbare mening te peilen. Intussen heeft de Indische minister voor Geboortenregeling, dr. Sripati Tsjandrasechar, goedkeuring van de regering gevraagd voor een plan om elke Indiër die zich laat steriliseren, als beloning een transistorradio te schenken. Hij kwam met dit voorstel terwijl in Nieuw Delhi een conferentie werd gehouden om de Hindoese en Moham medaanse artsen te winnen voor de geboortenregelingsplannen van de re gering. Vice-premier Desai zei op die conferentie dat zelfbeheersing nog al tijd de beste methode is. BOLOGNA. Nadat per volks stemming een verzoek om vergeving van de voormalige S.S.-majoor Wal ter Reder was afgewezen, heeft de bevolking Van het stadje Marzabotto besloten een geldinzameling te hou den om de moeder van Reder in staat te stellen hem te bezoeken in de ge vangenis van Gaete. Reder liet in 1944 1830 inwoners van Marzobotto doodschieten, waarvoor hij tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld. Hij had de bevol king van het plaatsje om kwijtschel ding van de straf verzocht als eerste stap om een verzoek tot gratie bij de Italiaanse president. Reder wilde zijn 80 jaar oude en zwaar zieke moeder in Duitsland bezoeken. c o T3 G a <v X aJ W) 03 Den Helder zw.bew. zw 25 0 Ypenburg zw.bew. zw 30 3 Vlissingen li.bew. wzw 24 0 Eelde onweer zzo 28 4 De Bilt zw.bew. zzo 31 5 Twente onweer windst. 29 5 Eindhoven onweer wnw 32 4 Zd-Limburg onweer zo 32 3 Helsinki onbew. zw 21 0 Stockholm li.bew. z 26 0 Oslo geh.bew. z 24 0 Kopenhagen hf.bew. zzo 25 0 Aberdeen zw.bew. windst. 21 0 Londen hf.bew. wzw 26 2 Brussel zw.bew. verand. 32 8 Luxemburg li.bew. z 32 0 Parijs onbew. windst. 31 12 Bordeaux zw.bew. windst. 27 0 Grenoble li.bew. windst. 0 Nice zw.bew. n 27 0 Berlijn onbew. zo 24 0 Frankfurt li.bew. no 32 0 München onbew. zzo 29 0 Zürich li.bew. n 30 0 Genève onbew. windst. 31 0 Locarno onbew. windst. 31 0 Wenen zw.bew. verand. 25 0 Innsbruck onbew. w 29 0 Belgrado onbew. windst. 26 0 Athene onbew. nnw 36 0 Rome onbew. windst. 28 0 Barcelona li.bew. nw 28 0 Madrid onbfw. windst. 34 0 (Van onze correspondent) PARIJS Een eskader vliegende schotels heeft in de nacht van maan dag op dinsdag in formatie boven Frankrijk gevlogen. Het ontstond uit het niets, werd als eerste in Dijon ge signaleerd, vervolgens in Straatsburg, Epinal, Parijs en tal van andere ste den. Het laatst werd het gezien door officieren en bemanningsleden van het autoveer Valengay van de dienst Diep pe—New Haven, in de haven van Diep pe. Talrijke Fransen beweerden dat ze op ongeveer hetzelfde tijdstip zes licht gevende voorwerpen, gevolgd door een „stofgouden staart" hadden gezien, die zich met een geweldige snelheid, maar geluidloos op grote hoogte door het luchtruim bewogen. Gisteren, gedurende de gehele och tend, heeft Frankrijk zich afgevraagd, waar deze vliegende schotel vandaan kwamen. Pas om half tien kwam het observatiestation van Besangon, dat deel uitmaakt van de kring van Franse waarnemingsposten voor kunstmanen met het „teleurstellend" bericht, dat al deze Fransen getuigen waren geweest van h etuiteenvallen van de Russische kunstmaan Kosmos 168, die op 4 juli jl. gelanceerd was. Het station voegde hieraan toe, dat het verschijnsel zich binnenkort kan herhalen, omdat enkele andere kunst manen bedenkelijk dicht de dichtere lagen van de dampkring zijn genaderd. Zodra zij deze bereikt hebben vliegen zij door de wrijving in brand en houden op te bestaan. Nigeriaanse troepen trekken hier over de grens van de afgeschei den republiek Biafra op weg naar het front, waar de tragische burger oorlog wordt uitgevochten. SCHIPHOL. De KLM en de Ja pan Air Lines hebben beide aan de Boeing vliegtuigfabrieken in Seattle (VS) verzocht de afleveringsposities voor nog 3 supersonische straalver- keersvliegtuigen voor hen te reserve ren. Daarmee heeft de KLM, die in 1964 de eerste optie op drie toestellen nam zich thans verzekerd van 6 afleve ringsposities van dit type vliegtuig, dat in Amerika de afkorting SST (Su per Sonic Transport) draagt. De Japanse maatschappij had al eerder 5 SST toestellen voor zich la ten reserveren, alsmede 3 Concordes en brengt haar totaal met dit nieuwe verzoek dus op 11 supersonische vliegtuigen. De SST van de Boeing fabrieken, die maximaal 300 passagiers zal kun nen vervoeren, zal een snelheid krij gen van 2,7 maal die van het geluid. Dat is ongeveer 3 maal zo snel als de huidige straalverkeersvliegtuigen. RIO DE JANEIRO —De vroegere Braziliaanse president Humberto Cas- tello Branco is gistermorgen door een vliegtuigongeluk om het leven gekomen. Hij is 66 jaar geworden. BRUSSEL De Europese commissie meent dat de behandeling van haar voorstellen voor invoering van het vrije-vestigingsrecht en het verrichten van diensten in de gemeenschap aanzienlijk moet worden versneld. In een overzicht over de stand van zaken op dit gebied, dat zij aan de Europese ministerraad heeft toege zonden, verklaart de commissie dat op dit ogenblik 17 EEG-richtlijnen voor vestigingsvrijheid en vrijheid van dienstverlening in een aanzien lijk aantal sectoren van de economie van kracht zijn. Er zijn echter nog 25 voorstellen in behandeling. Wil men die voor het ein de van de overgangsfase naar de vol ledig vrije EEG-markt ingevoerd heb ben, dan zullen zowel de procedures voor raadpleging van het Europees parlement en het economisch en so ciaal comité, als de goedkeuringspro cedure van dè Europese ministerraad aanzienlijk moeten worden bespoe digd, aldus dit overzicht. ADVERTENTIE I ETS NIEUWS OP DE VLOER Waarom, dacht deze oppasser van de zeehonden in het koele water zwemmen. in dierentuin Hoe hij zijn Frankfurt, zal ik in de hitte blijven staan, terwijl de probleempje oploste blijkt uit bijgaande foto. XXet vervoer van luchtpassagiers, die een geheel verzorgde vakantiereis maken (zogenaamd Ité-vervoer) is een lucratieve zaak. De andere kant van de medaille wordt echter zicht baar als in de wintermaanden voor de vliegtuigen te weinig emplooi is. Het resultaat tekent zich dar. af in ro de cijfers. Dit is de oorzaak waarom het luchtvaartbedrijf Schreiner Aero contractors wordt geliquideerd. In ons land maakten in 1963 42.000 vakantiegangers gebruik van het vliegtuig. Dit jaar zijn het er ruw weg 150.000 en in 1970 wordt het dub bele van dit aantal verwacht. Het is duidelijk dat steeds meer toestellen nodig zijn om dit massale vervoer te verzorgen, want nu al vliegt men met deze reizigers in een strak schema maandenlang afgeladen heen en weer naar de zuidelijke landen. Dan is het tevens duidelijk dat in de slappe win termaanden steeds meer lading (vracht en passagiers) beschikbaar moet zijn om de exploitatie van een grotere luchtvloot kloppend te houden. Waar dat niet lukt, vallen de zwakken af als nauwe samenwerking met anderen niet mogelijk is. Dit laatste is nu het geval met Schreiner Aerocontractors. In een vroeger stadium had het bedrijf mis schien kunnen worden 'gered als er niet een bijzondere omstandigheid ge weest was. „De persoon van de heer Schreiner was niet acceptabel voor de KLM", zegt Van Ommeren. XJet Rotterdamse scheepvaartbedrijf Phs. van Ommeren nam in augus tus 1961 de helft over van het aande lenkapitaal van Schreiner dat een nominale waarde van een miljoen gul den had. Drie jaar later begon Schrei ner Aerocontractors met Ité-vervoer. Daartoe werd een vloot opgebouwd van twee Friendships, drie DC-7C's en een Dakota. De financiële resultaten van het hele bedrijf schijnen nooit winstge vend te zijn geweest. Dat was de aan leiding voor Van Ommeren om aan te sturen op samenwerking met andere Nederlandse luchtvaartbedrijven, hoewel de heer B. A. M. Schreiner als directeur verantwoordelijk bleef voor de exploitatie van de zaak. Die besprekingen liepen op niets uit. De enige mogelijkheid om het lucht vaartbedrijf staande te houden leek, toen dat de heer Schreiner zou ver dwijnen om een gunstiger klimaat voor de onderhandelingen te krijgen Op 1 januari van dit jaar nam daar toe Van Ommeren ook de andere vijf ton aan aandelen over, hoewel niet bekend is gemaakt tegen welk bedrag. De heer Schreiner zette de exploitatie van de helikopters zelfstandig voort, zodat een verrekening nodig was. \7"an Ommeren probeerde bij de Ko ninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij (KNSM) te Amster dam belangstelling te wekken om te participeren in Schreiner. De KNSM was al financieel geïnteresseerd in het Amsterdamse luchtvaartbedrijf Mar tinair van de heer Martin Schroder. Omdat de KLM voor 25 procent aan deelhouder is van Martinair, leek het dat zij meer de geschikte gespreks partners voor dit probleem was. Sinds enkele maanden werden daarom bespre kingen gevoerd tussen de directies van Van Ommeren en KLM. Men is er niet uit gekomen. De mogelijkheid voor een sluitende ex ploitatie bleek niet aanwezig te zijn. „Ook niet voor. de toekomst", deelt de K.L.M. mee. „De laatste jaren was Schreiner altijd verliesgevend", zegt Van Ommeren. Het ging daarbij om grote bedragen. Het Rotterdamse scheepvaartbedrijf wil geen precieze cijfers zeggen, maar wel: „Van Om meren laat zich niet intimideren door een klein verlies". Zo'n uitlating zegt ook wel wat! Volgens Van Ommeren boekte de vloot van Schreiner dit jaar tachtig duizend passagiers in het Ité-vervoer, „iets meer dan i nl966." Dit gestegen aantal reizigers blijkt toch onvoldoen de om over het hele jaar voor Schrei ner Aerocontractors een gunstig resul taat op te leveren. Van Ommeren meent dat Martinair daarentegen, maar vijftigduizend Ité-passagiers vervoert dit jaar. Het Ité-vervoer is dan wel snel groot geworden, maar het staat eigenlijk nog in de kinderschoenen. De heer Schroder stelt namelijk vast dat er een begripsverwarring is. Hij telt een Ité-passagier als die uit en thuis wordt vervoerd. Hij is ervan overtuigd, dat Schreiner in zo'n ge val twee passagiers opvoert. Los hier van wantrouwt hij de bekendgemaak te cijfers van Schreiner Aerocontrac tors. Volgens de maatstaf van de heer Schroder was Schreiners aandeel dit jaar 35.000 Ité-passagiers. yijn eigen part becijfert hij op 79.000 passagiers. De overigen ko men hoofdzakelijk op de rekening van de KLM. Volgend jaar breidt Martin air de luchtvloot uit met een DC-9 en een Lockheed Electra. Het bedrijf kan daarmee zijn produktie ten behoeve van het Ité-vervoer met zeventig pro cent vergroten. Het is dan in staat om het transport van 135.000 Ité-pas sagiers te verzorgen. Met de capaciteit van de KLM en die van het jonge Amsterdamse luchtvaartbedrijf Transavia zal er dan waarschijnlijk wel voldoende kun nen worden aangeboden om te voldoen aan de vraag van de Nederlandse toe- ristenmarkt. Martinair slaagt erin tot een posi tief jaarlijks resultaat te komen met het uitvoeren van zogenaamde derde- landenvervoer. Dit bedrijf krijgt in de slappe wintermaanden naast opdrach ten van de KLM ook veel werk van buitenlandse luchtvaartmaatschappij en. Vooral Lufthansa, Swissair, SAS en Air Lingus zijn goede klanten. De commissie wijst er op, dat zelfs als de Europese ministerraad de richt lijnen tijdig gereed zou hebben, in de zes landen nog heel wat aanvullend werk verricht moet worden. Zij merkt in dit verband voorts op dat het dik wijls niet mogelijk is tot resultaten te komen zonder onderlinge erkenning van diploma's, certificaten en andere titels en zonder coördinatie van de eisen die gesteld worden voor de toe gang tot of de uitoefening van be paalde beroepen en werkzaamheden. Voor bepaalde werkzaamheden (verzekeringen, vrije beroepen, para medische en farmaceutische beroe pen) is een dergelijke coördinatie een voorwaarde voor de opheffing van de verschillen in behandeling in vele andere gevallen vormt de opheffing een noodzakelijke aanvulling. Bij de coördinatie van het vennoot schapsrecht is ook een aanzienlijke achterstand ontstaan, aldus het over zicht. Een voorstel voor een richtlijn dat in 1964 is ingediend, is nog steeds niet vastgesteld ondanks de beperkte werkingssfeer ervan. Een ontwerp-richtlijn inzake garan ties op het gebied van de oprichting van naamloze vennootschappen en de instandhouding van het vennootschap pelijk kapitaal is gereed om bij de raad te worden ingediend. Ontwerpen voor een gecoördineerde regeling op het gebied van interne fu sies en balansen zouden in 1968 vol tooid kunnen worden. Het is volgens de commissie technisch echter onmo gelijk om een aanvang te maken met de coördinatie van andere soorten ven nootschappen, waarvoor de voorberei dende studies wel zqn voltooid. Het rapport wijst er tenslotte ook nog op, dat de Europese commissie de vele ingewikkelde taken op dit ge bied niet tot een goed einde zal kun nen brengen, als de personeelsbezet ting van de desbetreffende diensten niet aanzienlijk wordt uitgebreid. l VATICAANSTAD Paus Paulus VI heeft goed gevonden, dat van pries ters, bisschoppen en studenten, die promoveren aan r.k. universiteiten, niet meer zal worden geëist, dat zij de zogenaamde „modernisteneed" afleggen. Hij heeft deze vervangen door een in algemene bewoordingen gestelde betuiging van trouw aan de kerk en de Paus. Een woordvoerder voor de congregtie voor de geloofsleer deelde mee, dat het desbetreffende decreet binnen en kele dagen zal worden uitgevaardigd. De bedoelde eed, welke priesters en studenten moeten afleggen, is in 1910 ingevoerd door Paus Pius X ter be strijding van wat de kerk beschouwde als ketterijen in sommige moderne en wetenschappelijke denkwijzen. In de eed werd verklaard, dat het be staan van God kon worden bewezen door het natuurlijk verstand, dat wonderen en profetieën te allen tij de, ook de tegenwoordige, mogelijk zijn en dat dogma's onveranderlijk zijn. De oude eed telde meer dan 600 woor den en bevatte bijzonderheden van de leringen van de kerk. De nieuwe formule telt slechts ongeveer 100 woorden en is een algemene betui ging van trouw aan de leer der kerk en het primaatschap van de paus, zonder dat in bijzonderheden wordt getreden. In een Vaticaans decreet van 1918 werd aan de oude eed een tijdelijk karakter toegekend en verklaard, dat het aan de Paus was, te beslissen wanneer hij zou worden afgeschaft. Het Vaticaans oecumenisch concilie heeft aangedrongen op herziening van de. belofte en het aan de Paus over gelaten, handelend op te treden. Vaticaanse zegslieden deelden mede dat de Paus door de verandering goed te keuren is ingegaan tegen sterk verzet van de goeddeels con servatie curie. 4

De Vallei | 1967 | | pagina 5